Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Monumente istorice, trase pe linie moartă

În Ialomița, cultura intră în colaps

Monumente istorice, trase pe linie moartă

Un raport al Direcției Județene pentru Cultură Ialomița demonstrează, încă o dată, ceea ce cunoaștem de ani buni. Multe din monumentele istorice ale județului au fost abandonate definitiv de autoritățile care ar fi trebuit să le păstreze și să le redea circuitului turistic. Lipsa banilor necesari restaurării face imposibilă punerea lor în valoare.

Sumbra viață din Cultura ialomițeană
Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița este singura instituție abilitată să promoveze obiectele de patrimoniu din județ și, totodată, să le protejeze. În realitate, unitatea are însă jurisdicție... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 16:45 (9220 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

La sfîrșitul anului trecut, după două ședințe de Consiliu Local «cu scîntei», aleșii locali și-au asumat decizia de a organiza un nou Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. La începutul acestei luni, noua lege a bugetului, alocă orașului un buget dublu față de anul trecut. Între ciocanul Referendumului și nicovala nii legi a bugetului, primarul orașului Căzănești ezită în adoptarea unei decizii finale. Anatol Ghilea, inițiatorul acestui demers în urmă cu mai bine de 4 ani, declară că banii de la buget nu vor schimba viața locuitorilor.

Referendumul cu multe moașe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 12:40 (5850 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Scandalul medicamentelor contrafăcute

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, privind cercetarea de infracțiuni economice în sistemul farmaceutic scoate la iveală detalii surprinzătoare. Pentru a-și susține activitatea infracțională, de spălare de bani și evaziune fiscală, suspecții din acest dosar se foloseau de medicamente contrafăcute. Interesant este și faptul că două puncte farmaceutice din Ialomița sînt implicate în acest scandal.
Cele două farmacii din județul Ialomița se află amplasate în localitățile Sinești și Roșiori. Potrivit unor surse judiciare, ele aparțin societății Maver Pharm din București, firmă care este implicată în ancheta procurorilor Parchetului General. Datele... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2015, 17:15 (11409 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

Șapira și-a concediat contracandidata

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

La începutul lunii decembrie 2014, Violeta Șapira concura alături de colega sa Simona Berbece pentru postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. La nici două luni distanță, aceeași Violeta Șapira o concediază pe fosta sa colegă. Decizia este cu atît mai surprinzătoare cu cît, la acest moment, unitatea medicală din Slobozia se confruntă cu o lipsă cronică de medici specialiști. Într-un comunicat de presă, medicul Simona Berbece susține că gestul colegei sale este o vendetă medicală.

O decizie inexplicabilă
Potrivit informațiilor oficiale, pe 26 ianuarie 2015,... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 22:05 (31000 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din dragoste pentru EFREM

Concert caritabil cu Florin Chilian la Slobozia

Din dragoste pentru EFREM

Ioan EFREM Bălan, fiul de 3 ani al preotului Ioan Bălan din Gheorghe Doja, a fost diagnosticat cu leucemie limfoblastică gradul 1. Băiatul se află internat acum la București, boala sa necesitînd atenția permanentă a familiei și a medicilor. Pentru salvarea sa, băiatul are nevoie de sprijinul comunității. Protopopiatul Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» și apropiații familiei încearcă să susțină efortul financiar necesar salvării copilului organizînd un concert caritabil. Concertul se va desfășura miercuri, 28 ianuarie, la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. Printre invitații la concert se numără și artistul Florin Chilian. Impresionat de drama prin care trece familia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:45 (9876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

O statistică a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată că cei mai slabi șoferi din instituțiile publice sînt angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor. La fiecare început de an, cei peste 1000 de oameni din sistem susțin un examen pentru a-și demonstra abilitățile de conducere a vehiculelor. Un sfert dintre ei «pică» primele testări la proba teoretică!

Jandarmii și pompierii încurcă semnele rutiere
Potrivit protocolului, angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor (Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:20 (6757 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Întîmplare cu final dramatic la Primăria Slobozia. Un angajat al Serviciului Taxe și Impozite a murit în baia instituției. Cadavrul a fost descoperit de un coleg. La fața locului s-au deplasat polițiștii criminaliști care au demarat o anchetă.
Tragedia s-a petrecut la subsolul Primăriei Slobozia, acolo unde bărbatul își avea biroul. Din primele informații, se pare că omul a mers la baia din apropiere, iar apoi a fost găsit în stare de inconștiență de un coleg de serviciu. Speriat, omul a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Din păcate, la momentul sosirii specialiștilor, omul murise. Deși neconfirmată oficial, cauza care i-a... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 17:57 (21595 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Doi angajați ai Direcției Antifraudă din Capitală au fost implicați marți, 27 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier în zona Cimitirului Bora de la Slobozia. Din primele cercetări, aceștia s-au ciocnit de un tir. Din fericire nimeni nu a fost rănit, însă persoana care conducea mașina instituției a fost amendată cu suma de 585 de lei.

Neatenția era să-i coste viața Datele polițiștilor arată că evenimentul rutier s-a petrecut din cauza inspectorilor Antifraudă. Aflat la volanul mașinii de serviciu, șoferul, un bărbat de 49 de ani, a pierdut controlul volanului... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 11:15 (24750 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Vandam», hoț de meserie

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au solicitat instanței arestarea preventivă a unui tînăr, de 21 de ani, acuzat că a spart o locuință și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras combustibil. Cel în cauză a fost reținut pe o perioadă de 30 de zile. Pe numele său Daniel Ionuț Țăpoi, în vîrstă de 21 de ani, tînărul este strigat de toți cunoscuții «Vandam». În perioada septembrie-octombrie 2014, el a reușit să spargă un apartament, de unde a furat două aparate electronice, și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras motorină. Prejudiciul creat de «Vandam» a fost stabilit la valoarea de 7250 de lei. El a fost reținut pentru o perioadă de 30 de zile pentru... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 12:15 (5337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

La aproape două săptămîni de la accidentul petrecut în Ialomița, la Bordușani, ies la iveală noi detalii despre tragedia în care și-au pierdut viața doi oameni ai legii din cadrul Poliției Transporturi Navale Hîrșova. Potrivit reprezentanților Sindicatului Național al Polițiștilor, mașina de serviciu a agenților fusese casată în luna noiembrie a anului trecut și dată în folosința unității cu toate documentele în regulă! Cercetările cu privire la acest caz sînt în plină desfășurare...

Polițiști uciși de o «conservă» cu roți
Cercetările la locul evenimentului rutier au fost efectuate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 17:45 (13003 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Craiova a pus pe jar organele de urmărire penală din Slobozia. Procurorii locali au demarat o anchetă, după ce acesta a înșelat prin telefon mai multe persoane din județele Botoșani, Ialomița și Buzău. Pușcăriașul își contacta victimele și le preciza faptul că este procuror în cadrul Biroului Teritorial DIICOT Călărași și le solicita coduri de reîncărcare ale cartelelor SIM, totul pentru a sprijini cercetările într-un dosar penal aflat în supravegherea sa. Prejudiciul în această speță se ridică la peste 1000 de euro. Inculpatul a fost trimis în judecată.

Criminal, transformat în procuror... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 14:40 (5069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

Autoritățile slobozene susțin concesionarul serviciilor de salubritate

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

La două luni de la preluarea serviciului de gestionare a deșeurilor din Slobozia, autoritățile se află într-un punct de cotitură. Cu alte cuvinte, serviciile oferite de către operatorul local de salubritate lasă de dorit. Conform datelor oficiale, POLARIS M Holding nu reușește să respecte indicatorii de performanță stabiliți prin contract, iar problemele legate de colectarea selectivă a deșeurilor au rămas nerezolvate. Oficial, toți cei implicați în acest proces, se află în silentio stampa...

O mînă spală pe alta
De-a lungul ultimelor două luni, Independent a publicat o serie... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 18:10 (11176 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă legea bugetului

Ialomița așteaptă legea bugetului

Votată la sfîrșitul anului 2014, într-o variantă diferită de cea prezentată spre dezbaterea publică, Legea 186/2014, a bugetului de stat pe anul 2015, moșită de ministrul Liviu Dragnea, reprezintă o imensă necunoscută. Conform declarațiilor oficiale, legea va sta la baza fundamentării bugetului județean și a bugetelor locale pentru anul în curs. La acest moment însă, opiniile aleșilor locali sînt contradictorii. Iar legea, bazată pe datele statistice colectate în anul 2013, riscă să lase fără finanțare o bună parte dintre administrațiile locale.

Între bine și rău
Proiectul legii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 15:55 (4684 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7500 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7801 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13929 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5876 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15733 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Gerul Bobotezei la Sudiți

Anul 2015 în Bărăganul ialomițean a început pe 6 ianuarie, de Bobotează. De-a lungul și de-a latul județului, oamenii s-au întîlnit în fața bisericilor, pentru «a se lumi» și a serba tradiții uitate sau renăscute. Comuna Sudiți serbează pentru al doilea an, public,  încheierea celor 12 zile de sărbătoare. Pe 6 ianuarie, în centrul comunei, sute de oameni s-au întîlnit pentru a se bucura unii de alții și pentru a participa la botezul cailor. Evenimentul s-a încheiat cu o întrecere la care au participat cei mai frumoși și mai puternici cai din sat.

Botezul cailor, o tradiție renăscută... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 17:50 (24426 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68284 vizualizări - 94 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Coșereni: «Clubul Copiilor», inaugurat

World Vision România-Biroul Zonal Ialomița, împreună cu membrii comunității Coșereni, inaugurează vineri, 6 aprilie 2012, începînd cu ora 12,00, «Clubul Copiilor din Coșereni», amplasat în str. Unirii, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 19:00
(7673 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Seară de muzică și poezie

Miercuri, 4 aprilie 2012, de la orele 17,30, la Sala «Studio» din Centrul Cultural «Ionel Perlea», se va desfășura un eveniment special: o seară de muzică și poezie cu Puiu Crețu și poetul Sorin Poclitaru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:55
(7887 vizualizări - 0 comentarii)


Fără apă la Țăndărei

Pentru executarea unor lucrări de reparații la o avarie survenită în orașul Țăndărei, la conducta de alimentare cu apă de pe strada Bucuresti, SC RAJA SA Constanța a întrerupt furnizarea apei marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:51
(12633 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din autoturisme, prinși de polițiști

Luni, 2 aprilie a.c., polițiștii slobozeni au oprit pentru control, pe bulevardul Matei Basarab, din localitate, un autoturism condus de un localnic de 32 ani, însoțit de doi pasageri de 16, respectiv ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:43
(5593 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi organizat spectacolul de teatru «Satul lui nea Marin». Evenimentul se va produce joi, 5 aprilie 2012, de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:41
(10975 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au încercat să fure benzină din mașini

Polițiștii slobozeni au prins luni, 2 aprilie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Constructorilor din municipiu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 28 ani, toți din Amara, care nu-și justificau ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:40
(5226 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Copil de 13 ani, hoț de aluminiu

Un minor de 13 ani, din Movilița, a fost prins de polițiști luni, 2 aprilie a.c., după ce a furat de la un consătean de 70 ani. Copilul a intrat în curtea locuinței părții victimei și a furat mai multe ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:39
(6382 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de găini la Țăndărei și Săveni

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 2 aprilie a.c., pentru 24 ore, un tînăr localnic de 18 ani pentru furt calificat. Acesta, în noaptea de 31.03/01.04.2012 a pătruns în curtea unei tinere de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:36
(14483 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Cal căzut într-o groapă și incendii

Sîmbătă, 31 martie a.c., pompierii militari ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o gură de canal în cartierului slobozean Bora. Animalul a fost scos cu ajutorul ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:35
(7469 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestat după ce a spart o mașină

Polițiștii din Urziceni au reținut luni, 2 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 18 ani, din comuna Manasia, pentru furt calificat. Pe scurt, în noaptea de 31 martie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 18:28
(6816 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 400 de amenzi aplicate șoferilor

În perioada, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni în traficul rutier. Potrivit rezultatelor, încălcările normelor rutiere au fost sancționate prin aplicarea ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:24
(7376 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV»

Potrivit unei informări media, în perioada 2-6 aprilie 2012 se desfășoară acțiunea «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV». În încercarea de a marca evenimentul, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:23
(8873 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prinși în flagrant la furat

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 25 și 38 ani, domiciliați în Ciulnița, au fost prinși de polițiști în flagrant, vineri, 30 aprilie a.c., pe raza satului Ghimpați. Aceștia încercau să fure bucăți ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(10115 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


162 de ani de la înființarea Armei Jandarmeriei

Luni, 2 aprilie a.c., și Jandarmeria ialomițeană a marcat 162 de ani de la înființarea Armei. Atfel, în Piața Revoluției din Slobozia, în Parcul Municipal Fetești și pe platoul din fața Casei de Cultură ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:17
(8072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți sau fără permise, la volan

Duminică, 1 aprilie a.c., doi șoferi de 22, respectiv 27 ani, domiciliați în Slobozia și Urziceni, care se deplasau la volanul unor autoturisme, au fost opriți în trafic de polițiști. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:12
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi copii i-au furat grîul din casă

O bătrînă de 78 din Alexeni a alertat polițiștii din localitate cu privire la faptul că hoții i-au furat din locuință aproximativ 240 kg de grîu. S-a întîmplat vineri, 30 martie a.c., în urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:11
(9841 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt grâu


Fetești: Prinși cu sacii de azot furați în portbagaj

Sîmbătă, 31 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat în trafic, pe o stradă din municipiu, un autoturism condus de un localnic de 34 ani, însoțit de trei pasageri, toți bărbați cu vîrste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:10
(7919 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Au tăiat cireșii și salcîmii

Polițiștii din Coșereni s-au autosesizat în seara zilei de sîmbătă, 31 martie a.c., cu privire la tăierea și furtul mai multor arbori din specia cireș și salcîm, din incinta unei unități dezafectate din ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:08
(9988 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Coșereni furt lemne


Slobozia: După ce au băut împreună, i-au furat telefoanele

Patru slobozeni, cu vîrste cuprinse între 27 și 30 ani, sînt cercetați de polițiștii din localitate pentru furt calificat. În realitate, în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 31 martie spre 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:06
(6484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune comună a polițiștilor și jandarmilor

Polițiștii au legitimat peste 140 de persoane și au controlat 12 societăți comerciale, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii ialomițeni împreună cu jandarmi. Pentru neregulile constatate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2012, 09:05
(7724 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Educație Tehnologică se desfășoară la Slobozia

În perioada 1-5 aprilie 2012, Inspectoratul Școlar Ialomița organizează etapa națională a Olimpiadei de Educație Tehnologică. Potrivit organizatorilor, festivitatea de deschidere a Olimpiadei se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:45
(12502 vizualizări - 13 comentarii)


Ialomița: Au furat bani de la bătrîne

O minoră de 13 ani și o femeie de 43 ani sînt acuzate de furt. Infracțiunile au fost sesizate Poliției joi, 29 martie a.c., de către victime, două femei de 71, respectiv 76 ani, domiciliate în Perieți și ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:40
(9894 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Beat la volan, a refuzat testarea alcoolscop și recoltarea de sînge

Un bărbat de 34 ani a fost oprit în trafic de către polițiști pentru un control de rutină. S-a întîmplat în cursul nopții de 29 spre 30 martie a.c., la Fetești. Pentru că mirosea a alcool, polițiștii i ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:38
(8602 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit național, prins

Joi, 29 martie, un bărbat de 35 ani, din comuna Barcea-Galați, urmărit național, a fost prins în Ialomița. Pe numele individului Judecătoria Galați a emis un mandat de executare a unei sentințe penale de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:36
(10109 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Școala Altfel», proiect educațional inedit

În perioada 2-6 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează «Școala Altfel», un parteneriat școală-bibliotecă. Evenimentul presupune organizarea de activități precum vizitarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:14
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Stelnica

Peste 85 de persoane au fost legitimate joi, 29 martie a.c., în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii Secției de Poliție Stelnica în colaborare cu agenții posturilor de poliție arondate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:01
(12999 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Miercuri, 28 martie a.c., o femeie din comuna Gheorghe Doja a decoperit în propria curte un pistol. Ea a sunat de urgență la Poliție. Femeia efectua lucrările agricole de primăvară în curte. Ea a descoperit ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:42
(13430 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație: Elevii ialomițeni iau lecții de prim-ajutor

Săptămîna viitoare va debuta într-un mod inedit pentru elevii din întreaga țară. Ei vor merge la «Școala Altfel». În cadrul acestui program, timp de șapte zile, școlarii vor participa la activități extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:39
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Vineri, 30 martie a.c., președintele PP-DD, Dan Diaconescu, vine în Piața Revoluției din Slobozia pentru a se întîlni cu simpatizanții săi din tot județul Ialomița. Dan Diaconescu va ajunge în Piața Revoluției ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:35
(23278 vizualizări - 23 comentarii)


Ialomița: Inspectorii DSVSA, controale înaintea Sărbătorilor Pascale

Pentru a preveni toxiinfecțiile alimentare de Paște, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și-au intensificat controalele. În special, inspectorii DSVSA verifică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:26
(7692 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...