Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asistență socială de 26 milioane de euro!

Ialomița, județul unde peste 40% din populație primește sprijin de la stat

Asistență socială de 26 milioane de euro!

Asistență socială de proporții! Peste 26 milioane de euro este suma ce cuantifică estimativ asistența socială ialomițeană din anul 2011. Sprijiniți de la bugetul de stat într-o formă sau alta, 40% dintre ialomițeni au primit bani de la bugetul de stat!
Numărul ialomițenilor care, lunar, primesc sprijin financiar de la bugetul de stat nu este nici pe departe în scădere. Deși guvernanții au amenințat că înăspresc condițiile de acordare a acestor ajutoare, plățile de efectuează în același volum ca și anii precedenți. Așa că una dintre cele mai pertinente concluzii legate de asistența socială ialomițeană de anii precedenți este aceea că protecția socială este prioritară și de proporții.
... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 09:44 (14123 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vânătăi

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vînătăi

Un caz cutremurător a ieșit la iveală în noaptea de luni spre marți, 12/13 martie 2012. O fetiță de doar o lună, din localitatea ialomițeană Reviga, a fost transferată de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București cu multiple răni pe corp. În jurul cazului planează ipoteza că leziunile i-ar fi fost provocate chiar de părinți.
Aproape de miezul nopții, familia fetiței a solicitat, printr-un apel la 112, intervenția unui echipaj de la Ambulanță. Părinții au declarat faptul că micuța nu mînca și avea stări de vomă. Transportată la Spitalul Slobozia, medicii au constatat că trupul copilei era plin de vînătăi. Cîteva ore mai tîrziu, micuța a fost transferată la Spitalul «Bagdasar Arseni... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 19:04 (10198 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Bani grei din sănătate ușoară

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Plata per capita a medicilor de familie nu este o noutate. Lună de lună medicul se prezintă regulamentar la Casa de Sănătate unde raportează lista integrală de pacienți. Și atît! Pentru aceasta, doctorul încasează nu mai puțin de 3 lei pentru un pacient. Iar statisticile demonstrează că pe listele plătite de CJAS figurează nu mai puțin de 250 mii de ialomițeni. Un calcul simplu ne arată că, doar pentru plata per capita, sistemul sanitar ialomițean trebuie să achite costuri de peste 9 milioane lei anual!

Vremea trece, leafa merge...
Fie că un pacient se prezintă sau nu la cabinetul medicului de familie pe a cărei listă se află înscris, doctorul încasează pentru... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:12 (17580 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Gâsca cu gâtul roșu aduce 171 de euro la hectar

O treime dintre fermierii ialomițeni primesc sprijin UE

Gîsca cu gîtul roșu aduce 171 de euro la hectar

Ialomița ar putea beneficia de subvenții suplimentare pentru terenurile agricole din arealuri naturale. În cadrul măsurilor de agromediu promovate anul acesta de UE, o treime dintre localitățile județului au devenit eligibile pentru o subvenție de 171 de euro. Banii sînt alocați pentru protejarea unei specii de păsări sălbatice, gîsca cu gîtul roșu.

Subvenții suplimentare pentru o treime din județ
În cursul săptămînii trecute, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița au anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, apariția unei noi forme de sprijin pentru fermierii ialomițeni. Potrivit declarației directorului adjunct al instituției... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:57 (18257 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul Spitalului Județean de Urgență se revoltă

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul celei mai mari unități medicale din județ susține că reducerea numărului de paturi din cadrul Spitalului pe care îl conduce poate avea urmări asupra personalului. În momentul de față, 40 de paturi au fost desființate, din cele 510 cîte avea Spitalul Slobozia.

Două paturi la mie pentru Ialomița
Potrivit Planului Național de Paturi adoptat recent, reprezentanții Ministerului Sănătății intenționază să reducă numărul de paturi din spitale, treptat, în fiecare an, astfel că în cadrul unităților medicale din întreaga țară să se ajungă la un număr de 5,72 de paturi de spital la 1000 de locuitori, indice care reprezintă media europeană din acest punct de vedere... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:06 (16545 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:40 (18197 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Zeci de preșcolari au trecut vineri, 9 martie 2012, pragul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia pentru a pregăti mucenici. Tradiția este veche de aproape două decenii la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia...

Ce gust au mucenicii?
În sala mare a Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, cîțiva copii de la Grădinița nr. 2 din oraș pregăteau de zor o porție de mucenici. Cu mînecile suflecate și legați la brîu cu șorțuri albe, micuții frămîntau de zor coca, lăsată la dospit încă de dimineață. Degețelele mărunte împleteau apoi aluatul moale și puneau apoi pe o tavă mucenicii.
Printre micuții bucătari s-a numărat și Bogdan, un băiețel... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 17:29 (12587 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Cosumator de etnobotanice în criză, transportat de mascați la spital

Un tînăr de 23 ani a fost transportat miercuri, 8 martie a.c., la Spitalul Slobozia cu ajutorul forțelor de ordine ale Poliției și Jandarmeriei. Tînărul este cunoscut drept mare consumator de etnobotanice. Cel care a cerut ajutorul oamenilor legii a fost chiar tatăl tînărului de 23 de ani. Ieri după-amiază, după ce a consumat mai multe doze de droguri sintetice, băiatul a început să aibă un comportament violent. Panicat, tatăl său a sunat la 112 în speranța că forțele de ordine i-ar putea potoli furia fiului său. La fața locului a ajuns și un echipaj de la Ambulanță, care l-a transportat pe consumatorul de droguri la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.
După ce i-au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 13:02 (13562 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Patru mașini de taxi au fost sparte în noaptea de 6 spre 7 martie a.c., pe străzile din Slobozia. Hoții au furat doar stațiile de emisie-recepție cu care erau dotate automobilele.
Respectivele mașini sparte de hoți erau parcate în mai multe locații din oraș. Mai mult, potrivit anchetatorilor, acestea proveneau de la firme diferite.
Polițiștii au pornit imediat pe urmele celor care au sustras stațiile de emisie-recepție din interiorul taximetrelor, iar acum au deja un cerc de suspecți. Mai mult, oamenii legii au întocmit în cauză un dosar penal pentru furt calificat.... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:48 (6233 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Fost subofițer de poliție, găsit spînzurat în propria curte

Tragedie în familia unui fost subofițer de poliție, în vîrstă de 47 ani, din comuna ialomițeană Mihai Kogălniceanu. Miercuri, 7 martie a.c., bărbatul a fost găsit spînzurat într-un șopron din propria curte.
Cel care a făcut descoperirea macabră a fost un nepot al fostului om al legii. Sinucigașul nu a lăsat niciun bilet de adio, însă, în urmă cu o săptămînă, el le-ar fi comunicat rudelor sale că îi trec prin minte gînduri negre. «Săptămîna viitoare o să mîncați colivă de pe urma mea...» ar fi fost cuvintele cu care fostul subofițer și-a avertizat familia cu privire la gestul necugetat pe care l-a făcut ieri.
Bărbatul a renunțat la uniformă în urmă cu zece ani, în momentul în care a... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:42 (12733 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

După doi ani de termene și amînări, procesul dintre Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» și SC EDA, de o parte a baricadei, și municipiul Slobozia, de cealaltă parte, a fost strămutat la Galați. Acolo, la începutul lunii martie 2012, magistrații vor trebui să decidă dacă Cinematograful Ialomița revine comunității sau va continua să «ruleze» pîine în beneficiul unei firme private. Juristul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, susține că «șansele noastre sînt de 50 la sută»...

Istoria unei țepe previzibile
Legea 303, prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea RADEF «România Film» în domeniul public al administrațiilor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:24 (14256 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se întâmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Se întîmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Conform percepției publice generale, cei mai mulți oameni certați cu ordinea și liniștea publică există la Fetești sau Țăndărei. Realitatea este însă alta. La Slobozia, un singur cetățean a primit din partea Poliției Locale mai multe amenzi decît un om obișnuit într-o viață. Și, deși este recordman absolut al amenzilor aplicate de către Poliția Locală Slobozia, nu este singur... În topul celor mai amendați slobozeni se regăsesc interlopi, prostituate sau foști pușcăriași, toți trecuți în catastiful Poliției Locale Slobozia cu zeci de amenzi...

Fost pușcăriaș, recordman la amenzi
Pe campionul incontestabil al amenzilor aplicate de către polițiștii locali îl cheamă... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:06 (11293 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparatura medicală a Spitalului Țăndărei, scoasă la mezat

Doctorul Filip amenință

Aparatura medicală a Spitalului Țăndărei, scoasă la mezat

Doctorul Constantin Filip a ajuns din nou în instanță pentru a-și cere drepturile cu privire la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Între timp, președintele PD-L Ialomița și primarul Vasile Sava, fac lobby la Ministerul Sănătății pentru redeschiderea unității medicale, desființată anul trecut în aprilie...

Doctorul țepar vrea să vîndă aparatura medicală
Doctorul Constantin Filip, reprezentantul societății Hospital Clinic, firma care ar fi trebuit să redeschidă porțile Spitalului Orășenesc Țăndărei, nu se lasă cu una cu două. Luni, 27 februarie, el s-a prezentat la Tribunalul Ialomița un vraf de documente, printre care o întîmpinare și o cerere reconvențională, hotărît... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 10:23 (15356 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tren de marfă, deraiat în Gara Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în Gara Țăndărei

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tren de marfă s-a răsturnat la intrare în Gara Țăndărei. Incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale.
Respectiva garnitură transporta sute de tone de cherestea din Moldova către Portul Constanța. La intrare în tronsonul Gării Țăndărei, mecanicul a scăpat de sub control trenul, iar vagoanele 4 și 5, aflate la capătul garniturii, s-au răsturnat. În urma incidentului a fost distrusă linia de înaltă tensiune, iar o mare de cherestea s-a împrăștiat pe cîmp.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 10:54 (13268 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii locali vandalizează bugetele comunităților (II)

Cu bugete de subzistență și greutăți financiare incontestabile, primăriile din Ialomița reușesc o nouă performanță administrativă: acordarea de sporuri și prime ilegale! Constatarea aparține auditorilor Camerei de Conturi Ialomița și demonstrează cît a costat factura incompetenței administrațiilor locale în anul 2010...

Sporuri și prime ilegale
Haosul administrativ se regăsește cu succes în școlile comunale, unități aflate în subordonarea financiară a primăriilor. Iar cea mai frecventă dintre ilegalități vizează nimic altceva decît acordarea în masă de sporuri și prime total pe lîngă lege. Aceasta este constatarea sumară a controlorilor Cameri de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 10:40 (14425 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița se pregătește de inundații

Încă 6 luni fără barajul de la Dridu

Ialomița se pregătește de inundații

După 3 săptămîni de blocaje, viscol și zăpezi, Ialomița se pregătește de inundații. Informația este dezmințită oficial de către Direcția de Gospodărire a Apelor Ialomița Buzău, însă prefectul Mădălin Teculescu a atras public atenția Comitetului Județean pentru Situații de Urgență referitor la acest pericol. În acest context, singurul baraj din Ialomița, cel de la Dridu, va continua să funcționeze la jumătate din capacitate pentru încă 6 luni de zile...

Un baraj fantomă
În luna martie a anului 2010, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. În cadrul intervențiilor susținute la acel moment de către reprezentanții... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2012, 18:21 (16031 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Droguri descoperite la punctul de acces în Penitenciarul Slobozia?

Droguri descoperite la punctul de acces în Penitenciarul Slobozia?

Angajații Penitenciarului Slobozia au descoperit în bagajul unei persoane venite în vizită la unul dintre deținuții aflați în spațiile de detenție ale închisorii trei pachețele suspecte, în interiorul cărora se presupune că ar fi ascunse droguri. Persoana care a avut intenția de a introduce în Penitenciarul Slobozia respectivele pachețele le-a ascuns sub cusătura fermoarului unei perechi de blue-jeans.
Față de respectiva persoană, Administrația Penitenciarului Slobozia a dispus interzicerea dreptului de acces în orice penitenciar din țară pe o perioadă de 6 luni, pentru persoana care a încercat introducerea acestei substanțe în penitenciar, latura penală a acestei fapte... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2012, 16:53 (12799 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: O fetiță de șase ani se zbate între viață și moarte după ce a căzut de la balcon!

Caz șocant la Țăndărei. O fetiță de doar șase ani, din localitate, a ajuns miercuri, 29 februarie a.c., la Spitalul «Bagdasar-Arseni» din Capitală, după ce a căzut de la balconul apartamentului în care locuia.
Preluată de Ambulanță, fetița a fost transportată la Spitalul Județean Slobozia. În urma analizelor, medicii au stabilit că micuța a căzut de la o înălțime de 4 metri și s-a ales cu multiple fracturi în zona capului. Din cauza rănilor profunde, copila a fost transferată la Spitalul «Bagdasar-Arseni» din București.... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2012, 14:49 (12736 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Piromanul Poienaru incendiază culturile de anghinare

Agrofam a pierdut subvenții de 300000 euro!

Piromanul Poienaru incendiază culturile de anghinare

După modelul domnitorului moldav al cărui nume, din păcate, îl poartă, Ștefan Poienaru, incendiază culturile în calea reprezentanților firmei DENRO. Spre deosebire de Ștefan cel Mare însă, latifundiarul de la Fetești, doctor în agricultură și inginerii financiare agricole, autor de cărți și Mecena al televiziunii locale, este obligat acum să dea cu subsemnatul la Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița. Mai întîi pentru a explica de ce a cultivat terenurile altui proprietar, iar apoi cum a încălcat prevederile UE referitoare la declararea suprafețelor cultivate sau tratatul de bune practici agricole...

Anghinarea care produce bani europeni Pentru... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2012, 12:07 (21066 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bătaie la Peniteciarul Slobozia: Un deținut a fost grav rănit!

Răzmeriță la Penitenciarul Slobozia. Șapte deținuți și-au împărțit pumni și picioare, marți, 28 februarie a.c. Rănit în urma scandalului, unul dintre bătăuși a ajuns de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
Conflictul dintre cei șapte deținuți a pornit ca din senin. În ploaia de pumni și picioare, pușcăriașii au spart geamul celulei în care se aflau, iar unul dintre aceștia, un tînăr de 24 de ani, a fost rănit de cioburile ferestrei.
Condamnat la șapte ani și jumătate pentru tîlhărie, deținutul a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență. El a fost transferat la Spitalul Județean Slobozia, unde medicii i-au suturat rana cu care s-a ales în timpul scandalului.... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2012, 12:01 (12978 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
346 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9066 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9898 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8408 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7163 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6952 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6883 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8300 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7600 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5641 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7451 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8730 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7295 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6885 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8353 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7858 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7203 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10129 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7399 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6550 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7432 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8777 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7059 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8090 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7483 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...