Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bazinul didactic de înot E GATA DE INAUGURARE

La Slobozia

Bazinul didactic de înot E GATA DE INAUGURARE

După 4 ani de promisiuni, bazinul olimpic de înot de la Slobozia e gata. Construcția, începută pe vremea cînd Elena Udrea era ministru al Dezvoltării, așteaptă să fie inaugurată. Primarul Alexandru Stoica susține că, după preluarea investiției de către administrație, elevii de vîrstă școlară vor avea acces gratuit la noua facilitate.

Cine inaugurează bazinul de înot?
La alte 2 luni de la termenul avansat de către primarul Alexandru Stoica, respectiv luna august, bazinul didactic de înot de la Slobozia este gata de inaugurare. Singura întrebare fără răspuns la acest moment este... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2014, 14:40 (8208 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții la Consiliul Județean Ialomița și Spitalul Slobozia! În vizor: președintele Silvian Ciupercă!

Silvian Ciupercă are calitatea de SUSPECT în dosarul DNA!

Miercuri, 29 octombrie 2014, la primele ore ale dimineții, anchetatorii DNA au descins la sediul Consiliului Județean Ialomița, dar și la sediul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acțiunea ar viza anumite licitații derulate la Spitalul Slobozia, deciziile președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, în ceea ce privește activitatea celei mai mari unități spitalicești din județ fiind, de asemenea, vizate de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. În cauză se vorbește despre «corupție» și «infracțiuni asimilate corupției».
Potrivit unui comunicat de presă al DNA, «procurori din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Infracțiunilor Conexe Infracțiunilor de Corupție efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvîrșirea unor infracțiuni de corupție și asimilate celor de corupție, comise în cursul anului 2014. În cursul zilei de 29 octombrie 2014, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sînt efectuate percheziții domiciliare în 30 de locații situate în municipiul București și județele Ialomița și Călărași, din care 3 sînt la instituții publice de interes local, iar restul la sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane fizice. În cauză, procurorii beneficiază de sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informații și din partea Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei»... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2014, 09:20 (146479 vizualizări - 125 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile lui Stoica, pliant electoral

După 2 ani de mandat

Investițiile lui Stoica, pliant electoral

La 2 ani și cîteva luni de la alegerea sa, primarul Alexandru Stoica a simțit nevoia să facă un sumar al investițiilor realizate la Slobozia. Dacă nu ești slobozean și citești «docomentul», ai putea jura că pe bulevardul Matei Basarab curge lapte și miere. Însă dacă trăiești aici, în capitala unuia dintre cele mai neperformante județe ale României, înțelegi că sumarul nu este decît o nouă gogoriță electorală, numai bună de răsucit mințile electoratului tradițional înainte de alegerile prezidențiale.

Cetățenii au dreptul să știe...
...ce le spune primarul Stoica și altceva nimic... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 14:20 (14684 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Stațiile de monitorizare a aerului din Ialomița AU CEDAT

Stațiile de monitorizare a aerului din Ialomița AU CEDAT

Montate în județul Ialomița în urmă cu 6 ani, stațiile de monitorizare a calității aerului și-au depășit termenul de valabilitate. Una dintre ele, amplasată în zona industrială din Urziceni, s-a defectat, iar cealaltă, aflată în curtea Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, funcționează în stare de avarie. Pentru reparația acestora este nevoie de peste 200 mii de lei, iar sursa de finanțare rămîne deocamdată inexistentă.

Un program eșuat
Stațiile de monitorizare a calității aerului și panourile de informare a publicului fac parte din Rețeaua Națională de Monitorizare a ... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 11:35 (4598 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7900 de pensionari ialomițeni trăiesc la limita existenței

Viața cu 350 de lei pe lună

7900 de pensionari ialomițeni trăiesc la limita existenței

Legea pentru acordarea pensiilor sociale minime garantate a fost instituită în urmă cu 5 ani. Iar singurul beneficiu pentru vîrstnicii plătiți în baza acestui act normativ rămîn cei 350 de lei pe lună. Mulți dintre ei trăiesc singuri și trebuie să-și drămuiască banii pentru mîncare, medicamente sau facturi. Lună de lună, în aceste condiții, sînt obligați să supraviețuiască aproape 8000 de pensionari ialomițeni. Considerate case pentru oamenii fără sprijin la bătrînețe, azilele din județ sînt un lux la care le este interzis să viseze. Fiecare beneficiar al serviciilor rezidențiale destinate vîrstnicilor plătește lunar 750 de lei.

Bătrînețe chinuită... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 03:45 (6492 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANL-urile electorale de la Slobozia

Lungește-ne, Doamne, boala!

ANL-urile electorale de la Slobozia

La o lună și mai bine de la izbucnirea scandalului legat de repartițiile în blocurile ANL, administrația locală continuă să dea din colț în colț căutînd soluții. La ultima ședință de Consiliu Local, cea din 13 octombrie 2014, consilieri Opoziției au reușit să blocheze încă o dată proiectul privind «aprobarea listelor de priorități și de repartizare a locuințelor ANL, disponibile în municipiul Slobozia». Administrația locală susține că blocajul este dictat de rațiuni electorale. În replică, consilierii Opoziției susțin că e nevoie de un regulament pentru stabilirea unei noi ordini pe listele ANL.

Un scandal nu vine niciodată singur... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2014, 03:20 (10255 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Două mașini au fost avariate de un copac

Vremea pune în pericol siguranța cetățenilor din Slobozia. Două mașini parcate pe bulevardul Unirii din reședința județului au fost avariate de un copac, smuls din rădăcină de vînt. O persoană era la un pas de a fi rănită... Cele două automobile erau parcate pe bulevardul Unirii, în zona Casei de Cultură Municipală. Într-unul dintre automobile se afla o persoană, care, din fericire, a reușit să se salveze singură. Martorii susțin faptul că omul a ieșit pe geamul mașinii sale. «Era un șofer, săracul de el, l-am văzut cînd a ieșit pe geam. Era speriat omul...» susține o  femeie care trecea prin zonă în momentul în care copacul a căzut peste cele două automobile. La fața locului s-au deplasat... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2014, 15:35 (11605 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi», cufundat în întuneric

În așteptarea luminii de 6 ani

Slobozia: Cartierul «Gării Noi», cufundat în întuneric

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 6 ani de la înființare. Și tot atîta timp a trecut de cînd tinerii care și-au ridicat case aici așteaptă să fie racordați la sistemul de alimentare cu energie electrică. Deși multe dintre locuințele «tip duplex» au fost ridicate la cheie, proprietarii reclamă că nu se pot muta din cauza lipsei de curent. Problema strategică s-a transformat într-una administrativă, în care autoritățile locale din Slobozia și Enel Dobrogea, firma care furnizează energia electrică, încearcă să-și paseze responsabilitatea pentru această situație. Între timp, pentru a părea interesată de soarta locatarilor celui mai nou cartier al orașului, Primăria Slobozia... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2014, 20:05 (18888 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistență sanitară cu jumătate de normă

Criză de medici în spitalele ialomițene

Asistență sanitară cu jumătate de normă

Spitalele din  Ialomița au nevoie de medici. În fiecare secție a celor 4 unități spitalicești din județ este nevoie de cîte doi sau trei specialiști! Cea mai gravă situație din acest punct de vedere se constată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate care, pentru a acoperi toate liniile de gardă, a prevăzut în schema de personal medici pensionari sau de familie. Problema pare fără soluții, în condițiile în care unitățile medicale nu au suficientă capacitate de a-i atrage pe tinerii absolvenți în spitalele de provincie. «În afară de siguranța unui loc de muncă stabil, legislația nu ne permite să le oferim beneficii!» recunoaște Nicolae Dugală, directorul Spitalului Municipal «Anghel... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2014, 16:50 (18042 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Focar de hepatită A la Școala «Mihai Viteazul»

Fetești: Focar de hepatită A la Școala «Mihai Viteazul»

Școala Generală «Mihai Viteazul» se află sub monitorizarea autorităților sanitare, după ce 10 copii s-au îmbolnăvit de hepatită virală de tip A. În majoritatea cazurilor, elevii au contactat virusul din comunitatea din care provin. Cele 10 cazuri au fost constatate la elevi din clasele 0, a I-a, a IV-a și a VI-a. O parte dintre copii au fost diagnosticați cu virusul care provoacă hepatita A înainte de începerea noului an școlar, iar ceilalți ulterior. Pentru a evita extinderea focarului și a declara starea de carantină, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au dispus efectuarea de lucrări de dezinfecție în cadrul fiecărei clase și monitorizarea clinică pînă la sfîrșitul acestei... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2014, 15:49 (6855 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: «Arest la domiciliu» pentru primarul Țăndăreiului, Cristi Roman

EXCLUSIV: «Arest la domiciliu» pentru primarul Țăndăreiului, Cristi Roman

Marți, 21 octombrie 2014, la Tribunalul Ialomița s-a judecat contestația făcută la măsura de prelungire a arestării preventive în cazul lui Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. La finalul ședinței de judecată, instanța a admis demersul juridic al acestuia și a decis ca el să fie cercetat în stare de «arest la domiciliu». Informația a fost confirmată de Gabriela Petre, avocatul care l-a apărat pe edil. Cristian Roman a fost arestat la jumătatea lunii septembrie 2014, într-o anchetă a procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Organele judiciare au reținut pe numele acestuia 6 infracțiuni, 3 de «abuz în serviciu» și alte 3 de «fals intelectual». După mai multe demersuri procedurale... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 15:45 (8966 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Suspiciune de viol în cazul a două eleve de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Slobozia: Suspiciune de viol în cazul a două eleve de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu»

Două eleve ale Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia s-au adresat organelor de anchetă precizînd faptul că în noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 octombrie 2014, ar fi fost violate de doi tineri, pe care i-ar fi cunoscut la discotecă. Cercetările în acest caz sînt în fază incipientă. Primele informații cu privire la acest caz scot în evidență faptul că adolescentele s-ar fi urcat în mașina a doi tineri pe care i-ar fi cunoscut la discotecă și i-ar fi însoțit pe aceștia la marginea Sloboziei, unde ar fi fost violate. Fetele au reclamat incidentul la Poliție, în cauză fiind întocmit un dosar penal.... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 14:20 (8776 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coșereni: Arestați pentru «trafic de minori»

Doi tineri din localitatea Coșereni au fost arestați recent la propunerea procurorilor DIICOT. Potrivit instanței de judecată care a analizat decizia anchetatorilor, cei doi se fac vinovați de comiterea infracțiunii de «trafic de minori».

Minoră filmată în ipostaze indecente Potrivit situației de fapt descrisă în actele de urmărire penală, inculpații reținuți de judecătorii Tribunalului Ialomița la propunerea procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial din Slobozia, cei doi inculpați se fac vinovați de faptul că ar fi încercat să profite de pe urma unei adolescente de doar 16 ani, din comuna... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 11:10 (4823 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Haide, vino! Vino cu bidoanele!»

Hoții de combustibil furau o tonă de țitei zilnic!

«Haide, vino! Vino cu bidoanele!»

Polițiștii ialomițeni și procurorii Parchetelor de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Urziceni au demarat ancheta anului 2014 în Ialomița. 54 de persoane au fost arestate în urmă cu o săptămînă într-un dosar penal ce vizează furturi de țiței. Mulți dintre infractori erau angajați la sondele de petrol de pe raza județului și acționau prin intermediul unor complici. Produsele sustrase erau apoi vîndute pe piața neagră. Prejudiciul în această cauză se ridică la suma de 400 mii de euro. Hoții reușiseră să-și creeze un mod de operare inedit. Ei filau polițiștii care patrulau în zona siturilor petroliere, după care se puneau pe treabă.

Arestări pe bandă rulantă... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 10:40 (6372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întâlnire informativă la Săveni a GAL «Dunărea de Jos»

Întîlnire informativă la Săveni a GAL «Dunărea de Jos»

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții GAL «Dunărea de Jos» au realizat o întîlnire informativă la sediul autorității locale din Săveni, ocazie cu care au fost prezentate principalele programe de finanțare din cursul anului 2014. Comunitatea-gazdă a reușit să beneficize, cu sprijinul GAL «Dunărea de Jos» de o linie de finanțare în valoare de 70000 euro pentru asfaltarea străzilor din localitate.

Fonduri obținute prin intermediul GAL «Dunărea de Jos»
Joi, 9 octombrie 2014, reprezentanții GAL «Dunărea de Jos» au organizat în localitatea Săveni un seminar de promovare în cadrul căruia... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 09:20 (9341 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații Spitalului Județean, plătiți ilegal și amnistiați

Sindicatul «Sanitas» își apără cotizanții

Angajații Spitalului Județean, plătiți ilegal și amnistiați

Reprezentanții locali ai sindicatului «Sanitas» din Ialomița încearcă să obțină în instanță amnistierea fiscală a celor 200 de medici și asistente de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unui raport al Camerei de Conturi Ialomița, angajații ar fi beneficiat ilegal de 320 mii de lei, sub formă de sporuri salariale, în perioada în care unitatea era condusă de doctorul Vasile Olaru. Măsura impusă de instituția de control a fost ca toate cadrele medicale să returneze fondurile. Însă, prin invocarea în sala de judecată a Legii amnistiei fiscale, acestea ar putea să fie scutite de această obligație. «Vom apela la Legea amnistiei fiscale, iar problema se va rezolva!» susține Valentin Spătărelu... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2014, 12:05 (7723 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Statui de «serie B» în centrul orașului

Figuri istorice celebre, alături de Ionel Perlea

Slobozia: Statui de «serie B» în centrul orașului

Pentru a nu fi acuzată că tratează cu indiferență istoria și cultura țării, administrația locală din Slobozia se pregătește să primească în oraș personalități importante. Este vorba despre șase replici sub formă de bust ale unor personalități precum Mihai Eminescu, Ștefan cel Mare sau Spiru Haret. Grupul statuar este prevăzut în proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției și vine la pachet și cu certificate de garanție!

Statui cu acreditare la Slobozia
În speranța că ar putea fi luată în considerare la următoarele alegeri pentru viitoarea Capitală Culturală a Europei, Slobozia... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2014, 10:40 (17028 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Membrii Clanului Frusin&Gigi Piticu, condamnați definitiv la închisoare!

Record al organelor judiciare din Slobozia

Membrii Clanului Frusin&Gigi Piticu, condamnați definitiv la închisoare!

Activitatea de urmărire penală desfășurată de polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în dosarul ce viza familia de interlopi condusă de Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu, a fost apreciată de Curtea de Apel București. Probele instrumentate de organele judiciare i-au convins pe magistrații din Capitală să-i condamne definitiv pe toți infractorii la închisoare cu executare. Astfel, Gheorghe Toma, Nina Stanciu, concubina acestuia și Petre Toma, vărul interlopului, vor sta după gratii între 3 și 5 ani. Mai mult, aceeași instanță a dispus confiscarea de la aceștia a sumei totale de 63174 de euro. Tot judecătorii obligă fiecare inculpat în parte... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2014, 16:35 (11732 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 12 milioane de lei, investiți într-o sală de gimnastică și un campus școlar

Se redeschid șantierele pentru obiectivele școlare abandonate

Slobozia: 12 milioane de lei, investiți într-o sală de gimnastică și un campus școlar

După mai bine de 4 ani de cînd lucrările de construcție ale unor obiective didactice din Slobozia au fost sistate, autoritățile locale au anunțat public faptul că vor redeschide șantierele. Miercuri, 15 octombrie 2014, Primăria Slobozia a semnat, împreună cu reprezentanții Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, contractele de finanțare pentru continuarea lucrărilor la sala de gimnastică a Liceului Pedagogic «Matei Basarab», precum și la Campusul Școlar de la Liceul de Arte «Ionel Perlea». Finalizarea celor două obiective se ridică la peste 12 milioane de lei, o bună parte din lucrări fiind realizată cu fonduri europene, în cadrul Programului Regio, destinat dezvoltării infrastructurii... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2014, 15:05 (11841 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Balaciu: Prim-procurorul adjunct al Parchetului Ialomița, implicat într-un accident rutier

Balaciu: Prim-procurorul adjunct al Parchetului Ialomița, implicat într-un accident rutier

Un apel la 112 anunța producerea unui accident rutier în zona localității Balaciu. Din primele informații, victima evenimentului rutier este procurorul Ion Aurelian, prim-procuror adjunct al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Oficialul a fost transportat la spital cu o Ambulanță. Evenimentul rutier s-ar fi produs în zona localității Balaciu, din primele informații reieșind faptul că în accident a fost implicat doar un singur vehicul. În respectiva mașină se afla prim-procurorul adjunct al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, Ion Aurelian. Potrivit polițiștilor, procurorul Ion Aurelian, aflat la volanul unui autoturism, ar fi încercat să evite un cîine, ar fi pierdut controlul... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 19:55 (9605 vizualizări - 4 comentarii)

28 Iun 2026
224 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10489 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7557 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9344 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12167 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10594 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13619 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12499 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14614 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15156 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15656 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13130 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11828 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12624 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12917 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14238 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13830 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12972 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10298 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13386 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11246 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12742 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10990 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12147 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13927 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...