Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Consiliul Județean Ialomița, verificat de Camera de Conturi Ialomița

Ancheta Direcției Naționale Anticorupție demarată la Consiliul Județean Ialomița a fost precedată de auditul Camerei de Conturi Ialomița. În lunile imediat următoare arestării lui Silvian Ciupercă, instituția a întreprins două acțiuni de audit. Au fost supuse verificării maniera în care au fost executate două drumuri județene, precum și concesionările care i-au adus lui Ciupercă dosarul penal instrumentat de DNA. În prezent, ambele Rapoarte care conțin prejudiciile descoperite la Consiliul Județean Ialomița au fost contestate. Unul dintre documente face obiectul unui litigiu în instanță, iar celălalt a fost transmis spre analiză Curții de Conturi a României.

E vremea controalelor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 11:55 (5224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ruinele culturale ale Ialomiței

Ruinele culturale ale Ialomiței

Un raport al Direcției pentru Cultură Ialomița evidențiază încă o dată ceea ce știm de ani buni: monumentele istorice ale județului sînt lăsate în paragină. Potrivit documentului oficial, jumătate din aceste obiective sînt tratate cu indiferență de Ministerul Culturii, singura instituție cu drept în acordarea de fonduri pentru lucrări de reabilitare sau renovare.

Situație fără soluții În lung de linie, în Ialomița există un număr total de 131 de monumente istorice, aprobate prin Ordinul Ministerului Culturii nr. 2361/2010. Potrivit raportului prezentat de Direcția pentru Cultură a județului... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2015, 10:05 (5218 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

Trihalometanii dau bătăi de cap Urban SA

Apa slobozenilor NU are autorizație sanitară

În vara acestui an, analizele lunare efectuate de către Urban SA au confirmat faptul că nivelul de trihalometani din apa furnizată populației înregistrează depășiri peste limitele legale admise. Informația a fost făcută publică abia în luna octombrie, de către presa locală. La acest moment, Urban SA nu a reușit să readucă apa în parametrii de potabilitate impuși de către programul de conformare asumat în anul 2013. Direcția de Sănătate Publică Ialomița refuză să semneze autorizația sanitară de funcționare pentru următorul an.

Autoritățile ascund trihalometanii
Tributară conducerii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 20:10 (18371 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămâne în fruntea Poliției Județene

EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămîne în fruntea Poliției Județene

Ministerul Administrației și Internelor a decis să-i prelungească mandatul de comandant al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița comisarului șef Viorel Ștefu. Potrivit Statutului Polițiștilor, acesta ar fi trebuit să se pensioneze la termen. Astfel, Viorel Ștefu va rămîne în funcție încă un an. Decizia MAI a fost adoptată datorită modelului de management administrativ implementat de comisarul șef Ștefu în cei 6 ani în care s-a aflat la conducerea Poliției Județene.

Încă un an în fruntea Poliției
Venit de la Buzău, comisarul șef Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 18:40 (10655 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1 Decembrie, la Slobozia

Ialomița Națională

În Ialomița, Ziua Națională a României e sărbătoare obligatorie. Anul acesta, ca și anul trecut, ea a fost organizată de autorități în Piața Unirii din Slobozia. Peste 1000 de slobozeni au fost prezenți la ceremonie și parada militară care a urmat.

România lor și România noastră
La unsprezece fără cinci esplanada e plină. Oficiali, jandarmi, militari, popor, cerșetori, ofițeri de la SRI infiltrați în mulțime... Prefectul Gigi Petre primește onorul și trece în revistă militarii Garnizoanei Slobozia. Are ochelari heliomați și un pardesiu la culoare. E soare, aproape e cald și mulțimii... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 17:35 (6013 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a oferit 41 mii de lei pentru vindecarea bolnavilor săraci

Primăria Slobozia a oferit 41 mii de lei pentru vindecarea bolnavilor săraci

Serviciul de Protecție și Asistență al Primăriei Slobozia oferă sprijin persoanelor nevoiașe care au nevoie de tratamente medicale și intervenții chirurgicale, dar pe care nu și le pot permite. De la începutul anului și pînă în prezent, din bugetul local au fost acordați 41 mii de lei pentru susținerea acestor cazuri.

Fonduri destinate bolnavilor săraci
Dacă în plan administrativ eforturile Primăriei Slobozia sînt greu de sesizat, municipalitatea face totuși eforturi pentru a susține cauza săracilor din oraș. Mai ales a oamenilor care suferă de afecțiuni grave și care, din lipsa... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 15:20 (6557 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a încasat cu 7% mai mulți bani la buget

În primele 9 luni ale anului

Ialomița a încasat cu 7% mai mulți bani la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică situația încasărilor la bugetul consolidat al statului, în perioada ianuarie-septembrie 2015. Potrivit cifrelor oficiale, în Ialomița se constată o creștere de 7 procente, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Valoarea totală a sumelor care au intrat în conturile Fiscului este de 427 milioane de lei.

Fiscul a ieșit pe profit
Cu un număr total de 109561 contribuabili, persoane fizice și juridice, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat un plan de încasare a veniturilor către... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 13:20 (5840 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița dă câștig de cauză culturii ialomițene

Prefectul Gigi Petre a pierdut

Tribunalul Ialomița dă cîștig de cauză culturii ialomițene

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, a pierdut procesul intentat Consiliului Județean Ialomița în luna septembrie. Reamintim că Instituția Prefectului Ialomița a atacat în instanță o hotărîre a Consiliului Județean Ialomița prin care se acorda în luna mai a anului 2015 «administrarea cu titlu gratuit a unor spații din cadrul Centrului Cultural». Prefectul Gigi Petre a declarat public că va face recurs la decizia Tribunalului Ialomița.

Un an fără activitate culturală Pe 17 noiembrie 2015, Tribunalul Ialomița a respins cererea formulată de către prefectul județului Ialomița privind... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 12:45 (10894 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au primit bani pentru investiții și arierate

Consiliul Județean Ialomița plătește externările Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Joi, 19 noiembrie 2015, Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit în cadrul unei ședințe extraordinare. Urgența întîlnirii a fost dictată de acordarea sumei de 11,5 milioane de lei pentru investiții în reabilitarea drumurilor comunale și județene, dar și pentru plata arieratelor acumulate la acest sfîrșit de an. «Am consultat autoritățile locale asupra necesităților investiționale și a posibilității de a finanța drumurile comunale...» a declarat în plenul ședinței vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ioan Martin.

Bani albi pentru primării negre
Alocările bugetare de... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 11:15 (7089 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de asistenți sociali

Ialomița are nevoie de asistenți sociali

Raportat la nivelul județului Ialomița, Asistența Socială este domeniul care beneficiază de cele mai multe fonduri. În ciuda banilor investiți în acest sector, serviciile oferite nu se ridică la cele mai înalte standarde. Toate acestea deoarece sistemul se confruntă cu lipsa de personal. Iar oamenii care lucrează primesc salarii foarte mici în comparație cu munca pe care trebuie să o depună.

44 milioane de lei într-un an
Potrivit unui raport al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, instituția a beneficiat în anul 2014 de venituri totale de... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2015, 10:35 (6631 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 «Cornul și laptele» intoxică 23 de elevi

Alertă de gradul zero la Fetești

«Cornul și laptele» intoxică 23 de elevi

În după amiaza zilei de vineri, 27 noiembrie a.c., 23 de elevi ai Școlii nr. 3 «Dimitrie Cantemir» din Fetești s-au intoxicat cu laptele pe care l-au primit la școală. Autoritățile responsabile au fost alertate imediat și s-a declanșat o anchetă.

Toți copiii au ajuns la spital
Potrivit primelor informații oficiale, cauza probabilă este laptele livrat elevilor de firma Delta Lact. Dan Noel, directorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița ne-a declarat: «situația este în acest moment sub control.  Am luat toate măsurile care se impun în astfel de cazuri. Vom informa Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 21:25 (8665 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Birocrația APIA gripează agricultura ialomițeană

Proteste publice

Birocrația APIA gripează agricultura ialomițeană

Nicolae Sitaru, vicepreședintele LAPAR: «Vor să ne lipsim de subvenții!»

De aproape 10 ani, sistemul de subvenții acordate agricultorilor din România creează probleme greu de surmontat. Și tot de atîta timp, marii agricultori caută soluții și fac presiuni pentru ca Ministerul Agriculturii și instituțiile din subordine să creeze un sistem de reglementări simple, clare și ușor de urmat. Prinși la mijloc în acest război fără sfîrșit, agricultorii care cultivă suprafețe de teren mai mici de 50 de hectare au ajuns la capătul puterilor. Ca de obicei în astfel de situații, soluțiile sînt simple, dar oficialii guvernamentali refuză să le ia în calcul. «Vor să ne lipsim de subvenții!» declară Nicolae Sitaru, vicepreședintele Ligii Asociației Producătorilor Agricoli din România... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 19:45 (7229 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii ialomițeni se nasc cu boli grave

Copiii ialomițeni se nasc cu boli grave

Neglijența părinților și, mai ales, indiferența cu care mamele tratează sarcina are efecte nefaste asupra copiilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin că 3 din 10 copii care se nasc la Maternitatea unității medicale vin pe lume cu grave probleme de sănătate. De la infecții și pînă la forme rare de cancer, copiii din Ialomița beneficiază de tratamente în valoare de peste 1,8 milioane de lei în fiecare an.

Efecte nefaste
A devenit deja o realitate ca foarte mulți copii să vină pe lume cu probleme de sănătate. Mai mici sau mai mari, aceste afecțiuni sînt rezultatul... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 17:40 (8201 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Instituțiile publice pot face angajări

Ialomița: Instituțiile publice pot face angajări

Începînd cu această săptămînă, ministerele, primăriile, consiliile județene și celelalte structuri publice au primit dreptul să angajeze personal pe toate posturile vacante. Măsura vine după ce, în ultimii 6 ani, instituțiile au fost obligate să se limiteze la a angaja persoane doar pe 15% din posturile vacante. În Ialomița, candidații pentru posturile vacante din instituțiile publice consideră că angajările în sistemul public se fac «în sistem PCR». Paradoxal, unele instituții scot la concurs de ani buni locuri de muncă pe care nu le ocupă nimeni.

Angajările «la stat», resuscitate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 15:40 (6757 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, reclamat în 300 de procese

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, reclamat în 300 de procese

În ultimii 3 ani, inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au fost implicați în peste 300 de procese. Instituția a fost acționată în judecată de către administratorii societăților comerciale care au considerat că au fost amendați necuvenit. Ponderea proceselor cîștigate în raport cu cele pierdute scoate la iveală faptul că juriștii ITM au fost prinși pledînd fără să-și fi făcut temele corespunzător.

O amendă «disproporționată»
La solicitarea redacției Independent, oficialii Inspectoratului Teritorial... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 14:35 (7316 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Risipă publică la Grădinița «Junior»

Slobozia: Risipă publică la Grădinița «Junior»

Într-un oraș sărac și plin de gropi, investițiile în dotarea unităților de învățămînt, oricît de necesare, ajung să fie un lux. Iar cînd aceste investiții reflectă opulența, acuzațiile privind risipirea fondurilor publice devin întemeiate.

O grădiniță privilegiată
Grădinița «Junior» din Slobozia a avut întotdeauna un statut privilegiat. În septembrie anul acesta, privilegiile obținute au fost considerate exagerate. Concret, aripa PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia a aprobat o investiție de 201500 de lei pentru «modernizarea și reabilitarea camerei termice ce va asigura... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 13:10 (7210 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ultimele 10 mii de carduri de sănătate, transmise în județ

Ialomița: Ultimele 10 mii de carduri de sănătate, transmise în județ

Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița anunță faptul că distribuția tuturor cardurilor de sănătate e în curs de finalizare. Ultimele 10 mii de carduri au fost ridicate de la Imprimeria Națională și vor fi transmise prin poștă asiguraților care încă nu le-au primit.

Campanie la final Campania de distribuție a cardurilor electronice de sănătate a început în urmă cu un an. Din estimările oficialilor din cadrul Casei Județene de Asigurări de Sănătate, peste 120 mii de asigurați din județ trebuiau să beneficieze de aceste carduri. La un an distanță, campania de distribuire... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 11:20 (3752 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Drăgoești: «Piroman», arestat preventiv

Drăgoești: «Piroman», arestat preventiv

Relațiile dintre șefi și subordonați pot fi atît de tensionate încît se ajunge la situații extreme. Deranjat de atitudinea superiorului său, un bărbat din Drăgoești a provocat un incendiu de proporții la locul de muncă. Cazul a ajuns în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni care, în urma verificărilor, l-au arestat pe angajatul-piroman. Paguba produsă de flăcări este de aproximativ 100 mii de euro.

30 de zile după gratii Întîmplarea descrisă mai sus s-a petrecut în incinta unei societăți comerciale cu profil agricol, care își desfășoară activitatea pe raza... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2015, 10:55 (5826 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Indiferența autorităților distruge Programul «Cornul și laptele»

Ialomița cheltuie 3,3 milioane de lei pentru un proiect disfuncțional

Uniunea Europeană este la un pas de a sista finanțarea pentru derularea Programului «Cornul și laptele». Toate acestea după ce au fost descoperite o serie de nereguli privind implementarea acestui program. Astfel, prin intermediul APIA au fost demarate o serie de controale pentru a se vedea în ce investește, de fapt, comunitatea europeană fondurile. Raportat la nivelul județului Ialomița, controalele sînt în plină desfășurare, rezultatele urmînd să fie făcute publice în cel mai scurt timp. Pentru anul școlar în curs, 23 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de produse alimentare prin derularea acestui program. În total, derularea proiectului la nivelul județului costă 3,3 milioane de lei.
... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 18:35 (5542 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Legislația antiincendiu creează haos în Ialomița

Mult anunțatele controale ale inspectorilor ISU dau Ialomița peste cap. Cea mai acută situație se constată în Administrație. Șefii de deconcentrate caută cu disperare soluții pentru obținerea avizelor și intrarea în legalitate. Iar pentru realizarea documentației au nevoie de expertize și fonduri, ce par imposibil de accesat. În tot acest timp, vizați direct de controale, patronii localurilor publice pun lacăte pe uși și intră în renovare.

Administrația este «în flăcări»
Bulversați de teama controalelor, oficialii deconcentratelor au început să caute soluții pentru obținerea tuturor... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2015, 16:15 (8130 vizualizări - 11 comentarii)

28 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9234 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14256 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14114 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13538 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17124 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16573 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11950 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12226 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14030 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10661 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12334 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11693 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17533 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15399 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21549 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11927 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15155 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10754 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16507 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8029 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10837 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17399 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16245 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11464 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16585 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...