Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul an școlar a fost deschis de premierul Dacian Cioloș

La Fetești

Noul an școlar a fost deschis de premierul Dacian Cioloș

În Ialomița, festivitățile dedicate debutului anului școlar 2016-2017 s-au concentrat în jurul Liceului Teoretic «Carol I» din Fetești. Aici noul an școlar a fost deschis de premierul Dacian Cioloș. În prezența reprezentanților autorităților locale și județene, prim-ministrul României le-a vorbit elevilor despre rolul și importanța Educației.

Vizită oficială la Fetești
Oficialii din cadrul Guvernului României au anunțat încă de duminică, 11 septembrie 2016, faptul că premierul Dacian Cioloș va veni în Ialomița, la Fetești, să inaugureze noul an școlar. Luni, 12 septembrie 201... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2016, 12:20 (5920 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Copii cu dizabilități, obligați să învețe în mizerie

Vor începe școala în spații insalubre

Fetești: Copii cu dizabilități, obligați să învețe în mizerie

La începerea noului an școlar, 25 de copii cu dizabilități din Fetești vor fi obligați să învețe într-un spațiu impropriu. Problema este cunoscută de mai bine de jumătate de an, însă pînă în prezent autoritățile locale au refuzat să facă demersuri în vederea remedierii situației. Între timp, cazul s-a transformat într-o dispută politică ce a împărțit Consiliul Local Fetești în două tabere.

6 luni de eforturi zadarnice
Un scandal cu iz penal în care a fost implicată Fundația «Trebuie» din Fetești, ai cărei reprezentanți au fost acuzați de faptul că ar fi fraudat fondurile provenite... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2016, 14:05 (4732 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean și-a turat motoarele

Fiscul ialomițean și-a turat motoarele

Inspectorii fiscali din Ialomița au reușit să realizeze aproape integral planul de acțiune în privința recuperării debitelor către bugetul consolidat al statului pentru anul în curs. Potrivit datelor furnizate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, funcționarii cu atribuții de control din cadrul instituției au stabilit venituri suplimentare în valoare de 10,3 milioane de lei, sume care urmează să ajungă în vistieria Statului.

Activitate fiscală în cifre Informațiile publice furnizate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice arată faptul că funcționarii instituției... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2016, 13:25 (5997 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Cimitir nou pentru Slobozia

Cimitir nou pentru Slobozia

Înființarea unui nou cimitir uman a fost unul dintre proiectele de hotărîre aprobate de către Consiliul Local Slobozia. Cimitirul are o suprafață de 7 hectare și va fi amplasat la granița dintre Slobozia și Cosîmbești.

Un cimitir așteptat de 4 ani Ideea înființării unui nou cimitir uman la Slobozia nu este nouă. Ea se află pe agenda autorităților locale de mai bine de 4 ani. Pînă acum însă, edilii aleși de către electorat au ezitat să adopte o decizie tranșantă. Ea se impune însă în condițiile în care în ultimul an locurile de veci din cimitirul de la Bora sînt repartizate «pe pile... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2016, 14:20 (5449 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cutremur în «paradisul» ajutoarelor sociale

Se întîmplă la Bărbulești

Cutremur în «paradisul» ajutoarelor sociale

O anchetă a Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița aduce din nou în atenție Primăria Bărbulești, comuna devenită «paradis» al ajutoarelor sociale. Zeci de beneficiari s-au trezit peste noapte fără sprijinul financiar acordat de Stat, după ce procurorii au stabilit că banii erau încasați ilegal. În prezent, magistrații au sistat de la plată peste 200 de dosare, aflate în verificări la sediul Parchetului Județean. Lunar, în baza Legii 416, romii din Bărbulești primeau 1 milion de lei sub formă de ajutoare sociale, deși mulți dintre ei trăiau în palate și conduceau mașini luxoase. Deranjați de sistarea fondurilor, romii își cer ajutoarele înapoi...

O lege întortocheată... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2016, 10:55 (5501 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager

Medicul Violeta Șapira, în preaviz

Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută manager

La 1 an și jumătate de la preluarea funcției, medicul Violeta Șapira și-a anunțat public demisia din fruntea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Decizia a fost adoptată după ce un post central de televiziune a difuzat o știre despre cea mai mare unitate medicală din Ialomița. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituția care administrează Spitalul Slobozia, nu au făcut public numele viitorului manager al unității sanitare.

Scandal public la Spitalul Slobozia
În urmă cu o săptămînă, o știre difuzată pe un post central de televiziune aducea în atenția opiniei publice... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2016, 18:50 (15437 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienți tratați cu medicamente expirate la Camera Primiri Urgențe

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni

Pacienți tratați cu medicamente expirate la Camera Primiri Urgențe

Departamentul pentru Situații de Urgență, organism coordonat de Ministerul Sănătății împreună cu Ministerul Administrației și Internelor, pune pe tapet o serie de deficiențe descoperite la Camera Primiri Urgențe a Spitalului Municipal Urziceni. În Raportul reprezentanților DSU se arată că la Urziceni cazurile de urgență sînt tratate cu iresponsabilitate. Dincolo de lipsa medicilor și a aparatelor necesare investigării pacienților, controlul specialiștilor din București ar fi scos la iveală și faptul că unele dintre medicamentele administrate bolnavilor erau expirate!

Deficiențe la Camera Primiri Urgențe Urziceni... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2016, 20:35 (5863 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PSD au aprobat prelungirea contractului de finanțare

«Groapa lui Stoica» merge mai departe

Consilierii PSD au aprobat prelungirea contractului de finanțare

Prelungirea contractului de finanțare pentru proiectul «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției-Slobozia» a fost un alt proiect de hotărîre care a suscitat polemici aprinse în cadrul Ședinței de Consiliu Local de joi, 25 august. Proiectul a fost aprobat la limită, fiind susținut exclusiv de către cei 11 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local.

Legalitate post-factum
Deși termenul de finalizare a contractului pentru investiția din Piața Revoluției a fost prelungit oficial pînă la 31.12.2018, această decizie nu a avut pînă joi, 25 august, girul legal al Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2016, 18:05 (3976 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raze X fără omologare, la Spitalul Slobozia

Raze X fără omologare, la Spitalul Slobozia

Problemele pe care le întîmpină Spitalul Județean de Urgență Slobozia par să nu se mai termine. Dincolo de situația financiară dezastruoasă în care se află, cea mai mare unitate medicală din Ialomița se confruntă cu deficiențe și în ceea ce privește echipamentele pe care le utilizează în tratarea bolnavilor. De mai bine de o lună și jumătate, aparatele Secției Radiologie au rămas fără acreditare de funcționare din partea Comisiei Naționale pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN). Iar din acest motiv Spitalul Slobozia nu mai beneficiază de fonduri din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița pentru investigațiile radiologice. Unitatea a pierdut pînă în prezent peste 20 mii... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2016, 17:20 (5054 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu vrea 60 milioane de euro

Planul de Mobilitate Urbană Durabilă-«fantezie administrativă» sau dezbatere publică cu angajații Primăriei

Administrația Mocioniu vrea 60 milioane de euro

Luni, 5 septembrie 2016, la Casa de Cultură Municipală a Sloboziei, administrația Mocioniu a organizat prima dezbatere publică a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă al Sloboziei. Documentul cuprinde un portofoliu de proiecte investiționale care urmează a fie realizate în perioada 2017-2030 și care presupun «dezvoltarea orașului într-un mod echilibrat». Valoarea acestor proiecte, în varianta optimistă, depășește 60 milioane de euro.

1 euro de fiecare slobozean
Planul de Mobilitate Urbană Durabilă al Municipiului Slobozia este unul dintre documentele obligatorii care permit accesarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2016, 15:05 (5408 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Numărul angajaților din Ialomița s-a redus la jumătate

În ultimii 26 de ani

Numărul angajaților din Ialomița s-a redus la jumătate

O serie de date ale Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă declinul în care se află piața muncii din Ialomița. În 26 de ani, numărul angajaților înregistrați la nivelul județului s-a redus la jumătate. Dacă în 1990, Ialomița avea 83 mii de persoane angajate, în prezent doar 44 de mii de ialomițeni au un loc de muncă. Trendul descendent este susținut și de faptul că, în prezent, foarte puțini dintre angajatori mai au nevoie de forță de muncă.

Statistică îngrijorătoare Potrivit unui Raport al Direcției Județene de Statistică Ialomița, în anul 1990, în județ existau 83977 de... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2016, 14:40 (4145 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul primarului Urziceniului, Constantin Sava, trimis în judecată la Tribunalul Ialomița

Dosarul primarului Urziceniului, Constantin Sava, trimis în judecată la Tribunalul Ialomița

edilul a fost trimis în instanță sub control judiciar

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, dosarul primarului Urziceniului, Constantin Sava, a fost trimis în judecată la Tribunalul Ialomița. Astfel, potrivit anchetatorilor, «s-a dispus trimiterea în judecată, sub control judiciar, a inculpatului Sava Constantin, primar al municipiului Urziceni, în sarcina căruia s-a reținut săvîrșirea a două infracțiuni de instigare la abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit». De asemenea, a fost trimisă în instanță, în stare de libertate, și Irimie Măria, «la data faptelor director executiv la Direcția Impozite și Taxe Locale... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2016, 11:20 (11735 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mocioniu vrea administrator public pentru Slobozia

Mocioniu vrea administrator public pentru Slobozia

Unul dintre proiectele de hotărîre aprobate în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia a fost cel care a vizat «stabilirea criteriilor, procedurilor și atribuțiilor specifice ocupării funcției contractuale de administrator public».

Funcții cu dedicație
Anunțată încă din perioada campaniei electorale, ideea înființării funcției de administrator public la Slobozia are acum suport legal. Plenul Consiliului Local a votat joi, 25 august, cu majoritate de voturi, un proiect de hotărîre care stabilește «criteriile, procedurile și atribuțiile specifice ocupării funcției contractuale... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2016, 21:25 (18546 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Stan este «Cetățean de Onoare» al municipiului Urziceni

Celebru la Chicago

Marius Stan este «Cetățean de Onoare» al municipiului Urziceni

La sfîrșitul săptămînii precedente, orașul Urziceni și-a onorat unul dintre cetățeni acordîndu-i titlul de «Cetățean de Onoare» al municipiului. Marius Stan a absolvit în anul 1980 cursurile Liceului Teoretic, actualul Colegiu Național «Grigore Moisil», ca șef de promoție și din 2010 este Senior Scientist (Cercetător Principal) la Argonne National Laboratory (Laboratorul Național al Argonului) și Senior Fellow (Cercetător Emerit) la University of Chicago (Universitatea Chicago).

Un ialomițean cu care ne putem mîndri
Propunerea acordării titlului de «Cetățean de Onoare» lui Marius... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2016, 20:10 (7805 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reglare de conturi în Consiliul Local Slobozia

Administrația Mocioniu se află sub asediu

Reglare de conturi în Consiliul Local Slobozia

Joi, 25 august 2016, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe maraton, de peste 4 ore, în care a legiferat o serie de proiecte de hotărîre de maximă importanță pentru oraș și buna administrare a acestuia. Întîlnirea a fost una beligerantă, consilierii Puterii și cei ai Opoziției făcînd publice animozitățile interpartinice. Controlul PSD asupra Consiliului Local (11 voturi) a permis legiferarea majorității proiectelor de hotărîre supuse atenției plenului. Printre acestea s-au numărat și proiectul care viza angajarea unui administrator public, cel privind prelungirea contractului de finanțare a proiectului «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției-Slobozia» sau cel prin care... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2016, 19:30 (5746 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru a decapitat instituțiile de cultură

Președintele Moraru a decapitat instituțiile de cultură

Scandalul decapitării instituțiilor de cultură din subordinea Consiliului Județean Ialomița continuă. Cristian Obrejan, directorul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița a refuzat semnarea noului contract de management. Doina Roșca, directorul Centrului Cultural «Ionel Perlea», a intrat în concediu. Mihaela Racovițeanu, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» a acționat insituția în instanță. Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița susține că nu sînt probleme generate de el...

Administrația Moraru a vrut sînge... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2016, 15:50 (7611 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Lecții de antreprenoriat, predate la Dexter Academy

Proiect educativ inedit

Lecții de antreprenoriat, predate la Dexter Academy

Cel mai mare Centru Educativ privat din Slobozia, Dexter Academy și-a implicat micii cursanți într-un proiect inedit. Prichindeii și-au rupt o săptămînă din vacanța mare pentru a-și petrece timpul liber luînd lecții de antreprenoriat. La finalul cursurilor, micuții au realizat desene pe care le-au vîndut trecătorilor din Slobozia în «Magazinul micilor antreprenori», deschis în centrul orașului.

Prichindeii afaceriști
Cursurile școlii de vară deschisă la Dexter Academy s-au încheiat cu o săptămînă dedicată antreprenoriatului. 15 dintre prichindeii care au trecut în vacanța mare... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2016, 12:20 (5037 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șpăgi împărțite cu sacoșa, în cabinetele medicale din Policlinica Slobozia

Anchetă marca DNA

Șpăgi împărțite cu sacoșa, în cabinetele medicale din Policlinica Slobozia

Un nou scandal de corupție lovește în plin cea mai mare unitate medicală din Ialomița. Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au trimis în judecată, în urmă cu o săptămînă, două cadre medicale angajate ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia, sub acuzația de «luare de mită». Este vorba despre Ionela Dumitrescu, singurul specialist balneofizioterapeut din județ și Liliana Elena Bordea, asistenta de la cabinetul acesteia. Este al doilea caz de corupție pe care procurorii l-au probat la Spitalul din Slobozia.

Ofereau consultații în schimbul șpăgilor
Scandalul șpăgilor primite... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 21:40 (23198 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer

Consiliul Județean Ialomița se spală pe mîini

Vivani impune tarife majorate la depozitarea gunoiului menajer

Vivani Salubritate a notificat toate unitățile administrative din județ cu privire la majorarea tarifului de depozitare a deșeurilor menajere la 72,4 lei per tonă. Consiliul Județean Ialomița declină orice implicare în gestionarea acestei solicitări, autoritățile locale din județ susținînd că decizia ar putea duce la dublarea costurilor pentru populație.

Istoria unui asediu
La începutul lunii august 2016, Vivani Salubritate SA a transmis o adresă autorităților locale și operatorilor de salubritate de pe raza județului prin care a anunțat majorarea tarifului de depozitare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 20:20 (7960 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Călătorie virtuală spre casa părintească

Doi tineri adoptați în America își caută rudele din Ialomița

Călătorie virtuală spre casa părintească

La mii de kilometri distanță de județul Ialomița,  doi tineri născuți la Slobozia și Fetești încearcă să-și găsească părinții naturali care, în anii ’90, i-au dat spre adopție unor cupluri din America. Stabiliți în statele Colorado și Washington, Claudia Cutarida și Adrian Ignat (Dustin Johnson pe numele american pe care l-a primit din partea familiei din SUA), vor să vină în România și să-și cunoască rudele. Tinerii și-au pus toate speranțele într-o comunitate virtuală creată pe cea mai populară rețea de socializare de românca Ileana Cunniffe Băiescu, stabilită în Irlanda. Special pentru ziarul Independent, cei doi tineri au făcut mărturisiri... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 19:10 (5609 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Controale la firmele care plasează forță de muncă în străinătate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară în această perioadă, sub coordonarea Inspecției Muncii, o acțiune de informare și control cu privire la respectarea dispozițiilor legale de către agenții ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 18:40
(3021 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 martie a.c., 82 de polițiști și 22 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:25
(2142 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Biroului de Analiză și Prevenirea Criminalității au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:20
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8839, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 15:50
(3428 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii de mașini

Miercuri, 17 martie 2021, polițiști din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice-IGPR, sub supravegherea procurorilor de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 16:05
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8776, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 15:40
(4719 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit/câștigul net anual impozabil

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare fiscală a elaborat Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 12:10
(5911 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Ciochina

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de marți, 16 martie 2021, și va fi ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 20:05
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8716, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 15:40
(4349 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 54 de cetățeni care nu au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 13:20
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Marți, 16 martie a.c., în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă precum și o ambulanță SMURD, au fost alertați pe ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 11:50
(3258 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat «Ghidul privind impozitul pe veniturile microîntreprinderilor»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice care au obligația de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor că pe site-ul ANAF a fost publicat «Ghidul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:55
(10873 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8676, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:45
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Prelungirea Stării de Alertă a adus și modificarea intervalului de limitare a deplasărilor doar din motive justificate în intervalul orar 22,00-05,00, aseară fiind organizată o acțiune la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 13:50
(1593 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a încheiat convenții pentru finanțarea capitalului de lucru cu instituții bancare și nebancare și, începând de luni, 15.03.2021, eliberează ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 12:35
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Declarația 112 a fost modificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 11:10
(5303 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8634, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2021, 16:10
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2021, 15:35
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8576, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 15:25
(4015 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii fiscale electronice puse la dispoziția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că înrolarea în «Spațiul Privat Virtual» (SPV) oferă, atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice, toate facilitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 14:10
(5759 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Obligație pentru pescari de a se obține autorizație de capturare/recoltare

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează asupra obligativității obținerii, de către pescarii comerciali, anual, a autorizației de capturare/recoltare conform Ordinului nr. 410 din 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 13:35
(8384 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că în cursul zilei de joi, 11 martie a.c., pe DN2, între localitațile Misleanu și Andrășești, s-a produs un accident rutier. În urma impactului ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 18:50
(3896 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


APM Ialomița: Campania Națională «Vinerea Verde»-«STOP! Azi mașina stă pe loc!»

De la ce pornim? De la o realitate care schimbă viața Planetei: amprenta de carbon din traficul rutier. Deplasarea la birou, acasă sau în vacanță face parte din viața fiecăruia dintre noi ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 16:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,04%, rata șomajului în ianuarie 2021

La sfârșitul lunii ianuarie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4732  șomeri (din care 2111 femei), rata șomajului fiind de 5,04%, cu 0 ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:35
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8539, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:25
(4223 vizualizări - 0 comentarii)


Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slobozia au decis să suspende activitatea Bazinului de Înot Didactic din oraș din cauza unui caz de COVID-19. O asistentă medicală care își desfășura activitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:25
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

În cursul zilei de miercuri, 10 martie a.c., 65 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Ialomița precum și jandarmi ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:20
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendiu la o casă din Maia

Incendiu la o casă din Maia

Miercuri, 10 martie, a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină în comuna Maia, pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 11:15
(2945 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia incendiu


Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

O mașină a Poliției a fost implicată într-un accident la Slobozia. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 10 martie a.c., în intersecția semaforizată din apropierea sediului BRD. În accident ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:20
(4901 vizualizări - 1 comentariu)


Cegani: Incendiu din cauza unui scurtcircuit

Miercuri, 10 martie a.c., în jurul orei 9,15, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați să intervină în satul Cegani/comuna Bordușani, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:10
(2853 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani incendiu


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...