Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

advertorial

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Rețele Electrice România a implementat o platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților din cele 11 județe aflate în aria sa de responsabilitate, astfel încât furnizorii să își poată eficientiza activitatea prin accesul la date de măsură actualizate.

Platforma preia datele a peste 1,6 milioane de contoare inteligente și le pune zilnic la dispoziția furnizorilor, pentru clienții pe care aceștia îi au în portofoliu, pe măsură ce acestea devin accesibile în baza de date a Rețele Electrice. Furnizorii au astfel acces direct la datele măsurate de... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2024, 12:00 (2870 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

În ședința de Guvern de miercuri, 4 decembrie 2024, ultimul proiect de Hotărâre de pe ordinea de zi, poziția 26, făcea referire la «numirea unui subprefect». În fapt, proiectul de Hotărâre în cauză făcea trimitere la nominalizarea liberalului Stelică Gheorghe drept subprefect al Ialomiței. În fapt, numirea lui Stelică Gheorghe vine după ce, printr-o altă Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost primarul localității Ciulnița încă din 2004, fiind reprezentantul Partidului Umanist din România PUR la acel moment. După... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 16:50 (7160 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

În 6 luni

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

Joi, 28 noiembrie 2024, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Printre cele 23 proiecte supuse dezbaterii, s-a aflat și cel referitor la «aprobarea noii durate de implementare și a cheltuielilor estimate aferente finalizării proiectului cu titlul „Reabilitarea monumentului istoric și de arhitectură Conacul Bolomey“». Concret, administrația județeană a estimat un termen de 6 luni pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu, document necesar deschiderii pentru public a obiectivului. În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a făcut doar recepția lucrărilor, dar lipsa do­cumentelor ISU obligă instituția... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 10:10 (14039 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

Decizie a Consiliului Local Slobozia

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

În cadrul ședinței or­dinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată joi, 28 noiembrie 2024, aleșii locali au aprobat un proiect ce vine în sprijinul Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița. Potrivit inițiativei, persoanele fizice care fac dovada a 3 donări de sânge într-un an calendaristic beneficiază de o reducere de 20% a impozitelor pe clădiri și terenuri Aceasta este partea bună a întâlnirii de săptămâna trecută. În rest, consilierii locali s-au angrenat în discuții fără miză pe baza inițiativelor supuse dezbaterii.

 

Sprijin pentru donatorii de sânge din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 17:20 (6444 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalele au posibilitatea de a angaja medicii rezidenți care, după terminarea stagiului de practică profesională în centrele universitare, ar trebui să se întoarcă la posturile pe care le-au ocupat. În realitate, lucrurile nu stau deloc așa, iar unitățile medicale sunt permanent în criză de specialiști. O astfel de situație se petrece și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cel mai mare spital din județul Ialomița. «Mulți dintre rezidenți refuză să profeseze la Slobozia!» susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Criză permanentă de medici... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 14:20 (6007 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

advertorial

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

Companiile de distribuție a energiei electrice, parte a grupului PPC în România, au fuzionat sub numele Rețele Electrice România. Fuziunea companiilor într-o singură entitate legală urmărește optimizarea operațiunilor specifice la nivelul celor 3 regiuni-Banat, Dobrogea și Muntenia, prin eficientizarea modului de alocare a resurselor și reducerea complexității administrative.
Noua societate va asigura în continuare serviciul de distribuție a energiei electrice în București și județele Ilfov, Giurgiu, Constanța, Tulcea, Ialomița, Călărași, Caraș-Severin, Timiș, Hunedoara și Arad. Clienții vor continua să beneficieze de servicii pe care le vom îmbunătăți... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 15:15 (13917 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

Corneliu Dragomir (60 de ani), managerul uneia dintre cele mai importante firme de construcții edilitare la nivel național, Oyl Company Holding AG, s-a stins din viață în cursul dimineții de luni, 2 decembrie 2024. Moartea omului de afaceri ialomițean ar fi survenit în urma unui infarct, medicii echipajului Ambulanței sosiți la fața locului încercînd resuscitarea mai bine de o oră... Pe scurt, astfel s-ar rezuma știrea referitoare la moartea celui care a fost Corneliu Dragomir... Însă, indiferent de ceea ce s-ar scrie, nu ar fi de ajuns pentru a înfățișa tabloul tragediei produse. Căci, destinul... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 11:55 (33898 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a efectuat plățile despăgubirilor acordate fermierilor ale căror culturi au fost afectate de fenomenul secetei pedologice extreme. La nivelul jude­țului Ialomița, valoarea ajutoarelor financiare a fost de peste 92,2 mili­oane de lei. Estimativ, suprafața cala­mitată a fost de peste 92 mii de hectare.

 

Ajutoare financiare pentru fermieri Datele furnizate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că seceta pedologică extremă a afectat peste 92 mii de hectare, din cele 154 mii de hectare cultivate î... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 08:10 (5244 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

bonus: Muzeul Județean Ialomița, redeschis publicului

Ialomița contribuie la Tezaurul Patrimoniului Cultural Național cu 33 de piese arheolo­gice. Obiectele se află în patrimoniul Muzeului Județean Ialomița și au un regim special de exploatare, având în vedere statutul de care beneficiază. Oficialii instituției susțin că demersurile privind includerea acestor obiecte pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național au durat 12 ani. «Suntem foarte mândri că istoria județului Ialomița beneficiază de acest statut!» susține istoricul Florin Vlad, directorul executiv al Muzeului Județean Ialomița.

 

Piese rare descoperite în Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2024, 09:20 (4910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de investiții în orașul Amara

Proiecte de investiții în orașul Amara

Administrația locală din Amara a dat startul lucrărilor pentru îmbunătățirea calității apei furnizată cetățenilor. Totodată, Primăria Amara a semnat un proiect finanțat prin intermediul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, investiție ce vizează construirea unui Centru dedicat activităților sportive și culturale. «Facem toate demersurile necesare pentru a modernizare orașul Amara!» a transmis Valentin Moraru, primarul orașului-stațiune Amara.

 

Investiții în singurul oraș-stațiune din județ Calitatea apei dar și debitele mici ale apei furnizate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2024, 12:20 (6565 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datorii de peste 500 milioane de lei, imposibil de recuperat de Fiscul ialomițean

Datorii de peste 500 milioane de lei, imposibil de recuperat de Fiscul ialomițean

Deși în documentele oficiale Adminis­trația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că gradul de colectare a taxelor și impozitelor locale este unul favorabil, în realitate situația este diferită. Pentru anul 2024, la nivelul Ialomiței, cuantumul datoriilor acumulate de debitorii persoane fizice și juridice depășește 600 milioane de lei. Din această sumă, peste 500 milioane de lei reprezintă datorii «nerecuperabile». Acești bani nu vor mai ajunge niciodată la Bugetul consolidat al Statului, oricâte demersuri s-ar face.

 

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2024, 07:50 (7323 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Început aproape de finalul anului școlar trecut, Pro­gramul «Masă Sănătoasă», denumit în trecut «Masa Caldă în școli», s-a derulat în 30 de unități de învățământ din ju­dețul Ialomița. Printr-o decizie a Ministerului Educației, în urmă cu o săptămână, numărul școlilor beneficiare a fost suplimentat. Astfel, 39 de unități de învățământ din Ialomița sunt înscrise în cadrul acestui program. Cu toate acestea, într-o raportare oficială, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița evidențiază deficiențele pe care școlile ialomițene le-au întâm­pinat prin derularea «Mesei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 16:15 (4920 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene ignoră legea înființării adăposturilor pentru câinii maidanezi

Primăriile ialomițene ignoră legea înființării adăposturilor pentru câinii maidanezi

Încă din 2021, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență care obligă administrațiile locale să înființeze adăposturi pentru câinii maidanezi. Biroul Poliției Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, arată că astfel de spații există în doar 4 localități. Restul primăriilor ignoră această obligativitate, iar o parte dintre acestea au fost și amendate pentru că nu aplică prevede­rile legale. Valoarea sancți­unilor se ridică la peste 100 mii de lei, potrivit Biroului de Presă al IPJ Ialomița.

 

Câinii fără stăpân, o problemă greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 07:55 (16722 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte educative de 1 milion de euro la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Proiecte educative de 1 milion de euro la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a parafat contracte de finanțare pentru 6 proiecte cu fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, create cu scopul de a dezvolta servi­ciile de educație oferite elevilor și profesorilor. Valoarea acestor proiecte este de 1 milion de euro. «Trebuie să facem Educația atractivă pentru elevi și cadrele didactice!» susține profesorul Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia.

 

Bani europeni pentru Educație Majoritatea fondurilor acordate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2024, 10:20 (14610 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Medcorp, cu sprijinul financiar al OMV Petrom, a asigurat servicii medicale esențiale pentru 543 de locuitori din 3 localități din județul Ialomița

advertorial

Asociația Medcorp, cu sprijinul financiar al OMV Petrom, a asigurat servicii medicale esențiale pentru 543 de locuitori din 3 localități din județul Ialomița

Din anul 2022, Asociația Medcorp și OMV Petrom implementează la nivel național programul „Sănătate în Vecinătate“ și asigură servicii medicale complexe pentru oamenii din comunitățile rurale, acolo unde accesul este limitat. Prin servicii mobile, analize de laborator și consulturi de specialitate, echipele de medici verifică starea de sănătate a beneficiarilor, identifică și tratează cazurile mai grave într-un stadiu incipient.

O foarte mare importanță este acordată activităților de informare și educare a localnicilor, încurajându-i să fie atenți la semnele precoce ale anumitor afecțiuni și să prevină complicațiile.

În ... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2024, 07:50 (12390 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Biroului pentru Imigrări Ialomița a recunoscut că a luat șpagă. A încheiat un acord cu procurorii DNA!

Fostul șef al Biroului pentru Imigrări Ialomița a recunoscut că a luat șpagă. A încheiat un acord cu procurorii DNA!

Direcția Națională Anticorupție a anunțat, printr-un comunicat de presă, faptul că a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu Rareș Gabriel Bulimej, fostul șef al Biroului pentru Imigrări Ialomița. Acesta este cercetat penal, fiind acuzat de «luare de mită». Potrivit procurorilor Direcției Naționale Anticorupție, Bulimej a primit șpagă pentru a soluționa mai multe cereri de angajare a unor cetățeni străini, veniți dinafara Uniunii Europene. Conform înțelegerii încheiate cu anchetatorii, Bulimej a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare.

 

Condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2024, 17:40 (8179 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița, amendă de 60 mii de lei aplicată Avicola SA Slobozia

Garda de Mediu Ialomița, amendă de 60 mii de lei aplicată Avicola SA Slobozia

Societatea Avicola SA a fost amendată de Garda de Mediu Ialomița cu 60 mii de lei din cauza lipsei autorizației de mediu. În mod normal, fără acest document, activitatea firmei ar fi trebuit suspendată, până la reglementarea situației, de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii instituției susțin că, în prezent, reprezentanții Avicola SA au făcut demersurile necesare în vederea reautorizării. În același timp, Garda de Mediu Ialomița solicită aprobarea unor controale încru­cișate la care să participe Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, dar și Direcția de Sănătate Publică Ialomița.

 

Verificări în curs... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2024, 11:25 (14981 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fost procuror al Parchetelor ialomițene, propus pentru funcția de prim-adjunct al Procurorului General al României

Fost procuror al Parchetelor ialomițene, propus pentru funcția de prim-adjunct al Procurorului General al României

Consiliul Superior al Magistraturii a validat în urmă cu o săptămână candidatura procurorului Ionuț Ciprian Spiridon la funcția de prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Deși în documentele oficiale acesta este prezentat drept procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, în realitate, el a fost nominalizat din funcția de procuror al DIICOT-Serviciul Teritorial Craiova, unde activează din 2016. În trecut, și-a desfășurat activitatea în trei dintre unitățile de Parchet din Ialomița.

 

De la Slobozia la PÎCCJ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2024, 12:10 (2649 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Licitația pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» din Slobozia, contestată pentru a doua oară

Licitația pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» din Slobozia, contestată pentru a doua oară

Unirea Slobozia va continua să joace meciurile de acasă folosind stadionul din co­muna Clinceni/Ilfov. În urmă cu o săp­tămână, pentru a doua oară, licitația publică organizată pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» a fost din nou contestată. Aceste vicii de procedură vor amâna lucrările pentru primăvara anului viitor, dacă nu vor exista alte probleme. «Este o neînțelegere iscată între firmele participante, iar noi suntem prinși la mijloc...» susține Ilie Lemnaru, președintele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia.

 

Lucrări blocate din cauza contestației... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2024, 07:55 (7504 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Locuințe pentru tineri, la Fetești

Locuințe pentru tineri, la Fetești

La Fetești, primarul orașului, Lau­rențiu Șonchereche a anunțat demararea proiectului «Construirea a 5 ansambluri de locuințe nZEB-plus pentru tineri în Municipiul Fetești, Județul Ialomița». În fapt, proiectul, inițiat de Primăria Municipiului Fetești și finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, are o valoare de 10,840 mili­oane de lei (fără TVA). «Constructorul a început lucrările la primele două blocuri, dintr-un ansamblu de locuințe destinat tinerilor. Muncitorii au realizat deja săpăturile la fundație, au turnat betonul de egalizare și au montat armăturile!» a declarat primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche. «... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2024, 10:20 (1698 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
230 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6988 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2916 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4868 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(4996 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8720 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5003 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3743 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5182 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4946 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5841 vizualizări - 0 comentarii)


Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 16:15
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Servicii Publice Slobozia SRL

vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia

14 Septembrie 2018, 13:20


25 de microferme înființate în județul Ialomița

Direcția Județeană pentru Agri­cul­tură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 11:20
(3508 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa «Corona» la scrimă

Cupa «Corona» la scrimă

La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:20
(3158 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 19:05
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 11:35
(4632 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița angajează din sursă externă

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2018, 10:25
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană

Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2018, 21:05
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...