Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stâlp»

Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stîlp»

la Slobozia, stîlpul de pe Minervei a crescut mare

În anul precedent, Ialomița a contribuit la buget prin controversata taxă pentru construcțiile speciale, cunoscută și sub numele generic de «taxa pe stîlp», cu suma de 1,8 milioane de lei. Cei mai mulți dintre contribuabilii din județ care au plătit sumele aferente acestei taxe sînt din domeniul agriculturii.

De la fiecare după posibilități
Taxa pentru construcții speciale a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2014 și a fost destinată, exclusiv, societăților comerciale. Potrivit legislației în vigoare, impozitul se aplică pentru o serie de bunuri considerate de utilitate specială... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 21:10 (7683 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

Primul investitor în Parcul Industrial al Sloboziei

După două luni de la demararea lucrărilor, Parcul Industrial al Sloboziei se poate lăuda cu primul investitor. Construcția ridicată de firma Osmet este pe punctul de a fi finalizată. Adrian Niță, administratorul Parcului, susține că pînă în vară alți doi investitori vor construi în acest Parc.

Floarea care aduce primăvara industrială
După o jumătate de an de la finalizarea lucrărilor, în Parcul Industrial al Sloboziei a apărut prima construcție. Ea aparține firmei Osmet și a fost ridicată în numai două luni, în plină iarnă. Administratorul Parcului, Adrian Niță, susține că acesta... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 20:05 (7837 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

Drumuri și Poduri SA, la mila Consiliului Județean Ialomița

În vreme ce Spitalul Județean de Urgență Slobozia beneficiază anul acesta de tratament preferențial, Drumuri și Poduri SA, societate aparținînd Consiliului Județean, se luptă să supraviețuiască într-un mediu ostil. În plus, la ultima ședință a Consiliului Județean, directorul societății a fost acuzat public că nu manageriază corect resursele societății. În replică la acuzațiile care i se aduc, Ștefan Ghibanu oferă cifre. Potrivit acestora, în ultimii 10 ani, Drumuri și Poduri SA a contribuit la bugetul județului cu 30 milioane de lei!

Venituri de două ori mai mici în 2015
Marți... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 18:05 (8960 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Satele unde nimeni nu citește

Ialomița: Dezastrul din bibliotecile comunale

Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița a ajuns în pragul colapsului. Aflate în administrarea primăriilor, multe dintre instituții așteaptă de ani buni bani pentru completarea fondului de carte, personal calificat sau spații reabilitate. Mai mult, în cîteva localități ialomițene nu există biblioteci!

Lectura, un vis pierdut
Rețeaua bibliotecilor publice din Ialomița cuprinde un număr de 56 de astfel de instituții, toate aflate în administrarea primăriilor din județ. Cea mai mare dintre ele este Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» de la Slobozia. La sfîrșitul lunii decembrie... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 17:25 (6351 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

Ionașcu se întoarce din moarte clinică

Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica

La o săptămînă de la mediatizarea paginii «anti-Ionașcu», acesta revine în spațiul public (adică pe Facebook) cu o scrisoare deschisă pentru primarul Alexandru Stoica. Bine argumentată, scrisoarea confirmă încă o dată zvonurile privind dorința lui Gabi Ionașcu de a găsi un partid care să-l propulseze din nou în lupta pentru fotoliul de primar al Sloboziei în următorul mandat. La cît de mare e grădina lui Dumnezeu, ar fi de mirare ca acest lucru să nu se întîmple.

Bugetul lui Ionașcu vs bugetul lui Stoica
Scrisoarea deschisă publicată de Gabi Ionașcu pe Facebook pendulează între... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 16:20 (17766 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

După ani de așteptare

Investiții de 3 milioane de lei în Spitalul Județean

Una dintre prioritățile declarate ale administrației județene a fost, în ultimii 10 ani, sistemul sanitar ialomițean. Alocările bugetare au vizat însă reabilitarea termică a Spitalului Județean, noi facilități sanitare sau renovarea unora dintre secțiile instituției. În anul 2015, Spitalul Județean va primi peste 3 milioane de lei pentru dotarea tehnică.

Un buget așteptat ca pîinea caldă Promisiunile administrației județene privind alocarea de fonduri pentru Spitalul Județean s-au concretizat marți, 10 februarie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean. Conform declarațiilor... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 15:05 (6800 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistența socială ne costă o treime din bugetul județului

Buget mare, săraci mulți

Asistența socială ne costă o treime din bugetul județului

Avem un județ sărac, bolnav și, în lipsa unei alternative, veșnic cu mîna întinsă la ajutorul statului. Aceasta este concluzia Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, un Dumnezeu social care gestionează 51,394 milioane de lei, adică mai mult de o treime din întregul buget al Ialomiței. Suma pare colosală, dar Paul Marcu, directorul instituției, spune că nevoile sînt multe, iar Direcția încearcă să le împace, cum poate, pe toate.
-Știm că, în anii trecuți, bugetul DGASPC însemna jumătate din fondurile întregului județ Ialomița. Cît este el anul acesta?
-Anul acesta avem mai mult de o treime din bugetul județului... Aproximativ 51,3 milioane... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 14:25 (8471 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

 Silvian Ciupercă și Cezar Vâlcan rămân în arest

Curtea de Apel București a decis

Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan rămîn în arest

În urma procesului desfășurat luni, 2 martie 2015, la Curtea de Apel București, instanța din Capitală a decis ca Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan să rămînă în arest. Cei doi au fost reținuți în a doua jumătate a lunii februarie la solicitarea Direcției Naționale Anticorupție, care-i acuză de comiterea mai multor infracțiuni de corupție și asimilate corupției.

Iluzii spulberate
Potrivit legislației în vigoare, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița și Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul instituției, au contestat la Curtea... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2015, 12:05 (18480 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Sorin Goagă, urmărit penal într-un dosar al Parchetului Județean

Anchetă la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița

Comisarul Sorin Goagă, urmărit penal într-un dosar al Parchetului Județean

UPDATE comisarul Sorin Goagă, sub control judiciar pentru 60 de zile!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au început urmărirea penală pe numele comisarului Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. El a fost chemat la audieri la sediul instituției.

Cercetările sînt în plină desfășurare Surse judiciare au precizat faptul că Sorin Goagă are calitatea de învinuit într-un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Infracțiunile pe care acum anchetatorii încearcă să le probeze au legătură cu dosarul penal de corupție în care sînt implicați trei subofițeri din cadrul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2015, 18:25 (75317 vizualizări - 62 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Clientul meu se luptă să-și dovedească nevinovăția!»

Avocatul președintelui Silvian Ciupercă

«Clientul meu se luptă să-și dovedească nevinovăția!»

UPDATE luni, 2 martie 2015-termen pentru judecarea contestației la Curtea de Apel București

După două săptămîni de la arestarea lui Silvian Ciupercă, Tribunalul București a motivat hotărîrea în baza căreia a admis propunerea de arestare preventivă a acestuia, solicitată de DNA. În cel mult 5 zile, el se va prezenta la Curtea de Apel București, instanță unde urmează să se judece contestația față de măsura preventivă impusă în cazul său.

Avocații cer schimbarea măsurii preventive
Imediat după decizia Tribunalului București de a-l aresta pe Silvian Ciupercă, apărătorii acestuia au contestat decizia la Curtea de Apel București. Deși acest proces ar fi trebuit să se judece... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2015, 12:50 (48410 vizualizări - 112 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Școala Postliceală Sanitară

Incompetență sau rea-voință

Scandal la Școala Postliceală Sanitară

Un grup de elevi de anul III din cadrul Școlii Postliceale Sanitare din Slobozia acuză conducerea școlii de «abuz» și «tratament dictatorial». Situația este cunoscută de mai multă vreme la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, dar pînă acum nu a fost adoptată nicio măsură. Directorul școlii, Ofelia Axinte, susține că deciziile adoptate sînt cele legale. Elevii susțin că, în aceste condiții, riscă să nu-și poată susține examenele finale.

Războiul elevilor cu direcțiunea
De aproape 20 de ani, Școala Postliceală Sanitară din Slobozia scoate pe bandă generații de asistenți... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2015, 20:05 (39586 vizualizări - 72 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revolta Cartierului Gării Noi

Slobozia promisiunilor neonorate

Revolta Cartierului Gării Noi

De 7 ani, Cartierul Gării Noi este Cenușăreasa orașului pe care autoritățile locale o țin în întuneric și în frig. Dacă nu ar fi la mijloc rate, împrumuturi, nervi, și investiții mari făcute de cei 250 de tineri proprietari care au greșit crezînd în promisiuni, povestea ar putea trece drept una oarecare. Independent a reluat subiectul în urmă cu două săptămîni, atunci cînd locuitorii cartierului ne-au chemat disperați pentru a le vedea casele plutitoare pe care le au în proprietate, dar de care nu au reușit  să se bucure nici acum. Fără curent electric, fără canalizare și cu străzi neasfaltate și inundate, Cartierul Gării Noi este unul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2015, 14:20 (18799 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Armășești: Tânăr de 17 ani, cercetat pentru «tentativă de omor»

Armășești: Tînăr de 17 ani, cercetat pentru «tentativă de omor»

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au demarat cercetările în cazul unui tînăr, de 17 ani, acuzat de comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». S-ar părea că acesta și-a înjunghiat un amic cu un cuțit în burtă.

Anchetă în curs la Armășești
Incidentul s-a petrecut în seara de duminică, 22 februarie a.c., pe raza localității ialomițene Armășești. Doi prieteni, unul în vîrstă de 17 ani și celălalt de 20 de ani, s-au luat la ceartă după ce ar fi băut mai multe pahare cu băutură. Nervos din fire, adolescentul a scos un cuțit și l-a înjunghiat în burtă... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2015, 12:45 (8004 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ionel Ghiorghișor câștigă procesul împotriva Instituției Prefectului

Omul anului 2015 în Ialomița

Ionel Ghiorghișor cîștigă procesul împotriva Instituției Prefectului

În luna mai a anului 2012, Ionel Ghiorghișor, pînă la acel moment subprefect al județului Ialomița, era demis din funcție pentru a face loc actualului subprefect Marin Constantin. Imediat după demiterea sa, Ionel Ghiorghișor dă în judecată instituția. Pe 30 iulie 2014, dosarul ajunge la Curtea de Apel București. După alte 7 luni, Curtea de Apel București admite contestația în anulare și dă cîștig de cauză lui Ionel Ghiorghișor. Imediat după pronunțarea sentinței, Ionel Ghiorghișor declară pentru Independent: «Multă lume mi-a spus că sînt nebun. Această decizie dovedește contrariul. Mă bucur, începusem să cred și eu că sînt. Și mă bucur că politicul... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 19:50 (15778 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stoica a dezbătut bugetul orașului cu pensionarii din dotare

Se întîmplă la Slobozia

Stoica a dezbătut bugetul orașului cu pensionarii din dotare

Miercuri, 11 februarie 2015, obligat de prevederile legale în vigoare, primarul Alexandru Stoica  s-a deplasat cu tot aparatul executiv al Primăriei la Centrul Comunitar pentru Persoane Vîrstnice din Slobozia. Cu un talent inegalabil, Alexandru Stoica a transformat un eveniment public într-unul strict electoral, presărat cu promisiuni ilare, demne de a fi consemnate în Cartea Recordurilor. Dar să nu anticipăm!...

Explicații pentru vîrsta a treia
Miercuri, 11 februarie a.c., primarul Alexandru Stoica a organizat la Centrul Comunitar pentru Persoane Vîrstnice din Slobozia o... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 17:50 (7209 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, acuzată de fraudă electorală

Anchetă a Parchetului General în județ

Ialomița, acuzată de fraudă electorală

Autoritatea Electorală Permanentă a început lupta împotriva fraudei electorale. La nivel național, instituția a sesizat peste 4000 de voturi multiple în urma scrutinului din mai 2014, pentru alegerile europarlamentare. Ialomița este implicată la rîndul său în acest scandal public.

Ialomița electorală, Ialomița infractoare
În Ialomița, prezența la vot la alegerile europarlamentare din mai 2014 a totalizat 27,66%, sub media pe țară, care a fost de 32,16%. Potrivit datelor existente la momentul închiderii urnelor, voturile ialomițenilor s-au orientat către Alianța PSD-UNPR-PC, care... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 14:30 (6338 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Exodul «DRAGONILOR»

Foștii jucători ai Unirii Slobozia întăresc echipele din ligile inferioare

Exodul «DRAGONILOR»

Unirea Slobozia s-a destrămat, iar sîmbătă, 28 februarie 2015, Stadionul «1 Mai» va fi pustiu și liniștit. Meciul dintre Unirea Slobozia și Rapid Suceava nu se va mai desfășura, după cum nu se vor mai auzi nici scandările publicului, nici scandările dragonilor galben-albaștri. Puși în fața faptului împlinit și al unui deznodămînt pe care nu-l prevedeau nici cei mai pesimiști slobozeni, fotbaliștii care în tur au îmbrăcat tricoul Unirii au reușit în mare parte să-și găsească noi angajamente pe ultima sută de metri a pauzei competiționale. Vor rămîne pe loc Topală sau Teodorescu sau Alexe, aceștia urmînd să evolueze în Campionatul Juniorilor A. De asemenea, veteranul Dumitru Gheorghe este dorit... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 13:45 (7745 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Promisiuni «pe bani» pentru 6000 de ialomițeni

Păgubiții FNI mai au o șansă

Promisiuni «pe bani» pentru 6000 de ialomițeni

În urmă cu 3 săptămîni, la Slobozia, s-a dechis un birou de elaborare a expertizelor contabile pentru carnetele de investitori FNI. Conform datelor oficiale, numărul păgubiților FNI din Ialomița se ridică la 6000 de persoane. APLI MAG FINANCE SRL Deva, firma care a deschis biroul, percepe tarife cuprinse între 50 și 200 de lei pentru serviciile sale. Potrivit declarațiilor patronului firmei, Marius Goia, banii ar putea fi returnați «cel mai devreme peste 2 ani».

Speranța moare ultima, dar costă bani
La sfîrșitul lunii ianuarie s-a deschis la Slobozia, vizavi de Școala Gimnazială... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2015, 09:10 (13668 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

 Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățământului ialomițean

Iepurele din jobenul PSD

Ion Tilea, candidatul «surpriză» pentru șefia învățămîntului ialomițean

Inspectoratul Școlar General Ialomița a anunțat public numele candidaților înscriși la concursul pentru șefia instituției.  PSD Ialomița nu putea să rateze nici de această dată ocazia de a confirma în această funcție un om de partid. Vorbim despre profesorul Ion Tilea, actualul inspector școlar pentru disciplina Istorie, cunoscut în toată breasla dascălilor pentru simpatiile sale social-democrate. Contracandidata sa este Luminița Barcari, fost inspector școlar general în vremea guvernării PD-L.

Stînga luptă pentru Educație
A devenit deja o tradiție pentru învățămîntul ialomițean... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2015, 19:49 (17469 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Apa noastră cea de toate zilele

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

SC Urban are autorizație sanitară de funcționare pentru încă 3 ani. Municipalitatea slobozeană promite noi investiții în rețeaua de apă a orașului. O nouă ședință AGA în mai puțin de o lună. «Furnizăm apă potabilă la paramentri tehnici stabiliți de lege!» declară Valentin Cilibeanu, directorul societății.

Urban merge mai departe În ultimele luni, polemicile din jurul SC Urban au devenit anoste. Slobozenii s-au resemnat să consume apa de la robinete sau să o care de la supermarket, consilierii Opoziției s-au plictisit să conteste buletinele de analiză, iar amenințarea RAJA este tot mai... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 17:50 (10833 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2934 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2934 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4641 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5188 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3933 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2621 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2322 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4303 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2914 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4791 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4594 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3264 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2594 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2487 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3425 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2802 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2601 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5326 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5126 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...