Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Repartițiile în blocurile ANL sunt blocate de contestații

Cine n-are noroc, n-are!

Repartițiile în blocurile ANL sînt blocate de contestații

La finele anului precedent, primarul Alexandru Stoica anunța în plenul Consiliului Local că locuințele ANL de pe Nordului pot fi repartizate imediat după cablarea acestora la rețeaua de electricitate. Pe 23 decembrie 2014, într-o ședință convocată «de îndată», cu minimum de cvorum, Consiliul Local a aprobat lista finală a beneficiarilor celor 38 de locuințe ANL de pe Nordului. Imediat după publicarea listei, aceasta a fost contestată de unul dintre beneficiari. La acest moment, Primăria Slobozia a stabilit comisia pentru soluționarea contestației. În cazul în care contestația va fi soluționată pozitiv, există riscul reluării întregii proceduri de repartiție a locuințelor ANL!

O listă contestată luni în șir... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 20:15 (22606 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Meseriași cu mâinile goale în școlile din Ialomița

Învățămînt profesional în sistem second-hand

Meseriași cu mîinile goale în școlile din Ialomița

Într-un județ care a încheiat anul precedent cu o rată a șomajului de 8,02%, puținele locuri de muncă existente sînt pentru meseriași. Dulgheri, strungari, brutari, mecanici auto sau patiseri, angajatorii ialomițeni îi caută în fiecare lună prin intermediul Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă. Oferta tinerilor care să lucreze în aceste domenii este însă limitată. «Nu se mai găsesc meseriașii de altă dată» precizează patronii de firme. Școala încearcă să acopere aceste lipsuri prin relansarea învățămîntului profesional. În acest sens, la început de an școlar, 18 unități școlare au înființat clase destinate pregătirii viitorilor meseriași. Numai că elevii sînt nevoiți să învețe alături... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 18:05 (7488 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Monumente istorice, trase pe linie moartă

În Ialomița, cultura intră în colaps

Monumente istorice, trase pe linie moartă

Un raport al Direcției Județene pentru Cultură Ialomița demonstrează, încă o dată, ceea ce cunoaștem de ani buni. Multe din monumentele istorice ale județului au fost abandonate definitiv de autoritățile care ar fi trebuit să le păstreze și să le redea circuitului turistic. Lipsa banilor necesari restaurării face imposibilă punerea lor în valoare.

Sumbra viață din Cultura ialomițeană
Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița este singura instituție abilitată să promoveze obiectele de patrimoniu din județ și, totodată, să le protejeze. În realitate, unitatea are însă jurisdicție... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 16:45 (9220 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

Legea Bugetului sabotează Referendumul de la Căzănești

La sfîrșitul anului trecut, după două ședințe de Consiliu Local «cu scîntei», aleșii locali și-au asumat decizia de a organiza un nou Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. La începutul acestei luni, noua lege a bugetului, alocă orașului un buget dublu față de anul trecut. Între ciocanul Referendumului și nicovala nii legi a bugetului, primarul orașului Căzănești ezită în adoptarea unei decizii finale. Anatol Ghilea, inițiatorul acestui demers în urmă cu mai bine de 4 ani, declară că banii de la buget nu vor schimba viața locuitorilor.

Referendumul cu multe moașe... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2015, 12:40 (5850 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Scandalul medicamentelor contrafăcute

Două farmacii din Ialomița, călcate de mascați!

Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție, privind cercetarea de infracțiuni economice în sistemul farmaceutic scoate la iveală detalii surprinzătoare. Pentru a-și susține activitatea infracțională, de spălare de bani și evaziune fiscală, suspecții din acest dosar se foloseau de medicamente contrafăcute. Interesant este și faptul că două puncte farmaceutice din Ialomița sînt implicate în acest scandal.
Cele două farmacii din județul Ialomița se află amplasate în localitățile Sinești și Roșiori. Potrivit unor surse judiciare, ele aparțin societății Maver Pharm din București, firmă care este implicată în ancheta procurorilor Parchetului General. Datele... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2015, 17:15 (11410 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

Șapira și-a concediat contracandidata

Vendetă medicală la Spitalul Slobozia

La începutul lunii decembrie 2014, Violeta Șapira concura alături de colega sa Simona Berbece pentru postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. La nici două luni distanță, aceeași Violeta Șapira o concediază pe fosta sa colegă. Decizia este cu atît mai surprinzătoare cu cît, la acest moment, unitatea medicală din Slobozia se confruntă cu o lipsă cronică de medici specialiști. Într-un comunicat de presă, medicul Simona Berbece susține că gestul colegei sale este o vendetă medicală.

O decizie inexplicabilă
Potrivit informațiilor oficiale, pe 26 ianuarie 2015,... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 22:05 (31002 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Din dragoste pentru EFREM

Concert caritabil cu Florin Chilian la Slobozia

Din dragoste pentru EFREM

Ioan EFREM Bălan, fiul de 3 ani al preotului Ioan Bălan din Gheorghe Doja, a fost diagnosticat cu leucemie limfoblastică gradul 1. Băiatul se află internat acum la București, boala sa necesitînd atenția permanentă a familiei și a medicilor. Pentru salvarea sa, băiatul are nevoie de sprijinul comunității. Protopopiatul Slobozia, Liceul de Arte «Ionel Perlea» și apropiații familiei încearcă să susțină efortul financiar necesar salvării copilului organizînd un concert caritabil. Concertul se va desfășura miercuri, 28 ianuarie, la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. Printre invitații la concert se numără și artistul Florin Chilian. Impresionat de drama prin care trece familia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 20:45 (9876 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

Angajații MAI din Ialomița, șoferi fără abilități teoretice

O statistică a Serviciului Poliției Rutiere Ialomița arată că cei mai slabi șoferi din instituțiile publice sînt angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor. La fiecare început de an, cei peste 1000 de oameni din sistem susțin un examen pentru a-și demonstra abilitățile de conducere a vehiculelor. Un sfert dintre ei «pică» primele testări la proba teoretică!

Jandarmii și pompierii încurcă semnele rutiere
Potrivit protocolului, angajații din cadrul structurilor Ministerului Administrației și Internelor (Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 19:20 (6758 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Întîmplare cu final dramatic la Primăria Slobozia. Un angajat al Serviciului Taxe și Impozite a murit în baia instituției. Cadavrul a fost descoperit de un coleg. La fața locului s-au deplasat polițiștii criminaliști care au demarat o anchetă.
Tragedia s-a petrecut la subsolul Primăriei Slobozia, acolo unde bărbatul își avea biroul. Din primele informații, se pare că omul a mers la baia din apropiere, iar apoi a fost găsit în stare de inconștiență de un coleg de serviciu. Speriat, omul a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Din păcate, la momentul sosirii specialiștilor, omul murise. Deși neconfirmată oficial, cauza care i-a... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 17:57 (21607 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Doi angajați ai Direcției Antifraudă din Capitală au fost implicați marți, 27 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier în zona Cimitirului Bora de la Slobozia. Din primele cercetări, aceștia s-au ciocnit de un tir. Din fericire nimeni nu a fost rănit, însă persoana care conducea mașina instituției a fost amendată cu suma de 585 de lei.

Neatenția era să-i coste viața Datele polițiștilor arată că evenimentul rutier s-a petrecut din cauza inspectorilor Antifraudă. Aflat la volanul mașinii de serviciu, șoferul, un bărbat de 49 de ani, a pierdut controlul volanului... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 11:15 (24763 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Vandam», hoț de meserie

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au solicitat instanței arestarea preventivă a unui tînăr, de 21 de ani, acuzat că a spart o locuință și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras combustibil. Cel în cauză a fost reținut pe o perioadă de 30 de zile. Pe numele său Daniel Ionuț Țăpoi, în vîrstă de 21 de ani, tînărul este strigat de toți cunoscuții «Vandam». În perioada septembrie-octombrie 2014, el a reușit să spargă un apartament, de unde a furat două aparate electronice, și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras motorină. Prejudiciul creat de «Vandam» a fost stabilit la valoarea de 7250 de lei. El a fost reținut pentru o perioadă de 30 de zile pentru... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 12:15 (5337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

La aproape două săptămîni de la accidentul petrecut în Ialomița, la Bordușani, ies la iveală noi detalii despre tragedia în care și-au pierdut viața doi oameni ai legii din cadrul Poliției Transporturi Navale Hîrșova. Potrivit reprezentanților Sindicatului Național al Polițiștilor, mașina de serviciu a agenților fusese casată în luna noiembrie a anului trecut și dată în folosința unității cu toate documentele în regulă! Cercetările cu privire la acest caz sînt în plină desfășurare...

Polițiști uciși de o «conservă» cu roți
Cercetările la locul evenimentului rutier au fost efectuate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 17:45 (13005 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Craiova a pus pe jar organele de urmărire penală din Slobozia. Procurorii locali au demarat o anchetă, după ce acesta a înșelat prin telefon mai multe persoane din județele Botoșani, Ialomița și Buzău. Pușcăriașul își contacta victimele și le preciza faptul că este procuror în cadrul Biroului Teritorial DIICOT Călărași și le solicita coduri de reîncărcare ale cartelelor SIM, totul pentru a sprijini cercetările într-un dosar penal aflat în supravegherea sa. Prejudiciul în această speță se ridică la peste 1000 de euro. Inculpatul a fost trimis în judecată.

Criminal, transformat în procuror... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 14:40 (5070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

Autoritățile slobozene susțin concesionarul serviciilor de salubritate

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

La două luni de la preluarea serviciului de gestionare a deșeurilor din Slobozia, autoritățile se află într-un punct de cotitură. Cu alte cuvinte, serviciile oferite de către operatorul local de salubritate lasă de dorit. Conform datelor oficiale, POLARIS M Holding nu reușește să respecte indicatorii de performanță stabiliți prin contract, iar problemele legate de colectarea selectivă a deșeurilor au rămas nerezolvate. Oficial, toți cei implicați în acest proces, se află în silentio stampa...

O mînă spală pe alta
De-a lungul ultimelor două luni, Independent a publicat o serie... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 18:10 (11176 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă legea bugetului

Ialomița așteaptă legea bugetului

Votată la sfîrșitul anului 2014, într-o variantă diferită de cea prezentată spre dezbaterea publică, Legea 186/2014, a bugetului de stat pe anul 2015, moșită de ministrul Liviu Dragnea, reprezintă o imensă necunoscută. Conform declarațiilor oficiale, legea va sta la baza fundamentării bugetului județean și a bugetelor locale pentru anul în curs. La acest moment însă, opiniile aleșilor locali sînt contradictorii. Iar legea, bazată pe datele statistice colectate în anul 2013, riscă să lase fără finanțare o bună parte dintre administrațiile locale.

Între bine și rău
Proiectul legii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 15:55 (4684 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7505 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7801 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13935 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5876 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15738 vizualizări - 27 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
353 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16484 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18361 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23747 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni la Slobozia și Urziceni

Peste 130 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, au acționat vineri, 10 iulie a.c., sub directa coordonare a inspectorului șef Viorel Ștefu, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:33
(11211 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14342 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19129 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20162 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17919 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21902 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23452 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12955 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20420 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12859 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24016 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24384 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21917 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13630 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20110 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13382 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...