Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

EXCLUSIV S-a întîmplat Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

Un profesor de Geografie de la Grupul Școlar «Alexandru Ioan-Cuza» din Slobozia a fost agresat, în timpul orelor de curs, de unul dintre elevii săi. Dascălul a fost lovit cu pumnul în față în timp ce încerca să dea un elev afară din clasă...
Violența în școli nu mai este demult o noutate. Sălile de curs devin uneori adevărate ringuri de box, profesori bătuți, absenteism școlar la cote alarmante și elevi lipsiți de cel mai mic interes pentru orele de curs. Toate caracterizează și învățămîntul ialomițean. Iar ultimul eveniment petrecut într-unul dintre cele mai mari licee slobozene demonstrează, încă o dată, stadiul deplorabil al învățămîntului ialomițean. O banală altercație între un profesor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 14:34 (26586 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Incendiu la Rovine

A ars de viu în propria casă

click pe poza

În cursul nopții de luni spre marți, 15/16 martie a.c., un bărbat de 43 de ani a murit ars de viu în locuința sa din satul Rovine, aparținînd comunei Reviga. Proprietarul a aprins focul la o sobă al cărei coș de evacuare a fumului, nefiind izolat termic, a dus la izbucnirea unui incendiu. Flăcările s-au extins la întreaga locuință, iar bărbatul nu a mai putut fi salvat. Pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit cu două autospeciale dotate cu apă și spumă. Pînă la sosirea acestora, focul cuprinsese întreaga casă, distrugînd bunurile din trei încăperi ale locuinței. Incendiul a fost în cele din urmă stins însă pentru bărbatul ars de viu în propria-i locuință nu s-a mai putut face... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 11:07 (18117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Deputatul Neacșu primește răspunsuri «pe surse»

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Luni, 15 martie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a declarat că interpelarea sa către Ministerul Sănătății pe tema apei a avut urmări notabile. Potrivit celor declarate, Ministerul a declanșat ancheta solicitată de el pentru stabilirea calității apei furnizate populației. «Știu și eu, pe surse, așa cum știți și dumneavoastră, că a avut loc un control săptămîna trecută, n-am primit un răspuns oficial și, atîta vreme cît n-am primit un răspuns, nu pot să mă pronunț oficial» a spus Marian Neacșu.
Reamintim că în urmă cu aproape o lună, sub titlul «Salvarea societății Urban SA Slobozia și declanșarea unei anchete la Direcția de Sănătate Publica Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 18:14 (23171 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

După ce a omorât un tânăr, făptașul e cercetat în libertate!

Verdict incredibil în accidentul de vineri noaptea

După ce a omorît un tînăr, făptașul e cercetat în libertate!

Un banal comunicat de presă avea să ne anunțe sîmbătă, 13 martie, la primele ore ale dimineții asupra producerii unui accident rutier. Comunicatul în sine, sec și lipsit de detalii nominale, ne-a parvenit pe calea oficială din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Să rezumăm tragicul eveniment: un om ucis de un șofer beat...

Accident grav cauzat de un șofer băut
Vineri, 12 martie a.c., puțin trecut de miezul nopții, prin 112, un cetățean a sesizat că pe DN 21, la km 92, din direcția Călărași-Slobozia, s-a produs un accident rutier, în urma căruia a rezultat decesul unei persoane. La fața locului s-au deplasat echipaje ale Poliției, Ambulanței și o... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 13:19 (78684 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Cine-mparte, parte face Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Nici nu s-a șters bine în amintire silnicia limitării străzii Episcopiei la un singur sens și instituția mai sus pomenită recidivează. De data aceasta însă, pentru că e an de criză, păstorul întronizat acum opt luni vrea să sugă ilegal locuri de casă la Pepinieră acolo unde fiecare dintre proprietarii legitimați de Primăria Slobozia au plătit 10 mii de euro pe biletul de intrare.

Locuințe aprobate ilegal pentru preoți
Decizia, absolut ilegală a fost adoptată la rugămintea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor joi, 4 martie 2010, în ședința ordinară a Consiliului Local și a fost aprobată de 15 din cei 21 de consilieri ai Sloboziei.
Concret, proiectul de... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 06:11 (21915 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Pe ce se mai cheltuie banii la Primăria Slobozia în 2010

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Fără prime și sporuri lunare. Fără salarii de merit și prime de vacanță. Venituri mai mici cu pînă la 50%. Bugetari disponibilizați în masă. Nu, nu este 1 aprilie, dar este o păcăleală grosolană cu care autoritățile au făcut audiențe maxime la televizor. În realitate, orice dorință de bugetar este îndeplinită cu bani de la stat. Direcțiile din subordonarea primăriilor nici nu visează la criza de la teve, ba chiar și-au propus achiziții dintre cele mai năstrușnice. Cel puțin așa reiese din bugetul amănunțit al celei mai mari localități a județului, municipiul Slobozia...

Bugetul alb ca brînza
La finele săptămînii precedente, consilierii municipali, întruniți în ședința... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 15:23 (22785 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Robinetul fondurilor structurale abia mai picură

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Una dintre temele favorite de campanie ale administrației publice județene a fost reprezentată de «fondurile structurale europene». O temă pe cît de ofertantă, pe atît de absconsă pentru un public neavizat. În spatele acesteia, de 4 ani încoace, Consiliul Județean Ialomița lansează cele mai fanteziste proiecte de dezvoltare locală. Iar rezultatele, pe cît de firave, pe atît de îndelung mediatizate, confirmă incapacitatea administrației județene de a accesa fonduri care să permită un progres real pentru județul Ialomița.

Pomul lăudat al Sud Muntenia
Pentru cei total neavizați, vom apela la site-ul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Potrivit acestuia, Agenția... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 09:16 (10861 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

În plină expansiune administrativă

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

La jumătatea săptămînii trecute, Prefectura făcea public rezultatul unei întîlniri între autoritățile locale din Slobozia și cele din zonele limitrofe pentru «clarificarea limitelor teritoriale administrative». Informația, de-a dreptul neverosimilă în anul de grație 2010, ascunde un șir de războaie administrative purtate pentru adjudecarea unor suprafețe de aproape 2000 de hectare, precum pentru taxele și impozitele derivate. Iar în spatele tuturor acestor aspecte, susțin surse autorizate din administrația locală, se ascund afaceri de sute de mii de euro pentru care autoritățile sînt capabile să sacrifice cei două-trei sute de proprietari de teren cu titluri de proprietate deja eliberate...
... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 08:48 (16703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița încasează spor de condiții vătămătoare

Bugetul județean se cheltuiește bine și concentrat!

Consiliul Județean Ialomița încasează spor de condiții vătămătoare

Pentru cei dintre dumneavoastră care încă nu știți, aparatul administrativ al Consiliului Județean s-a mutat, începînd cu 16 ianuarie a.c., în Palatul Administrativ (fostul sediu aflat timp de aproape doi ani în renovare). Relocarea, potrivit declarațiilor președintelui Silvian Ciupercă, s-a făcut prin forțe proprii, fără cheltuieli suplimentare. În felul acesta, Consiliul Județean a scăpat de chiria plătită RomTelecom și, ce e mai îmbucurător, de pericolul pe care-l reprezentau antenele atîrnate deasupra sediului pentru care angajații au primit, o bună perioadă de timp, spor de antenă, dar nu și sănătate.
Vă veți întreba, probabil, ce legătură are acest amănunt cu bugetul aprobat cu o largă... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2010, 18:26 (18639 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derapajele bugetare, amendate de primari

Cerșetoria administrativă are alternative

Derapajele bugetare, amendate de primari

Alocările bugetare ale Consiliului Județean consumă anual rîuri de cerneală tipografică. Media locală face analize comparative detaliate, identifică teorii ale conspirației, acuză administrația județeană de partizanat politic, profețesc haosul bugetar. Mai modestă, publicația noastră vă oferă anul acesta o perspectivă diferită asupra alocărilor bugetare și o posibilă soluție pentru ieșirea din criza administrativă acută în care ne aflăm.

Jumătate din buget, parazitat de cheltuieli administrative
Pentru a înțelege exact unde ne aflăm în acest moment, facem apel la setul de date seci care compun filozofia bugetară a anului în curs. În proiectul de buget al anului 2010... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2010, 10:10 (19622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmii «KOSOVARI» și-au primit decorațiile

Jandarmii «KOSOVARI» și-au primit decorațiile

La începutul lunii februarie 2010, prin Decret Prezidențial, în semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri și 47 de subofițeri din cadrul Jandarmeriei Române au fost desemnați să primească decorații militare, respectiv, Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn de război, și Medalia Bărbăție și Credință clasa a-III-a, cu însemn de război.
Miercuri, 10 martie a.c., la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, în prezența consilierului prezidențial Iulian Fota și a secretarului de stat în Ministerul de Interne, Dan-Valentin Fătuloiu s-a desfășurat ceremonia propriu-zisă de înmînare a decorațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:48 (24963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevilor li se deformează coloana vertebrală!

Ghiozdanele prea grele fac rău spatelui

Elevilor li se deformează coloana vertebrală!

Toți părinții sînt îngrijorați cînd își văd copiii plecînd la școală cu ghiozdane enorme pe spate, care par să fie mai grele decît ei. Sau, mai degrabă, erau îngrijorați pentru că unii au optat, de cîțiva ani, pentru ghiozdane pe roți, mult mai confortabile. Însă nu toți elevii au astfel de serviete. Din cîte se pare, o parte din durerile de spate și din deformațiile coloanei copiilor sînt atribuie greutății excesive a ghiozdanelor, arată săptămânalul francez Le Point.
Un studiu, realizat în condiții apropiate de realitate și publicat în revista științifică Spine, enumeră efectele imediate ale acestor ghiozdane asupra zonei lombare. Analizele au fost realizate cu un aparat RMN (rezonanță magnetică... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 18:23 (27337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țării cît mai mulți șomeri

Ialomița în Top 5 ȘOMAJ

Potrivit datelor publicate de Agenția Naționala de Ocupare a Forței de Muncă, Ialomița se află în topul județelor cu cei mai mulți șomeri. Mai grav este faptul că, dată fiind rata în creștere a șomajului (aceasta s-a mărit în luna februarie cu 0,2 puncte procentuale, pînă la 8,3%), Ialomița urcă vertiginos către fruntea clasamentului, ocupînd în acest moment locul 5.
Astfel, conform datelor furnizate de ANOFM, la nivel național numărul total de șomeri a urcat în februarie pînă la 762375. Din cei peste 760000 de șomeri, 13465 provin din Ialomița, iar numărul acestora este în continuă creștere.
Deși se consideră că vîrful de sarcină a fost atins în ianuarie, problema șomerilor ialomițeni rămîne... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 13:43 (26419 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura, trasă pe dreapta

Previziuni sumbre pentru anul agricol în curs

Agricultura, trasă pe dreapta

Anul agricol în curs debutează sub semnul unor previziuni economice mai sumbre decît cele vehiculate în anii precedenți. Decapitalizați și lipsiți de subvenții, agricultorii ialomițeni acuză Guvernul de opacitate și lipsă de viziune. Mai grav este faptul că, alături de cei 500 de arendași care cultivă 75% din terenurile agricole din județ suferă și 10000 de fermieri care practică agricultura de subzistență. Pentru mulți dintre aceștia, susține Nicolae Sitaru, președintele LAPAR România, «acesta va fi anul falimentului».

10000 de sărăcii lucii
Lansată în 2008 ca formă de ajutor de stat, renta viageră își trăiește ultimele zile. La începutul acestei săptămîni, la sediul... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 12:56 (22683 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prețul apei va crește

Apa tare face factura mare

Prețul apei va crește

Ultima noutate în materie de apă furnizată slobozenilor nu este nici retragerea autorizației de funcționare a SC Urban, nici faptul că autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei, ci prețul. Prețul apei ce urmează a fi facturat slobozenilor va fi majorat. Chiar dacă inițial primarul Gabi Ionașcu, promotorul realizării sursei subterane subterane de apă, anunța scăderi ale prețului apei potabile cu aproximativ 30%, actual solicitarea Urban de majorare a prețului surprinde...
Cu toate că apa de la Slobozia nu poate să fie folosită decît în scop menajer, prețul ce urmează a fi transmis spre aprobare Consiliului Local Slobozia nu va scădea, ci va crește. Cu 0,4... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 23:10 (42596 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița se integrează în absolutul european

Proiectele PHARE ies la soare din dosare

Prefectura Ialomița se integrează în absolutul european

Poate vă întrebați ce face Prefectura cînd nu este obsedată de problema apei la Slobozia sau cînd nu verifică documentele emise de administrațiile locale. Ei, bine, răspunsul, ca și poștașul, vine întotdeauna de două ori. O dată pe site-ul insituției și încă o dată pe mail-urile fiecărei redacții de ziar din oraș. Și iată ce ne informează: «în cadrul Serviciului Integrare Europeană, Dezvoltare Economică și Monitorizarea Serviciilor Publice Deconcentrate, în săptămîna 1-5 martie 2010 a fost verificat stadiul implementării proiectelor PHARE 2004, 2005, 2006 în sectoarele prioritare de mediu și al proiectelor implementate pe Măsura 3.2.2 din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală»... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 17:03 (16334 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul transportului în comun continuă

Scandalul transportului în comun continuă

Conflictul la scenă deschisă între principalii jucători pe piața tansportului în comun al slobozenilor, SC Transport Privat și Nick Touring SRL, revine în actualitate și nu pare, nici pe departe, soluționat. După ce la finele lunii ianuarie 2010, consilierii locali au dat girul efectuării transportului în comun de către Nick Touring SRL, în prezent, perdantul competiției, Transport Privat contestă procedura de atribuire a serviciului de transport public de călători...

Scurt istoric
În cursul anului 2009, Consiliul Local al Municipiului Slobozia a declanșat procedura legală de delegare prin concesiune a serviciului de transport public local de călători. Astfel, în vederea... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 10:49 (15066 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

4 posturi de magistrați ialomițeni au fost scoase la concurs în Ialomița. Iar doritorii pentru ocuparea celor patru posturi nu au întîrziat să apară. Vineri, 5 martie a.c., a fost făcută publică lista candidaților ce urmează să participe la concurs.

...
Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat organizarea, prin intermediul Institutului Național al Magistraturii, la București, la data de 21 martie 2010, a concursului de admitere în magistratură. Ialomița s-a aflat pe listele instituției cu 4 posturi vacante. Două pentru judecători, două pentru procurori. Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia și cel de pe lîngă Judecători Urziceni au scos la concurs două posturi... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2010, 11:18 (29293 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tatuatorii de mașini

Tatuatorii de mașini

Automobile, motoare, echipamente sportive, pielea, pereții firmelor, pivnițele caselor... Totul poate fi tatuat și... se tatuează! La Slobozia, moda a venit cu întîrziere, că sîntem oraș de provincie. Dar maniacii sînt, peste tot, la fel! Și sînt dispuși să plătească sume record pentru flăcări, aripi, cranii, oase încrucișate sau mult mai banalele tatuaje cu fluturași și dragoni chinezești.

Tuning, piercing, tatuaj
Pentru «tatuarea» mașinilor nu există încă un service specializat. Nu există tradiție și șoferii se tem. «Își pun cel mult proiectoare... Hai și geamuri fumurii, dacă le dă mîna. Restul rămîn cu setările din fabrică! Și chiar dacă ar fi, e prea scump și nu... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 16:38 (26971 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Războaiele lăptarilor

Lapte gros, lapte vîrtos!

Războaiele lăptarilor

Criză sau supraproducție! În lumea strîmtă și săracă a lăptarilor ialomițeni părerile sînt împărțite. Însă, indiferent de opinie, cei care pierd sînt, întotdeauna, clienții. Pentru că lipsa unor reglementări clare în domeniu îi obligă să cumpere ce li se oferă. Iar oferta, oricît de variată, e tributară conflictelor dintre producătorii obligați să se devoreze între ei pentru a supraviețui pe piața liberă a laptelui ialomițean.

Laptele la dozator învrăjbește piața
La Slobozia, laptele la dozator e pe piață de două săptămîni. Un dozator automat, în Piața Agroalimentară și un tanc de lapte deservit de o vînzătoare în piața Cuza Vodă. Metoda pare revoluționară, iar vînzările... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 09:21 (23744 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:05
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:30
(5634 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:20
(7157 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:05
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 19:13
(6750 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 20:10
(6685 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:35
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:05
(5862 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
[email protected]
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 20:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 19:15
(5648 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 15:20
(8328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 11:05
(5845 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 20:10
(5214 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:45
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:35
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 18:40
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 21:05
(6593 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A scăzut infracționalitatea stradală

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut un bilanț al activității pe primul semestru al anului în curs. Potrivit statisticilor, infracționalitatea stradală sesizată la nivelul județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:20
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Află de pe internet informații despre calitatea aerului

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița informează cetățenii cu privire la faptul că website-ul care oferea informații despre calitatea aerului a fost îmbunătățit. Astfel, cei interesați pot ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:05
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 19 și 45 de ani, aceștia fiind suspecți în mai multe cauze privind comiterea de furturi. Pentru trei ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:40
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie ENEL: Fetești a rămas fără apă!

Vineri, 28 iulie 2017, în jurul orelor 15,20, în urma unei avarii la linia de alimentare cu tensiune a Uzinei de Apă Fetești, abonații din localitate au rămas fără apă potabilă. Au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:25
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat acroșat de un autoturism

Un bărbat de 34 de ani, din județul Constanța, a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe raza comunei Stelnica luni, 24 iulie 2017. Acesta a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2017, 16:35
(5528 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica accident


Movilița: Cinci persoane rănite într-un accident rutier

Accident rutier între localitățile Movilița și Coșereni. Cinci persoane au fost rănite după ce 3 mașini s-au ciocnit. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD, însoțiți de un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 17:21
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Duminică 22 iulie a.c., în jurul orei 1.30, jandarmii din cadrul unei patrule care asigura măsurile de ordine publică la manifestările culturale prilejuite de «Ziua Comunei Jilavele», au observat pe o alee ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 15:20
(6309 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele scandal


Tabără gratuită organizată de Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni a organizat o mini tabără la Mânăstirea Cozia din județul Vâlcea. Astfel, în perioada 16- ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 12:15
(4637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6220 șomeri, din care 943 șomeri indemnizați, respectiv 5277 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 11:10
(4696 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

Duminică, 23 iulie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ținut un moment de reculegere în fața instituției, pentru a cinsti memoria polițistului Sorin Vezeteu, ucis în ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2017, 15:30
(4937 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Oficialii MApN au intervenit pentru scoaterea din Dunăre a TAB-ului scufundat

Vineri, 21 iulie 2017, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale au intervenit la Bordușani pentru a scoate din apele Dunării TAB-ul scufundat, în urma exercițiului militar NATO, desfășurat în zonă ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2017, 18:25
(11886 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...