Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copiii din Ialomița, victime ale abuzurilor

Copiii din Ialomița, victime ale abuzurilor

Abuzurile asupra copiilor au devenit un fenomen greu de combătut la nivelul județului. O situație statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată faptul că, anul trecut, 102 copii din județ au fost victimele unei forme de abuz. Deși cifra ar trebui să ne îngrijoreze, datele arată faptul că dosarele penale deschise în astfel de cazuri sînt destul de puține, din lipsă de probatorii concludente.

Eforturi zadarnice Oficialii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița precizează faptul că au încheiate protocoale... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 18:20 (4738 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

600 de elevi învață în clase cu bănci vechi

La Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia

600 de elevi învață în clase cu bănci vechi

În multe dintre școlile din Ialomița condițiile în care elevii învață sînt dezastruoase. O situație similară se petrece și la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Unitatea de învățămînt are nevoie urgentă de înlocuirea pieselor de mobilier din aproape toate sălile de clasă. Reprezentanții liceului susțin faptul că ultima dată școala a beneficiat de fonduri pentru înlocuirea băncilor învechite în urmă cu 5 ani. Pe de altă parte, școala a început în urmă cu 8 ani construcția unei săli de sport, obiectiv abandonat în prezent din lipsă de fonduri.

Condiții de coșmar
... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 17:20 (5990 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are un credit de 30 milioane de lei

Moștenirea administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița are un credit de 30 milioane de lei

În ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a contractat 2 credite bancare. Primul, finanțat de BRD, a fost rambursat în anul 2014. Cel de-al doilea, finanțat de CEC, se află în derulare. Pînă la acest moment, instituția a accesat din cele 30 milioane de lei contractate doar 5 milioane de lei.

Ialomița, înaintea modei administrative
Primul împrumut contractat de administrația județeană ialomițeană datează din 2006, cînd Silvian Ciupercă a împrumutat primele 14 milioane de lei pentru reabilitarea drumului județean Jilavele-Dridu, în lungime de 12 kilometri. În anul 2011, Consiliul... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 15:40 (3767 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tichetele sociale înghesuie copiii în grădinițe

Preșcolari tranformați în asistați social

Tichetele sociale înghesuie copiii în grădinițe

Programul inițiat de Guvern cu scopul de a-i integra pe copii în grădinițe a făcut ca numărul preșcolarilor din Ialomița înscriși la unitățile de învățămînt să crească. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin că există și localități unde copiii stau înghesuiți în clase. La Bărbulești, de exemplu, a fost nevoie de identificarea unor noi spații unde copiii care primesc tichete sociale să poată frecventa cursurile...

Se întîmplă în Ialomița
În ianuarie 2016, Guvernul României, prin Ministerul Muncii, lansa proiectul «Fiecare copil în grădiniță», al cărui scop a... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 13:35 (4656 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Haos la concursul directorilor de școli (II)

17 candidați, respinși

În urmă cu o săptămînă, profesorii din Ialomița, înscriși la concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori de școli și grădinițe, au susținut proba scrisă a examenului. Testarea s-a desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, candidații fiind nemulțumiți de organizare. La final, 17 dintre cei 116 candidați validați au picat proba.

Organizare cu probleme
După 8 ani, Ministerul Educației a decis să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți în cadrul instituțiilor de învățămînt. Proba scrisă a testării s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2016, 11:20 (3916 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Puia este primul administrator public al Sloboziei

Gheorghe Puia este primul administrator public al Sloboziei

La începutul lunii octombrie 2016, Primăria Slobozia a organizat concursul pentru ocuparea postului de administrator public al Sloboziei. Singurul candidat care s-a prezentat la concurs a fost Gheorghe Puia, consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. Acesta a obținut nota 9,50, devenind astfel primul administrator public al orașului Slobozia. Independent vă prezintă intențiile de viitor ale lui Gheorghe Puia, în cadrul unui interviu realizat imediat după numirea în funcție.

Management politic la Slobozia
Numele lui Gheorghe Puia ca administrator public este vehiculat încă din perioada campaniei electorale. În aceste condiții, cîștigarea concursului organizat pe 2 octombrie a fost o simplă formalitate.... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2016, 15:35 (13164 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

Scandalul «fast-food» de la Școala 7 din Fetești

O sesizare remisă ziarului Independent pe adresa electronică atrage atenția cu privire la produsele de tip fast-food vîndute în imediata apropiere a unităților de învățămînt. Respectiva sesizare face referire la două tonete amplasate pe stradă, foarte aproape de gardul Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» din Fetești. Petiționarii reclamă, pe de o parte, comercializarea alimentelor nesănătoase, cît și faptul că respectivele tonete blochează accesul copiilor către ieșirea din curtea școlii. Cazul a fost sesizat în repetate rînduri autorităților locale, însă măsurile au întîrziat să apară.

Părinți revoltați... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2016, 11:50 (17863 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Salvarea micului Iliuță

Se întîmplă la Spitalul Slobozia

Salvarea micului Iliuță

Într-un sistem viciat fără voia lui, medicii reușesc să salveze vieți cu mîinile goale. Un astfel de miracol s-a petrecut pe Secția Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Echipa coordonată de medicul Gabriela Dumitru a reușit să-i ofere șansa la viață unui bebeluș din Căzănești, venit pe lume cu aproape 4 săptămîni mai devreme. Copilul cîntărea 680 de grame, iar șansele lui de supraviețuire erau limitate. La două luni și jumătate de la naștere, băiețelul a luat în greutate, se simte foarte bine și în cel mai scurt timp va pleca acasă.

Miracolul din Maternitate
... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2016, 14:05 (13403 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul Adenovirusurilor

Ialomița, sub asediul Adenovirusurilor

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt în alertă din cauza infecțiilor repetate cu Adenovirusuri. Cei mai afectați de prezența acestor virusuri sînt copiii de pînă la 10 ani, dar au fost semnalate infecții și în cazul adulților. Zilnic, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia se prezintă, în medie, 5-6 cazuri noi.

Vremea, principalul inamic Potrivit explicațiilor oferite de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Adenovirusul este un virus care dereglează sistemul respirator sau digestiv. Astfel, persoanele infectate cu acest tip de virus fie manifestă... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2016, 17:55 (2811 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

205 ialomițeni vor să devină agenți de Poliție

205 ialomițeni vor să devină agenți de Poliție

Vineri, 7 octombrie 2016, s-a încheiat cea de-a doua etapă a înscrierilor pentru concursul organizat de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la încadrarea în funcția de agenți de Poliție din sursă externă. Potrivit informațiilor, 205 tineri din județ și-au depus dosarele în vederea susținerii testărilor. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are un necesar de 63 de posturi libere...

Coadă la înscrieri
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut publică intenția de a recruta din sursă externă agenți de poliție la începutul săptămînii precedente... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2016, 15:45 (5632 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urmărit general de Poliția Română, prins la Slobozia

Infractor prins în flagrant

Urmărit general de Poliția Română, prins la Slobozia

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii ialomițeni au reușit să-l prindă pe numitul Ștefan Cioancă, acuzat de comiterea infracțiunii de înșelăciune. Acesta era dat în urmărire generală de Poliția Română, încă din anii 90.

Anchetă în desfășurare
Ștefan Cioancă a fost prins în urma unui flagrant al anchetatorilor. El este acuzat de faptul că se prezenta drept reprezentantul unei firme care asigura locuri de muncă în străinătate, păcălind astfel oameni cu ofere care în realitate nu existau. Cei care picau în plasa inculpatului erau obligați la plata... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2016, 13:42 (8483 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Haos la concursul directorilor de școli

Candidații au criticat organizarea testării

Ialomița: Haos la concursul directorilor de școli

Concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți în școli și grădinițe a aprins spiritele la Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, locul unde s-a desfășurat testarea. Atît candidații, cît și membrii comisiilor de evaluare au criticat maniera în care Ministerul Educației a decis să organizeze acest concurs. «Ne țin ca pe proști pe la uși, iar subiectele au fost aiuristice!» au declarat unii dintre candidați, la ieșirea din sălile de examen.

Evaluare cu probleme
După 8 ani, Ministerul Educației a decis să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2016, 19:30 (12863 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest la Penitenciarul Slobozia

Neplata orelor suplimentare i-a scos în stradă pe angajați

Protest la Penitenciarul Slobozia

Zi de proteste la Penitenciarul Slobozia miercuri, 12 octombrie 2016. Angajații instituției afiliați Sindicatului Național al Lucrătorilor din Penitenciare filiala Slobozia au scandat lozinci împotriva actualului ministru al Justiției, solicitînd plata orelor suplimentare. Gardienii închisorii au reclamat și faptul că, din cauza programului încărcat, nu și-au mai putut lua concedii de odihnă.

Au refuzat efectuarea de ore suplimentare Protestatarii Penitenciarului Slobozia au fost nemulțumiți de faptul că, deși li s-a promis plata unor salarii compensatorii din anul 2009, decizie stipulată... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2016, 17:15 (6054 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari

Haos în administrația locală

Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari

Activitatea administrativă desfășurată în 20 de primării ialomițene este aproape paralizată din cauza lipsei secretarilor instituțiilor. O condiție impusă de Agenția Națională a Funcționarilor Publici face imposibilă numirea în funcțiile vacante a unor noi secretari. «Ne descurcăm cum putem...» declară la unison primarii ialomițeni afectați de această situație.

Condiții greu de îndeplinit
Rolul secretarilor în cadrul primăriilor este destul de important, persoanele angajate în aceste funcții fiind responsabile de toate actele administrative care circulă în cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 23:20 (9482 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Directori numiți politic la societățile subordonate administrației locale Slobozia: Directori numiți politic la societățile subordonate administrației locale

Toți oamenii primarului

Slobozia: Directori numiți politic la societățile subordonate administrației locale

În așteptarea administratorului public salvator, administrația locală slobozeană se populează cu ajutoarele electorale ale primarului Adrian Mocioniu. La ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, Servicii Publice Slobozia SRL și Platforma Industrială IMM Slobozia au primit administratori nou-nouți. Aparent, numirea celor doi reprezintă datorii electorale restante, semn că nimic nu s-a schimbat în PSD. În realitate, apreciem noi, filiala municipală a PSD își sabotează singurul reprezentant care ar fi putut demonstra că este altfel decît partidul care l-a propulsat!

După bîlbe seculare... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 21:20 (8482 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocul groazei din Fetești

Blocul groazei din Fetești

Locatarii unui bloc din municipiul Fetești sînt terorizați de un vecin care depozitează în garsoniera sa gunoaiele de pe stradă. Deranjați de mirosul greu al deșeurilor din locuința bărbatului, oamenii se tem pentru sănătatea lor și a copiilor. Sătui să mai aștepte un sprijin din partea autorităților locale, oamenii au făcut o sesizare la Direcția de Sănătate Publică Ialomița...

Scandal la blocul B2
Deconectată de la rețeaua de apă curentă și electricitate, garsoniera transformată de locatarul-problemă în groapă de gunoi este o adevărată sursă de infecție pentru toate cele 50... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 20:35 (5375 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița gestionează ineficient colectarea deșeurilor

Ialomița gestionează ineficient colectarea deșeurilor

Ultimul control al comisarilor Gărzii de Mediu Ialomița cu privire la modul în care se gestionează colectarea deșeurilor la nivelul Ialomiței evidențiază situația dezastruoasă a județului în ceea ce privește protecția mediului înconjurător. Problemele sînt generate atît de ineficiența cu care administrațiile locale lucrează, dar și de indiferența cetățenilor care refuză să plătească pentru strîngerea gunoaielor, preferînd să le împrăștie la voia întîmplării. Astfel, singura soluție pentru remedierea situației o reprezintă sancțiunile contravenționale, a căror cuantum depășește 100 mii de lei.

Problemele stringente... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 18:35 (6445 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Marile magazine din Slobozia își înșeală clienții în ceea ce privește calitatea produselor pe care le expun la rafturi. Ziarul Independent a fost sesizat de un consumator cu privire la faptul că a cumpărat produse din supermarketul Kaufland al căror termen de valabilitate era expirat. Paradoxal, inspectorii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița susțin faptul că în urma controalelor efectuate astfel de nereguli se depistează tot mai puțin...

Pericol pentru sănătate Potrivit sesizării transmise redacției Independent... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 16:15 (8488 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu, manager interimar la Spitalul Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a decis

Mariana Iancu, manager interimar la Spitalul Slobozia

Fostul manager al punctului de lucru Polaris M. Holding Slobozia, Mariana Iancu, conduce începînd de luni, 10 octombrie 2016, Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ea a fost numită prin decizia președintelui Consiliului Județean Ialomița și va deține această funcție interimar pentru o perioadă de 6 luni.

În sfîrșit, un nou manager După repetatele demisii ale Violetei Șapira, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cele din urmă, să accepte plecarea acesteia din fruntea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Luni, 10 octombrie 2016, oficialii administrației județene... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 14:05 (30787 vizualizări - 44 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea «county manager»

PSD e-n tot și-n toate

Președintele Moraru vrea «county manager»

Aspirațiile europene ale președintelui Victor Moraru capătă noi valențe. Dornic să reformeze administrația județeană «după chipul și asemănarea celei de la Amara», președintele județului vrea să aibă un (o) «county manager». Numele viitorului administrator public județean, căci despre asta este vorba, nu a fost deocamdată divulgat, dar lista e de două degete, ca mîna tîmplarilor ghinioniști. Iar dacă ne întrebați pe noi, și mai scurtă de-atît...

Facă-se voia lui Moraru!
De două săptămîni încoace, Consiliul Județean a intrat în fibrilație administrativă. Funcționarii din subordinea... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 15:25 (8664 vizualizări - 17 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: S-au bătut în curtea școlii

Trei eleve ale unei școli din Slobozia au intrat în atenția polițiștilor după ce au fost surprinse agresîndu-se în curtea instituției de învățămînt. Minorele au fost observate de o patrulă de jandarmi care ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 20:10
(4753 vizualizări - 5 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții destinate fermierilor din sectorul laptelui

Între 22 martie-8 aprilie 2016, fermierii din sectorul laptelui și produselor lactate sînt așteptați la sediul Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița pentru a-și depune documentele ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 19:10
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Dezbateri publice pentru contribuabili

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează faptul că, la data de 28 martie 2016, începînd cu orele 10,00, la sediul instituției din Slobozia se vor desfășura o serie de dezbateri publice ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 18:15
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante în Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție în această perioadă 389 de noi locuri de muncă. Acestea sînt destinate atît șomerilor indemnizați, cît și celor neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 17:20
(10021 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Conducea sub influența alcoolului

1,057 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei pe care polițiștii ialomițeni au descoperit-o în urma unui test alcoolscop la care a fost supus un șofer. Bărbatul, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 16:15
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie de 45 de ani, din Urziceni, a fost rănită, după ce șoferul unei mașini, identificat în persoana unui tînăr de 28 de ani din aceeași localitate, a lovit-o chiar cînd aceasta traversa regulamentar ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 15:15
(6088 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în rîndul elevilor

Efective de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au efectuat, în perioada 22-24 martie 2016, mai multe activități preventive în școlile din județ. La întîlnirile cu oamenii legii au răspuns prezent 400 de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 14:10
(5153 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Dosar penal pentru conducere ilegală

Un bărbat, de 37 de ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști pe raza localității Drăgoești, conducînd în stare de ilegalitate. Bărbatul se afla la volan deși dreptul său de a conduce vehicule fusese ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 13:20
(5205 vizualizări - 1 comentariu)


Săveni: Reținut și trimis după gratii

Polițiștii ialomițeni au reținut un tînăr, de 29 de ani, din Săveni, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea. Acesta a fost condamnat la 2 de închisoare cu executare pentru tulburarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 12:15
(5898 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9195 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3483 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6861 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6121 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5483 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6737 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4963 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6661 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6756 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5165 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7470 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...