Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

E oficial

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

Începînd cu septembrie 2012, clasa pregătitoare devine obligatorie. Înscrierile vor debuta cu data de 5 martie și, potrivit autorităților, școala nu va organiza testări sau evaluări inițiale. Prezența prichindeilor în clasa pregătitoare va deveni obligatorie!

Cine intră la școală devreme, departe ajunge
Teoretic, clasa pregătitoare nu este o noutate absolută. Forma de învățămînt urmează să înlocuiască grupa pregătitoare din grădinițe. Diferența o face însă obligativitatea părinților de a-și înscrie copilul la clasa pregătitoare, formă de învățămînt ce se va organiza în cele mai multe dintre cazuri în școli. E drept, copiii urmează să dobîndească cunoștințele... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 10:38 (15412 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pe drumurile naționale se circulă în coloană. Drumurile județene vor fi deszăpezite până sâmbătă, 28 ianuarie 2012, la prânz!

Ialomița, după viscol

Pe drumurile naționale se circulă în coloană. Drumurile județene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă, 28 ianuarie 2012, la prînz!

Vineri, 27 ianuarie, la orele 12,30, prefectul Mădălin Teculescu a făcut un prim bilanț al stării drumurilor naționale și județene. Potrivit declarațiilor sale, la ora bilanțului «pe drumurile naționale se circulă în coloană, iar drumurile județene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă la prînz!». În ciuda optimismului instituțional, situația drumurilor rămîne nesigură, iar prognoza meteo îngrijorătoare. În următoarele 10 zile sînt așteptate temperaturi extrem de scăzute, cu minime care pot atinge -19 grade Celsius!

Prefectul Teculescu este «relativ mulțumit» de intervențiile utilajelor
După 3 zile de Cod Galben și Portocaliu, județul Ialomița încearcă să reintre... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:58 (9004 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Drumurile județene, deblocate

Vineri, 27 ianuarie 2012, la orele 16,00, starea drumurilor județene se prezintă astfel:

1. Drumuri județene deschise traficului rutier
Brazii-Maia (DJ101B);
Fierbinți-Maia (DJ101U);
Maia-Adîncata-DN1D (DJ101B);
Adîncata-Patru Frați (DJ201A);
Slobozia-Sudiți-Țăndărei (DJ201);
Cocora-Reviga (DJ102H);
Reviga- Crunti (DJ306A);
Tandarei-Movila-Fetesti (DJ212);
Bucu-Gheorghe Lazăr (DJ 213A);
Căzănești-Cocora (DJ203E);
Movilița-Dridu; Movilița-Drăgoești (DJ302);
Coșereni-Axintele (DJ201);
Manasia-Gîrbovi-limită jud. Buzău (DJ203B);
Axintele-Horia (DJ313);
DN2A-Gheorghe Doja (DJ306B);
DN2-Moldoveni (DJ201A).

2. Drumuri județene pe care se acționează la acest moment... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:10 (16655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Starea drumurilor

Vineri, 27 ianuarie 2012, la orele 11,00, starea drumurilor județene se prezintă astfel:

1. Drumuri județene deschise traficului rutier
DJ101B Brazii-Maia;
DJ101B Maia-Adîncata;
DJ101U Fierbinți-Maia;
DJ201A Adîncata-Patru Frați;
DJ101 Adîncata-DN1D;
DJ102H Cocora-Reviga;
DJ212 Țăndărei-MovilaFetești;
DJ213A Bucu-Gheorghe Lazăr;
DJ203E Căzănești-Cocora;
DJ203B Gîrbovi-Manasia.

2. Drumuri județene pe care se acționează la acest moment
Movilița-Dridu-Fierbinți;
Dridu-Jilavele;
Movilița-Roșiori-Drăgoiești;
Coșereni-Axintele;
Căzănești-Cocora-Reviga;
Gîrbovi-Valea Măcrișului-Grindu;
Slobozia-Sudiți-... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 12:58 (10054 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri închise, blocate sau restricționate

Ialomița: Drumuri închise, blocate sau restricționate

cu roșu, drumuri cu probleme

Potrivit unei situații a Instituției Prefectului, joi, 26 ianuarie 2012, la orele 13,00, în Ialomița sînt probleme pe următoarele drumuri:

drumuri naționale
Urziceni-Jilavele-Armășești BLOCAT
Urziceni-Cotorca ÎNCHIS
Urziceni-Sinești ÎNCHIS
Urziceni-Slobozia ÎNCHIS
Slobozia-Tovărășia-Buzău BLOCAT
Fetești-Drajna ÎNCHIS
Fetești-Călărași ÎNCHIS
Drajna-Slobozia ÎNCHIS
Slobozia-Iazu-Brăila RESTRICȚIONAT AUTO >3,5 tone


drumuri județene
Fierbinți-Maia ÎNCHIS
Maia-Rădulești BLOCAT
Colelia-Grindu BLOCAT
Coșereni-Axintele BLOCAT
Patru Frați-Adîncata BLOCAT
Ciochina-Rași BLOCAT
Grindu-Valea Măcrișului; Valea Măcrișului-Gîrbovi BLOCAT[citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 15:57 (8493 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Serviciul de Ambulanță Ialomița este funcțional, dar nu poate opera pe întreg teritoriul județului Ialomița. Radu Paros, managerul instituției, solicită din partea bolnavilor înțelegere și le recomandă prudența.
«Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate. Asta înseamnă, în fapt, că nu putem ajunge în toate localitățile județului. În aceste condiții, recomandăm bolnavilor să sune la ambulanță doar în caz de maximă urgență, pentru că prioritatea noastră o reprezintă bolnavii cronici» a declarat Radu Paros.
În ciuda eforturilor întreprinse de autorități, și la acest moment două dintre ambulanțe se află în continuare blocate. Una dintre ele, la Movilița, transportă 4 bolnavi, dintre care doi au nevoie urgentă de dializă, iar cea de-a doua, la Afumați, urmează să fie deszăpezită după ce utilajele vor ajunge la fața locului... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 15:56 (15786 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 80% din drumurile județene sînt blocate!

Prefectura Ialomița: Se acționează pentru deblocarea drumurilor

SC Drumuri și Poduri SA Ialomița, societatea care are contract de întreținere și intervenții pentru anul 2012 pe drumurile județene a acționat în seara zilei miercuri, 25 ianuarie 2012, în zona Urziceni pentru scoaterea persoanelor din mașinile blocate și punerea acestora la adăpost. Din cauza viscolului puternic care acoperă cu zăpadă carosabilul în spatele utilajelor, rezultatul acestora este nul. Drumurile județene din Ialomița sînt blocate în proporție de 80%, întrucît utilajele nu pot interveni datorită accesului blocat de pe drumurile naționale.
Datorită căderilor masive de zăpadă și a viscolului au rămas în nămeți o wolă în zona Gîrbovi și o autobasculantă cu lamă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 13:20 (15591 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Iarna, dezlănțuită în Bărăgan

Ialomița, paralizată de zăpadă

VEZI SITUAȚIA DRUMURILOR BLOCATE click pe poză

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița, fenomenele vizate de Codul Portocaliu fiind ninsorile abundente și viscolul. Un comunicat remis publicității de către Prefectură în această dimineață (joi, 26 ianiarie 2012) confirmă că la orele 9,00 un număr de 23 de localități erau complet izolate, căile naționale de comunicație rutieră sînt închise, iar 465 de persoane și 161 de autovehicule se află blocate pe drumurile județene. De asemenea, un număr de 43 de școli au fost închise temporar. Potrivit informațiilor oficiale, condul portocaliu... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 12:54 (13911 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managerul Paros își terorizează angajații

Scandal la Serviciul de Ambulanță Ialomița

Managerul Paros își terorizează angajații

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 20 ianuarie 2012, în cadrul unei conferințe managerul Serviciului Județean de Ambulanță, Radu Paros și-a acuzat voalat angajații de... furt. Este vorba de furtul de motorină, veșnica bănuială a managerului Paros. După o trecere sumară în revistă a activității instituției pe care o conduce, Paros s-a chinuit minute-n șir să atragă atenția asupra pericolului de la Ambulanță. Potrivit supozițiilor acestuia, folosind diferite tertipuri, ambulanțierii continuă nestingheriți să fure motorina din rezervoarele mașinilor de intervenții, invocînd consumuri mult mai mari ale mașinilor...
«Am dat o dispoziție prin care am dispus rețineri salariale pentru recuperarea... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:35 (74059 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

GAL «Dunărea de Jos» a semnat pentru 2,8 milioane de euro!

Banii europeni au ajuns la lideri

GAL «Dunărea de Jos» a semnat pentru 2,8 milioane de euro!

Efortul de cîțiva ani al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» s-a concretizat recent prin semnarea unui contract de finanțare de 2,8 milioane de euro. Fondurile vor fi folosite în următoarele luni pentru realizarea Planului de Dezvoltare Locală propus de partenerii săi (finanțat prin Axa 4. LEADER). GAL «Dunărea de Jos» cuprinde 68 de membri, din care 21 sînt administrații publice locale. Sumele vor fi cheltuite în perioada 2012-2015 pentru a dezvolta infrastructura, pentru a crește productivitatea și valoarea adaugată a produselor din teritoriul GAL.

Lideri în LEADER
La nivelul județului Ialomița sînt acreditate 3 grupuri de acțiune locală care împreună vor cheltui... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 17:11 (13053 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Niculae, un milion de euro pentru campania lui Geoană

Niculae, un milion de euro pentru campania lui Geoană

Subminarea economiei naționale, cu ajutorul funcționarilor SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE nu este singura infracțiune reținută în sarcina magnatului Ioan Niculae. Săptămîna precedentă, Direcția Națională Anticorupție a dispus trimiterea omului de afaceri în judecată. Acțiunea s-a petrecut după ce procurorii DNA au reușit să stabilească relațiile mafiote dintre marcanți membri ai Partidului Social Democrat și omul de afaceri. Evident, relația de «concubinaj» avea drept scop numirea în funcții de conducere în cadrul unor importante instituții publice a unor indivizi ce urmau să-l favorizeze... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 16:51 (17237 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița construiește un parc fotovoltaic la Giurgeni

Autoritățile pariază pe energia verde

Consiliul Județean Ialomița construiește un parc fotovoltaic la Giurgeni

Consiliul Județean Ialomița va aproba azi, 18 ianuarie 2012, un proiect de hotărîre prin care se demarează construirea unui parc fotovoltaic de 0,5 MW la Giurgeni. Proiectul susținut de instituție este un răspuns la refuzul Ministerului Economiei de a aproba un proiect similar, demarat în anul 2009. Investiția este estimată la 800 mii de euro și va fi finalizată în 4 luni. Parcul de 0,5 MW va fi urmat de un altul, de 1,5 MW care va fi realizat în cadrul unui parteneriat public-privat.

Un proiect fără precedent
De cîțiva ani încoace, presa abundă de informații legate de intențiile autorităților județene de a realiza parcuri fotovoltaice finanțate din fonduri europene... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 09:32 (31804 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Mi-au nenorocit copilul!»

Scandal cu tentă sexuală la Urziceni

«Mi-au nenorocit copilul!»

Un posibil abuz sexual asupra unui copil de 12 ani revine în atenția opiniei publice după 8 luni de la consumarea lui. Potrivit părinților, ancheta Poliției trenează, iar autoritățile medicale ialomițene au refuzat pînă la sfîrșitul acestui an eliberarea unui certificat constatator. Mama copilului, Mihaela Măcelaru cere schimbarea ofițerilor care au anchetat cazul și pedepsirea medicului legist Maria Silaghi, «cea care timp de 6 luni de zile a tergiversat soluționarea cauzei!». Autorii posibiliului abuz sînt în continuare liberi...

Viol în plină zi, autoritățile întorc capul
Potrivit datelor furnizate de către ancheta preliminară, pe 28 mai 2011, Ionuț Măcelaru, la acel... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2012, 11:25 (19745 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se împart banii pentru primăriile din Ialomița pe criterii politice?

A început bătălia pentru buget

Se împart banii pentru primăriile din Ialomița pe criterii politice?

La nici două săptămîni de la debutul anului administrativ, cele 66 de administrații publice din Ialomița cer fonduri pentru continuarea investițiilor restante. Potrivit cifrelor oficiale, Consiliul Județean Ialomița are la dispoziție mai puțini bani decît anul trecut. Responsabilii instituției susțin că fondurile existente vor fi dirijate în funcție de prioritățile județene. Conform estimărilor oficiale, anul acesta bugetul județului este cu 10 la sută mai mic decît cel de anul trecut.

16 milioane pentru 66 de administrații
În urmă cu două săptămîni, primarii unităților adnimistrative din județ au fost convocați la Consiliul Județean Ialomița pentru «negocieri» legate... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2012, 11:11 (10250 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dreptate, ochii plînși cer să te vadă

Nici un pesedist ialomițean la mitingul de la București!

click pe poză

Miercuri, 18 ianuarie 2012, la Slobozia s-a desfășurat cel mai mare miting politic din ultimii 10 ani. În ciuda acestei demonstrații de forță impecabil organizate, joi, 19 ianuarie a.c., niciun membru al PSD Ialomița nu a participat la mitingul USL de la București.

Paradă de forță pentru electoratul local
Miercuri, 18 ianuarie 2012, după 4 zile în care PSD Ialomița a întreținut din umbră protestele din fața Prefecturii Ialomița, «Slobozia a fost scena celui mai mare miting politic din ultimii 10 ani» după cum au declarat-o chiar organizatorii. Peste 250 de membri PNL și peste 800 de membri PSD au mărșăluit animați de o rigidă disciplină de partid de la Stadionul «1 ... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2012, 16:55 (52534 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Adevărata Revoluție a încetat. Protestele de partid continuă!

click pe poză

Așa cum a anunțat încă din ziua precedentă, miercuri, 18 ianuarie, USL Ialomița a organizat la Slobozia un miting de protest împotriva Guvernului Boc și a președintelui Băsescu. Mitingul s-a desfășurat pe bulevardul principal, Matei Basarab, de la Stadionul «1 Mai» și pînă în Piața Revoluției. La manifestare au participat peste 1000 de membri de partid și simpatizanți ai USL, atît din Slobozia, cît și din localitățile rurale din județ.
În ciuda îndemnurilor manifestanților («Nu stați la balcoane/Că murim de foame») locuitorii municipiului Slobozia, surprinși pe stradă de marșul USL, nu s-au alăturat acestuia. Printre protestatari s-au numărat liderii PSD și PNL locali, dar și primarii comunelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2012, 19:50 (43369 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Teculescu acuză USL de «instigare la revoltă»

Ialomița: Prefectul Teculescu acuză USL de «instigare la revoltă»

Ultima Oră: PSD a solicitat autorizarea unui miting pentru miercuri, 18 ianuarie 2012, acțiune la care se preconizează participarea a 1000 de oameni. Mitingul se va desfășura la Slobozia, pe traseul Stadionul «1 Mai»-Piața Revoluției.

Marți, 17 ianuarie 2012, prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu a făcut primele declarații oficiale legate de protestele desfășurate timp de trei zile în Piața Revoluției. El a declarat că oamenii politici prezenți în Piață au organizat mitingul incitînd populația la revoltă. Singura persoană nominalizată de către prefectul Tecuelescu a fost președintele Autorității Teritoriale de Ordine Publică, Otilia Dumitru. Prefectul Teculescu a considerat inadmisibilă prezența acesteia la un miting neautorizat, ținînd cont de calitatea sa oficială. În privința probelor, prefectul Teculescu a declarat că lasă organele abilitate să se pronunțe, după finalizarea unei anchete în această privință: «Au cărat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2012, 20:40 (46846 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Au cumpărat căței de rasă cu bancnote de 100 de dolari americani falsificate!

Ialomița: Au cumpărat căței de rasă cu bancnote de 100 de dolari americani falsificate!

Două persoane sînt suspectate că au achiziționat mai mulți cîini de rasă pe care i-au plătit cu bancnote de 100 de dolari americani contrafăcute. Poliția a fost sesizată joi, 12 ianuarie a.c., de un tînăr, de 31 ani, din Slobozia, despre faptul că a vîndut unor persoane trei pui de cîini de rasă, iar în schimbul lor a primit șapte bancnote de 100 de dolari americani despre care are suspiciuni că sînt false.
La nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost declanșată imediat o acțiune de căutare a celor două persoane, acestea fiind depistate la scurt timp într-un autoturism, pe raza orașului Căzănești. Acestea au fost identificate ca fiind o tînără, în vîrstă de 24 ani, din... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 14:28 (11620 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Miting «spontan» cu repetiție

click pe poză

Mintingul «spontan» desfășurat sîmbătă, 14 ianuarie a.c., în fața Prefecturii Ialomița a fost reluat duminică, 15 ianuarie 2012, la orele 16,30. De două ori mai mulți decît în ziua precedentă, protestatarii prezenți duminică au părut mai bine organizați și mai sonori. Potrivit martorilor oculari ai evenimentului, printre noii veniți s-au numărat angajați ai Spitalului Județean, cărora li s-a promis o zi liberă pentru cele două ore de participare la manifestație. De asmenea, printre protestatari s-au numărat și angajați ai unor firme din mediul rural, convocați special în acest scop. Ca și în ziua precedentă, manifestanții au fost monitorizați atent de către Vasile Olaru, directorul Spitalului... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 12:19 (57641 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Ion Roată: Doi tineri ialomițeni, arestați pentru trafic și consum ilicit de droguri

Ion Roată: Doi tineri ialomițeni, arestați pentru trafic și consum ilicit de droguri

Doi tineri ialomițeni au ajuns după gratii după ce au fost depistați avînd asupra lor asupra lor cantitatea de 66,75 grame de canabis.
În dimineața zilei de 12 ianuarie a.c., cadre ale Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița și ale Inspectoratului de Poliție ale Județului Ialomița, sub coordonarea procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat o acțiune pe raza comunei Ion Roată, fiind efectuate 2 percheziții domiciliare, la locuințele a doi tineri, care fuseseră prinși în flagrant anterior, de către polițiștii ialomițeni, avînd asupra lor cantitatea de 66,75 grame cannabis.
Cinci persoane au fost conduse pentru cercetări la sediul DIICOT-Biroul Teritorial... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 10:32 (9867 vizualizări - 6 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4725 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4304 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3660 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4965 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3378 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4777 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale în trafic pentru centurile de siguranță

Săptămâna 11-17 martie 2019 este dedicată controalelor TISPOL Seatbelt (acțiunile Polițiilor Rutiere din Europa, vizând purtarea centurilor de siguranță de către ocupanții autovehiculelor). Acțiunea, coordonată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 11:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești, Ion Roată și Bărcănești

Vineri, 8 martie a.c., pe raza localității Bărbulești, un bărbat de 55 ani, din Urziceni, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea manevrei de schimbare a direcției de deplasare și a intrat în coliziune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:55
(4658 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, arestat pentru conducere fără permis

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 31 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:50
(5677 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4000 de elevi din Ialomița intră în febra simulărilor

Potrivit Ministerului Educației Naționale, între 11 și 13 martie 2019, se organizează simulările pentru Evaluarea Națională, examen susținut de elevii de clasa a VIII-a. În premieră, anul acesta vor susține ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 12:02
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol aniversar «Din inimă pentru Mama»

Vineri, 8 martie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean s-a desfășurat cea de a VIII-a ediție a spectacolului aniversar «Din inimă pentru Mama», eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia. Doamnele ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 11:05
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, angajații Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, cât și persoanele care participă la testarea psiho-somatică au fost în grevă ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:15
(6997 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 11-15 martie 2019, între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:05
(6498 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...