Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Veniturile locale lipsesc cu desăvârșire

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (IV)

Veniturile locale lipsesc cu desăvîrșire

Neîncasarea veniturilor bugetare este sintagma generală ce demonstrează indiferența primarilor la capitolul încasarea impozitelor și taxelor locale. Iar dacă la toate acestea se mai adaugă și erori în calcularea acestor datorii sau chiar necalcularea acestora, putem analiza diminuarea nejustificată a veniturilor bugetare. Exemplificînd la acest capitol, Primăria Orașului Fierbinți-Tîrg s-a dovedit a fi campioană, dat fiind faptul că, «grație» unei erori de stabilire a impozitului pe teren, bugetul local a fost văduvit de 81 mii lei. Și Primăria Fierbinți nu este singura. Aceeași greșeală administrativă a făcut ca 13 mii lei să se evapore din bugetul local al comunei Maia... De departe însă, cei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2011, 06:08 (13519 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

În căutarea sufletului pereche al Sloboziei

Ionașcu s-a înfrățit administrativ cu chinezii

Primarul Gabi Ionașcu e un vizionar. Un geniu neînțeles, un suflet bîntuit de vise urieșești într-un oraș prea mic pentru un edil așa de mare. Așa se explică, ne imaginăm noi, neobosita sa căutare a unui suflet pereche pentru Slobozia (economic și administrativ vorbind, se subînțelege). Și nu oriunde, dragi concetățeni... Căci Bulgaria e prea mică, Europa e insignifiantă, iar America pare un mușuroi de furnici ce nu corespunde necesităților sale fabuloase. Și-atunci, ca orice conducător vrednic și conștient că Slobozia nu e a lui și nici a noastră, ci a urmașilor, urmașilor clienților săi politici, Ionașcu a țintit la cel mai mare și mai puternic partener pe care și l-ar fi dorit vreodată o autoritate... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 16:21 (9031 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (III)

Sporurile ilegale produc găuri în bugetele locale

Legislația cu privire la diminuările salariale este opțională în unitățile administrativ-teritoriale ale județului. Sau cel puțin așa reiese din raportul anual al Camerei de Conturi Ialomița. De la sporuri la prime de vacanțe și de la ore suplimentare la majorări salariale, toate din bugetele locale...
Iar pentru o mai bună cunoaștere a realității gestionării finanțelor locale exemplificăm Primăria Făcăeni, instituția care a reușit, în ciuda tuturor regulilor, să fenteze diminuarea salarială reglementată de legislația în vigoare. Nediminuarea cheltuielilor de personal cu 15% lunar în perioada noiembrie-decembrie 2009, dar și acordarea eronată a unor sporuri de condiții vătămătoare, precum și... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 13:46 (11273 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (II)

Afacerea radare fixe s-a dovedit ilegală

Cele mai răsunătoare ilegalități în materie fiscală au fost descoperite la primăriile ialomițene care au încheiat parteneriate private pentru amplasarea în localitate a radarelor fixe. Cu tot scandalul național, primarii ialomițeni nu s-au dat în lături să utilizeze această metodă aparent benefică de sporire a veniturilor bugetului local. Tabloul acestei afaceri este relativ simplu. Ingineria financiară a luat ființă undeva în anul 2008, cînd reprezentanții unor firme de profil și-au făcut simțită prezența în județul nostru. În baza unor forme de parteneriat public-privat, aceștia au convins autoritățile locale să le încredințeze problema constatării și aplicării de amenzi la regimul rutier. ... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 10:06 (11991 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

8,8 milioane lei, prejudicii aduse bugetului de stat (I)

Incompetența primarilor ialomițeni (ne) costă

Un recent raport al Curții de Conturi Ialomița demonstrează, încă o dată, modul haotic și total iresponsabil de cheltuire a banilor publici. Ilegalitățile descoperite de instituția amintită în anul 2010 oferă indicii clare de nereguli financiar-contabile și fiscale, dar și abateri grave de la normele de gestionare a banilor comunităților. Toate acestea costă! Ne costă! La nivelul județului Ialomița, prejudiciile aduse bugetelor de stat, la nivel local însumează nu mai puțin de 8,8 milioane lei... Cînd, dar mai ales, cine va achita aceste ilegalități grosolane rămîne să stabilească Curtea de Conturi și, pe alocuri, polițiștii de investigare a fraudelor!

...
Oferit publicității... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2011, 05:46 (12230 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

O mie și una de... gropi! (IV)

Investițiile muncipale s-au oprit pe Brăilei

Așa cum vă precizam mai devreme, din cele 75 de străzi din Slobozia anunțate pentru «reablitare și modernizare», doar două-trei au beneficiat pînă în prezent de intervenții directe. Una dintre acestea este Șoseaua Băilei, pînă în bariera din dreptul Oborului Municipal.

Praf și pulbere
Șoseaua către Brăila este una dintre cele mai aglomerate artere de circulație ale orașului. Cu o lungime de 1550 de metri și o valoare estimată a investiției de 2,2 milioane lei, lucrarea este abandonată în acest moment la jumătate. După cum se poate observa și în fotografie, la acest moment în asfalt s-au căscat deja gropi adînci de 30 de centimetri. Asta în ciuda celor două straturi de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 15:33 (12380 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Intervenții în oglindă

O mie și una de... gropi! (III)

Intervenții în oglindă

La jumătatea lunii martie, în fața Palatului Administrativ din Slobozia, la o aruncătură de piatră de Primărie, s-a căscat o groapă (vezi foto 1). Imediat, o echipă a SC Urban a intervenit salutar și a înlocuit în mai puțin de 3 ore țeava spartă. Miercuri, 31 martie, pe strada Cuza Vodă, la intersecția cu Ștefan cel Mare, în imediata vecinătate a supermarketului, situația s-a repetat. Adică, vrem să spunem, o altă țeavă s-a spart inundînd strada. Echipa SC Urban a intervenit însă abia joi, pe la orele 9.00. Cînd, după cum iarăși puteți observa în fotografia alăturată (vezi foto 2), doi dintre lucrătorii altei echipe de intervenției se dezmorțeau la relanti așteptînd intervenția excavatorului.... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 12:18 (11345 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

O mie și una de... gropi! (II)

Intervenții «în orb» cu tehnologia «Tub în Tub»

Înainte de demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor din rețeaua de apă a orașului, primarul Gabi Ionașcu declara că, grație unei proceduri revoluționare, procesul va dura puțin și nu va afecta vizibil asfaltul. La acest moment, declarațiile inițiale se dovedesc hazardate, dacă ni se permite acest eufemism, iar rezultatele sînt catastrofale. Întrebarea este: de ce?

Un oraș prevenit
Proiectul în baza căruia se înlocuiec țevile din rețeaua de apă a orașului a fost realizat de către Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 să realizeze «un proiect pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița». Bucățica de proiect care a vizat ... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 09:22 (12261 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

O mie și una de... gropi! (I)

Investiții de 15,2 milioane euro în asfalt

În anul de grație 2009, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect ambițios prin care se promitea reabilitarea și modernizarea unui număr de 75 de străzi. Proiectul -unul multianual, care ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani- viza asfaltarea a nu mai puțin de 31670 metri de străzi din municipiul Slobozia pînă la sfîrșitul anului 2012. Valoarea estimată a cheltuielilor generate de această investiție (la nivelul anului 2008) era de 55613971,84 lei, fără TVA. Iar fondurile ar fi trebuit să fie asigurate din cele 50 milioane de lei împrumutate de Primărie de la BCR, din resurse locale și din alocații bugetare guvernamentale. Din 27 mai 2009, data la care a fost aprobată hotărîrea de... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2011, 06:16 (10398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nițescu rămâne fără Ultex

Fabrica de ulei din Țăndărei se pregătește de faliment

Nițescu rămîne fără Ultex

Marți, 5 aprilie, la primele ore ale dimineții, un grup de 60 de angajați ai Ultex Țăndărei s-a înființat în fața Tribunalului Ialomița, în semn de protest față de deciziile judecătorești în procesul privind falimentul fabricii de ulei. Protestatarii au părăsit locația imediat după ce reprezentanții instanței ialomițene au oferit explicații clare cu privire la stadiul anchetei judecătorești...

Apărători în calea dezastrului
La jumătatea anului precedent, conducerea Ultex Țăndărei a decis deschiderea procedurii de insolvență a fabricii... Aflată într-o situație financiară critică, Ultex Țăndărei invoca datorii reale de aproximativ 1000 de miliarde. Mai interesant decît... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 19:44 (53003 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Gabriel Vîlcu, președinte-voluntar al filialei ialomițene a surzilor

«Asociația Națională a Surzilor din România are peste 31 mii de „sclavi“!»

Filiala ialomițeană a Asociației Naționale a Surzilor din România are circa 40 de membri. Aceștia trebuie să cotizeze anual 100 lei pentru dreptul de a fi reprezentați în caz de nevoie. Din această suma, 20 lei merg obligatoriu la bugetul central al Organizației, condusă în acest moment de Mihai Grecu. Înmulțiți cifra cu 31000 de membri, cît numără Asociația la nivel național și aveți o primă imagine de ansamblu asupra situației. Pe lîngă aceste fonduri, asociațiile locale au obligația de a racola noi membri și de a participa la toate acțiunile impuse de la Centru. Totul, susține Gabriel Vîlcu, pînă nu demult președintele-voluntar al filialei locale, pentru ca milionul de lei noi pe care statul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2011, 09:21 (68949 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Peste 200 de copii autiști în Ialomița

Eroii de fiecare zi de la «Ajutați-ne să înțelegem lumea»

Nu i-a întrebat nimeni dacă vor. Nu i-a întrebat nimeni dacă pot. Dacă știu. Dacă au puterea să ridice în fiecare zi aceeași cruce... Și totuși nu se plîng! Se ridică în fiecare dimineață gata pentru o nouă zi de luptă, soldați anonimi într-o bătălie în care nu-și permit să moară... Trăiesc din speranțe iluzorii, din bucurii puține și sărace, din frînturile de gesturi ale unor suflete pierdute... Sînt părinții copiilor din cadrul asociației «Ajutați-ne să înțelegem lumea». Eroii de fiecare zi ai unei cauze pe care refuză s-o piardă! Iar în spatele lor se ascund alți și alti părinți... Pentru că, potrivit datelor statistice, Ialomița are în jur de 200 de copii autiști pe care societatea nu este... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2011, 05:46 (18094 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Investiții ascunse sau doar discuții la nivel înalt?

Centrală electrică pe bază de biomasă la Slobozia

Optimismul economic manifestat de guvernanți pare să nu rămînă doar la stadiul de emisiuni tv. Așadar, în timp ce toată lumea promite o relansare a economiei mondiale și, implicit a celei locale, primele semne de dezvoltare încep să apară și la Slobozia. Chiar dacă doar pe hîrtie. Și dacă hîrtia mai este și de ziar, aproape că ne vine a crede că există proiecte investiționale în acest sens. Astfel, aflăm din presa internațională că un mare dezvoltator în domeniul energiei regenerabile cu sediul în Cardiff-Țara Galilor, Eco2, și-ar fi manifestat intenția expresă de a construi în România două centrale electrice pe bază de biomasă. Potrivit celorași declarații, cele două centrale vor fi construite... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2011, 15:34 (9633 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE: Cei trei polițiști de frontieră sînt liberi, dar au interdicție de a părăsi țara

Ialomița: 3 agenți ai Poliției de Frontieră, reținuți pentru luare de mită

La data de 31 martie a.c., Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița a dispus reținerea pentru 24 ore a inculpaților Stoica L., Codreanu D.F. și Nicolae R.C., agenți în cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița, Sectorul Poliției de Frontieră Hîrșova, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită. În fapt, la data de 16 februarie a.c., ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au fost sesizați de G.M., din Slobozia, cu privire la faptul că, în luna septembrie 2010, în timp ce se deplasa împreună cu alți doi prieteni la pescuit, a fost oprit în trafic de cei trei inculpați care au găsit asupra lor plase de pescuit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 15:05 (9645 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Pomană bugetară de la primarul Jipa pentru vărul Jipa

Motorină pe caiet! Să trăiască să mai dea!

Circul administrativ ialomițean continuă. Astăzi, primarul Jipa și sărmanul buget local al Primăriei pe care o păstorește. De altfel, furnizor principal pentru banii încasați de o rudă a...a...a... Da! V-ați prins! O rudă a primarului de la Gura Ialomiței!

Gura păcătosului adevăr grăiește
Doar că în cazul nostru este vorba despre Gura Ialomiței și primarul Ioan Jipa. Grijuliu la problemele financiare ale vărului Jipa, pardon!, ale unității administrative, a solicitat la începutul anului sprijin guvernamental pentru buna desfășurare a Primăriei Gura Ialomiței. Ghinionul edilului a fost că prefectul Teculescu, mai catolic decît Papa și curios peste măsură dar și persoana... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:46 (13954 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Ialomița: Credite cu buletinul, restanțe cu milioanele

Avalanșa de credite bancare s-a oprit de ceva timp. În urmă au rămas doar ratele neachitate și restanțele mai mari decît puterea financiară a contractanților. Ultimele analize ale Băncii Naționale Române demonstrează, o dată în plus, că economia județului suferă carențe majore. La fel și economia familială, dat fiind faptul că ialomițenii nu-și mai pot achita creditele contractate în urmă cu cîțiva ani. La început de an 2011, la nivelul județului se înregistrează în continuare restanțe bancare la cote alarmante, acest aspect clasînd Ialomița în primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite.
Creditele ialomițenilor se măsoară în sute de milioane de lei. La fel și restanțele. Potrivit... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2011, 11:03 (9795 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare tranzacție din mediul de afaceri local

Trei milioane de euro pentru Constrif SA

Cea mai mare societate de construcții din Ialomița ar fi fost vîndută. Aflată la nivel de informație verificată din mai multe surse, tranzacția demonstrează, dacă mai era necesar, că economia locală este oricum, dar nu profitabilă. Astfel, potrivit unor surse din mediul de afaceri local, Cornel Anghel, managerul Constrif, ar fi decis înstrăinarea societății la care deține capitalul majoritar. Compania ar fi fost vîndută, pentru 3 milioane euro, mult mai cunoscuților Dorinel Umbrărescu și Costel Cășuneanu. La acest moment, vînzarea Constrif s-ar afla la stadiul de precontract, urmînd ca perfectarea documentelor să se realizeze în scurt timp.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2011, 09:18 (14527 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă TBC la Școala nr. 1 din Țăndărei

Medicii ialomițeni au verificat peste 200 de elevi pentru a preveni răspîndirea unui eventual focar

Anchetă TBC la Școala nr. 1 din Țăndărei

La începutul săptămînii precedente, la Școala nr. 1 din Țăndărei a fost declanșată o anchetă epidemiologică pentru depistarea TBC în rîndul elevilor. Măsura a fost adoptată ca urmare a internării în spitalul de la Călărași a profesorului Leon Petre, suspect de TBC. Potrivit declarațiilor medicului Mădălina Baltă, șefa dispensarului TBC din cadrul Spitalului de Urgență Slobozia, «măsura reprezintă un exces de zel al autorităților», menit să prevină apariția oricărui focar de infecție. În ciuda declarațiilor liniștitoare, la acest moment există 7 elevi depistați pozitiv la testul TBC.

Ancheta începută acum o saptămînă continuă
De o săptămînă, la Școala nr. 1 din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2011, 15:49 (8355 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Autoritățile locale ascund sub preș asigurarea obligatorie pentru locuințe

Sîntem pasibili de amendă începînd cu 15 ianuarie 2011!

Autoritățile locale ascund sub preș asigurarea obligatorie pentru locuințe

Legea nr. 260/2008, privind asigurarea obligatorie a locuințelor împotriva cutremurelor, alunecărilor de teren sau inundațiilor, a inflamat pînă la explozie spiritele în prima luna a acestui an, generînd polemici greu de urmărit pentru opinia publică nefamiliarizată cu domeniul. Apoi, ca aproape orice lege din România, a sfîrșit prin a fi ignorată. Deocamdată, doar pînă la 15 iulie, data la care Ministerul Administrației și Internelor a decis că poate fi amînată încheierea acestei polițe. În fapt însă, susțin brokerii locali, contribuabilii sînt pasibili de amenzi între 100 și 500 lei începînd cu data de 15 ianuarie a anului în curs, iar vînătoarea de contribuabili ar putea debuta oricînd.
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2011, 09:31 (7701 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de LEADER

Ialomița are nevoie de LEADER

În ultimii ani, Ialomița a ratat permanent startul relansării economice cu ajutorul fondurilor europene. Banii atrași, puțini și prost gestionați, au sfîrșit prin a genera creșteri ale costurilor nivelului de trai al populației, cheltuieli neprevăzute la nivelul administrațiilor locale și blocaje economice greu de surmontat. Și totuși, banii europeni există, iar în următorii ani ei ar putea fi drenați prin venele administrative și economice ale județului. Cu o condiție! Administrația locală să devină conștientă de puținele pîrghii instituționale rămase la dispoziția lor și să le folosească. Grupurile de Acțiune Locală din Ialomița reprezintă o astfel de opțiune.

Doi LEADER-i pentru 5,6 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2011, 09:57 (14040 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
228 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Munteni Buzău: Vindea covoare ilegal

Miercuri, 24 martie a.c., polițiștii din Munteni-Buzău au depistat un bărbat, de 54 de ani, din județul Mureș, în timp ce comercializa 18 covoare tip persan, fără a deține documente de proveniență pentru ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:26
(17025 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în trafic

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:25
(24353 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană, la aniversare

Joi, 25 martie 2010, sala de festivități din cadrul Casei de Cultură a Sindicatelor a fost gazda aniversării Poliției ialomițene. Pe lîngă urări și aplauze, principalele activități ce au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:25
(21436 vizualizări - 0 comentarii)


Plata anticipată a impozitului pe profit, amînată pînă în 2012

În cadrul ședinței de miercuri, 24 martie a.c., Guvernul a amînat pînă în anul 2012 intrarea în vigoare a sistemului de plată anuală a impozitului pe profit cu efectuarea de plăți anticipate, a anunțat ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 06:12
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


Fructe pentru elevi, calculatoare pentru tineri

Guvernul a creat cadrul legal pentru introducerea în România a Programului european de încurajare a consumului de fructe în școli, program ce se va derula pînă în 2013, a anunțat purtătorul de cuvînt al ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 06:03
(16138 vizualizări - 0 comentarii)


Angajare urgentă

Societate comercială angajează asistent farmacie. Telefon 0752277525. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 20:32
(21170 vizualizări - 0 comentarii)


A furat gazolină de la firma unde era angajat

Un bărbat de 38 de ani din comuna Grindu a fost surprins de jandarmi, marți, 24 martie a.c., în timp ce își încărca autoturismul proprietate personală cu gazolină furată. Ulterior, după cercetări, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 13:28
(23702 vizualizări - 0 comentarii)


Concursul de Interpretare Instrumentală «Ionel Perlea», la a IV-a ediție

Concursul de Interpretare Instrumentală «Ionel Perlea» va debuta sîmbătă, 27 martie a.c., începînd cu orele 9,00. Astfel, la Sala de concerte a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, cea ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 13:24
(31955 vizualizări - 1 comentariu)


Copil de 3 ani lăsat nesupravegheat, victima unui accident rutier

Luni, 22 martie a.c., în jurul orei 17.00, la Slobozia, un copil de numai 3 ani a fost victimă a unui accident rutier. Potrivit primelor cercetări a rezultat că, în timp ce un tînăr, de 24 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 11:16
(29589 vizualizări - 0 comentarii)


Arestat după ce a băgat un om în spital

Un bărbat în vîrstă de 39 de ani, din județul Brașov, a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore și încarcerat în arestul Inspectoratului, după ce duminică, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 10:21
(20830 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți sau suspecți, arestați și identificați de polițiști

Doi tineri, în vîrstă de 29, respectiv 20 de ani, din comuna ialomițeană Ciochina, reținuți duminică, 21 martie a.c., pentru săvîrșirea unei infracțiuni de furt, au fost arestați preventiv pentru 29 de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 09:32
(15284 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 02:30
(17698 vizualizări - 0 comentarii)


Accident UPDATE: 6 răniți și doi morți

În ceea ce privește accidentul petrecut marți seara, 23 martie a.c., în jurul orelor 19.00, numărul răniților este de șase persoane, alte două persoane fiind decedate. În groaznicul accident au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 22:59
(19759 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 18:02
(15510 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație a pompierilor la Urziceni

Aplicație a pompierilor la Urziceni

Marți, 23 martie, începînd cu ora 10,00, la sediul Romgaz Mediași-sucursala Ploiești-Formația Urziceni pompierii din localitate au desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren avînd ca scop verificarea ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 17:17
(30588 vizualizări - 0 comentarii)


Senatul a aprobat ca TVA să fie plătită în 30 de zile de la încasarea facturii

Senatul a aprobat un proiect legislativ de modificare a Codului Fiscal, care prevede ca TVA să se plătească în maximum 30 de zile de la data încasării facturii, în acest moment plata TVA făcîndu-se la momentul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 13:06
(20131 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea Debarasare» continuă

«Datorită numărului tot mai mic de Deșeuri din Echipamente Electrice și Electronice colectate în cadrul campaniilor lunare „Marea Debarasare“, Ministrul Mediului și Padurilor, Laszla Borbely, a propus modificarea ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 10:21
(18588 vizualizări - 0 comentarii)


O autoutilitară a ars în întregime

O autoutilitară a ars în întregime în noaptea de luni spre marți, 22/23 martie a.c., în jurul orei 23.00, pe DN21, pe raza comunei Scînteia, sat Iazu. Incendiul a izbucnit de la un scurtcircuit produs la ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 09:06
(20213 vizualizări - 0 comentarii)


Flăcări la Roșiori

În noaptea de luni spre marți, 22/23 martie a.c., în jurul orei 22.30, în localitatea Roșiori a izbucnit un incendiu. Proprietarul unei case a legat un burlan de evacuare a fumului din tablă de o grindă ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 09:06
(22193 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Minuta de Sănătate a fost actualizată!

Deficitul de atenție însoțit de tulburare hiperkinetică-ADHD. ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 20:37
(21125 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ion Ghica

Incendiu la Ion Ghica

O anexă gospodărească și depozitul de furaje ale unui cetățean din localitatea Ion Ghica au fost distruse de flăcări. În urma unui apel pe 112 luni, 22 martie, pompierii militari slobozeni s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:52
(20082 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii avertizează

«Una dintre cauzele de incendiu cel mai des întîlnită în perioada de primăvară este folosirea focului deschis pentru igienizare, prin arderea deșeurilor și resturilor vegetale adunate peste iarnă în gospodării ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:49
(20135 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu lopeți și bîte între două grupări de la Bora

Duminică, 21 martie, în jurul orelor 20,40, un agent de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere și control al traficului rutier pe Strada General Magheru din cartierul Bora a sesizat și solicitat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:47
(25218 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

Sîmbătă, 20 martie, în intervalul orar 22,00-04,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul Poliției Comunitare au desfășurat o acțiune intercomunală ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:47
(18825 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 21 spre 22 martie, polițiștii slobozeni au surprins un tînăr, de 19 ani, din municipiul Slobozia și un bărbat, de 32 de ani, din județul Teleorman, avînd asupra ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:46
(31994 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 20 martie, agenții Postului de Poliție Ciochina au fost sesizați de un bucureștean despre faptul că, în perioada ianuarie-martie, persoane necunoscute i-au sustras din garajul aflat în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:45
(21976 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii recrutează elevi

Jandarmeria Română scoate la concurs, pentru sesiunea de admitere 2010, 405 de locuri pentru bărbați și femei. «La Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza“ București sînt libere 100 de locuri la zi, specializarea ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:27
(18590 vizualizări - 0 comentarii)


PSD a câștigat la Traian

PSD a cîștigat la Traian

Duminică, 21 martie a.c., în comuna Traian, cetățenii și-au votat componența Consiliului Local. Asta întrucît vechiul legislativ local a fost dizolvat urmare a unei hotărîri judecătorești. Alegerile parțiale ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 12:02
(19413 vizualizări - 0 comentarii)


La Munteni Buzău: Elev de 14 ani, bătut de profesor

În seara zilei de vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 20.30, la Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus cu Ambulanța un minor în vîrstă de 14 ani, din comuna Munteni Buzău. Copilului i s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:53
(29169 vizualizări - 0 comentarii)


Cilindrul compactor s-a răsturnat peste șoferul băut

Prin 112, Poliția a fost sesizată despre un accident de muncă produs pe strada Nordului, din Slobozia. Incidentul s-a petrecut vineri, la orele prînzului, pe marginea drumului răsturnîndu-se un cilindru ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:51
(15430 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...