Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cazul Balcă

Afaceri «ilegale» în familie

Problemele cu legea se țin lanț de familia afaceristului Nicolae Balcă din Urziceni. După scandalul țigărilor contrafăcute descoperite în curtea propriei unități, respectiv Mondotrans, numele Balcă ajunge din nou în atenția opiniei publice. De data aceasta, prin intermediul soției afaceristului, Iuliana Balcă. Săptămîna precedentă, aceasta a fost trimisă în judecată de către procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni, pentru «evaziune fiscală». Aceasta ar fi creat bugetului de stat un prejudiciu de aproximativ 20000 de lei...

Doamna Balcă își așteaptă condamnarea
... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2013, 09:22 (12009 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă lansează «moda împrumuturilor la stat»

Tendințe administrative în 2013

Administrația Ciupercă lansează «moda împrumuturilor la stat»

În urmă cu 10 zile, pe 18 martie 2013, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărîre prin care repartiza autorităților locale suma de 17,9 milioane de lei «din unele venituri ale bugetului de stat». Teoretic, banii sînt destinați pentru acoperirea datoriilor scadente ale celor 66 de unități administrativ-teritoriale din Ialomița. Practic însă, fondurile oferite de către Consiliului Județean acoperă «găurile financiare» ale clienților politici. Pînă aici, scenariul este unul clasic și a fost făcut public, cu variațiunile de rigoare, în fiecare an. Însă noutatea absolută în anul de grație 2013 rezidă din faptul că, pentru prima dată de la înscăunarea sa, Silvian Ciupercă lansează... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2013, 17:48 (9963 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

After-school intensiv în școlile ialomițene

After-school intensiv în școlile ialomițene

Programele after-school devin obligatorii în toate școlile din Ialomița, de la toamnă. Anunțul a fost făcut public de oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. «Proiectul îi vizează în special pe elevii cu situație modestă...» declară Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Primele clase after-school vor fi inaugurate la Slobozia.

Lecții și teme, imediat după cursuri
Programul after-school presupune ca elevii, o dată ce și-au încheiat cursurile, să beneficieze de alte cîteva ore suplimentare de studiu. În tot acest timp, ei au posibilitatea să-și recapituleze... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2013, 17:43 (20213 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firme libaneze, implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA

Tun financiar de 12 milioane de euro

Firme libaneze, implicate în scandalul rambursărilor ilegale de TVA

Săptămîna precedentă, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au dat publicității un comunicat de presă potrivit căruia 3 firme au prejudiciat statul român cu 12 milioane de euro, solicitînd rambursări ilegale de TVA. Surse din cadrul anchetei deschisă în acest caz scot la iveală detalii uluitoare. Respectivele societăți, cu sedii în județele Giurgiu și Dîmbovița, ar fi conduse de un grup de libanezi, rude apropiate cu alți cetățeni de aceeași origine care ar dezvolta afaceri și pe raza județului Ialomița. Cercetările sînt în plină desfășurare, iar dosarul a fost declinat procurorilor din cadrul Direcției Naționale Anticorupție...

Afaceri fictive, prejudiciu real... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 19:04 (13711 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boierii» asistenței sociale

Începînd cu luna aprilie 2013, administrația locală din Slobozia intenționează să evacueze rău-platnicii din locuințele sociale gestionate de către Serviciul Public de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia. Cele 33 de familii care locuiesc în acest bloc, situat în incinta fostei Școli 13 din Slobozia, au fost anunțate și așteaptă ziua în care va fi luată decizia. «Este un proces ireversibil. Somațiile au fost trimise în luna martie, iar îl luna aprilie va fi medierea. Am vrut să facem totul conform legii...» declară viceprimarul Cezar Zamfir.

«Bogații» sărăciei noastre
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 16:52 (5833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile ialomițene trăiesc din fonduri publice

Cerșetorii societății civile

Asociațiile ialomițene trăiesc din fonduri publice

După 20 și mai bine de ani de exercițiu democratic, societatea civilă din Ialomița continuă să fie doar o sintagmă fără fond. Un raport al Consiliului Județean Ialomița confirmă faptul că, în decursul anului 2012, din cele peste 50 de asociații din Ialomița, numai 19 au reușit să organizeze acțiuni care să justifice o susținere financiară... Aceasta este vestea bună. Vestea proastă e că activitatea acestor asociații se reduce doar la nivelul declarațiilor, iar impactul asupra societății este unul infim.

144 mii de lei pentru nimic
Raportul Consiliului Județean Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2013, 13:56 (9347 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Firmele din Ialomița, executate silit de Finanțe

Mediul de afaceri din Ialomița continuă să piardă teren în fața crizei financiare. Oficial, județul se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește firmele active, cu doar 7997 de societăți. Un sfert dintre acestea figurează însă în baza de date a Direcției Generale a Finanțelor Publice cu datorii de ordinul milioanelor de lei la bugetul asigurărilor de stat, asigurărilor de sănătate și șomaj. Pentru recuperarea datoriilor restante, Fiscul a dispus deja măsuri de executare silită...

Firme active și cu datorii
Ultimul raport al Registrului Național al Registrului ... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2013, 09:23 (8969 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au datorii la Urban!

Moștenire din tată-n fiu

Consilierii locali ai Sloboziei au datorii la Urban!

SC Urban aparține, juridic vorbind, Consiliului Local Slobozia. Respectiv celor 21 de consilieri locali care fac parte din Asociația Generală a Acționarilor Societății. Însă consilierii locali sînt și ei oameni... Și beneficiari ai serviciilor de apă furnizate de către SC Urban. Și în această ultimă calitate, de ani buni, consilierii locali nu-și plătesc datoriile către furnizorul de apă. Valoarea acestor datorii în ultimele două mandate se ridică la aproape 20 mii de lei!

«Paraziții» SC Urban
De mai bine de 10 ani, SC Urban încearcă să supraviețuiască propriului management. ... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 13:07 (6731 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița ascund depozitele de deșeuri sub preșul administrativ

Primăriile din Ialomița ascund depozitele de deșeuri sub preșul administrativ

Ialomița este un județ îngropat în gunoaie! Toate acestea pentru că eficiența administrațiilor locale în privința gestionării deșeurilor este greu sesizabilă. Estimările oficiale arată că în anul precedent jumătate din primăriile din Ialomița au fost trase la răspundere de către comisarii Gărzii de Mediu, din cauza depozitelor de deșeuri neconforme, descoperite pe raza localităților...

Ialomița gunoaielor
Sînt 5 ani de cînd Ialomița anunța că s-a aliniat standardelor europene în privința protecției mediului, prin închiderea celor 151 de gropi de gunoi considerate neconforme. ... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 11:11 (10765 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Agresată de concubin, salvată de medicii din Slobozia

Agresată de concubin, salvată de medicii din Slobozia

Un caz medical dificil a fost rezolvat cu succes de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Vorbim despre cel al minorei de 15 ani, din localitatea Traian, care în data de 9 martie a fost înjunghiată de concubin... După o intervenție chirurgicală care a durat 4 ore, viața adolescentei a fost salvată. La finalul acestei săptămîni, ea se va întoarce acasă...

La un pas de moarte
În seara zilei de 9 martie 2013, adolescenta Ana Maria Gîță, de 15 ani, a fost agresată de către Nicu Florin Olteanu, de 19 ani, concubinul acesteia. Tînărul a luat un cuțit și a înjunghiat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 09:15 (6338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartier rezidențial din chirpici la Bora...

Cartier rezidențial din chirpici la Bora...

Actuala administrație din Slobozia se întrece pe sine în ceea ce privește proiectele edilitare. Aleșii locali au în plan să construiască la Bora un cartier rezidențial... din chirpici! «Tinerii din Bora vor locuri de casă. Pentru că acolo sînt utilități, noi le vom da!» susține viceprimarul Valentin Băcanu. De aceste facilități nu beneficiază însă și cartierul rezidențial din zona Gării Slobozia Nouă. Racordarea la utilități a viitorilor locatari se face cu încetinitorul...

Se extinde mahalaua...
Așa cum a promis încă de la instalarea sa în funcție, primarul Alexandru Stoica vrea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 01:52 (7881 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

Administrația Ciupercă sabotează absorbția fondurilor europene

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

De aproape două mandate, administrația Ciupercă susține că una dintre prioritățile sale absolute o reprezintă «investițiile în Sănătate». Realitatea dovedește însă contrariul. Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia, l-a acuzat public pe Silvian Ciupercă de ratarea unei investiții de 30 milioane de euro! Un alt proiect de informatizare a sistemului medical a fost ratat în iulie 2011, din cauza intervenției aceluiași oficial județean...

Un proiect ratat în mod deliberat
Deși vechi de aproape 5 ani, scandalul accesării fondurilor europene pentru «reabilitarea, modernizarea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 00:54 (9618 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hârtie»!

Studiu de fezabilitate pentru himere

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hîrtie»!

Insistența cu care administrația județeană plătește studii de fezabilitate exorbitant de scumpe pentru himere administrative devine periculoasă. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe tipăriturile care-l acuză pe Silvian Ciupercă de ratarea investiției pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni și un nou proiect este supus aprobării Consiliului Județean Ialomița. Luni, 18 martie, Consiliul Județean a cerut acordul pentru cheltuirea a 154 mii de euro pentru un studiu de fezabilitate care presupune realizarea a 6 porturi pe Dunăre, în zona Fetești-Giurgeni. Oficialii județeni au precizat că această prima etapă este una «pe hîrtie»...

Copie la indigo... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2013, 21:04 (6821 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Smirna: Sinucidere învăluită în mister

Smirna: Sinucidere învăluită în mister

Acuzații grave la adresa polițiștilor Secției Grivița. Familia unui tînăr de 29 de ani din satul Smirna, cercetat pentru furt, susține că acesta a fost bătut cu bestialitate de oamenii legii în timpul audierilor. Respectivele acuzații l-ar viza pe ajutorul șefului de post, agentul Vasile Cloșcă. Cazul este cu atît mai cutremurător cu cît, tulburat din cauza presupusei corecții aplicate, suspectul și-a pus capăt zilelor. La nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost deschisă o amplă anchetă. «Oficial, agentul vizat nu a fost implicat în cercetarea acestui caz. Mai mult, expertiza medico-legală infirmă prezența urmelor de violență pe corpul victimei...» au declarat reprezentanții... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 17:36 (18970 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța, acționată în instanță la Căzănești

RAJA Constanța, acționată în instanță la Căzănești

La sfîrșitul anului precedent, Pilă D. Nicolae, din Căzănești, acționa în judecată furnizorul local de apă pentru că, în baza unui contract încheiat la începutul anului, respectivul furnizor «a furnizat apă potabilă... și a preluat de la acesta apele uzate și meteorice». Surpinzător însă, orașul Căzănești nu dispune nici la acest moment de rețea de canalizare... Iar în situația lui Pilă D. Nicolae se află peste 100 de abonați. În replică la acuzațiile care i se aduc, RAJA susține că «aceasta este denumirea completă standard a contractului (...) prin care furnizează serviciul de alimentare cu apă». Războiul continuă...

Pilă, abonatul de la capătul liniei... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 13:36 (10589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul de Afaceri din Urziceni, mort înainte de naștere

Cu sprijinul autorităților locale și județene

Parcul de Afaceri din Urziceni, mort înainte de naștere

Gestant de circa 3 ani în sertarele administrației județene, Parcul de Afaceri din Urziceni a fost declarat public mort. Eșecul administrativ a fost prezentat opiniei publice în cadrul unei conferințe de presă susținută de către președintele Silvian Ciupercă. «Litigiul este nesoluționat în acest moment. Terenul nu este liber de sarcini și, prin urmare, nu poate face obiectul finanțării acestui proiect, care presupune o cofinanțare de 50% din partea noastră. În consecință, cererea noastră a fost respinsă...» a precizat acesta. Dincolo de declarațiile publice, ratarea acestui proiect a cărui valoare  estimată se ridica la 12,6 milioane lei, naște suspiciuni serioase și întemeiate. Voci autorizate... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:25 (7728 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, obligat să renunțe la taxe

Oficial, va fi mai bine...

Spitalul Județean Slobozia, obligat să renunțe la taxe

Ca urmare a scandalului public în care a fost implicată conducerea Spitalului Județean Slobozia, Consiliul Județean Ialomița a impus acestei unități medicale renunțarea la taxele impuse pacienților la intrarea în spital. Potrivit declarațiilor oficiale, acestea ar urma să fie suportate din fonduri publice. «Consiliul Județean Ialomița și-a luat angajamentul de a suporta lunar decontarea celor aproximativ 200 mii lei lunar pe care îi pierdem în acest fel...» a declarat directorul Spitalului Județean Slobozia în cadrul unei conferințe de presă comune, joi, 7 martie 2013. Deși, oficial, taxele impuse de Spitalul Județean Slobozia dispar, pacienții care doresc să fie consultați cu prioritate pot plăti... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:20 (6766 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut public un raport cu privire la fondurile disponibile în anul precedent. Jumătate din bugetul total al instituției, în valoare de 140 milioane lei, a fost destinat sistemului medical privat din județ. Această sumă a fost acordată în proporție de 70% farmaciilor, ca urmare a creșterii consumului de medicamente...

Fonduri de ordinul milioanelor
Sistemul medical privat din Ialomița este alcătuit din laboratoarele de analize medicale, cabinetele private ale medicilor specialiști, cabinetele individuale ale medicilor de familie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:17 (7231 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 700 de procese pentru taxa auto în Ialomița

Anul precedent, pe rolul Tribunalului Ialomița peste 700 de șoferi din județ au intentat procese pentru a nu plăti sau a li se restitui taxa auto. Toți au avut cîștig de cauză!

Taxa auto, scoasă în afara legii
Calculată în funcție de datele tehnice ale fiecărei mașini în parte, taxa auto a fost implementată la 1 ianuarie 2007, o dată cu intrarea României în Uniunea Europeană. Inițial taxa auto a fost instituită șoferilor care cumpărau mașini second-hand din străinătate. Aceste autoturisme au fost considerate ca avînd un nivel de emisie al noxelor mult mai mare decît cele noi.... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:11 (5284 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Colectarea taxelor și impozitelor locale continuă să fie una dintre problemele acute ale administrațiilor publice din Ialomița. Gradul de încasare a debitelor restante în 2012 este de 60%, cu 4 procente mai mult decît în 2011... În fața acestui fenomen care blochează orice încercare de dezvoltare edilitară, primarii ridică din umeri neputincioși...

Golul din vistierie
Incapacitatea de colectare a taxelor și impozitelor a devenit sport administrativ. Raportul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița  cu privire la situația debitelor neîncasate ale celor 66 de primării... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 16:52 (11639 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Programul de Sărbători la Oficiul Național al Registrului Comerțului

Vă informăm că programul de lucru al Oficiului Național al Registrului Comerțului și al oficiilor registrului comerțului de pe lîngă tribunale se va modifica în perioada Sărbătorilor de Iarnă ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:40
(8917 vizualizări - 0 comentarii)


Activități la Penitenciarul Slobozia în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Sărbătorile de iarnă reprezintă o perioadă marcată de o puternică încărcătură emoțională pentru deținuții Penitenciarului Slobozia. Cu această ocazie, la nivelul instituției au fost desfășurate mai multe ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:20
(5529 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Persoană rănită în urma unui accident rutier

O femeie în vîrstă de 47 ani a fost rănită după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un copac. Evenimentul s-a produs miercuri, 17 decembrie 2014, în jurul orei 14,40, pe DN2C, în ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:05
(8177 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Coșereni: Pește fără documente de proveniență

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au depistat, în trafic, trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 31 și 38 de ani, domiciliați în municipiul Slobozia și județul Ilfov, în timp ce transportau cu un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:45
(7354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost aduși joi, 18 decembrie 2014, de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:20
(5124 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate

Polițiștii ialomițeni au efectuat în această săptămînă controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii», pe raza județului Ialomița, în urma acestora fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 12:10
(7076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Prudență la cumpărături, de Sărbători

În această perioadă, premergătoare Sărbătorilor de Iarnă, cînd supermarket-urile, mall-urile, tîrgurile, piețele sînt aglomerate, în graba cumpărăturilor, Poliția ne recomandă să avem un comportament «preventiv ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 11:05
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Peste 600 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara o campanie umanitară, cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă. Oamenii legii vor oferi un sprijin material copiilor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2014, 20:35
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut la volan, a acroșat un alt vehicul

Poliția a fost sesizată vineri, 12 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:25
(6056 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 164 de șoferi sancționați, 16 permise reținute

În acest sfârșit de săptămînă, 12-14 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:20
(4835 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit în Franța, prins la Urziceni

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și a patrimoniului, fapte comise în Franța. La data de 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:10
(6477 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben de ceață

Urmare a atenționării meteorologice de Cod Galben de ceață, în zona Moldovei, Dobrogei și în zonele de sud, Poliția Română recomandă tuturor participanților la trafic să respecte, cu strictețe, regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:00
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedie pe șoseaua către Slobozia Nouă. Șoferul unei mașini a murit într-un accident rutier!

Un tragic accident rutier s-a petrecut sîmbătă, 13 decembrie 2014, în zona cartierului Slobozia Nouă, al municipiului Slobozia. Șoferul de 36 de ani al unei mașini a murit pe loc. Din primele informații ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2014, 17:14
(15710 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale la comercianții de carne

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare  de 25000 de lei, în cadrul activităților desfășurate, la nivel național, pentru prevenirea evaziunii fiscale. Pe parcursul derulării ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2014, 15:50
(5063 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Tînăr de 17 ani, spulberat de un vehicul

Un tînăr de 17 ani a fost la un pas de moarte după ce a fost spulberat de un vehicul. Adolescentul traversase șoseaua prin loc nepermis. Cel care l-a acroșat pe adolescentul de 17 ani este un tînăr, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:40
(4986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au efectuat controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii» pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate. Astfel, la punctele de lucru a 5 societăți comerciale de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:05
(6011 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Spărgător de mașini, reținut de polițiști

Un tînăr, de 21 de ani, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind acuzat de numai puțin de 12 furturi din autoturisme. Prejudiciul creat proprietarilor respectivelor mașini se ridică la 5600 de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 20:10
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi!

Bilanț îngrijorător al polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița. Oamenii legii au în cercetare 3 accidente de circulație produse pe raza județului în ultimele 24 de ore! În urma evenimentelor rutiere, patru ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 19:20
(5096 vizualizări - 1 comentariu)


«Taina Sfântului Maslu», pelerinaj la Urziceni

«Taina Sfîntului Maslu», pelerinaj la Urziceni

Din anul 2009, la inițiativa părintelui Bogdan Ionuț Stancu, Protopop de Urziceni, s-a îndătinat obiceiul ca cei șapte preoți ai orașului de reședință a Protopopiatului să săvîrșească împreună Taina Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 15:15
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 7798 de șomeri în luna noiembrie

La finele lunii noiembrie 2014, rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este de 7,37%, în creștere ușoară față de cea înregistrată la sfîrșitul lunii octombrie 2014, cînd s-a situat la ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 14:25
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini distruse de un copac rupt de vînt

3 mașini au fost distruse din cauza unui copac doborît la pămînt de vîntul puternic, la Slobozia. De asemenea, arborele căzut a rupt și mai multe cabluri de electricitate, telefonie și televiziune. La locul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 13:20
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou prim adjunct

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou prim adjunct

De la 1 decembrie 2014, Jandarmeria Ialomița are un nou prim adjunct. Este vorba despre Răzvan Salaoru, unul dintre militarii instituției care s-a remarcat în numeroase acțiuni întreprinse în teatrele de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 10:40
(6166 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Polițiștii rutieri ialomițeni, sprijiniți de colegii de la ordine publică, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul IGPR, acționează în această săptămînă pentru prevenirea și combaterea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 09:20
(4970 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat preventiv după ce a bătut un polițist

Un agent de poliție din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi a ajuns la spital după ce a fost bătut în timpul serviciului. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict în incinta unui bar din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 19:10
(5858 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Adolescentă de 17 ani, lovită pe trecerea de pietoni

Trecerile de pietoni sînt tratate cu indiferență de șoferi. A simțit-o pe pielea ei o adolescentă de 17 ani care a fost lovită de o mașină în timp ce traversa strada regulamentar. Cea care a produs accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 16:50
(5215 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: A furat un gard!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale de la Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui tînăr, de 28 de ani, suspectat de faptul că ar fi sustras gardul de fier al unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 15:40
(4719 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt gard


DSVSA Ialomița: Proprietarii de bovine depistate cu «bluetongue», despăgubiți de stat

Șase ialomițeni proprietari de bovine depistate cu «boala limbii albastre» au fost despăgubiți în urma demersurilor înaintate către Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 14:20
(7047 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 14 ani, suspectat de furt

Un minor de 14 ani este cercetat de polițiști sub acuzația de furt calificat. El este principalul suspect într-o anchetă privind furtul de bani din cadrul unei societăți comerciale. Luat la întrebări de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 13:15
(4112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


«Copilărie fără delincvență!» la Liceul de Arte Slobozia

Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o campanie națională cu scopul prevenirii delincvenței juvenile. Acțiunea inițiată la București va fi implementată și în județul Ialomița. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 12:25
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Invitație la vals», alături de artiștii Teatrului de Operetă «Ion Dacian»

Duminică 14 decembrie a.c., de la orele 17,00, locuitorii municipiului Slobozia sînt invitați la vals. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură a Municipiului Slobozia, iar intrarea este liberă. Amfitrionii ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2014, 11:15
(4599 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...