Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

În urmă cu două luni, comisarii Gărzii Financiare Ialomița confiscau la Stația de Taxare Fetești două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Analizele ulterioare aveau să demonstreze că ceea ce transportatorii declarau drept produse neaccizabile era, de fapt, păcură. Bulgărească. Iar mecanismul evaziunii fiscale era mai mult decît evident. Cele două cisterne erau doar capătul unei afaceri de milioane de euro ce păgubește, regulat, statul român prin neplata accizelor... La diferență de doar cîteva zile, în același punct de taxare de la Feteșri, comisarii financiari, în tandem cu vameșii ialomițeani, aveau să intercepteze alte două transportui de «produse neaccizabile... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 18:41 (27722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Mii de metri cubi de apă, pierdute inutil în fiecare lună

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Prin parcuri sau pe bulevarde, Primăria Slobozia a instalat cișmele. În prezent, la cișmele, slobozenilor și nu numai li se livrează apă menajeră, căci la nivelul orașului nu mai putem discuta demult de apă potabilă. În cele ce urmează, vă vom explica însă cît anume cheltuie Primăria Slobozia pentru apa menajeră oferită din belșug la cișmelele stradale, amplasate strategic în parcurile orașului sau la intersecțiile intens circulate.

Cișmele cu apometru
Ca prim aspect de consemnat, toate cișmelele din Slobozia sînt dotate cu apometre. Așadar, consumul este contorizat, lunar, de aceste aparate, Urban SA centralizînd datele. Iar plata pentru apa consumată este, evident... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 11:42 (24323 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

În viitorul nu prea îndepărtat și dată fiind criza economică, se preconizează constituirea unei superinstituții de control. Am făcut referire la criză întrucît «reorganizarea» unor instituții va presupune, de fapt, «restructurarea» de personal. Așadar, din Inspecția Fiscală din cadrul Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă, prin comasare, se va plăsmui o megainstituție de control, cu puteri și competențe sporite. Planul este cunoscut și la nivel local și, firesc, au început zbaterile pentru ocuparea funcției de șef. Actual, Direcția Controlului Fiscal din cadrul DGFP este condusă de Daniel Rădulescu, în fruntea Gărzii Financiare Ialomița este Petre Țenea, iar șef de Vamă este Ionuț Scrioșteanu.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 20:12 (32630 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: control fiscal

EVENIMENT

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

În urmă cu o lună, Independent a dezvăluit o bună parte a rezultatelor controalelor Camerei de Conturi Ialomița efectuate în cadrul administrațiilor locale. Acțiunile de verificare au fost realizate în anul 2009 asupra activităților financiare din anul 2008. Tot la acel moment precizam cum rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, au fost contestate la instanțele de judecată. Una dintre primăriile ce a înaintat la Tribunalul Ialomița o acțiune în acest sens a fost a Primăria Slobozia.
Pe scurt, în urma controlului anual desfășurat de Camera de Conturi la Primăria Slobozia, control efectuat în anul 2009 pentru execuția bugetară din anul 2008, inspectorii fiscali... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 16:28 (28433 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

De vineri, 4 iunie 2010, Dragoș Soare nu mai este director al Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița. Modificarea s-a produs printr-un ordin al ministrului Agriculturii, vineri, 4 iunie a.c., încheindu-se contractul de management al fostului de-acum director Soare. Printr-un alt ordin, în funcția de director al DADR Ialomița a fost numită Maria Ardeleanu, șef al Unității Fitosanitare Ialomița. Să adăugăm că funcția de director coordonator al Direcției Agricole, ca urmare a împărțirii posturilor de conducere la nivel local, a revenit partidului de independenți-Uniunea Națională pentru Progresul României, condus în Ialomița de omul de afaceri Dumitru Vișan.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 14:52 (18437 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

100 pentru 100 de mii!

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

Ialomițenii continuă seria protestelor organizate în fața instituțiilor publice din județ. De data aceasta, luni, 7 iunie a.c., a fost rîndul pensionarilor. Grupați în fața Prefecturii Ialomița, aceștia au scandat în numele celor aproape 100 mii de pensionari ialomițeni împotriva deciziei de modificare a Legii 250 din 2007, precum și pentru înlăturarea «hoților și bandiților din Guvernul României».
Reamintim că Guvernul a anunțat că își va asuma răspunderea în Parlament pentru planul de măsuri de austeritate gîndite să facă economii la buget. Salariile la stat scad cu 25%, iar pensiile și ajutoarele sociale se reduc cu 15%. Măsurile au fost convenite cu Fondul Monetar Internațional, care așteptă... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 13:40 (24561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Unde este criza?

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Pe lîngă măriri salariale pentru angajații Primăriei și scandaluri asupra zonării municipiului reședință de județ, consilierii locali slobozeni au adoptat, în ultima ședință de lucru desfășurată în data de 27 mai 2010, o hotărîre cel puțin interesantă. Executivul slobozean a concesionat un hectar de teren pentru construirea unui edificiu administrativ al Tribunalului Ialomița... În plus, consilierii locali au adoptat, cu scîntei ce-i drept, mărirea prețului la apă dar și zonarea terenurilor din intravilanul municipiului.

Palatul Justiției se mută-n Parc
Joi, 27 mai, după-amiază, consilierii locali municipali s-au întrunit în ședința lunară de lucru. Ordinea de zi a ședinței... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2010, 11:28 (29673 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 15:02 (27300 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Impresarul-proxenet Tera rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Impresarul-proxenet Tera rămîne în arest

Ion Tămîrjan, Tera printre cunoscuți, patronul singurei agenții de fotomodele din Slobozia, «Star Models», rămîne încarcerat în arestul IPJ Ialomița. După ce judecătorii l-au trimis după gratii sub acuzația de proxenetism, impresarul a formulat recurs împotriva acestei decizii la Curtea de Apel București. Miercuri, 2 iunie, magistrații Curții au respins însă recursurile formulate de cei doi proxeneți, Ion Tămîrjan și Costan Relu, apreciindu-le drept nefondate. Drept pentru care cei doi vor rămîne arestați pentru cel puțin 29 de zile. Interesant este faptul că, deși acuzațiile ce se rețin în sarcina celor doi sînt convingătoare, cei doi au fost reprezentați la Curtea de Apel București de un avocat... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 10:36 (29238 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

300 de bugetari au scandat timp de două ore în fața Prefecturii Ialomita

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

Peste 300 de bugetari din învățămînt și administrație au scandat în fața Prefecturii Ialomița lozinci antiguvernamentale, manifestîndu-și astfel disprețul față de măsurile adoptate de administrația Boc.
Deși conștienți de inutilitatea demersului lor, sindicaliștii și-au manifestat timp de două ore revolta, convinși fiind că este ultima soluție: «Știm că e degeaba, dar altceva nu mai avem de făcut. Locuri de muncă nu mai avem, salariile s-au tăiat, băncile ne bat la ușă... Nu ne-a rămas decît strada!».
Față de acțiunile de protest anterioare, cea de astăzi se dovedește suprinzătoare prin diversitatea protestatarilor strînși de sindicate. De la pensionari la cadre militare în retragere și... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:11 (25123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

După ce au fost la un pas de a înapoia banii investiți

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

În urmă cu o lună, raportorii SAPARD au monitorizat stadiul implementării proiectelor SAPARD în 6 din cele 16 localități ialomițene care au beneficiat de astfel de investiții. Concluziile preliminare ale raportului au confirmat faptul că între proiectele inițiale în baza cărora s-au obținut finanțările și rezultatele finale există diferențe majore. Prin urmare, administrațiile locale au fost somate să readucă investițiile la forma inițială, în caz contrar fiind obligate să returneze, în medie, 2 milioane de lei noi. La o lună de la ultimatum, administrațiile locale verificate se pregătesc de concesionarea acestor investiții derulate cu fonduri europene.

Capul ce se pleacă, SAPARD-ul nu-l taie... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 11:32 (28162 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

Înfrățire cu Lepe pe bani publici

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

15 mii de lei, 4 zile de vacanță și o înfrățire cu un oraș din Spania. Asta meșterește Primăria municipiului Fetești în aceste vremuri de criză, cînd toți angajații sau mare parte din ei sînt în grevă din cauza lefurilor reduse, cînd bugetele locale sînt infinit mai mici decît în alți ani, cînd investițiile lipsesc cu desăvîrșire, iar datoriile de orice natură depășesc puterile financiare ale oricărui oraș...

«Lepe» costă 15 mii de lei
Feteștiul se înfrățește! Am vrut să spunem că 6 membri ai Consiliului Local Fetești, în frunte cu primarul Gheorghe Catrinoiu, au dat startul vancanțelor exotice, plătite cum altfel?, din bani publici. E drept, este prima tentativă reușită... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 06:22 (24717 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

În urmă cu un an, șefii poliției locale și județene au fost «decapitați» în prime-time, la TV, în baza unor filmulețe realizate cu telefonul mobil și a declarațiilor «de familie» ale interlopilor din clanul Gigi Piticu. La un an de la acest incident, DNA Ialomița confirmă, oficial, că dovezile vehiculate de interlopi au fost false. «Considerați că a fost o răzbunare a noastră» declară Stanciu Nina, concubina lui Toma Gheorghe (Gigi Piticu) confirmînd astfel cea mai scandaloasă manipulare a poliției ialomițene și a opinie publice din Ialomița și din țară.

Nina, spaima IPJ Ialomița
«Vreau să-mi retrag toate declarațiile, inclusiv autodenunțul, deoarece am motive personale pe care nu vreau să le precizez. Considerați că a fost răzbunarea noastră»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 15:08 (26424 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

La Urziceni, în plină stradă și în plină zi

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

În urmă cu cîteva zile, fostul prefect al județului Ialomița din perioada 1996-2000, Ilie Virgil a fost prădat ziua în amiaza mare în centrul municipiului Urziceni. Jaful l-a lăsat pe fostul demnitar fără o pușcă de vînătoare și un pistol, armele fiindu-i furate din mașina personală parcată pe o stradă din Urziceni. Iar asta nu este tot. Urmare a furtului, Ilie Virgil ar fi rămas și fără dreptul de port și folosire a armelor și s-a ales și cu o amendă de 5000 de lei pentru neasigurarea securității armelor și munițiilor.
Pasiunea fostului prefect pentru arme este arhicunoscută încă de cînd domnia sa ocupa funcția publică. Surse apropiate fostului demnitar își amintesc că Ilie Virgil purta aproape... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 06:16 (30860 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

Din ordinul ministrului Blaga

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

La începutul săptămînii precedente, luni, 21 mai 2010, site-ul IPJ Ialomița a fost updatat. Și nu oricum! Pentru prima dată în istoria instituției, polițiștii ialomițeni și-au scos veniturile la vedere, publicîndu-și chash-ul încasat pentru munca prestată în luna aprilie. Paradoxal, în aceeași zi, Lucian Banu, liderul de sindicat al polițiștilor a amenințat cu revendicări sindicale drastice dacă măsura de reducere cu 25% a salariilor va fi pusă în practică...

Șeful Ștefu, 6,3 mii și-un pic
Așa cum probabil era de așteptat, cele mai consistente venituri din cadrul IPJ Ialomița au luat calea buzunarelor șefului de Inspectorat, Viorel Ștefu. Comisarul încasează, lunar,... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 14:36 (22294 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului  de Investigare a Fraudelor

Schimbări la IPJ Ialomița

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor

În urma concursului organizat luni, 31 mai a.c, pentru ocuparea funcției de Șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor, comisar șef de poliție Tache Cornel a fost declarat ADMIS. Ofițerul are 43 de ani, este absolvent al Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, profilul «Cercetări penale», promoția 1993 și a ocupat succesiv mai multe funcții în cadrul IPJ Ialomița. Astfel, în perioada 1993-1997, a fost ofițer operativ și specialist în cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii 1997-2001, ofițer specialist în cadrul Biroului Anticorupție-IPJ Ialomița, în perioada 2001-2002, ofițer operativ Serviciul de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:41 (40167 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

EXCLUSIVITATE

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

Ancheta în cazul Agenției Star Models, în fapt o rețea de «prostituție de lux», continuă. După ce la finalul săptămînii precedente DIICOT structura centrală a descins în locuințele mai multor proxeneți, acuzați fiind de racolarea de fotomodele în scopuri de prostituție, noi amănunte la fel de incitante ies la iveală. Astfel, în urmă cu mai bine de doi ani, un cotidian central atrăgea atenția asupra mijloacelor nu tocmai ortodoxe și legale de practicare a modelingului la Slobozia. Dezvăluirile ar fi aparținut unor studente ale Universității din Craiova ce ar fi participat la o preselecție de miss, organizată de Agenția Star Models, declarații publicate în martie 2008 de cotidianul «Interesul Public... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:29 (28815 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Ialomița

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Luni, 31 mai, în 67% din școlile ialomițene este grevă generală. Elevii din școlile aflate în grevă nu se pricopsesc cu absențe, prezența fiind facultativă, în timp ce pentru cei ce vin personalul nu va preda ci va efectua alte activități decît cursuri. Revenind, restul de 33% reprezintă categoria «spărgătorilor de grevă». Aceștia nu au semnat pentru grevă, desfășurîndu-și cursurile în mod normal. Desigur, Uniunea Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița se aștepta ca numărul greviștilor să fie mai mare.
«Greva generală, de luni, 31 mai, nu se va materializa prin mitinguri de protest» anunță vicepreședintele USLI Ialomița, Traian Mitrea. «Nu vom avea proteste în stradă, dar sîntem în grevă... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 13:21 (53963 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Bani publici din energie alternativă pentru firme private

Concivic, abonat permanent la lucrări cu statul

Bani publici din energie alternativă pentru firme private

Febra investițiilor în surse de energie alternativă nu putea ocoli administrația municipală din Slobozia. Asemenea Consiliului Județean, Primăria Slobozia a încercat și a și reușit să acceseze fonduri extrabugetare pentru dezvoltarea de proiecte bazate pe folosirea energiilor neconvenționale în serviciile publice. Ultimul proiect de gen, trecut de faza licitației de atribuire, constă în acoperirea cu panouri solare a unui bloc de locuințe și a două săli de sport din Slobozia. Cîștigătorul acestei licitații este una dintre firmele abonate la fonduri publice în Ialomița și județele limitrofe, respectiv societatea Concivic.

Panouri solare pentru săraci
Ideea utilizării... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2010, 16:42 (24808 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2010, 15:22 (26163 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9234 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14255 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14111 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13538 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17113 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16572 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11950 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12226 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14030 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10661 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8832 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12334 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11692 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17532 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15399 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21549 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11927 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15155 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10754 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16506 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8029 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10837 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17398 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16243 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11464 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16583 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...