Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a colectat mai puține taxe și impozite în anul 2014

Ialomița a colectat mai puține taxe și impozite în anul 2014

Cu 538 milioane de lei încasate și vărsate în conturile statului, Ialomița se situează pe ultimele locuri în ceea ce privește contribuția la bugetul național.

A scăzut rata încasărilor Fiscul ialomițean a reușit să colecteze în cele 12 luni ale anului precedent un total de 538 milioane de lei. Potrivit datelor oficiale oferite de reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, această sumă este cu 60 milioane de lei mai mică decît în 2013, cînd instituția a încasat de la contribuabilii județeni peste 599 milioane de lei. Gradul scăzut de încasare se reflectă și... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 22:20 (5661 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul de Muzică de la Azil...

Profesorul de Muzică de la Azil...

La Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia sînt internați 138 de oameni, 107 dintre ei cu handicap psihic și 31 cu handicap fizic. O lume ca un glob de sticlă pe strada Lacului din oraș. De 8 ani, aici trăiește și fostul profesor de Muzică, Niță Ioniță. Ultima oară, reporterii Independent l-au vizitat acum 3 ani... La fel de singur, după o viață de virtuoz al muzicii, el a împlinit 8 ani de cînd este la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia. Zilele și nopțile trec la fel de atunci, dar muzica ar putea fi singura care să-l ajute, cîteva cd-uri cu muzică clasică fiind tot ce își mai dorește. Poate vi se pare puțin, dar puținul nostru înseamnă... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 21:35 (7473 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polaris M Holding declanșează operațiunea «SACUL GALBEN»

Joi, 2 aprilie 2015, la orele 16,00, Polaris M Holding a organizat o acțiune de promovare a colectării selective a deșeurilor. Concret, sprijinită de elevii școlilor din oraș, firma Polaris M Holding pune la dispoziția slobozenilor care locuiesc la case saci speciali pentru colectarea selectivă a hîrtiei, plasticului și dozelor de aluminiu. Prezent la eveniment, primarul Alexandru Stoica a declarat: «În Ialomița vîntul bate de două ori pe an. Șase luni de la nord, șase luni de la sud... În aceste condiții, oamenii sînt conștienți că, dacă nu colectează selectiv, toate aceste pet-uri se rostogolesc în oraș, oferind un aspect dezolant. Eu sînt convins că această campanie va avea succes!». Elevii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 19:25 (10442 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

1000 de elevi dispar anual din clase

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

Un studiu statistic efectuat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că școlile din județ rămîn fără elevi. În medie, la fiecare început de an școlar, 1000 de copii dispar din clase. Iar rezultatul este unul dezastruos pentru sistemul de învățămînt. Se comasează școli, se renunță la clase, iar profesorii sînt obligați să predea ore simultan. O prognoză efectuată pentru viitorul an școlar arată că această problemă va fi tot mai acută.

Statistici sumbre Cifrele prezentate de oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată un fenomen îngrijorător... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 21:05 (10702 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

Scandalurile declanșate în ultima vreme la vîrful administrației publice județene nu blochează derularea investițiilor proiectate în acest an. Printre prioritățile administrative se numără reabilitarea infrastructurii rutiere și concesionarea terenurilor din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean.

2015, anul infrastructurii rutiere În cursul acestui an, Consiliul Județean Ialomița va continua să susțină programul județean de reabilitare a drumurilor județene. Conform datelor oficiale, lungimea tronsoanelor de drum județean care urmează să fie reabilitate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 19:15 (6093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clubul Sportiv Municipal a contestat decizia Camerei de Conturi Ialomița

«Scandalul de un milion de euro» în care a fost implicat Clubul Sportiv Municipal ia o turnură neașteptată. Instituția a contestat raportul Camerei de Conturi desfășurat în luna februarie 2015. Primarul Alexandru Stoica a declarat pentru Independent: «Conform legii, noi avem motivare și așteptăm să-i dăm în judecată pentru că ei pot să zică orice!». Reamintim că raportul Camerei de Conturi confirmă «efectuarea de plăți nelegale din fonduri publice în valoare de 4,26 milioane de lei».

Primarul Stoica amenință cu instanța... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 18:20 (6735 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se modernizează. Totul în cadrul unui program demarat la nivel național de Inspectoratul General al Poliției Române, în baza unui parteneriat cu autoritățile norvegiene. Astfel, 1,2 milioane de euro vor fi investiți în dube cu aer condiționat sau spații de deținere corespunzătoare.

Arestul se modernizează
Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se află pe lista celor 52 de unități similare care vor fi modernizate în cadrul proiectului inițiat de ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 16:25 (4786 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița precizează că, pe teritoriul județului Ialomița, există 394 de cetățeni străini cu drept de rezidență temporară sau permanentă. Cei mai mulți dintre aceștia provin din țări musulmane, precum Turcia, Siria sau Liban. În 2014, aceeași instituție a aplicat 28 de amenzi contravenționale privind încălcarea regimului străinilor în România, în cuantum de 4600 de lei.

O lume într-un județ Potrivit informațiilor puse la dispoziție de Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița, 220 de cetățeni străini au rezidență temporară în scop de reîntregire a familiei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 15:20 (2877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: GDF Suez construiește o nouă stație de gaze

Slobozia: GDF Suez construiește o nouă stație de gaze

GDF SUEZ Energy execută la Slobozia o lucrare de inelare între două stații de gaze. Trotuarul spart, aglomerația, disconfortul și șanțurile care se vor întinde pe 3,4 km de trotuar și zonele limitrofe acestuia vor fi prezente în viața slobozenilor pînă la sfîrșitul acestui an și chiar mai mult. Lucrarea a costat 473385 de lei și va fi finalizată în ianuarie 2016.

Informații oficiale Pe la începutul anului, trotuarul de pe bulevardul Matei Basarab s-a transformat în șantier. Potrivit datelor oficiale, GDF SUEZ Energy România va construi o nouă stație de gaze, una de rezervă spune șeful... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 14:35 (4900 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții la Slobozia

Vivi Dinescu, săltat de mascați

UPDATE Mandat de arestare preventivă de 30 de zile pentru Victor «Vivi» Dinescu!

Interlopul Victor Dinescu, cunoscut și sub numele de Vivi, a căzut în mîinile anchetatorilor. El a fost săltat de mascați și condus la audieri, fiind suspectat de comiterea infracțiunilor de «cămătărie» și «șantaj». În aceeași speță urmează să fie audiate alte patru persoane.

Anchetă în plină desfășurare Un comunicat de presă remis publicității de Inspectoratul General al Poliției Române anunța desfășurarea la Slobozia și în municipiul București a unui număr de 10 percheziții domiciliare, efectuate la sediile unor societăți comerciale și persoane fizice, ca urmare a cercetărilor desfășurate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 13:15 (46886 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O asistată social, administrator de «carton» într-o rețea de firme fantomă

Percheziții la Manasia

O asistată social, administrator de «carton» într-o rețea de firme fantomă

O femeie săracă din Manasia a fost luată pe sus de mascați ca urmare a perchezițiilor desfășurate în județele Ialomița, Dîmbovița, Ilfov și în municipiul București, în urma cărora procurorii Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București au reușit să destructureze o rețea de evazioniști. Prejudiciul în această cauză se ridică la suma de 5 milioane de euro.

Suspecții, chemați la audieri
În județul Ialomița, procurorii Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București și polițiștii din cadrul Poliției Sector 4 București, Serviciul de Combatere a Criminalității Economice, au descins... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2015, 19:50 (10599 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Raportul primarului Stoica pentru anul 2014

Transparență administrativă la Slobozia

Raportul primarului Stoica pentru anul 2014

Primarul municipiului Slobozia, Alexandru Stoica, a făcut public raportul de activitate al administrației locale pentru anul 2014. Documentul are aproape 300 de pagini și este publicat pe site-ul oficial al instituției. Potrivit datelor prezentate, bugetul total al municipiului Slobozia în anul 2014 a fost de 111 milioane de lei, din care 58,6 milioane de lei reprezintă venituri proprii. «În anul 2014, ca și în anii anteriori, principala preocupare a autorității publice locale a fost acordarea de facilități fiscale contribuabililor în limitele legislației» a declarat primarul Alexandru Stoica în documentul citat.

Recenzia unui an în 300 de pagini... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2015, 19:45 (5848 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Haos pe sens unic

Străzile din Slobozia

Haos pe sens unic

În ultimii 10 de ani, Slobozia și-a triplat numărul de autoturisme care circulă pe străzi. Și, o dată cu acestea, au crescut exponențial și numărul anomaliilor semnalate de șoferi. De la străzi cu sens unic care generează accidente, la străzi fără semne de circulație, totul este permis și se întîmplă la Slobozia. Mai nou însă, artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, este, în același timp, și stradă cu sens unic și stradă cu două sensuri. Autoritățile locale susțin că nu există bani pentru un studiu rutier care să permită ordonarea haosului.

Anomalia de pe Sadoveanu... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2015, 12:10 (9281 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, (re)acreditat RENAR

Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, (re)acreditat RENAR

Cel mai mare spital din Ialomița a reușit să obțină o nouă acreditare RENAR pentru laboratorul de analize al unității. Așa se face că acum analizele pot fi efectuate atît pentru bolnavii internați în spital, cît și pentru cei care se adresează specialiștilor în baza trimiterilor eliberate de medicii de familie. Mai mult, acreditarea oferă posibilitatea desfășurării de activități autofinanțate, prin efectuarea contracost de testări certificate.

30 mii de lei pentru analize
Laboratorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără acreditarea RENAR în luna noiembrie a anului... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 22:35 (7499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tâmplarii și croitorii speciali

Liceul elevilor fără șanse

Tîmplarii și croitorii speciali

Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia are un statut de Don Quijote printre instituțiile din învățămîntul ialomițean. Aici, 106 elevi cu deficiențe intelectuale și fizice urmează cursurile gimnaziale și liceale, învățînd să devină tîmplari și croitori, deși profesorii de la care învață meserie sînt cadre necalificate. Anul trecut, niciunul dintre elevii absolvenți nu și-a găsit un loc de muncă. Cu toate astea, copiii vin la școală în fiecare zi cu dorința de a fi tratați cu șanse egale, însă în ochii tuturor se citește resemnarea, iar cînd vine vorba de găsirea unui loc de muncă după absolvire privesc descumpăniți și spun așa cum i-au învățat adulții: «Poate! Să sperăm...».
... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 19:55 (4173 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Școli fără autorizație sanitară și cu păduchi

În școlile din Ialomița, copiii au Iphone, dar au și păduchi. Poate că cele două nu se exclud, dar un raport al DSP dat publicității pentru luna ianuarie 2015 arată că, în urma controalelor efectuate, au fost depistate în grădinițe și școli generale 144 de cazuri de pediculoză, 85 de cazuri de angină și 4 cazuri de micoze. Totodată, în Ialomița sînt și în prezent 9 unități de învățămînt fără autorizații sanitare de funcționare, acestea desfășurîndu-și activitatea pe răspunderea directorilor.

Școli fără autorizație sanitară
În același timp, igiena precară și condițiile proaste... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 18:40 (5129 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copii fără noroc

De la începutul anului 82 de copii au fost abandonați

Ialomița: Copii fără noroc

Poveștile despre copii abandonați sînt toate la fel: «Trei frați, cu vîrste cuprinse între 2 și 5 ani, au fost închiși și părăsiți de părinți în casă, iar povestea s-a repetat la nesfîrșit pînă cînd aceștia au fost decăzuți din drepturi...». Altă localitate, aceeași poveste! De data aceasta, patru frați au fost părăsiți de mamă și lăsați în grija unei rude care i-a închis în casă. Statisticile înșiră întotdeauna cifre, dar cele despre copii sînt dureroase.

Uși închise, copilării furate
În Ialomița, în primele două luni ale anului 2015, 4 copii au fost părăsiți în maternități,... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 14:25 (2985 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat în 2014 peste 9000 de cauze penale

Parchetul Județean, la raport

Ialomița a înregistrat în 2014 peste 9000 de cauze penale

Cele 4 unități de Parchet din Ialomița au dat prezent publicității cifrele privind activitatea pe care au desfășurat-o în cursul anului trecut. Potrivit raportărilor oficiale, în județul Ialomița au fost înregistrate un număr total de 9339 de cauze penale, cu 505 mai mult decît în anul 2013.

Schimbări la vîrful Parchetului Județean
Anul 2014 a început în forță pentru procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii celei mai mari unități de cercetare penală din județ au fost asaltați de scandalul public iscat de arestarea preventivă pentru fapte de corupție... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 12:30 (7074 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița se vînd telefoane mobile defecte!

Un raport al Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița arată că un sfert din sesizările înregistrate în cursul anului trecut au venit din partea ialomițenilor care și-au cumpărat telefoane mobile defecte. Așa se face că reprezentanții instituției au avut de soluționat petiții în care se preciza faptul că aparatele, deși erau trimise la reparat, se întorceau la proprietari în aceeași stare.

Produse defecte În cursul anului 2014, reprezentanții Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița au fost nevoiți să întreprindă activități în baza a aproximativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 11:40 (4179 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Preasfințitul Episcop Vincențiu, în mijlocul credincioșilor din județul Călărași

Tîrnosire de biserică la Cojești

Preasfințitul Episcop Vincențiu, în mijlocul credincioșilor din județul Călărași

Săptămîna precedentă s-a încheiat cu un eveniment ecumenic important, desfășurat în parohia Cojești din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Biserica de lemn din localitate a fost sfințită de Preasfințitul Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. În cadrul aceluiași eveniment s-a dat startul lucrărilor de restaurare și consolidare a vechiului lăcaș de cult al comunității. Șantierul va fi deschis pînă la sfîrșitul lunii septembrie a acestui an.

Credincioșii au trecut prin Sfîntul Altar
Zeci de credincioși din Cojești și localitățile învecinate au participat la sfîrșitul... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2015, 09:25 (6801 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Vineri, 13 septembrie a.c., cu ocazia «Zilei Pompierilor din România», militarii ISU Ialomița deschid porțile instituției pentru a marca această sărbătoare. Evenimentul debutează la ora 10,00, iar timp ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 10:15
(6466 vizualizări - 2 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Un copil de 5 ani a incendiat șura!

Lăsat nesupravegheat, un copil de 5 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a provocat un incendiu în curtea bunicilor. Micuțul a luat un chibrit și a dat foc furajelor din gospodărie... Flăcările s-au extins ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:31
(8695 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: «Țepuit» pe internet

Polițiștii din Fetești trebuie să rezolve cazul unei înșelăciuni în spațiul virtual. Un tînăr din localitate a depus o plîngere la Poliție, după ce a constatat faptul că a fost «țepuit» de cei care i-au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:13
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7612 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8273 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11191 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10258 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9334 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6094 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11704 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10082 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10848 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7430 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5415 vizualizări - 1 comentariu)


Școlile auto, în atenția inspectorilor ITM Ialomița

În luna iulie 2013, din inițiativa Inspecției Muncii București, s-a desfăsurat în județul Ialomița Campania Națională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la încheierea și executarea ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 13:06
(6419 vizualizări - 1 comentariu)


APDRP: Fermele de familie, finanțate prin Măsura 121

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit informează potențialii beneficiari ai Programul Național de Dezvoltare Rurală asupra unor noi posibilități de asigurare a cofinanțării private a proiectelor ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 12:02
(11025 vizualizări - 3 comentarii)


Icoana Maicii Domnului-făcătoare de minuni de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, la Țăndărei

Sîmbătă, 3 august 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, se va purta în procesiune Icoana Maicii Domnului, făcătoare de minuni, de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, pe ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 18:51
(12377 vizualizări - 11 comentarii)


Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Fundația «Salvați Copiii» a inițiat, alături de o firmă producătoare de apă minerală și băuturi răcoritoare, campania «Îi ajutăm să înflorească». Scopul acestei acțiuni este acela de a dota secțiile de ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 15:11
(7582 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Tânără de 19 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 19 ani, dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără, de 19 ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza municipiului Fetești și nu a revenit pînă în prezent. Din ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:45
(9980 vizualizări - 4 comentarii)


Gîrbovi: Copil pe bicicletă, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată marți, 30 iulie a.c., în jurul orei 11,30, cu privire la faptul că pe raza localității Gârbovi s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:03
(8129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...