Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Sala cu geometrie variabilă nu are aviz de «securitate la incendiu»

Slobozia: Sala cu geometrie variabilă nu are aviz de «securitate la incendiu»

Fetești: Sala de teatru «Horațiu Mălăele» a fost gata în 3 luni

În luna martie a anului 2015, oficialii Consiliului Județean Ialomița anunțau că sala de spectacole cu geometrie variabilă, investiție demarată în urmă cu 20 de ani, a fost finalizată. În cele 6 luni scurse de la acest anunț, sala a rămas închisă. La acest moment, instituția caută o firmă care să realizeze raportul de expertiză tehnică pentru «securitate la incendiu».
O investiție disfuncțională Modernizarea sălii de spectacole a Consiliului Județean Ialomița este, cu siguranță, cea mai scumpă și mai controversată investiție din județ. Derulate pe o perioadă de 20 de ani, lucrările... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 14:10 (8879 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Metode de fraudare a fondurilor publice…»

Analiză a Camerei de Conturi Ialomița

«Metode de fraudare a fondurilor publice…»

Obiectivele de investiții realizate cu fonduri publice reprezintă o adevărată sursă de venit pentru cei care le demarează. Maniera de execuție sfidează însă toate rigorile legii. Gabriela Dumitru, auditor public extern în cadrul Camerei de Conturi Ialomița, explică într-un studiu de specialitate modalitățile prin care sînt comise aceste ilegalități flagrante. În ciuda problemelor constatate, entitățile publice manifestă un dezinteres față de aceste practici.

Prețuri «umflate» cu 1000%
Studiul «Modalități de fraudare a fondurilor publice în realizarea lucrărilor de construcții... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 16:05 (6489 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A&S International 2000 susține performanța în Educație

Burse de merit pentru elevii din Fetești

A&S International 2000 susține performanța în Educație

Proiectul educațional inițiat de societatea A&S International 2000, în colaborare cu Fundația Pasteur, de susținere a elevilor cu rezultate deosebite din Fetești continuă. La începutul acestei săptămîni, alți 12 elevi din cadrul liceelor de pe raza municipiului au fost recompensați pentru eforturile lor de a învăța. Aceștia au primit burse de merit în valoare de 12,8 mii de lei.

Ceremonie festivă Cele 12 burse de merit acordate de societatea A&S International 2000 au fost oferite într-un cadru festiv. Alături de Matei Roșu, directorul general unității comerciale, la manifestare... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 14:55 (10825 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 13:40 (11179 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

Pericli-Nick Touring șantajează Consiliul Local Slobozia

În urmă cu două luni, pe 29 iulie, concesionarul serviciului public de transport, Nick Touring, încălca unilateral condițiile contractuale reducînd la 60% numărul curselor pe traseele din oraș. Pe 27 august, în locul sancțiunilor care s-ar fi impus, Consiliul Local decide printr-o hotărîre aprobată cu majoritate de voturi să transforme angajații Primăriei Slobozia în controlori ai firmei, «echipe mixte formate din angajați ai Primăriei Slobozia și polițiști locali urmînd să verifice biletele de călătorie ale slobozenilor». În ședința din 28 septembrie, Nick Touring revine cu «o informare» în Consiliul Local, interpretînd Regulamentul pentru efectuarea transportului public de persoane de o manieră... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2015, 12:20 (9571 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

Școlile din Ialomița, un pericol pentru siguranța elevilor și profesorilor

La început de an școlar, Prefectura Ialomița face public un raport privind maniera în care unitățile de învățămînt din județ și-au primit copiii în clase. Potrivit datelor care se regăsesc în documentul oficial, imobilele «pun în pericol siguranța elevilor și cadrelor didactice». Directorii respectivelor unități dau însă asigurări că situația va reveni la normal.

Situație delicată
Cu cîteva zile înainte de debutul anului școlar 2015-2016, reprezentanții Prefecturii Ialomița au efectuat o serie de vizite în teren pentru a descoperi maniera în care școlile din județ s-au pregătit... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 22:05 (8032 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Ialomița: Cabinete stomatologice de lux, în mediul rural

Mediul rural a devenit o alternativă pentru medicii stomatologi care încearcă să țină piept concurenței din orașe. În ultimii 2 ani, în satele Ialomiței au apărut adevărate clinici stomatologice, dotate la cele mai înalte standarde. Serviciile sînt ireproșabile, prețurile mult mai mici, iar pacienții mulțumiți că nu trebuie să străbată zeci de kilometri pentru a-și trata problemele dentare.

12 cabinete stomatologice la țară
O statistică a Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că orașele sînt de-a dreptul sufocate de cabinetele medicale stomatologice. De exemplu,... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 18:40 (10668 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandal penal la Primăria Axintele

Primăria Axintele a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii fac cercetări într-un dosar penal ce vizează fapte de abuz în serviciu. Concret, doi funcționari sînt suspectați de faptul că au plecat acasă cu o parte din încasările provenite din taxele și impozitele locale. Mai mult, în urma verificărilor se pare că și primarul comunei este suspectat de fapte penale. Acesta ar fi fost cercetat pentru faptul că i-ar fi atribuit ilegal fiului său o parte din islazul comunal, iar în baza terenului obținut acesta a încasat subvenții de la APIA.

Situație încurcată... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 15:25 (10833 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

În 2015

Salarii de 34,5 milioane de lei pentru angajații MAI din Ialomița

La solicitarea redacției Independent, structurile din teritoriu ale Ministerului Administrației și Internelor au făcut publice cheltuielile de personal, raportat la bugetul acordat de stat pentru anul în curs. Așa se face că cei 1543 de angajați din cadrul Prefecturii, Poliției, Jandarmeriei și Inspectoratului pentru Situații de Urgență beneficiază anul acesta de salarii în valoare de 34,5 milioane lei. Cei mai bine plătiți sînt însă polițiștii, care încasează în 2015 venituri salariale de 17,8 milioane de lei.

Structurile MAI în cifre... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2015, 13:25 (8816 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

De-ale autorităților

Slobozia: Tehnologie administrativă împotriva cetățenilor

În urmă cu o săptămînă, Primăria Slobozia a achiziționat un sistem de control acces în instituție. Valoarea acestei achiziții se ridică la 17 mii de lei, însă problema nu o reprezintă prețul, de două ori mai mare decît ofertele din piață... Imediat după implementarea sistemului, funcționarii din cadrul instituției s-au revoltat, iar cetățenii au început să facă reclamații. Mai mult, și consilierii locali declară că ideea este una stupidă și refuză acest sistem!

O idee blondă Ideea achiziționării unui sistem de acces în Primăria Slobozia s-a impus în momentul în care unii dintre cetățenii... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 20:15 (16205 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Munteni Buzău: A aruncat probele în WC ca să nu fie arestat

Încercarea hoților de a scăpa de cătușe depășește orice imaginație. Cunoscut cu antecedente penale, un hoț din Munteni Buzău a aruncat într-un WC proba-cheie care-l incrimina într-un nou dosar penal deschis de polițiști pe numele său. În urma unor percheziții domiciliare, oamenii legii au reușit să  recupereze obiectul și să-l folosească drept probă împotriva autorului.

Găinarii Clanului Ioșca
Neinspiratul autor se numește Ion Ioșca și provine dintr-o familie cu numeroase antecedente penale. Atît el, cît și ceilalți frați ai săi au terorizat comunitatea din Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2015, 16:20 (15735 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Poienaru-Agrofam, alături de fiica sa, trimiși în judecată de DNA

Ialomița: Poienaru-Agrofam, alături de fiica sa, trimiși în judecată de DNA

Undeva în luna ianuarie a anului 2012 demaram o serie de articole ce îl vizau pe Ștefan Poienaru-Agrofam, latifundiarul prezent în Forbes cu o avere de peste 16 milioane de euro. Articolele noastre demonstrau, mai mult sau mai puțin plastic, o suită de ilegalități ce ar fi fost comise de milionarul Poienaru într-o perioadă relativ scurtă. Printre altele, atrăgeam atenția asupra încasării necuvenite de către firmele controlate de Poienaru a unor subvenții, precum și de încasarea frauduloasă de fonduri europene. Mai departe, a fost necesară o perioadă de mai bine de 3 ani de la publicarea articolelor în cauză pentru a se constata că, în mare, cele reproduse de noi la momentul respectiv au un suport... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 20:20 (10896 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mascații din București fac legea în pădurile Ialomiței

Mascații din București fac legea în pădurile Ialomiței

Bătaie ca-n filme în pădurea Groasa din zona Urziceni, la începutul săptămînii precedente. Un agent al Serviciului de Intervenție și Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a băgat în spital un paznic de vînătoare. S-ar părea că omul legii venise să braconeze mistreți și ar fi fost deranjat de atitudinea paznicului care i-ar fi cerut socoteală. În acest caz a fost deschisă o anchetă, principalul suspect fiind polițistul din București.

Bătaie în pădure Din primele date reiese faptul că agentul angajat la Serviciul de Intervenție și Acțiuni Speciale din... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 16:55 (15949 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Uniunea Europeană susține Învățământul ialomițean

Uniunea Europeană susține Învățămîntul ialomițean

Uniunea Europeană este alături de profesorii și elevii din Ialomița. De 10 ani, Comunitatea Europeană investește fonduri în programe educative și de infrastructură care vizează unități școlare din județ. Inițiat la nivel național, «Proiectul pentru Reforma Educației Timpurii», cel mai ambițios program susținut de UE, a ajuns și în Ialomița. Prin intermediul său, 7 grădinițe din mediul rural sînt construite de la zero. Primele două obiective realizate prin acest proiect au fost deja finalizate.

Infrastructura școlară, realizată cu fonduri UE
Uniunea Europeană și-a manifestat interesul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2015, 14:05 (4575 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Miliția Locală «vânează» cetățenii Sloboziei

Miliția Locală «vînează» cetățenii Sloboziei

Poliția locală Slobozia a fost înființată în anul 2011. Motto-ul instituției, potrivit site-ului pe care îl are, este «Misiunea noastră, protecția și liniștea dumneavoastră!». În realitate, tot mai mulți slobozeni reclamă că sînt «vînați» pentru a fi sancționați, iar cînd sînt prinși, sînt tratați ca «cetățeni de mîna a doua». Pentru activitatea desfășurată, în anul 2014, Poliția Locală a cheltuit din bugetul local 2,6 milioane de lei.

Sesizări alarmante
În ultimele luni, tot mai mulți cetățeni ai municipiului Slobozia sesizează atitudinea lipsită de profesionalism a... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 21:10 (19757 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Epigonii administrativi ai președintelui Ciupercă

Deși finalizată și trimisă în judecată, ancheta care îl pe vizează Silvian Ciupercă continuă să valuri. Procurorii DNA au omis să prezinte și prejudiciul creat de primarii ialomițeni care au colaborat cu firma susținută de Silvian Ciupercă. În valoare de 1 milion de lei, suma reprezintă banii publici acordați pe proiecte de consultanță, niciodată concretizate. În scandal sînt implicați 10 primari din Ialomița, care au calitatea de martori în dosarul președintelui. Contactați telefonic, edilii au refuzat să recunoască faptul că Ciupercă i-a influențat să semneze hîrtiile, precizînd că «am ales firma aceea pentru că lucra ieftin!».

Primarii ialomițeni, chemați la audieri... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 20:30 (10380 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia rămâne fără medici

Încet, dar sigur

Spitalul Județean de Urgență Slobozia rămîne fără medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă din nou cu migrația în masă a medicilor specialiști. În ultimele luni, alți 5 doctori au renunțat să profeseze în cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița. Motivele care i-au determinat să plece sînt diverse și niciunul nu a comentat public această situație. Ceea ce se știe cu certitudine este faptul că exodul specialiștilor atentează la siguranța bugetului instituției. Managerul Violeta Șapira dă însă asigurări că are soluții pentru rezolvarea acestei probleme!

O problemă veche
Lipsa medicilor specialiști este o problemă... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 19:40 (37497 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Sistemele de irigații din Ialomița au nevoie de 80 milioane de lei

Sistemele de irigații din Ialomița ar putea beneficia de fonduri europene pentru reabilitare. La sfîrșitul săptămînii precedente, ANIF Ialomița a centralizat notele de fundamentare pentru amenajarea sistemelor de irigații aflate în proprietatea Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița. Potrivit datelor oficiale, nevoile investiționale se ridică la 80 milioane de lei. «Propunerile au trecut de Consiliul Tehnico-Economic organizat în cadrul ANIF, iar la acest moment demersurile depind de minister. Sperăm la o rezolvare a situației, chiar și parțială. Avem nevoie de reabilitarea acestor siteme și sîntem convinși că este posibilă chiar și extinderea lor!» a declarat Ionuț Popescu, directorul... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 18:55 (4875 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Inculpații din dosarul «Permise contrafăcute» ar putea scăpa nepedepsiți

Ialomița: Inculpații din dosarul «Permise contrafăcute» ar putea scăpa nepedepsiți

Nume cunoscute din dosarul «Permise contrafăcute» ar putea scăpa fără pedepse. Toate acestea întrucît faptele pentru care inculpații au fost cercetați s-au prescris de cîteva luni. Este vorba despre Ștefan Mihăilă, fostul șef al Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și  Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, și subordonații săi, Dorian Vînt și Nicolae Podeanu. În 2007, aceștia, împreună cu alți 36 de suspecți, au fost acuzați de fals intelectual și instigare la fals. Totul depinde acum de decizia  Curții de Apel București. Instanța judecă legalitatea sentinței dată de Judecătoria Slobozia, cu puțin timp înainte ca infracțiunile să nu mai existe. Termenul este fixat săptămîna... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 18:25 (10249 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Registrul autorizațiilor de construcție, incomplet

Ofsaid la Primăria Slobozia

Registrul autorizațiilor de construcție, incomplet

Primăria Slobozia pierde anual sute de mii de lei ca urmare a nerespectării legislației în domeniul construcțiilor. Concret, în ultimii 4 ani, peste 1000 de autorizații de construcție nu au mai fost prelungite, prejudiciindu-se astfel bugetul local cu zeci de mii de lei anual. Potrivit declarațiilor consilierului Mădălin Teculescu, membru în Comisia de Urbanism din cadrul Consiliului Local Slobozia, din valoarea taxelor neîncasate anual «Slobozia și-ar putea permite să potabilizeze apa sau să ramburseze împrumutul la bancă!».

Haos administrativ la Primărie
De zeci de ani de-acum... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2015, 17:05 (4281 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 1,083 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița a efectuat, în luna iunie 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 24 de inspecții fiscale (11 la ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 17:05
(14513 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Luni, 18 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27511, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de duminică, 17 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 16:55
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița în stațiile de carburanți

Controale ale ITM Ialomița în stațiile de carburanți

Rezultatele vizitelor de inspecție efectuate de către inspectoratele teritoriale de muncă și de către inspectorii de muncă de la Inspecția Muncii în anii anteriori, precum și evenimentele care au avut loc ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 16:25
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Accident la Slobozia

Sâmbătă, 16 iulie a.c., în jurul orelor 23,00, patru echipaje de pompieri din Slobozia cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD și o autospecială ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 14:20
(11380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, diferența aferentă cantităților de motorină utilizate în perioada ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 14:10
(12399 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Controale la peste 4200 de contribuabili în luna iunie 2022

Unul dintre obiectivele majore ale ANAF este combaterea evaziunii fiscale, un flagel al economiei care păgubește bugetul general consolidat de resursele necesare bunei desfășurări a statului. În acest sens ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 13:55
(11003 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Percheziții domiciliare la cămătari

În dimineața zilei de luni, 18 iulie a.c., polițiștii IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții domiciliare, în municipiul Urziceni, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2022, 12:20
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 17 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27499, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 16 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2022, 16:50
(1341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 16 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27480, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 15 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2022, 16:15
(1840 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 15 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27463, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de joi, 14 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2022, 16:15
(2720 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Creșterea numărului de infectări COVID-19, în atenția autorităților

În contextul creșterii numărului de infectări COVID-19, prefectul județului Ialomița a convocat vineri, 15 iulie 2022, o ședință cu conducerile Direcției de Sănătate Publică Ialomița, managerii și directorii ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2022, 15:45
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiști

Joi, 14 iulie a.c., polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune privind identificarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag executării pedepselor privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2022, 15:00
(14916 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 iulie 2022, termen de depunere pentru mai multe declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că miercuri, 20 iulie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 16:10
(26032 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: Tutun de contrabandă, depistat de polițiști în trafic

Horia: Tutun de contrabandă, depistat de polițiști în trafic

Polițiștii din Coșereni, în cadrul unei acțiuni rutiere, au oprit joi, 13 iulie a.c., în localitatea Horia, două autoutilitare conduse de doi bărbați, în vârstă de 33 și 29 de ani, din județul Călărași ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 16:10
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu extins pe 2 hectare

Miercuri, 13 iulie 2022, un echipaj din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu de vegetație uscată, produs la Fetești ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 15:20
(10752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ciulnița: Flăcările au mistuit acoperișul unei hale

Ciulnița: Flăcările au mistuit acoperișul unei hale

Miercuri, 13 iulie 2022, patru echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, o cisternă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 15:10
(18472 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Nufărului din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile, joi, 14 iulie 2022, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2022, 13:45
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 555 inspecții fiscale la Mari Contribuabili

Structurile cu atribuții de inspecție fiscală din cadrul ANAF au în derulare 555 de acțiuni de inspecție fiscală și control inopinat la Marii Contribuabili. Dintre acestea, 128 sunt la contribuabili care ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2022, 14:00
(14930 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni-Buzău: Baloți de paie incendiați

Munteni-Buzău: Baloți de paie incendiați

Miercuri, 13 iulie a.c., două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o cisternă pentru lichidarea unui incendiu de baloți de paie produs la Munteni ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2022, 13:30
(11872 vizualizări - 0 comentarii)


Call-center ANAF la dispoziția contribuabililor

Agenția Națională de Administrare Fiscală oferă îndrumare și asistență contribuabililor în domeniul fiscal și cel al tehnologiei informației prin intermediul Call-Center-ului, la numărul de telefon: 031/403.91.60 ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2022, 13:10
(12623 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Casă incendiată de la un scurtcircuit electric

Drăgoești: Casă incendiată de la un scurtcircuit electric

Marți, 12 iulie 2022, trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2022, 12:50
(22940 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 206000 de persoane au fost recenzate

În perioada 31 mai-17 iulie 2022 se desfășoară în județul Ialomița a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor, etapă în care recenzorii intră în teren și colectează prin interviu «față-în ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 17:50
(15288 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la Tabăra «Pavilioane» Amara

Polițiștii ialomițeni, la Tabăra «Pavilioane» Amara

Vineri, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentul de Analiză si Prevenirea Criminalității și cei ai Serviciului Rutier Ialomița au realizat mai multe activități preventive în Tabăra «Pavilioane ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 16:35
(5846 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Platonești, Săveni și Țăndărei

Incendii la Platonești, Săveni și Țăndărei

La sfârșit de săptămână, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea a două situații de urgență generate de producerea a două  incendii, la anexele gospodărești ale unor ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 15:10
(13573 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Bordușani

Duminică, 10 iulie a.c., în jurul orelor 15,50, două echipaje de pompieri din Fetești, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au fost solicitate să intervină la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 14:55
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 23 de ani de la înființarea Inspecției Muncii

Inspecția Muncii este organ de specialitate al administrației publice centrale, aflat în subordinea Ministerului Muncii și Justiției Sociale, prin care se exercită atribuțiile de autoritate de stat în domeniile ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2022, 12:50
(11651 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 100 hectare de vegetație uscată au luat foc

Fetești: 100 hectare de vegetație uscată au luat foc

Sâmbătă, 9 iulie a.c., pompierii din Fetești au intervenit cu 5 autospeciale dotate cu apă și spumă pentru a stinge un incendiu de vegetație uscată produs în zona Spitalul Vechi din Fetești. Flăcările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2022, 10:30
(23304 vizualizări - 0 comentarii)


Donație pentru cantina Spitalului Municipal Urziceni

Donație pentru cantina Spitalului Municipal Urziceni

Protopopiatul Urziceni a donat către Spitalul Municipal Urziceni aproximativ 100 de kilograme de legume. Produsele au fost oferite de către o cooperativă agricolă ce-și desfășoară activitatea pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2022, 14:40
(3336 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A intrat cu mașina într-un stâlp de electricitate

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină vineri, 8 iulie a.c, pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe DN2C, la ieșire din orașul Amara către ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2022, 13:30
(13200 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Urziceni: Două autovehicule s-au ciocnit în trafic

Urziceni: Două autovehicule s-au ciocnit în trafic

Vineri, 8 iulie a.c., în Urziceni s-a produs un accident rutier. În urma impactului dintre două mașini, șoferii celor două autovehicule au fost răniți. Ambii șoferi au fost transportați la Spitalul Municipal ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2022, 13:15
(14637 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...