Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

În urmă cu o săptămînă, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, condus de Liviu Dragnea, a împărțit în toată țara microbuze școlare. Județului Ialomița i-au revenit un număr de 16 astfel de mașini, de care au beneficiat doar primăriile PSD. Ceea ce se dorea a fi un sprijin pentru copiii care merg la școală, este de fapt o pregătire pentru viitoarea campanie electorală. Că doar votanții social-democrați nu pot fi cărați la urne cu mașini al căror termen de valabilitate a expirat demult. În lung de linie, primarii beneficiari de microbuze școlare se plîng însă că întreținerea acestor vehicule atentează la bugetele locale...

Mașini noi pentru elevii social-democrați... [citește_tot_articolul]

3 August 2014, 15:10 (6645 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

UPDATE Buzoianul Teodor Manciulea, cîștigătorul «Trofeului Tinereții» Amara 2014

Amara a ascultat doar muzică LIVE!

Ediția cu numărul 47 a «Trofeului Tinereții» s-a desfășurat sub semnul muzicii live. Cei 13 concurenți au fost acompaniați de band-ul compozitorului Ionel Tudor. Atmosfera pe scenă a fost întreținută, după o absență de 12 ani, de prezentatorul Octavian Ursulescu. Cea mai apreciată concurentă a fost Alina Matache, din Amara...

Concurenți acompaniați de instrumentiști Față de edițiile anterioare, «Trofeul Tinereții» de anul acesta a adus muzica mult mai aproape de sufletul publicului. Instrumentiștii din formația compozitorului Ionel Tudor au venit la Amara pentru a-i acompania pe concurenți... [citește_tot_articolul]

3 August 2014, 12:30 (7272 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» a ajuns la cea de-a 47-a ediție

Festivalul de la Amara merge mai departe

«Trofeul Tinereții» a ajuns la cea de-a 47-a ediție

Organizatorii Festivalului «Trofeul Tinereții» promit că ediția din acest an va fi una cu totul specială. Pe scena de la Amara se va cînta numai muzică live! Concurenții, dar și artiștii veniți să susțină recitaluri, vor fi acompaniați de band-ul compozitorului Ionel Tudor. Mai mult, capul de afiș al evenimentului muzical este Loredana Groza. Artista va susține un concert după Gala Laureaților de duminică, 3 august 2014. Marele premiu, în valoare de 6000 de lei, va fi disputat de 13 concurenți...

Festivalul de la Amara rămîne singur
Festivalul-concurs de  Interpretare a ... [citește_tot_articolul]

1 August 2014, 09:55 (8642 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Pot veni investitori și din Patagonia!»

PARCUL INDUSTRIAL, pregătit pentru licitație

«Pot veni investitori și din Patagonia!»

La începutul acestei săptămîni, administrația locală a organizat o întîlnire publică pentru prezentarea progreselor înregistrate în cadrul investiției în noul Parc Industrial al județului de la Slobozia. Potrivit oficialilor Primăriei, la acest moment există 8 cereri depuse și se așteaptă ca «numărul acestora va crește pe măsură ce loturile se vor ocupa». Prima licitație pentru adjudecarea terenurilor în noul parc industrial se va organiza la începutul lunii septembrie. Reamintim că valoarea acestei investiții este de 17,5 milioane de lei.

Parcul industrial este o reușită administrativă... [citește_tot_articolul]

1 August 2014, 07:20 (7762 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Titularizare pentru toți profesorii

Ialomița: Titularizare pentru toți profesorii

În urmă cu o săptămînă, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultatele preliminarii ale Titularizării. Oficialii învățămîntului județean se declară mulțumiți de notele profesorilor. În realitate însă, sesiunea din acest an a examenului a fost una «servită», cu subiecte accesibile tuturor candidaților. Așa se face că profesorii care s-au chinuit ani buni să devină titulari s-au trezit peste noapte cu patalamaua la mînă...

95 de note peste 7
Potrivit datelor statistice oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la examenul de Titularizare... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2014, 18:50 (4817 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Descoperire macabră la Drăgoești

Mamă și fiu, morți în propria casă

Anchetă în plină desfășurare la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Procurorii cercetează moartea suspectă a doi localnici din comuna Drăgoești. Mamă și fiu, cei doi au fost descoperiți morți în propria gospodărie. Cercetările nu exclud varianta unei crime, urmată de o sinucidere.

Vecinii au chemat Poliția Potrivit informațiilor referitoare la acest caz cutremurător, cei care au alertat organele de anchetă sînt vecinii celor doi localnici. Oamenii au observat că atît bătrîna, o femeie de 70 de ani, cît și fiul său, un bărbat de 49 de ani, nu se mai văd făcînd treabă prin gospodărie... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2014, 14:15 (8037 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a făcut pace cu consilierii județeni

În luna iulie

Administrația Ciupercă a făcut pace cu consilierii județeni

În urmă cu o săptămînă, pe 24 iulie 2014, consilierii județeni s-au întrunit în cadrul obișnuitei ședințe ordinare a lunii. Senini și liniștiți, aleșii județeni au renunțat la animozitățile tradiționale și au aprobat toate proiectele de hotărîre aflate pe ordinea de zi.

Consiliul Județean a fost pacificat
După luni întregi de dispute politice și ideologice, Consiliul Județean Ialomița a fost pacificat. Joi, 24 iulie 2014, în cadrul ședinței ordinare, consilierii județeni au votat în deplin consens, au schimbat amabilități politicoase și s-au preocupat de problemele mărunte, dar... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2014, 10:40 (7699 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Unul din cinci șomeri fură statul

Ialomița: Unul din cinci șomeri fură statul

Potrivit datelor oficiale, beneficiarii de ajutor de șomaj fentează statul și primesc necuvenit indemnizațiile. Într-un an și jumătate, în Ialomița au fost plătite ilegal subvenții în valoare de peste 20 mii de lei. Totul se întîmplă pentru că respectivele persoane, deși reușesc să-și găsească un serviciu, omit să înștiințeze Agenția Județeană de Ocupare a Forței de Muncă pentru a fi șterși din sistem. Așa se face că majoritatea debitorilor sînt și angajați și șomeri! Mai mult, în această perioadă o nouă serie de șomeri se pregătește să-și vizeze carnetele. Este vorba despre absolvenții care au terminat liceele și facultățile în luna iulie.

Plăți făcute ilegal... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2014, 13:30 (7205 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Suspiciuni de ucidere din culpă în cazul Mariei Poenaru

La începutul anului în curs, Independent relata pe larg despre moartea în condiții suspecte a paraliticei Maria Poenaru din Slobozia. Femeia a fost adusă în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, iar ulterior a fost trimisă acasă, unde a decedat. Deși moartea femeii a survenit din cauza condiției fizice precare, s-ar părea că vina i-ar aparține soțului acesteia. Bărbatul beneficia de o indemnizație de 2200 de lei lunar pentru a o întreține pe femeie, însă acesta a preferat să o trateze cu indiferență. La 7 luni distanță de la acest incident, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița redeschid dosarul, iar acum caută... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2014, 13:05 (5671 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr arestat preventiv pentru «pornografie infantilă»

DIICOT Slobozia în acțiune

Tînăr arestat preventiv pentru «pornografie infantilă»

Infracțiunile informatice ce vizează distribuirea de materiale pornografice cu minori invadează mediul virtual din Ialomița. Acuzații similare i-au fost aduse tînărului A.M.D., din Slobozia, de către procurorii Direcției de Investigare a Infracționalității de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița. La solicitarea organelor judiciare specializate în combaterea crimei organizate, Tribunalul Ialomița l-a arestat preventiv pentru o perioadă de 30 de zile pe tînărul din Slobozia.

Răspîndea pe internet filme porno cu minori
Anchetă marca DIICOT Slobozia demarată în... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2014, 11:45 (10816 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început marea asfaltare DADP

Slobozia: A început marea asfaltare DADP

La începutul lunie iulie 2014, administrația slobozeană a dat startul unei noi etape de asfaltare a arterelor de circulație ale orașului. Potrivit declarațiilor oficiale, în această vară vor fi reabilitate 11 artere de circulație.

7500 de tone de asfalt
Primarul Alexandru Stoica a decis să reitereze și în această vară acțiunea de asfaltare «prin forțe proprii» a arterelor de circulație ale orașului. Astfel, în următoarele 3 luni, angajații DADP vor executa lucrări de asfaltare, modernizare, reparații și întreținere pe următoarele străzi: strada Gării, strada Răzoare, strada Independenței... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2014, 09:50 (6116 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Un polițist a încercat să se sinucidă cu arma din dotare

Gest extrem

Fetești: Un polițist a încercat să se sinucidă cu arma din dotare

Caz șocant la Fetești. Un polițist din cadrul Serviciului Transporturi Feroviare Ialomița a vrut să-și ia zilele. Bărbatul se afla în timpul serviciului și s-a împușcat în cap cu arma din dotare. El a fost preluat de un elicopter SMURD și transportat de urgență la un spital din București. Agentul șef Sorin Alexandru G., în vîrstă de 42 de ani, intrase la serviciu în dimineața de duminică, 27 iulie 2014 . Polițistul a mers în zona UniferTrans, care aparține de triajul CFR Fetești, a scos pistolul pe care-l avea în dotare și a încercat să se împuște în cap. Bărbatul a căzut la pămînt fără suflare și a fost observat de superiorul său, șeful postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești. Acesta... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2014, 11:05 (20156 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Piața Unirii «ustură» la buzunar

Slobozia: Piața Unirii «ustură» la buzunar

Inaugurată la 1 decembrie 2013 «cu resurse proprii», respectiv DADP, Piața Unirii reprezintă cea mai ieftină dintre investițiile administrației Stoica. În realitate însă, cheltuielile se dovedesc prea mari pentru o administrație așa de săracă: avem «fîntînă arteziană» de 82548 de lei, «ceas ornamental» de 36886 de lei și mobilier stradal de 40839 de lei! «Sîntem prea săraci ca să ne îmbrăcăm ieftin!» a declarat referitor la acest subiect primarul Alexandru Stoica...

Săraci și fuduli La mai bine de 6 luni de la inaugurarea Pieții Unirii, aceasta continuă să înghită fonduri publice. ... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2014, 16:45 (10439 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aberații de sistem la admiterea în liceele ialomițene

Aberații de sistem la admiterea în liceele ialomițene

Proaspăt încheiată, etapa de admitere la liceu a elevilor de clasa a VIII-a din Ialomița scoate la iveală o serie de aberații cu care sistemul educațional județean se confruntă de ani buni. Așa se face că unii elevi au rămas nerepartizați de calculator pentru că au vrut să intre la licee bune cu medii mici. De cealaltă parte a baricadei sînt unitățile de învățămînt care nu au putut forma clase pentru că elevii au refuzat ca din toamnă să înceapă cursurile în cadrul lor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița dau asigurări că aceste situații sînt izolate și că se vor rezolva în cel mai scurt timp.

Medii mici la Evaluarea Națională... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2014, 15:40 (4483 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență, singura clădire «inteligentă» din România

Ministrul Sănătății, în vizită de lucru în Ialomița

Spitalul Județean de Urgență, singura clădire «inteligentă» din România

Joi, 17 iulie 2014, Nicolae Bănicioiu, ministrul Sănătății, a vizitat Slobozia, la invitația președintelui Consiliului Județean Ialomița. Ministrul a fost prezent la inaugurarea investiției «Consolidarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, etapa a II-a». Reamintim că acest proiect, demarat în urmă cu aproape 10 ani, a vizat reabilitarea construcției, dar și consolidarea acestei unități medicale prin «instalarea maselor anti-frecvență care au rolul de a prelua unda de șoc în cazul unui seism». În cadrul conferinței de presă care a urmat vizitei, ministrul Nicolae Bănicioiu a declarat: «Mă bucur foarte mult că județul Ialomița a reușit să realizeze o astfel de investiție, fără îndoială necesară și în cazul altor spitale din regiune. Știm că acest exemplu a fost urmat și de alți manageri de spital, de alte administrații județene, iar proiectele se află în diferite stadii de implementare, mai mult sau mai puțin avansate»... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2014, 14:30 (8476 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«A venit șefa? Gata, e pusă pe șpagă?»

Doctorul Stoian, deconspirată de asistente

«A venit șefa? Gata, e pusă pe șpagă?»

Asistentele din subordinea doctorului Cristiana Stoian, fosta șefă a Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița, și-au deconspirat superiorul. Într-o convorbire telefonică surprinsă de organele judiciare, două angajate dezvăluie, la scenă deschisă, abuzurile comise de doctorul Stoian. «A venit șefa?/ Da!/ Gata, e pusă pe șpagă?/A făcut deja planul pe 2014!» era subiectul de discuție al celor două cadre medicale. Între timp, ancheta procurorilor de la Slobozia se mută la București. Directorul adjunct al Institutului Național de Hematologie Transfuzională, medicul Corina Posea, a dat cu subsemnatul în fața anchetatorilor. Ea este acuzată de faptul că știa despre «tranzacțiile» ilegale cu sînge uman... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2014, 09:20 (13246 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Reglări de conturi în Consiliul Local Slobozia

Reglări de conturi în Consiliul Local Slobozia

Joi, 17 iulie 2014, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit în prima ședință ordinară după un șir de «extraordinare» care au bulversat administrația locală. Miza acestei ședințe a reprezentat-o aprobarea unui proiect de hotărîre care vizează o investiție de 21,7 milioane de lei în Campusul Grupului Școlar «Mihai Eminescu». Dincolo de acest moment de armistițiu, consilierii Puterii și cei ai Opoziției s-au situat pe poziții antagonice și se declară gata de război.

Agurida mai binelui public
Cu dinții strepeziți și dornici «de sînge», 20 din cei 21 de consilieri ai Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2014, 08:25 (11493 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Doctorul Socol, Dumnezeul handicapaților

Cereți și i se va da!

Doctorul Socol, Dumnezeul handicapaților

Aneta Minoiu a fost diagnosticată în urmă cu 3 ani cu un cancer osos care i-a afectat piciorul drept. Anul acesta, comisia de evaluare i-a respins dosarul de reînnoire a certificatului prin care i se atestă gradul de handicap! Familia Anetei Minoiu îl acuză pe Daniel Socol, șeful Comisiei de Evaluare, de rea-voință și abuz. «Legea e inumană. Omenește, o înțeleg. Dar dosarul medical este incomplet!» ne-a declarat acesta în apărarea sa.

O boală mai rea decît moartea
În urmă cu 3 ani, Aneta Minoiu a fost diagnosticată cu o tumoră malignă a oaselor și măduvei osoase. Boala a avansat... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2014, 15:55 (9312 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

400 de ani de concediu medical în Ialomița

Record absolut!

400 de ani de concediu medical în Ialomița

Concedii medicale de sute de ani pentru angajații din Ialomița. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în ultimele 12 luni, persoanele aflate în cîmpul muncii au beneficiat de 400 de ani de concediu medical! Cele mai multe adeverințe au fost eliberate de medicii specialiști din spitale. Statistica este cu atît mai grăitoare cu cît, potrivit acelorași estimări oficiale, un sfert din populația județului suferă de o afecțiune cronică!

Cifre amețitoare
Numărul zilelor de concedii medicale de care angajații ialomițeni au beneficiat în cursul anului trecut este uluitor... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2014, 13:20 (5562 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Apa otrăvită» intră în probe tehnologice

Urziceni are o nouă sursă de apă

«Apa otrăvită» intră în probe tehnologice

Investiția la noua sursă de apă a orașului Urziceni a fost finalizată. EcoAqua a anunțat autoritățile locale că se pregătește pentru probele tehnologice. Primarul Constantin Sava a cerut «să curgă apă» pînă la sfîrșitul lunii iulie. Sursa de apă nu are însă aviz sanitar de funcționare...

O investiție în «apă otrăvită»
În urmă cu 4 luni, Independent publica un amplu articol referitor la investiția-mamut într-o nouă sursă de apă la Urziceni. Informam atunci că, deși într-un raport făcut public în 17 ianuarie 2014 de către contractantul... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2014, 11:30 (5994 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12840 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13083 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14386 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15422 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12249 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14382 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13549 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16073 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31459 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13981 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14900 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17998 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17275 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14666 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15864 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16935 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22493 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16997 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17679 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(17007 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18572 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17044 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17386 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16800 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18184 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16894 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16668 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...