Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

În urmă cu două luni, comisarii Gărzii Financiare Ialomița confiscau la Stația de Taxare Fetești două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Analizele ulterioare aveau să demonstreze că ceea ce transportatorii declarau drept produse neaccizabile era, de fapt, păcură. Bulgărească. Iar mecanismul evaziunii fiscale era mai mult decît evident. Cele două cisterne erau doar capătul unei afaceri de milioane de euro ce păgubește, regulat, statul român prin neplata accizelor... La diferență de doar cîteva zile, în același punct de taxare de la Feteșri, comisarii financiari, în tandem cu vameșii ialomițeani, aveau să intercepteze alte două transportui de «produse neaccizabile... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 18:41 (27722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Mii de metri cubi de apă, pierdute inutil în fiecare lună

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Prin parcuri sau pe bulevarde, Primăria Slobozia a instalat cișmele. În prezent, la cișmele, slobozenilor și nu numai li se livrează apă menajeră, căci la nivelul orașului nu mai putem discuta demult de apă potabilă. În cele ce urmează, vă vom explica însă cît anume cheltuie Primăria Slobozia pentru apa menajeră oferită din belșug la cișmelele stradale, amplasate strategic în parcurile orașului sau la intersecțiile intens circulate.

Cișmele cu apometru
Ca prim aspect de consemnat, toate cișmelele din Slobozia sînt dotate cu apometre. Așadar, consumul este contorizat, lunar, de aceste aparate, Urban SA centralizînd datele. Iar plata pentru apa consumată este, evident... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 11:42 (24323 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

În viitorul nu prea îndepărtat și dată fiind criza economică, se preconizează constituirea unei superinstituții de control. Am făcut referire la criză întrucît «reorganizarea» unor instituții va presupune, de fapt, «restructurarea» de personal. Așadar, din Inspecția Fiscală din cadrul Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă, prin comasare, se va plăsmui o megainstituție de control, cu puteri și competențe sporite. Planul este cunoscut și la nivel local și, firesc, au început zbaterile pentru ocuparea funcției de șef. Actual, Direcția Controlului Fiscal din cadrul DGFP este condusă de Daniel Rădulescu, în fruntea Gărzii Financiare Ialomița este Petre Țenea, iar șef de Vamă este Ionuț Scrioșteanu.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 20:12 (32630 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: control fiscal

EVENIMENT

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

În urmă cu o lună, Independent a dezvăluit o bună parte a rezultatelor controalelor Camerei de Conturi Ialomița efectuate în cadrul administrațiilor locale. Acțiunile de verificare au fost realizate în anul 2009 asupra activităților financiare din anul 2008. Tot la acel moment precizam cum rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, au fost contestate la instanțele de judecată. Una dintre primăriile ce a înaintat la Tribunalul Ialomița o acțiune în acest sens a fost a Primăria Slobozia.
Pe scurt, în urma controlului anual desfășurat de Camera de Conturi la Primăria Slobozia, control efectuat în anul 2009 pentru execuția bugetară din anul 2008, inspectorii fiscali... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 16:28 (28433 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

De vineri, 4 iunie 2010, Dragoș Soare nu mai este director al Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița. Modificarea s-a produs printr-un ordin al ministrului Agriculturii, vineri, 4 iunie a.c., încheindu-se contractul de management al fostului de-acum director Soare. Printr-un alt ordin, în funcția de director al DADR Ialomița a fost numită Maria Ardeleanu, șef al Unității Fitosanitare Ialomița. Să adăugăm că funcția de director coordonator al Direcției Agricole, ca urmare a împărțirii posturilor de conducere la nivel local, a revenit partidului de independenți-Uniunea Națională pentru Progresul României, condus în Ialomița de omul de afaceri Dumitru Vișan.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 14:52 (18436 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

100 pentru 100 de mii!

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

Ialomițenii continuă seria protestelor organizate în fața instituțiilor publice din județ. De data aceasta, luni, 7 iunie a.c., a fost rîndul pensionarilor. Grupați în fața Prefecturii Ialomița, aceștia au scandat în numele celor aproape 100 mii de pensionari ialomițeni împotriva deciziei de modificare a Legii 250 din 2007, precum și pentru înlăturarea «hoților și bandiților din Guvernul României».
Reamintim că Guvernul a anunțat că își va asuma răspunderea în Parlament pentru planul de măsuri de austeritate gîndite să facă economii la buget. Salariile la stat scad cu 25%, iar pensiile și ajutoarele sociale se reduc cu 15%. Măsurile au fost convenite cu Fondul Monetar Internațional, care așteptă... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 13:40 (24561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Unde este criza?

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Pe lîngă măriri salariale pentru angajații Primăriei și scandaluri asupra zonării municipiului reședință de județ, consilierii locali slobozeni au adoptat, în ultima ședință de lucru desfășurată în data de 27 mai 2010, o hotărîre cel puțin interesantă. Executivul slobozean a concesionat un hectar de teren pentru construirea unui edificiu administrativ al Tribunalului Ialomița... În plus, consilierii locali au adoptat, cu scîntei ce-i drept, mărirea prețului la apă dar și zonarea terenurilor din intravilanul municipiului.

Palatul Justiției se mută-n Parc
Joi, 27 mai, după-amiază, consilierii locali municipali s-au întrunit în ședința lunară de lucru. Ordinea de zi a ședinței... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2010, 11:28 (29671 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 15:02 (27300 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Impresarul-proxenet Tera rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Impresarul-proxenet Tera rămîne în arest

Ion Tămîrjan, Tera printre cunoscuți, patronul singurei agenții de fotomodele din Slobozia, «Star Models», rămîne încarcerat în arestul IPJ Ialomița. După ce judecătorii l-au trimis după gratii sub acuzația de proxenetism, impresarul a formulat recurs împotriva acestei decizii la Curtea de Apel București. Miercuri, 2 iunie, magistrații Curții au respins însă recursurile formulate de cei doi proxeneți, Ion Tămîrjan și Costan Relu, apreciindu-le drept nefondate. Drept pentru care cei doi vor rămîne arestați pentru cel puțin 29 de zile. Interesant este faptul că, deși acuzațiile ce se rețin în sarcina celor doi sînt convingătoare, cei doi au fost reprezentați la Curtea de Apel București de un avocat... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 10:36 (29238 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

300 de bugetari au scandat timp de două ore în fața Prefecturii Ialomita

«Nu fura! Guvernul nu accepta concurență!»

Peste 300 de bugetari din învățămînt și administrație au scandat în fața Prefecturii Ialomița lozinci antiguvernamentale, manifestîndu-și astfel disprețul față de măsurile adoptate de administrația Boc.
Deși conștienți de inutilitatea demersului lor, sindicaliștii și-au manifestat timp de două ore revolta, convinși fiind că este ultima soluție: «Știm că e degeaba, dar altceva nu mai avem de făcut. Locuri de muncă nu mai avem, salariile s-au tăiat, băncile ne bat la ușă... Nu ne-a rămas decît strada!».
Față de acțiunile de protest anterioare, cea de astăzi se dovedește suprinzătoare prin diversitatea protestatarilor strînși de sindicate. De la pensionari la cadre militare în retragere și... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 13:11 (25123 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

După ce au fost la un pas de a înapoia banii investiți

Autoritățile locale caută concesionari pentru proiectele SAPARD

În urmă cu o lună, raportorii SAPARD au monitorizat stadiul implementării proiectelor SAPARD în 6 din cele 16 localități ialomițene care au beneficiat de astfel de investiții. Concluziile preliminare ale raportului au confirmat faptul că între proiectele inițiale în baza cărora s-au obținut finanțările și rezultatele finale există diferențe majore. Prin urmare, administrațiile locale au fost somate să readucă investițiile la forma inițială, în caz contrar fiind obligate să returneze, în medie, 2 milioane de lei noi. La o lună de la ultimatum, administrațiile locale verificate se pregătesc de concesionarea acestor investiții derulate cu fonduri europene.

Capul ce se pleacă, SAPARD-ul nu-l taie... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 11:32 (28161 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

Înfrățire cu Lepe pe bani publici

O delegație a Primăriei Fetești se plimbă în Spania

15 mii de lei, 4 zile de vacanță și o înfrățire cu un oraș din Spania. Asta meșterește Primăria municipiului Fetești în aceste vremuri de criză, cînd toți angajații sau mare parte din ei sînt în grevă din cauza lefurilor reduse, cînd bugetele locale sînt infinit mai mici decît în alți ani, cînd investițiile lipsesc cu desăvîrșire, iar datoriile de orice natură depășesc puterile financiare ale oricărui oraș...

«Lepe» costă 15 mii de lei
Feteștiul se înfrățește! Am vrut să spunem că 6 membri ai Consiliului Local Fetești, în frunte cu primarul Gheorghe Catrinoiu, au dat startul vancanțelor exotice, plătite cum altfel?, din bani publici. E drept, este prima tentativă reușită... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2010, 06:22 (24717 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

Poliția, bătaia de joc a interlopilor locali

În urmă cu un an, șefii poliției locale și județene au fost «decapitați» în prime-time, la TV, în baza unor filmulețe realizate cu telefonul mobil și a declarațiilor «de familie» ale interlopilor din clanul Gigi Piticu. La un an de la acest incident, DNA Ialomița confirmă, oficial, că dovezile vehiculate de interlopi au fost false. «Considerați că a fost o răzbunare a noastră» declară Stanciu Nina, concubina lui Toma Gheorghe (Gigi Piticu) confirmînd astfel cea mai scandaloasă manipulare a poliției ialomițene și a opinie publice din Ialomița și din țară.

Nina, spaima IPJ Ialomița
«Vreau să-mi retrag toate declarațiile, inclusiv autodenunțul, deoarece am motive personale pe care nu vreau să le precizez. Considerați că a fost răzbunarea noastră»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 15:08 (26424 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

La Urziceni, în plină stradă și în plină zi

Fostul prefect Ilie Virgil a rămas fără pușcă și pistol

În urmă cu cîteva zile, fostul prefect al județului Ialomița din perioada 1996-2000, Ilie Virgil a fost prădat ziua în amiaza mare în centrul municipiului Urziceni. Jaful l-a lăsat pe fostul demnitar fără o pușcă de vînătoare și un pistol, armele fiindu-i furate din mașina personală parcată pe o stradă din Urziceni. Iar asta nu este tot. Urmare a furtului, Ilie Virgil ar fi rămas și fără dreptul de port și folosire a armelor și s-a ales și cu o amendă de 5000 de lei pentru neasigurarea securității armelor și munițiilor.
Pasiunea fostului prefect pentru arme este arhicunoscută încă de cînd domnia sa ocupa funcția publică. Surse apropiate fostului demnitar își amintesc că Ilie Virgil purta aproape... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2010, 06:16 (30858 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

Din ordinul ministrului Blaga

Și polițiștii ialomițeni și-au făcut publice veniturile

La începutul săptămînii precedente, luni, 21 mai 2010, site-ul IPJ Ialomița a fost updatat. Și nu oricum! Pentru prima dată în istoria instituției, polițiștii ialomițeni și-au scos veniturile la vedere, publicîndu-și chash-ul încasat pentru munca prestată în luna aprilie. Paradoxal, în aceeași zi, Lucian Banu, liderul de sindicat al polițiștilor a amenințat cu revendicări sindicale drastice dacă măsura de reducere cu 25% a salariilor va fi pusă în practică...

Șeful Ștefu, 6,3 mii și-un pic
Așa cum probabil era de așteptat, cele mai consistente venituri din cadrul IPJ Ialomița au luat calea buzunarelor șefului de Inspectorat, Viorel Ștefu. Comisarul încasează, lunar,... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2010, 14:36 (22292 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului  de Investigare a Fraudelor

Schimbări la IPJ Ialomița

Comisarul șef Cornel Tache, noul șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor

În urma concursului organizat luni, 31 mai a.c, pentru ocuparea funcției de Șef al Serviciului de Investigare a Fraudelor, comisar șef de poliție Tache Cornel a fost declarat ADMIS. Ofițerul are 43 de ani, este absolvent al Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, profilul «Cercetări penale», promoția 1993 și a ocupat succesiv mai multe funcții în cadrul IPJ Ialomița. Astfel, în perioada 1993-1997, a fost ofițer operativ și specialist în cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii 1997-2001, ofițer specialist în cadrul Biroului Anticorupție-IPJ Ialomița, în perioada 2001-2002, ofițer operativ Serviciul de Investigare a Fraudelor-IPJ Ialomița, între anii... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:41 (40166 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

EXCLUSIVITATE

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (II)

Ancheta în cazul Agenției Star Models, în fapt o rețea de «prostituție de lux», continuă. După ce la finalul săptămînii precedente DIICOT structura centrală a descins în locuințele mai multor proxeneți, acuzați fiind de racolarea de fotomodele în scopuri de prostituție, noi amănunte la fel de incitante ies la iveală. Astfel, în urmă cu mai bine de doi ani, un cotidian central atrăgea atenția asupra mijloacelor nu tocmai ortodoxe și legale de practicare a modelingului la Slobozia. Dezvăluirile ar fi aparținut unor studente ale Universității din Craiova ce ar fi participat la o preselecție de miss, organizată de Agenția Star Models, declarații publicate în martie 2008 de cotidianul «Interesul Public... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 16:29 (28815 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Ialomița

Bacalaureat «forțat» cu 67% din școli în grevă

Luni, 31 mai, în 67% din școlile ialomițene este grevă generală. Elevii din școlile aflate în grevă nu se pricopsesc cu absențe, prezența fiind facultativă, în timp ce pentru cei ce vin personalul nu va preda ci va efectua alte activități decît cursuri. Revenind, restul de 33% reprezintă categoria «spărgătorilor de grevă». Aceștia nu au semnat pentru grevă, desfășurîndu-și cursurile în mod normal. Desigur, Uniunea Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița se aștepta ca numărul greviștilor să fie mai mare.
«Greva generală, de luni, 31 mai, nu se va materializa prin mitinguri de protest» anunță vicepreședintele USLI Ialomița, Traian Mitrea. «Nu vom avea proteste în stradă, dar sîntem în grevă... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2010, 13:21 (53961 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Bani publici din energie alternativă pentru firme private

Concivic, abonat permanent la lucrări cu statul

Bani publici din energie alternativă pentru firme private

Febra investițiilor în surse de energie alternativă nu putea ocoli administrația municipală din Slobozia. Asemenea Consiliului Județean, Primăria Slobozia a încercat și a și reușit să acceseze fonduri extrabugetare pentru dezvoltarea de proiecte bazate pe folosirea energiilor neconvenționale în serviciile publice. Ultimul proiect de gen, trecut de faza licitației de atribuire, constă în acoperirea cu panouri solare a unui bloc de locuințe și a două săli de sport din Slobozia. Cîștigătorul acestei licitații este una dintre firmele abonate la fonduri publice în Ialomița și județele limitrofe, respectiv societatea Concivic.

Panouri solare pentru săraci
Ideea utilizării... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2010, 16:42 (24808 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2010, 15:22 (26162 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Stelnica: Peste o tonă de fier vechi, confiscat

Peste o tonă de fier vechi a fost confiscată de polițiști luni, 29 mai, la Stelnica. Deșeurile metalice erau transportate de o autoutilitară condusă de un bărbat, de 58 ani, din Fetești. În cabina autoutilitarei ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(8425 vizualizări - 0 comentarii)


118 ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale

Jandarmii ialomițeni sărbătoresc peste cîteva zile 118 ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, instituție precursoare a Jandarmeriei Române. 1 septembrie 2011 va constitui prilej de sărbătoare pentru ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(5813 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:24
(5716 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A vrut să schimbe bani falși la bancă

Amara: A vrut să schimbe bani falși la bancă

Polițiștii din Amara au fost sesizați de către un lucrător al unei agenții bancare cu privire la faptul că la ghișeu se prezentase o persoană care solicita schimbarea unei bancnote în cupiură de 100 lei ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:30
(8878 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara bani falși


Ialomița: A murit după ce a intrat cu mașina în pom

Duminică, 28 august a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane.Astfel, în timp ce un bărbat în vîrstă de 54 ani ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:29
(5864 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr motociclist, decedat într-un accident

Slobozia: Tînăr motociclist, decedat într-un accident

Un tînăr de 28 ani și-a pierdut viața în dimineața zilei de luni, 29 august, într-un accident rutier. Tînărul se deplasa pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, conducînd o motocicletă. La Intersecția ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:28
(30281 vizualizări - 24 comentarii)


Mașină furată din Franța, găsită în Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea autoturismelor urmărite internațional. Așa a fost prins un bărbat de 42 ani, din Cernavodă ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:25
(7284 vizualizări - 0 comentarii)


Colegiul Prefectural: Începerea anului școlar, în atenția prefectului Teculescu

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural ce se va desfășura marți, 30 august, principalul punct pe ordinea de zi va fi cel privitor la modul de pregătire al unităților de învățămînt în perspectiva începerii ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:16
(10011 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 19 permise reținute și amenzi de peste 70000 lei

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor care pot conduce ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 13:55
(9995 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni polițienești pe timp de noapte

Duminică, 28 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat în intervalul orar 01,00-04,00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 13:50
(5179 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Soțul gelos și-a luat la bătaie consoarta

Jandarmii din cadrul Grupei de Intervenție Slobozia au fost sesizați vineri, 26 august a.c., în jurul orei 7.30, pentru a interveni în vederea aplanării unui scandal între doi soți din Slobozia Nouă. Deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:06
(9977 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: 15 plase de pescuit confiscate

Vineri, 26 august, la Andrășești, patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 35 ani, au fost prinși de polițiști cu ustensile de pescuit ilegale. Cei patru se deplasau cu un autovehicul în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:04
(8917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 80 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 august 2011, sînt disponibile 80 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:03
(7326 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cereale fără documente, confiscate

Un bărbat de 33 ani din comuna ialomițeană Gura Ialomiței a fost prins de polițiști vineri, 26 august, pe raza comunei Făcăeni, în timp ce transporta cu o autoutilitară, peste 2,7 tone de semințe de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:01
(10014 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, la concurs

Marți, 30 august, la Bacău, debutează faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiția desfășurată în perioada 30 august-2 septembrie este prezent și lotul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:00
(10829 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan, cu probleme la mașină sau fără permis

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control duminică, 28 august a.c., pe DC51, în apropierea Halta Fundata, un autoturism, condus de un bărbat de 59 ani, din orașul Căzănești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 11:59
(6507 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă tîlhărită în propria casă

O bătrînă de 77 ani din Alexeni a trecut prin clipe groaznice după ce un individ a intrat peste ea în casă pentru a fura. Hoțul a reușit cu violență să fure bătrînei mai multe bijuterii și bani.
Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:32
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Descinderi în cartierul Bora, amenzi la Grivița și lemne confiscate la Fetești

Polițiștii slobozeni au descins joi, 25 august, în cartierul slobozean Bora. Astfel, în cadrul acțiunii au fost legitimate 70 de persoane și controlate 57 de autovehicule. De asemenea, polițiștii au descins ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:31
(13222 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: O șoferiță neatentă a intrat într-un scuter

Joi, 25 august, la Țăndărei s-a produs un accident de circulație. Conducătorul unui scuter, un bărbat de 53 ani, din localitate, a fost lovit de o șoferiță de 20 de ani, care nu a respectat semnificația ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(6863 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Pește confiscat

Peste 20 de persoane au fost legitimate într-o acțiune organizată joi, 25 august, de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica pe raza localității Bordușani. De asemenea, în cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(9431 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Record! Evaziune fiscală de 35 milioane lei!

Inspectorii fiscali ialomițeni au verificat o societate comercială al cărui sediu se afla, potrivit documentelor, în municipiul Slobozia. Doar că verificările au demonstrat că firma nu funcționa la sediul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:06
(7325 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Rentierii, la viză!

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură amintește persoanelor care au dobîndit calitatea de rentier că trebuie să se prezinte, pînă la data de 29 august 2011, la oricare centru județean API ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:05
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 11-13 ani, hoți de mașini

Marți, 23 august, un bărbat de 39 ani din Slobozia a sesizat Poliția cu privire la faptul că mașina proprietate personală i-a fost furată de pe raza localității Țăndărei. În scurt timp, polițiștii au găsit ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:04
(7958 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Șofer băut, la volan

Polițiștii Secției de Poliție Ion Roată, au oprit pentru un control de rutină, miercuri, 24 august, o mașină condusă de un tînăr de 25 ani, domiciliat în Gîrbovi. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(7702 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Braconaj piscicol

Un bărbat de 41 ani din București a fost prins miercuri, 24 august, în timp ce intenționa să pescuiască pe rîul Prahova, în zona podului Leasa, cu o plasă monofilament. Ghinionul bucureșteanului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(5574 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi minori, la furat de cereale din cîmp

Peste 70 de persoane au fost legitimate miercuri, 24 august, în cadrul unei acțiuni desfășurate pe raza orașului Țăndărei. În urma neregulilor descoperite, polițiștii au aplicat 10 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:01
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Hoți prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 18 ani sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Pe scurt, în data de 20 august, polițiștii au fost alertați de un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:59
(6950 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Bărcănești: Infractor încarcerat

Un bărbat de 33 ani din Bărcănești a fost prins miercuri, 24 august, de polițiștii din localitate. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 închisoare pentru ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:58
(8328 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat după ce a furat 9000 lei din casa unei bătrîne

Polițiștii au reușit să prindă autorul unui furt din locuință, petrecut în luna iulie 2011, cînd un bărbat, sub pretextul că dorește să cumpere vin, a sustras din casa unei femei, de 80 ani, din Cocora ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(9092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora furt arestare


Fetești: Accident provocat de un șofer băut

Un tînăr de 26 ani, din Fetești, a provocat în noaptea de 23/24 august un accident rutier. Șoferul a pierdut controlul mașinii pe care o conducea, a lovit un autovehicul staționat și gardul unui imobil ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(7827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...