Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ceremonie pe ruinele Orașului Dispărut

Monumentul hristic de la Giurgeni a fost inaugurat

Miercuri, 22 noiembrie 2013, în incinta sitului arheologic de la Giurgeni, unde se află presupusul loc al nașterii lui Mihai Viteazul, a fost inaugurat monumentul hristic denumit «Ruga Orașului Dispărut». La eveniment au participat șefii tuturor instituțiilor publice din județ, alături de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor...

«Ruga» a fost instalată
Realizat din lemn de stejar ars, monumentul intitulat «Ruga Orașului Dispărut» este considerat de către autoritățile județene simbolul sacrificiului celor care au locuit în secolele trecute în Orașul de Floci... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 20:35 (16985 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Ultimul mohican PD-L din învățămîntul ialomițean s-a predat

Profesorul Gabriel Ioniță a demisionat din funcția de director al Școlii 2 Slobozia

Decizie șoc în învățămîntul ialomițean! În urmă cu o săptămînă, profesorul Gabriel Ioniță și-a prezentat demisia din funcția de director al Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia. «Este o dorință a mea de a face și altceva!» și-a comentat acesta decizia.

Demisie învăluită în mister
Profesorul Gabriel Ioniță i-a înștiințat personal pe oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița de faptul că renunță la funcția de conducere a Școlii Generale Nr. 2 «Sfîntul Andrei» Slobozia, în urmă cu o săptămînă. Aparent firească, decizia profesorului ridică multe semne de întrebare... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 11:17 (37640 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energie verde cu efect întârziat la Făcăeni

Cea mai mare investiție din Ialomița mai așteaptă

Energie verde cu efect întîrziat la Făcăeni

În urmă cu o săptămînă, administrația județeană a întreprins o vizită de lucru pe șantierul companiei Ialomița Power SRL de la Făcăeni. Concentrat să-și găsească cele mai potrivite cuvinte pentru a-i lăuda pe investitori, președintele Silvian Ciupercă a omis să comunice esențialul. Este vorba despre faptul că respectivul proiect se derulează cu mari întîrzieri, din cauza firmei care asigură racordarea parcului eolian la rețeaua electrică...

Pelerinaj politic la eoliene
În urmă cu o săptămînă, mai exact miercuri, 13 noiembrie a.c., președintele Consiliului Județean Ialomița a întreprins... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2013, 08:12 (8803 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Canalizarea de la Sfântu’ Așteaptă

TMUCB și Primăria și-au unit forțele la Slobozia Nouă

Canalizarea de la Sfîntu’ Așteaptă

Prin 2009, după 2 ani de la contractarea celebrului împrumut de 50 milioane de lei pentru «finanțarea unor lucări de extindere și reabilitare a sistemului de canalizare», Gabi Ionașcu, primarul de tristă amintire al municipiului reședință de județ, tăia pe strada Prunului din Slobozia Nouă, panglica primului tronson al rețelei de canalizare al cartierului. La 4 ani de la acel moment, două treimi din această rețea de canalizare încă mai așteaptă să fie realizată, iar proprietarii caselor și cei ai vilelor din cartier construiesc fose. «Cel mai probabil, investiția va fi finalizată în 2015» susține acum viceprimarul Valentin Băcanu, acuzînd probleme contractuale cu TMUCB, firma care și-a adjudecat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 16:27 (5622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantoma BCR din cubul de sticlă

Prea mică pentru un sediu atît de mare...

Fantoma BCR din cubul de sticlă

În urmă cu cîțiva ani, paralelipipedul de sticlă al BCR Slobozia de pe bulevardul Chimiei făcea să pălească de ciudă toate sediile bancare din oraș. Cu 140 de angajați pe ștatele de plată, sedii secundare și filiale în toate orașele județului, BCR strălucea în soarele tranziției mai ceva decît aurul din măruntaiele Roșiei Montana. Acum, din gloria de altădată a sucursalei n-a mai rămas decît ciobul de beton și sticlă. Cu mai puțin de 10 angajați și salarii plătite o dată la trei luni, fostul sediu al BCR arată precum clădirile de la Focushima. Adică părăsite!

Unde sînt «tunurile» de altădată?... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2013, 06:20 (8356 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Orgolii în lumea arhitecturii locale

Acuzații de «furt intelectual» pentru Piața Unirii

Lipsită de imaginație peisagistică, lumea arhitecturii locale din Slobozia se ia la ceartă. Pe șantierul din Piața Unirii, specialiștii în dezvoltare urbană se acuză de «furt intelectual». Miza acestor acuzații este construcția benzii de asfalt din capătul bulevardului... Ideea amenajării respectivei «monstruozități» edilitare se regăsește într-un proiect mai vechi, conceput prin 2008, se pare, după planurile lui Nelu Chiriță, fost arhitect-șef al orașului. «Aceste acuzații nu sînt reale. Nu s-a furat nimic! Am îmbunătățit doar un proiect mai vechi!» declară Aurelia Aionesei, actualul arhitect al Sloboziei.

Ca la noi, la nimeni... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 15:11 (15167 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Scandal în învățămîntul ialomițean

Educație pe bani grei cu «doamna Nela» de la Pedagogic

Una dintre educatoarele Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este acuzată de către părinții elevilor preșcolari de «șpăgăreli, ciubucuri și bișniță». Potrivit sesizării venite pe adresa redacției, educatoarea Marinela Bordeiu le cere părinților cîte 150 de lei pentru fondul clasei și îi obligă să cumpere «sacoșe întregi cu haine aduse de prin Dragonul Roșu sau de la București». În replică, educatoarea Marinela Bordeiu se declară «șocată» de aceste acuzații, iar conducerea școlii spune că «va vorbi cu părinții elevilor». Conform declarațiilor oficialilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, anul acesta profesorilor și educatorilor din sistemul ialomițean de învățămînt li s-a interzis... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 12:29 (62274 vizualizări - 121 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești se modernizează

Investiție de 32 milioane de euro la Aeroportul Militar Bărăganu

Flotila 86 Aeriană Fetești va intra într-un amplu program de modernizare și reabilitare. Finanțarea este asigurată în mare parte din bugetul NATO, prin Programul de Investiții în Securitate-NSIP.

Vizită ministerială la Fetești
Oficialii din cadrul Ministerului Apărării Naționale au anunțat printr-un comunicat de presă postat pe site-ul instituției faptul că se are în vedere modernizarea Flotilei 86 Aeriană de la Fetești. În acest sens, în săptămîna precedentă, ministrul Apărării Mircea Dușa a întreprins o vizită de lucru. Acesta a inspectat locul unde se va realiza lucrarea de... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2013, 08:04 (13788 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

Medici trasformați în vraci la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bebeluși tratați cu leacuri băbești!

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nou-născuții cu probleme de sănătate, internați pe Secția Pediatrie, sînt tratați după metode medicale vechi de jumătate de secol. «Folosim sticle cu apă caldă cînd avem probleme cu cei mici!» susțin doctorii de la Pediatrie. Totul din cauza faptului că respectivei secții îi lipsește un dispozitiv medical esențial în acordarea primului ajutor micuților cu probleme. Aparatul-minune costă 10000 de euro, însă bugetul unității nu permite achiziționarea acestuia...

Bebeluși tratați după metode clasice
Nou-născuții cu probleme de sănătate sînt... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 13:48 (7790 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Ialomița, pe harta traficanților de medicamente

Interferon contrafăcut, descoperit la Perieți

Scandalul național al medicamentelor contrafăcute a ajuns și în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, polițiștii Direcției de Investigare a Fraudelor și oficiali din cadrul Agenției Naționale a Medicamentului au descoperit la farmacia din Perieți mai multe doze de interferon contrafăcute... Unitatea respectivă este deocamdată închisă, personalul fiind plecat în concediu. Potrivit ultimelor estimări, 30% din medicamentele de import existente pe piața din România figurează ca fiind contrafăcute...

Bolnavi în pericol
În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Agenției Naționale a ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2013, 09:36 (8848 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Fonduri europene pentru viitorul administrațiilor locale

EROII Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală

Miercuri, 30 octombrie 2013, la Sala «Madgearu» din cadrul Complexului Expozițional ROMEXPO, s-a desfășurat conferința cu tema «Rolul Grupurilor de Acțiune locală în dezvoltarea rurală-viitorul programului LEADER în România». La lucrări au participat reprezentanții a peste 50 de GAL-uri din România, dar și oficiali de prin rang din cadrul Parlamentului României, ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și ai societății civile implicate în proiectul viitoarei programări a fondurilor europene pentru agricultură. În cadrul întîlnirii, președintele FNGAL, Alexandru Potor, a declarat: «GAL-urile sînt organisme vii! Ele primesc finanțări succesive de la o programare la alta (...),... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 14:31 (10244 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Infractori în libertate

Poliția Română caută 10 ialomițeni urmăriți internațional!

Rapoartele Inspectoratului General al Poliției Române arată că 300 de infractori români sînt liberi. 10 dintre aceștia au domiciliul pe raza județului Ialomița... Autoritățile judiciare din județ au emis pe numele acestora mandate de urmărire internațională însă, pînă la acest moment, niciunul nu a fost descoperit. Faptele de care aceștia se fac vinovați sînt destul de grave. Printre infractorii ialomițeni aflați în libertate se numără și Niculina Anton, din Valea Măcrișului. Ea este căutată de aproape un deceniu pentru comiterea infracțiunii de «înșelăciune» de peste 500 mii de lei...

Ialomița, județul cu 10 infractori urmăriți internațional... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2013, 08:22 (9822 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Războiul civil de la I5

Scandal ca la ușa blocului

Slobozia: Războiul civil de la I5

Conflictul dintre locatarii celor 5 scări ale blocului I, din zona Central a Sloboziei, este cunoscut de peste 5 ani. În urmă cu mai bine de 3 ani, prin august 2010, locatarii ajunseseră la un armistițiu. Între timp, proprietarii apartamentelor de la I5 și-au renovat scara blocului și au instalat un lift nou-nouț. Acum toți sînt în plin război civil!

Miercuri, 3 ceasuri rele
După o săptămînă în care locatarii celor 5 scări de bloc s-au amenințat public, în fața camerelor de luat vederi, au chemat polițiștii comunitari și s-au lăsat mediați preț de o oră de autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 15:14 (10995 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falimentul unei administrații de succes

Slobozia, în cădere liberă

Falimentul unei administrații de succes

Administrația slobozeană se prăbușește sub povara propriilor cheltuieli. Joi, 31 octombrie 2013, la ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, modul arbitrar și ineficient în care sînt gestionați banii publici a fost confirmat oficial. Fie că vorbim despre raportul Curții de Conturi, care confirmă cheltuirea inutilă a banului public, fie că vorbim despre majorarea cheltuielilor pentru salarii sau de studii de fezabilitate la prețuri exorbitante, concluzia e una singură: edilii locali își bat joc de banii publici cu concursul consilierilor locali USL! În aceste condiții, următorul pas logic este falimentul...

Încă un raport al Curții de Conturi... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 12:11 (6657 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Amenzi plătite prin «muncă în folosul comunității»

Ialomița: Amenzi plătite prin «muncă în folosul comunității»

Instanțele de judecată, somate de administrațiile locale, îi pot obliga pe contravenienții care refuză să plătească amenzile încasate la «muncă în folosul comunității». 60 de ialomițeni au întreținut în 2012 domeniul public al județului, iar alți 40 anul acesta... Măsura poate fi aplicată la infinit aceluiași contravenient. S-a întîmplat în cazul lui Marian Licar, din Slobozia, care, de 3 ani, prestează munci în folosul civic «fără număr»...

Contravenienți puși la muncă
Măsura înlocuirii sancțiunilor cu «muncă în folosul comunității» se aplică doar în cazul contravenienților care... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 08:59 (5726 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri limitate pentru elevii cu nevoi speciale

Dramele copiilor care învață la domiciliu

Fonduri limitate pentru elevii cu nevoi speciale

De la clasa I și pînă la a XII-a, în Ialomița există 32 de copii care învață acasă. Oficialii din învățămîntul ialomițean susțin că numărul acestor cazuri a crescut simțitor în anul școlar în curs... Cu toate acestea, fondurile destinate profesorilor care predau lecții copiilor cu nevoi speciale sînt, momentan, limitate. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița fac eforturi pentru a plăti toți dascălii care fac ore la domiciliu...

Dramele copiilor care învață acasă
Lecțiile la domiciliu sînt destinate elevilor cu dizabilități care-i împiedică să fie încadrați în... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2013, 06:55 (7729 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Apele Române șantajează administrațiile locale

Reglementări legale aberante

Apele Române șantajează administrațiile locale

De aproape 10 ani, calitatea apei a devenit una dintre temele principale pe agenda publică a Ialomiței. Pentru a liniști populația, administrațile locale au cheltuit sume colosale în surse subterane de apă. Exploatarea acestora implică însă costuri ascunse. Unul dintre acestea îl reprezintă cel legat de plata unei taxe de 57,52 de lei pentru fiecare mie de metri cubi de apă către Apele Române...

Moda exploatării surselor subterane de apă
Exploatarea surselor subterane de apă la Slobozia nu reprezintă o soluție inovatoare. Anterior declanșării acestui «scandal al apei», administrația... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2013, 17:34 (6421 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș, în procesiune la Slobozia

Enoriașii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au primit miercuri, 6 noiembrie 2013, moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș. Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, sute de credincioși și preoți au pornit într-o procesiune pe străzile Sloboziei, pentru a cinsti aducerea sfintelor moaște. Acest eveniment precede seria manifestărilor religioase organizate în eparhia noastră cu ocazia praznicului Sfinților Mihail și Gavril...

Procesiune la Slobozia
Evenimentul religios de miercuri, 6 noiembrie a.c., s-a desfășurat cu o slujbă de primire a moaștelor... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2013, 16:25 (29268 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Rețea de canalizare «ilegală» la Țăndărei

Un proiect ratat

Rețea de canalizare «ilegală» la Țăndărei

Construcția rețelei de canalizare a Țăndăreiului naște dispute între administrația locală și antreprenorul care execută lucrarea. Edilii reclamă faptul că societatea lucrează ineficient și ilegal. «Antreprenorul efectuează lucrările fără avize de execuție din partea noastră!» acuză Cristian Roman, primarul orașului. Mai mult, întreg orașul arată ca după bombardament. Constructorul nu a intervenit pentru refacerea străzilor pe care a acționat...

Se muncește românește
Proiectul de construcție a rețelei de canalizare din Țăndărei a fost demarat în luna februarie a anului trecut și... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2013, 13:18 (6555 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, în pragul falimentului

Sănătate pe datorie

Spitalele ialomițene, în pragul falimentului

Datoriile unităților medicale din Ialomița către furnizori aduc spitalele din județ în pragul falimentului. Debitele pe care acestea le-au acumulat către furnizorii de servicii medicale se ridică la 1 milion de lei... Cea mai gravă situație este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care are conturile blocate de 3 luni...

Sănătate fără bani
Situația financiară a spitalelor din Ialomița, în trimestrul III al anului în curs, este dezastruoasă. O arată un raport al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Potrivit documentului oficial, 3 din cele... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2013, 10:13 (6339 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5467 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5764 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18204 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8338 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6996 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8903 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7148 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...