Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Gigi Petre a «învins-o» pe ANI

Ialomița: Prefectul Gigi Petre a «învins-o» pe ANI

Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre a învins definitiv în instanță Agenția Națională de Integritate. Decizia a fost luată de Curtea de Apel București, după ce, inițial, reprezentantul Guvernului în teritoriu cîștigase acțiunea intentată împotriva ANI la Tribunalul Ialomița.

Filmul unui proces
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Integritate îl soma pe Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, pentru plata unei amenzi de 2000 de lei, întrucît acesta nu a pus în aplicare o hotărîre a ANI privind încetarea mandatului primăriței Livia Gomes, de la Sfîntu Gheorghe... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 20:10 (11028 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Deficit de locuri în grădinițele din Ialomița

Deficit de locuri în grădinițele din Ialomița

Potrivit calendarului, în Ialomița au început oficial înscrierile în învățămîntul preșcolar. Față de anii precedenți, de la toamnă grădinițele își reduc locurile disponibile. Vor fi mai puține cu 500, comparativ cu cele din anul școlar în curs! Singura veste bună pentru părinți constă în faptul că aceștia pot depune cererile de înscriere și pe calculator, prin Sistemul Informatic Integrat al Învățămîntului din România (SIIIR).

Pregătiri pentru grădiniță
Oficialii din Inspectoratul Școlar Județean Ialomița au făcut publice la sfîrșitul săptămînii precedente lista locurilor disponibile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 19:20 (7424 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pomană europeană pentru 47 mii de ialomițeni

În urmă cu o săptămînă, Ialomița a finalizat procesul de distribuție a alimentelor europene, distribuite în baza Programului Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavorizate. În județ, de pomenile europene au beneficiat un număr de peste 47 mii de persoane sărace.

Statistici finale Distribuția ajutoarelor alimentare oferite de Uniunea Europeană a început la sfîrșitul lunii noiembrie 2014. Față de anii precedenți, Guvernul a decis să schimbe modalitatea de acordare a pomenii europene. Astfel, distribuția alimentelor s-a făcut în baza unor tichete emise de Ministerul Muncii către toate... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 17:10 (2212 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trofeul Tinereții se reinventează

Voltaj «maxim» la Amara

Trofeul Tinereții se reinventează

La două luni distanță de debutul celei de a 48-a ediții a «Trofeului Tinereții» de la Amara, autoritățile locale au primele vești bune. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, ediția de anul acesta va avea un buget mai mare, suportat în proporție de 50% de către Consiliul Județean Ialomița. De asemenea, oficialii Festivalului speră ca la ediția de anul acesta să concerteze una dintre cele mai în vogă trupe ale momentului, Voltaj.

Premiere administrative la Festival
Programată pentru începutul lunii august, cea de a 48-a ediție a Festivalului de la Amara oferă celor interesați... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 16:25 (7310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Asistența comunitară, în derivă

În Ialomița totul este posibil

Asistența comunitară, în derivă

În Ialomița, au trecut 13 ani de cînd funcționează Programul Național de Asistență Comunitară. Iar în timpul scurs, condițiile în care cei 34 de asistenți comunitari ai județului își desfășoară activitatea au rămas aceleași. Cu slujbe prost plătite și fără prea multă susținere, acești oameni încearcă să-și sprijine semenii greu încercați de soartă. Primarii ialomițeni precizează că pentru binele acestui program, el ar trebui susținut direct de comunitățile locale. Statul pare însă indiferent față de această propunere.

O zi din viața unui asistent comunitar Potrivit prevederilor legale... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 14:05 (3774 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pentru prima dată în istorie

Ialomița: Garda de Mediu a aplicat amenzi de 300 mii de lei!

Absentă din viața publică timp de 2 ani, Garda de Mediu Ialomița schimbă macazul. Ca urmare a unui control tematic realizat pînă la sfîrșitul lunii aprilie 2015, instituția a aplicat administrațiilor locale amenzi care depășesc 300 mii de lei! Tematica de control a vizat modul de salubrizare a localităților și respectarea legislației europene privind mediul. «E prima oară în istoria Gărzii cînd se aplică amenzi în volumul și de amploarea acestora pentru administrațiile locale!» a precizat, pentru Independent, Cornel Vasile, comisar-șef al Gărzii de Mediu Ialomița.

Garda de Mediu strînge șurubul... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 11:35 (9278 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povești vânătorești cu Marius Dumitrescu

Conflict deschis la Asociația Județeană a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița

Povești vînătorești cu Marius Dumitrescu

UPDATE Marius Dumitrescu, suspendat din funcție!

De aproape 2 luni, Asociația Județeană a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița fierbe la foc mocnit. Potrivit unor surse interne, între directorul Asociației, Marius Dumitrescu, și președintele Adrian Neagu există un conflict deschis legat de modul în care este condusă Asociația. Polarizați în jurul celor doi, vînătorii și pescarii ialomițeni s-au împărțit în tabere. Dincolo de poveștile vînătorești și pescărești care răzbat în public, un fapt este cert: în anul 2014 AJVPS are cheltuieli cu 200 mii de lei mai mari decît veniturile obținute.

Scandal la foc mocnit
Conflictul... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 19:50 (16724 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Bugete cu 20% mai mari pentru spitalele ialomițene

Bugete cu 20% mai mari pentru spitalele ialomițene

La sfîrșitul săptămînii precedente, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au încheiat negocierile cu furnizorii de servicii medicale din Ialomița. Potrivit declarațiilor directorului Mihai Geantă, «fondurile negociate sînt suficiente și asigură furnizarea de servicii medicale pînă la finele anului în curs». Principalii beneficiari ai fondurilor puse la dispoziție prin intermediul instituției sînt cele 4 spitale din județ și laboratoarele de analize medicale. De remarcat este faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia are an de an un buget tot mai mare în condițiile unui număr de paturi permanent diminuat.

Sănătate înainte de toate... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 18:25 (5472 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adopțiile, un zid impenetrabil

21 de copii din Ialomița vor o familie

Adopțiile, un zid impenetrabil

Legislația privind adopțiile este extrem de greoaie și stufoasă. Părinții care vor să adopte un copil în România trec prin adevărate furci caudine legislative. În aceste condiții, mulți dintre copiii care își doresc să fie integrați într-o familie rămîn fără speranțe. Raportat la nivelul județului Ialomița, în acest moment există 21 de copii care așteaptă de cîțiva ca cineva să-i ia acasă. Demersurile tuturor viitorilor lor părinți au eșuat din cauza prevederilor legale.

Un demers aproape imposibil
Procedura adopției împarte în două tabere copiii care își doresc o familie și viitorii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 15:10 (5080 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este pregătită pentru un nou ciclu programatic european

Orizont 2020

Ialomița este pregătită pentru un nou ciclu programatic european

Ofensiva dezvoltării europene inițiată de Grupurile de Acțiune Locală din Ialomița continuă și în următorul ciclu programatic european. Întărite de experiențele ultimilor 7 ani, GAL-urile ialomițene promit noi și noi victorii. Primul pas a fost deja realizat prin extinderea numărului de GAL-uri care activează pe teritoriul județului, de la 3 la 4. Esențială în opinia celor care conduc în acest moment GAL-urile ialomițene rămîne însă înțelegerea acestui fenomen la nivelul opiniei publice. În acest sens, prezentăm in nuce o serie de informații cheie care permit atît înțelegerea activității Grupurilor de Acțiune Locală, cît și direcțiile de dezvoltare vizate de aceste entități în viitorul ciclu programatic... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 13:25 (5779 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Secția Pediatrie a Spitalului Județean ar putea fi desființată

Slobozia: Secția Pediatrie a Spitalului Județean ar putea fi desființată

Criza de medici din Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în pericol funcționarea uneia dintre cele mai solicitate secții ale acestei unități medicale. Secția Pediatrie ar putea fi desființată pentru că nu poate asigura o linie de gardă permanentă. Conducerea Spitalului a cerut sprijinul Consiliului Județean Ialomița pentru soluționarea acestei probleme. Una dintre soluții ar putea fi obținerea unei derogări din partea Ministerului Sănătății, astfel încît garda permanentă să poată fi asigurată și de către medicii de familie.

O poveste veche de un an
Lipsa de medici în cadrul... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2015, 19:10 (14923 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Un bărbat a fost ucis de un fulger

Ograda: Un bărbat a fost ucis de un fulger

Codul Galben de ploaie a făcut victime umane în județul Ialomița, la Ograda. În încercarea de a scăpa de vijelie, un bărbat a fost ucis de un fulger. În acest caz a fost deschisă o anchetă.

Poliția face verificări Din primele informații, bărbatul, pe numele său Costel Mociuc, se afla cu vacile la păscut, pe unul dintre islazurile de la marginea localității Ograda. Mai mulți martori susțin faptul că bărbatul ar fi încercat să se adăpostească de ploaie, însă un fulger puternic i-a curmat viața. El a fost găsit cîteva minute mai tîrziu carbonizat. La fața locului s-au... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2015, 15:10 (9039 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Andalex se întoarce în Ialomița

Transport medical privat cu scandal

Andalex se întoarce în Ialomița

Oferta pentru asigurarea serviciilor medicale de ambulanță, în regim privat, încinge spiritele la nivelul Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Reprezentanții instituției sînt acuzați public de faptul că au făcut eforturi pentru ca de acest serviciu să beneficieze și mult contestata societate Andalex Constanța. Respectiva firmă a fost implicată în numeroase scandaluri publice ce au vizat modul ilegal în care a beneficiat de fonduri din bugetul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, pentru același tip de servicii. În replică la aceste acuzații, oficialii CJAS susțin că atribuirea serviciilor s-a făcut într-un mod transparent.

SC Andalex, din nou «în cărți»... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 23:20 (10465 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii îngroapă județul în gunoaie!

Ialomițenii îngroapă județul în gunoaie!

Un raport al Gărzii de Mediu Ialomița scoate în evidență indiferența locuitorilor din Ialomița în ceea ce privește gestionarea deșeurilor. Documentul oficial prezintă o situație detaliată a localităților din județ pe teritoriul cărora au fost descoperite depozite neconforme de gunoi, ca urmare a lipsei simțului civic. În majoritatea cazurilor, reziduurile erau amplasate pe malurile apelor din jurul comunităților. În urma controalelor au fost împărțite zeci de avertismente scrise, iar gospodarii fără simț de răspundere, obligați să curețe mizeria.

În Ialomița totul este posibil
... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 22:05 (6717 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dotări «patriotice» la IPJ Ialomița

44 de mașini noi pentru oamenii legii

Dotări «patriotice» la IPJ Ialomița

Parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a înnoit cu 44 de automobile, marca Dacia. De o lună, oamenii legii participă la misiuni cu alte mașini de serviciu. Cît despre rablele cu care polițiștii circulau în trecut, acestea sînt în prag de casare. «Pe cele care nu vor mai corespunde standardelor sau pentru care e nevoie de cheltuieli mari pentru reparații, le vom casa!» precizează comisarul șef Viorel Ștefu, comandatul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Imediat după sărbătoarea Zilei Poliției Române, pe poarta Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au intrat primele 27 de mașini noi. Este vorba de autoturisme produse în România, marca Dacia... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 21:15 (7549 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un județ rural

Cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că densitatea de locuitori este mai mare în mediul rural față de mediul urban. Așa se face că mai bine de jumătate din cei 296162 locuitori ai Ialomiței trăiesc la țară.

52,7% dintre ialomițeni trăiesc la sat Potrivit informațiilor oficiale, la 1 iulie 2014, Ialomița avea un număr de 296162 de locuitori. Distribuiți pe sexe, în județ existau 150707 femei și 145455 bărbați. Din numărul total de cetățeni ai județului, înregistrați în datele Direcției Județene de Statistică Ialomița în vara anului trecut, 52,7% dintre aceștia locuiau... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 19:20 (2203 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul paralizează instituțional comuna Adâncata

Guvernul paralizează instituțional comuna Adîncata

Rămasă definitiv și irevocabil fără Consiliu Local, după o hotărîre a Tribunalului Ialomița, comuna Adîncata se chinuie să supraviețuiască instituțional. Localitatea trebuie să organizeze alegeri parțiale pentru constituirea unui nou Consiliu, însă are nevoie de o Hotărîre de Guvern în acest sens. Documentul trebuie emis de reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor care par greu de convins să semneze o hîrtie. Potrivit declarațiilor primarului Marin Gheorghe, termenul limită este sfîrșitul lunii viitoare.

Război administrativ la Adîncata
Dizolvarea Consiliului ... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 16:35 (7096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Gîlceava trecerilor de pietoni

În urmă cu o săptămînă, pe adresa on-line a publicației noastre, un cetățean plătitor de taxe și impozite din Slobozia semnala modul defectuos de marcare a trecerilor de pietoni. În replică la remarcile contribuabilului slobozean, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia oferă propriul set de explicații.

Cititorii Independent au simț civic
Textul trimis pe adresa redacției este suficient de explicit pentru a nu mai avea nevoie de explicații sau comentarii suplimentare. «Mergînd zilele acestea prin oraș am văzut că au început lucrări de marcare a drumurilor și a trecerilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 15:50 (4471 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Acum se practică o politică de grup, care nu urmărește interesul oamenilor!»

Ionașcu revine în politică

«Acum se practică o politică de grup, care nu urmărește interesul oamenilor!»

La 3 ani de la eliminarea sa de pe scena politică, ex-primarul Gabi Ionașcu revine în atenția opiniei publice. La sfîrșitul săptămînii precedente, acesta a participat, ca voluntar, la împădurirea a 2 hectare de teren la marginea orașului Slobozia. Deși nu consideră gestul său o declarație politică, Gabi Ionașcu confirmă că «este o reacție la ceea ce se întîmplă în oraș». Gabi Ionașcu este membru al Partidului Conservator de aproape 2 ani...

Nu aduce anul ce aduce… voluntariatul
După o pauză de 3 ani, Gabi Ionașcu revine în atenția opiniei publice slobozene. La sfîrșitul săptămînii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 15:05 (9109 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Potrivit informațiilor oficiale, prezentate pe un site de specialitate, ialomițenii investesc în asigurarea locuințelor. Statisticile arată că, în luna martie a anului în curs, au fost asigurate peste 15 mii de locuințe din întreg județul. Cea mai mare pondere o reprezintă imobilele destinate locuirii din mediul urban. În funcție de materialul din care este construită locuința, prețul unei polițe variază între 10 și 20 de euro pe an.

Peste 15 mii de locuințe asigurate Instituție cu capital privat, Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale a fost creat ca urmare a asocierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 13:15 (3508 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tîlhar arestat la Slobozia

Polițiștii au identificat și probat activitatea infracțională a unui individ suspectat de comiterea a două tîlhării pe raza municipiului Slobozia. Bărbatul a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:55
(15330 vizualizări - 1 comentariu)


Drumuri județene închise

Drumuri județene închise

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii auto asupra faptului că zăpada căzută noaptea trecută a făcut ca traficul rutier să fie întrerupt pe nu mai puțin de 7 segmente de drumuri județene. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2010, 11:42
(11139 vizualizări - 0 comentarii)


Seminar pe teme de mediu

Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești organizează la Pitești un seminar cu tema «Evaluarea impactului asupra mediului datorat creșterii emisiilor de bioxid de carbon». Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2010, 08:12
(11017 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 18:54
(10318 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 18:12
(11012 vizualizări - 0 comentarii)


Două drumuri înzăpezite

Două drumuri înzăpezite

Potrivit unui comunicat de presă, resmis de către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, la orele 12,30, în ziua de 19 ianuarie, pe arterele județului se circulă cu dificultate în condiții de iarnă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 15:01
(12474 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat căzut în fîntînă

Marți dimineață, 19 ianuarie a.c., un bărbat a căzut într-o fîntînă dezafectată. Pe scurt, în timp ce mergea pe un teren viran situat în imediata apropiere a cartierului Gării din Slobozia Nouă, a căzut ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 15:00
(9933 vizualizări - 0 comentarii)


Tînără de 21 de ani, moartă în accident rutier

Marți, 19 ianuarie, o tînără de doar 21 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Cotorca. Mașina în care se afla, condusă de un bărbat de 22 ani, la rîndu-i rănit ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 14:59
(15761 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

Trei tineri din comuna Ion Roată sînt cercetați pentru furt calificat. Suspecții, unul de 29 de ani și doi în vîrstă de 17 ani, sînt acuzați că în perioada noiembrie 2009-18 ianuarie 2010 au furat din locuința ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 14:58
(9824 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive

Luni, 18 ianuarie a.c., în intervalul orar 14,30-21,30, polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 14:57
(10397 vizualizări - 0 comentarii)


Final de săptămână plin de accidente

Final de săptămînă plin de accidente

Vineri, 15 ianuarie, la Slobozia, un localnic de 51 de ani, probabil pe fondul consumului de alcool, a pierdut controlul direcției de deplasare a mopedului pe care îl conducea și a lovit un o tînără de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 01:30
(16181 vizualizări - 0 comentarii)


La 60 de ani a furat un telefon mobil

Sâmbătă, în jurul orei 13,30, prin 112, o tînără de 16 ani din comuna Coșereni sesiza Poliția despre faptul că în urmă cu aproximativ o jumătate de oră, în timp ce se afla într-un magazin din municipiul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 20:08
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Depistați beți la volani

În după-amiaza zilei de duminică, 17 ianuarie a.c., o echipă de siguranță publică ce acționa într-un filtru rutier instituit pe raza municipiului Slobozia a oprit pentru control, pe Strada Nordului, o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 19:16
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un ialomițean în vîrstă de 27 de ani, din comuna Dridu este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul, fără a poseda permis de conducere. Acesta a fost depistat vineri, 15 ianuarie a.c., ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 18:36
(10099 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit încarcerat

Vineri, 15 ianuarie 2010, în cadrul unei acțiuni desfășurată în municipiul Urziceni, polițiștii au depistat un tînăr de 22 de ani, din localitate. Tînărul era urmărit general, întrucît se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 18:22
(11374 vizualizări - 0 comentarii)


«Șofer» cu permis de conducere reținut

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 15/16 ianuarie, un echipaj al Biroului Rutier Fetești aflat în serviciu pe raza municipiului a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ilfov, la volan ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 17:48
(12272 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, arestați preventiv

Vineri, 15 ianuarie a.c., polițiștii l-au prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cu propunere de arestare preventivă, pe principalul suspect de comiterea unui furt dintr-un magazin din ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 17:08
(10311 vizualizări - 0 comentarii)


Week-end cu accidente rutiere grave

Week-end cu accidente rutiere grave

Unul dintre acestea s-a petrecut sîmbătă, 17 ianuarie a.c., în jurul orei 01,00, pe Str. Călărași din municipiul Fetești. În urma coliziunii cu un stîlp de beton, un autoturism în care se aflau patru persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 13:40
(15073 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» și Consiliul Județean Ialomița vă invită miercuri, 20 ianuarie a.c., la evenimentul vernisării expoziției artistei Miruna Budișteanu. Expoziția va fi inaugurată la ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2010, 13:32
(12059 vizualizări - 0 comentarii)


173 milioane subvenții pentru sectorul zootehnic și vegetal

Potrivit unui comunicat de presă, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat centrelor județene APIA suma de peste 173 milioane lei de la bugetul național reprezentînd plata solicitărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2010, 07:16
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări

Casă mistuită de flăcări

În seara zilei de joi, 14 ianuarie a.c., la construcția de casă încă nefinalizată a unei bătrîne din satul Malu a izbucnit un incendiu. Pînă la intervenția pompierilor, întreaga locuință a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 08:12
(9889 vizualizări - 0 comentarii)


Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11018 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10055 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10373 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11226 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10449 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15531 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11973 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...