Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anul școlar începe la 1 octombrie

Pentru activitățile extracurriculare

Anul școlar începe la 1 octombrie

În ciuda eforturilor investitorilor din mediul privat, atunci cînd vorbim despre petrecerea timpului liber Palatul Copiilor rămîne singura distracție a elevilor de toate vîrstele. Cu 12 ateliere și peste 1200 de copii care le frecventează, această instituție rămîne liderul incontestabil al pieței de profil și un mediu sigur și prietenos pentru școlarii care o frecventează.

Înscriere prin selecție
De la elevii de grădiniță și pînă la bunicii cei mai acri, toată lumea știe unde se află Palatul Copiilor și cu ce se ocupă instituția. Palatul Copiilor și-a clădit renumele în decursul anilor, bazîndu-se pe seriozitatea cadrelor didactice care activează aici, dar și pe miile... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2011, 10:24 (11896 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Falimentul Ialomiței

Patronii continuă să-și dizolve firmele

Deși economia județeană dă semne de revenire, patronii ialomițeni continuă să-și dizolve societățile. Asta în timp ce înmatriculările de firme cunosc totuși o creștere semnificativă...

Dizolvări în creștere, suspendări în scădere
Mediul de afaceri ialomițean continuă să înregistreze efecte negative. Contrar așteptărilor, datele statistice aferente perioadei ianuarie-august 2011, consemnate de Registrul Național al Comerțului, demonstrează că patronii ialomițeni continuă să își închidă afacerile. Astfel, în primele 8 luni ale anului 2011, 35 de societăți au fost dizolvate, în creștere comparativ cu perioada similară a anului precedent, cînd 32 de firme erau dizolvate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2011, 16:36 (16431 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean ratează programul «Cornul și Laptele» în Ialomița

Școlarii ialomițeni, lăsați fără corn de două săptămîni

Consiliul Județean ratează programul «Cornul și Laptele» în Ialomița

După 7 ani de bîlbe permanente, Consiliul Județean Ialomița reușește să confirme încă o dată incapacitatea de a gestiona programul guvernamental «Cornul și Laptele». La aproape 3 săptămîni de la debutul anului școlar, elevii ialomițeni care beneficiază de acest program continuă să aștepte cornul. Oficialii județeni susțin că problema este una minoră care urmează să fie rezolvată zilele acestea. Prefectura Ialomița se declară îngrijorată de situație și susține că va raporta situația la Guvern.

Istoria se repetă în fiecare an
Probleme legate de derularea în bune condiții a programului guvernamental «Cornul și Laptele» apar în fiecare an. De la gramaje sub standard și pînă... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2011, 06:47 (17619 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ionașcu refuză controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița

Primăria Slobozia, mai presus de lege

Ionașcu refuză controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița

Cu un an înainte de alegeri, primarul Gabi Ionașcu dă semne repetate de slăbiciune electorală. Își critică propria organizație de partid, înfierează proletar colegii din USL, amenință presa pe care o consideră ostilă și, vorba lui nenea Iancu, se teme de trădare atît de tare, încît, susțin apropiații, are pusee de paranoia pe care nu și le mai poate controla. Ultimul dintre ele s-a consumat joi, 22 septembrie, pe holurile instituției de care nu se mai lasă desprins, atunci cînd domnia sa a blocat cu pieptul gol accesul funcționarilor publici din Prefectură Ialomița la documentele oficiale ale instituției. Indiferent de motivație, ceea ce a făcut primarul Gabi Ionașcu este sfidare la adresa unei... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2011, 08:09 (14788 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Maria Baciu și agentul șef Laurențiu Bătrânu, cercetați prealabil

Varza de la Biroul Ordine Publică

Comisarul Maria Baciu și agentul șef Laurențiu Bătrînu, cercetați prealabil

O vorbă populară spune că «cine n-are bătrîni, să-și cumpere». Acuma, noi nu știm dacă Inspectoratul de Poliție l-a cumpărat pe Bătrînu sau s-a pricopsit cu el. Cert e că agentul șef Laurențiu Bătrînu există, ocupă o funcție în organigrama Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și este subordonat Mariei Baciu. Adică, după cum intuiți, vom demara un articol cu cele două personaje.

Faptele așa cum este. «B’nă seara! Agent șef Bătrînu, ’miteți să raportez!»
Așadar, după Raportul întocmit de Bătrînu, faptele s-au petrecut astfel. «La data de 06.06.2011, am fost planificat să execut serviciul în tura de noapte, împreună cu subofițer jandarm» își demarează... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2011, 08:28 (49445 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

În ultimul mandat al primarului Gabi Ionașcu

Primăria Slobozia a îngropat 2000 de miliarde în investiții

Un document postat săptămîna trecută pe site-ul primăriei Slobozia relevă o cifră impresionantă. Potrivit acestuia, pentru lucrările de investiții finalizate în perioada 2009-2010, dar și pentu cele care urmează a fi finalizate pînă la sfîrșitul anului 2012, administrația locală a cheltuit circa 2000 miliarde lei vechi, respectiv 50 milioane de euro. Așa cum am mai spus, cifra este una absolut impresionantă pentru un oraș al cărui buget anual în anul 2011 este de doar 848 miliarde lei vechi, în scădere cu circa o pătrime față de anul 2010. Problema nu o reprezintă doar valoarea investițiilor, prea mari pentru o căciulă atît de mică, ci și finalitatea acestora. O trecere în revistă neexhaustivă... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:07 (16186 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ambulanță privată la Sfântu’ Așteaptă

Ialomița: Ambulanță privată la Sfîntu’ Așteaptă

Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a raportat cu brio o nouă realizare. 50 mii lei, bani ajunși în județ pentru ambulanțe private. Doar că, în timp ce președintele Geantă încheia contracte de finanțare cu două firme din domeniu, managerul Serviciului de Ambulanță, Radu Paros, refuza orice discuție la acest capitol. Așa se face că, deocamdată, cele 50 mii lei rămîn în conturile Casei Județene de Asigurări de Sănătate, iar cele două firme, și așa depășite logistic la acest capitol, rămîn în așteptare.

DA de la Casă, BA de la Ambulanță
În plină derivă financiară a sistemului de Sănătate, Casa Județeană primește un aport de 50 mii lei pentru a contracta cu ambulanțele... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2011, 08:01 (19370 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local PSD Ionuț Răileanu, acuzat de «evaziune fiscală»

Consilierul local Ionuț Răileanu este acuzat de «evaziune fiscală». Omul de mingi al PSD Ialomița ar fi introdus în contabilitatea societății sale facturi fiscale fictive, în scopul sustragerii de la plată a dărilor către stat. Dosarul, unul de-a dreptul penibil, a trecut deja prin mîinile comisarilor Gărzii Financiare Ialomița, dar și ale procurorilor județeni, ajungînd pe masa polițiștilor, unde urmează să se demonstreze cum a reușit consilierul local să deducă ilegal TVA...

«Experience Com», o firmă cu tradiție
După ce acum doi ani a văruit cu bidineaua Căminul Cultural din Sfîntu Gheorghe pentru modica sumă de 30 mii lei, consilierul local Ionuț Răileanu (Brusli... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:09 (21141 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță până la dispariție!

Pericli și covorul fermecat

La Spălătoria Nick Touring covoarele se curăță pînă la dispariție!

«Am dus covorul la spălătorie și am rămas fără el!» este reclamația unei femei din Slobozia. Sătulă de batjocura personalului de la spălătoria auto unde și-a dus covorul pentru a fi curățat, femeia vrea să împărtășească pățania tuturor slobozenilor. Și pentru că situația este mai degrabă penibilă, slobozeanca a ales să rămînă sub anonimat.

Pericli și covoarele
Pe Maria (numele este aleatoriu), o întîlnim în Bazarul Municipal, în fața unui magazin de covoare turcești. Covoarele sînt ieftine și de proastă calitate, iritant de colorate și atîrnate de gardurile din jur, dar Maria mai hotărîtă ca niciodată să ducă unul dintre acestea acasă. Femeia este supărată afară din... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2011, 08:03 (14574 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Morganele fotovoltaice din Ialomița

Energia verde rămîne doar pe hîrtie

Morganele fotovoltaice din Ialomița

La începutul anului 2011, autoritățile județene estimau că Ialomița ar putea obține 600 de megawați de energie verde produsă în parcurile eoliene. La acest potențial se adaugă aproximativ 50 de megawați rezultați din posibila exploatare a unor parcuri fotovoltaice. Un control de rutină al Prefecturii Ialomița relevă faptul că, în ciuda zecilor de proiecte depuse, la acest moment niciuna dintre firmele implicate în acest domeniu nu a construit nimic.

Legile sînt făcute ca să fie încălcate
Potrivit unui comunicat de presă emis de Prefectura Ialomița, la nivelul județului există 14 localități unde au fost inițiate proiecte de dezvoltare a unor parcuri fotovoltaice. Pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2011, 15:05 (21076 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

După ce a forțat oprirea unei mașini în trafic

Șefa de la Ordine Publică, Maria Baciu, acuzată de «abuz în serviciu»

Șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia este acuzat de «abuz în serviciu». Maria Baciu este acuzată că ar fi oprit în mod abuziv o șoferiță în trafic, solicitîndu-i documentele deși, atenție!, se afla în timpul liber.
Joi, 15 septembrie, seara, o banală șicanare în trafic avea să se transforme într-un adevărat conflict. Protagonistele: Maria Baciu, șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia și Cristina, o șoferiță aflată întîmplător în trafic. Șicanarea s-ar fi produs la ieșire din municipiul Slobozia spre Urziceni.
Șoferița Cristina susține că ar fi fost constrînsă să tragă pe dreapta de mașina condusă de Maria Baciu. La mijloc s-ar... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2011, 10:53 (66924 vizualizări - 46 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Flagrant cu final neașteptat la Liceul de Chimie

Profesorul-șpăgar Gheorghe Neagu e diriginte la clasa a IX-a!

Scandalul declanșat de antrenorul echipei de handbal Unirea Slobozia, Gheorghe Neagu, acuzat de luare de mită ca urmare a unui flagrant desfășurat pe 20 mai 2011, a ajuns la un final neașteptat. După 3 luni de cercetări, în lipsa unei soluții definitive din partea instanței, acesta a fost reîncadrat și... predă ore de dirigenție la clasa a IX-a. «Este un profesor autoritar care știe să țină sub control o clasă!» a declarat directorul Grupului Școlar «Mihai Eminescu», Maria Geantă. Conducerea Inspectoratului Școlar Ialomița condamnă această decizie, dar pînă în prezent nu a adoptat nicio măsură.

Flagrant cu surdină
Reținut pentru 30 de zile în urma unui flagrat pe 20... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2011, 07:53 (20552 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Parc de 1,4 milioane de euro la Amara

Începînd cu această săptămînă, parcul din Amara a fost inaugurat oficial. Refacerea acestuia a fost posibilă grație unei invetiții din fonduri europene în valoare de 1,4 milioane de euro, parcul avînd o suprafață de 64 de hectare și cel mai mare parc dendrologic din sud-estul României.

Turism, turism, turism
Marți, 20 septembrie, la Amara, autoritățile locale au tăiat panglica inaugurală a celui mai modern parc din județ. Iluminat în totalitate, dotat cu terenuri de tenis și locuri de joacă pentru copii, parcul reprezintă una dintre cele mai importante investiții susținute de către autoritățile locale în ultimii ani. Inaugurat în prezența oficialilor locali și a celor... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 18:49 (18221 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Peste 43 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 43 tone de floarea-soarelui, marfă care urma să fie predată la baza siloz a SC Expur SA Slobozia. Așadar, joi, 15 septembrie a.c., au fost identificate două autocamioane de transport, înmatriculate în Călărași și Giurgiu, floarea-soarelui încărcată aparținînd unei societăți din Oltenița, SC Davis Trans SRL. Doar că la solicitarea comisarilor Gărzii Financiare de a se prezenta documentele de proveniență, transportatorii au prezentat două avize de însoțire a mărfii și două borderouri de achiziții, completate pe numele aceleiași persoane fizice, Cisoflan Marian, domiciliat într-o comună din județul Giurgiu. După verificarea datelor persoanei... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2011, 15:16 (9977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Istorie locală marca Victor Moraru

Sediul Primăriei Amara, Peleș în stil baroc

Dacă Regele Carol I a avut la dispoziție 16 milioane de lei aur și un arhitect neamț pentru a ridica la Sinaia un castel care reprezintă o combinație între stilul german și cel neorenascentist, primarului Victor Moraru i-au fost de ajuns doar 3 ani și 1,4 milioane de euro pentru a inaugura la Amara un sediu administrativ care reprezintă o combinație între un bloc de locuințe și stilul baroc de sub creionul consilierului județean Ion Vede, arhitect de profesie. Noul sediu are o înălțime de 13 metri, 3 etaje, 22 de camere și a fost inaugurat joi, 8 septembrie 2011, cu scopul declarat de a deveni principalul punct de atracție turistică al orașului.

Joi, de Sfîntă Marie Mică... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2011, 10:26 (18750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

PRIMARI PENALI (II). Edilul Gheorghe Soare, acuzat de abuz în serviciu.

Primăria Munteni Buzău acordă ajutoare sociale ilegal!

Venitul minim garantat sau «socialul», în exprimare plastică, continuă să dea bătăi de cap autorităților locale. Mai mult, pe cît de simplă, pe atît de complicată, «legea sărmanilor», 416, reușește să ispitească primarii la fărădelegi administrative. Este cazul comunei Munteni Buzău și al primarului său Gheorghe Soare, actual cercetat penal pentru ajutoare sociale acordate în mod ilegal. În replică, edilul contraatacă și se ia la trîntă cu legea, «neclară, nedreaptă și de nerespectat».

Dacă-i gratis, cu plăcere
Chiar dacă nasc sau nu în mijlocul străzii în puterea nopții, femeile de la Munteni Buzău primesc ajutoare sociale de la Primărie. La fel și bărbații! La Munteni... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:36 (66701 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

S-a întîmplat în Ialomița

Ministrul Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu

Joi, 15 septembrie, ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără a serbat «Ziua Porumbului» la Orezu. Aflat la a doua ediție, evenimentul are rolul de a marca importanța națională a acestei culturi în economia națională. Valeriu Tabără a subliniat în discursul inaugural necesitatea susținerii fermierilor care activează în acest domeniu, dar și obligativitatea acestora de a se asocia în vederea atragerii de fonduri europene și pentru creșterea competitivității în domeniul agricol. La întîlnirea de la Orezu, desfășurată în plin cîmp, la temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius, au participat peste 200 de fermieri din regiune, unii dintre ei deținători ai unor exploatații agricole ce depășesc 2... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2011, 11:29 (15585 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

PRIMARI PENALI (I). Edilul Ion Dumitru, dosar penal pentru plăți ilegale de 2 miliarde

La Primăria Sinești banii se fură pe factură!

Matrapazlîcuri cu iz penal și afaceri administrative ilegale! Asta rețin polițiștii ialomițeni într-un dosar întocmit pe numele primarului comunei Sinești, Ion Dumitru. Se pare că, în pauza dintre două interviuri TV pentru negocierea funcției la un alt partid, edilul ialomițean și-a imaginat că în localitatea domniei sale a răsărit peste noapte o școală frumoasă și modernă dotată cu aparatură de ultimă generație. Cînd s-a trezit din visul frumos, primarul a și semnat o factură pentru modernizarea instituției de învățămînt. Și, dacă modernizarea a fost doar imaginară, ei bine, factura a fost pe cît se poate de reală, văduvind unitatea administrativă de 210 mii lei noi...

Bani pentru nimic... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2011, 08:32 (18509 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

Primăriile ialomițene, între indiferență și ilegalitate

Ajutoare de încălzire pentru toată lumea

• Guvernul ridică plafoanele pentru acordarea subvențiilor de încălzire în sezonul rece
• Ialomița raportează ajutoare de încălzire acordate după urechea strîmbă a primarilor
• Executivul reglementează acordarea ajutoarelor astfel încît tot mai mulți români să beneficieze de pomana guvernamentală a ajutoarelor de încălzire.
• Inspecția socială a județului a aplicat, în doar 3 luni, 25 de amenzi în valoare de 42000 lei, pentru nereguli în acordarea de ajutoare pentru încălzire
• Un haos de-a dreptul incredibil despre cum să transformi ajutoarele sub diversele forme acordate de stat într-o afacere administrativă cu priză la electorat


Altă Mărie cu aceeași pălărie
«Primul ministru Emil Boc a declarat că ajutoarele de încălzire vor fi acordate de Ministerul Muncii după aceleași criterii de pînă acum, în funcție de veniturile populației. Ordonanța adoptată prevede ridicarea plafonului prin adăugarea unei noi categorii de beneficiari: cei cu veniturile între 615 și 786 lei/persoană/lună. Va crește astfel numărul beneficiarilor de ajutoare de încălzire de la 200000 la 320000 de persoane» se arată într-o comunicare oficială a Guvernului României.
Situația oferită publicității este o estimare națională, în Ialomița urmînd să se stabilească aceste cifre după depunerea cererilor pentru acordarea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2011, 09:17 (14635 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima zi de școală în Ialomița

A început anul de învățămînt 2011-2012

Prima zi de școală în Ialomița

Luni, 12 septembrie, circa 45 de mii de elevi și preșcolari din județul Ialomița s-au prezentat la cursuri. Mai puțin pretențioase decît în anii precedenți, festivitățile de deschidere au respectat ordinul ministrului Educației, Daniel Funeriu, care a cerut ca în fiecare unitate școlară din România să fie intonat imnul de stat. Conform declarațiilor oficiale ale reprezentanților Ministerului, anul acesta procesul de învățămînt va urmări trei priorități: reducerea absenteismului școlar, testarea periodică a elevilor și orientarea acestora către lectură. Noul an școlar aduce o serie de modificări, de la structura vacanțelor, pînă la modul de evaluare a elevilor. Cursurile primului semestru au început... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2011, 18:34 (19287 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7781 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9412 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a deschis sesiunea pentru subvențiile de sprijin pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a dat startul campaniei de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul financiar pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 10:20
(12474 vizualizări - 0 comentarii)


Șoselele din Ialomița, scăldate în sînge. Un mort și cinci răniți!

Primul week-end al primăverii a adus moarte pe șoselele din Ialomița. În urma a trei accidente rutiere, o persoană a murit și alte cinci au fost rănite. Victimele au fost transportate la spital pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 09:10
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șanse în plus pentru obținerea unui loc de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea unei noi ediții a Bursei Generale a Locurilor de Muncă. Evenimentul se va desfășura în data de 28 martie 201 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 08:05
(9300 vizualizări - 6 comentarii)


Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cârpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cîrpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Descoperire macabră la Fetești la sfîrșitul săptămînii precedente. Două persoane au găsit lîngă un tomberon un nou născut mort. Copilul era înfășurat într-o pătură și un tricou, iar apoi introdus într-o ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2014, 14:55
(9994 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Înșelăciune pe internet

Vineri, 21 februarie 2014, un bărbat de 28 de ani, din Fetești a sesizat Poliția despre faptul că a fost înșelat de un adolescent, cu ocazia încheierii unei înțelegeri de vînzare-cumpărare a unui telefon ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 09:40
(7439 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 82000 lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 21-23 februarie 2014, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 08:30
(8133 vizualizări - 3 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
-dispecer (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV
la fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

24 Februarie 2014, 16:00


anunț angajare

societate comercială
angajează
-ambulanțieri (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV la
tel./fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

19 Februarie 2014, 19:40


Agricultura-proiect de țară

Agricultura-proiect de țară

Mișcarea Agricultorilor din România consideră că agricultura trebuie să constituie o prioritate națională și după 20 de ani de strategii eșuate în domeniu propune un proiect național și economic: AGRICULTURA-PROIECT DE ȚARĂ ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2014, 08:10
(4438 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Peste 2 tone de floarea-soarelui, confiscate

Efectivele Serviciului de Investigarea Fraudelor au acționat marți, 11 februarie a.c., pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul producerii, prelucrării, depozitării și comercializării ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:30
(6398 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Tineri bucureșteni, bănuiți că furau combustibil din mașini

Polițiștii de Investigații Criminale au reținut marți, 11 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 24 de ani, toți domiciliați pe raza ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:10
(4815 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Prevenirea riscului de inundații

Căderile masive de zăpadă din ultima perioadă de timp au avut ca efect înzăpezirea a numeroase gospodării ale populației, atît din mediul urban dar mai ales din mediul rural. Pe fondul prognozelor meteorologice ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 09:40
(7235 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei

Marți, 11 februarie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 07:50
(6666 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Modificări legislative pentru PFA, II și IF

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 15/10.01.2014, a fost publicată Legea nr. 4/2014 pentru completarea Ordonanței ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 16:20
(7624 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Incendiu de la un scurtcircuit la două adăposturi de animale

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, două adăposturi de animale ale unui cetățean din localitatea Roșiori au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul a fost anunțat noaptea trecută, în ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 11:15
(8685 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

În cursul acestei dimineți de marți, 4 februarie 2014, după o lungă suferință, senatorul PSD Ștefan Stoica a încetat din viață. El suferea de peste un an de o formă gravă de cancer. Senatorul Ștefan Stoica ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2014, 10:10
(11157 vizualizări - 8 comentarii)


Minori dispăruți la Țăndărei

Minori dispăruți la Țăndărei

Duminică, 2 februarie 2014, polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorii CRISTEA MIHAELA GEORGIANA, de 13 ani și ȘTEFAN MARIN, de 12 ani, ambii din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 11:40
(8645 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 3 februarie 2014, este prima zi de practică din acest an pentru trei ialomițeni, studenți în cadrul Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București. Aceștia au fost repartizați să își desfășoare stagiul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 10:30
(11128 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia în vederea încarcerării ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 09:30
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Străzile din Ialomița, «curățate» de infractori

În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au făcut public raportul activității întreprinse în cursul anului 2013. Potrivit documentului oficial ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2014, 10:40
(9287 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii Codului Portocaliu: Patru nou-născuți au venit pe lume la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În acest sfîrșit de săptămînă, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia au venit pe lume patru copii. Pentru doi dintre ei a fost nevoie de intervenția echipajelor Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2014, 11:07
(11065 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Bărbulești! UPDATE: 9 bărbați, arestați!

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, «13 percheziții sînt efectuate, în această dimineață, de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2014, 07:10
(13847 vizualizări - 9 comentarii)


Ex-europarlamentarul Maria Petre revine în viața publică. Asociația «Restaurantele Inimii», înființată la Slobozia!

La jumătatea lunii decembrie 2013, ex-parlamentarul PD-L Maria Petre a revenit în viața publică. În cadrul unei întîlniri desfășurate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, aceasta a anunțat înființarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2014, 18:49
(9444 vizualizări - 6 comentarii)


Exclusiv: Procurori din Teleorman, în acțiune la Penitenciarul Slobozia. Înșelăciune prin metoda «Accidentul», dejucată de anchetatori!

Procurori din cadrul Parchetului Local Turnu Măgurele au demarat o acțiune flagrantă la Penitenciarul Slobozia. Anchetatorii au reușit să recupereze un prejudiciu de 12000 lei al unei persoane înșelată ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2014, 17:12
(9758 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...