Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Utopia Siret-Bărăgan

Utopia Siret-Bărăgan

De cîțiva ani încoace, utopia numită Canalul Siret-Bărăgan a ajuns să inflameze discursurile oficiale. În Ialomița, primul care a repovestit despre această investiție salvatoare pentru Ialomița a fost fostul ministru al Agriculturii, Valeriu Tabără, acum vreo doi ani, la o Zi a Porumbului. De-atunci, a curs multă apă pe Siret, dar acesta nu s-a mai revărsat. S-a revărsat, în schimb, tolba cu promisiuni electorale. Iar canalul Siret-Bărăgan este una dintre cele mai frumoase. La fel de frumoasă ca cei 400 de kilometri de autostradă promiși de guvernul Boc la începutul guvernării sale...

O investiție de 4,5 miliarde de euro... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:36 (9450 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deși va finalizată la sfîrșitul anului 2013

«Platforma Industrială IMM» de la Slobozia a intrat în faliment

Municipalitatea din Slobozia construiește Parcul Industrial de la Vamă degeaba. Investiția de peste 17 milioane lei este destinată unor firme falimentare. Agenții economici care ar fi trebuit să-și desfășoare activitatea pe «Platforma Industrială IMM» încep să-și închidă afacerile...

Beneficiari falimentari
Imediat după alegerile locale, primarul Alexandru Stoica și viceprimarul Valentin Băcanu semnau un proiect megaloman în valoare de peste 17 milioane lei, inițiat încă de pe vremea ex-primarului Gabi Ionașcu. Este vorba despre proiectul ce vizează construcția în zona Vamă din... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2012, 19:32 (9338 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Apendicita care ucide încet...

Vicepeședintele Colegiului Medicilor Ialomița, acuzat de malpraxis

Apendicita care ucide încet...

O banală operație de apendicită l-a adus pe Matei Viorel în pragul morții. După 4 luni de chin și zeci de drumuri la spital avea să afle că doctorul Octavian Alexandrescu, de la spitalul din Urziceni, a «uitat» în burta acestuia un pansament de 30 de centimetri pătrați. Din decembrie și pînă în martie, fașa uitată s-a transformat într-o pungă de puroi de 800 de mililitri. Iar doctorul Alexandrescu este bine mersi, mulțumim de întrebare!

Ce nu te omoară, te întărește
Pe 20 decembrie 2011, după o noapte de dureri, Matei Viorel s-a internat la spitalul din Urziceni pentru ceea ce... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 18:05 (28999 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Jucării» cu gloanțe pentru 1600 de ialomițeni

«Jucării» cu gloanțe pentru 1600 de ialomițeni

În Ialomița a început marea înarmare. Fie că sînt pasionați de vînătoare, fie că încearcă să țină bandiții la distanță, tot mai mulți ialomițeni preferă să aibă la purtător cîte o pușcă sau un pistol. Sînt deja 1600 de persoane în întreg județul care dețin premise de port armă...

Arme pentru ialomițeni
Statisticile Poliției Județene arată că, în momentul de față, 1600 de ialomițeni dețin legal o armă letală sau neletală. Spunem legal pentru că vorbim despre cei care dețin documente prin care le este recunoscut dreptul de a purta o armă. Astfel, în Ialomița există un număr de ... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 17:53 (10148 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ialomița arme

Click aici

EVENIMENT

Scandal marca Vasile Olaru

Slobozia: Spitalul Județean externează pacienți cu fracturi deschise

În seara zilei de 31 august 2012, Călin Victor din comuna Ciochina era accidentat grav de primarul orașului Căzănești, Stelian Traian. Incidentul a reprezentat debutul unui șir de bizarerii inexplicabile care au transformat victima în vinovat. Ceea ce este însă strigător la cer este faptul că, deși internat cu fractură deschisă, Călin Victor a fost externat după 7 zile de către dr Vasile Olaru și trimis acasă «să facă sex ca să se vindece»...

Legea nu e pentru toată lumea
În seara zilei de 31 august, noul primar PSD al orașului Căzănești, Stelian Traian, a accidentat grav într... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 10:57 (30171 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban, la un pas de insolvență

Slobozia: Urban, la un pas de insolvență

SC Urban se prăbușește sub greutatea datoriilor acumulate în decursul ultimilor ani. În așteptarea unei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor care să decidă viitorul societății, conducerea  SC Urban se teme de ce mai rău. «Așteptăm ca Apele Române să declanșeze procedura de insolvență. Este inevitabil în condițiile în care nu mai putem plăti datoriile acumulate...» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban.

Urban, la mîna Direcției Apelor
Amînate la nesfîrșit, deciziile radicale de redresare a SC Urban continuă să se lase așteptate. La trei luni de la ultima... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 09:44 (13131 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Mărturia unui hoț

Munteni Buzău: «Polițiștii m-au băgat în spital!»

Hoții au ajuns să fie spaima polițiștilor și nu invers. Patru oameni ai legii sînt acuzați de un tînăr de 26 ani, din Căzănești, că l-au băgat în spital după ce i-au aplicat o corecție zdravănă, fără să aibă un motiv. Oamenii legii infirmă acuzațiile și susțin că tînărul este un hoț nemulțumit de faptul că a fost «deranjat» în timp ce fura porumb de pe un cîmp din localitatea Munteni Buzău. Și nu era singur, ci însoțit de tatăl, fratele și cumnata sa! Un lucru este cert, în momentul în care polițiștii le-au cerut tuturor explicații, suspecții au sărit imediat la scandal. Partea vătămată nu are stare nici pe patul spital... Internat la Slobozia, medicii susțin că acesta este reclacitrant și a semnat... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2012, 09:04 (11911 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Bani publici pentru «locotenentul» lui Gigi Piticu

Administrația Stoica își plătește datoriile

Bani publici pentru «locotenentul» lui Gigi Piticu

Joi, 30 august 2012, Consiliul Local Slobozia a aprobat «alocarea de la bugetul local al municipiului Slobozia a sumei de 3000 lei reprezentînd ajutor de urgență pentru domnul Zăgan Marian». Potrivit unora dintre consilierii locali prezenți, ajutorul respectiv reprezenta «un precedent periculos» în condițiile în care nu există un regulament intern care să prevadă alocarea unor astfel de ajutoare. Marian Zăgan este unul dintre «locotenenții» interlopului Gigi Piticu și a fost arestat în anul 2009 pentru «vătămare corporală gravă, ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice»... Oficialii locali susțin că nu este vorba despre nicio plată electorală, ci doar de niște banale... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2012, 19:46 (11024 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Coasa» doctorului Lăzărescu

Spitalul Județean de Urgență Slobozia «ucide» bolnavii de cancer

«Coasa» doctorului Lăzărescu

Peste 500 de bolnavi de cancer din Ialomița sînt condamnați la moarte chiar de doctorul care îi tratează. Vorbim despre medicul Gheorghe Lăzărescu, singurul specialist oncolog pe care județul îl are... Șef de secție la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, doctorul Lăzărescu refuză categoric să le acorde tratament bolnavilor săi și să la elibereze rețete. Aceste aspecte sînt suficiente, dar vă aducem la cunoștință și faptul că, măcinați de boală, oamenii așteaptă cu orele în fața cabinetului de consultații. Doctorul Lăzărescu, așa cum îi stă în fire de ani buni, are obiceiul să întîrzie cu orele...

Lungește Doamne boala și-alungă suferința...... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2012, 16:21 (80044 vizualizări - 83 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Stoica «zboară» spre China

Pe drumurile bătătorite de Ionașcu...

Administrația Stoica «zboară» spre China

Administrația locală din Slobozia își face bagajele. Primarul Alexandru Stoica, viceprimarul Valentin Băcanu, însoțiți de alți trei consilieri USL vor pleca în China. Excursia va avea drept punct terminus orașul Nanyang din provincia Hanan și va dura 9 zile. Oficial, vizita are un scop diplomatic, urmînd a se purta discuții cu cei mai potenți afaceriști din zonă pentru demararea unor investiții chinezești în Bărăgan... Ideile afacerilor cu China își au originile pe timpul guvernării primarului Gabi Ionașcu care, la rîndu-i, a vizitat China. Că oamenii de afaceri chinezi nu au produs investiții la nivel local, e cu totul altă poveste... «De data asta ne vom strădui mai mult!» spune răspicat primarul... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2012, 16:12 (8696 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Filmele rusești revin la Slobozia

După mai bine de 20 de ani

Filmele rusești revin la Slobozia

În perioada 10-16 septembrie 2012, Casa de Cultură Slobozia va fi gazda Festivalului Filmului Rusesc «Kino +». 7 dintre cele mai bune producții rusești ale ultimilor opt ani, premiate la festivaluri de profil internaționale, vor fi proiectate la Slobozia. Spectatorii care vor ajunge în fața marelui ecran nu vor plăti bilet, toate producțiile urmînd a fi difuzate gratuit. Și surprizele nu se vor opri aici! Actrița Monica Bîrlădeanu va aduce la Slobozia cea mai nouă producție a sa, denumită «Despre oameni și melci». Evenimentul este programat pentru sfîrșitul lunii septembrie...

Davai ceas, davai film!... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2012, 16:07 (11941 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O fostă angajată a Azilului de Bătrâni de la Fierbinți Târg acuză actuala conducere că «sedează vârstnicii»

Scandal la Direcția Generală de Asistență Socială pentru Protecția Copilului Ialomița

O fostă angajată a Azilului de Bătrîni de la Fierbinți Tîrg acuză actuala conducere că «sedează vîrstnicii»

Acuzații șocante la Azilul de Bătrîni din Fierbinți Tîrg. O fostă angajată susține că actuala conducere dă ordine ca cei 43 de bătrîni aflați în Centru să fie sedați pentru a fi transformați în «legume». Conducerea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a dechis deja o anchetă în acest caz. «Este un conflict între directoare și angajata care face acuzații...» declară Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița...

Control intern la Azilul din Fierbinți Tîrg
Potrivit declarațiilor fostei angajate de la Fierbinți Tîrg, care ocupa funcția de psiholog... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2012, 17:07 (66382 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Farmacii «non-stop» doar 3 ore pe noapte

Slobozia: Farmacii «non-stop» doar 3 ore pe noapte

Un antibiotic administrat în miez de noapte, cînd febra este 40, alungă orice răceală... Dar de unde să-l cumperi? Deși Slobozia este orașul cu cele mai multe farmacii din județul Ialomița, niciuna nu are program non-stop. În municipiul reședință de județ, «non-stop» se traduce printr-un program de doar trei ore, de la 22,00-1,00. «Această afacere nu este rentabilă...» ne explică reprezentanții Colegiului Farmaciștilor Ialomița. Și toate acestea în condițiile în care punctele farmaceutice sînt cei mai mari consumatori ai bugetului Sănătății ialomițene...

Avem mai multe farmacii decît alimentare... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2012, 16:59 (22296 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Glam Russian Fashion» la Atelierul SORINNA

Marți seară, 4 septembrie a.c., la Slobozia, protipendada locală a beneficiat de o prezentare de modă de excepție. Atelierul SORINNA, condus de Mihaela Brînză, a lansat colecția de rochii de seară a sezonului toamnă-iarnă 2012-2013. Spectacolul, unul inedit pentru slobozeni, s-a bucurat de apreciere și aplauze...

O colecție glamour
Marți seară, de la orele 19,30, la Salonul «Nobless» din Slobozia, Andreea Brînză și Ioana Popică au lansat colecția de rochii de seară, sezonul tomană-iarnă, ale Atelierului SORINNA. Designerii Atelierului au ales pentru această colecție să prezinte... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2012, 17:56 (10630 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean face «danii» din bani publici

Anul ăsta Moș Crăciun a venit mai devreme

Consiliul Județean face «danii» din bani publici

Consiliul Județean Ialomița estimează un excedent bugetar de 6 milioane lei. Destinația acestor fonduri a fost stabilită în cadrul unei ședinței ordinare în care consilierii județeni au distribuit bani către administrația Stoica, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, SC Drumuri și Poduri... Și exemplele pot continua! Oficial, transformarea veniturilor instituției în danii este una justificată. «Consiliul Județean Ialomița este preocupat de distribuirea judicioasă a resurselor bugetare pe care le are la dispoziție!» declară senin vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ioan Martin.

Nu-i prost cine cere... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2012, 16:47 (7596 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sîntem pe primul loc... de la coadă!

Ialomița: Doar 10,21% promovabilitate la Bacalaureatul de toamnă

Absolvenții de liceu din Ialomița au comis-o din nou. La cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului, aceștia s-au făcut și mai mult de rîs. Au reușit să iasă pe primul loc ... de la coadă! Cu un procent de promovabilitate de doar 10,21%...
La Bacalaureatul de toamnă s-au înscris 1345 de elevi, majoritatea dintre ei fiind cei care nu au reușit să promoveze examenul în sesiunea din vară. Cu toate acestea, doar 1146 au susținut probele... Restul, pentru că nu s-au prezentat, au fost considerați absenți. În ceea ce privește numărul promovaților, statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că doar 117 elevi au reușit să treacă Bacalaureatul de toamnă. Exprimat în procente, este vorba... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2012, 16:33 (10154 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Pensii europene pentru «căpșunarii» ialomițeni

Pensii europene pentru «căpșunarii» ialomițeni

Ialomițenii care au muncit în țările Uniunii Europene și au atins vîrsta de pensionare beneficiază de pensii comunitare. Vorbim despre un număr 43 de «căpșunari», menajere sau lucrători în domeniul construcțiilor. Cei mai mulți dintre aceștia și-au desfășurat activitatea pe teritoriul Spaniei...

Pensii pentru «căpșunari»
Odată cu integrarea României în Uniunea Europeană, cetățenii țării noastre care au lucrat cu forme legale în alte state membre pot beneficia de pensie comunitară.  Legislația în vigoare prevede faptul că persoanele care au desfășurat activități profesionale... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2012, 16:19 (8157 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană în Anul Dragonului

Mai puțin de două săptămîni pînă la primul clopoțel

Școala ialomițeană în Anul Dragonului

Pe 17 septembrie, școlile din Ialomița se pregătesc să-și redeschidă porțile. Au aceleași săli cu aspect neplăcut, igienizate la nesfîrșit, și aceleași bănci rupte, reparate la fiecare început de an școlar. În clase a pătruns o aromă de iz penal și vine de la catedră. Mai sînt cîteva săptămîni pînă cînd se sună de intrare, iar în școli au început schimbările. Pe criterii de «competență», alți directori preiau frîiele acelorași insituții firave și fără personalitate, incapabile să le ofere elevilor o educație exemplară...

Începe tăvălugul schimbărilor
Directori de partid pentru școli apolitice... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2012, 16:09 (21961 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Poveste de cartier cu Codiță, Zbârlitu’ și Redi

Apel umanitar

Slobozia: Poveste de cartier cu Codiță, Zbîrlitu’ și Redi

În urmă cu aproape două săptămîni, în cartierul din imediata vecinătate a Policlinicii cu Plată din Slobozia, la blocul 43, scara D, s-a consumat una dintre miile de drame fără glas ale civilizației urbane. Trei dintre cățeii adoptați de copiii din bloc au fost otrăviți cu furadan «pentru că lătrau». Eduard, în vîrstă de 10 ani și Alexandra, de 8 ani, povestesc cu ochii în lacrimi despre prietenii lor omorîți cu sălbăticie. «Erau cîinii noștri. Aveau certificat de la medic, îi duceam seara la plimbare în lesă. De ce i-au omorît?...». Locatarii blocului fac un apel umanitar pentru ca drama celor trei patrupede și a stăpînilor lor să nu se mai repete...

Sălbăticia civilizației urbane... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:59 (18380 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Protecție socio-culturală pe bani privați

Idei pe bigudiuri

Slobozia: Protecție socio-culturală pe bani privați

Ideile crețe par inventate de administrația locală din Slobozia. Cel mai elocvent exemplu îl reprezintă abonamentele pentru spectacolele de teatru jucate pe scena Casei de Cultură Municipală. Conceptul presupune ca aceste abonamente să fie plătite de bogați ca să destindă și săracii. Mai mult, transformat într-o veritabilă caravană de bîlci, celebrul Teatru «Nottara» din București va susține reprezentații lunare în oraș. Așa arată în viziunea viceprimarului PNL, Cezar Zamfir, noua stagiune de spectacole de la Slobozia, al cărei start e greu de preconizat. E bine măcar că știm ce ne așteaptă...

Abonamente de la bogați pentru elevi și studenți... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:54 (8471 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4992 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7397 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6036 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6299 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4931 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9702 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8292 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9977 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...