Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

Administrația Ciupercă sabotează absorbția fondurilor europene

«Spitalul Județean a ratat o investiție de 30 milioane de euro!»

De aproape două mandate, administrația Ciupercă susține că una dintre prioritățile sale absolute o reprezintă «investițiile în Sănătate». Realitatea dovedește însă contrariul. Vasile Olaru, directorul Spitalului Județean Slobozia, l-a acuzat public pe Silvian Ciupercă de ratarea unei investiții de 30 milioane de euro! Un alt proiect de informatizare a sistemului medical a fost ratat în iulie 2011, din cauza intervenției aceluiași oficial județean...

Un proiect ratat în mod deliberat
Deși vechi de aproape 5 ani, scandalul accesării fondurilor europene pentru «reabilitarea, modernizarea... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2013, 00:54 (9620 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hârtie»!

Studiu de fezabilitate pentru himere

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hîrtie»!

Insistența cu care administrația județeană plătește studii de fezabilitate exorbitant de scumpe pentru himere administrative devine periculoasă. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe tipăriturile care-l acuză pe Silvian Ciupercă de ratarea investiției pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni și un nou proiect este supus aprobării Consiliului Județean Ialomița. Luni, 18 martie, Consiliul Județean a cerut acordul pentru cheltuirea a 154 mii de euro pentru un studiu de fezabilitate care presupune realizarea a 6 porturi pe Dunăre, în zona Fetești-Giurgeni. Oficialii județeni au precizat că această prima etapă este una «pe hîrtie»...

Copie la indigo... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2013, 21:04 (6824 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Smirna: Sinucidere învăluită în mister

Smirna: Sinucidere învăluită în mister

Acuzații grave la adresa polițiștilor Secției Grivița. Familia unui tînăr de 29 de ani din satul Smirna, cercetat pentru furt, susține că acesta a fost bătut cu bestialitate de oamenii legii în timpul audierilor. Respectivele acuzații l-ar viza pe ajutorul șefului de post, agentul Vasile Cloșcă. Cazul este cu atît mai cutremurător cu cît, tulburat din cauza presupusei corecții aplicate, suspectul și-a pus capăt zilelor. La nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost deschisă o amplă anchetă. «Oficial, agentul vizat nu a fost implicat în cercetarea acestui caz. Mai mult, expertiza medico-legală infirmă prezența urmelor de violență pe corpul victimei...» au declarat reprezentanții... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 17:36 (19041 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

RAJA Constanța, acționată în instanță la Căzănești

RAJA Constanța, acționată în instanță la Căzănești

La sfîrșitul anului precedent, Pilă D. Nicolae, din Căzănești, acționa în judecată furnizorul local de apă pentru că, în baza unui contract încheiat la începutul anului, respectivul furnizor «a furnizat apă potabilă... și a preluat de la acesta apele uzate și meteorice». Surpinzător însă, orașul Căzănești nu dispune nici la acest moment de rețea de canalizare... Iar în situația lui Pilă D. Nicolae se află peste 100 de abonați. În replică la acuzațiile care i se aduc, RAJA susține că «aceasta este denumirea completă standard a contractului (...) prin care furnizează serviciul de alimentare cu apă». Războiul continuă...

Pilă, abonatul de la capătul liniei... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 13:36 (10596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul de Afaceri din Urziceni, mort înainte de naștere

Cu sprijinul autorităților locale și județene

Parcul de Afaceri din Urziceni, mort înainte de naștere

Gestant de circa 3 ani în sertarele administrației județene, Parcul de Afaceri din Urziceni a fost declarat public mort. Eșecul administrativ a fost prezentat opiniei publice în cadrul unei conferințe de presă susținută de către președintele Silvian Ciupercă. «Litigiul este nesoluționat în acest moment. Terenul nu este liber de sarcini și, prin urmare, nu poate face obiectul finanțării acestui proiect, care presupune o cofinanțare de 50% din partea noastră. În consecință, cererea noastră a fost respinsă...» a precizat acesta. Dincolo de declarațiile publice, ratarea acestui proiect a cărui valoare  estimată se ridica la 12,6 milioane lei, naște suspiciuni serioase și întemeiate. Voci autorizate... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:25 (7729 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia, obligat să renunțe la taxe

Oficial, va fi mai bine...

Spitalul Județean Slobozia, obligat să renunțe la taxe

Ca urmare a scandalului public în care a fost implicată conducerea Spitalului Județean Slobozia, Consiliul Județean Ialomița a impus acestei unități medicale renunțarea la taxele impuse pacienților la intrarea în spital. Potrivit declarațiilor oficiale, acestea ar urma să fie suportate din fonduri publice. «Consiliul Județean Ialomița și-a luat angajamentul de a suporta lunar decontarea celor aproximativ 200 mii lei lunar pe care îi pierdem în acest fel...» a declarat directorul Spitalului Județean Slobozia în cadrul unei conferințe de presă comune, joi, 7 martie 2013. Deși, oficial, taxele impuse de Spitalul Județean Slobozia dispar, pacienții care doresc să fie consultați cu prioritate pot plăti... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:20 (6769 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Sistemul medical privat din Ialomița costă 70 milioane lei anual

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut public un raport cu privire la fondurile disponibile în anul precedent. Jumătate din bugetul total al instituției, în valoare de 140 milioane lei, a fost destinat sistemului medical privat din județ. Această sumă a fost acordată în proporție de 70% farmaciilor, ca urmare a creșterii consumului de medicamente...

Fonduri de ordinul milioanelor
Sistemul medical privat din Ialomița este alcătuit din laboratoarele de analize medicale, cabinetele private ale medicilor specialiști, cabinetele individuale ale medicilor de familie... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:17 (7233 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 700 de procese pentru taxa auto în Ialomița

Anul precedent, pe rolul Tribunalului Ialomița peste 700 de șoferi din județ au intentat procese pentru a nu plăti sau a li se restitui taxa auto. Toți au avut cîștig de cauză!

Taxa auto, scoasă în afara legii
Calculată în funcție de datele tehnice ale fiecărei mașini în parte, taxa auto a fost implementată la 1 ianuarie 2007, o dată cu intrarea României în Uniunea Europeană. Inițial taxa auto a fost instituită șoferilor care cumpărau mașini second-hand din străinătate. Aceste autoturisme au fost considerate ca avînd un nivel de emisie al noxelor mult mai mare decît cele noi.... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2013, 11:11 (5287 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Colectarea taxelor și impozitelor locale continuă să fie una dintre problemele acute ale administrațiilor publice din Ialomița. Gradul de încasare a debitelor restante în 2012 este de 60%, cu 4 procente mai mult decît în 2011... În fața acestui fenomen care blochează orice încercare de dezvoltare edilitară, primarii ridică din umeri neputincioși...

Golul din vistierie
Incapacitatea de colectare a taxelor și impozitelor a devenit sport administrativ. Raportul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița  cu privire la situația debitelor neîncasate ale celor 66 de primării... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 16:52 (11648 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceri cu energie regenerabilă «străină» de 20 milioane de euro

În Ialomița

Afaceri cu energie regenerabilă «străină» de 20 milioane de euro

Ialomița se redresează economic cu ajutorul investitorilor din afară. Majoritatea afacerilor străine demarate în județ au ca obiect de activitate producerea de energie regenerabilă. Deși firmele sînt mai puțin cunoscute, capitalul pe care acestea l-au investit în Ialomița este de 20 milioane de euro... Oficialii din administrația județeană au deja un plan de atragere a cît mai multor investitori străini. «Facilitățile pe care le punem la dispoziția străinilor sînt multiple...» a declarat Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

Energie regenerabilă adusă din Vest... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2013, 10:56 (8346 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ruinele nimănui» la Slobozia

«Ruinele nimănui» la Slobozia

De 4 ani de zile, edilii locali au transformat Slobozia într-un șantier. Semnalul a fost dat de către Gabi Ionașcu, o dată cu demararea investiției pentru reabilitarea rețelei de apă a orașului. Potrivit oficialilor locali, în această vară, Piața Revoluției din Slobozia va deveni, pentru următorii 3 ani, un imens șantier... Și exemplele pot continua pentru că doar cîteva din cele 75 de străzi care urmează să fie reabilitate au fost finalizate. În aceste condiții, obiectivele edilitare «uitate» în diferite stadii de execuție n-au nici o șansă. Autoritățile ne contrazic...

Administrația Stoica, scoasă la tablă... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2013, 18:26 (6916 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia ruine

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, departe de finanțările europene

Cronica dezinteresului administrativ

Ialomița, departe de finanțările europene

Numărul proiectelor cu finanțare europeană depuse de administrațiile locale din Ialomița rămîne în continuare scăzut. Deși 2012 a fost un an problematic din punct de vedere a absorbției fondurilor comunitare, primăriile n-au schițat vreun interes față de acestea... Trist dar adevărat, în cei 6 ani scurși de la integrarea României în Uniunea Europeană, în județ au fost aprobate pentru finanțare doar 18 proiecte...

Fondurile UE, «cai verzi pe pereții administrativi»...
Săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a dat publicității un raport privitor la rezultatele pe care județul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2013, 18:24 (6086 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumul spre Iazu devine impracticabil

Înapoi la gropi

Drumul spre Iazu devine impracticabil

Finalizat în toamna anului 2012, după 20 de ani de așteptare, DN21, Slobozia-Iazu, devine încet-încet, impracticabil. La numai 6 luni de la finalizarea lucrărilor, gropile apărute în asfalt cresc, iar circulația a redevenit greoaie...

Un drum cu... cîntec
În luna aprilie a anului 2011, Consiliul Județean Ialomița anunța cu mîndrie electorală că a reușit să smulgă Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri promisiunea că DN 21 Slobozia-Iazu va fi reabilitat pe o lungime de 17 kilometri. De la data anunțului pînă la licitație și adjudecarea lucrărilor de către OYL Company Holding... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 13:00 (14712 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Descoperire macabră la Fundata

Două cadavre au fost scoase din lacul Schiauca!

Descoperire macabră în după amiaza zilei de miercuri, 13 martie a.c., pe malul lacului Schiauca, din zona localității Fundata. Cadavrele a doi localnici au fost scoase dintr-o mașină care a alunecat în apă. Se pare că cei doi bărbați dispăruseră de acasă în noaptea de duminică spre luni, 10/11 martie 2013.
Din primele informații ale anchetatorilor sosiți la locul tragediei este vorba despre doi bărbați domiciliați în satul Fundata, de 35 și 43 ani. În noaptea de duminică spre luni, 10/11 martie a.c., după ce au consumat băuturi alcoolice, aceștia s-au urcat la volanul unui autoturism marca Renault Clio și au plecat să se plimbe pe malul lacului Schiauca. Niciunul dintre ei nu poseda permis... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 12:48 (12530 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenurile agricole din Ialomița, cultivate integral

Autoritățile județene fac declarații hazardate

Terenurile agricole din Ialomița, cultivate integral

Ialomița a depășit demult epoca terenurilor nelucrate, iar pîrloagele, cîte vor mai fi, sînt excepțiile care confirmă regula. Potrivit oficialilor județeni, la acest moment există peste 346 mii de hectare de teren arabil cultivat în totalitate, iar fermierii ialomițeni caută cu disperare să-și extindă suprafețele. Paradoxal, în vreme ce agricultura ialomițeană devine treptat-treptat competitivă și eficientă din punct de vedere economic, localitățile sărăcesc...

«Impozitul pe pîrloagă» nu afectează Ialomița
În urmă cu două săptămîni, pe 20 februarie 2013, ministrul Finanțelor ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 09:13 (12201 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Judecătorii, «îngropați» în dosare privind neplata rovinietei

Număr record de dosare înregistrate la Judecătoria Fetești. Peste 4000 de cauze prind amenzile aplicate șoferilor prinși circulînd fără rovinietă în zona podurilor dunărene Fetești-Cernavodă și Giurgeni Vadu-Oii așteaptă să fie soluționate de către magistrații din cadrul instanței. Din cauza volumului mare de muncă, ultimul inculpat va fi chemat în sala de judecată să depună mărturie după data de 1 ianuarie 2014...
Anul precedent, pe rolul Judecătoriei Fetești au intrat în lucru 7000 de dosare privind amenzile acordate șoferilor prinși circulînd în zona podurilor dunărene Fetești-Cernavodă și Giurgeni-Vadu Oii fără roviniete. Doar 3000 dintre cauze au fost judecate și soluționate, alte ... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2013, 09:04 (6230 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Tentativă de suicid în condiții misterioase

Tragedie la Slobozia în după-amiaza zilei de luni, 11 martie 2013. Un cetățean italian, în vîrstă de 43 ani, a căzut în gol de la etajul 8 al blocului în care locuia. Bărbatul a supraviețuit ca printr-o minune și a fost transferat cu un elicopter SMURD la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București. Se pare că acesta era consumator de droguri…

A vrut să moară…
Cel care a observat gestul necugetat al bărbatului a fost un șofer, de 30 ani, care mergea cu mașina prin zona blocului. El l-a observat pe italianul Casimo Servidio, de 43 ani, cum a sărit de la geamul apartamentului în care... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2013, 15:47 (9110 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fetești: Copil de 9 ani, mort după ce un zid s-a prăbușit peste el!

Fetești: Copil de 9 ani, mort după ce un zid s-a prăbușit peste el!

Tot la Fetești, un bărbat a fost împușcat după ce a fost prins la furat de fier vechi!

Tragedie la Fetești în după-amiaza zilei duminică, 10 martie 2013. Un băiețel de 9 ani a murit în brațele medicilor de la Spitalul Fetești. Copilul a fost prins sub dărîmăturile unui zid...
Băiețelul, împreună cu rudele sale, au plecat să adune fier vechi din incinta unui complex de porci dezafectat din zona municipiului Fetești. Copilul s-a apropiat de un zid din apropierea respectivului obiectiv, iar construcția s-a prăbușit peste el. Panicate, rudele copilului au sunat imediat la 112... La fața locului s-a deplasat un echipaj de la Ambulanță care l-a transportat pe copilul de 9 ani la Spitalul Fetești. Din cauza multiplelor leziuni pe care le-a suferit, copilul nu a mai putut fi salvat... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2013, 13:28 (7800 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor în localitatea Traian. Minoră de 15 ani, măcelărită de concubin!

Sîmbătă, 9 martie 2013, o minoră de 15 ani, din localitatea Traian, a fost la un pas de moarte... Adolescenta a fost agresată de concubinul său, Nicu Florin Olteanu, de 19 ani. Din primele informații se pare că motivul scandalului dintre cei doi îl reprezintă faptul că tînăra ar fi vrut să pună capăt relației pe care o avea cu concubinul-agresor. Furios de faptul că fata vrea să îi spună adio pentru totdeauna, Nicu Florin Olteanu a mers în bucătărie, a luat un cuțit, după care și-a înjunghiat tînăra concubină de patru ori în abdomen, lăsînd-o într-o baltă de sînge...
Tînăra a fost găsită mai mult moartă decît vie chiar de către unchiul agresorului, acesta sunînd imediat la 112. Ajunsă în... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2013, 12:49 (13569 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Războiul asociațiilor de proprietari cu administrațiile locale

La Slobozia, 7000 de proprietari așteaptă o soluție

Războiul asociațiilor de proprietari cu administrațiile locale

De mai bine de 5 ani, administrația locală se află într-un război permanent cu asociațiile de proprietari. Edilii locali, indiferent de coloratura politică, susțin că legea 230/2007, prin care este reglementată activitatea acestor asociații, are lacune și trebuie îndreptată pentru a se pune astfel capăt abuzurilor din sistem. De cealaltă parte a baricadei, reprezentanții asociațiilor de proprietari resping orice ingerință a administrației în organizarea internă. Aflați la mijloc, proprietarii de apartamente nu au decît o singură opțiune: să plătească!

Personaje diferite, aceeași poveste... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2013, 17:38 (9138 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 28950 de lei

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 28950 de lei

Pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul tip de Coronavirus, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu jandarmi și polițiști locali au continuat ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2020, 18:10
(2094 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 83 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 18 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 6080, cu 83 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2020, 15:45
(2420 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie a conductei principală de apă la Dridu

În cursul serii de joi, 17 decembrie 2020, conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Caisului din localitatea Dridu a înregistrat o avarie. În vederea executării lucrărilor de remediere a acesteia ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 19:30
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


ENEL: Proiect-pilot de acces în magazine pe bază de programare telefonică

Enel Energie și Enel Energie Muntenia implementează începând cu această săptămână un proiect-pilot cu ajutorul căruia clienții pot avea acces în magazine inclusiv în baza unei programări telefonice. Scopul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 18:50
(3623 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorii unei spargeri de locuințe, prinși de polițiști

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au probat activitatea infracțională a doi tineri, de 19 și 22 de ani, ambii din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 18:35
(1485 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amendat pentru că a încălcat măsura izolării la domiciliu

Un bărbat de 57 de ani, din Slobozia, a fost amendat miercuri, 16 decembrie a.c., după ce a încălcat măsura izolării la domiciliu. În urma verificărilor făcute de polițiști la domiciliul acestuia, oamenii ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 18:15
(2049 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 55700 de lei

În ultimele 24 de ore au fost controlate 27 societăți comerciale și 14 mijloace de transport în comun, totodată fiind legitimate peste 1425 de persoane. Echipele de control au depistat și sancționat 14 ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 18:10
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 77 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 17 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5997, cu 77 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 15:40
(2125 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Microbuz implicat într-un accident rutier. 4 persoane au fost rănite

Cotorca: Microbuz implicat într-un accident rutier. 4 persoane au fost rănite

Un microbuz în care se aflau 9 persoane a fost implicat într-un accident rutier în seara zilei de miercuri, 16 decembrie 2020. Evenimentul rutier s-a petrecut pe raza localității Cotorca, la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 01:15
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Ultima tranșă de subvenții acordate agricultorilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 2 decembrie 2020, a demarat autorizarea plăților finale, ca diferență între cuantumul calculat și cuantumul acordat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 17:25
(7657 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosar penal pentru «violență domestică»

Un tânăr de 25 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce și-ar fi lovit soția. Astfel, în ziua de marți, 15 decembrie a.c., polițiștii au fost sesizați de către o tânără, de 20 ani, din ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 17:10
(1782 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii au efectuat o serie de controale cu privire la respectarea măsurilor de protecție sanitară pe raza județului Ialomița. Cu această ocazie, au fost controlate 26 societăți ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 16:15
(1819 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 78 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 16 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5920, cu 78 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 15:20
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Sancțiuni aplicate angajatorilor

În luna noiembrie a acestui an, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat mai multe controale tematice ce au avut ca obiect identificarea și combaterea muncii nedeclarate. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 14:50
(1632 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 65 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5842, cu 65 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2020, 15:45
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incidența cazurilor COVID-19 se menține ridicată

Datele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că la nivelul municipiului Slobozia rata incidenței cazurilor se menține ridicată. Astfel, potrivit ultimelor raportări, rata ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2020, 19:05
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,34%, rata șomajului în octombrie 2020

La sfârșitul lunii octombrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4073 șomeri (din care 1897 femei), rata șomajului fiind de 4,34%, cu 0,04% peste ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2020, 17:25
(2695 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 99 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 14 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5777, cu 99 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2020, 17:05
(2671 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru vânzarea ilegală de material lemnos și pomi de Crăciun

IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru vânzarea ilegală de material lemnos și pomi de Crăciun

În perioada 11-12 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul silvic și pentru depistarea transporturilor ilegale de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2020, 15:30
(5153 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 81 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5678, cu 81 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2020, 15:15
(3713 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 78 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5597, cu 78 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2020, 15:30
(2378 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC POLARIS M. HOLDING SRL
-Punct de lucru Slobozia
anunță cetățenii din zona de case
că serviciul de colectare al deșeurilor
menajere și al deșeurilor reciclabile
aferent zilelor de
sărbătoare legală 25.12.2020 (vineri)
și 01.01.2021 (vineri)

ce cuprinde străzile: IANACHE,
FERDINAND, PARIS, LONDRA,
BRĂILEI, MINERVA, PANDURI, OITUZ,
MĂRĂȘEȘTI, PRELUNGIREA MĂRĂȘEȘTI,
PENEȘ CURCANUL, 24 IANUARIE 1859,
COL. ION POPESCU, ION ALBEȘTEANU,
PANAIT ISTRATI, WALTER MĂRĂCINEANU,
STR. 1918, DROPIEI, POGOANE,
GHEORGHE POPESCU,
BDUL 1 DECEMBRIE 1918,
A.C. LĂZĂRESCU ION,
GHEORGHE FOLESCU și Cartierul BORA
cu toate străzile aferente
,
se va efectua în datele
de 26.12.2020 (sâmbătă),
respectiv 02.01.2021 (sâmbătă)

11 Decembrie 2020, 19:05


Grupul de Comunicare Strategică: 106 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5521, cu 106 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2020, 16:15
(2870 vizualizări - 2 comentarii)


Tânăr din Ciulnița, reținut pentru «tâlhărie»

Un tânăr de 32 de ani din comuna Ciulnița a fost reținut pentru 24 de ore în ziua de joi, 10 decembrie 2020. Acesta este principalul suspect al unei fapte de «tâlhărie» comisă la Slobozia, pe data de 2 ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2020, 16:10
(2840 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 22 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de prevenire a faptelor antisociale dar și cu scopul de a verifica modul în care cetățenii respectă măsurile de protecție sanitară ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2020, 16:05
(1672 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat portofelul din geantă

Polițiștii ialomițeni au depistat o femeie, de 42 de ani, din Fetești, bănuită că ar fi sustras un portofel cu bani și acte. Bunurile au fost recuperate și predate persoanei vătămate. În cursul zilei de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:55
(2042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Beți la volan, pe străzile Sloboziei

Miercuri, 9 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Slobozia au depistat în flagrant un bărbat, în vârstă de 40 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia sub ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:50
(2826 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 27700 de lei

Pe fondul numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu celelalte forțe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:45
(3819 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 10 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5415, cu 37 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:35
(2430 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-a bătut soția

Marți, 8 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 35 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost lovită și amenințată de concubinul său. În ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 17:05
(11469 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...