Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anul școlar începe la 1 octombrie

Pentru activitățile extracurriculare

Anul școlar începe la 1 octombrie

În ciuda eforturilor investitorilor din mediul privat, atunci cînd vorbim despre petrecerea timpului liber Palatul Copiilor rămîne singura distracție a elevilor de toate vîrstele. Cu 12 ateliere și peste 1200 de copii care le frecventează, această instituție rămîne liderul incontestabil al pieței de profil și un mediu sigur și prietenos pentru școlarii care o frecventează.

Înscriere prin selecție
De la elevii de grădiniță și pînă la bunicii cei mai acri, toată lumea știe unde se află Palatul Copiilor și cu ce se ocupă instituția. Palatul Copiilor și-a clădit renumele în decursul anilor, bazîndu-se pe seriozitatea cadrelor didactice care activează aici, dar și pe miile... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2011, 10:24 (11896 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Falimentul Ialomiței

Patronii continuă să-și dizolve firmele

Deși economia județeană dă semne de revenire, patronii ialomițeni continuă să-și dizolve societățile. Asta în timp ce înmatriculările de firme cunosc totuși o creștere semnificativă...

Dizolvări în creștere, suspendări în scădere
Mediul de afaceri ialomițean continuă să înregistreze efecte negative. Contrar așteptărilor, datele statistice aferente perioadei ianuarie-august 2011, consemnate de Registrul Național al Comerțului, demonstrează că patronii ialomițeni continuă să își închidă afacerile. Astfel, în primele 8 luni ale anului 2011, 35 de societăți au fost dizolvate, în creștere comparativ cu perioada similară a anului precedent, cînd 32 de firme erau dizolvate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2011, 16:36 (16431 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean ratează programul «Cornul și Laptele» în Ialomița

Școlarii ialomițeni, lăsați fără corn de două săptămîni

Consiliul Județean ratează programul «Cornul și Laptele» în Ialomița

După 7 ani de bîlbe permanente, Consiliul Județean Ialomița reușește să confirme încă o dată incapacitatea de a gestiona programul guvernamental «Cornul și Laptele». La aproape 3 săptămîni de la debutul anului școlar, elevii ialomițeni care beneficiază de acest program continuă să aștepte cornul. Oficialii județeni susțin că problema este una minoră care urmează să fie rezolvată zilele acestea. Prefectura Ialomița se declară îngrijorată de situație și susține că va raporta situația la Guvern.

Istoria se repetă în fiecare an
Probleme legate de derularea în bune condiții a programului guvernamental «Cornul și Laptele» apar în fiecare an. De la gramaje sub standard și pînă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2011, 06:47 (17619 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ionașcu refuză controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița

Primăria Slobozia, mai presus de lege

Ionașcu refuză controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița

Cu un an înainte de alegeri, primarul Gabi Ionașcu dă semne repetate de slăbiciune electorală. Își critică propria organizație de partid, înfierează proletar colegii din USL, amenință presa pe care o consideră ostilă și, vorba lui nenea Iancu, se teme de trădare atît de tare, încît, susțin apropiații, are pusee de paranoia pe care nu și le mai poate controla. Ultimul dintre ele s-a consumat joi, 22 septembrie, pe holurile instituției de care nu se mai lasă desprins, atunci cînd domnia sa a blocat cu pieptul gol accesul funcționarilor publici din Prefectură Ialomița la documentele oficiale ale instituției. Indiferent de motivație, ceea ce a făcut primarul Gabi Ionașcu este sfidare la adresa unei... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2011, 08:09 (14788 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Maria Baciu și agentul șef Laurențiu Bătrânu, cercetați prealabil

Varza de la Biroul Ordine Publică

Comisarul Maria Baciu și agentul șef Laurențiu Bătrînu, cercetați prealabil

O vorbă populară spune că «cine n-are bătrîni, să-și cumpere». Acuma, noi nu știm dacă Inspectoratul de Poliție l-a cumpărat pe Bătrînu sau s-a pricopsit cu el. Cert e că agentul șef Laurențiu Bătrînu există, ocupă o funcție în organigrama Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și este subordonat Mariei Baciu. Adică, după cum intuiți, vom demara un articol cu cele două personaje.

Faptele așa cum este. «B’nă seara! Agent șef Bătrînu, ’miteți să raportez!»
Așadar, după Raportul întocmit de Bătrînu, faptele s-au petrecut astfel. «La data de 06.06.2011, am fost planificat să execut serviciul în tura de noapte, împreună cu subofițer jandarm» își demarează... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2011, 08:28 (49445 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

În ultimul mandat al primarului Gabi Ionașcu

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

Un document postat săptămîna trecută pe site-ul primăriei Slobozia relevă o cifră impresionantă. Potrivit acestuia, pentru lucrările de investiții finalizate în perioada 2009-2010, dar și pentu cele care urmează a fi finalizate pînă la sfîrșitul anului 2012, administrația locală a cheltuit circa 2000 miliarde lei vechi, respectiv 50 milioane de euro. Așa cum am mai spus, cifra este una absolut impresionantă pentru un oraș al cărui buget anual în anul 2011 este de doar 848 miliarde lei vechi, în scădere cu circa o pătrime față de anul 2010. Problema nu o reprezintă doar valoarea investițiilor, prea mari pentru o căciulă atît de mică, ci și finalitatea acestora. O trecere în revistă neexhaustivă... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:07 (16187 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ambulanță privată la Sfântu’ Așteaptă

Ialomița: Ambulanță privată la Sfîntu’ Așteaptă

Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a raportat cu brio o nouă realizare. 50 mii lei, bani ajunși în județ pentru ambulanțe private. Doar că, în timp ce președintele Geantă încheia contracte de finanțare cu două firme din domeniu, managerul Serviciului de Ambulanță, Radu Paros, refuza orice discuție la acest capitol. Așa se face că, deocamdată, cele 50 mii lei rămîn în conturile Casei Județene de Asigurări de Sănătate, iar cele două firme, și așa depășite logistic la acest capitol, rămîn în așteptare.

DA de la Casă, BA de la Ambulanță
În plină derivă financiară a sistemului de Sănătate, Casa Județeană primește un aport de 50 mii lei pentru a contracta cu ambulanțele... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:01 (19370 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local Ionuț Răileanu este acuzat de «evaziune fiscală». Omul de mingi al PSD Ialomița ar fi introdus în contabilitatea societății sale facturi fiscale fictive, în scopul sustragerii de la plată a dărilor către stat. Dosarul, unul de-a dreptul penibil, a trecut deja prin mîinile comisarilor Gărzii Financiare Ialomița, dar și ale procurorilor județeni, ajungînd pe masa polițiștilor, unde urmează să se demonstreze cum a reușit consilierul local să deducă ilegal TVA...

«Experience Com», o firmă cu tradiție
După ce acum doi ani a văruit cu bidineaua Căminul Cultural din Sfîntu Gheorghe pentru modica sumă de 30 mii lei, consilierul local Ionuț Răileanu (Brusli... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:09 (21141 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță până la dispariție!

Pericli și covorul fermecat

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță pînă la dispariție!

«Am dus covorul la spălătorie și am rămas fără el!» este reclamația unei femei din Slobozia. Sătulă de batjocura personalului de la spălătoria auto unde și-a dus covorul pentru a fi curățat, femeia vrea să împărtășească pățania tuturor slobozenilor. Și pentru că situația este mai degrabă penibilă, slobozeanca a ales să rămînă sub anonimat.

Pericli și covoarele
Pe Maria (numele este aleatoriu), o întîlnim în Bazarul Municipal, în fața unui magazin de covoare turcești. Covoarele sînt ieftine și de proastă calitate, iritant de colorate și atîrnate de gardurile din jur, dar Maria mai hotărîtă ca niciodată să ducă unul dintre acestea acasă. Femeia este supărată afară din... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:03 (14574 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morganele fotovoltaice din Ialomița

Energia verde rămîne doar pe hîrtie

Morganele fotovoltaice din Ialomița

La începutul anului 2011, autoritățile județene estimau că Ialomița ar putea obține 600 de megawați de energie verde produsă în parcurile eoliene. La acest potențial se adaugă aproximativ 50 de megawați rezultați din posibila exploatare a unor parcuri fotovoltaice. Un control de rutină al Prefecturii Ialomița relevă faptul că, în ciuda zecilor de proiecte depuse, la acest moment niciuna dintre firmele implicate în acest domeniu nu a construit nimic.

Legile sînt făcute ca să fie încălcate
Potrivit unui comunicat de presă emis de Prefectura Ialomița, la nivelul județului există 14 localități unde au fost inițiate proiecte de dezvoltare a unor parcuri fotovoltaice. Pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 15:05 (21076 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

După ce a forțat oprirea unei mașini în trafic

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

Șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia este acuzat de «abuz în serviciu». Maria Baciu este acuzată că ar fi oprit în mod abuziv o șoferiță în trafic, solicitîndu-i documentele deși, atenție!, se afla în timpul liber.
Joi, 15 septembrie, seara, o banală șicanare în trafic avea să se transforme într-un adevărat conflict. Protagonistele: Maria Baciu, șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și Cristina, o șoferiță aflată întîmplător în trafic. Șicanarea s-ar fi produs la ieșire din municipiul Slobozia spre Urziceni.
Șoferița Cristina susține că ar fi fost constrînsă să tragă pe dreapta de mașina condusă de Maria Baciu. La mijloc s-ar... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2011, 10:53 (66924 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Flagrant cu final neașteptat la Liceul de Chimie

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Scandalul declanșat de antrenorul echipei de handbal Unirea Slobozia, Gheorghe Neagu, acuzat de luare de mită ca urmare a unui flagrant desfășurat pe 20 mai 2011, a ajuns la un final neașteptat. După 3 luni de cercetări, în lipsa unei soluții definitive din partea instanței, acesta a fost reîncadrat și... predă ore de dirigenție la clasa a IX-a. «Este un profesor autoritar care știe să țină sub control o clasă!» a declarat directorul Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Maria Geantă. Conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița condamnă această decizie, dar pînă în prezent nu a adoptat nicio măsură.

Flagrant cu surdină
Reținut pentru 30 de zile în urma unui flagrat pe 20... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 07:53 (20552 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Începînd cu această săptămînă, parcul din Amara a fost inaugurat oficial. Refacerea acestuia a fost posibilă grație unei invetiții din fonduri europene în valoare de 1,4 milioane de euro, parcul avînd o suprafață de 64 de hectare și cel mai mare parc dendrologic din sud-estul României.

Turism, turism, turism
Marți, 20 septembrie, la Amara, autoritățile locale au tăiat panglica inaugurală a celui mai modern parc din județ. Iluminat în totalitate, dotat cu terenuri de tenis și locuri de joacă pentru copii, parcul reprezintă una dintre cele mai importante investiții susținute de către autoritățile locale în ultimii ani. Inaugurat în prezența oficialilor locali și a celor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:49 (18221 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Peste 43 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 43 tone de floarea-soarelui, marfă care urma să fie predată la baza siloz a SC Expur SA Slobozia. Așadar, joi, 15 septembrie a.c., au fost identificate două autocamioane de transport, înmatriculate în Călărași și Giurgiu, floarea-soarelui încărcată aparținînd unei societăți din Oltenița, SC Davis Trans SRL. Doar că la solicitarea comisarilor Gărzii Financiare de a se prezenta documentele de proveniență, transportatorii au prezentat două avize de însoțire a mărfii și două borderouri de achiziții, completate pe numele aceleiași persoane fizice, Cisoflan Marian, domiciliat într-o comună din județul Giurgiu. După verificarea datelor persoanei... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 15:16 (9977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Istorie locală marca Victor Moraru

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Dacă Regele Carol I a avut la dispoziție 16 milioane de lei aur și un arhitect neamț pentru a ridica la Sinaia un castel care reprezintă o combinație între stilul german și cel neorenascentist, primarului Victor Moraru i-au fost de ajuns doar 3 ani și 1,4 milioane de euro pentru a inaugura la Amara un sediu administrativ care reprezintă o combinație între un bloc de locuințe și stilul baroc de sub creionul consilierului județean Ion Vede, arhitect de profesie. Noul sediu are o înălțime de 13 metri, 3 etaje, 22 de camere și a fost inaugurat joi, 8 septembrie 2011, cu scopul declarat de a deveni principalul punct de atracție turistică al orașului.

Joi, de Sfîntă Marie Mică... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2011, 10:26 (18750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

PRIMARI PENALI (II). Edilul Gheorghe Soare, acuzat de abuz în serviciu.

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

Venitul minim garantat sau «socialul», în exprimare plastică, continuă să dea bătăi de cap autorităților locale. Mai mult, pe cît de simplă, pe atît de complicată, «legea sărmanilor», 416, reușește să ispitească primarii la fărădelegi administrative. Este cazul comunei Munteni Buzău și al primarului său Gheorghe Soare, actual cercetat penal pentru ajutoare sociale acordate în mod ilegal. În replică, edilul contraatacă și se ia la trîntă cu legea, «neclară, nedreaptă și de nerespectat».

Dacă-i gratis, cu plăcere
Chiar dacă nasc sau nu în mijlocul străzii în puterea nopții, femeile de la Munteni Buzău primesc ajutoare sociale de la Primărie. La fel și bărbații! La Munteni... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:36 (66701 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

S-a întîmplat în Ialomița

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

Joi, 15 septembrie, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu. Aflat la a doua ediție, evenimentul are rolul de a marca importanța națională a acestei culturi în economia națională. Valeriu Tabără a subliniat în discursul inaugural necesitatea susținerii fermierilor care activează în acest domeniu, dar și obligativitatea acestora de a se asocia în vederea atragerii de fonduri europene și pentru creșterea competitivității în domeniul agricol. La întîlnirea de la Orezu, desfășurată în plin cîmp, la temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius, au participat peste 200 de fermieri din regiune, unii dintre ei deținători ai unor exploatații agricole ce depășesc 2... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:29 (15585 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

PRIMARI PENALI (I). Edilul Ion Dumitru, dosar penal pentru plăți ilegale de 2 miliarde

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

Matrapazlîcuri cu iz penal și afaceri administrative ilegale! Asta rețin polițiștii ialomițeni într-un dosar întocmit pe numele primarului comunei Sinești, Ion Dumitru. Se pare că, în pauza dintre două interviuri TV pentru negocierea funcției la un alt partid, edilul ialomițean și-a imaginat că în localitatea domniei sale a răsărit peste noapte o școală frumoasă și modernă dotată cu aparatură de ultimă generație. Cînd s-a trezit din visul frumos, primarul a și semnat o factură pentru modernizarea instituției de învățămînt. Și, dacă modernizarea a fost doar imaginară, ei bine, factura a fost pe cît se poate de reală, văduvind unitatea administrativă de 210 mii lei noi...

Bani pentru nimic... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:32 (18509 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

Primăriile ialomițene, între indiferență și ilegalitate

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

• Guvernul ridică plafoanele pentru acordarea subvențiilor de încălzire în sezonul rece
• Ialomița raportează ajutoare de încălzire acordate după urechea strîmbă a primarilor
• Executivul reglementează acordarea ajutoarelor astfel încît tot mai mulți români să beneficieze de pomana guvernamentală a ajutoarelor de încălzire.
• Inspecția socială a județului a aplicat, în doar 3 luni, 25 de amenzi în valoare de 42000 lei, pentru nereguli în acordarea de ajutoare pentru încălzire
• Un haos de-a dreptul incredibil despre cum să transformi ajutoarele sub diversele forme acordate de stat într-o afacere administrativă cu priză la electorat


Altă Mărie cu aceeași pălărie
«Primul ministru Emil Boc a declarat că ajutoarele de încălzire vor fi acordate de Ministerul Muncii după aceleași criterii de pînă acum, în funcție de veniturile populației. Ordonanța adoptată prevede ridicarea plafonului prin adăugarea unei noi categorii de beneficiari: cei cu veniturile între 615 și 786 lei/persoană/lună. Va crește astfel numărul beneficiarilor de ajutoare de încălzire de la 200000 la 320000 de persoane» se arată într-o comunicare oficială a Guvernului României.
Situația oferită publicității este o estimare națională, în Ialomița urmînd să se stabilească aceste cifre după depunerea cererilor pentru acordarea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:17 (14635 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima zi de școală în Ialomița

A început anul de învățămînt 2011-2012

Prima zi de școală în Ialomița

Luni, 12 septembrie, circa 45 de mii de elevi și preșcolari din județul Ialomița s-au prezentat la cursuri. Mai puțin pretențioase decît în anii precedenți, festivitățile de deschidere au respectat ordinul ministrului Educației, Daniel Funeriu, care a cerut ca în fiecare unitate școlară din România să fie intonat imnul de stat. Conform declarațiilor oficiale ale reprezentanților Ministerului, anul acesta procesul de învățămînt va urmări trei priorități: reducerea absenteismului școlar, testarea periodică a elevilor și orientarea acestora către lectură. Noul an școlar aduce o serie de modificări, de la structura vacanțelor, pînă la modul de evaluare a elevilor. Cursurile primului semestru au început... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:34 (19288 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 88 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 10 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18700, fiind înregistrate 88 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2021, 15:50
(4593 vizualizări - 1 comentariu)


Asociația «Pădurea Copiilor»: Campanie de plantare la Urziceni

Asociația «Pădurea Copiilor» lansează campania de plantare din Urziceni, pe terenul din proximitatea străzii Tudor Vladimirescu, sâmbătă, 13 noiembrie 2021, începând cu ora 9,00. Printre speciile care vor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 18:40
(8607 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată și amenzi de peste 130 mii de lei

În conformitate cu prevederile Programului de supraveghere și control  în domeniul siguranței alimentelor, în luna octombrie 2021 consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 126 acțiuni de control ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 17:25
(11078 vizualizări - 2 comentarii)


Cegani: Beat și fără permis la volan a provocat un accident rutier

Un tânăr de 23 de ani, din Bordușani, s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident de circulație. Marți, 9 noiembrie a.c., tânărul a intrat cu mașina pe care o conducea în gardul unei firme ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 16:30
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Vindea pește fără documente legale

În ziua de luni, 8 noiembrie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat, în flagrant, o femeie în vârstă de 24 ani, din Urziceni, în timp ce comercializa pește din portbagajul unui autoturism. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 16:15
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni în valoare de peste 64 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Luni, 8 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind verificarea respectării normelor legale impuse în contextul pandemic actual. În total au fost desfășurate 11 acțiuni, atât ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 16:05
(1564 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 9 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18612, fiind înregistrate 159 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 15:50
(3693 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 10 noiembrie 2021, data limită pentru depunerea a unor declarații fiscale

Aministrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 15:05
(5208 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,30%, rata șomajului înregistrat în luna septembrie 2021

La sfârșitul lunii septembrie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4009 șomeri (din care 1811 femei), rata șomajului fiind de 4,30%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 12:10
(6442 vizualizări - 0 comentarii)


Marsilieni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Luni, 8 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Marsilieni, în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2021, 11:40
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 103 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 8 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18453, fiind înregistrate 103 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2021, 15:25
(5005 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Ciulnița: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Duminică, 7 noiembrie a.c., pe raza comunei Ciulnița s-a produs un accident de circulație ca urmare a coliziunii dintre două autoturisme. În urma impactului dintre acestea a rezultat decesul unui conducător ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2021, 22:00
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 7 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18350, fiind înregistrate 31 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2021, 15:55
(5578 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 61 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18319, fiind înregistrate 61 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2021, 16:10
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni și Bărbulești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 4 noiembrie a.c., pe raza municipiului Urziceni și a comunei Bărbulești, pentru prevenirea răspândirii virusului SARS-CoV-2, combaterea încălcărilor la ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2021, 16:10
(5717 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 103 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 5 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18258, fiind înregistrate 103 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2021, 15:50
(5150 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Fetești Oraș și Vlașca

Abonații RAJA Constanța din cartierele Fetești Oraș și Vlașca ale municipiului Fetești sunt afectați de lipsa apei vineri, 5 noiembrie 2021, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru executarea lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2021, 13:10
(4013 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: S-a răsturnat cu mașina

Urziceni: S-a răsturnat cu mașina

În dimineața zilei de vineri, 5 noiembrie a.c., în jurul orei 9,25, două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2021, 12:40
(5021 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


AJFP Ialomița: 30 noiembrie 2021, termenul limită pentru conectarea caselor de marcat la ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește operatorilor economici utilizatori de aparate de marcat electronice fiscale încadrați în categoria contribuabililor mici și mijlocii că ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2021, 11:25
(11908 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 101 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 4 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18155, fiind înregistrate 101 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2021, 15:50
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Dosar penal pentru «violență în familie»

Polițiștii ialomițeni au emis miercuri, 3 noiembrie 2021, un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din comuna Traian care și-ar fi lovit soția. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2021, 13:05
(4285 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Peste 100 de polițiști, împreună cu jandarmi, polițiști locali și pompieri, au acționat în ultimele 24 de ore pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a infectării cu virusul C ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2021, 12:50
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutor minimis plante aromatice

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a autorizat la plată ajutorul de minimis aferent programului de susținere a producției de plante aromatice ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2021, 10:50
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 188 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 2 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18054, fiind înregistrate 188 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 15:50
(2743 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: 113 kg de caras și scrumbie, confiscate de polițiști

Marți, 2 noiembrie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au depistat, în flagrant, doi bărbați de 45 și 48 ani, din județul Prahova, care comercializau pește fără ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 14:15
(4809 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 3-5 noiembrie 2021, în anumite zone din localitățile Slobozia, Fetești ( ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 14:10
(6558 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea măsurilor de protecție sanitară, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 2 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au verificat 232 de locații, 81 de societăți comerciale și persoane fizice autorizate cu privire la respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2021, 14:05
(2046 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Șofer din Brăila, alcoolemie de 2,86 mg/l

În urma unei acțiuni desfășurată luni, 1 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au oprit în trafic, în zona localității Misleanu, pe DN2A, un bărbat de 53 de ani, din județul Brăila. Acesta se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 16:10
(4523 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Intervenții ale polițiștilor în urma apelurilor la 112

Luni, 1 noiembrie a.c., polițiștii au intervenit la 66 de evenimente sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 8 infracțiuni și au aplicat 243 de sancțiuni contravenționale, în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 15:50
(2004 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancționați pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni privind modul în care cetățenii județului respectă măsurile de protecție sanitară. Cu această ocazie, 63 de persoane au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 15:40
(3098 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...