Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 15:02 (27295 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Impresarul-proxenet Tera rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Impresarul-proxenet Tera rămîne în arest

Ion Tămîrjan, Tera printre cunoscuți, patronul singurei agenții de fotomodele din Slobozia, «Star Models», rămîne încarcerat în arestul IPJ Ialomița. După ce judecătorii l-au trimis după gratii sub acuzația de proxenetism, impresarul a formulat recurs împotriva acestei decizii la Curtea de Apel București. Miercuri, 2 iunie, magistrații Curții au respins însă recursurile formulate de cei doi proxeneți, Ion Tămîrjan și Costan Relu, apreciindu-le drept nefondate. Drept pentru care cei doi vor rămîne arestați pentru cel puțin 29 de zile. Interesant este faptul că, deși acuzațiile ce se rețin în sarcina celor doi sînt convingătoare, cei doi au fost reprezentați la Curtea de Apel București de un avocat... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 10:36 (29235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

300 de bugetari au scandat timp de două ore în fața Prefecturii Ialomita

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

Peste 300 de bugetari din învățămînt și administrație au scandat în fața Prefecturii Ialomița lozinci antiguvernamentale, manifestîndu-și astfel disprețul față de măsurile adoptate de administrația Boc.
Deși conștienți de inutilitatea demersului lor, sindicaliștii și-au manifestat timp de două ore revolta, convinși fiind că este ultima soluție: «Știm că e degeaba, dar altceva nu mai avem de făcut. Locuri de muncă nu mai avem, salariile s-au tăiat, băncile ne bat la ușă... Nu ne-a rămas decît strada!».
Față de acțiunile de protest anterioare, cea de astăzi se dovedește suprinzătoare prin diversitatea protestatarilor strînși de sindicate. De la pensionari la cadre militare în retragere și... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:11 (25123 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

După ce au fost la un pas de a înapoia banii investiți

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

În urmă cu o lună, raportorii SAPARD au monitorizat stadiul implementării proiectelor SAPARD în 6 din cele 16 localități ialomițene care au beneficiat de astfel de investiții. Concluziile preliminare ale raportului au confirmat faptul că între proiectele inițiale în baza cărora s-au obținut finanțările și rezultatele finale există diferențe majore. Prin urmare, administrațiile locale au fost somate să readucă investițiile la forma inițială, în caz contrar fiind obligate să returneze, în medie, 2 milioane de lei noi. La o lună de la ultimatum, administrațiile locale verificate se pregătesc de concesionarea acestor investiții derulate cu fonduri europene.

Capul ce se pleacă, SAPARD-ul nu-l taie... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 11:32 (28160 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

Înfrățire cu Lepe pe bani publici

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

15 mii de lei, 4 zile de vacanță și o înfrățire cu un oraș din Spania. Asta meșterește Primăria municipiului Fetești în aceste vremuri de criză, cînd toți angajații sau mare parte din ei sînt în grevă din cauza lefurilor reduse, cînd bugetele locale sînt infinit mai mici decît în alți ani, cînd investițiile lipsesc cu desăvîrșire, iar datoriile de orice natură depășesc puterile financiare ale oricărui oraș...

«Lepe» costă 15 mii de lei
Feteștiul se înfrățește! Am vrut să spunem că 6 membri ai Consiliului Local Fetești, în frunte cu primarul Gheorghe Catrinoiu, au dat startul vancanțelor exotice, plătite cum altfel?, din bani publici. E drept, este prima tentativă reușită... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 06:22 (24712 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

În urmă cu un an, șefii poliției locale și județene au fost «decapitați» în prime-time, la TV, în baza unor filmulețe realizate cu telefonul mobil și a declarațiilor «de familie» ale interlopilor din clanul Gigi Piticu. La un an de la acest incident, DNA Ialomița confirmă, oficial, că dovezile vehiculate de interlopi au fost false. «Considerați că a fost o răzbunare a noastră» declară Stanciu Nina, concubina lui Toma Gheorghe (Gigi Piticu) confirmînd astfel cea mai scandaloasă manipulare a poliției ialomițene și a opinie publice din Ialomița și din țară.

Nina, spaima IPJ Ialomița
«Vreau să-mi retrag toate declarațiile, inclusiv autodenunțul, deoarece am motive personale pe care nu vreau să le precizez. Considerați că a fost răzbunarea noastră»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 15:08 (26422 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

La Urziceni, în plină stradă și în plină zi

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

În urmă cu cîteva zile, fostul prefect al județului Ialomița din perioada 1996-2000, Ilie Virgil a fost prădat ziua în amiaza mare în centrul municipiului Urziceni. Jaful l-a lăsat pe fostul demnitar fără o pușcă de vînătoare și un pistol, armele fiindu-i furate din mașina personală parcată pe o stradă din Urziceni. Iar asta nu este tot. Urmare a furtului, Ilie Virgil ar fi rămas și fără dreptul de port și folosire a armelor și s-a ales și cu o amendă de 5000 de lei pentru neasigurarea securității armelor și munițiilor.
Pasiunea fostului prefect pentru arme este arhicunoscută încă de cînd domnia sa ocupa funcția publică. Surse apropiate fostului demnitar își amintesc că Ilie Virgil purta aproape... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 06:16 (30846 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

Din ordinul ministrului Blaga

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

La începutul săptămînii precedente, luni, 21 mai 2010, site-ul IPJ Ialomița a fost updatat. Și nu oricum! Pentru prima dată în istoria instituției, polițiștii ialomițeni și-au scos veniturile la vedere, publicîndu-și chash-ul încasat pentru munca prestată în luna aprilie. Paradoxal, în aceeași zi, Lucian Banu, liderul de sindicat al polițiștilor a amenințat cu revendicări sindicale drastice dacă măsura de reducere cu 25% a salariilor va fi pusă în practică...

Șeful Ștefu, 6,3 mii și-un pic
Așa cum probabil era de așteptat, cele mai consistente venituri din cadrul IPJ Ialomița au luat calea buzunarelor șefului de Inspectorat, Viorel Ștefu. Comisarul încasează, lunar,... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 14:36 (22291 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului  de Investigare a Fraudelor

Schimbări la IPJ Ialomița

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor

În urma concursului organizat luni, 31 mai a.c, pentru ocuparea funcției de Șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor, comisar șef de poliție Tache Cornel a fost declarat ADMIS. Ofițerul are 43 de ani, este absolvent al Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, profilul «Cercetări penale», promoția 1993 și a ocupat succesiv mai multe funcții în cadrul IPJ Ialomița. Astfel, în perioada 1993-1997, a fost ofițer operativ și specialist în cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii 1997-2001, ofițer specialist în cadrul Biroului Anticorupție-IPJ Ialomița, în perioada 2001-2002, ofițer operativ Serviciul de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:41 (40157 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

EXCLUSIVITATE

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

Ancheta în cazul Agenției Star Models, în fapt o rețea de «prostituție de lux», continuă. După ce la finalul săptămînii precedente DIICOT structura centrală a descins în locuințele mai multor proxeneți, acuzați fiind de racolarea de fotomodele în scopuri de prostituție, noi amănunte la fel de incitante ies la iveală. Astfel, în urmă cu mai bine de doi ani, un cotidian central atrăgea atenția asupra mijloacelor nu tocmai ortodoxe și legale de practicare a modelingului la Slobozia. Dezvăluirile ar fi aparținut unor studente ale Universității din Craiova ce ar fi participat la o preselecție de miss, organizată de Agenția Star Models, declarații publicate în martie 2008 de cotidianul «Interesul Public... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:29 (28811 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Ialomița

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Luni, 31 mai, în 67% din școlile ialomițene este grevă generală. Elevii din școlile aflate în grevă nu se pricopsesc cu absențe, prezența fiind facultativă, în timp ce pentru cei ce vin personalul nu va preda ci va efectua alte activități decît cursuri. Revenind, restul de 33% reprezintă categoria «spărgătorilor de grevă». Aceștia nu au semnat pentru grevă, desfășurîndu-și cursurile în mod normal. Desigur, Uniunea Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița se aștepta ca numărul greviștilor să fie mai mare.
«Greva generală, de luni, 31 mai, nu se va materializa prin mitinguri de protest» anunță vicepreședintele USLI Ialomița, Traian Mitrea. «Nu vom avea proteste în stradă, dar sîntem în grevă... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 13:21 (53953 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici din energie alternativă pentru firme private

Concivic, abonat permanent la lucrări cu statul

Bani publici din energie alternativă pentru firme private

Febra investițiilor în surse de energie alternativă nu putea ocoli administrația municipală din Slobozia. Asemenea Consiliului Județean, Primăria Slobozia a încercat și a și reușit să acceseze fonduri extrabugetare pentru dezvoltarea de proiecte bazate pe folosirea energiilor neconvenționale în serviciile publice. Ultimul proiect de gen, trecut de faza licitației de atribuire, constă în acoperirea cu panouri solare a unui bloc de locuințe și a două săli de sport din Slobozia. Cîștigătorul acestei licitații este una dintre firmele abonate la fonduri publice în Ialomița și județele limitrofe, respectiv societatea Concivic.

Panouri solare pentru săraci
Ideea utilizării... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2010, 16:42 (24808 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2010, 15:22 (26157 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

EXCLUSIVITATE

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Recent, procurorii DIICOT au anihilat o întreagă rețea de proxeneți, «responsabili» de prostituție de lux. Afacerea se derula la umbra unei agenții de modelling din Slobozia, doi dintre membrii rețelei fiind reținuți în prezent în arestul IPJ Ialomița.

Impresarul proxenet
Fiecare adolescentă naivă a visat, macar o dată, la o carieră de fotomodel. Iar la nivel local visul i-ar fi putut fi îndeplinit de singura agenție de modelling din Slobozia, impresariată de Ion Tămârjan, cunoscut printre prieteni sub numele «Tera». Tămârjan «deținea» zeci de tinere modele cu care se prezenta la diverse prezentări de modă, atît în Ialomița cît și la nivelul întregii țări. Activitatea... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 14:54 (86940 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hangu, biciul lui Dumnezeu de la Kogălniceanu

Hangu, biciul lui Dumnezeu de la Kogălniceanu

Cetățenii unei întregi comune aduc preotului acuzații grave. Peste 200 de sesizări îl incriminează pe preotul «nărăvaș». Oamenii nu îl mai vor, însă popa nici gînd să părăsească localitatea. Injurii la adresa enoriașilor, taxe exagerat de mari și lovirea unei bătrîne. De frica preotului, oamenii ajung să-și boteze copiii sau să se cunune la alte biserici, din alte comune. Iar peste toate acestea, refuzul de a înmormînta o creștină fără taxa de 700 lei i-a îndîrjit și mai tare pe creștinii care i-au declarat război preotului...

Feuda religioasă de la Kogălniceanu
Povestea preotului despre care toată lumea șușotește se petrece în comuna Mihail Kogălniceanu. Bătrînii satului... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 08:09 (171322 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

Dragi concetățeni, la Sărbătorile Municipiului Slobozia, din perioada 13-16 mai a.c., nu s-a «umblat» doar la banii contribuabililor. Ci și la premiile micuților preșcolari de la Grupul Vocal «Ștrengarii», din Galați, obligați să plece acasă cu mîinile goale. Au fost ajutați în acest sens de doamnele Marcela Smeianu și Neculina (Nina) Zăinescu, prima în rol de inspector școlar, iar cea de-a doua pe post de director al Grădiniței «Junior» din Slobozia. Cele două au «umblat», cam pe față am spune noi, la locul I, ce s-ar fi cuvenit oaspeților de la Galați dar care a fost trecut în dreptul grădiniței slobozene. Ce să mai spună și gălățenii cu această ocazie? Păi au promis, solemn, că nu vor mai călca... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 18:31 (26740 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Luni, 31 mai, o data cu sindicaliștii din educație și administrația locală, intră în grevă și Sindicatul Lucrătorilor din Penitenciarul Slobozia.
Inedită la nivel local, greva sindicaliștilor din Penitenciar paralizează parțial activitatea acestei instituții. Printre activitățile a căror desfășurare va fi perturbată se numără cea de escortare a deținuților la punctele de lucru, reducerea programului de vizite și orice alt activități de grup cu deținuții.
Singura activitate care va continua să se desfășoare în mod normal este cea de pază a penitenciarului, supravegherea deținuților pe secții și asigurarea utilităților de minimă necesitate.
Sindicaliștii din Penitenciarul Slobozia se alătură... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 16:45 (25290 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

Tribunalul Ialomița a întors decizia Judecătoriei Slobozia!

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

În data de 16 mai, rromii din Bora au făcut iar scandal în cartier. E drept, de această dată nu cu aceeași amploare, ca în luna august a anului trecut, însă cu urmări deloc de neglijat. Pentru că cele două clanuri de rromi, cel al lui Blondu, ajutat și de cei din clanul Dincă, împotriva celor din clanul lui Mustafa, s-au răfuit serios. Iar de la o altercație verbală, cauzată de consumul excesiv de alcool, pînă la o bătaie în toată regula, nu a fost decît un singur pas. Așadar, o ploaie de pietre a spart geamurile mai multor locuințe și a provocat răni participanților la scandal. Mai mult, martorii susțin că în «luptă» s-au folosit furci și lopeți... Șase dintre persoanele implicate în conflict... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2010, 16:33 (25814 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Se reduce deficitul de magistrați

Trei judecători și doi procurori pentru Ialomița

Trei judecători și doi procurori au cîștigat concursul de admitere în magistratură cu destinația Ialomița. Pentru investirea efectivă în funcții, cei 5 magistrați mai așteaptă doar avizul favorabil al președintelui României...
Concursul de promovare în magistratură, organizat în data de 21 martie 2010, a adus județului nostru un plus de 5 magistrați. Examenul a fost promovat cu succes de trei judecători și doi procurori. Candidații și-au exprimat intenția de a candida pentru promovarea în magistratură la instanțele ialomițene. Astfel, Vasile Braun a înaintat în cariera de judecător la Judecătora Slobozia, aceeași destinație avînd-o și Octavian Grozav. Pentru Judecătoria Fetești a optat Maria... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 17:39 (27217 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Școala «Sfântul Andrei» se întâlnește cu Preafericitul Daniel

Școala «Sfîntul Andrei» se întîlnește cu Preafericitul Daniel

Deși nemumărate în decursul anilor, performanțele școlare ale elevilor ialomițeni sînt rareori mediatizate. Olimpicii naționali, premiați internațional, performeri în activități extrașcolare, elevii noștri rămîn anonimi, renumele lor depășind rareori cadrul școlar. Încercăm astăzi să îndreptăm această nedreptate, promovînd săptămînal în paginile publicației noastre performanțele meritorii ale unor elevi care au reușit să-și uimească colegii și profesorii. Astăzi, Andreea Băcanu... Sau eleva care se întîlnește cu Preafericitul Daniel.

Eseist la 11 ani
«Deși sînt copil, mă bucur tare mult cînd oamenii mari mă iau în serios și îmi împărtășesc de pe-acum taine mult folositoare... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2010, 09:16 (23623 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Vineri, 13 septembrie a.c., cu ocazia «Zilei Pompierilor din România», militarii ISU Ialomița deschid porțile instituției pentru a marca această sărbătoare. Evenimentul debutează la ora 10,00, iar timp ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 10:15
(6466 vizualizări - 2 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Un copil de 5 ani a incendiat șura!

Lăsat nesupravegheat, un copil de 5 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a provocat un incendiu în curtea bunicilor. Micuțul a luat un chibrit și a dat foc furajelor din gospodărie... Flăcările s-au extins ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:31
(8695 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: «Țepuit» pe internet

Polițiștii din Fetești trebuie să rezolve cazul unei înșelăciuni în spațiul virtual. Un tînăr din localitate a depus o plîngere la Poliție, după ce a constatat faptul că a fost «țepuit» de cei care i-au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:13
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7613 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8274 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11191 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10258 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9334 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6094 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11704 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10082 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10848 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7432 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5416 vizualizări - 1 comentariu)


Școlile auto, în atenția inspectorilor ITM Ialomița

În luna iulie 2013, din inițiativa Inspecției Muncii București, s-a desfăsurat în județul Ialomița Campania Națională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la încheierea și executarea ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 13:06
(6420 vizualizări - 1 comentariu)


APDRP: Fermele de familie, finanțate prin Măsura 121

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit informează potențialii beneficiari ai Programul Național de Dezvoltare Rurală asupra unor noi posibilități de asigurare a cofinanțării private a proiectelor ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 12:02
(11026 vizualizări - 3 comentarii)


Icoana Maicii Domnului-făcătoare de minuni de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, la Țăndărei

Sîmbătă, 3 august 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, se va purta în procesiune Icoana Maicii Domnului, făcătoare de minuni, de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, pe ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 18:51
(12378 vizualizări - 11 comentarii)


Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Fundația «Salvați Copiii» a inițiat, alături de o firmă producătoare de apă minerală și băuturi răcoritoare, campania «Îi ajutăm să înflorească». Scopul acestei acțiuni este acela de a dota secțiile de ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 15:11
(7584 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Tânără de 19 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 19 ani, dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără, de 19 ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza municipiului Fetești și nu a revenit pînă în prezent. Din ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:45
(9981 vizualizări - 4 comentarii)


Gîrbovi: Copil pe bicicletă, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată marți, 30 iulie a.c., în jurul orei 11,30, cu privire la faptul că pe raza localității Gârbovi s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:03
(8130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...