Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cazul medicului Ioan Mănăilă, în atenția Serviciului Anticorupție Ialomița

De la malpraxis, la fapte de corupție

Cazul medicului Ioan Mănăilă, în atenția Serviciului Anticorupție Ialomița

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este în atenția organelor de urmărire penală. Cazul medicului Ioan Mănăilă, acuzat de moartea unui bebeluș la cîteva ore după naștere, a intrat în atenția ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție. Potrivit unor surse, ofițerii structurii lucrează, sub coordonarea procurorilor Parchetului Tribunalului Ialomița, pentru a investiga mai multe cazuri de corupție de care medicul s-ar face vinovat. Între timp, acuzațiile de malpraxis ce planează asupra doctorului Ioan Mănăilă se amplifică...

O anchetă în curs
Într-o ediție anterioară, Independent... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 13:45 (27613 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai puține ajutoare pentru căldură în Ialomița

Mai puține ajutoare pentru căldură în Ialomița

De 20 de ani, toate Guvernele României oferă ajutoare de iarnă pentru încălzirea locuințelor. Vîrful a fost asigurat de guvernarea Adrian Năstase, perioadă în care acest tip de sprijin era acordat chiar și pensionarilor cu venituri de peste 10000 de lei... De mai bine de 3 ani, numărul beneficiarilor a scăzut considerabil, iar condițiile de acordare a acestui tip de subvenții sînt draconice. Anul trecut, Ialomița a înregistrat de 7 ori mai puțini beneficiari...

Ajutoare de încălzire pentru doar 6000 de beneficiari
Sistemele de termoficare folosite pentru încălzirea ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 10:39 (4575 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Platonești: S-a aruncat în fața trenului din disperare

Tragedie în după amiaza zilei de marți, 15 octombrie a.c., pe linia de cale ferată care leagă orașele Țăndărei și Fetești. Un bărbat a fost secționat de un tren de marfă. Polițiștii nu exclud varianta ca omul să fi vrut să-și ia zilele... S-ar părea că omul locuia cu mama și fratele său, iar între el și rudele sale s-ar fi consumat un conflict ce mocnea de foarte mult timp... Cuprins de disperare, bărbatul a mers pe linia de cale ferată de la marginea satului Lăcusteni, comuna Platonești, și s-a aruncat în fața unui tren de marfă ce transporta cereale de la Fetești la Țăndărei. Trupul omului a fost pur și simplu secționat de garnitură. La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Poliției... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2013, 17:07 (7649 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană nu e pregătită pentru copiii autiști...

Școala ialomițeană nu e pregătită pentru copiii autiști...

Integrarea în școlile de masă din Ialomița a copiilor cu spectru autist rămîne în continuare o problemă. Cele mai multe unități de învățămînt sînt nepregătite pentru a le asigura acestor copii atenția și nivelul de educație de care au nevoie. «Școala are nevoie de învățători și psihopedagogi care să lucreze diferențiat cu acești copii!» este părerea psihologilor. La nivel județean, programele de formare a acestor specialiști sînt însă abia la început. Pe de altă parte, Ileana Condruț, inspectorul general școlar, susține că «putem face față acestei situații»...

O problemă delicată
... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2013, 16:02 (11674 vizualizări - 24 comentarii)

Taguri: Ialomița autism

Click aici

EVENIMENT

Parcul industrial-fantomă de la Slobozia

Parcul industrial-fantomă de la Slobozia

În urmă cu un an, administrația slobozeană anunța că a reușit să acceseze fondurile europene necesare realizării unui platforme industriale pentru întreprinderile mici și mijlocii. La 4 luni de la termenul limită pentru finalizarea investiției, lucrările se află într-o fază incipientă, iar autoritățile caută disperate firme dispuse să investească în noul parc industrial. Valoarea acestuia este de aproximativ 17,5 milioane de lei, bani din care sînt asigurate amenajările, branșarea de rețelele de apă, gaze și energie electrică, precum și sistematizarea pe verticală a viitorului parc industrial.

O poveste de adormit electoratul cu bani... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2013, 14:55 (23339 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Virozele respiratorii costă 1,1 milioane de lei lunar

Ialomița: Virozele respiratorii costă 1,1 milioane de lei lunar

Deși calendaristic mai sînt cîteva săptămîni pînă cînd intrăm în sezonul rece 2013-2014, vremea rea a început să-și facă simțită prezența. O dată cu ea au apărut și bolile de specifice, precum virozele respiratorii. Cei mai expuși îmbolnăvirilor de sezon sînt copiii și bătrînii. Pe secția de Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia se internează zilnic 20 de copii cu viroze. Tratamentul acestora, precum și al celorlalți bolnavi costă, în medie, 1,1 milioane de lei pe lună...

Val de internări la Pediatrie
Secțiile de Pediatrie ale celor 3 spitale din județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2013, 11:49 (6141 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Transportul școlar derapează

Accesul la educație, între profit și dezastru

Transportul școlar derapează

Analizat și din perspectiva transportului școlar, învățămîntul ialomițean este încă o dată cu un picior în groapă. Transportul școlar în sistem public, asigurat cu microbuzele guvernamentale, este un pericol pentru elevi. Polițiștii Serviciului Rutier au descoperit recent faptul că un sfert din microbuzele care asigură transportul școlar circulă ilegal. Sistemul privat de transport școlar are, la rîndul său, deficiențe... Firmele particulare le percep elevilor abonamente la suprataxă pentru condiții improprii!

1 microbuz din 4 circulă ilegal
Înainte de începerea noului an școlar... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2013, 09:48 (4170 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tinerii, «pericol public» pe șosele Ialomiței

În cadrul unei conferințe de presă organizate în urmă cu o săptămînă, oficialii Serviciului Poliției Rutiere au scos la iveală o statistică uluitoare. Potrivit estimărilor oamenilor legii, mai bine de jumătate din accidentele rutiere petrecute pe șosele județului sînt provocate de șoferi tineri, sub 21 de ani!

Statistici îngrijorătoare
Statistica reprezentanților Poliției Rutiere Ialomița arată că 57,4% dintre accidentele rutiere petrecute de la începutul anului și pînă în prezent sînt provocate de tineri sub 21 de ani. Procentul este îngrijorător, în condițiile în care numărul... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2013, 07:34 (5107 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Piața Unirii» din Slobozia, inaugurată de 1 Decembrie

«Piața Unirii» din Slobozia, inaugurată de 1 Decembrie

Aflat pe lista de priorități investiționale a administrației locale din Slobozia, noul loc de promenadă din oraș, denumit sugestiv «Piața Unirii», începe să prindă contur. Edilii reședinței județului dau asigurări că proiectul va fi inaugurat pe 1 Decembrie, de Ziua Națională a României...

Statuia lui Mihai Viteazul, în inima Sloboziei
Noul proiect edilitar al Sloboziei, ce poartă numele de «Piața Unirii», este amenajat vizavi de Hotelul «Select», lîngă parcul E14. Ca să-i facă loc în decor, proiectanții au dărîmat fîntîna arteziană a parcului și cei cîțiva arbuști ornamentali... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2013, 17:04 (17271 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Birocrații Consiliului Județean blochează programul «Cornul și Laptele»

O lună și jumătate de incompetență județeană

Birocrații Consiliului Județean blochează programul «Cornul și Laptele»

Birocrația stufoasă paralizează desfășurarea programului guvernamental «Cornul și Laptele» în școlile ialomițene. Deși ar fi trebuit să primească produsele alimentare începînd cu 16 septembrie 2013, elevii din județ mai au de așteptat încă o lună pînă cînd vor beneficia de hrana școlară... Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituția care gestionează programul, susțin că întîrzierea este cauzată de numărul prea mare de ofertanți, a căror documentație trebuie atent analizată... Surse din cadrul administrației județene confirmă însă faptul că, asemeni anilor precedenți, licitația trebuie cîștigată «de cine trebuie»...

Niciodată nu e prea tîrziu... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 13:03 (7974 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jaf administrativ la Urban

Curtea de Conturi constată

Jaf administrativ la Urban

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița a constatat «efectuarea de plăți nelegale» către directorul societății și membrii Consiliului de Administrație al SC Urban. Situația de nelegalitate constată este considerată «una perpetuă», în condițiile în care ea fost semnalată pentru prima oară în luna iunie a anului 2010. Camera de Conturi Ialomița a obligat Consiliul Local Slobozia, conform legii, să discute situația în cadrul ședinței ordinare a consiliului local din 30 septembrie 2013...

Urban, vacă de muls pentru directorul Cilibeanu
Un raport de control al Camerei de Conturi ... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 12:16 (8123 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri europene pentru școli închise

Eșecurile învățămîntului ialomițean

Fonduri europene pentru școli închise

De peste un deceniu, zeci de școli ialomițene așteaptă să fie reabilitate. La începutul acestui an școlar, un raport al Instituției Prefectului constata existența unor deficiențe majore în circa 30 de unități școlare... Paradoxal însă, în Ialomița există și școli complet reabilitate, dar nefuncționale. Potrivit datelor oficiale, 4 astfel de școli, în care au fost investite fonduri europene, vor rămîne închise pentru totdeauna. Cea mai cunoscută dintre acestea este școala din satul Frățilești, comuna Săveni, care a funcționat pînă anul trecut...

Un eșec asumat
La debutul acestui... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 09:05 (12598 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei se dezintegrează

Un proiect european falimentar

ADI ECOO Țăndărei se dezintegrează

Declarată în pragul insolvenței în septembrie anul trecut, firma ADI ECOO 2009 Țăndărei, care asigură serviciile de salubritate în zonă, se dezintegrează. În cei 4 ani de funcționare, societatea a acumulat datorii de aproape 500 mii de lei, contractele încheiate cu beneficiarii nu sînt onorate, iar platforma de compost de la marginea orașului, o investiție de peste 1,5 milioane de lei, e abandonată. Marți, 1 octombrie, la orele 11,00, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009 a dezbătut situația societății și nu a ajuns la nicio concluzie. Pentru a nu fi obligate să returneze valoarea investiției, finanțată din fonduri europene, cele 8 localități care compun Asociația au obligația de a... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 07:04 (8787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocârlia

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocîrlia

De cîteva zile, părinții a 60 de elevi din localitățile Cotorca și Ciocîrlia sînt revoltați. Oamenii reclamă faptul că sînt siliți să-și trimită copiii la școală în Urziceni cu un transportator privat, deși pînă acum foloseau microbuzele școlare. În opinia localnicilor, vinovat este Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni, care ar fi tras pe dreapta microbuzele școlare, pentru a favoriza o firmă particulară... În semn de protest, aceiași părinți își țin copiii acasă!

Protest în fața Inspectoratului Școlar
Luni, 30 septembrie a.c., la orele prînzului, 20 de părinți din... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 17:05 (8619 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Noi vrem să muncim!»

500 de tineri ialomițeni caută slujbe

«Noi vrem să muncim!»

Acesta este mesajul mut pe care peste 500 de tineri ialomițeni l-au transmis vineri, 27 septembrie a.c., autorităților locale și județene din Ialomița. Ei au participat la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, desfășurată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. La eveniment au participat circa 30 de firme interesate, iar potrivit declarațiilor oficialilor instituției, «această ediție a Bursei reflectă situația din piață, necontrafăcută și neforțată». În urma interviurilor au fost angajați 132 de tineri...

Tinerii vor să muncească... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 11:19 (5581 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pătuțurile, pericolul din Grădinița Nr. 2 Slobozia!

Pătuțurile, pericolul din Grădinița Nr. 2 Slobozia!

Cele mai bine cotate unități preșcolare din Slobozia pun în pericol siguranța copiilor. Se întîmplă la Grădinița Nr. 2, de lîngă Tribunal, acolo unde copiii dorm în pătuțuri vechi de peste 30 de ani... Mobilierul șubred ar putea oricînd să facă victime în rîndul micuților. «Doar o minune ne-a ferit pînă acum de vreun accident...» spun educatoarele.

Grădiniță VIP cu probleme
Exteriorul proaspăt renovat al Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 2 de la Slobozia lasă impresia unei unități în care copiii sînt în siguranță. Pericolul vine însă din interior... De generații întregi, preșcolarii... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2013, 15:32 (8710 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

Autofreza de 1 milion de lei

Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

În fiecare an, deszăpezirea drumurilor din Ialomița înghite milioane de lei alocați de la buget. De anul acesta, lupta cu nămeții se va face și pe banii Uniunii Europene. Ialomița va beneficia de o autofreză, achiziționată cu fonduri comunitare. În valoare de 1 milion de lei, «utilajul va fi folosit doar în caz de urgență!» declară Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Achiziționarea acestei mașini scapă județul de «relicvele» folosite de SC Drumuri și Ponduri SA la deszăpezire. Depășite moral și fizic, 4 utilaje au fost scoase la vînzare...

Autofreze pentru toată regiunea... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2013, 10:28 (7351 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

20 de ani de misiune creștină în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Credincioșii din Slobozia au prăznuit hramul Catedralei Episcopale

Eveniment de mare încărcătură religioasă, marți, 1 octombrie a.c., la Slobozia. Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a sărbătorit hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului» din Slobozia. Manifestarea a strîns la Slobozia un sobor de ierarhi ai Sfîntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și reprezentanți ai autorităților locale și județene...

13 ierarhi la hramul Catedralei Episcopale
Programul liturgic a început la ora 9,00, cu Sfînta Liturghie, slujba religioasă fiind oficiată de 13 ierarhi... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 17:25 (9365 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Investiții în asistența socială de 10 milioane de euro

Ialomița pentru săraci...

Investiții în asistența socială de 10 milioane de euro

Din punct de vedere investițional, Ialomița se află pe ultimele locuri în Regiunea Sud-Muntenia. Puține cum sînt, cele mai multe dintre fondurile destinate dezvoltării județului s-au îndreptat către asistența socială. Estimările oficiale arată că acest sector a beneficiat, în ultimii 3 ani, de 10 milioane de euro. Cu acești bani s-au realizat azile de bătrîni sau centre pentru copiii orfani...

Asistența socială, singura care contează
În cadrul unei conferințe de presă organizate la finalul săptămînii precedente, oficialii sistemului ialomițean de protecție socială au făcut primele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 14:19 (11196 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Salonul Anual de Carte, la a XXII-a ediție

Marți, 1 octombrie 2013, cel mai mare eveniment cultural organizat în Ialomița și-a redeschis porțile. Vorbim despre Salonul Anual de Carte de la Slobozia, manifestare care anul acesta a ajuns la ediția cu numărul XXII. Provocarea culturală aduce și anul acesta în reședința județului Ialomița titluri și autori iubiți de publicul cititor și durează timp de o lună...

Moment de gală
Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia sînt și în acest an locul de desfășurare a Salonului de Anual de Carte. Evenimentul este organizat de Biblioteca... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 11:13 (6683 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 februarie a.c., în jurul orelor 19,30, în apropiere de orașul Căzănești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:30
(4345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Marți, 26 februarie a.c., o tânără de 18 ani, din Grindu, a fost depistată de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalități cu lemne la o firmă din Dridu

Polițiști ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, în urma verificărilor efectuate pe raza comunei Dridu, la o ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:20
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 25 februarie a.c., polițiștii din Grivița au depistat un bărbat, de 37 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism 141,7 kg de pește din speciile crap, caras și ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 16:10
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Protopopiatului Slobozia

Vineri, 22 februarie a.c., în parteneriat cu elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă și Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», Protopopiatul Slobozia a desfășurat activitatea de autocunoaștere cu ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 13:15
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor ITM Ialomița

În perioada 1-22.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Relațiilor de Muncă au efectuat un număr de 52 controale având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 12:10
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 11:05
(4400 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 29 permise reținute

În perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 106 evenimente ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 10:10
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița

În urma ședinței Adunării Generale a Tribunalului Ialomița, desfășurată luni, 25 februarie 2019, oficialii instituției au ales să protesteze împotriva OUG 7/2019, privind modificările aduse Legilor Justiției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2019, 17:56
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adâncata și Platonești

Joi, 21 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, s-a produs un accident rutier în apropiere de localitatea Adâncata, soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 28 de ani, din Armășești, conducea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:20
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați de 29, respectiv 43 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a posede permis de conducere. Totodată, un alt conducător auto ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:10
(3748 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea a trei bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora autoritățile au emis mandate europene. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:20
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Opt hoți din Făcăeni, cercetați după ce au furat din curtea unui consătean

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat opt tineri, cu vârste între 14 și 20 ani, din Făcăeni, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, la data zilei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:15
(8173 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr de 17 ani din Ion Roată, arestat după ce a furat un telefon

Un tânăr de 17, din Ion Roată, este bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», fapta fiind comisă pe teritoriul municipiului Urziceni. În fapt, la data de 20 februarie a.c., în timp ce ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:10
(5937 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au efectuat o percheziție pe raza comunei Bărcănești, la locuința unui bărbat, de 26 ani. În urma verificărilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Un bărbat a murit în dimineața zilei de marți, 19 februarie 2019, după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea Drumului Național 2, în zona satului Cotorca. Șoferul a rămas ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2019, 11:20
(6540 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 18:25
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni, două persoane rănite

Un accident rutier s-a produs joi, 14 februarie a.c., pe DN2A, în apropiere de muncipiul Uziceni, soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce o tânără, de 21 ani, din Cosâmbești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:35
(6926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Șoferi beți și fără permis, la volan

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, de 32 ani, din Urziceni în timp ce conducea un  autoturism pe raza localității Moldoveni, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:30
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Ion Roată, hoți din locuințe. Percheziții la Slobozia și Amara!

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Ion Roată au identificat trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, din Ion Roată, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:25
(8063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Accident rutier produs joi, 14 februarie 2019, pe șoseaua de centură a Sloboziei, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi». Se pare evenimentul rutier ar fi fost provocat de un călugăr care slujește în cadrul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 19:10
(8204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a polițiștilor pe raza localității Movilița

Miercuri, 13 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale au efectuate pe raza comunei Movilița percheziții la persoane fizice bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt din locuință ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 18:40
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, bănuit a fi spărgător de case

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat un tânăr, de 20 de ani, din Stelnica, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». La sfârșitul anului 2018, tânărul ar fi intrat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:15
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:10
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:05
(4988 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Miercuri, 13 februarie a.c., în jurul orelor 5,00, pe DN21, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 51 de ani, din județul Galați, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 10:40
(8580 vizualizări - 2 comentarii)


Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 17:55
(5803 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...