Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scenarii fanteziste pe termen mediu

Ialomița investește în strategii inutile și costisitoare

Prin luna noiembrie a anului trecut vă anunțam demararea primei etape a proiectului «Document Strategic cu scenarii de dezvoltare Socio-Economic și Demografică a teritoriului județului Ialomița pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-2020-Realizarea Strategiei de Dezvoltare a Județului Ialomița», aprobat de Consiliul Județean în septembrie 2008. Revenim cu noi amănunte asupra acestui proiect, ajuns între timp de la faza de elucubrații oficiale la concretețea pe care o oferă suportul scris.

Dezbaterile care oficializează strategii
Cînd vine vorba de strategii județene pe termen mediu și lung, drumul de la teorie și pînă la cheltuirea fondurilor publice este ceva mai lung... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 06:14 (12929 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unde sînt sindicaliștii de altădată?

Prefectura Ialomița a fost pichetată de gură cască

click pe poză

Anunțată pentru orele 14,00, acțiunea de protest a sindicaliștilor ialomițeni a fost sabotată de ploaie. După numai o jumătate de oră, cei 30 de manifestanți prezenți în fața Prefecturii Ialomița au început a se risipi care încotro. Puțini și extrem de pasivi, manifestanții rămași au făcut act de prezență «pentru a fi văzuți». Numai că în locul autorităților, obișnuite cu prezența lunară a manifestanților de tot felul în piața publică, cei prezenți au atras atenția oamenilor străzii. Aceștia au preluat «atribuțiile» manifestanților, huiduind în locul lor. Reamintim că acțiunea de pichetare de azi, 20 septembrie, a fost organizată de către filiala locală a Cartel ALFA, care a estimat că la acțiune... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 16:37 (21381 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Urban, la mâna directorului Noel

Cu sabia deasupra capului

Urban, la mîna directorului Noel

Vineri, 17 septembrie 2010, a expirat termenul pînă la care SC Urban avea obligația de a se conforma condițiilor impuse de DSP Ialomița pentru reautorizare. Directorul DSP, Dan Noel susține că «documentația mai trebuie studiată», SC Urban solicitînd autorizarea cu program de conformare pe 10 luni. Însă, apa din Slobozia rămîne menajeră...

Urban da, Noel ba, ba, ba
După 6 luni de eforturi administrative și logistice, SC Urban suține că a făcut pași importanți în respectarea condițiilor de reautorizare sanitară. Printre măsuri se numără extinderea zonei severe de protecție a puțurilor, demararea lucrărilor de înlocuire a țevilor de oțel și accelerarea demersurilor de retehnologizare... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2010, 06:22 (20704 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia Urban apă

Click aici

EVENIMENT

450 de polițiști protestează în Ialomița

Apocalipsa începe luni, 20 septembrie 2010

450 de polițiști protestează în Ialomița

Filiala locală a Federației Sindicatelor Naționale ale Polițiștilor anunță declanșarea unui protest național în 20 septembrie. Anunțul a fost făcut joi, 16 septembrie, de către liderul local al Federației, Lucian Banu. Potrivit declarațiilor acestuia, la protest vor participa 450 din cei 600 de polițiști din Ialomița. «Protestul nu este și nu trebuie interpretat drept grevă», însă polițiștii nu vor instrumenta dosare și nu vor aplica amenzi.

Apocalipsa cu amortizor
Joi, 16 septembrie, liderul de sindicat al polițitilor ialomițeni, Lucian Banu a anunțat că Ialomița se alătură protestului național, preconizat a începe din 20 septembrie. În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 20:49 (21825 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Feuda lui Stavăr se pregătește de un nou an școlar

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Noul an școlar a debutat într-o zi de 13. Fără incidente! Pe hîrtie, școlile au fost igienizate la timp, în statistici, procesul educațional înregistrează progrese, iar după banii cheltuiți pe buchetele de flori inaugurale, părinților le-a rămas suficient mărunțiș pentru a-și duce copiii la cofetărie. Dincolo de aparențe însă, feuda educațională a inspectorului general școlar Ilie Stavăr se clatină ca beată sub povara unei guvernări impuse cu biciușca. Și, din păcate, nu este o comparație gratuită! Manualele școlare nu au ajuns la elevi și trebuie să fie cumpărate de către aceștia, microbuzele din mediul rural nu sînt suficiente, dar au fost relocate, iar școli abia renovate se prăbușesc imediat... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 06:13 (17267 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UPDATE: Hoața de la casieria băncii, arestată

O casieriță de la BancPost, reținută pentru 24 de ore după ce a furat din conturile clienților peste 240000 de lei

În cursul zilei de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a unei femei, în vîrstă de 43 de ani, din Slobozia, urmînd ca astăzi aceasta să fie prezentată Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița cu propunere de arestare preventivă. Cea în cauză este învinuită că în calitate de casier al unei unități bancare, în perioada 2008-2010, și-a însușit suma totală de 242523 de lei din gestiunea casieriei, prin efectuarea unor operațiuni bancare fictive, în numele a doisprezece clienți ai băncii, avînd acces la conturile acestora. Cercetările sînt continuate sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de delapidare și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2010, 11:54 (29086 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tehnologica Radion fură pământul de sub DJ201B

Drumuri județene cu materialul clientului

Tehnologica Radion fură pămîntul de sub DJ201B

Începute în urmă cu un an, lucrările de ranforsare și modernizare ale drumului județean Ciochina-Orezu-Rași se apropie de final. Iar o dată cu recepția finală vor fi îngropate sub asfalt și practicile ilegale ale constructorului, unul dintre coloșii acestui domeniu de activitate. De aceea ne grăbim, cît încă este cald asfaltul, iar plațile efectuate de către Consiliul Județean în curs, să facem publică una dintre practicile care au permis firmei Tehnologica Radion să-și adjudece în Ialomița, numai la nivelul anului 2009, contracte de 57 milioane de lei!

Modernizare cu materialul clientului
Joi, la vremea prînzului, în dreapta podului de peste rîul Ialomița care leagă... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:35 (13681 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

Administrația are idei crețe

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

În urmă cu mai bine de o lună, aproape nebăgat în seamă, pe lîngă tîmplele asociațiilor de proprietari din Slobozia a trecut glonțul desființării. Deși nimeni nu a fost rănit, iar administrația locală nu este capabilă să gestioneze prin forțe proprii un volum atît de mare de informație, primarul Gabi Ionașcu nu renunță la idee. Concret, este vorba despre înființarea unei societăți municipale care să preia toate cele aproape 400 de asociații de proprietari din Slobozia. O idee pe cît de năstrușnică, pe atît de periculoasă, prin care muncipalitatea speră să păstreze cei 300 de oameni disponibilizați, dar și să gestioneze direct o serie de sume pe care nu le controlează la acest moment.

Ionașcu, nașul unei struțo-cămile muncipale... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 06:23 (19942 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Votul de aur al consilierului Marian Balea

Viceprimarul din Țăndărei se pensionează

Votul de aur al consilierului Marian Balea

Viceprimarul orașului Țăndărei se pensionează. După o viață în slujba profesiei de tehnician, vicele Fănel Mihai se retrage spre odihnă, urmînd cel mai probabil să-și ducă la bun sfîrșit mandatul de consilier local. Doar că în urma domniei sale rămîn 17 consilieri locali dornici de a-i ocupa funcția. Numai că scenariile și culisele de partid se reduc la Marian Balea, colericul consilier al partidului lui Becali...
Consiliul Local al orașului Țăndărei are 17 consilieri. Majoritatea este deținută de Partidul Social Democrat ce se impune lună de lună în ședințle CL cu 7 consilieri. Dintre care doi «furați» de la Partidul lui Balea, PNG. În continuare, Partidul Democrat-Liberal are în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2010, 15:22 (43580 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Bani noi pentru Sănătate veche

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Debitele spitalelor vor fi achitate. Medicamentele eliberate de către farmacii în sistem compensat sau gratuit vor fi, de asemenea, plătite. Acesta este rezultatul ultimei rectificări bugetare în domeniul Sănătății...
Săptămîna precedentă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit noi sume de bani, stabilite în urma ultimei rectificări bugetare în domeniu. «În urma demersurilor făcute, a calculelor către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate precum și pentru continuitatea tratamentului asiguraților, o dată cu recenta rectificare bugetară CJAS Ialomița poate să achite datoriile pe care spitalele le au către furnizori la data de 30 iunie 2010» a declarat președintele Casei de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2010, 09:32 (19035 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne

Exclusiv: E groasă-n Pădurea «Groasa» cu clanul Odică!

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne


Mafia pădurilor a atacat din nou la Groasa. Noaptea trecută, joi spre vineri, 9/10 septembrie a.c., un recidivist a incendiat mașina unui pădurar pe motiv că acesta din urmă a reclamat Poliției furtul unor lemne. La cîteva ore după ce a fost prins, hoțul a fost eliberat, imediat acesta aruncînd în aer mașina pădurarului!

Vestul sălbatic s-a mutat la Groasa
Că în Pădurea Groasa se fură ca-n codru nu este o noutate. Că dosarele penale rămîn doar în analele polițiștilor sau procurorilor pînă la casare este la fel de cunoscut. Că pădurarii sau paznicii de vînătoare sînt umiliți și nu pot stăpîni fenomenul a ajuns, de asemenea, o obișnuință. Legea la Groasa are un singur... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 16:41 (24125 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu sau fără autorizații, clopoțelul va suna

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu doar o săptămînă înainte de primul clopoțel, o parte dintre școlile ialomițene nu sînt pregătite să-și primească elevii. Asta în timp ce Inspectoratul Școlar Ialomița amînă de pe o zi pe alta reactualizarea unei situații privind stadiul igienizării unităților de învățămînt. Școli cu autorizații de funcționare retrase sau programe de conformare în curs, fără grupuri sanitare sau apă curentă, toate se chinuie să reușească să-și deschidă porțile în noul an școlar.

Autorizarea pe hîrtie
Potrivit unei situații a Direcției de Sănătate Publică, la acest moment în Ialomița funcționează 161 de unități școlare. Dintre acestea, 159 sînt autorizate în baza unei declarații pe... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 08:42 (17927 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: școli Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Inițiativă inedită la Fetești

Centru de Cercetare Veterinară unic în România

Geronimo Brănescu, medic veterinar din Fetești, vrea să pună pe picioare un proiect mai mult decît ambițios. «Centru de cercetare, producție și promovare de remedii medicamentoase» este obiectivul principal al programului. Programul investițional de 1 milion de euro este acoperit, în totalitate, din fonduri europene.
În curînd, Feteștiul se va putea lăuda cu un Centru de Cercetare unic la nivel național. O echipă de medici veterinari din localitate, Geronimo Brănescu și soția sa, farmacist, lucrează la implementarea unui proiect european a cărui finalitate urmează să facă faimă municipiului Fetești. Medici, profesori și cercetători naționali vor să dezvolte la Fetești un Centru de Cercetare... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2010, 07:01 (20601 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Dacă ar face toți prefecții politici miere...

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Marți, 7 septembrie, în cadrul ședinței de Consiliu Județean, prefectul Mădălin Teculescu și-a anunțat hotărîrea de blocare a bugetelor locale în toate unitățile administrative ale Ialomiței. Decizia, una fără precedent la nivelul Prefecturii Ialomița, ridică în aer eforturile investiționale ale primăriilor din ultimul an. Gestul prefectului este considerat de reprezentanții partidelor de opoziție o gafă monumentală dicatată de la Centru. În condițiile în care hotărîrea prefectului rămîne validă, puținele localități care au în derulare proiecte cu finanțare europeană vor pierde aceste investiții...

Teculescu nu e la prima bîlbă
Intransigența administrativă de fațadă... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 12:54 (19100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 08:24 (21059 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

După modelul Ionașcu

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

În vreme ce președintele Silvian Ciupercă înfierează proletar risipa bugetară a guvernului Boc, laboratoarele interne ale instituției pe care o conduce moșesc noi și noi proiecte menite să alimenteze grandomania adminstrativă județeană. Ultimul dintre acestea s-a concretizat marți, 7 septembrie, într-un proiect de hotărîre supus atenției consilierilor județeni, prin care Consiliul Județean își anunță intenția de a împrumuta 25 milioane de lei pentru o perioadă de 4 ani.

Bani pentru investițiile partidului
Consiliul Județean Ialomița a supus marți, 7 septembrie, atenției consilierilor județeni un proiect de hotărîre prn care propunea «aprobarea contractării unei finanțări... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 16:25 (18549 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decât Primăria

Aberații administrative

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decît Primăria

Orașul Căzănești n-a mai fost mediatizat din 25 aprilie 2010, data la care locuitorii au participat la Referendumul pentru revenirea la statutul de comună. Atunci cei 3000 de locuitori, cîți numără orașul, au ratat șansa istorică de a redeveni la statutul de comună și de a-și rezolva problemele administrative care au stat la baza declanșării Referendumului. Șansa au ratat-o, dar problemele au rămas. Cea pe care o relatăm mai jos se poate încadra lejer la aberații administrative tipic românești.

Primărie în zona C
În 2005, cînd Căzănești a fost obligat ca oraș să aplice prevederile Legii 571 privind zonarea orașului, Consiliul Local de la acea vreme a decis încadrarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 06:14 (17814 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești a fost reținut și eliberat ulterior de judecătorii constănțeni. De fapt, Dragomir făcea parte din grupul celor nouă inspectori ai Autorității Rutiere Române Constanța și ai Direcției Regionale Drumuri și Poduri Constanța reținuți în noaptea de vineri, 3 septembrie, de către procurorii de la lîngă Tribunalul Constanța. La doar o zi distanță, sîmbătă, 4 septembrie, cei nouă au fost eliberați, motivația fiind una de-a dreptul bizară. Magistrații constănțeni au apreciat că se impune eliberarea imediată a celor nouă pe motiv că propunerea de arestare preventivă a fost făcută de o instituție necompetentă, respectiv Parchetul de pe lîngă tribunalul Constanța... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 17:20 (21658 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12053 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19171 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Remember to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Luni, 11 aprilie 2022, începând cu orele 13,00, în cadrul Casei Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia, se va desfășura vernisajul expoziției fotodocumentare «Remember to resist. Memoria genocidului ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 12:30
(8636 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

În seara zilei de miercuri, 6 aprilie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Borduleșu. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 23:15
(12788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Marți, 5 aprilie a.c., Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Dridu. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:55
(10887 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

Cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române, la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române a avut loc luni, 4 aprilie a.c., ceremonialul de premiere a jandarmilor care s-au remarcat pe plan profesional ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:20
(11451 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 6 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27041, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 5 aprilie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 16:15
(2050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 110,39 milioane de euro, plăți privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a autorizat la plată beneficiarii Măsurii 14-Plăți privind bunăstarea animalelor- pachet a) porcine și pachet b) păsări din Campania ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:40
(7055 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Racordări ilegale la rețeaua de energie electrică

Marți, 5 aprilie a.c., polițiștii din Urziceni, Coșereni și Jilavele, cu sprijinul jandarmailor ialomițeni și al reprezentanților ENEL au desfășurat o acțiune privind identificarea consumurilor ilegale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:10
(10331 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Slobozia, cel mai mare număr de chestionare completate

În intervalul 14.03-04.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 26715 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 14:20
(17012 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Dezbatere pe tema «Recensământul Populației și Locuințelor 2021»

Marți, 5 aprilie a.c., Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost gazda unei întâlniri lucrative cu tematica «Recensământul Populației și Locuințelor 2021» La întrunire au participat secretarul general ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 18:30
(14873 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Locuință cuprinsă de flăcări

Luni 4 aprilie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la locuința unui cetățean din Sudiți. Pompierii au fost sprijiniți ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:30
(7677 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Marți, 5 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27029, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ziua de luni, 4 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:15
(2069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «TEZAUR» continuă și în luna aprilie 2022

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 4 aprilie 2022, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «TEZAUR» , cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 4,8% și 5,8%. Titlurile de stat ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 12:30
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat și beat la volan, pe străzile din Urziceni

Sâmbătă, 2 aprilie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant delict un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Manasia, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 19:05
(11249 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 4 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27019, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de duminică, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 16:25
(1310 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de pictură și ceramică la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Marți, 5 aprilie 2022, de la orele 16,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură și ceramică «Imperceptibil». Evenimentul va fi organizat la Sala «Atelier», cu lucrări ale ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:50
(12847 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022

Luni, 4 aprilie a.c., a debutat Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022 cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Calendarul desfășurării Simulării este cuprins în perioada 4-14 aprilie 20 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:10
(10176 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 3 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27011, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2022, 16:20
(1471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 2 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26997, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de vineri, 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2022, 16:25
(1694 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Joi, 31 martie a.c., 86 de polițiști ialomițeni, cu sprijinul a peste 20 de jandarmi, precum și 8 polițiști locali au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:20
(12633 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


Urziceni: Campanie de prevenire a înșelăciunilor

În perioada 31 martie-30 aprilie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează, la nivelul municipiului Urziceni, campania de prevenire «Poți Preveni Înșelăciunile». În cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:00
(16229 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Dețineau ilegal arme albe

În urma unei acțiuni a polițiștilor desfășurată joi, 31 martie a.c., la Slobozia, au fost constatate 2 infracțiuni în flagrant, de port fără drept de obiecte periculoase. Astfel, în incinta unei case de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 17:30
(10335 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 1 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26993, fiind înregistrate 11 noi cazuri față de ziua de joi, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 16:10
(1410 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cadrul Campaniei de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anului 2022, în perioada 1 martie – 1 aprilie, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 15:15
(3605 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 14 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului
Ialomița, în care flăcările s-au întins ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 12:30
(4024 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Joi, 31 martie a.c., au fost validate rezultatele finale ale concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 20:10
(4038 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bărbat reținut pentru «lovire» și «amenințare»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au probat activitatea infracțională a unui bărbat, în vârstă de 38 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lovire sau alte violențe» și ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:35
(1987 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 47200 de lei

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au intervenit la 76 de evenimente, dintre care 71 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, fiind constatate 7 infracțiuni. Din totalul acestora ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:20
(3141 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Joi, 31 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26982, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 16:15
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, reținuți după ce au furat motorină din rezervoarele unor microbuze

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați bănuiți de furtul a peste 150 litri de motorină din rezervoarele unor microbuze de transport persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 18:15
(10912 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 30 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26968, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 29 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 16:20
(1455 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...