Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcul Industrial va fi inaugurat pe 12 iulie 2014

Unde nu-i cap, vai de administrație

Parcul Industrial va fi inaugurat pe 12 iulie 2014

Singurul Parc Industrial din județul Ialomița va fi inaugurat pe 12 iulie 2014. Anunțul a fost făcut joi, 26 iunie 2014, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. «Trebuie să atragem investitori pentru crearea a 755 de locuri de muncă în următorii 4 ani!» a declarat Adrian Niță, directorul SC Platforma Industrială IMM Slobozia, firma care gestionează activitatea parcului în numele administrației locale. «Este un parc falimentar!» a declarat în cadrul ședinței de joi consilierul UNPR Sorin Brânză.

Sorin Brânză anunță falimentul Joi, 26 iunie 2014, în cadrul ședinței Consiliului... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 08:40 (6384 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat 2014, un eșec. Promovabilitate de 55,24% în Ialomița!

Bacalaureat 2014, un eșec. Promovabilitate de 55,24% în Ialomița!

Luni 7 iulie 2014, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat 2014, sesiunea iunie-iulie. Potrivit estimărilor oficiale, procentul de promovabilitate a fost de 55,24%, mai mic cu 2 procente față de anul precedent. Mai mult, Ialomița nu a obținut nicio medie de 10 la examenul de maturitate.
Rezultatele preliminarii ale examenului de Bacalaureat 2014, sesiunea iunie-iulie, demonstrează încă o dată dezinteresul față de școală al elevilor de clasa a XII-a. Comparativ cu anul precedent, de această dată procentul de promovabilitate a fost mai mic cu două procente. Astfel, rezultatele preliminarii, înaintea contestațiilor, arată... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2014, 13:45 (5483 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Paraziții» virtuali din presa locală

Independent este cel mai accesat site de informații din spațiul virtual ialomițean. Acest statut este confirmat oficial de către site-ul de monitorizare www.trafic.ro și se datorează miilor de cititori care apreciază zilnic calitatea și obiectivitatea informațiilor furnizate de către ziariștii Independent. Profesionalismul nostru este însă umbrit de existența unor site-uri «parazit», care copiază fără jenă și fără un minim de discernămînt, adesea distorsionat, informații publicate de noi (fie în ediția... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2014, 14:20 (5968 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Epurarea tăcută a descentralizatelor

Tănase a căzut la datorie! Cine urmează?

Epurarea tăcută a descentralizatelor

La începutul săptămînii precedente, cvasianonimul director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, Tănase Mihalcea, a fost demis. Vestea a frisonat puținii pedeliști și peneliști rămași stingheri în funcții de conducere prin descentralizatele ialomițene. Iar speculațiile privind un nou val de epurare au început să curgă.

Tănase «invizibilul» a fost demis La începutul săptămînii precedente, Tănase Mihalcea, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, a rămas fără funcție. După ce a petrecut 5 ani insesizabil în fruntea instituției, el a fost schimbat în tăcere... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2014, 10:50 (9448 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul de la Platonești aplică legea pumnului la Slobozia

Florinel Negraru, acuzat de «fapte de violență» și «ultraj»

Primarul de la Platonești aplică legea pumnului la Slobozia

Un tînăr de 25 de ani din Slobozia, pe numele său Iulian Nedelcu, fiu de consilier local, acuză faptul că în noaptea de vineri spre sîmbătă, 27/28 iunie 2014, ar fi fost bătut cu pumnii și picioarele de Florinel Negraru, primarul din Platonești precum și de fiul acestuia, Mădălin. Miza scandalului ar fi o datorie mai veche pe care victima o avea către beizadeaua edilului. În timp ce tînărul agresat susține că a ajuns la spital în urma loviturilor primite, primarul de la Platonești recunoaște că s-a implicat în scandal, «însă totul a fost o îmbrînceală». Ițele poveștii sînt însă mult mai încurcate. Deși incidentul s-ar fi petrecut chiar în fața sediului Poliției Municipiului Slobozia, oamenii legii... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2014, 16:50 (96151 vizualizări - 106 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trafic cu locomotive de epocă, în numele Muzeului Național al Agriculturii. Fostul director MNAR, Răzvan Ciucă, sub control judiciar!

Procurorii din Deva au făcut percheziții la Slobozia

Trafic cu locomotive de epocă, în numele Muzeului Național al Agriculturii. Fostul director MNAR, Răzvan Ciucă, sub control judiciar!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Deva l-au pus sub control judiciar pe Răzvan Ciucă, fostul director al Muzeului Național al Agriculturii, într-o amplă anchetă ce vizează traficul cu locomotive cu abur sustrase din Tezaurul României.
Într-un comunicat de presă remis publicității, procurorii din Deva susțin faptul că acesta, în calitate de expert, «a efectuat noi expertize judiciare cu privire la bunurile care au făcut obiectul unui dosar de trafic cu bunuri de importanță tehnică, respectiv 6 locomotive cu abur și un locomobil». De asemenea, în urma perchezițiilor, «procurorii au identificat, ridicat și recuperat aproximativ 450 de plăci de identitate ale unor locomotive și... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2014, 16:10 (20501 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Supraofertă la Evaluarea Națională

Mai multe locuri în licee decît candidați

Supraofertă la Evaluarea Națională

SPECIAL: Alex, elevul care vede viața în Braille

Începînd de vineri, 4 iulie 2014, și pînă marți, 8 iulie 2014, se desfășoară admiterea la liceu a elevilor care au susținut Evaluarea Națională. Datele preliminarii arată faptul că oferta educațională a unităților de învățămînt este mai mare decît numărul celor care au reușit să obțină note de peste 5 la examen. Efectul acestei stări de fapt este unul singur. Și în acest an școlar elevii slab pregătiți vor reuși să intre în liceele care țin la etichetă...

Ialomița, codașă la Evaluarea Națională Luni, 30 iunie 2014, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au raportat ultimele... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2014, 13:15 (5172 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Jihadul politichiei la Slobozia

Război în comisiile de specialitate ale Consiliului Local

Jihadul politichiei la Slobozia

Pentru cei care nu știu, jihadul (războiul sfînt) se poate face cu inima, cu vorba sau cu fapta. După 2 ani în care n-au făcut nimic, consilierii Opoziției din Consiliul Local Slobozia, reuniți într-o «Dreaptă coagulată», au trecut în decurs de o lună de la lupta cu inima (conferința de presă din 31 mai 2014), la vorbe (ședința de joi, 26 iunie 2014) și la fapte (cele pe care vi le vom zugrăvi mai jos). Concluzia, pentru cei care nu vor avea răbdare, e că începînd cu luna iulie, Opoziția va boicota comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Local Slobozia!

Războiul «Dreptei coagulate»... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2014, 11:10 (16747 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești rămâne, din nou, ORAȘ

Căzănești rămîne, din nou, ORAȘ

Soarta localității Căzănești pare pecetluită. Încercarea de duminică, 29 iunie 2014, a locuitorilor de a vota pentru revenirea orașului la statutul de comună prin Referendum a fost sortită eșecului. Din lipsă de cvorum, Căzănești va rămîne oraș în continuare! Vorbim despre o urbe lipsită de cele mai elementare utilități și unde singura stradă asfaltată (în afara drumului național!) există la marginea localității.

Referendum eșuat
Localitatea Căzănești a fost declarată oraș cu mai bine de 9 ani în urmă. De atunci și pînă în prezent, dorința majorității locuitorilor a fost aceea... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2014, 08:40 (6468 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oskar pentru arhitectură, la Slobozia

Cum dispar două alei din PUZ?

Oskar pentru arhitectură, la Slobozia

Oskar este o cîrciumă gigant, P+1, ridicată în Cartierul «Pepinieră» din Slobozia. Potrivit Planului Urbanistic Zonal, ea ar fi trebuit să fie încadrată de două alei pietonale. Acestea nu au existat însă niciodată! Mai mult decît atît, susține proprietara din acte a clădirii, problema «se va rezolva» în momentul cumpărării terenului concesionat de la autoritățile locale în 2009. Cum este posibil o astfel de sfidare a legii într-unul dintre cartierele rezidențiale ale orașului? Surse mai bine informate decît noi susțin că e de ajuns să angajezi o rudă a arhitectului care a semnat autorizația de construcție și totul se rezolvă de la sine...

O poveste demnă de... Oskar... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 18:55 (13021 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Începe cursa pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Interimatul lui Adrian Berbece în fruntea Spitalului Județean de Urgență are zilele numărate. La finalul lunii viitoare, unitatea medicală va avea un nou șef, de data aceasta cu normă întreagă. El va fi ales pe baza unui concurs care urmează să se desfășoare peste cîteva săptămîni. Surse din cadrul aparatului administrativ al județului susțin însă că acest concurs este, în realitate, doar o formalitate prin care Consiliul Județean Ialomița încearcă să-și sporească controlul politic asupra spitalului. Totuși, concursul «fabricat» al oficialilor județeni a aliniat la linia de start 7 candidați. Independent vă prezintă în rîndurile următoare numele și calitățile care i-ar recomanda să ocupe această... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 10:15 (9340 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Luptă contra infracționalității cu buzunarele goale

Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Sarabandă legislativă cu drepturile salariale ale polițiștilor ialomițeni. După ce Tribunalul Ialomița a obligat Inspectoratul de Poliție Ialomița la plata a 175 mii de lei constînd în plata unor ore suplimentare și sporuri neachitate, pentru un număr de peste 200 de angajați, instituția cere instanței ca beneficiarii  sumelor să returneze banii. Potrivit prevederilor legale, aceste fonduri vor fi, totuși, plătite eșalonat pînă în 2016. Între timp, acțiunile oamenilor legii continuă. Alți 19 polițiști cer Inspectoratului plata unor sporuri speciale pe care le așteaptă de 12 ani!

Dreptate și nu prea... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 10:05 (12752 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, în pragul paraliziei administrative

Consiliul Local Slobozia, în pragul paraliziei administrative

La începutul lunii iunie, ex-viceprimarul Cezar Zamfir a organizat un puci politic prin care viza înlăturarea omologului său, viceprimarul Valentin Băcanu, de la conducerea Primăriei Slobozia. Puciul a eșuat lamentabil prin trădarea actualului viceprimar, Gabriel Mușat, la acel moment parte a insurgenților politici. În ciuda eșecului, coaliția de «Dreapta coagulată» atunci a rezistat. Și, într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat, ar putea deveni majoritară în Consiliul Local Slobozia.

Calcule și previziuni politice
Consiliul Local Slobozia este compus din 21 de consilieri... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 08:10 (7087 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Luni de liniște

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Seria negocierilor privind încheierea contractelor-cadru între Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița și furnizorii de servicii medicale s-a încheiat. Totalul sumelor pe care Ministerul Sănătății le pune la dispoziție spitalelor, farmaciilor sau laboratoarelor medicale este de 6 milioane de lei. Banii vor fi disponibili pînă la sfîrșitul lunii octombrie 2014...

Cifrele Sănătății ialomițene
După îndelungi negocieri și dezbateri, furnizorii de servicii medicale private și de stat din Ialomița au încheiat contractele-cadru de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2014, 06:40 (4066 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Promovabilitate de 62,7% la Evaluarea Națională

Ialomița: Promovabilitate de 62,7% la Evaluarea Națională

Vineri, 27 iunie a.c., după orele prînzului, au fost afișate rezultatele preliminarii la Evaluarea Națională. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, procentul de promovabilitate a fost de 62,7%. De reținut că, la nivelul județului, a fost înregistrată o singură medie de 10!

Unica medie maximă, obținută la Slobozia Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița indică faptul că anul acesta procentul mediilor peste 5 pe care elevii de clasa a VIII-a le-au obținut la Evaluarea Națională este mai mic decît... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2014, 18:10 (7123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă în desfășurare la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița

EXCLUSIV: Primarul comunei Bărbulești, prins în flagrant de procurori în timp ce primea șpagă

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au descins joi, 26 iunie 2014, la Bărbulești. Anchetatorii au intrat în biroul primarului localității pe care l-au prins în flagrant în timp ce primea șpagă. Miza ar fi fost un contract de achiziții.
Primele informații ar indica faptul că Vasile Liță, primarul comunei Bărbulești ar fi cerut șpagă unui afacerist din Urziceni. Mita ar fi fost oferită pentru încheierea unui contract de achiziții între Primăria Bărbulești și respectivul om de afaceri. Pentru acest contract «oferit» firmei din Urziceni, primarul ar fi primit sumele de 2700 de euro și 14 mii de lei. Primarul din Bărbulești a fost prins în flagrant de procurorii... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2014, 17:05 (139726 vizualizări - 107 comentarii)

EVENIMENT

«Tornadă» la Slobozia?

Fotografiile au fost suprinse miercuri seara, 25 iunie 2014, în jurul orelor 21,00, deasupra Sloboziei, înspre Cosîmbești. Ne-au fost trimise de unul dintre cititorii noștri, surprins de fenomenul asemănător unei «tornade». Reamintim că în seara zilei de miercuri, 25 iunie a.c., la Slobozia, o furtună puternică s-a iscat din senin, în cîteva minute cantități importante de precipitații (ploaie însoțită de grindină) făcînd impracticabile principalele artere din oraș.... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2014, 11:20 (4835 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia tornadă

EVENIMENT

O vară de neuitat pentru Slobozia

Contracte noi pentru serviciile oferite orașului

O vară de neuitat pentru Slobozia

Nu putem asigura dezinsecția, avem prețuri mai mari la serviciile de transport și căutăm un titular pentru asigurarea serviciilor de salubritate la nivelul orașului. Acestea ar fi, la o primă strigare, cele mai noi vești colportate pe holurile Primăriei Slobozia. Autoritățile susțin că sînt vești bune. Noi credem că veștile bune sînt vești proaste, mascate de declarații bune.

Luna cadourilor la Slobozia
Luna iunie reprezintă pentru firmele care asigură serviciile în Slobozia un moment așteptat de ani buni. Pe 17 iunie 2014, administrația locală a prelungit, fără scandalurile cu... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 15:40 (5920 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Început de săptămînă cu predări de ștafetă în deconcentratele ialomițene. Tănase Mihalcea, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, a rămas fără funcție. După 5 ani insesizabili în fruntea instituției, el a fost schimbat. De acum înainte va fi doar un simplu «angajat în cadrul compartimentului juridic», potrivit propriei declarații. La cîrma instituției a fost numit, provizoriu, inginerul Gheorghe Țuțuianu.

Uite directorul, nu e directorul În urmă cu 5 ani, Tănase Mihalcea a fost propunerea democrat-liberalilor la conducerea Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 13:35 (11499 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Luni de liniște

Sănătate de 6 milioane de lei în Ialomița

Seria negocierilor privind încheierea contractelor-cadru între Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița și furnizorii de servicii medicale s-a încheiat. Totalul sumelor pe care Ministerul Sănătății le pune la dispoziție spitalelor, farmaciilor sau laboratoarelor medicale este de 6 milioane de lei. Banii vor fi disponibili pînă la sfîrșitul lunii octombrie 2014...

Cifrele Sănătății ialomițene
După îndelungi negocieri și dezbateri, furnizorii de servicii medicale private și de stat din Ialomița au încheiat contractele-cadru de finanțare cu Casa Județeană de Asigurări de... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 10:30 (6440 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
225 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Angajații care muncesc suplimentar, plătiți în plus

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a demarat o nouă campanie de informare cu privire la drepturile salariale ale angajaților. Mai precis, ale celor care muncesc suplimentar. Preluăm integral comunicatul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:43
(26202 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șoferi» fără permis

Luni, 18 mai, în intervalul orar 14,00-16,00, la nivelul Poliției Orașului Țăndărei s-a desfășurat o acțiune ce a urmărit asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică pe raza orașului, ocazie cu ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:29
(26965 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Mașinile cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

Luni, 17 mai, în intervalul orar 10,00-13,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu lucrătorii ARR Ialomița, au acționat pe raza municipiului, pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:27
(26779 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: I-au «prădat» autoturismul

Luni, 17 mai polițiștii din Perieți au fost sesizați de un localnic despre faptul că, pe timpul nopții, din autoturismul personal, pe care îl avea parcat în fața locuinței, i-au fost sustrase mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:25
(34270 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți furt


Coșereni: Minor, spărgător de locuințe

La începutul săptămînii, luni 17 mai, polițiștii din Coșereni au primit o sesizare privind un furt. Fapta a fost sesizată agenților de partea vătămată, un bătrîn, de 74 de ani, acesta reclamînd faptul că ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:23
(25744 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Fetești: Bunuri furate, recuperate de polițiști

Luni dimineață, 17 mai, Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 65 de ani, din localitate despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras din curtea locuinței sale mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:22
(26594 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Un milion de cereri pentru sprijinul de suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat luni, 17 mai 2010, prima parte a campaniei de depunere a cererilor de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață» informează reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:20
(24889 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Geamurile unei școli, sparte cu pietre

În dimineața zilei de luni, 17 mai, reprezentantul unei unități de învățămînt din orașul Țăndărei a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute au spart, în perioada week-end-ului, geamurile de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:19
(20918 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți minori

Polițiștii ialomițeni au identificat șapte tineri suspectați de comiterea mai multor furturi pe raza județului. Mare parte din prejudiciul creat a fost recuperat și restituit părților vătămate. Într-unul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:17
(28083 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți copii


APIA a achitat integral subvenția la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit marți, 18 mai 2010, peste 235 milioane de lei, reprezentînd diferența din a doua tranșă a Plăților Naționale Directe Complementare, specia bovine ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:16
(28869 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătorile Sloboziei»: Jandarmii, pe primul loc la fotbal

Echipa de fotbal a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a cîștigat locul I la Campionatul organizat de Primăria municipiului Slobozia, cu ocazia sărbătorii anuale a localității. Astfel, pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:17
(19843 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: fotbal jandarm


Crescătorii de oi și capre trebuie să solicite subvenția

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește crescătorilor de ovine/caprine că termenul limită pentru a solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnic este ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:12
(27128 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident provocat de un copil de 10 ani pe scuter

În aceeași zi de duminică, 16 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați că în Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicat un minor. Astfel, în timp ce un copil, de 10 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:10
(26062 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist accidentat

Duminică 16 mai, s-a produs un eveniment rutier în urma căruia un biciclist imprudent a fost accidentat. Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:08
(24597 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 permise de conducere reținute

În ultimele 72 de ore, cu ocazia acțiunilor de control efectuate în trafic, polițiștii rutieri au constatat 400 de încălcări ale legislației referitoare la circulația pe drumurile publice. Neregulile descoperite ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:07
(17135 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: «Șofer» fără permis

Sîmbătă, în jurul orei 23.15, cu ocazia unei acțiuni preventive a polițiștilor slobozeni, desfășurată în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Gheorghe Lazăr și Bucu în cele două localități rurale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:06
(27008 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tuburi de oxigen, furate din curtea spitalului cu căruța

În dimineața zilei de duminică, 16 mai, un echipaj mixt de siguranță publică, aflat în serviciul de patrulare pe raza Cartierului Vlașca din municipiul Fetești, a depistat o căruță plină cu tuburi de oxigen ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 15:58
(25454 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Peste 100 de sancțiuni aplicate în timpul unei razii

În seara zilei de vineri, 14 mai a.c, polițiștii ialomițeni au demarat o razie în municipiul Urziceni ce a avut drept scop prevenirea criminalității stradale, a faptelor comise cu violență, prevenirea abaterilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:56
(19266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Acțiuni preventive

Vineri, 14 mai 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pe raza județului al căror obiectiv principal a fost creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:55
(22919 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Tânăr arestat după ce a încercat să violeze o bătrână

În cursul zilei de vineri, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au încarcerat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului un tânăr, în vârstă de 19 ani, domiciliat în comuna Făcăeni. Măsura ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:51
(23764 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Doi frați au furat o vacă

Doi frați, în vârstă de 28, respectiv 29 de ani, domiciliați în comuna Maia, au fost arestați preventiv pe o perioadă de 29 de zile, fiind încarcerați în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(24492 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Adâncata vacă furt


Slobozia: Țigări ucrainene, cărate cu sacul

Vineri seara, 14 mai a.c., în jurul orei 22.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a reperat, în timp ce se deplasa dinspre Piața Agroalimentară din municipiu, un localnic în vârstă ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(13995 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Alt «șofer» fără permis

În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14/15 mai a.c., în jurul orei 1.00, cu ocazia unei patrulări intercomunale, agenții Posturilor de Poliție Roșiori și Drăgoești au oprit pentru control, pe raza primei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:49
(20544 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trafic rutier întrerupt pentru aproximativ 45 de minute din cauza unui accident

Vineri, 14 mai a.c., în jurul orei 21.25, pe DN2A, în apropierea localității Sărățeni, s-a produs un accident de circulație soldat doar cu pagube materiale, în urma căruia circulația rutieră a fost blocată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:48
(13768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Andrășești: 10 tone de deșeuri feroase fără documente, ridicate în vederea confiscării

Joi, 13 mai a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în baza unui plan de acțiune ce are ca scop prevenirea și combaterea activităților economice ilegale în domeniul colectării ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:47
(21029 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Pieton accidentat pe trecere

Joi, 13 mai, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe strada Calea București din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Urmare a cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:58
(20679 vizualizări - 0 comentarii)


12 permise reținute în doar două zile

În perioada 11-13 mai 2010, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum, și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:57
(23400 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recidivist prins la furat de un vecin

Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de un bărbat, de 34 de ani, din localitate, despre faptul că a surprins un tânăr suspect ce încerca să iasă din curtea locuinței unei vecine. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:08
(24185 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Dispărut de la domiciliu

Miercuri, 12 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de un bărbat din localitate despre faptul că din data de 5 mai a.c., orele 22.00, a dispărut de la domiciliu un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:06
(22549 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Săveni dispărut


Maia: Prins și încarcerat pentru executarea unui mandat de arestare

În cursul zilei de miercuri, 12 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au desfășurat activități de depistare a unui bărbat, de 33 de ani, din localitatea Maia, pe numele căruia exista ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:05
(19815 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...