Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anomaliile administrației locale din Ialomița

Anomaliile administrației locale din Ialomița

De la un capăt la altul al județului, administrațiile locale se confruntă cu o serie de probleme organizatorice. De la caz la caz, cu primari închiși sau consilii locale dizolvate, primăriile ialomițene încearcă să facă față cum pot acestor situații. Prefectura Ialomița monitorizează atent aceste anomalii și trasează dispoziții acolo unde încălcarea legii devine tot mai evidentă.

Ialomița caută gospodari
Un județ întins cu 66 de administrații locale, dar negospodărit corespunzător. Așa poate fi caracterizată Ialomița. Din cifra totală de administrații locale existente pe teritoriul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 19:10 (6588 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Organizațiile Utilizatorilor de Apă pentru Irigații cer sprijinul Prefecturii Ialomița

Organizațiile Utilizatorilor de Apă pentru Irigații cer sprijinul Prefecturii Ialomița

Ca urmare a recentelor declarații ale  ministrului Agriculturii, Daniel Constantin, la nivelul întregii țări a fost declanșat un proces de inventariere a potențialelor investiții în reabilitarea sistemelor de irigații. În Ialomița, doar 2 din cele 26 de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații au reușit să acceseze fonduri prin intermediul unor finanțări europene. Aceste organizații solicită public Instituției Prefectului Ialomița să intervină «la nivelul Ministerului Agriculturii, prin intermediul Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, pentru extinderea activității». Centralizarea informațiilor privind posibilele investiții în sistemele de irigații din județul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 17:30 (8736 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul cu locuitori «mulțumiți»

Statistica, bat-o vina!

Slobozia, orașul cu locuitori «mulțumiți»

Deși și-a cîștigat renumele de «oraș unde nu se întîmplă nimic», Slobozia este, potrivit datelor statistice, orașul cu cea mai dinamică economie din județul Ialomița. Potrivit datelor statistice prezentate în Strategia de Dezvoltare a Municipiului Slobozia pentru perioada 2014-2020, orașul are peste 19 mii de angajați, o industrie «cu potențial de dezvoltare» și un nivel de trai «la standarde europene». Mai mult decît atît, conform aceleiași surse, majoritatea locuitorilor declară că activitatea administrației locale poate fi catalogată drept «pozitivă» și consideră că duc un trai «mulțumitor».

Un oraș mulțumit... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 15:35 (11469 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Viitorul restaurant Bosfor «mușcă» din spațiul public

Vin turcii în Piața Revoluției

Viitorul restaurant Bosfor «mușcă» din spațiul public

Slobozenii vor avea un restaurant cu specific turcesc în Piața Revoluției din Slobozia. Restaurantul se va numi Bosfor și urmează să fie deschis într-unul dintre spațiile comerciale deținute de firma Ovis Aries SRL în Piața Revoluției. Investiția a debutat însă cu stîngul. Intrarea în restaurant se construiește, în buna tradiție a construcțiilor din Slobozia, fără a avea autorizație!

Aktas plus Ovis Aries egal Bosfor
În ’92, patronul firmei Aktas a deschis în Slobozia brutăria în care își desfășoară și acum activitatea. Gurile rele își amintesc că la momentul respectiv firma depozita... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 14:05 (10990 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țiganii contrabandiști din Țăndărei au fost arestați

Jale mare în țigănie la Țăndărei. Cei doi suspecți din cartierul Strachina găsiți cu arme asupra lor au fost arestați de judecătorii Tribunalului Ialomița. Aceștia vor sta după gratii 30 de zile. Procurorii îi acuză de deținere ilegală de muniție și contrabandă cu arme.

Iertați la Fetești, reținuți la Slobozia La jumătatea lunii trecute, polițiștii din Țăndărei efectuau o serie de percheziții în mahalaua Strachina, de la marginea orașului. Forțele de ordine au descins în mai multe locații de unde au ridicat cîteva pistoale și puști de vînătoare. La audieri au fost chemate 5 persoane... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2015, 11:20 (7516 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ancheta în cazul tragediei de la Ograda, blocată în hârtii

Amenda de 20 mii de lei așteaptă să fie aplicată

Ancheta în cazul tragediei de la Ograda, blocată în hîrtii

De la începutul verii, autoritățile ialomițene încearcă să stabilească vinovații în cazul muncitorului strivit de un stîlp de înaltă tensiune, pe un cîmp de la marginea localității Ograda. Deși au fost stabilite o serie de sancțiuni, rapoartele instituțiilor publice din județ trebuie verificate și aprobate de șefii superiori de la București. Este și cazul documentului emis de ITM Ialomița, ai cărui reprezentanți au dispus amenzi de pînă la 20 mii de lei pentru firma la care lucra bărbatul decedat. Raportul inspectorilor din Ialomița așteaptă avizul Inspecției Muncii de la București pentru a putea aplica sancțiunile. Cu toate acestea, riscurile ca documentul să nu fie aprobat este la fel de mare... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2015, 19:40 (6046 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Meseria de polițist ar putea fi trecută în topul celor mai periculoase profesii din lume. Toate acestea întrucît anual zeci de oameni ai legii devin victime ale infractorilor. Cel mai recent caz s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia, cînd doi agenți ai Serviciului Ordine Publică au fost luați la pumni de un scandalagiu. Agresorul a fost iertat de instanță, iar în loc să ajungă după gratii a ajuns în arest la domiciliu. Deși pericolul există, oficialii de rang înalt evită să găsească soluții eficiente care să-i protejeze pe polițiști în timpul serviciului.

Întîmplări cu polițiști... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2015, 12:25 (7465 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

 Exclusiv: Dealer de droguri din București, anchetat de procurorii DIICOT Ialomița

Persoane audiate la Slobozia

Exclusiv: Dealer de droguri din București, anchetat de procurorii DIICOT Ialomița

Anchetă în județul Ialomița și municipiul București a procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia. Organele judiciare au efectuat 4 percheziții pentru a depista un bărbat din Capitală, suspectat că ar fi vîndut droguri pe raza județului Ialomița. În urma descinderilor cîteva persoane au fost chemate la audieri.

Canabis de București, vîndut în Ialomița
Potrivit anchetei coordonată de procurorii DIICOT Slobozia, dealerul de droguri ar fi vîndut canabis în mai multe localități din județul Ialomița. Pentru a proba... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2015, 21:55 (5996 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Indemnizații pentru morți și «decontări nelegale»

Camera de Conturi Ialomița supervizează Primăria Slobozia

Indemnizații pentru morți și «decontări nelegale»

Primăria Slobozia a ajuns din nou în atenția Camerei de Conturi Ialomița. De data aceasta, auditorii au venit să verifice maniera în care reprezentanții administrației locale au îndeplinit măsurile trasate în urma unui control efectuat în 2014. Evident nu toate dispozițiile au fost respectate, municipalitatea fiind implicată în zeci de litigii prin care a contestat veridicitatea Raportului de control. Noul termen stabilit pentru recuperarea prejudiciilor create este 30 noiembrie 2015.

Primăria Slobozia la control
La sfîrșitul lunii iulie a anului trecut, Camera de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 20:55 (9601 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul de la Dridu dă peste cap anul școlar

Podul de la Dridu dă peste cap anul școlar

Lucrările de reparații ale podului de la Dridu dau peste cap activitatea educativă în zona de Vest a județului. Deși ar fi trebuit să fie gata la începutul anului școlar, termenul de finalizare al construcției s-a lungit cu o lună și jumătate. Cel mai mult au de suferit copiii din satele învecinate, Patru Frați și Moldoveni, transferați de ani buni la școala din Dridu. Sătul să plătească sume enorme pe transportul elevilor la școală, primarul din Moldoveni a găsit alternativa de a-i muta pe elevii din sat la Urziceni, «pentru că e mai aproape». O măsură similară ar putea adopta și primarul de la Adîncata, comuna de care aparține satul Patru Frați. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița îndeamnă... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 18:35 (8656 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană guvernează «extraordinar»

În lipsa președintelui

Administrația județeană guvernează «extraordinar»

Joi, 27 august 2015, s-a desfășurat ședința extraordinară a Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat doar 3 proiecte de hotărîre, însă ședința poate suscita interesul opiniei publice prin prisma dezbaterilor colaterale generate de aceste proiecte.

Infrastructura rutieră, prioritatea județului
Urgența convocării unei ședințe extraordinare la nivelul Consiliului Județean a fost dictată de necesitatea «aprobării eliberării licenței de traseu (...) pe ruta Slobozia-Gheorghe Lazăr». Întîlnirea a fost însă un prilej de a dezbate prioritățile administrative... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 17:10 (5499 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia majorității social-democrate din Consiliul Local

Dormiți liniștiți, PSD veghează!

Slobozia majorității social-democrate din Consiliul Local

Joi, 27 august, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia. Întîlnirea forului legislativ local a reprezentat un nou prilej de dispute politice între consilierii Puterii și cei ai Opoziției. Dincolo de «reglările de conturi», în cadrul ședinței au fost adoptate o serie întreagă de hotărîri care ar putea suscita atenția și interesul opiniei publice locale. Dintre acestea, consemnăm completările la hotărîrea de gestiune a serviciului public de călători, intrarea în patrimoniul local a Grădinii de Vară a orașului sau hotărîrea de aprobare a unui studiu de fezabilitate pentru o investiție de 200 mii de lei la Grădinița «Junior».

Cîteva luni pînă la alegerile locale... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2015, 12:25 (7205 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Construcții ILEGALE în Bazarul Municipal

E oficial

Slobozia: Construcții ILEGALE în Bazarul Municipal

La sfîrșitul lunii trecute, ziarul Independent atrăgea atenția asupra unei situații considerate «inadmisibile» în anul de grație 2015. Concret, este vorba despre aprobarea executării unor construcții cu caracter definitiv în Bazarul Municipal din Slobozia. Potrivit Planului Urbanistic Zonal, în perimetrul respectiv construcțiile au caracter provizoriu! Ca urmare a apariției articolului (n. red.: Bazarul Municipal din Slobozia, un Eldorado imobiliar), Inspectoratul de Stat în Construcții a declanșat un control la nivelul Primăriei Slobozia. Controlul este în curs, însă surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că, potrivit... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 19:20 (7673 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Anul școlar va debuta în clase insalubre

Ialomița: Anul școlar va debuta în clase insalubre

Noul an școlar se pregătește cu pași repezi de debut, iar autoritățile ialomițene sînt încă în vacanță. O demonstrează din plin situația din prezent constatată în cadrul unităților de învățămînt de pe raza județului. Ialomița continuă să-și primească elevii în școli fără avize sanitare de funcționare, neigienizate sau aflate în continuare în lucrări de reabilitare. Deși ar fi trebuit să ia atitudine față de toate aceste sincope, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița s-a transformat într-o instituție cu rol de monitorizare a acestor deficiențe.

Administrație, fă-te că lucrezi!
... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 13:35 (9803 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziune chinezească la Slobozia

Evaziune chinezească la Slobozia

Explozia de magazine chinezești din Slobozia a intrat în atenția organelor de urmărire penală. Potrivit unor informații interne, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au început urmărirea penală în cazul a două societăți comerciale din oraș, administrate de patroni chinezi. Oamenii legii au sesizat și inspectorii fiscali, care au pus sechestre pe tone întregi de marfă, comercializate în reședința județului Ialomița. Faptele pe care le anchetează organele statului vizează infracțiuni de evaziune fiscală, prejudiciul depășind 1,1 milioane de lei.

Chinezii au invadat Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 August 2015, 20:25 (12596 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

Blestemul pămîntului

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

La aproape 25 de ani de la intrarea în vigoare a celebrei Legi 18 din 1991, urmașii proprietarilor de teren încă își mai caută dreptatea prin instituțiile publice. La Dridu însă, dreptatea pare să umble cu capul spart, iar Tudor Banu așteaptă, din 2001, ca autoritățile locale să identifice locul de casă lăsat moștenire de bunica acestuia, Niculina Banu. Cazul a ajuns în atenția Instituției Prefectului Ialomița și a fost declinat către Comisia Locală de Fond Funciar. «Adică tot către ăia care au refuzat atîția ani punerea în posesie. O bătaie de joc de la un cap la altul!» concluzionează amar Tudor Banu.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 18:20 (14218 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Doi agenți de Ordine Publică, agresați în timpul serviciului

Slobozia: Doi agenți de Ordine Publică, agresați în timpul serviciului

Seria scandalurilor în care polițiștii devin victime ale infractorilor continuă la Slobozia. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia l-au reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, pe tînărul Daniel Robert Sîrbu, după ce acesta a agresat doi agenți ai Serviciului de Ordine Publică. Inculpatul se face vinovat de comiterea infracțiunilor de «ultraj» și «tulburarea ordinii și liniștii publice».

A împărțit pumni polițiștilor
Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de 26 august 2015, la orele 6,53. Potrivit procurorilor, agresorul agenților... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 16:45 (17944 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Procurorul Daniela Manolache a plecat la DIICOT–Structura Centrală

Schimbări la Parchetul Județean

Procurorul Daniela Manolache a plecat la DIICOT–Structura Centrală

Schimbări importante la vîrful celei mai mari unități de Parchet din județ. De o săptămînă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița are o nouă conducere. Toate acestea după ce procurorul Daniela Maria Manolache a fost delegată la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Structura Centrală. Acum șefia instituției este asigurată, prin delegare, de procurorul Verginica Buzoianu, șefa Secției de Urmărire Penală din cadrul Parchetului Județean.

Activitate intensă
Procurorul Daniela Maria Manolache a fost delegată să ocupe funcția de prim-procuror... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 19:35 (15552 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: S-a ales cu dosar penal pentru că a șpăguit un polițist

Ialomița: S-a ales cu dosar penal pentru că a șpăguit un polițist

Cei care cred că pot scăpa de cozile de la ghișee sau insistența polițiștilor din trafic oferind șpăgi ajung, uneori, să fie trași la răspundere penală. Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița scot la iveală o situație similară. Anchetatorii descriu cu lux de amănunte cum un cetățean oferă 50 de lei unui agent de poliție din Țăndărei, după ce a fost prins conducînd ilegal pe șosea. Fără să-i pese de funcție și de autoritate, omul legii pleacă cu banii, iar contravenientul își vede liniștit de drum. Procurorii le-au făcut dosare penale atît șoferului contravenient, cît și polițistului. Primul a fost trimis în judecată pentru dare de mită, în timp ce al doilea a fost anchetat pentru... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 16:45 (6847 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dai șpagă, treci clasa

Profesoară trimisă în judecată la Școala Postliceală Sanitară Slobozia

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în cazul profesoarei șpăgare de la Școala Postliceală Sanitară de la Slobozia. Femeia nu a scăpat de acuzații și a fost trimisă în judecată pentru luare de mită. Anchetatorii susțin că ea ar fi primit de la elevii săi o cutie cu bomboane și 400 de lei, în schimbul subiectelor în baza cărora au fost evaluați.

Filmul unei anchete
În luna iulie a anului trecut, în urma unui flagrant, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița descopereau într-o sală de examinare a Școlii Postliceale Sanitare... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 14:25 (16742 vizualizări - 24 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mascații au descins la Bărbulești. Peste 870 kilograme de articole pirotehnice, confiscate!

Marți, 27 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Urziceni au descins la domiciliul unui bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Bărbulești. În urma percheziției ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2022, 18:20
(8139 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Venituri de 1,035 miliarde de lei, colectate în perioada ianuarie-noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-noiembrie 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 1,035 miliarde de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2022, 12:25
(10714 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la ieșire din Slobozia

Accident rutier la ieșire din Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și o ambulanță SMURD au intervenit sâmbătă, 24 decembrie a.c., la un accident rutier produs pe DN21, la ieșire din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2022, 12:10
(10985 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Percheziții la Ion Roată. Au fost ridicate peste 4000 de articole pirotehnice!

Joi, 22 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în aplicare două ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 13:50
(6431 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a încasat peste 2,4 milioane de lei dintr-un dosar de «spălare a banilor»

Agenția Națională de Administrare Fiscală, prin Direcția Generală Executări Silite-cazuri speciale, a recuperat, de la o persoană fizică, peste 2,4 milioane de lei. Direcția Generală Executări Silite-cazuri ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 12:45
(5331 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Ciochina și Drăgoești

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 12:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 648 milioane de euro, autorizate la plata finală în cadrul Campaniei 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 5-23 decembrie, a autorizat la plata finală pentru anul de cerere 2022 peste 92,35% din totalul beneficiarilor eligibili ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 11:40
(5133 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie de Crăciun

Pompierii ialomițeni, alături de jandarmi și polițiști vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică cu ocazia Sărbătorii Crăciunului 2022. În plan operațional, pompierii ialomițeni vor fi zilnic ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2022, 16:20
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 27 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unei declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 27 decembrie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394Declarația informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA - aferente perioadei de raportare precedente ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2022, 12:15
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restaurant cu salon de evenimente, amendat de Protecția Consumatorilor

Miercuri, 21 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, cu sprijinul polițiștilor de Ordine Publică și reprezentanților Comisariatului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 16:20
(5411 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni-Buzău: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Munteni-Buzău: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Peste 23800 de țigarete provenite din contrabandă și 500 de kilograme de materiale pirotehnice interzise la deținere și utilizare au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 15:05
(6205 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe localități din județul Ialomița!

Pentru remedierea unei avarii apărute pe conducta de aducțiune apă de la nivelul forajelor, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile de miercuri, 21 decembrie 2022, începând cu orele 22,00 și până ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 14:50
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 3,89 milioane de lei în noiembrie 2022

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,89 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 12:55
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștință tuturor abonaților că, și în perioada Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 12:10
(9856 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Țăndărei

Trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în satul Iazu, în care au fost implicate două autoturisme cu patru pasageri la bord. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 11:50
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 11:45
(5300 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Cadouri de la jandarmi pentru copiii din Traian

Cadouri de la jandarmi pentru copiii din Traian

În apropierea Sărbătorilor de Iarnă, jandarmii ialomițeni au adus un strop de fericire în ochii unor micuți din comuna Traian, cărora le-au oferit cadouri. Marți, 20 decembrie a.c., copiii au organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 16:30
(6925 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Campanie de educație rutieră «Pierzi atenția. Pierzi controlul!»

Poliția Rutieră Ialomița: Campanie de educație rutieră «Pierzi atenția. Pierzi controlul!»

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița și Biroului Rutier al Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat în marți, 20 decembrie a.c., o acțiune de prevenire în cadrul campaniei naționale de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 15:00
(7708 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au ridicat restricțiile de circulație instituite pe podul peste Brațul Borcea

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță faptul că marți, 20 decembrie a.c., au fost ridicate integral restricțiile de circulație instituite pe podul peste Brațul Borcea, de pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 14:30
(11872 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Legume și fructe vândute fără documente legale

În urma unei acțiuni desfășurată luni, 19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au descoperit la punctul de lucru al unei societăți comerciale din Roșiori faptul că agentul economic comercializa legume ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 10:45
(4105 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Piețele și centrele comerciale, controlate

În perioada 16-19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Ialomița au intensificat acțiunile în centrele comerciale și piețele de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 10:30
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Trei echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit duminică, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 22,00, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2022, 12:55
(4682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accidente la Slobozia, Urziceni și Coșereni

Trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit sâmbătă, 17 decembrie a.c., în jurul orelor 19,00, la un accident rutier produs în municipiul reședință de județ. În eveniment a fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2022, 12:45
(6514 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 657 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Ialomița: 657 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița au depistat și confiscat în vederea continuării cercetărilor 657 kg de articole pirotehnice ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2022, 19:00
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie a polițiștilor

Fetești: Razie a polițiștilor

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni în municipiul Fetești desfășurată vineri, 16 decembrie 2023. Acțiunea a vizat prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ordine ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 18:10
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 21 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că miercuri, 21 decembrie 2022, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 13:40
(8069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 20 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 20 decembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 13:30
(6632 vizualizări - 0 comentarii)


Recital de colinde al deținuților din cadrul Penitenciarului Slobozia

Recital de colinde al deținuților din cadrul Penitenciarului Slobozia

Penitenciarul Slobozia a organizat joi, 15 decembrie a.c., activitatea «Am plecat să colindăm», ce a avut ca scop diminuarea vulnerabilității psihosociale în perioada Sărbătorilor de Iarnă și dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 18:45
(4721 vizualizări - 0 comentarii)


Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României, s-a stins din viață

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României, s-a stins din viață

Originară din comuna ialomițeană Sudiți, Ileana Hogea Velișcu a fost primul și cel mai important sinolog al României. În timpul carierei sale a scris peste 1000 de articole și cărți dedicate Limbii și ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 17:20
(16330 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista contribuabililor mijlocii, publicată pe portalul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că prin Ordinul președintelui ANAF nr. 2521/2022 a fost aprobată lista nominală a contribuabililor mijlocii, care vor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 15:40
(5373 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...