Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Exclusiv: Noi șefi în Poliția ialomițeană

Dragoș Anghel-șef la Fetești, Ghiță Savin-adjunct la Urziceni

Din control în control, inspectorul șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu se luptă în continuare pentru reabilitarea imaginii instituției dar, mai ales, pentru performanțele polițienești. În acest scop, măsurile organizatorice ale poliției ialomițene continuă cu schimbări de cadre la vîrful unităților din subordine.
După ce comandantul Adrian Dănilă a demisionat din funcția de șef al Poliției Municipale Fetești, locul i-a fost preluat de comisarul de poliție, Dragoș Anghel, șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor din aceeași instituție. Anghel a fost desemnat să preia frîiele poliției feteștene începînd de luni, 31 ianuarie 2011.
De asemenea, postul vacant de adjunct al Poliției Urziceni... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2011, 14:29 (19287 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Deși are bani mai puțini în buget

Ionașcu pariază pe investițiile multianuale

Criza financiară din administrație afectează direct investițiile anului 2011 în capitala județului Ialomița. Cu un buget total estimat pentru anul 2011 la 76,4 milioane de lei, din care veniturile proprii reprezintă aproape 75 la sută, Slobozia se vede obligată să transforme investițiile prognozate pentru acest an în investiții multianuale.

Bazinul de înot, perla coroanei
Potrivit informațiilor oferite de către autorități, investițiile din 2011 vor avea un caracter multianual din cauza crizei financiare. Astfel, modernizarea stației de epurare, extinderea sistemului de canalizare în cartierele Bora și Slobozia Nouă, precum și lucrările din domeniul Învățămîntului vor... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2011, 11:38 (15052 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Scandal în Consiliul Județean Ialomița

Consilierii PD-L au părăsit ședința!

Miercuri, 26 ianuarie, sala de ședințe a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Puțin după orele 15.00, consilierii județeni s-au întrunit în prima ședință de lucru a anului 2011. Am vrut să spunem prima ședință cu scîntei, căci la jumătatea lucrărilor consilierii PD-L au decis în majoritate să părăsească plenul ședinței, contestînd modul în care președintele Silvian Ciupercă a înțeles să prezideze ședința de Consiliu Județean...

Cine muncește... cîștigă
Ședința de Consiliu Județean Ialomița a debutat furtunos, după ce președintele Ciupercă nu a uitat să facă binemeritatele urări «de mai bine» cetățenilor și colegilor de partid. Pardon de Consiliu.
Ordinea de zi a lucrărilor... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 18:29 (13115 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Bebeluși purtați pe drumuri

«Ambulanța Ialomița refuză transportul nou-născuților!»

Un nou scandal cu accente dramatice stă să izbucnească în sănătatea ialomițeană. Medicii pediatri ai Spitalului din Urziceni acuză Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița că refuză sistematic preluarea nou-născuților cu probleme medicale. În replică, managerul Ambulanței Radu Paros susține că la mijloc este vorba de «deficiențe din punct de vedere al dotărilor»... În tot acest timp însă, nou -născuții cu probleme medicale așteaptă să fie îngrijiți de personal medical autorizat.

Dumnezeul Arafat
La sfîrșitul lunii decembrie 2010, conducerea Spitalului Municipal Urziceni a semnalat secretarului de stat Raed Arafat una dintre cele mai arzătoare probleme a unității sanitare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2011, 06:02 (12721 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

Inspectoratul Școlar a obținut alocări bugetare de 1,5 milioane de lei pentru șantierele școlare din Ialomița

Boierul Stavăr împarte banii publici pentru clienții politici

La 3 luni de la promisiunea că va obține bani pentru achitarea restanțelor pe șantierele școlare deschise în unitățile de învățămînt din Ialomița, inspectorul general Ilie Stavăr s-a ținut de cuvînt. Numai că exact ca în bancul acela de la Radio Erevan: «nu a dat, ci a luat, și nu era mașină, ci doar bicicletă». Așa se face că din cele 4,5 milioane de lei promise pe 9 septembrie, școlile ialomițene au primit puțin peste 1,5 milioane, iar algoritmul după care au fost alocate aceste sume reprezintă și acum un mister.

Promisiuni de început de an
La începutul acestui an școlar, mai precis pe 9 septembrie 2010, inspectorul general Ilie Stavăr făcea o serie de precizări legate... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 16:49 (15028 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Fețele nevăzute ale Rotavirusului

Condițiile de igienă de la Spitalul Județean Slobozia, deficitare

Scandalul răsunător al «Rotavirusului» de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a stins... Copiii infectați cu virusul intraspitalicesc au fost transferați la București, Secția a fost dezinfectată, unitatea sanitară a fost inspectată ministerial, iar Direcția de Sănătate Publică Ialomița a finalizat ancheta epidemiologică la Secția de Pediatrie a Spitalului... Rezultatele?

Infecție cu Rotavirus la Spitalul Slobozia
Luni, 10 ianuarie, la primele ore ale dimineții, Spitalul Județean de Urgență Slobozia era ținta unui întreg spectacol mediatic. Fundamentat ce-i drept, subiectul mediei îl constituia infecția cu un virus intraspitalicesc a 11 copii internați pe Secția... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 11:33 (11663 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

Administrația ialomițeană are comune care și-au depășit planul la încasările din impozitul pe venit

PRIMAR BOGAT, PRIMAR SĂRAC

În plină criză financiară, în anul 2010, Ialomița dovedește că are resurse pentru a-și susține administrația locală. E drept, oazele de bunăstare sînt puține și mai degrabă simbolice. Dar tocmai de aceea, merită menționate. Iată, prin urmare, o statistică inedită care confirmă faptul că un număr de 11 administrații din mediul rural au încasat în 2011 din impozitele pe venit mai mult decît au prognozat inițial.

Cu impozitele-n frunte, vom avea victorii multe
Nu vom susține împotriva evidenței că prin Ialomița administrativă a anului 2010 a curs lapte și miere. Există însă documente statistice care demonstrează că, în ciuda opiniei generale că administrațiile rurale nu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2011, 05:46 (15211 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Unire administrativă în fața Prefecturii

Ialomița: Unire administrativă în fața Prefecturii

Ziua Unirii la Slobozia a fost serbată doar de autoritățile locale și județene, adunate în fața Palatului Administrativ. În semn de sărbătoare a Unirii Principatelor Române, autoritățile au organizat un complex de activități culturale dedicate momentului de 24 ianuarie. Manifestarea de aproximativ o oră a cuprins defilări, intonarea imnului de stat, dar și un program artistic susținut de Ansamblul Folcloric «Doina Bărăganului». La final, Nicolae Rotaru, artistul local de muzică populară, a invitat la «Hora Unirii» întreaga mulțime administrativă. De remarcat însă că evenimentul a fost asistat doar de cîțiva ialomițeni, aflați în treacăt prin Piața din fața Prefecturii.... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 13:49 (11454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Jungla din piața ialomițeană a asigurărilor auto

Firme de asigurări care refuză plata daunelor. Dosare purtate prin instanță zeci de luni. Brokeri care refuză încheierea polițelor CASCO la firme insolvabile. Tamponatori de meserie care șantajează șoferii slabi de înger. Și peste toate, Omerta! O lege a tăcerii care se întinde peste o piață potențială de 50 de mii de autovehicule. Cît despre legea asigurărilor, aceasta a fost scrisă și rescrisă tocmai pentru a fi încălcată mai bine!

Studiu de caz: Carpatica-țeapa vieții tale
Cazuistica păgubiților pe piața locală de asigurări auto este demnă de o carte a recordurilor. Însă cea a firmelor care activează în domeniu întrece orice închipuire. De aceea am ales să vă oferim... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2011, 05:46 (15270 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

A treia e bună!

Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

La mai puțin de un an de la Referendumul precedent, zece cetățeni ai orașului Căzănești vor din nou... Referendum. Asta pentru că data trecută încercarea de a readuce localitatatea la statutul de comună a fost fraudată! Cel puțin așa susțin inițiatorii.

Prima nu se pune...
25 aprilie 2010. La Căzănești a fost Referendum. Referendum pentru revenirea orașului la statutul de comună. Dar orașul nu a revenit comună și a rămas tot oraș. Așa, în ciuda cetățeanului Anatol Ghilea, promotorul ideei de revenire la statutul de comună... Rezultatul: cu 755 de voturi pentru din 852 de participanți, Căzănești a rămas oraș! Procedura de declanșare a Referendumului a fost inițiată de... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2011, 09:21 (12193 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

Ordinul se execută, nu se discută!

Urban recunoaște că apa poate fi cancerigenă... «accidental»

SC Urban, furnizorul de apă în cîrca căruia se răsfrîng de doi ani încoace toate bubele rele ale apei, s-a văzut obligat la rîndu-i să reacționeze la declarațiile prefectului Teculescu. Într-un comunicat de presă remis, ce coincidență, concomitent cu cel al primarului Gabi Ionașcu, conducerea SC Urban susține: «Asistăm cu îngrijorare la graba cu care se fac declarații de presă și afirmații legate de calitatea serviciilor noastre». Ca și primarul Gabi Ionașcu însă, Valentin Cilibeanu uită explice de ce a ținut ascunse vreme de o lună și mai bine de zile rezultatele buletinelor de analiză care semnalează prezența trihalometanilor în apă. De asemenea, același director evită... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2011, 09:42 (9809 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Ionașcu face zid în jurul sursei de apă

Apa, cancerigenă în mod «tranzitoriu»

Declarația-șoc a prefectului Mădălin Teculescu de joi, 20 ianuarie, a obligat autoritățile locale să reacționeze. Într-un comunicat de presă făcut public în această după-amiaza zilei de vineri, 21 ianuarie a.c., primarul Gabi Ionașcu a catalogat declarația drept «inconștiență», cu substrat politic și fără nicio dovadă certă legată de calitatea apei.

Efectele «tranzitorii» ale apei asupra autorităților locale
Confuz și furibund, comunicatul de presă al primarului Gabi Ionașcu reflectă panica creată de declarația prefectului Teculescu potrivit căreia apa furnizată slobozenilor este «cancerigenă». În încercarea de a evita propagarea acestei teorii, edilul local își exprimă... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 16:19 (14122 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

Doi ani prin tribunale pentru un accident banal

Justiția e paraplegică la... tamponările auto

În general, justiția română este oarbă, surdă și mută. În Ialomița însă ea este și paraplegică. Iar cea mai bună dovadă în acest sens o deține Mircea Ionescu, proprietar de Logan din Bucu, care a reușit performanța de a petrece doi ani prin tribunale pentru o tamponare ușoară. E drept, din cauza unui autoturism asigurat în Spania și înmatriculat cu acte false în România. Dar parcă mai contează amănutele atunci cînd vorbim despre accidente?!

Ceasu’ rău, AUDI înmatriculat în Spania
Pe 25 septembrie 2009, Mircea Ionescu se întorcea acasă însoțit de doi consăteni, la volanul unui Logan cu numărul de înmatriculare IL 01 AZL. La Bucu a făcut greșeala de a respecta normele... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 13:37 (6465 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul de pe lângă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

10 tone de deșeuri periculoase rămîn îngropate la Albești

Parchetul de pe lîngă Tribunalul București, interesat de Nelu Găină

Scandalul deșeurilor periculoase îngropate la Albești revine în actualitate. Potrivit rezultatelor anchetei Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «zona infestată reprezintă o amenințare iminentă cu un prejudiciu asupra mediului». În aceste condiții, instituția a luat deja măsuri de preluare, transportare și depozitare temporară a peste 130 de tone de deșeuri periculoase de către SC Vivani. Totuși, din cauza pericolului, aproximativ 10 tone de reziduuri petroliere nu au putut fi preluate. «Gurile rezervoarelor au fost acoperite cu blocuri masive de beton pentru a împiedica accesul. Urmează ca aceste rezervoare să fie dezafectate în perioada următoare, cînd condițiile meteo vor permite efectuarea lucrărilor»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2011, 09:42 (13185 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Declarație-șoc a prefectului Teculescu: «Apa de la Slobozia e cancerigenă!»

Joi, 20 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a declarat că: «Apa de la Slobozia e cancerigenă! Nu o spun eu, o spun specialiștii și rezultatele analizelor prelevate din rețeaua de apă potabilă a orașului».
Declarația survine unei informări oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, din 20 ianuarie 2011, prin care se semnalează prezența trihalometanilor în apa furnizată de Urban. Buletinele de analiză care confirmă prezența trihalometanilor (substanțe cancerigene), există încă din data de 17 decembrie 2010. Pînă în prezent însă, SC Urban a refuzat să dea publictății aceste rezultate sub pretextul că «acestea trebuie repetate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 17:48 (16401 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Decapitată la începutul ultimului semestru al anului trecut, Poliția Comunitară din Slobozia a fost resuscitată printr-o decizie a Consiliului Local. Proiectul de hotărîre a fost aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurată luni, 17 ianuarie și oferă locuri de muncă pentru 46 dintre angajații concediați de Guvernul Boc. Cu ce rezultate pentru liniștea și siguranța cetățenilor din Slobozia, rămîne de văzut...

Legea 155 bate Guvernul
Potrivit expunerii de motive care a stat la baza deciziei celor 21 de consilieri locali, reînființarea Poliției Comunitare sub titulatura de Poliție Locală este posibilă grație existenței Legii 155 din 12 iulie 2010 care permite... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2011, 09:22 (13901 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Exclusiv: Arestări în Cazul «Texas Oyl»

Doru Bodeanu și Costel Iordache, mandate pentru 29 de zile

În cursul zilei de luni, 17 ianuarie 2011, Doru Bodeanu și Costel Iordache, asociații și administratorii de fapt ai Texas Oyl SRL Slobozia, precum și Viorica Cristea, contabila societății, au fost arestați.
Dacă vă amintiți, undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2010, aduceam în discuție perchezițiile polițiștilor din cadrul IGP-Direcția de Investigare a Fraudelor la domiciliile lui Doru Bodeanu, Costel Iordache, precum și la cel al Vioricăi Cristea, contabil în cadrul firmei Texas Oyl SRL. Perchezițiile la care făceam referire la acea dată au fost demarate la scurt timp după ce Direcția de Investigare a Fraudelor din cadrul IGP a preluat dosarul penal vizînd Texas Oyl SRL Slobozia. În mare... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 15:15 (13600 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

Reclama e sufletul comerțului

«Tamponator auto», meserie pe FACEBOOK

În urmă cu un an, cînd autoritățile locale au decis să facă din patru bucăți de stradă din Slobozia artere de circulație cu sens unic, nimeni nu și-ar fi închipuit că această inițiativă avea să devină sursa unei viitoare afaceri. Inevitabil, însă, acest lucru s-a întîmplat. Așa se face că Eternității, strada care face legătura dintre Bazarul Municipal și Bulevardul Unirii, este folosită în acest moment în regim intensiv pentru șantajarea șoferilor slabi de înger care îndrăznesc să se aventureze pe contrasens. Costurile acestei încălcari a normelor de circulație: 500 de lei!

Eternității, colț cu Unirii, pe Facebook
Pentru cine nu e localnic sau n-a mai trecut demult prin... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2011, 10:46 (15187 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

Miliarde de euro pentru un proiect european care trece prin poarta județului

Ialomița nu este pregătită pentru STRATEGIA DUNĂRII

După un an de gestație prin cancelariile Uniunii Europene, Strategia Dunării a fost lansată la apă. În cadrul proiectului, care implică 7 țări și 16 parteneri, a fost elaborată o strategie transnațională de dezvoltare durabilă a regiunii Dunării, bazată pe dezvoltarea a 5 arii de interes distincte. Din păcate, Ialomița este și de această dată depășită de situație și incapabilă să se adapteze la cerințele unui proiect de o asemenea anvergură. Pentru că, deși valoarea de facto a proiectului este de doar 2,8 milioane de euro, sumele totale estimate a fi orientate către cele 4 domenii de dezvoltare în cele 34 de luni care reprezintă perioada de implementare se ridică la aproape 100 de miliarde de... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2011, 05:28 (11483 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Ialomița: Jandarmeria amendează de pomană

Jandarmeria ialomițeană a făcut bilanțul anului 2010. În cadrul unui material de presă remis redacției, oficialii instituției au prezentat bilanțul anului trecut precum și prioritățile anului în curs. Una dintre cele mai surprinzătoare cifre oferite de către documentul amintit este cea privind plata amenzilor aplicate de jandarmii ialomițeni. Potrivit datelor statistice «în perioada de analiză, efectivele IJJ Ialomița au aplicat 1392 sancțiuni contravenționale, din care 359 au fost avertismente scrise. Procentual numărul de constatări a cunoscut o ușoară creștere față de anul 2009». Contravențiile aplicate au vizat, în majoritatea cazurilor, fapte sau acte cu caracter obscen, provocarea... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2011, 08:16 (12853 vizualizări - 1 comentariu)

28 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amenzi pentru șoferii indisciplinați

Luni, 22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele ialomițene pentru un trafic rutier mai sigur, precum și pentru prevenirea și combaterea neregulilor ce pot conduce la producerea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18996 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:50
(14107 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:11
(14563 vizualizări - 0 comentarii)


Tîrgul Primăverii, la Slobozia

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Municipiului Slobozia și SC Orange România SA organizează, în perioada 25-28 februarie a.c., «Tîrgul Primăverii ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:42
(15936 vizualizări - 0 comentarii)


Amenința că se sinucide prin electrocutare

Pompierii ialomițeni au intervenit în week-end-ul trecut la 5 situații de urgență, trei dintre acestea pentru acordarea primului ajutor medical, un caz pentru salvarea unui animal și un altul pentru transportul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 08:40
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni-CFR Cluj 0-1

Stadionul Tineretului a fost luni seara, 22 februarie a.c., gazda unui duel încrîncenat între două dintre cele mai compacte echipe ale campionatului. Deși, cel puțin în prima repriză, s-a jucat într-un ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 19:35
(13897 vizualizări - 0 comentarii)


A spart geamurile Casei de Cultură

A spart geamurile Casei de Cultură

În dimineața zilei de duminică, 21 februarie a.c., în jurul orelor 05.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, care se afla pe timpul unei misiuni specifice, a observat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:52
(17533 vizualizări - 0 comentarii)


S-au șicanat în trafic și l-a amenințat cu pistolul

Sîmbătă, 20 februarie a.c., un tînăr de 23 de ani, din județul Harghita, a sesizat Poliția despre faptul că, în jurul orei 10.00, în timp ce se afla la volanul autoturismului, pe DN2, pe sensul de mers ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:23
(12318 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr mort în accident lîngă Coșereni

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 februarie a.c., în jurul orei 01.15, pe DN2, în apropierea localității Coșereni, a avut loc un accident rutier în care a fost implicat un singur autoturism, soldat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:17
(10120 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat pantaloni de pe sîrmele de rufe

Sîmbătă, 20 februarie a.c., doi tineri domiciliați în Căzănești, respectiv în Slobozia, au fost depistați în Urziceni de către o patrulă de siguranță publică, la scurt timp după ce au furat două perechi ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2010, 12:12
(12338 vizualizări - 0 comentarii)


Primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD

Potrivit ultimelor informații din cadrul Congresului Național al PSD, primarul din Amara, Victor Moraru s-a retras din cursa pentru șefia PSD. De asemenea, Moraru și-a afirmat susținerea pentru candidatul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 17:20
(16004 vizualizări - 2 comentarii)


Prevenirea acidentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Principalul scop al acțiunii a fost acela de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2010, 08:12
(8667 vizualizări - 0 comentarii)


Armă neletală, deținută ilegal

Un colectiv de polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase ce a acționat joi, 18 februarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 19:21
(15704 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea infracționalității stradale

Joi, 18 februarie a.c., efective ale Poliției Orașului Țăndărei și jandarmi au organizat și executat în comun o acțiune pentru prevenirea infracționalității stradale. În cadrul acțiunii, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 18:13
(16892 vizualizări - 0 comentarii)


Patroni trimiși în judecată

În cursul zilei de 18 februarie a.c., polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni au finalizat cercetările în două dosare penale în care reprezentanții unor agenți economici sînt cercetați pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:13
(12329 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Țăndărei

Joi, 19 februarie, la locuința unui cetățean din Țăndărei s-a produs un incendiu. După ce a supraalimentat soba cu lemne, fiul proprietarului, în vîrstă de 22 de ani, a aprins focul, lăsînd sistemul de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 16:06
(17116 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape de un rezultat mare Liverpool-Unirea 1-0

Unirea a rămas aceeași echipă combativă de pe vremea lui Petrescu. Ronny Levy a gîndit o așezare compactă la mijloc care a funcționat aproape perfect 80 de minute, iar cînd au apărut fisuri le-a rezolvat ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2010, 01:12
(23067 vizualizări - 0 comentarii)


Anton Barbu și-a dat demisia din funcția de director al Agenției de Plăți

Anton Barbu, în cursul zilei de joi, 18 februarie a.c., și-a depus demisia din funcția de director al Agenției Județene de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Anunțul a fost făcut în cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 16:19
(19088 vizualizări - 4 comentarii)


Concedierile colective și șomajul, în atenția Prefecturii

Joi, 18 februarie a.c., în sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat ședința Comisiei de Dialog Social a Județului Ialomița. Drept principale puncte pe ordinea de zi să amintim informarea ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 12:33
(14800 vizualizări - 0 comentarii)


Reduceri de tarife pentru operațiunile la Registrul Comerțului

În ședința de miercuri, 17 februarie a.c., Guvernul a aprobat o hotărîre privind taxele și tarifele pentru operațiunile efectuate de Oficiul Național al Registrului Comerțului și oficiile registrului comerțului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:51
(12599 vizualizări - 0 comentarii)


Salvați din apele rîului Ialomița de pompieri

Patru persoane au rămas izolate de ape miercuri, 17 februarie a.c., pe raza localității Bucu, la un canton ce aparține Ocolului Silvic Slobozia. Este vorba de trei bărbați și o femeie, toți din comuna ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(11111 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil activ într-o mașină cu nisip

Un proiectil de calibru 122 mm cu încărcătură activă a fost descoperit în această dimineață în materialul antiderapant dintr-o autoutilitară aparținînd unei societăți comerciale din Fetești. Elementul de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 11:40
(14739 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare la Fetești

Joi, 18 februarie a.c., la ora 13,00, la sediul Poliției Municipiului Fetești va fi inaugurat un Birou pentru eliberarea certificatului de cazier judiciar. La inaugurare vor participa șeful Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2010, 07:12
(17866 vizualizări - 1 comentariu)


Infractor după gratii

Un ialomițean în vîrstă de 40 de ani, din comuna Ciulnița, a fost arestat preventiv pentru 29 de zile în cursul zilei de marți, 16 februarie, și se află în prezent în arestul Inspectoratului. Împotriva ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:53
(14298 vizualizări - 0 comentarii)


A bătut un copil de numai 4 luni pentru că plîngea foarte tare

Polițiștii efectuează cercetări cu privire la împrejurările în care un minor de numai 4 luni a suferit vătămări corporale. Astfel, în seara zilei de 14 februarie a.c., în jurul orei 19,30, polițiștii Orașului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:50
(12487 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu și persoanele vîrstnice

În sala de ședințe a Instituției Prefectului s-a desfășurat miercuri, 17 februarie 2010, ședința Comitetului Consultativ de Dialog Civic pentru Problemele Persoanelor Vîrstnice Ialomița. Discuțiile purtate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 16:41
(16522 vizualizări - 0 comentarii)


31 se sancțiuni contravenționale aplicate de polițiștii slobozeni

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari au acționat marți, 16 februarie a.c., pe raza municipiului reședință de județ, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:55
(14513 vizualizări - 0 comentarii)


Infracțiuni economice

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au început urmărirea penală în 5 dosare penale, în care 5 persoane sînt cercetate pentru săvîrșirea a 9 infracțiuni economice. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:51
(13533 vizualizări - 0 comentarii)


Proaspăt eliberat din pușcărie, din nou infractor

Un conductor de bilete aflat în serviciu în trenul ce se afla în mișcare între Punctul oprire CF Brîncoveni și Halta de mișcare Slobozia Sud, a fost agresat fizic de către un călător, care nu poseda bilet ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2010, 12:49
(15213 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2010, 19:04
(14685 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...