Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Cu animalele ucise

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Mai mulți crescători de animale din zona comunei Mihail Kogălniceanu cer Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița plata unor despăgubiri bănești după ce animalele le-au fost ucise fiind diagnosticate cu pesta micilor rumegătoare. Oficialii DSVSA Ialomița susțin faptul că banii nu pot fi acordați pentru că proprietarii animalelor au încălcat legislația în domeniu, în urma depistării focarului fiind identificate mai multe nereguli.

 

Aproape 600 de oi ucise În vara anului 2024, în incinta unei stâne din zona localității... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 08:05 (7466 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile destinate tinerilor, în atenția Consiliului Local Slobozia

Terenurile destinate tinerilor, în atenția Consiliului Local Slobozia

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia des­fășurată joi, 27 februarie 2025, aleșii locali au pus în dezbatere situația tinerilor care au primit gratuit terenuri pentru construcția locuințelor, în baza Legii 15/2003, dar care riscă să rămână fără aceste be­neficii pentru că nu au inițiat, pe parcursul unui an, demersuri pentru ridicarea viitoarelor imobile. Astfel, la solicitarea primarului Alexandru Potor, consilierilor locali le-a fost solicitat un punct de vedere pentru a se identifica o soluție legală prin care terme­nul să fie amânat. Pe de altă parte, un posibil sprijin al acestor beneficiari i-ar putea lăsa fără terenuri pe cei... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2025, 12:10 (8721 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile primesc 43,6 milioane de lei din partea Consiliului Județean Ialomița

Primăriile primesc 43,6 milioane de lei din partea Consiliului Județean Ialomița

Întrunit în cadrul ședinței ordinare desfășurată, miercuri, 26 februarie 2025, Consiliul Județean Ialomița a stabilit să aloce localităților din județul Ialomița suma de 43,6 milioane de lei, din cota de 6% din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2025. Potrivit proiectului de hotărâre aprobat de aleșii județeni, fondurile vor fi utilizate pentru «asigurarea cofinanțării proiectelor de infrastructură și pentru susținerea programelor de dezvoltare locală».

 

Fonduri pentru continuarea investițiilor locale În cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2025, 07:55 (9129 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consumul de energie electrică al calculatoarelor destinate școlilor ialomițene, reclamat la Curtea de Apel București

Consiliul Județean Ialomița, dat în judecată

Consumul de energie electrică al calculatoarelor destinate școlilor ialomițene, reclamat la Curtea de Apel București

O contestație privind consumul de energie electrică al dispozitivelor digitale ce ar urma să ajungă în școlile ialomițene, prin programul Consiliului Județean Ialomița de modernizare a infrastructurii din domeniul Educației, încurcă planurile privind livrarea acestor echipamente IT. Deși administrația județeană a primit câștig de cauză din partea Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor, firma care s-a adresat instituției a făcut demersuri în instanță. În joc este un contract în valoare de 11 milioane de lei.

 

Război în instanță pentru consumul de energie electrică... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2025, 15:20 (4511 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Administratori provizorii» în fruntea firmelor Primăriei Slobozia

«Administratori provizorii» în fruntea firmelor Primăriei Slobozia

Tot mai multe surse admi­nistrative vorbesc despre o epurare în forță a tuturor directorilor aflați în fruntea firmelor Primăriei Slobozia. De la Serviciul Public de Transport Local Slobozia SRL și până la Servicii Publice SRL, toți șefii sunt la un pas de a fi înlocuiți din dorința actualei admi­nistrații a reședinței județului. Întreg procesul este supervizat de Adrian Mocioniu, administratorul public al Sloboziei. Acesta nu a confirmat, dar nici nu a infirmat zvonurile cu privire la aceste schimbări, precizând faptul că puterea de decizie o are Consiliul Local Slobozia. Ceea ce se cunoaște este faptul că toate cele 4 societăți vor avea «administratori... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2025, 07:55 (9141 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cantină socială pentru elevii din comuna Sudiți

Cantină socială pentru elevii din comuna Sudiți

Administrația locală a comunei Sudiți, alături de Asociația «Șoapta Florilor» a inaugurat prima cantină socială din co­munitate, destinată elevilor care merg la școală. Proiectul a beneficiat de fonduri din mediul privat, banii fiind acordați de către Cargill Agricultura SRL. Astfel, 120 de copii din Sudiți mănâncă zilnic o masă caldă.

 

Alternativă la Programul «Masa Sănătoasă» Cantina socială din Sudiți reprezintă o alternativă a Programului «Masa Sănătoasă», având în vedere faptul că administrația locală nu a beneficiat... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2025, 09:20 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Strada Fermei din Amara, dispută teritorială «tranșată» de actualii primari

Strada Fermei din Amara, dispută teritorială «tranșată» de actualii primari

Problemele unor localnici din Amara, cu case construite pe strada Fermei și terenuri aparținând Sloboziei, par a-și fi găsit rezolvarea în urma negocierii amiabile a actualelor conduceri din Primăriile Amara și Slobozia. Proaspăt instalați în funcții, primarul Amarei, Valentin Moraru și primarul munici­piului reședință de județ Slobozia, Alexandru Potor au bătut palma pentru ca suprafețele de teren pe care sunt construite case să «treacă» la Amara, strada Fermei fiind în întregime în structura orașului-stațiune.

 

«Clarificarea limitelor teritoriale administrative» dintre Slobozia și Amara...... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2025, 10:05 (9985 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Laborator de Microbiologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Laborator de Microbiologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Investiții private pentru compartimentul ATI-Neonatologie

Controlul infecțiilor asociate actului me­dical (n.red.: infecții nosocomiale) se va realiza de către Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu ajutorul unui laborator mo­dern de Microbiologie. Banii pentru achiziția echipamentelor sunt oferiți de către Uniunea Europeană în cadrul unui proiect de finanțare al unității medicale. «Facem demersuri pentru mo­dernizarea spitalului!» susține Liviu Patrichi, managerul celui mai mare spital din județul Ialomița.

 

Proiect în valoare de 4,5 milioane de lei Laboratorul de Microbiologie... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2025, 11:55 (4838 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții ale ANIF pentru îmbunătățirea infrastructurii de irigații din Ialomița

Investiții ale ANIF pentru îmbunătățirea infrastructurii de irigații din Ialomița

Pentru anul în curs, Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare are pe agenda de lucru investiții în infrastructura de irigații a județului Ialomița. Este vorba despre 5 proiecte de anvergură care vor ajuta filiala teritorială a instituției să crească semnificativ capacitatea de irigare a terenurilor agricole din Ialomița. Toate aceste inițiative se află în acest moment în faza de proiectare, urmând să fie scoase la licitație pentru execuție.

 

Mai multe investiții în sistemul județean de irigații Cu o suprafață de peste 400 mii de hectare... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2025, 08:05 (9460 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, NU mai este subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, NU mai este subprefect!

În cadrul ședinței Guvernului României de joi, 27 februarie 2025, a fost adoptată Hotărârea de Guvern privind eliberarea ex-primarului comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost numit în 4 decembrie 2024, poziția de subprefect devenind vacantă după ce Tonița Manea a fost «eliberată din funcție» în aceeași zi. Revenind, decizia de «eliberare din funcție» a ex-primarului comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, a fost aplicată în condițiile de reducere a numărului de posturi din sectorul public ca parte a unui pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare, Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 16:15 (16447 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetele privind înșelăciunile prin internet, în vizorul polițiștilor ialomițeni

Anchetele privind înșelăciunile prin internet, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, oficialii instituției au tras un semnal de alarmă cu privire la înșelăciunile comise cu ajutorul internetului sau platformelor digitale de comunicare, de tip «WhatsApp» sau «Telegram». În 2024, oamenii legii au înregistrat aproximativ 200 de dosare privind astfel de infracțiuni. Cifra este aproape dublă prin comparație cu cea analizată în anul 2023.

 

Poliția îi caută pe suspecți În ultima perioadă, infractorii... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 12:10 (7070 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reforma administrativă a Ialomiței prin «fuziunea» de localități

Reforma administrativă a Ialomiței prin «fuziunea» de localități

Încă de acum 15 ani, când un proiect legislativ «para­șutat» prin Senat își propunea să restructureze din temelii organizarea administrativă, transformând orașele cu mai puțin de 10 mii de locuitori în comune, iar comunele cu mai puțin de 5 mii de locuitori în sate, se tot discută despre reorganizarea administrativă a României. În ultimele luni, despre acest subiect discuțiile sunt mai apăsate și, presați la rândul lor de problema reducerii cheltuielilor bugetare, guvernanții actuali amplifică tema. Astfel, revenim asupra subiectului reorganizării administrative dezbătut luna trecută de ziarul nostru, Camera Superioară a... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 07:55 (20010 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitația pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» Slobozia are un câștigător!

Licitația pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» Slobozia are un câștigător!

Vești bune pentru suporterii echipei Unirea Slobozia. Licitația organizată de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» și-a desemnat, în sfârșit, câștigătorul. În cel mai fericit scenariu, suprafața de joc va fi mo­dernizată până la finalul lunii iulie 2025. «Din fericire, licitația nu a mai fost contestată. Vom putea să ne apucăm de treabă!» a declarat Ilie Lemnaru, președintele CSM Unirea Slobozia.


Proiect de 8 milioane de lei Potrivit reprezentanților CSM Unirea Slobozia, câștigătoarea... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2025, 10:15 (14336 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Gura Ialomiței are «suspiciuni rezonabile» că se exploatează ilegal teren agricol

Primarul din Gura Ialomiței are «suspiciuni rezonabile» că se exploatează ilegal teren agricol

După cum cunoașteți, la Gura Ialomiței Alegerile Locale din 9 iunie 2024 au adus un nou primar, Alexandru Florea fiind exponent AUR. Alături de cel din Făcăeni și din alte 10 localități din țară, primarul Florea revoluționează administrația locală. Căci Alianța pentru Unirea Românilor sau AUR mai pe scurt a adus «Meritocrația care conduce România» și nenumărați membri cu cotizație plătită online la zi în 2025 (fix 26 în Ialomița, potrivit informațiilor oficiale). La Gura Ialomiței însă, primarul Alexandru Florea a deschis lupta pentru pământul strămoșesc, parte însă a războiului sfânt purtat deja de două mandate la Mihail Kogălniceanu... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2025, 15:20 (18359 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Traficul de droguri», principala infracțiune investigată de DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița

În 2024

«Traficul de droguri», principala infracțiune investigată de DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița

Potrivit raportului de activitate al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, pentru anul 2024, principalele cauze penale investigate de structura teritorială a instituției din județ, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au avut ca obiect infracțiunea de «trafic de droguri». Structura centrală a DIICOT arată însă că cei doi procurori anti-mafia de la Slobozia au reușit pe parcursul anului trecut să soluționeze doar jumătate din cele peste 300 de dosare pe care le-au avut în evidență.

 

DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, la raport... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2025, 12:20 (6124 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dronă de aproximativ 30 mii de euro pentru Poliția Locală

Achiziție a Primăriei Slobozia

Dronă de aproximativ 30 mii de euro pentru Poliția Locală

În vreme ce alte priorități ale orașului sunt puse în așteptare de administrația locală a Sloboziei, municipa­litatea se pregătește să cheltuie aproximativ 30 mii de euro pentru o dronă care să-i ajute pe polițiștii locali în acti­vitățile de patrulare. Și nu vorbim despre un vis administrativ, de vreme ce primarul Alexandru Potor a vorbit despre această achiziție în buletinele de știri ale televiziunilor centrale. De altfel, puțini sunt cei care știu faptul că în oraș există peste 500 de camere video, montate pentru ca Slobozia să fie un oraș sigur. Eficiența sistemului a fost dovedită în toamna anului trecut când găștile de interlopi au provocat... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2025, 07:55 (10975 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Proiect de 6 milioane de lei, prin Programul «Anghel Saligny», la Stelnica

Proiect de 6 milioane de lei, prin Programul «Anghel Saligny», la Stelnica

Marți, 4 februarie 2025, Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, a semnat 16 noi contracte de finanțare, prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny», în valoare totală de 285,171milioane de lei. Proiectele vizează moder­nizarea infrastructurii rutiere, înființarea sau extinderea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a stațiilor de epurare, a rețelelor de canalizare menajeră și a sistemelor inteli­gente de distribuție a gazelor naturale. Ministrul Dezvoltării a subliniat că, până în prezent, prin Programul «Anghel Saligny» au fost semnate 4114 contracte de finanțare, în va­loare totală de 48,986 miliarde de lei. «... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2025, 15:05 (3028 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Noi locuințe pentru tineri și specialiști, la Fetești

Investiție de aproape 11 milioane de lei prin PNRR

Noi locuințe pentru tineri și specialiști, la Fetești

Un nou proiect de locuințe pentru tineri și specialiști prinde contur la Fetești. «Este vorba despre 30 de apartamente cu două camere, distri­buite în 5 blocuri, care se construiesc folosind o tehnologie modernă nZEB-plus, ce asigură o eficiență energetică ridicată!» precizează primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. Investiția are o valoare totală de 10,840 milioane de lei (fără TVA) și este finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență, «în urma unui proiect câștigat de Primărie în urmă cu 2 ani» după cum mai arată primarul Laurențiu Șonchereche. Termenul de finalizare al locuințelor este septembrie 2026, apartamentele... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2025, 10:15 (2062 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

20 ani de închisoare cu executare pentru că a provocat intenționat un accident rutier!

Decizie a Tribunalului Ialomița

20 ani de închisoare cu executare pentru că a provocat intenționat un accident rutier!

Un bărbat de 31 de ani din Borănești care a provocat intenționat un accident ru­tier, fiind în stare avansată de ebrie­tate, a fost condamnat de Tribunalul Ialomița la 20 de ani de închisoare cu executare. Organele judiciare au avut nevoie de aproape 4 ani pentru a demonstra faptul că infracțiunea pentru care trebuie tras la răspundere este «omorul calificat» și nu «uciderea din culpă». În urma accidentului, o familie a fost complet distrusă. Tatăl, șofer al mașinii lovite, și fetița sa de doar un an și 4 luni au murit pe loc, în timp ce mama a rămas cu infirmități pe viață... Este primul dosar în care justiția ialomițeană demonstrează... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2025, 07:55 (6825 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Localitățile ialomițene, pe Harta de risc seismic a Ministerului Dezvoltării

Recent, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a făcut publică Harta de risc seismic ce oferă informații despre localitățile cu risc seismic din țara noastră. Ialomița a fost la rându-i cuprinsă în această hartă, toate cele 66 de localități aflându-se în zone cu risc ridicat de producere a unui cutremur. Mai mult, MDLPA oferă posibilitatea primăriilor de a accesa fonduri pentru consolidarea și creșterea rezistenței la seisme a clădirilor.

 

Bani publici pentru clădiri mai sigure Riscul de producere a cutremurelor se consideră a fi constant... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2025, 08:05 (10712 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4992 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7397 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6036 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6299 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4931 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9701 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8292 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9977 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...