Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criza lovește în plin afacerile ialomițenilor

Pe lîngă dizolvări și radieri, autoritățile fac statistici și pentru insolvență

Numărul firmelor radiate, dizolvate sau doar cu activitatea suspendată a continuat să crească și la începutul acetui an. Datele statistice ale Oficiului Național al Registrului Comerțului, cifre ce evidențiază numărul societăților comerciale ce și-au încheiat activitatea în primul trimestru al anului în curs, demonstrează că economia ialomițeană continuă să se prăbușească cu pași repezi. Mai mult, dacă la finele anului precedent discutam doar despre radieri, dizolvări și suspendări de activitate, actual putem aduce în discuție un aspect și mai îngrijorător: insolvența firmelor ialomițene.
Numărul, societăților comerciale, radiate în primele trei luni ale anului 2010 a crescut cu peste 18%,... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2010, 19:05 (28183 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu, refuzat de Ministerul Finanțelor

Ionașcu, refuzat de Ministerul Finanțelor

Mai țineți minte bancul ăla cu meșterul nepriceput care spune că sculele nu sînt bune? Așa și cu Primăria Slobozia. Instituția ne anunță, printr-o adresă semnată de primarul Gabi Ionașcu, că n-a primit cele 4 milioane de lei necesare reabilitării sistemului de distribuție a apei din Slobozia, fapt care justifică în continuare calitatea execrabilă a apei furnizate populației.
Pentru a da greutate jalbei către populația orașului, același comunicat oferă o lungă listă de obiective finanțate din Fondul de rezevă bugetară aflat la dispoziția Guvernului României și concluzionează că aceste obiective sînt dovada incontestabilă a prigoanei politice la care este supus primarul Sloboziei... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2010, 19:09 (27693 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Corneliu Pană a demisionat

Direcția de Sănătate Publică, fără director

Doctorul Corneliu Pană a demisionat

Recent, DSP Ialomița a rămas fără conducere, după ce doctorul Corneliu Pană a demisionat din fruntea instituției. Medicul Pană a fost director al DSP cu sprijinul Partidului Democrat-Liberal. Actual, medicul a fost eliberat din funcție ca urmare a demisiei înaintate. Surse apropiate medicului susțin că demisia a survenit ca urmare a unor probleme medicale ale doctorului, Pană revenind la cabinetul individual de medicină de familie. Deocamdată, nimeni nu și-a exprimat intenția de a ocupa postul rămas vacant, stribuțiile de «șef» revenindu-i directorului adjunct Mihaela Dumitrescu.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2010, 10:50 (31018 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Teculescu și Ionașcu se încaieră în comunicate de presă

Contraatac la baionetă pe tema apei potabile

Teculescu și Ionașcu se încaieră în comunicate de presă

Războiul dintre primarul Gabi Ionașcu și prefectul Mădălin Teculescu capătă noi sensuri și dimensiuni. După ce timp de luni de zile s-au duelat în schimburi de focuri (a se citi declarații) inconsistente, cei doi combatanți au considerat de cuviință să treacă la artileria grea. Așa se face că Gabi Ionașcu a scos din dotare un ditamai interviul, publicat cu generozitate dezarmantă într-una dintre publicațiile locale, în care îl ciuruiește pe prefectul Teculescu mai ceva decît a ciuruit apa lui rețeaua publică. Pe cei care n-au citit interviul îi asigurăm că n-au pierdut nimic. Ba dimpotrivă, au cîștigat timp.
În replică, prefectul Mădălin Teculescu s-a aruncat în luptă cu arma sa favorită: mitraliera... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2010, 16:38 (33790 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei e PLACA TURNANTĂ a traficului cu copii din Marea Britanie

Potrivit Times

Țăndărei e PLACA TURNANTĂ a traficului cu copii din Marea Britanie

Ediția on-line a prestigiosului cotidian TIMES a dezvăluit joi, 8 aprilie a.c., cu lux de amănunte situația descoperită în urma descinderilor efectuate de polițiștii români la Țăndărei. Sub titlul «Poliția din România a arestat liderii traficanților de copii din Marea Britanie», jurnaliștii britanici explică pe larg situația constatată la fața locului și acuză autoritățile locale de tolerarea acestei situații. În continuare, vă prezentăm un fragment din articolul publicat:

«Liderii traficului cu copii care aruncă sute de cerșetori pe străzile din Marea Britanie au fost arestați după o serie de raiduri desfășurate ieri într-un oraș din România, unde vile opulente au răsărit pînă cînd această țară a aderat la Uniunea Europeană.
Potrivit polițiștilor, copiii romi, cu vîrste cuprinse între 7 și 15 ani, au fost cumpărați sau luați, eventual prin forță, de la părinții lor din mediul rural din România și instruiți să cerșească și să fure, cîștigînd astfel milioane de lire sterline pe an în Marea Britanie pentru șefii clanurilor. PLACA TURNANTĂ a traficului cu copii își are sediul în Țăndărei, un oraș din sudul României, care a fost declarat a fi responsabil pentru trimiterea de cel puțin 168 copii la Londra, de unde s-au împrăștiat și în alte și alte orașe din Marea Britanie. Capii rețelei de trafic se ocupau de documentele de călătorie pentru copii și de cazarea acestora în Marea Britanie, unde aceștia dormeau adesea în condiții precare, fiind obligați să predea banii pe care îi obțineau din cerșit.
Deoarece România a devenit membră a UE în 2007, descinderile de joi, 8 aprilie, fac parte dintr-o acțiune de anvergură care vizează anihilarea rețelelor de traficanți din Marea Britanie, Italia și Spania. Poliția, care a destructurat o rețea similară la Milano, a estimat că fiecare copil român producea circa 12000 euro într-o lună, prin furtul de carduri de credit și telefoanele mobile de pe străzi.
„Această rețea recruta copiii, obligîndu-i să cerșească și să se angajeze furturi mărunte în Marea Britanie“a declarat un oficial al Poliției din București. „Ei au fost luați de la familiile lor din Țăndărei și au fost forțați să fure din magazine și din buzunare. Vom vedea dacă acești copii au fost încredințat de bună voie de către părinții lor în schimbul unor sume de bani sau au fost luați cu forța“ a mai adăugat oficialul român»
... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2010, 17:41 (36668 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De Ziua Jandarmeriei, autoritățile au tras cu pușca

«Cei din urmă vor fi cei dintîi» sau «Pușca și cureaua lată, ce prefecți am fost odată»

De Ziua Jandarmeriei, autoritățile au tras cu pușca

Joi, 8 aprilie, pentru a marca Ziua Jandarmeriei, serbată pe 3 aprilie, reprezentații acestei arme au organizat un concurs de tir pentru presă. Evenimentul, desfășurat anual, s-a bucurat de această dată și de prezența civililor din administrația locală și județeană, care au răspuns în număr mare invitației.
Deși concursul de tir cu pistolul a fost singurul pentru care reprezentanții presei și ai administrației au fost punctați, interesul celor prezenți s-a concentrat asupra ședinței de tragere cu pistolul-mitralieră.
Printre cei care au îngenunchiat regulamentar pe aliniamentul de tragere s-a numărat Alexandru Stoica, fost militar de carieră, actualmente viceprimar al Sloboziei, Mădălin... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2010, 12:52 (30978 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Acțiunea de amploare la Țăndărei

34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 168 de victime-copii

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Structura Centrală, împreună cu ofițeri de poliție din cadrul IGPR-DCCO, DGIPI, și cu sprijinul lucrătorilor din cadrul Jandarmeriei Române, au destructurat un grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală.
În fapt, se reține că membrii grupării infracționale organizate recrutau minori de etnie rromă, pe care îi treceau fraudulos frontiera spre Marea Britanie, unde îi exploatau, obligîndu-i să cerșească sau să comită infracțiuni stradale.
Racolarea minorilor se realiza din... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2010, 08:25 (29640 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Moaștele Catedralei din Iași, în pelerinaj la Slobozia

20 de mii de credincioși la Sfintele Moaște

Moaștele Catedralei din Iași, în pelerinaj la Slobozia

Mii de slobozeni au urmat, în cadrul unei procesiuni religioase, racla cu Moaștele Sfinte adusă de la Iași. Racla a fost adusă la Slobozia, de către o delegație a eparhiei Sloboziei și Călărașilor, condusă de către Preacuviosul Rafael, starețul Mînăstirii «Sfinții Voievozi», eveniment prilejuit de cel de-al doilea hram al Mînăstirii din Slobozia, «Izvorul Tămăduirii».
Sfintele Moaște au fost aduse în fața Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia, iar din acest loc, alături de peste 1000 de credincioși, a pornit procesiunea de însoțire a Moaștelor la Mînăstirea «Sfinții Voievozi», unde vor fi depuse spre închinare, alături de moaștele care străjuiesc Mînăstirea, pînă luni, 12... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2010, 08:20 (26041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding preia autorizațiile de mediu ale Amonil

Chemgas Holding preia autorizațiile de mediu ale Amonil

La finele anului precedent, mai exact la începutul lunii octombrie 2009, Combinatul Chimic din Slobozia a rămas fără cele mai importante active. Chemgas Holding Corporation, creditorul ce a solicitat executarea silită a Amonil Slobozia, a cumpărat toate activele scoase la vînzare pentru suma de 57,13 milioane lei, valoarea fiind echivalentă cu creanța Amonil către societatea în cauză.
Chemgas Holding Corporation a fost singurul participant la licitația organizată în data de 6 octombrie 2009, pentru executarea silită «ordonată» de Riverside Development Limited, societate ce a fost creditorul Amonil în urma preluării colosalei creanțe de la Distrigaz. Iar Chemgas Holding este controlată, în proporție... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2010, 19:02 (33916 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Bălan, printre principalii finanțatori ai campaniei dr Sorin Oprescu

Marian Bălan, printre principalii finanțatori ai campaniei dr Sorin Oprescu

Zilele trecute, potrivit Legii 334/2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a apărut lista în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu persoanele fizice și juridice care au făcut într-un an fiscal donații a căror valoare cumulată depășește 10 salarii de bază minime brute pe țară.
Surprizele nu au întîrziat să apară, în Monitorul Oficial fiind nominalizat, pentru început, la capitolul «principali finanțatori ai PD-L», Cazacu Marinică. Președintele democrat-liberalilor ialomițeni a contribuit la visteria partidului, în 2009, cu fix 28452 de lei.
În ceea ce privește campania dr Sorin Oprescu, candidat independent la Președinția... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2010, 15:12 (27650 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarii pensionari, urmăriți general în Ialomița

Jihadul administrativ declanșat de Prefectură continuă

Primarii pensionari, urmăriți general în Ialomița

Ca să nu cheltuie, Doamne Ferește!, toți banii împrumutați de la FMI pe pensionarii de lux, guvernul Boc a decretat prin Legea nr. 329/2009, privind regimul de cumul pensie și salariu de la stat, ca pînă pe 9 decembrie 2009, toți pensionarii cu pensii mai mari de 1700 de lei să aleagă între pensie și veniturile de la bugetul public. Legea a fost intens ridiculizată în mass-media, așa că nu vom insista asupra ei. Iată însă că, la 5 luni de la intrarea sa în vigoare și mai puțin de 5 săptămîni pînă la abrogarea ei, legea cu pricina transformă beneficiarii ei în urmăriți general. Deocamdată, doar în Îalomița...

Fiat iustiția, et pereat Prefectura
Semnalul urmăririi generale... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2010, 10:52 (34069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lista neagră a șantierelor școlare ialomițene

Învățămîntul județean în reparații capitale

Lista neagră a șantierelor școlare ialomițene

De aproape 4 ani, școlile ialomițene se află într-un continuu proces de reabilitare. Un proces care a înghițit, potrivit estimărilor oficiale, mai bine de 100 milioane de lei noi. În ciuda acestor eforturi, în anul de grație 2010, pe teritoriul județului Ialomița există peste 30 de șantiere școlare, aflate în diferite stadii de execuție. Pentru finalizarea lucrărilor e nevoie de 5,5 milioane de lei noi, bani pe care reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița promite să-i obțină pînă la sfîrșitul anului școlar în curs. Dar numai pentru acele lucrări finalizate în proporție de 75%...

50 de milioane pentru finalizarea investițiilor
În decursul ultimilor ani, presa locală... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2010, 14:36 (28997 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un singur pacient, 930 de milioane

Topul celor mai scumpi bolnavi

Un singur pacient, 930 de milioane

Cel mai scump pacient tratat anul trecut în județul Ialomița a costat sistemul sanitar nu mai puțin de 937 milioane lei vechi pe un an de zile. Suferă de o boală cronică severă și nu este singurul. Bolnavii cronici aflați în statisticile Casei de Sănătate cheltuiesc, lunar, sute de milioane numai pentru tratamente, statul suportînd costurile medicamentelor integral.
Într-un sistem sanitar în care nimeni nu este mulțumit, nici de prețurile medicamentelor, nici de calitatea serviciilor, cu atît mai puțin de lipsa gratuităților, bolnavii cronici aflați pe listele Casei de Sănătate par a fi cea mai scumpă categorie de pacienți. Tratamentele acestora, extrem de costisitoare, ajung lunar la cîteva... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2010, 08:12 (29364 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pastorală la Învierea Domnului

† VINCENțIU Prin Harul lui Dumnezeu Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Pastorală la Învierea Domnului

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări!

Așadar, dacă ați înviat împreună cu Hristos, căutați cele de sus, unde se află Hristos, șezînd de-a dreapta lui Dumnezeu (Coloseni 3,1)

Iubiți fii duhovnicești, Hristos a Înviat!
Mîntuitorul Iisus Hristos, vorbindu-le ucenicilor despre Înviere, leagă această minune de o bucurie nouă, pe care oamenii nu o mai cunoscuseră, o bucurie pe care nimic nu o poate împuțina sau lua de la cei care vor crede în realitatea Învierii. Mîntuitorul binevestește darul unei bucurii cerești, străină de nestatornică bucurie, amestecată de cele mai multe ori cu tristețea acestei lumi. Și această bucurie ne este dăruită de minunea Învierii Mîntuitorului Hristos, minune... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2010, 15:12 (36886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prejudicii la bugetul statului de peste 54 milioane de lei Prejudicii la bugetul statului de peste 54 milioane de lei

Garda Financiară la bilanț

Prejudicii la bugetul statului de peste 54 milioane de lei

Bilanțul Gărzii Financiare Ialomița, aferent anului precedent, scoate la iveală cifre cel puțin îngrijorătoare. Valoarea amenzilor aplicate a crescut cu peste 12 procente, în timp ce valoarea confiscărilor a crescut cu peste 127%. 38 de sesizări penale au luat calea anchetatorilor.
Potrivit datelor statistice ce constituie bilanțul activității comisarilor financiari în anul 2009, peste 1890 de agenți economici au fost verificați, rezultatele controalelor concretizîndu-se în peste 54 milioane lei, sume suplimentare de virat la bugetul de stat. Pe scurt, valoarea amenzilor aplicate a fost stabilită de reprezentanții Gărzii la 2,2 milioane lei, valoarea bunurilor confiscate depășind cu puțin două... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2010, 09:12 (22862 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RADEF refuză de un an să predea cinematograful «Ialomița»

Ruinele grădinii de vară a Sloboziei au ajuns la tribunal

RADEF refuză de un an să predea cinematograful «Ialomița»

Prezentam în toamna anului trecut situația incredibilă cu care se confruntă Primăria Slobozia, obligată să cerșească Regiei Autonome a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» respectarea dreptului legal de preluare a cinematografelor din Slobozia. Contactați telefonic, reprezentanții RADEF precizau la momentul respectiv că demersurile administrative sînt în curs și că situația va fi rezolvată în cel mai scurt timp. De atunci au trecut alte 6 luni, iar litigiul administrativ s-a mutat în instanță. Potrivit Legii 328 din 2006, privind cinematografia, grădina de vară și clădirile cinematografelor Ialomița și Galax trebuia să fie preluate de către administrația locală în termen de 6 ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2010, 16:15 (25929 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Grădinița JUNIOR și-a adjudecat trofeul «Steagul Verde»

Școală curată, elevi sănătoși

Grădinița JUNIOR și-a adjudecat trofeul «Steagul Verde»

După trei ani de activitate, grădinița JUNIOR din Slobozia, condusă de directorul Nina Zăinescu, a reușit o performanță unică în rîndul unităților școlare de profil. La sfîrșitul săptămînii precedente, celor 265 de preșcolari participanți la programul mondial ECO-ȘCOALA le-a fost acordată distincția «Steagul verde», pentru efortul și interesul manifestat în salvarea mediului înconjurător.

O grădiniță verde din creștet pînă-n tălpi
Programul ECO-ȘCOALA a debutat pentru grădinița JUNIOR în anul 2007, cu spijinul instituțiilor publice locale și al unor firme interesate de promovarea unor deprinderi ecologice în rîndurile elevilor. Dar motorul zecilor de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2010, 06:22 (25234 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Polițist din Țăndărei, trimis în judecată pentru luare de mită

Polițist din Țăndărei, trimis în judecată pentru luare de mită

Un procuror din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița a întocmit rechizitoriul prin care a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și trimiterea în judecată a lui C.I.V., agent de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Poliția orașului Țăndărei, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită.
Detaliind cazul, la data de 22 februarie 2010, agentul de poliție C.I.V. a intrat de serviciu, pe raza orașului Țăndărei, împreună cu un alt agent de poliție, deplasîndu-se cu un autovehicul din dotarea Poliției. Aproape de miezul nopții, C.I.V. a remarcat că din direcția Constanța-Slobozia venea un autovehicul și, apreciind că are un mers sinuos, a coborît din autoturismul în care se afla... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:33 (31277 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet. Sau au... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2010, 08:36 (48690 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Hagi, la Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Gheorghe Hagi, la Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Gheorghe Hagi a fost prezent în tribunele Stadionului «1 Mai» la meciul disputat între Unirea Slobozia și Viitorul Constanța. Partida a fost pierdută de uniriști, jucătorii «slobozeni» Nicușor Hertu și Aurelian Chițu, preluați de «Academia» patronată de Gheorghe Hagi și transferați la Viitorul Constanța, marcînd golurile victoriei marinarilor. Gheorghe Hagi, în exclusivitate pentru ziarul nostru, s-a declarat mulțumit de evoluția propriilor jucători. Mai multe amănunte despre meci și atmosfera din jurul «Regelui» citiți în Secțiunea Sport a site-ului.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:26 (29689 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciochina: TIR răsturnat în șanț după ce șoferul a adormit la volan

În după-amiaza zilei de luni, 12 martie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza localității Ciochina a avut loc un accident de circulație. Șoferul unui TIR a adormit la volan și s-a izbit de un copac. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 17:41
(12589 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Luni, 12 martie, la ora 08,40, la solicitarea prefectului județului Ialomița și sub supravegherea personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, la un liceu ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 15:03
(17289 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a oprit într-un copac

Duminică, 11 martie, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din Valea Călugărească, conducea un vehicul cu semiremorcă din direcția Urziceni către Slobozia, a adormit la volan, a părăsit partea carosabilă și ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:57
(13465 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați după ce au furat mai multe capace de canalizare

Polițiștii au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi tineri de 18, respectiv 21 ani, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(11771 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Bătrîn înșelat la telefon

Vineri, 9 martie a.c., un bărbat de 51 ani, din Platonești, a alertat Poliția despre faptul că vecinul său, un bătrîn de 82 ani, a fost înșelat după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute. ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Vineri, 9 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați de către agenții de pază ai unei societăți comerciale despre faptul că au observat două persoane care furau fier dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:54
(12187 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer de scuter, accidentat

Un bărbat de 54 ani, conducător al unui moped, a fost accidentat sîmbătă, 10 martie a.c., la Țăndărei. Bărbatul a virat brusc la stînga, fără să se asigure, moment în care a fost lovit e un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:53
(11897 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un tînăr de 22 ani, din Cosîmbești, a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, sîmbătă, 10 martie a.c., pe raza localității Sudiți. Verificările efectuate de către polițiști au demonstrat că individul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:52
(13500 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției în piața din Urziceni

Peste 40 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni organizate sîmbătă, 10 martie a.c., în zona pieței agroalimentare din Urziceni pe linia prevenirii faptelor  antisociale, a violenței ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:49
(14848 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei, 10 șoferi au rămas fără permis

În perioada 9-11 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate în trafic. Rezultatele activităților s-au concretizat în aplicarea a peste 320 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:48
(15088 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Bătrîn de 90 ani, cuprins de flăcări

Incendiu la o gospodărie din Amara, sîmbătă, 10 martie a.c. După ce a încercat să aprindă focul de la sobă cu benzină, un bătrîn de 90 ani a fost cuprins de flăcări. Rănit grav, el a fost transportat la ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 12:09
(12899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8628 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12643 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7583 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11158 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14090 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12178 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7073 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15738 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10905 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16756 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13750 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17636 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...