Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15050 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13113 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12721 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15027 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Fețele nevăzute ale Rotavirusului

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Scandalul răsunător al «Rotavirusului» de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a stins... Copiii infectați cu virusul intraspitalicesc au fost transferați la București, Secția a fost dezinfectată, unitatea sanitară a fost inspectată ministerial, iar Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta epidemiologică la Secția de Pediatrie a Spitalului... Rezultatele?

Infecție cu Rotavirus la Spitalul Slobozia
Luni, 10 ianuarie, la primele ore ale dimineții, Spitalul Județean de Urgență Slobozia era ținta unui întreg spectacol mediatic. Fundamentat ce-i drept, subiectul mediei îl constituia infecția cu un virus intraspitalicesc a 11 copii internați pe Secția... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 11:33 (11662 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

Administrația ialomițeană are comune care și-au depășit planul la încasările din impozitul pe venit

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

În plină criză financiară, în anul 2010, Ialomița dovedește că are resurse pentru a-și susține administrația locală. E drept, oazele de bunăstare sînt puține și mai degrabă simbolice. Dar tocmai de aceea, merită menționate. Iată, prin urmare, o statistică inedită care confirmă faptul că un număr de 11 administrații din mediul rural au încasat în 2011 din impozitele pe venit mai mult decît au prognozat inițial.

Cu impozitele-n frunte, vom avea victorii multe
Nu vom susține împotriva evidenței că prin Ialomița administrativă a anului 2010 a curs lapte și miere. Există însă documente statistice care demonstrează că, în ciuda opiniei generale că administrațiile rurale nu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 05:46 (15211 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Unire administrativă în fața Prefecturii

Ialomița: Unire administrativă în fața Prefecturii

Ziua Unirii la Slobozia a fost serbată doar de autoritățile locale și județene, adunate în fața Palatului Administrativ. În semn de sărbătoare a Unirii Principatelor Române, autoritățile au organizat un complex de activități culturale dedicate momentului de 24 ianuarie. Manifestarea de aproximativ o oră a cuprins defilări, intonarea imnului de stat, dar și un program artistic susținut de Ansamblul Folcloric «Doina Bărăganului». La final, Nicolae Rotaru, artistul local de muzică populară, a invitat la «Hora Unirii» întreaga mulțime administrativă. De remarcat însă că evenimentul a fost asistat doar de cîțiva ialomițeni, aflați în treacăt prin Piața din fața Prefecturii.... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 13:49 (11454 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Firme de asigurări care refuză plata daunelor. Dosare purtate prin instanță zeci de luni. Brokeri care refuză încheierea polițelor CASCO la firme insolvabile. Tamponatori de meserie care șantajează șoferii slabi de înger. Și peste toate, Omerta! O lege a tăcerii care se întinde peste o piață potențială de 50 de mii de autovehicule. Cît despre legea asigurărilor, aceasta a fost scrisă și rescrisă tocmai pentru a fi încălcată mai bine!

Studiu de caz: Carpatica-țeapa vieții tale
Cazuistica păgubiților pe piața locală de asigurări auto este demnă de o carte a recordurilor. Însă cea a firmelor care activează în domeniu întrece orice închipuire. De aceea am ales să vă oferim... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 05:46 (15265 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

A treia e bună!

Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

La mai puțin de un an de la Referendumul precedent, zece cetățeni ai orașului Căzănești vor din nou... Referendum. Asta pentru că data trecută încercarea de a readuce localitatatea la statutul de comună a fost fraudată! Cel puțin așa susțin inițiatorii.

Prima nu se pune...
25 aprilie 2010. La Căzănești a fost Referendum. Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. Dar orașul nu a revenit comună și a rămas tot oraș. Așa, în ciuda cetățeanului Anatol Ghilea, promotorul ideei de revenire la statutul de comună... Rezultatul: cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești a rămas oraș! Procedura de declanșare a Referendumului a fost inițiată de... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2011, 09:21 (12193 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

Ordinul se execută, nu se discută!

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

SC Urban, furnizorul de apă în cîrca căruia se răsfrîng de doi ani încoace toate bubele rele ale apei, s-a văzut obligat la rîndu-i să reacționeze la declarațiile prefectului Teculescu. Într-un comunicat de presă remis, ce coincidență, concomitent cu cel al primarului Gabi Ionașcu, conducerea SC Urban susține: «Asistăm cu îngrijorare la graba cu care se fac declarații de presă și afirmații legate de calitatea serviciilor noastre». Ca și primarul Gabi Ionașcu însă, Valentin Cilibeanu uită explice de ce a ținut ascunse vreme de o lună și mai bine de zile rezultatele buletinelor de analiză care semnalează prezența trihalometanilor în apă. De asemenea, același director evită... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2011, 09:42 (9807 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Ionașcu face zid în jurul sursei de apă

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Declarația-șoc a prefectului Mădălin Teculescu de joi, 20 ianuarie, a obligat autoritățile locale să reacționeze. Într-un comunicat de presă făcut public în această după-amiaza zilei de vineri, 21 ianuarie a.c., primarul Gabi Ionașcu a catalogat declarația drept «inconștiență», cu substrat politic și fără nicio dovadă certă legată de calitatea apei.

Efectele «tranzitorii» ale apei asupra autorităților locale
Confuz și furibund, comunicatul de presă al primarului Gabi Ionașcu reflectă panica creată de declarația prefectului Teculescu potrivit căreia apa furnizată slobozenilor este «cancerigenă». În încercarea de a evita propagarea acestei teorii, edilul local își exprimă... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 16:19 (14122 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

Doi ani prin tribunale pentru un accident banal

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

În general, justiția română este oarbă, surdă și mută. În Ialomița însă ea este și paraplegică. Iar cea mai bună dovadă în acest sens o deține Mircea Ionescu, proprietar de Logan din Bucu, care a reușit performanța de a petrece doi ani prin tribunale pentru o tamponare ușoară. E drept, din cauza unui autoturism asigurat în Spania și înmatriculat cu acte false în România. Dar parcă mai contează amănutele atunci cînd vorbim despre accidente?!

Ceasu’ rău, AUDI înmatriculat în Spania
Pe 25 septembrie 2009, Mircea Ionescu se întorcea acasă însoțit de doi consăteni, la volanul unui Logan cu numărul de înmatriculare IL 01 AZL. La Bucu a făcut greșeala de a respecta normele... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 13:37 (6465 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

10 tone de deșeuri periculoase rămîn îngropate la Albești

Parchetul de pe lîngă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

Scandalul deșeurilor periculoase îngropate la Albești revine în actualitate. Potrivit rezultatelor anchetei Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «zona infestată reprezintă o amenințare iminentă cu un prejudiciu asupra mediului». În aceste condiții, instituția a luat deja măsuri de preluare, transportare și depozitare temporară a peste 130 de tone de deșeuri periculoase de către SC Vivani. Totuși, din cauza pericolului, aproximativ 10 tone de reziduuri petroliere nu au putut fi preluate. «Gurile rezervoarelor au fost acoperite cu blocuri masive de beton pentru a împiedica accesul. Urmează ca aceste rezervoare să fie dezafectate în perioada următoare, cînd condițiile meteo vor permite efectuarea lucrărilor»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 09:42 (13185 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Joi, 20 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a declarat că: «Apa de la Slobozia e cancerigenă! Nu o spun eu, o spun specialiștii și rezultatele analizelor prelevate din rețeaua de apă potabilă a orașului».
Declarația survine unei informări oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, din 20 ianuarie 2011, prin care se semnalează prezența trihalometanilor în apa furnizată de Urban. Buletinele de analiză care confirmă prezența trihalometanilor (substanțe cancerigene), există încă din data de 17 decembrie 2010. Pînă în prezent însă, SC Urban a refuzat să dea publictății aceste rezultate sub pretextul că «acestea trebuie repetate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 17:48 (16399 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Decapitată la începutul ultimului semestru al anului trecut, Poliția Comunitară din Slobozia a fost resuscitată printr-o decizie a Consiliului Local. Proiectul de hotărîre a fost aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurată luni, 17 ianuarie și oferă locuri de muncă pentru 46 dintre angajații concediați de Guvernul Boc. Cu ce rezultate pentru liniștea și siguranța cetățenilor din Slobozia, rămîne de văzut...

Legea 155 bate Guvernul
Potrivit expunerii de motive care a stat la baza deciziei celor 21 de consilieri locali, reînființarea Poliției Comunitare sub titulatura de Poliție Locală este posibilă grație existenței Legii 155 din 12 iulie 2010 care permite... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 09:22 (13900 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Arestări în Cazul «Texas Oyl»

Doru Bodeanu și Costel Iordache, mandate pentru 29 de zile

În cursul zilei de luni, 17 ianuarie 2011, Doru Bodeanu și Costel Iordache, asociații și administratorii de fapt ai Texas Oyl SRL Slobozia, precum și Viorica Cristea, contabila societății, au fost arestați.
Dacă vă amintiți, undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2010, aduceam în discuție perchezițiile polițiștilor din cadrul IGP-Direcția de Investigare a Fraudelor la domiciliile lui Doru Bodeanu, Costel Iordache, precum și la cel al Vioricăi Cristea, contabil în cadrul firmei Texas Oyl SRL. Perchezițiile la care făceam referire la acea dată au fost demarate la scurt timp după ce Direcția de Investigare a Fraudelor din cadrul IGP a preluat dosarul penal vizînd Texas Oyl SRL Slobozia. În mare... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 15:15 (13600 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

Reclama e sufletul comerțului

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

În urmă cu un an, cînd autoritățile locale au decis să facă din patru bucăți de stradă din Slobozia artere de circulație cu sens unic, nimeni nu și-ar fi închipuit că această inițiativă avea să devină sursa unei viitoare afaceri. Inevitabil, însă, acest lucru s-a întîmplat. Așa se face că Eternității, strada care face legătura dintre Bazarul Municipal și Bulevardul Unirii, este folosită în acest moment în regim intensiv pentru șantajarea șoferilor slabi de înger care îndrăznesc să se aventureze pe contrasens. Costurile acestei încălcari a normelor de circulație: 500 de lei!

Eternității, colț cu Unirii, pe Facebook
Pentru cine nu e localnic sau n-a mai trecut demult prin... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 10:46 (15187 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

Miliarde de euro pentru un proiect european care trece prin poarta județului

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

După un an de gestație prin cancelariile Uniunii Europene, Strategia Dunării a fost lansată la apă. În cadrul proiectului, care implică 7 țări și 16 parteneri, a fost elaborată o strategie transnațională de dezvoltare durabilă a regiunii Dunării, bazată pe dezvoltarea a 5 arii de interes distincte. Din păcate, Ialomița este și de această dată depășită de situație și incapabilă să se adapteze la cerințele unui proiect de o asemenea anvergură. Pentru că, deși valoarea de facto a proiectului este de doar 2,8 milioane de euro, sumele totale estimate a fi orientate către cele 4 domenii de dezvoltare în cele 34 de luni care reprezintă perioada de implementare se ridică la aproape 100 de miliarde de... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2011, 05:28 (11483 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Jandarmeria ialomițeană a făcut bilanțul anului 2010. În cadrul unui material de presă remis redacției, oficialii instituției au prezentat bilanțul anului trecut precum și prioritățile anului în curs. Una dintre cele mai surprinzătoare cifre oferite de către documentul amintit este cea privind plata amenzilor aplicate de jandarmii ialomițeni. Potrivit datelor statistice «în perioada de analiză, efectivele IJJ Ialomița au aplicat 1392 sancțiuni contravenționale, din care 359 au fost avertismente scrise. Procentual numărul de constatări a cunoscut o ușoară creștere față de anul 2009». Contravențiile aplicate au vizat, în majoritatea cazurilor, fapte sau acte cu caracter obscen, provocarea... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2011, 08:16 (12853 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

Spitalul Slobozia, morgă pentru pacienți?

O femeie din Slobozia acuză cadrele medicale ale Spitalului Județean de Urgență de moartea mamei sale. Femeia susține că «defuncta a fost ucisă de nepăsarea cadrelor medicale ale Secției de Interne». Mai mult, pentru a demonstra cele declarate, femeia a depus deja o plîngere la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia...

Pacient internat la Spital cu durere de stomac, externat de la morgă
Drama familiei Zaharia a început la jumătatea anului trecut cînd, în urma unor dureri în zona stomacului, Ioana Zaharia, de 44 de ani, s-a internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... «Acuza dureri mari de burtă, am chemat Salvarea și ne-am dus la Spital. Pe mama au băgat... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2011, 12:42 (18226 vizualizări - 5 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27393 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25367 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27813 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26043 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23719 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31106 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21682 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27319 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23867 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24585 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23628 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23144 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13893 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13593 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21049 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19988 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20900 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20054 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25158 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13723 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25535 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(15006 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21240 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17498 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13023 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11715 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21257 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21222 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...