Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acțiune pentru 200 de copii cu dizabilități

«Ziua Mondială de Luptă Împotriva Autismului», sărbătorită la Slobozia

Dacă renunțăm preț de cîteva secunde la indiferență, putem sprijini un copil bolnav de autism. Trebuie doar să vrem... Pe 2 aprilie, de «Ziua Mondială a Luptei Împotriva Autismului», la Slobozia, copiii bolnavi de această maladie au mărșăluit pe străzile orașului rugîndu-i pe oamenii mari: «Ajutați-ne să înțelegem lumea!».

Alături de Ionuț și Ema...
Ne-am alăturat inițiativei Asociației «ASIL», ONG local care luptă pentru sprijinul micuților afectați de această maladie, din dorința de a înțelege mai bine cum să îi ajutăm pe acești copii. Așa am reușit să îi cunoaștem pe Emma și... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:12 (7722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20973 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Procurorii anticorupție au dispus trimiterea în judecată a fostului șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț-Marius Scrioșteanu, împreună cu alte 38 de persoane, în dosarul privind faptele de corupție din Portul Constanța. Potrivit rechizitoriului, «cei 39 erau membri ai unui grup infracțional care controla activitățile de import-export din cadrul Direcției regionale vamale Constanța, prin perceperea unor sume de bani pentru procesarea vamală a mărfurilor, indiferent dacă erau introduse licit sau ilicit». Deși arestat inițial, în mai 2011, Scrioșteanu a fost eliberat în luna iulie 2011, printr-o decizie a magistraților Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Scrioșteanu, un vameș acuzat de corupție... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:26 (12491 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Tradiția merge mai departe

S-a redeschis atelierul de încondeiat ouă la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

De 15 ani, în preajma Paștelui, Muzeul Național al Agriculturii deschide atelierul de încondeiat ouă. Marți, 3 aprilie a.c, am fost prezenți la inaugurare, alături de un grup de copii veniți de la școli și grădinițele din oraș...

Simbolul ouălor încondeiate...
Am stat de vorbă cu Mihaela, o fetiță de-o șchioapă de la Grădiniția «Junior», pentru că era cea mai atentă la explicațiile muzeografilor și lucra cu multă migală. A fost pentru prima dată cînd participă la un astfel de eveniment. «Trebuie să ții bețișorul acesta, să îl îmnoi în ceară și să tragi linii pe coaja oului. Asta... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:19 (9052 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Produse tradiționale și nu prea

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Sîmbătă, 31 martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au făcut o descoperire mai puțin obișnuită. Comercianții care vindeau produse din carne preparată după rețete tradiționale în Piața Revoluției din Slobozia aveau marfa cumpărată de la mai multe supermarketuri din București. Pentru că și-au înșelat clienții, aceștia au fost amendați contravențional...
Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor au confiscat nu mai puțin de 143 de kilograme de produse din carne, în special cîrnați, pe care producătorii îi vindeau drept «tradiționali»... Mai mult, preparatele erau vîndute la prețuri gigant și nu erau depozitate conform.
«În documentele pe care noi le-am... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 09:39 (11590 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Administrațiile locale dau bir cu fugiții

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Restanțieri în colectarea taxelor și impozitelor locale, primarii ialomițeni ridică din umeri neputincioși. Valoarea estimată a debitelor restante în 2011 este 56 la sută. Tot anul trecut, sumele colectate din taxe și impozite au fost doar de 87 milioane de lei...

Amenzile atîrnă greu
Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, solicitat de Prefectura Ialomița, arată că, și în anul 2011, primarii din județ au rămas restanțieri la colectarea taxelor și impozitelor locale. Sumele restante prezentate în respectivul document sînt de ordinul milioanelor de lei. ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 09:20 (9632 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Școala după școală» de la Bora

Educație de 160 mii de euro

«Școala după școală» de la Bora

În timp ce o țară întreagă încearcă să înțeleagă metodologia de înscriere în clasa pregătitoare și clasa I, Școala cu clasele I-VIII din cartierul Bora din Slobozia dezvoltă de mai bine de un an un proiect de reintegrare școlară și socială a unei comunități de romi care, la ultimul recensămînt, număra 3000 de suflete. Conform directorul instituției, Elisabeta Beciu, cele două proiecte dezvoltate aici sînt un succes care poate fi exportat oricînd, în orice comunitate școlară din județ...

Un proiect european derulat «avant la lettre»
Unul dintre proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:40 (13099 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației are de dat 65000 lei elevilor navetiști din Ialomița

Respectiva sumă reprezintă decontul abonamentelor pe care elevii le-au plătit în lunile ianuarie și februarie pentru a ajunge la școală. Ca să învețe carte, în județul Ialomița peste 2000 de elevi își plătesc transportul...

Așteaptă să vină banii
Potrivit ordinului Ministerului Educației nr. 329/13.02.2007, orice elev român care locuiește la o distanță de 50 de kilometri de școală unde învață, beneficiază de decont al banilor pe care îi cheltuie pentru navetă. Ialomița are și ea elevi-navetiști. Este vorba despre un număr de 2819 de elevi care, zilnic, depind de mijlocele de transport... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:27 (18177 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Școala Nr. 2 din Slobozia confirmă din nou. Instituția de învățămînt va fi reprezentată de două eleve de clasa a VII-a la olimpiada națională de fizică. Desfășurată la Brănești-Ilfov, la competiție vor lua parte cei mai buni elevi fizicieni din țară. Elevele noastre nu se lasă și muncesc din greu pentru a se întoarce acasă cu premiul I. Noi le ținem pumnii și le urăm succes...

Specialiste în optică și mecanică
Eleve în clasa a VII-a la școala Nr. 2 din Slobozia, Daniela Burtoiu și Andreea Băcanu sînt colege de bancă și au în comun pasiunea pentru Fizică. Peste cîteva săptămîni vor participa la faza națională a olimpiadei pentru... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 10:57 (33016 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Epidemia de rubeolă depopulează școlile

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Virusul care provoacă rubeola a făcut victime în școlile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, peste 1500 de elevi de gimnaziu și liceu au fost infectați sau sînt suspecți de această boală.

Virusul a pătruns în licee
Epidemia de rubeolă a început încă din primele săptămîni ale lunii ianuarie și s-a extins treptat în toate liceele din județul Ialomița. Pandemia a cuprins chiar și școlile generale. Statisticile Direcției de Sănătate Ialomița arată că peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu sînt suspectați că au contactat virusul care provoacă rubeola în primele... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:07 (10595 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

A rămas fără sprijin politic

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

Joi, 29 martie a.c., Radu Paros, managerul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, a fost demis. Demisia a fost semnată de Dan Noel, șeful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. «Ne-am săturat de scandalurile lui Paros!» a declarat acesta în exclusivitate pentru Independent. Radu Paros susține că demiterea lui are substrat politic.

Paros, tras pe linie moartă
Joi, 29 martie 2012, Radu Paros a fost demis din funcția de manager al Ambulanței Ialomița. Demisia a fost semnată de către Dan Noel, șeful DSP Ialomița.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:23 (25778 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Potrivit unui comunicat de presă, începînd de joi, 29 martie 2012, prefecții din întreaga țară trebuie să comunice ministrului de interne Gabriel Berca dacă vor să candideze sau nu la alegerile locale din iunie. Discuțiile purtate pe această temă au avut loc în cadrul unei videoconferințe cu prefecții din întraga țară, desfășurată luni, 26 martie a.c..
Contactat telefonic de reporterii Independent, actualul prefect al județului Ialomița a evitat să răspundă direct la această întrebare. «Sunt decizii personale și privesc discuții purtate cu ministrul Internelor, care nu pot fi făcute publice în acest moment» a declarat prefectul județului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:11 (17044 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Concursul demarat de Ministerul Educației prin care elevii au fost nevoiți să învețe ce înseamnă igiena și curățenia s-a încheiat în urmă cu o săptămînă. Județul Ialomița a fost reprezentat la această competiție de 50 de elevi de la Școala Nr. 3 din Slobozia. Ei au reușit să se claseze pe locul al treilea. Startul acestei competiții a fost dat încă din primul semestru al anului școlar 2011-2012. În concurs s-au înscris peste 100 de elevi, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, proveniți de la școli din 10 județe ale țării. Concursul s-a desfășurat pe mai multe etape și a cuprins realizarea de pliante și afișe, prin care copiii au încercat să demonstreze cît de importantă este igiena pentru ei.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:01 (13949 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la biserica din Reviga

Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a trecut la măsura de executare silită a bisericilor din Reviga și Mircea cel Bătrîn. Enoriașii au încercat să împiedice acțiunea fețelor bisericești printr-un protest spontan.

Clopotele au sunat a revoltă...
În dimineața zilei de marți, 27 martie 2012, enoriașii din Reviga au făcut un lanț uman în fața bisericii din localitate, hotărîți să îi împiedice pe reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor să pună lacătul pe ușa lăcașului de cult. Reprezentații Episcopiei au fost însoțiți și de un executor judecătoresc, mandatat să pună în aplicare... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 16:35 (18105 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buncăre pentru murături și pisici!

Adăposturi pentru situații de urgență la Slobozia

Buncăre pentru murături și pisici!

În Slobozia, peste 200 de subsoluri de bloc precum și cele ale instituțiilor publice sînt considerate adăposturi pentru situații de urgență. Aceasta este ceea ce știm deja! Ceea ce nu știm, dar putem afla citind articolul de mai jos, e faptul că autoritățile locale intenționează să investească fonduri în reabilitarea acestor spații pentru scopul în care au fost proiectate. Independent a avut curiozitatea să viziteze cîteva dintre ele...

Teoria viceprimarului Stoica
200 de buncăre, 60 de subsoluri de instituții, unu din patru locuitori din Slobozia... Acestea sînt datele oficiale... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2012, 15:30 (9557 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!

Gabi Ionașcu vs consilierii locali PSD

Parcare ilegală la Spitalul Slobozia!

De mai bine de o săptămînă, lîngă gardul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, se construiește o parcare nouă. Inițiativa pare bună, doar că, susțin consilierii locali ai Sloboziei, construcția nu a primit avize din partea Comisiei de Urbanism. Lucrarea este executată la cererea expresă a primarului Gabi Ionașcu, fără aprobarea Consiliului Local. Parcarea va avea 16 locuri și, conform specialiștilor, va produce haos în trafic!

Unde nu-i cap, vai de... parcare
La sfîrșitul săptămînii precedente, la orele prînzului, în stînga intrării principale a Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:54 (13741 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Vrem președinte surd!»

Protest inedit

«Vrem președinte surd!»

În țara orbilor, Băsescu e împărat. În Ialomița, Asociația Surzilor vrea un președinte surd. În numele acestuia, sîmbătă, 17 martie a.c., la sediul Asociației au protestat 30 de membri. Pentru că nu pot auzi, am ales să o facem noi în locul lor... «Vrem dreptate pentru surzi!».

Demonstrație în tăcere...
Comunicatul de presă e clar: «Asociația Națională a Surzilor din România-filiala Ialomița vă informează că în data de 17 martie 2012, orele 10,00-12,00 va avea loc un protest al comunității de surzi, împotriva încălcării statutului și hotărîrilor Consiliului Director Național al... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:49 (14920 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Zecile de absențe nemotivate i-au lăsat pe elevi fără «Bani de liceu»

Școlile ialomițene

Zecile de absențe nemotivate i-au lăsat pe elevi fără «Bani de liceu»

Fenomenul absenteismului școlar i-a cuprins chiar și pe elevii săraci care primesc bursa «Bani de liceu». Pe primul sementru al anului școlar 2011-2012, peste 50 de liceeni au pierdut banii din cauza absențelor nemotivate pe care le-au adunat.

Mai bine absent, decît cu «Bani de liceu»
Bursa «Bani de liceu» li se acordă tuturor elevilor cu situație materială precară. Cuantumul ajutorului oferit de stat liceenilor care provin din familii nevoiașe este de 180 lei pe lună. Banii se acordă de la începutul anului școlar și pînă la venirea vacanței mari. La fiecare nou început de școală... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2012, 18:44 (15131 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proxeneții prinși în Spania, originari din Fetești

Ialomița, din nou pe harta mondială a prostituției

Proxeneții prinși în Spania, originari din Fetești

Polițiștii din Spania au reținut zilele trecute 22 de imigranți români, cercetați pentru proxenetism. Printre aceștia se numără și doi ialomițeni din Fetești. Activitatea infracțională a suspecților este destul de bogată...
Proxeneții români au fost prinși de autoritățile spaniole abia în momentul în care una din fetele pe care ei le exploatau a reușit să fugă și să ceară ajutorul Poliției din peninsulă. La fel ca alte tinere obligate să se prostitueze, fata a trecut prin chinuri groaznice. «A fost legată de calorifer, bătută și arsă cu fierul de călcat...» susțin anchetatorii spanioli.
Potrivit autorităților spaniole, în timpul raziei, au fost reținuți 22 de imigranți români, cercetați... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 19:14 (19224 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

RAJA DA, Consiliul NU, Amonil POATE

Urban, cea mai dorită societate din județ

RAJA DA, Consiliul NU, Amonil POATE

Societatea care furnizează servicii de apă pentru Slobozia și localitățile limitrofe se dovedește a fi una dintre cele mai curtate firme din Ialomița. După RAJA, colosul regional care așteaptă de doi ani preluarea SC Urban, pe lista scurtă a celor interesați de preluarea societății se numără și SC Amonil. Gabi Ionașcu, principalul oponent de pînă acum al preluării serviciilor de apă, este dispus să cedeze un pachet consistent de acțiuni ale SC Urban către Amonil, în schimbul reducerii datoriei istorice de 10 milioane de lei. Consilierii locali (n. red.: AGA Urban) refuză însă această variantă și susțin că societatea se poate redresa pînă la jumătatea anului 2014... Peste acest conflict, devenit... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:35 (12636 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4410 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3497 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4137 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5540 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4425 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5240 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5543 vizualizări - 0 comentarii)


comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5698 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4853 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4556 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4309 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3663 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8415 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4262 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3760 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4968 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4112 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4653 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6438 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3380 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...