Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

UPDATE-INFOTRAFIC, marți, orele 10,00


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că marți, 9 februarie 2010, orele 10,00, circulația a fost reluată pe tronsonul Slobozia-Urziceni, Slobozia-Amara, București-Urziceni-Buzău, ruta Urziceni-Ciorani (PH) rămînînd închisă.
De asemenea, încă de la primele ore ale dimineții, polițiștii au instituit 4 filtre, la Slobozia, Urziceni, Amara și limita cu județul Buzău, mașinile de tonaj mare fiind orientate în trafic controlat (în coloană de 10-15 autovehicule).
De reținut că, în continuare, drumurile comunale și județene rămîn blocate, autoritățile acționînd pentru deszăpezirea acestora.
Nu se înregistrează autoturisme sau persoane blocate în trafic.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 10:36 (11217 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise UPDATE

Bătrînă găsită decedată pe o stradă din Grindu

INFOTRAFIC-UPDATE Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că a fost reluat traficul rutier pe DJ201 Coșereni-Axintele, precum și pe DC37 Balaciu-Crăsani.
Echipaje ale Poliției cu sprijinul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Platonești intervin cu un utilaj pentru deblocarea uni autoturism înzăpezit pe DJ212 Țăndărei-Movila, în apropierea localității Platonești. În autoturism se află 5 persoane, printre care și un copil în vîrstă de 3 ani și 4 luni.
De asemenea, cu sprijinul utilajelor aparținînd Secției de Drumuri Naționale Urziceni, o femeie cu sarcina avansată este transportată de la locuința sa din satul Horia, comuna Axintele către Spitalul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 19:26 (13783 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

300 de mașini au plecat, în coloană, spre București și Constanța

20 de ore, timp de așteptare pe drumul Slobozia-Urziceni

300 de mașini au plecat, în coloană, spre București și Constanța

Începînd cu această după-amiază, circulația rutieră pe DN2 București-Urziceni-Slobozia-Buzău a fost reluată. Parțial, căci autovehiculele s-au deplasat în coloană cu echipajele de deszăpezire și mașini de poliție în față. După 20 de ore de așteptare, o coloană de mașini a fost preluată de un echipaj al Poliției și dusă pînă la Urziceni. Asta după ce, din sens opus, sute de mașini au ajuns la intrare în Slobozia, o parte dintre acestea deplasîndu-se către Constanța. Înfrigurați și înfometați, oamenii așteptau semnalul autorităților de a înainta pe sensul de mers. «Coloanele de autovehicule vor fi preluate de polițiștii ialomițeni și conduse pînă la echipajele instituite la limitele cu județele Ilfov și Buzău, unde vor fi așteptate de acestea, pentru a-și continua deplasarea»... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 17:09 (6749 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Secretarii primăriilor, pe lista neagră a guvernării locale

Secretarii primăriilor, pe lista neagră a guvernării locale

Măsura prefectului Mădălin Teculescu de a subordona secretarii primăriilor din județ a fost primită cu reticență de reprezentanții administrației locale. Reamintim că inițiativa fost avansată într-un raport înaintat la începutul acestui an Ministerului de Interne și are următorul conținut: «propunem revenirea la vechile reglementări prevăzute în Legea nr. 215/2001, privind administrația publică locală, referitoare la raporturile de subordonare ierarhică prefect-secretari de primării».

Primarii sînt circumspecți
Perfect justificată în birourile Prefecturii, măsura se izbește de reacții mai degrabă negative la nivelul administrațiilor locale. Suprasolicitate și... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 13:58 (11193 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol

Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

UPDATE

UPDATE-INFOTRAFIC, ora 8,00
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că luni, 8 februarie 2010, orele 8,00, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, circulația este întreruptă pe următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DN 2 Urziceni -Ciocîrlia
DN 2A Slobozia-Urziceni
DN1D Urziceni-Ciorani (Prahova)
DN2C Slobozia-Grivița-Padina (Padina)
DN21A Țăndărei-Valea Ciorii-Bărăganu (BR)
DC19 dinspre DN2-sat Livedea
DJ313 Axintele-Horia
DJ101 Brazi-Nuci
DC15 A Brazi-Gherghița, județul Prahova
DC78 Brazi-Ciorani
DC20 Armășești-Malu Roșu
DJ201B Ciochina-Ciulnița
DC16 Adîncata-DN1D
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului-Grindu
DC42 Valea Măcrișului-Grindași
DC306A Ciochina-Reviga
DC37 Balaciu-Crăsani
DC10 Jilavele-Slătioarele
DJ102H Miloșești-Cocora-Grindu
DJ211 Grivița-Roșiori
DC28 Smirna-Grivița
DJ201 Coșereni-Axintele
DJ212 Mihail Kogălniceanu-Viziru (BR)
DJ213 DN2A-Viziru (BR)
DJ101C Dridu-Fierbinți Tîrg
DJ213 Gura Ialomiței-Luciu
DJ203 E Căzănești-Cocora
DC51 Gheorghe Doja-DN2A
DJ201A Sudiți-Gura Văii-Săveni
DJ213A Bucu-Gheorghe Lazăr
DJ213A Bucu-Mărculești
DJ212 Platonești-Movila
DC14 Fierbinți-Maia
DJ203F Grivița-Murgeanca
... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 12:26 (7900 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comasarea școlilor generează cheltuieli suplimentare pentru administrațiile locale

Inspectoratul școlar Județean bagă primăriile în faliment. Studiu de caz, Ciulnița

Comasarea școlilor generează cheltuieli suplimentare pentru administrațiile locale

Comasarea școlilor la nivel județean trezește incertitudini în masă. De la personalul didactic temător că va rămîne fără leafa de mîine și pînă la părinții care nu mai știu unde o să-și trimită odraslele la școală, toată lumea se întreabă care școli vor fi desființate și care vor supraviețui acestei acțiuni. Potrivit ultimelor informații, respezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița au înaintat un număr de nu mai puțin de 217 dascăli ce urmează a rămîne fără un loc de muncă și 17 unități școlare propuse spre comasare. Cît de reale sînt cifrele sau ce schimbări se vor mai produce din acest punct de vedere rămîne să vedem la începutul anulul școlar 2010-2011, mai exact în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2010, 09:14 (11788 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Filtre și apă plată pentru unitățile de învățământ

Primele măsuri oficiale la criza apei

Filtre și apă plată pentru unitățile de învățămînt

• Comitetul Județean Pentru Situații de Urgență adoptă primele măsuri oficiale în criza apei
• Termene scadente de conformare pentru SC Urban
• Analize noi pentru apa furnizată populației

Pentru prima dată de la declanșarea scandalului legat de calitatea apei, autoritățile locale adoptă măsuri concrete de remediere a situației. Astfel, joi, 4 februarie a.c., în cadrul unei ședințe publice a Comitetului Județean Pentru Situații de Urgență s-a aprobat măsura inventarierii unităților școlare unde este furnizată apa din sursa subterană. Măsura, susțin autoritățile județene, a fost adoptată «în vederea identificării dispozitivelor de filtrare pentru apa furnizată de către SC URBAN Slobozia». Pentru unitățile școlare care nu au astfel de dispozitive s-a adoptat măsura asigurării furnizării apei plate, inclusiv pentru prepararea hranei. Dispoziția intră în vigoare începînd cu... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2010, 16:26 (12131 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Școala din Ciochina, închisă din cauza frigului

Incompetență administrativă pe sănătatea elevilor

Școala din Ciochina, închisă din cauza frigului

Școala din Ciochina a fost închisă de săptămîna trecută din lipsa combustibilului necesar pentru încălzirea claselor. Decizia a fost adoptată de conducerea școlii și aprobată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița din considerente umanitare: «Nu mai puteam ține copiii în frig. Autoritățile locale, care aveau obligația de a asigura încălzirea școlii, nu au putut reînnoi stocul de combustibil în timp util. Așa că am aprobat această decizie, iar orele vor fi recuperate în săptămînile de după vacanță» ne-a declarat inspectorul general Ilie Stavăr.
Situația de la Ciochina se datorează proastei gestionări a sumelor alocate încălzirii celor trei unități scolare de pe raza comunei. Deși a dat asigurări... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 19:42 (11568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă cu fier și PESTICIDE pentru slobozeni

Apă cu fier și PESTICIDE pentru slobozeni

Apa din sursa subterană a slobozenilor pare să doboare orice record la capitolul substanțe componente interzise de legislația în domeniu. Mai mult, potrivit specialiștilor, apa de la Slobozia dăunează grav sănătății publice.
Miercuri, 3 februarie 2010, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au oferit publicității ultimele concluzii ale analizelor la apa din sursa subterană a orașului, documente parafate de Laboratorul Național de Referință pentru Supravegherea Calității Apei, instituție componentă a Institutului Național de Sănătate Publică.
Probele de analiză s-au recoltata în perioada noiembrie-decembrie 2009, dintr-un număr de 32... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 11:00 (15240 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean cheltuie 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Administrația nu ține cont de criză

Consiliul Județean cheltuie 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Bugetul județului Ialomița pentru anul 2010 este estimat la 1200 de miliarde de lei vechi. Repartizarea bugetară a fondurilor va fi făcută în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de la sfîrșitul acestei luni. Potrivit primelor estimări, nevoile investiționale ale județului sînt de patru ori mai mari decît sumele existente! Prioritățile județene rămîn aceleași: infrastructura rutieră, sănătatea și cultura.

Declarații și priorități
Miercuri, 3 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Consiliului Județean au făcut primele declarații referitoare la bugetul estimat pentru anul 2010. Cifra avansată de atutorități este de circa 1100-1200 miliarde... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 17:58 (8729 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

WC public în aer liber, în centrul orașului Slobozia

25 de găleți de mizerie, aruncate zilnic în fața blocului

WC public în aer liber, în centrul orașului Slobozia

În cele ce urmează, vă prezentăm o situație incredibilă dar mai mult decît reală. La blocul N1, scara D, din imediata vecinătate a Casei de Cultură a Sindicatelor, la parter, Viorica Tender trăiește de aproape 3 săptămîni o dramă. Din cauza unei spărturi la coloana de apă din baie, toată mizeria colectată de WC-urile de la etajele superioare se varsă, la propriu, în casă. Zilnic femeia cară afară 25 de găleți de fecale și a devenit prizoniera propriei locuințe. «Începe pe la cinci dimineață, cînd se trezește lumea, după opt se oprește și am timp să o scot, iar la patru o iau de la capăt că vine lumea acasă de la serviciu. Zilnic scot 25 de găleți de rahat!» ne spune plîngînd femeia, care... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 14:05 (17409 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După taximetre, a venit rîndul autobuzelor

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După povestea fără sfîrșit a autorizațiilor pentru transportul în regim de taxi, a venit rîndul transportului în comun. La finele săptămînii trecute, în cadrul unei ședințe de consiliu local maraton, consilierii locali au decis, pe rînd, ba anularea concesionării transportul public de călători, ba aprobarea procedurii de negociere directă inițiată de Primăria Slobozia... Și au sfîrșit prin a fi amenințați public cu instanțele de judecată pentru că «au schimbat regulile în timpul jocului».

Cu autobuzul la Consiliul lăudat
Povestea al cărei epilog s-a consumat vineri, 22 ianuarie, sub votul repetat al consilierilor locali ai municipiului Slobozia, s-a istorisit de nenumărate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 13:16 (8570 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Publireportaj

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Joi, 28 ianuarie 2010, conducerea Expur, reprezentată de președintele Richard Randag, a susținut simpozionul «Înființarea Culturilor de Primăvară».
Desfășurat la Slobozia, simpozionul a beneficiat de prezența a numeroși fermieri din județele Ialomița și Călărași, reprezentanții partenerilor Expur, Limagrain și BASF, susținînd proiectul în fața celor prezenți.
«Suntem aici să discutăm despre o nouă relație cu dumneavoastră, fermierii, cei cu care am lucrat din 1997» a ținut să declare, încă din deschidere, președintele Expur, Richard Randag.
În continuare, Richard Randag a dezvoltat ideea proiectului propus de Expur, fermierilor fiindu-le prezentate avantajele de care vor beneficia colaborând... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 11:10 (6921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă campanie APIA

«Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!»

Începînd luni, 1 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a lansat campania «Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!», în cadrul acesteia fermierii urmînd a fi informați cu privire la fondurile alocate schemelor/măsurilor de sprijin pe suprafață în anul 2010, precum și la modalitatea de accesare a acestora.
«Prin intermediul acestei campanii de informare dorim ca fiecare fermier să afle care sînt schemele de sprijn disponibile în acest an și, mai ales, care sînt condițiile care trebuie îndeplinite pentru a beneficia de plata pe suprafață. Informarea fermierilor este deosebit de importantă, atît pentru completarea corectă a cererilor, cît și pentru absorbția fondurilor alocate României»... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 17:00 (10774 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Criza naște metode inedite de înșelăciune

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Pe timp de criză financiară acută, pe piața infracțiunilor au apărut metode inedite de înșelăciune. După ce am intrat în posesia a două mărturii ce demonstrează incontestabil intenția de înșelăciune, sîntem în măsură să avertizăm comercianții despre cum ar putea să evite o țeapă...

«Sînt comisarul Moldovan, dă-mi șpagă să nu te ard»
Evident, numele este ipotetic căci identitatea adevăratului comisar nu poate să fie făcută publică, însă exprimarea de mai sus exprimă întocmai acțiunea infractorilor. Cu puțin înaintea Sărbătorilor de Iarnă, mai mulți agenți economici au fost «încercați» vigilent de infractori. Pe scurt, comercianții au fost contactați telefonic de diverși... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 04:42 (14094 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Garda Financiară face ce ție nu-ți place!

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Țigări de contrabandă printre mormane de roșii, mere și cartofi degerați?! Da! O stare de normalitate care durează deja de luni de zile. Și, în ciuda campaniei derulate de comisarii Gărzii Financiare Ialomița, șansele ca și mîine slobozenii să poată cere, o dată cu zarzavaturile pentru ciorbă, și «ceva roșeață» rămîn intacte. Pentru că tarabagii din Piața Agroalimentară a Sloboziei sînt prea săraci ca să poată trăi doar din cîntar.

Varianta Independent: Vedi Napoli e poi MORE
Afară e ger de crapă fierul tarabelor. Tarabagii de week-end s-au refugiat în hală, unde frigul e amorțit de răsuflarea lor înghețată. Chipurile sînt pămîntii de frig, clienții sînt puțini și zgribuliți... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 05:12 (13666 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Soluții oficiale pentru criza apei

Criza apei, pe masa autorităților locale

Soluții oficiale pentru criza apei

Născută în urmă cu mai bine de un an, înainte chiar de intrarea propriu-zisă în exploatare a sursei subterane, criza apei a ajuns la punctul critic. Și, pentru prima dată de la momentul 0, consilierii locali caută, în mod constructiv, o soluție. În cele ce urmează, vă propunem o trecere în revistă a posibilelor soluții, precum și a implicațiilor acestora.

Cîte soluții are criza apei?
Teoretic, multe. Practic însă…
Prima și cea mai la îndemînă soluție a reprezentat-o contestarea, în instanță, a deciziei Direcției de Sănătate Publică Ialomița de anulare a autorizației sanitare de funcționare pentru sursa subterană de apă. Termenul de judecată a fost... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2010, 11:15 (13604 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cristian Lefter, ADMIS la interviul pentru postul de adjunct al Poliției ialomițene

Doar un candidat din șapte a trecut interviul

Cristian Lefter, ADMIS la interviul pentru postul de adjunct al Poliției ialomițene

Examinarea pentru desemnarea adjuncților IPJ Ialomița a început. Asa cum anunțam în urmă cu cîteva zile, posturile de adjuncți ale instituției au fost scoase la concurs, iar doritorii nu s-au lăsat așteptați. Cel puțin la capitolul înscrieri, căci la capitolul prezentare efectivă candidații au fost în minus... Iar cîștigătorii, și mai puțini!

Cei șapte au rămas patru
Depunerea dosarelor pentru organizarea examenului de ocupare a posturilor de adjuncți din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a realizat pînă la data de 14 ianuarie 2010. Competiția inițială a fost acerbă, tot mai mulți polițiști ialomițeni dorindu-și să acceadă pe un post de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 20:37 (22910 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Cei 4 cavaleri ai Apocalipsei

Cui servește criza apei?!

Cei 4 cavaleri ai Apocalipsei

În spatele crizei generate de calitatea apei stau oameni. Iar oamenii se ascund în spatele declarațiilor. De aceea, vă propunem o trecere în revistă a declarațiilor celor care, în opinia noastră, sînt scenariștii acestui spectacol public derulat pe bani și sănătatea contribuabililor.

Gabi Ionașcu, primarul municipiului Slobozia
«Apa noastră nu este nici mai bună, nici mai rea decît apa altora. Și, așa cum am mai spus-o și cu alte ocazii, obligația noastră legală este de a o trata. Nicăieri în România nu se furnizează populației apă netratată».
Gabi Ionașcu este principalul susținător al proiectului de alimentare cu apă dintr-o sursă subterană, proiect a cărui... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 19:46 (14254 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia

În cadrul ultimei AGA Urban

Oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia

Joi, 28 ianuarie, în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban, consilierii locali au luat pentru prima dată în discuție problema apei din sursă subterană, catalogînd-o drept «de forță majoră». Mai mult, oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia încercînd timp de aproape două ore să găsească o soluție reală pentru rezolvarea problemei. Unul dintre punctele principale pe ordinea de zi a ședinței a fost retragerea autorizației sanitare de funcționare de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița.

Discuțiile au pornit de la prezentarea unui istoric al apei din sursă subterană susținut de directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, ce la final a concluzionat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 11:05 (19520 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

5964 de ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

De la debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 și până în prezent, 5964 de ialomițeni s-au vaccinat, potrivit unei situații oficiale a Direcției de Sănătate Publică Ialomița. De asemenea, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 20:10
(1609 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier produs în Coșereni

Accident rutier produs în Coșereni

Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Urziceni, cu o autospecială pentru descarcerare, o ambulanță SMURD și un echipaj al SAJ Ialomița au intervenit astăzi, în jurul orelor 12,40, în comuna Coșereni, ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 16:20
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 41 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7622, cu 41 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 15:25
(1669 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 31000 de lei

Pe parcursul zilei de joi, 28 ianuarie 2021, polițiștii ialomițeni au aplicat 113 sancțiuni contravenționale, 42 dintre acestea în cazul persoanelor identificate că nu au respectat măsurile de protecție ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 12:40
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru cererile depuse în luna decembrie ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2021, 11:55
(5684 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca în sărbătorile legale

Conform art. 139 din Legea nr.53/2003-Codul Muncii, republicată și actualizată, zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt 1 și 2 ianuarie; 24 ianuarie-Ziua Unirii Principatelor Române; Vinerea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 18:20
(1746 vizualizări - 0 comentarii)


Brăilean reținut pentru mai multe furturi comise la Urziceni

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au depistat un bărbat, de 44 de ani, bănuit de comiterea mai multor furturi în noaptea de 26/27 ianuarie a.c., dintr-o biserică și un centru comercial din ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:50
(2377 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Braconier surprins în flagrant când scotea pește cu plasele!

Slobozia: Braconier surprins în flagrant când scotea pește cu plasele!

Peste 150 de kilograme de pește din speciile novac și sânger au fost eliberate în mediul acvatic, în urma unui flagrant al polițiștilor din Slobozia, după ce un bărbat a fost surpsins, în timp ce scotea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:45
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Andrășești, arestat pentru infracțiuni rutiere

Miercuri, 27 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:40
(1531 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 11750 de lei

Activitățile cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă au avut loc în sistem integrat și au vizat, în special, zonele aglomerate, centre comerciale, dar și mijloacele de transport ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:35
(1588 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7581, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2021, 15:30
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7559, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2021, 15:40
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 mașini blocate pe șosea, în zona de Est a județului

Ialomița: 8 mașini blocate pe șosea, în zona de Est a județului

Voluntarii din cadrul Serviciilor pentru Situații de Urgență ale localităților Fetești și Mihail Kogălniceanu au intervenit în dimineața zilei de miercuri, 27 ianuarie a.c., pentru a repune în circulație ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2021, 15:25
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de ninsori și viscol pentru 8 județe din zona de Sud-Est a țării, printre care și Ialomița. Avertizarea intră ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 17:25
(2401 vizualizări - 0 comentarii)


Brăilean urmărit național și internațional, depistat la Slobozia

Investigațiile efectuate de polițiștii din Slobozia au condus la depistarea unui bărbat pe numele căruia Judecătoria Brăila a emis un mandat de executare a pedepsei de 3 ani și 2 luni de închisoare. În ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 17:20
(2738 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 7250 de lei

80 de polițiști au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu polițiști locali, jandarmi și pompieri ialomițeni, precum și cu reprezentanți ai altor instituții, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 17:15
(3498 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 26 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7517, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 15:35
(2471 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,88%, rata șomajului în decembrie 2020

La sfârșitul lunii decembrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4581  șomeri (din care 2054 femei), rata șomajului fiind de 4,88%, cu ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2021, 14:15
(1918 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 25 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7497, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 15:45
(1856 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 29 de ani, depistată băută la volan pe străzile Sloboziei

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 17 și 47 de ani, sunt cercetați de polițiști după ce au fost surprinși în timp ce conduceau autoturisme, pe raza municipiului Slobozia și a comunei Grivița, fără a ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 14:30
(3761 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Constănțeni arestați pentru «constituire a unui grup infracțional organizat»

Vineri, 22 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 14:25
(4532 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 39000 de lei

Polițiștii ialomițeni, sub autoritatea Instituției Prefectului Ialomița, au continuat să acționeze, în sistem integrat, alături de celelalte structuri cu atribuții de control, în vederea verificării respectării ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 14:20
(1514 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Transformator mistuit de flăcări

Duminică, 24 ianuarie a.c., în jurul orei 8,05, în comuna Stelnica a izbucnit un incendiu la un transformator. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 11:45
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Petrecere ilegală, întreruptă de polițiști

35 de persoane au fost amendate duminică, 24 ianuarie 2021, după ce au participat la o petrecere privată organizată în comuna  Borănești, fără a respecta măsurile de protecție sanitară. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2021, 10:20
(2043 vizualizări - 1 comentariu)


Unirea Principatelor, celebrată la Catedrala Urziceni

Unirea Principatelor, celebrată la Catedrala Urziceni

Cerul însorit al Urziceniului a primit rugăciunea de mulțumire adusă lui Dumnezeu. Duminică, 24 ianuarie 2021, după săvârșirea Sfintei Liturghii, preoții Catedralei Urziceni au săvârșit slujba de Te Deum ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2021, 20:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 24 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7481, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2021, 16:10
(1645 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 12 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7463, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2021, 15:35
(1652 vizualizări - 0 comentarii)


Restaurantele și cafenele din Slobozia, deschise la interior. Incidența cazurilor a scăzut la 2,25/1000 de locuitori!

Datorită scăderii incidenței cazurilor de COVID-19 la 2,25/1000 de locuitori, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au permis redeschiderea la interior a restaurantelor ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2021, 17:05
(7036 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 22 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7451, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2021, 15:10
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectul Tonița Manea s-a vaccinat

Ialomița: Prefectul Tonița Manea s-a vaccinat

Prefectul județului Ialomița, Tonița Manea, s-a vaccinată joi, 21 ianuarie a.c., împotriva virusului SARS-CoV-2. Prefectul Tonița Manea a ales să facă vaccinul la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:15
(2220 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...