Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia repartizează locuințele ANL

Casă nouă într-o săptămînă

Slobozia repartizează locuințele ANL

Cele 36 de apartamente ANL de pe Nordului vor fi repartizate în cursul săptămînii viitoare. Autoritățile susțin că, la acest moment, lista este finală. La repartiție, beneficiarii trebuie să facă dovada că punctajul obținut este corect. «Așa spune legea. Înțelegem că oamenii sînt nemulțumiți, dar avem mîinile legate...» explică viceprimarul Sloboziei, Gabriel Mușat.

O ședință de orgolii Luni, 9 martie 2015, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit într-o ședință extraordinară. Singurul punct pe ordinea de zi a ședinței a fost Proiectul de Hotărîre privind modificarea Hotărârii Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2015, 12:25 (5805 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 30 de zile de arest pentru președintele Silvian Ciupercă

Încă 30 de zile de arest pentru președintele Silvian Ciupercă

Direcția Națională Anticorupție a solicitat Tribunalului București prelungirea mandatului de arestare preventivă în cazul președintelui Silvian Ciupercă, dar și în cazul lui Cezar Vîlcan. Cei doi vor rămîne după gratii pentru următoarele 30 de zile. Decizia nu este definitivă și a fost contestată de avocații care le susțin cauza în fața judecătorilor.

Cercetările continuă Procesul privind prelungirea arestării preventive a președintelui Silvian Ciupercă și a lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița, s-a desfășurat luni... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2015, 13:45 (21176 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul profesorului din Amara, acuzat că ar fi agresat un elev în timpul pauzei mari. Dascălul a fost găsit vinovat pentru «purtare abuzivă». Cazul este unul fără precedent în istoria învățămîntului ialomițean, profesorul respectiv fiind primul din județ tras la răspundere penală pentru că a agresat elevii.

Plîngere penală la Poliție
Incidentul s-a petrecut în luna ianuarie a acestui an, în incinta Școlii Generale Amara. Datele din anchetă au scos la iveală faptul că, în timpul pauzei mari, un elev... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2015, 12:20 (19556 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

POLARIS taxează asistații social ca persoane juridice

Gunoiul săracilor costă mai mult

POLARIS taxează asistații social ca persoane juridice

De-a lungul ultimelor luni, Independent a publicat o serie de articole care au reflectat modul în care firma POLARIS M Holding a preluat serviciul de gestionare a deșeurilor în Slobozia. De la lipsa autorizației de mediu, colectarea neselectivă a gunoiului și obligativitatea încheierii contractului individual cu locuitorii orașului, în defavoarea contractelor colective cu Asociațiile, firma POLARIS a reușit, ascunsă în spatele prevederilor Legii 101/2006, să «controleze» Consiliul Local, de a cărui autoritate s-a folosit ca să oblige slobozenii să încheie contracte, ca mai apoi să aștepte de la aceiași angajați ai Primăriei să-i amendeze pe... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 21:25 (11649 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia Nouă plătește taxe pentru gropi

Impozite de oraș pentru condiții ca la țară

Slobozia Nouă plătește taxe pentru gropi

Slobozia Nouă se luptă să supraviețuiască sub dominația unei administrații nepăsătoare. Locuitorii acestui cartier sînt obligați să plătească taxe și impozite locale de oraș pentru condiții ca la țară. Iar reclamațiile oamenilor cu privire la acest fenomen nu mai contenesc. În replică la toate aceste acuzații, administrația locală a orașului declară că Slobozia Nouă este cartierul cu cea mai scăzută contribuție la bugetul municipiului...

Străzile groazei
Sătui să tot îndure drama de a locui în Slobozia Nouă, cîțiva cetățeni au trimis pe adresa redacției Independent... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 21:10 (5617 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Produse expirate într-un magazin Lidl din Slobozia

Produse expirate într-un magazin Lidl din Slobozia

Sub paravanul unui brand precum Lidl se ascund produse cu termenul de valabilitate depășit. Un cetățean a reclamat la Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița că a cumpărat ceafă de porc expirată dintr-unul din cele două magazine pe care retailer-ul german le-a deschis la Slobozia. În urma verificărilor s-a constatat că plîngerea era justificată, unitatea comercială fiind sancționată contravențional.

Produs expirat, scos la vînzare
Potrivit informațiilor oferite de comisarii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița, produsul din carne expirat... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 20:10 (7684 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Infocentru turistic la Slobozia, pe bani europeni

Infocentru turistic la Slobozia, pe bani europeni

De cîțiva ani, în bugetul orașului Slobozia a fost anunțată finanțarea unui obiectiv generos: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică. În fapt, o capsulă cu un calculator pe care Primăria îl visează programat să salveze turismul ialomițean. Investiția totală: 630350 lei! Banii sînt în proporție de 98% din fonduri europene, «iar investiția necesară», după cum justifică viceprimarul Băcanu. Pînă să-l credem, am aflat că în județul Ialomița nimeni nu știe cîți bani sînt încasați din turism, iar targetul, cînd vine vorba de turiști, este unul nișat, pescarii, pensionarii și turiștii pentru Tîrgul de Floci fiind cei vizați!

Infoturism pe 80 de mp... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 19:15 (4607 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Camera «ADEVĂRULUI», înființată la Penitenciarul Slobozia

Camera «ADEVĂRULUI», înființată la Penitenciarul Slobozia

Penitenciarul Slobozia a fost inclus într-un program-pilot, demarat la nivel național, privind amenajarea unor camere speciale, destinate audierii deținuților în incinta spațiilor de detenție. Proiectul a fost implementat și în alte 5 penitenciare din România.

Deținuți audiați on-line
Camera de audiere de la Penitenciarul Slobozia este prevăzută cu un ecran LCD, la care este conectat un dispozitiv audio-video care înregistrează imagini în timp real, sistemul putînd fi acționat prin intermediul unei telecomenzi cu ecran tactil. El a fost realizat și se află în supravegherea Serviciului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:40 (7311 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Movilița: Și-a violat bunica și amenințat-o cu moartea

Movilița: Și-a violat bunica și amenințat-o cu moartea

Un tînăr de 26 de ani, din Movilița, a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, după ce și-a batjocorit bunica, o femeie de 69 de ani. Polițiștii care anchetează cazul precizează că femeia a fost violată cu bestialitate și amenințată cu moartea.

Victima era în stare de șoc! Nepotul agresor, pe numele său Gheorghe Negoiță, a intrat în locuința bunicilor săi din localitatea Movilița și a sărit la scandal. El i-a aplicat o corecție bunicului său, după care s-a năpustit asupra femeii și «a întreținut raporturi sexuale normale și orale cu aceasta, prin amenințare cu moartea»... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 17:30 (9022 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movilița viol

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit 12,2 milioane de lei în mod ILEGAL!

Camera de Conturi Ialomița constată

Ialomița a cheltuit 12,2 milioane de lei în mod ILEGAL!

Auditorii Camerei de Conturi Ialomița au făcut public raportul acțiunilor de control întreprinse în anul 2014, pentru exercițiul financiar aferent anului 2013. Filele care se regăsesc în documentul public abundă de nereguli privind cheltuirea nejustificată a banului public. Cifrele arată că abaterile financiare au o valoare de 12,2 milioane de lei, cu aproximativ un milion de lei mai mari decît cele înregistrate în timpul exercițiului financiar din anul 2012!

A crescut rata fondurilor cheltuite nelegal
Raportul în care se regăsesc toate aceste date a fost efectuat ca urmare a... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 15:45 (6807 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției

La loc comanda!

Slobozia: Groapa de 37 milioane de lei din Piața Revoluției

La 6 luni de la demararea lucrărilor de reabilitare a Pieței Revoluției, apar primele zvonuri legate de închiderea șantierului. Potrivit unor surse din interiorul instituției, autoritățile locale caută noi soluții tehnice pentru eliminarea apei. «Soluția aleasă inițial de constructor nu a fost potrivită!» confirmă primarul Alexandru Stoica. Săptămînal, constructorul și oficialii Primăriei organizează ședințe de lucru pentru urgentarea procesului de execuție a lucrărilor.

Uite groapa, nu e groapa
În ultimele săptămîni un zvon tot mai insistent circulă pe străzile orașului: «Groapa... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 13:30 (15706 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medic bucureștean, implicat într-o anchetă de braconaj

Ialomița: Medic bucureștean, implicat într-o anchetă de braconaj

Polițiștii din Urziceni, împreună cu procurorii Parchetului local, efectuează cercetări într-o cauză penală privind infracțiunea de braconaj. Implicat în această anchetă ar fi medicul bucureștean Nicolae Eftimov, specialist care deține un cabinet particular și în municipiul Urziceni. Doctorul vizat de ancheta organelor judiciare a refuzat să facă declarații în acest sens.

Braconaj pe fondul de vînătoare Drăgoiești La începutul lunii februarie, polițiștii ialomițeni au identificat pe raza fondului de vînătoare Drăgoiești un bărbat de 62 de ani, din București, în mașina căruia s-ar fi... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 12:05 (7842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu: Adolescent de 16 ani, la un pas de moarte

Bucu: Adolescent de 16 ani, la un pas de moarte

A fost scandal în toată regula la discoteca din Bucu în acest sfîrșit de săptămînă. Un adolescent de 16 ani a ajuns la spital mai mult mort decît viu, după ce a fost înjunghiat în inimă cu un cuțit de un scandalagiu. Medicii s-au chinuit mai bine de 4 ore ca să-l mențină în viață. În prezent, el se află sub supraveghere pe Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest caz, doi tineri, de 23 și 28 de ani, au fost arestați preventiv pentru «tentativă de omor» și «tulburarea ordinii și liniștii publice».

Anchetă în plină desfășurare
Din primele informații... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2015, 18:15 (15967 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Percheziții în Ialomița. Dumitru Bucșaru, în vizorul anchetatorilor!

Joi, 5 martie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiști din Ilfov efectuează 7 percheziții, în Ilfov, Ialomița, Dîmbovița și Giurgiu, la societățile comerciale și locuințele unor persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Astfel, joi, 5 martie a.c., 65 de polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, sub coordonarea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Cornetu, efectuează 7 percheziții la locuințele și societățile comerciale a trei persoane bănuite de bancrută frauduloasă și distrugere. Activitățile se desfășoară pe raza județelor Ilfov, Ialomița, Dâmbovița și Giurgiu.
Din cercetări a reieșit că, în perioada 2013-2014, persoanele în cauză ar fi contractat un credit bancar, în valoare de 30000000 de euro, pentru construirea unui complex de locuințe în localitatea 1 Decembrie, județul Ilfov, iar după ce au intrat în insolvență, ar fi  înstrăinat activele, nepredîndu-le lichidatorului judiciar.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2015, 09:20 (8161 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății la Spitalul Slobozia, în vizor

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Potrivit mai multor informații prezentate de presa centrală, Eugen Nicolăescu, fostul ministru al Sănătății, și Nicoale Bănicioiu, actualul șef al instituției, au fost audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul în care este cercetat penal Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Cei doi au calitatea de martori în ancheta procurorilor Anticorupție.

Raport de control cu iz penal
Surse judiciare au precizat faptul că atît Eugen Nicolăescu, cît și Nicoale Bănicioiu au dat declarații cu privire la controlul desfășurat de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2015, 18:05 (10432 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stâlp»

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stîlp»

la Slobozia, stîlpul de pe Minervei a crescut mare

În anul precedent, Ialomița a contribuit la buget prin controversata taxă pentru construcțiile speciale, cunoscută și sub numele generic de «taxa pe stîlp», cu suma de 1,8 milioane de lei. Cei mai mulți dintre contribuabilii din județ care au plătit sumele aferente acestei taxe sînt din domeniul agriculturii.

De la fiecare după posibilități
Taxa pentru construcții speciale a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2014 și a fost destinată, exclusiv, societăților comerciale. Potrivit legislației în vigoare, impozitul se aplică pentru o serie de bunuri considerate de utilitate specială... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 21:10 (7679 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

După două luni de la demararea lucrărilor, Parcul Industrial al Sloboziei se poate lăuda cu primul investitor. Construcția ridicată de firma Osmet este pe punctul de a fi finalizată. Adrian Niță, administratorul Parcului, susține că pînă în vară alți doi investitori vor construi în acest Parc.

Floarea care aduce primăvara industrială
După o jumătate de an de la finalizarea lucrărilor, în Parcul Industrial al Sloboziei a apărut prima construcție. Ea aparține firmei Osmet și a fost ridicată în numai două luni, în plină iarnă. Administratorul Parcului, Adrian Niță, susține că acesta... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:05 (7836 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

În vreme ce Spitalul Județean de Urgență Slobozia beneficiază anul acesta de tratament preferențial, Drumuri și Poduri SA, societate aparținînd Consiliului Județean, se luptă să supraviețuiască într-un mediu ostil. În plus, la ultima ședință a Consiliului Județean, directorul societății a fost acuzat public că nu manageriază corect resursele societății. În replică la acuzațiile care i se aduc, Ștefan Ghibanu oferă cifre. Potrivit acestora, în ultimii 10 ani, Drumuri și Poduri SA a contribuit la bugetul județului cu 30 milioane de lei!

Venituri de două ori mai mici în 2015
Marți... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 18:05 (8960 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Satele unde nimeni nu citește

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița a ajuns în pragul colapsului. Aflate în administrarea primăriilor, multe dintre instituții așteaptă de ani buni bani pentru completarea fondului de carte, personal calificat sau spații reabilitate. Mai mult, în cîteva localități ialomițene nu există biblioteci!

Lectura, un vis pierdut
Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița cuprinde un număr de 56 de astfel de instituții, toate aflate în administrarea primăriilor din județ. Cea mai mare dintre ele este Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» de la Slobozia. La sfîrșitul lunii decembrie... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 17:25 (6350 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

Ionașcu se întoarce din moarte clinică

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

La o săptămînă de la mediatizarea paginii «anti-Ionașcu», acesta revine în spațiul public (adică pe Facebook) cu o scrisoare deschisă pentru primarul Alexandru Stoica. Bine argumentată, scrisoarea confirmă încă o dată zvonurile privind dorința lui Gabi Ionașcu de a găsi un partid care să-l propulseze din nou în lupta pentru fotoliul de primar al Sloboziei în următorul mandat. La cît de mare e grădina lui Dumnezeu, ar fi de mirare ca acest lucru să nu se întîmple.

Bugetul lui Ionașcu vs bugetul lui Stoica
Scrisoarea deschisă publicată de Gabi Ionașcu pe Facebook pendulează între... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 16:20 (17757 vizualizări - 16 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Joi, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29437, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de miercuri, 14 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 16:25
(1957 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Sudiți, reținuți după ce au accidentat mortal un copil de 15 ani și au părăsit locul faptei!

Două persoane au fost identificate și reținute de polițiștii ialomițeni la scurt timp după ce ar fi accidentat mortal un pieton în vârstă de 15 ani. Acestea au fost introduse în Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 13:10
(3485 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Incendiu la o casă din Ion Roată

Miercuri, 14 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Ion Roată. Au ars articole de mobilier, materiale textile, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 12:55
(2773 vizualizări - 0 comentarii)


Cămătarii din zona Urziceni-Manasia, călcați de mascați

Joi, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 7 percheziții domiciliare în municipiul Urziceni și comuna Manasia, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de «cămătărie ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 11:30
(2642 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat în cursul nopții de marți spre miercuri, 13/14 septembrie a.c., activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, în jurul orei 1,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:20
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Serviciul Pregătire Profesională din cadrul IPJ Ialomița desfășoară cursuri de prim ajutor adresate polițiștilor din Ialomița, organizate în colaborare cu personalul SMURD din cadrul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:10
(2777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29425, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de marți, 13 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 16:35
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,66%, rata șomajului în luna iulie 2022

La sfârșitul lunii iulie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3411 șomeri (din care 1603 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 13:40
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Făcăeni, Slobozia și Urziceni

Două echipaje de pompieri din Fetești au intervenit la un accident rutier produs în comuna Făcăeni, în eveniment fiind implicate două autoturisme cu patru pasageri. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 12:50
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în cursul lunii august 2022, 660 misiuni de ordine publică și 785 de misiuni pe linie de pază instituțională. Dintre misiunile de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 17:00
(20351 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 13 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29413, fiind înregistrate 30 de cazuri noi față de ziua de luni, 12 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 16:15
(2344 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte și expoziții de pictură, la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 15 septembrie a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda a trei evenimente culturale. Este vorba despre vernisajul a două expoziții de pictură, dar și a unei lansări de carte. Artiștii care ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 12:30
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 14 octombrie 2022, ora 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți», eveniment care va avea loc la sediul Centrul ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 17:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 174 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:40
(10308 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29383, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de duminică, 11 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:20
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Gheorghe Lazăr

Duminică, 11 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în Slobozia. În eveniment a fost implicat un autoturism și o autoutilitară, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:50
(3099 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Trei echipaje de pompieri din Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o clădire dezafectată în municipiul Fetești. A ars acoperișul pe o suprafață de aproximativ 600 de metri pătrați ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:35
(11910 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29374, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 10 septembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2022, 16:20
(2017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29362, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de vineri, 9 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2022, 17:05
(1923 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 9 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29348, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de joi, 8 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 16:15
(3182 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 septembrie 2022, termen limită pentru depunerea notificării privind aplicarea/încetarea aplicării regimului special pentru agricultori

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal care optează ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 14:30
(10281 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 186,542 de milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului II al anului 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 13:15
(22408 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 49 de tichete sociale, acordate mamelor defavorizate

Mamele cu posibilități financiare reduse pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2000 de lei pentru copilul nou-născut. La nivelul județului Ialomița, în prima etapă a programului destinat susținerii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 12:00
(14847 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29333, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 7 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:15
(3095 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Cel mai longeviv eveniment cu profil agricol organizat în Ialomița, «Ziua Porumbului», s-a desfășurat joi, 8 septembrie a.c., în satul Orezu. Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:00
(4544 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 81,67 milioane de lei, colectate în luna august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna august a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 81,67 milioane de lei, cu 4 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:20
(11829 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:10
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


«Educația-prioritate a Bisericii»: Protopopiatul Urziceni a cheltuit peste 54000 de lei pentru rechizite școlare și îmbrăcăminte

În perioada 1-4 septembrie 2022, în cadrul celor 68 de parohii arondate Protopopiatului Urziceni, 355 de elevi cu posibilități materiale reduse au beneficiat de sprijin material în valoare totală de 54 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:25
(4004 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia și Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» Scânteia au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:20
(8587 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezoman prins de radar cu autoturismul neînmatriculat

Marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe DN2A-E60, au înregistrat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 17:50
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...