Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, bilanț de criză: Nu mai radiem, nu mai dizolvăm, dar falimentăm!

Redresare economică și nu prea în mediul de afaceri ialomițean. Cel puțin așa demonstrează datele statistice ale Registrului Comerțului, cu privire la principalele operațiuni derulate în piața economică locală, în cursul anului precedent.
În prima lună a anului în curs, Oficiul Național al Registrului Comerțului a oferit publicității date statistice privitoare la numărul firmelor ialomițene care au dispărut de pe piață prin diverse proceduri economice. Astfel, comparativ cu anul precedent, Ialomița afaceristă a redus numărul radierilor de societăți comerciale de la 376 firme, în anul 2010, la 102 societăți în 2011. De asemenea, și numărul dizolvărilor a fost redus considerabil,... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2012, 13:31 (11784 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

10000 de fermieri au solicitat subvenții agricole în 2011

50 milioane de lei pentru agricultura ialomițeană

10000 de fermieri au solicitat subvenții agricole în 2011

Un comunicat al Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița confirmă faptul că, în anul 2011, pentru cele aproape 340 mii de hectare de teren agricol cultivate, fermierii ialomițeni au solicitat subvenții agricole care se apropie de cifra de 50 milioane de lei. Deși un record ca valoare, suma reprezintă cu 20 la sută mai puțin decît cea promisă inițial de către instituție, iar numărul fermierilor care au beneficiat efectiv de subvenții este de 5247...

Mai puțin de 1 la sută neconformități
Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, «la începutul acestui an procesul de autorizare/efectuare a plăților corspunzătoare cererilor... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2012, 13:20 (9636 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Amonil și RAJA au licitat pentru sediul SC URBAN

Tranzacția anului la Slobozia

EXCLUSIV: Amonil și RAJA au licitat pentru sediul SC URBAN

La începutul acestui an, într-un cvasianonimat prielinic, SC Amonil și-a adjudecat sediul SC Urban Slobozia. Valoarea sediului în care încă mai funcționează societatea a fost stabilită la 2,55 milioane de lei. La acest moment, SC Urban se află în căutarea unui nou sediu, iar următoarea ședință a Adunării Generale a Acționarilor, stabilită pentru 2 februarie 2012, va consfinți oficial (sau nu?) revenirea lui Valentin Cilibeanu pe fotoliul de director al societății.

O licitație de 2,5 milioane de lei
Așezat în buricul tîrgului, sediul SC Urban, societate falimentară de mai bine de 5 ani, a fost pregătit pentru licitație la sfîrșitul anului trecut. Licitația a... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2012, 15:07 (18690 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Dezastru în învățământul ialomițean

Dezastru în învățămîntul ialomițean


34000 elevi înscriși la începutul anului, peste 4100 de elevi corigenți, 1100 elevi cu situația neîncheiată, 475 elevi neșcolarizați și un record de absențe de peste 526 mii! Acesta este raportul, pe scurt, al stării învățămîntului ialomițean în primul semestru al anului școlar 2011-2012.

Școlarii ialomițeni, între chiuluri și corigențe
În permanență reformat și aflat într-o continuă schimbare, sistemul de învățămînt aruncă elevii într-un haos absolut. Desigur, contribuitori de succes la acest eșec sînt cu siguranță și părinții, mult prea ocupați pentru a-și educa odraslele în «spiritul învățămîntului». Toate aceste concluzii pot fi trase de... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2012, 10:06 (21144 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANIF, drumeț în calea hoților

Concedierile afectează grav sistemele locale de irigații

ANIF, drumeț în calea hoților

În luna noiembrie a anului trecut, un ordin al Ministerului Agriculturii desființa ANIF în forma instituțională de pînă la acel moment. În urma desființării, peste 3500 de angajați din toată țara au rămas fără slujbe. În Ialomița, sistemul de irigații a fost paralizat, iar stațiile de pompare a apei au fost părăsite. Directorul ANIF Ialomița, Constantin Cîmpeanu, declară că «marele pericol în acest moment îl reprezintă furturile...».

Ordinul 82
La sfîrșitul lunii noiembrie, Ordinul 82 al Ministerului Agriculturii «privind unele măsuri de de organizare a activității de îmbunătățiri funciare» consfințea desființarea Administrației Naționale a Îmbunătățirilor Funciare.... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2012, 08:35 (22116 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dictatura administrației Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița repetă politica bugetară de anul trecut

Dictatura administrației Ciupercă

Miercuri, 18 ianuarie 2012, consilierii locali au decis repartizarea pe bugetele locale ale celor 66 de unități administrative din Ialomița a sumei de 16 milioane de lei. Așa cum prognozam încă de la acel moment, repartizarea s-a făcut pe criterii politice, conform «necesităților administrative» enunțate de către președintele Silvian Ciupercă. Contestată vehement anul trecut, repartizarea bugetului aflat la dispoziția Consiliului Județean pe criterii politice nu a întîmpinat rezistență din partea minorității PD-L din cadrul Consiliului...

Istoria foarte mică a unei declarații
Miercuri, 18 ianuarie, în timp ce revoluționarii PSD scandau pe bulevardele Sloboziei «Jos ... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 11:37 (17028 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

E oficial

Copiii de 6 ani, la clasa pregătitoare!

Începînd cu septembrie 2012, clasa pregătitoare devine obligatorie. Înscrierile vor debuta cu data de 5 martie și, potrivit autorităților, școala nu va organiza testări sau evaluări inițiale. Prezența prichindeilor în clasa pregătitoare va deveni obligatorie!

Cine intră la școală devreme, departe ajunge
Teoretic, clasa pregătitoare nu este o noutate absolută. Forma de învățămînt urmează să înlocuiască grupa pregătitoare din grădinițe. Diferența o face însă obligativitatea părinților de a-și înscrie copilul la clasa pregătitoare, formă de învățămînt ce se va organiza în cele mai multe dintre cazuri în școli. E drept, copiii urmează să dobîndească cunoștințele... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2012, 10:38 (15412 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pe drumurile naționale se circulă în coloană. Drumurile județene vor fi deszăpezite până sâmbătă, 28 ianuarie 2012, la prânz!

Ialomița, după viscol

Pe drumurile naționale se circulă în coloană. Drumurile județene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă, 28 ianuarie 2012, la prînz!

Vineri, 27 ianuarie, la orele 12,30, prefectul Mădălin Teculescu a făcut un prim bilanț al stării drumurilor naționale și județene. Potrivit declarațiilor sale, la ora bilanțului «pe drumurile naționale se circulă în coloană, iar drumurile județene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă la prînz!». În ciuda optimismului instituțional, situația drumurilor rămîne nesigură, iar prognoza meteo îngrijorătoare. În următoarele 10 zile sînt așteptate temperaturi extrem de scăzute, cu minime care pot atinge -19 grade Celsius!

Prefectul Teculescu este «relativ mulțumit» de intervențiile utilajelor
După 3 zile de Cod Galben și Portocaliu, județul Ialomița încearcă să reintre... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:58 (9009 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumurile județene, deblocate

Vineri, 27 ianuarie 2012, la orele 16,00, starea drumurilor județene se prezintă astfel:

1. Drumuri județene deschise traficului rutier
Brazii-Maia (DJ101B);
Fierbinți-Maia (DJ101U);
Maia-Adîncata-DN1D (DJ101B);
Adîncata-Patru Frați (DJ201A);
Slobozia-Sudiți-Țăndărei (DJ201);
Cocora-Reviga (DJ102H);
Reviga- Crunti (DJ306A);
Tandarei-Movila-Fetesti (DJ212);
Bucu-Gheorghe Lazăr (DJ 213A);
Căzănești-Cocora (DJ203E);
Movilița-Dridu; Movilița-Drăgoești (DJ302);
Coșereni-Axintele (DJ201);
Manasia-Gîrbovi-limită jud. Buzău (DJ203B);
Axintele-Horia (DJ313);
DN2A-Gheorghe Doja (DJ306B);
DN2-Moldoveni (DJ201A).

2. Drumuri județene pe care se acționează la acest moment... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 16:10 (16655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Starea drumurilor

Vineri, 27 ianuarie 2012, la orele 11,00, starea drumurilor județene se prezintă astfel:

1. Drumuri județene deschise traficului rutier
DJ101B Brazii-Maia;
DJ101B Maia-Adîncata;
DJ101U Fierbinți-Maia;
DJ201A Adîncata-Patru Frați;
DJ101 Adîncata-DN1D;
DJ102H Cocora-Reviga;
DJ212 Țăndărei-MovilaFetești;
DJ213A Bucu-Gheorghe Lazăr;
DJ203E Căzănești-Cocora;
DJ203B Gîrbovi-Manasia.

2. Drumuri județene pe care se acționează la acest moment
Movilița-Dridu-Fierbinți;
Dridu-Jilavele;
Movilița-Roșiori-Drăgoiești;
Coșereni-Axintele;
Căzănești-Cocora-Reviga;
Gîrbovi-Valea Măcrișului-Grindu;
Slobozia-Sudiți-... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2012, 12:58 (10055 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri închise, blocate sau restricționate

Ialomița: Drumuri închise, blocate sau restricționate

cu roșu, drumuri cu probleme

Potrivit unei situații a Instituției Prefectului, joi, 26 ianuarie 2012, la orele 13,00, în Ialomița sînt probleme pe următoarele drumuri:

drumuri naționale
Urziceni-Jilavele-Armășești BLOCAT
Urziceni-Cotorca ÎNCHIS
Urziceni-Sinești ÎNCHIS
Urziceni-Slobozia ÎNCHIS
Slobozia-Tovărășia-Buzău BLOCAT
Fetești-Drajna ÎNCHIS
Fetești-Călărași ÎNCHIS
Drajna-Slobozia ÎNCHIS
Slobozia-Iazu-Brăila RESTRICȚIONAT AUTO >3,5 tone


drumuri județene
Fierbinți-Maia ÎNCHIS
Maia-Rădulești BLOCAT
Colelia-Grindu BLOCAT
Coșereni-Axintele BLOCAT
Patru Frați-Adîncata BLOCAT
Ciochina-Rași BLOCAT
Grindu-Valea Măcrișului; Valea Măcrișului-Gîrbovi BLOCAT[citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 15:57 (8493 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Ialomița: «Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate!»

Serviciul de Ambulanță Ialomița este funcțional, dar nu poate opera pe întreg teritoriul județului Ialomița. Radu Paros, managerul instituției, solicită din partea bolnavilor înțelegere și le recomandă prudența.
«Din cauza viscolului, Serviciul de Ambulanță funcționează la jumătate din capacitate. Asta înseamnă, în fapt, că nu putem ajunge în toate localitățile județului. În aceste condiții, recomandăm bolnavilor să sune la ambulanță doar în caz de maximă urgență, pentru că prioritatea noastră o reprezintă bolnavii cronici» a declarat Radu Paros.
În ciuda eforturilor întreprinse de autorități, și la acest moment două dintre ambulanțe se află în continuare blocate. Una dintre ele, la Movilița, transportă 4 bolnavi, dintre care doi au nevoie urgentă de dializă, iar cea de-a doua, la Afumați, urmează să fie deszăpezită după ce utilajele vor ajunge la fața locului... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 15:56 (15792 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 80% din drumurile județene sînt blocate!

Prefectura Ialomița: Se acționează pentru deblocarea drumurilor

SC Drumuri și Poduri SA Ialomița, societatea care are contract de întreținere și intervenții pentru anul 2012 pe drumurile județene a acționat în seara zilei miercuri, 25 ianuarie 2012, în zona Urziceni pentru scoaterea persoanelor din mașinile blocate și punerea acestora la adăpost. Din cauza viscolului puternic care acoperă cu zăpadă carosabilul în spatele utilajelor, rezultatul acestora este nul. Drumurile județene din Ialomița sînt blocate în proporție de 80%, întrucît utilajele nu pot interveni datorită accesului blocat de pe drumurile naționale.
Datorită căderilor masive de zăpadă și a viscolului au rămas în nămeți o wolă în zona Gîrbovi și o autobasculantă cu lamă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 13:20 (15593 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Iarna, dezlănțuită în Bărăgan

Ialomița, paralizată de zăpadă

VEZI SITUAȚIA DRUMURILOR BLOCATE click pe poză

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița, fenomenele vizate de Codul Portocaliu fiind ninsorile abundente și viscolul. Un comunicat remis publicității de către Prefectură în această dimineață (joi, 26 ianiarie 2012) confirmă că la orele 9,00 un număr de 23 de localități erau complet izolate, căile naționale de comunicație rutieră sînt închise, iar 465 de persoane și 161 de autovehicule se află blocate pe drumurile județene. De asemenea, un număr de 43 de școli au fost închise temporar. Potrivit informațiilor oficiale, condul portocaliu... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2012, 12:54 (13914 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managerul Paros își terorizează angajații

Scandal la Serviciul de Ambulanță Ialomița

Managerul Paros își terorizează angajații

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 20 ianuarie 2012, în cadrul unei conferințe managerul Serviciului Județean de Ambulanță, Radu Paros și-a acuzat voalat angajații de... furt. Este vorba de furtul de motorină, veșnica bănuială a managerului Paros. După o trecere sumară în revistă a activității instituției pe care o conduce, Paros s-a chinuit minute-n șir să atragă atenția asupra pericolului de la Ambulanță. Potrivit supozițiilor acestuia, folosind diferite tertipuri, ambulanțierii continuă nestingheriți să fure motorina din rezervoarele mașinilor de intervenții, invocînd consumuri mult mai mari ale mașinilor...
«Am dat o dispoziție prin care am dispus rețineri salariale pentru recuperarea... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:35 (74062 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

GAL «Dunărea de Jos» a semnat pentru 2,8 milioane de euro!

Banii europeni au ajuns la lideri

GAL «Dunărea de Jos» a semnat pentru 2,8 milioane de euro!

Efortul de cîțiva ani al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» s-a concretizat recent prin semnarea unui contract de finanțare de 2,8 milioane de euro. Fondurile vor fi folosite în următoarele luni pentru realizarea Planului de Dezvoltare Locală propus de partenerii săi (finanțat prin Axa 4. LEADER). GAL «Dunărea de Jos» cuprinde 68 de membri, din care 21 sînt administrații publice locale. Sumele vor fi cheltuite în perioada 2012-2015 pentru a dezvolta infrastructura, pentru a crește productivitatea și valoarea adaugată a produselor din teritoriul GAL.

Lideri în LEADER
La nivelul județului Ialomița sînt acreditate 3 grupuri de acțiune locală care împreună vor cheltui... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 17:11 (13055 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Niculae, un milion de euro pentru campania lui Geoană

Niculae, un milion de euro pentru campania lui Geoană

Subminarea economiei naționale, cu ajutorul funcționarilor SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE nu este singura infracțiune reținută în sarcina magnatului Ioan Niculae. Săptămîna precedentă, Direcția Națională Anticorupție a dispus trimiterea omului de afaceri în judecată. Acțiunea s-a petrecut după ce procurorii DNA au reușit să stabilească relațiile mafiote dintre marcanți membri ai Partidului Social Democrat și omul de afaceri. Evident, relația de «concubinaj» avea drept scop numirea în funcții de conducere în cadrul unor importante instituții publice a unor indivizi ce urmau să-l favorizeze... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 16:51 (17239 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița construiește un parc fotovoltaic la Giurgeni

Autoritățile pariază pe energia verde

Consiliul Județean Ialomița construiește un parc fotovoltaic la Giurgeni

Consiliul Județean Ialomița va aproba azi, 18 ianuarie 2012, un proiect de hotărîre prin care se demarează construirea unui parc fotovoltaic de 0,5 MW la Giurgeni. Proiectul susținut de instituție este un răspuns la refuzul Ministerului Economiei de a aproba un proiect similar, demarat în anul 2009. Investiția este estimată la 800 mii de euro și va fi finalizată în 4 luni. Parcul de 0,5 MW va fi urmat de un altul, de 1,5 MW care va fi realizat în cadrul unui parteneriat public-privat.

Un proiect fără precedent
De cîțiva ani încoace, presa abundă de informații legate de intențiile autorităților județene de a realiza parcuri fotovoltaice finanțate din fonduri europene... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2012, 09:32 (31810 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Mi-au nenorocit copilul!»

Scandal cu tentă sexuală la Urziceni

«Mi-au nenorocit copilul!»

Un posibil abuz sexual asupra unui copil de 12 ani revine în atenția opiniei publice după 8 luni de la consumarea lui. Potrivit părinților, ancheta Poliției trenează, iar autoritățile medicale ialomițene au refuzat pînă la sfîrșitul acestui an eliberarea unui certificat constatator. Mama copilului, Mihaela Măcelaru cere schimbarea ofițerilor care au anchetat cazul și pedepsirea medicului legist Maria Silaghi, «cea care timp de 6 luni de zile a tergiversat soluționarea cauzei!». Autorii posibiliului abuz sînt în continuare liberi...

Viol în plină zi, autoritățile întorc capul
Potrivit datelor furnizate de către ancheta preliminară, pe 28 mai 2011, Ionuț Măcelaru, la acel... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2012, 11:25 (19747 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Se împart banii pentru primăriile din Ialomița pe criterii politice?

A început bătălia pentru buget

Se împart banii pentru primăriile din Ialomița pe criterii politice?

La nici două săptămîni de la debutul anului administrativ, cele 66 de administrații publice din Ialomița cer fonduri pentru continuarea investițiilor restante. Potrivit cifrelor oficiale, Consiliul Județean Ialomița are la dispoziție mai puțini bani decît anul trecut. Responsabilii instituției susțin că fondurile existente vor fi dirijate în funcție de prioritățile județene. Conform estimărilor oficiale, anul acesta bugetul județului este cu 10 la sută mai mic decît cel de anul trecut.

16 milioane pentru 66 de administrații
În urmă cu două săptămîni, primarii unităților adnimistrative din județ au fost convocați la Consiliul Județean Ialomița pentru «negocieri» legate... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2012, 11:11 (10252 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: 186,542 de milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului II al anului 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 13:15
(22427 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 49 de tichete sociale, acordate mamelor defavorizate

Mamele cu posibilități financiare reduse pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2000 de lei pentru copilul nou-născut. La nivelul județului Ialomița, în prima etapă a programului destinat susținerii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 12:00
(14870 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29333, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 7 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:15
(3098 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Cel mai longeviv eveniment cu profil agricol organizat în Ialomița, «Ziua Porumbului», s-a desfășurat joi, 8 septembrie a.c., în satul Orezu. Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:00
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 81,67 milioane de lei, colectate în luna august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna august a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 81,67 milioane de lei, cu 4 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:20
(11841 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:10
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


«Educația-prioritate a Bisericii»: Protopopiatul Urziceni a cheltuit peste 54000 de lei pentru rechizite școlare și îmbrăcăminte

În perioada 1-4 septembrie 2022, în cadrul celor 68 de parohii arondate Protopopiatului Urziceni, 355 de elevi cu posibilități materiale reduse au beneficiat de sprijin material în valoare totală de 54 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:25
(4009 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia și Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» Scânteia au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:20
(8592 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezoman prins de radar cu autoturismul neînmatriculat

Marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe DN2A-E60, au înregistrat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 17:50
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Pâinea și Vinul», la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii organizează, în perioada 16-18 septembrie 2022, cea de a IV-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:45
(11817 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29318, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de marți, 6 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:20
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, reținut pentru producerea unui accident rutier

Urmare a accidentului produs în data de 29 iunie 2022, pe DN2, în afara comunei Sinești, soldat cu decesul a cinci persoane și rănirea a altor patru, cercetările au fost continuate de polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 22:40
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificari la stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuailii interesați că începând cu 1 august 2022 a fost introdusă ca bază lunară de calcul al CAS și al CASS salariul minim brut pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 17:15
(12319 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 6 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29298, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de luni, 5 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 16:15
(2327 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un muncitor care lucra la reabilitarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a căzut de la etajul al treilea al unității medicale luni, 5 septembrie 2022. Muncitorul se află la Unitatea de Primiri Urgențe ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 17:20
(14911 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 5 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29265, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de duminică, 4 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 16:50
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

Două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 2 septembrie 2022, în jurul orelor 16,20. În nefericitul eveniment a fost implicat un autoturism, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 15:55
(3469 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Duminică, 4 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit în cazul unui accident rutier produs între localitățile Țăndărei și Ograda, pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 19:15
(11299 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29256, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 3 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 16:35
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 3 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29251, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de vineri, 2 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 16:55
(2362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Un puternic incendiu a fost produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, 2/3 septembrie a.c., la Slobozia. Flăcările au distrus tribuna oficială a Stadionului «1 Mai». Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 11:30
(6556 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29235, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de joi, 1 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 17:05
(1997 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat de 53 de ani din Slobozia, înecat în apele Mării Negre

Un bărbat de 53 de ani din Slobozia, aflat în vacanță pe litoralul Mării Negre, în stațiunea Jupiter, și-a pierdut viața în ziua de vineri, 2 septembrie 2022. Bărbatul nu a respectat steagul roșu arborat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:30
(4893 vizualizări - 1 comentariu)


Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 2 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:10
(20089 vizualizări - 0 comentarii)


Statistică sumbră a Poliției Rutiere Ialomița: 39 de accidente soldate cu decesul a 34 de persoane și rănirea gravă a altor 17!

Acțiunile polițiștilor de la Rutieră au drept scop prevenirea evenimentelor grave din trafic, iar respectarea regulilor de circulație de către toți participanții la trafic ar reduce semnificativ tragediile ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 14:05
(6020 vizualizări - 1 comentariu)


O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

Întrucât la 1 septembrie se împlinesc 129 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, jandarmii ialomițeni au sărbătorit alături de copii de la grupul de cateheză «Doar noi?» al Parohiei Sfântul Nicolae ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 22:20
(4417 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în comuna Gheorghe Doja

Două percheziții domiciliare s-au desfășurat joi, 1 septembrie a.c., în localitatea ialomițeană Gheorghe Doja. Descinderile au fost organizate de Poliția Capitalei într-un dosar ce vizează fapte de evaziune ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:30
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Joi, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29219, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de miercuri, 31 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni: Accident în apropiere de Urziceni, incendiu la Gheorghe Lazăr

Trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier, în care au fost implicate două autotrenuri, în urma căruia a rezultat o victimă. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:25
(5289 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

Literele volumetrice care alcătuiau numele reședinței județului au fost distruse în urma unui accident rutier produs joi, 1 septembrie 2022. Cel care a produs accidentul este șoferul unui BMW. Acesta venea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:00
(3648 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...