Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Până mâine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Videoconferință cu prefecți și ordine de la premierul Boc

«Pînă mîine, la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile!»

Codul galben, din nou și pentru Ialomița
Primarii vor asigura alimentarea populației cu bunuri de strictă necesitate
Dializații județului, ținuți la spital


Codul galben ce va intra în vigoare miercuri, 10 februarie a.c., la orele 15,00, a constituit tema videoconferinței premierului Boc cu prefecții de azi, marți, 9 februarie. Primul ministru Emil Boc a trasat autorităților județene sarcini concrete legate de activitățile ce vor fi desfășurate în zilele următoare.
Potrivit specialiștilor, Codul galben ce intră în vigoare în după-amiaza zilei de miercuri va presupune căderi de precipitații abundente, ploile, lapovița și ninsorile cumulînd în decursul a cîtorva zile cantități de peste 40 de litri pe metrul pătrat.
«Toate drumurile județene să fie deblocate pînă mîine la orele 13,00, astfel încît pînă la orele 15,00, cînd intră în vigoare Codul galben, timp de două ore, toți primarii să aibă răgaz să alimenteze populația cu bunuri de strictă necesitate»... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 18:25 (14851 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Din nou Cod Galben pentru Ialomița

Potrivit meteorologilor, începînd din după-amiaza zilei de 10 februarie, orele 15,00, și pînă în seara zilei de 11 februarie, orele 20,00, vor fi înregistrate precipitații însemnate cantitativ. Acestea, local, vor depăși 20 l/mp în Oltenia, Muntenia, jumătatea sudică a Moldovei, iar în Munții Banatului, Carpații Meridionali și Orientali 40 l/mp.
Precipitațiile vor fi la început mai ales sub formă de ninsoare, iar în cursul nopții și al zilei de joi se vor transforma în lapoviță și ploaie, îndeosebi la cîmpie și deal. Local se va produce polei.
De asemenea, vîntul se va intensifica treptat în regiunile sud-vestice, sudice și estice, dar mai ales la munte, unde rafalele pot depăși 90-100 km... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 16:56 (10954 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

INFOTRAFIC, UPDATE, ORA 13,00

Polițiștii ialomițeni informează că a fost reluat traficul rutier pe segmentele DN1D Urziceni-Ciorani și pe DN2C Slobozia-limită cu județul Buzău, circulația desfășurîndu-se în condiții normale, de iarnă, pe drumurile naționale care tranzitează județul.
Puțin după orele 13,00 situația drumurilor județene închise circulației se prezenta astfel:

DJ402 Hagiești-Lilieci
DJ101B Maia-Brazii
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului
DJ102 H Grindu-Cocora-Reviga
DJ201B Buești-Ivănești
DJ203F Iazu-Scânteia
DJ213A Bucu-Mărculești
... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 13:50 (6556 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

CIRCULAȚIE RELUATĂ PE SEGMENTE DE DRUM

UPDATE-INFOTRAFIC, marți, orele 10,00


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că marți, 9 februarie 2010, orele 10,00, circulația a fost reluată pe tronsonul Slobozia-Urziceni, Slobozia-Amara, București-Urziceni-Buzău, ruta Urziceni-Ciorani (PH) rămînînd închisă.
De asemenea, încă de la primele ore ale dimineții, polițiștii au instituit 4 filtre, la Slobozia, Urziceni, Amara și limita cu județul Buzău, mașinile de tonaj mare fiind orientate în trafic controlat (în coloană de 10-15 autovehicule).
De reținut că, în continuare, drumurile comunale și județene rămîn blocate, autoritățile acționînd pentru deszăpezirea acestora.
Nu se înregistrează autoturisme sau persoane blocate în trafic.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2010, 10:36 (11219 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol: Localități izolate, drumuri blocate, școli închise UPDATE

Bătrînă găsită decedată pe o stradă din Grindu

INFOTRAFIC-UPDATE Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că a fost reluat traficul rutier pe DJ201 Coșereni-Axintele, precum și pe DC37 Balaciu-Crăsani.
Echipaje ale Poliției cu sprijinul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Platonești intervin cu un utilaj pentru deblocarea uni autoturism înzăpezit pe DJ212 Țăndărei-Movila, în apropierea localității Platonești. În autoturism se află 5 persoane, printre care și un copil în vîrstă de 3 ani și 4 luni.
De asemenea, cu sprijinul utilajelor aparținînd Secției de Drumuri Naționale Urziceni, o femeie cu sarcina avansată este transportată de la locuința sa din satul Horia, comuna Axintele către Spitalul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 19:26 (13783 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

300 de mașini au plecat, în coloană, spre București și Constanța

20 de ore, timp de așteptare pe drumul Slobozia-Urziceni

300 de mașini au plecat, în coloană, spre București și Constanța

Începînd cu această după-amiază, circulația rutieră pe DN2 București-Urziceni-Slobozia-Buzău a fost reluată. Parțial, căci autovehiculele s-au deplasat în coloană cu echipajele de deszăpezire și mașini de poliție în față. După 20 de ore de așteptare, o coloană de mașini a fost preluată de un echipaj al Poliției și dusă pînă la Urziceni. Asta după ce, din sens opus, sute de mașini au ajuns la intrare în Slobozia, o parte dintre acestea deplasîndu-se către Constanța. Înfrigurați și înfometați, oamenii așteptau semnalul autorităților de a înainta pe sensul de mers. «Coloanele de autovehicule vor fi preluate de polițiștii ialomițeni și conduse pînă la echipajele instituite la limitele cu județele Ilfov și Buzău, unde vor fi așteptate de acestea, pentru a-și continua deplasarea»... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 17:09 (6753 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretarii primăriilor, pe lista neagră a guvernării locale

Secretarii primăriilor, pe lista neagră a guvernării locale

Măsura prefectului Mădălin Teculescu de a subordona secretarii primăriilor din județ a fost primită cu reticență de reprezentanții administrației locale. Reamintim că inițiativa fost avansată într-un raport înaintat la începutul acestui an Ministerului de Interne și are următorul conținut: «propunem revenirea la vechile reglementări prevăzute în Legea nr. 215/2001, privind administrația publică locală, referitoare la raporturile de subordonare ierarhică prefect-secretari de primării».

Primarii sînt circumspecți
Perfect justificată în birourile Prefecturii, măsura se izbește de reacții mai degrabă negative la nivelul administrațiilor locale. Suprasolicitate și... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 13:58 (11193 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol

Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

UPDATE

UPDATE-INFOTRAFIC, ora 8,00
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că luni, 8 februarie 2010, orele 8,00, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, circulația este întreruptă pe următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DN 2 Urziceni -Ciocîrlia
DN 2A Slobozia-Urziceni
DN1D Urziceni-Ciorani (Prahova)
DN2C Slobozia-Grivița-Padina (Padina)
DN21A Țăndărei-Valea Ciorii-Bărăganu (BR)
DC19 dinspre DN2-sat Livedea
DJ313 Axintele-Horia
DJ101 Brazi-Nuci
DC15 A Brazi-Gherghița, județul Prahova
DC78 Brazi-Ciorani
DC20 Armășești-Malu Roșu
DJ201B Ciochina-Ciulnița
DC16 Adîncata-DN1D
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului-Grindu
DC42 Valea Măcrișului-Grindași
DC306A Ciochina-Reviga
DC37 Balaciu-Crăsani
DC10 Jilavele-Slătioarele
DJ102H Miloșești-Cocora-Grindu
DJ211 Grivița-Roșiori
DC28 Smirna-Grivița
DJ201 Coșereni-Axintele
DJ212 Mihail Kogălniceanu-Viziru (BR)
DJ213 DN2A-Viziru (BR)
DJ101C Dridu-Fierbinți Tîrg
DJ213 Gura Ialomiței-Luciu
DJ203 E Căzănești-Cocora
DC51 Gheorghe Doja-DN2A
DJ201A Sudiți-Gura Văii-Săveni
DJ213A Bucu-Gheorghe Lazăr
DJ213A Bucu-Mărculești
DJ212 Platonești-Movila
DC14 Fierbinți-Maia
DJ203F Grivița-Murgeanca
... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 12:26 (7900 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comasarea școlilor generează cheltuieli suplimentare pentru administrațiile locale

Inspectoratul școlar Județean bagă primăriile în faliment. Studiu de caz, Ciulnița

Comasarea școlilor generează cheltuieli suplimentare pentru administrațiile locale

Comasarea școlilor la nivel județean trezește incertitudini în masă. De la personalul didactic temător că va rămîne fără leafa de mîine și pînă la părinții care nu mai știu unde o să-și trimită odraslele la școală, toată lumea se întreabă care școli vor fi desființate și care vor supraviețui acestei acțiuni. Potrivit ultimelor informații, respezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița au înaintat un număr de nu mai puțin de 217 dascăli ce urmează a rămîne fără un loc de muncă și 17 unități școlare propuse spre comasare. Cît de reale sînt cifrele sau ce schimbări se vor mai produce din acest punct de vedere rămîne să vedem la începutul anulul școlar 2010-2011, mai exact în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2010, 09:14 (11790 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Filtre și apă plată pentru unitățile de învățământ

Primele măsuri oficiale la criza apei

Filtre și apă plată pentru unitățile de învățămînt

• Comitetul Județean Pentru Situații de Urgență adoptă primele măsuri oficiale în criza apei
• Termene scadente de conformare pentru SC Urban
• Analize noi pentru apa furnizată populației

Pentru prima dată de la declanșarea scandalului legat de calitatea apei, autoritățile locale adoptă măsuri concrete de remediere a situației. Astfel, joi, 4 februarie a.c., în cadrul unei ședințe publice a Comitetului Județean Pentru Situații de Urgență s-a aprobat măsura inventarierii unităților școlare unde este furnizată apa din sursa subterană. Măsura, susțin autoritățile județene, a fost adoptată «în vederea identificării dispozitivelor de filtrare pentru apa furnizată de către SC URBAN Slobozia». Pentru unitățile școlare care nu au astfel de dispozitive s-a adoptat măsura asigurării furnizării apei plate, inclusiv pentru prepararea hranei. Dispoziția intră în vigoare începînd cu... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2010, 16:26 (12131 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala din Ciochina, închisă din cauza frigului

Incompetență administrativă pe sănătatea elevilor

Școala din Ciochina, închisă din cauza frigului

Școala din Ciochina a fost închisă de săptămîna trecută din lipsa combustibilului necesar pentru încălzirea claselor. Decizia a fost adoptată de conducerea școlii și aprobată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița din considerente umanitare: «Nu mai puteam ține copiii în frig. Autoritățile locale, care aveau obligația de a asigura încălzirea școlii, nu au putut reînnoi stocul de combustibil în timp util. Așa că am aprobat această decizie, iar orele vor fi recuperate în săptămînile de după vacanță» ne-a declarat inspectorul general Ilie Stavăr.
Situația de la Ciochina se datorează proastei gestionări a sumelor alocate încălzirii celor trei unități scolare de pe raza comunei. Deși a dat asigurări... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 19:42 (11568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă cu fier și PESTICIDE pentru slobozeni

Apă cu fier și PESTICIDE pentru slobozeni

Apa din sursa subterană a slobozenilor pare să doboare orice record la capitolul substanțe componente interzise de legislația în domeniu. Mai mult, potrivit specialiștilor, apa de la Slobozia dăunează grav sănătății publice.
Miercuri, 3 februarie 2010, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au oferit publicității ultimele concluzii ale analizelor la apa din sursa subterană a orașului, documente parafate de Laboratorul Național de Referință pentru Supravegherea Calității Apei, instituție componentă a Institutului Național de Sănătate Publică.
Probele de analiză s-au recoltata în perioada noiembrie-decembrie 2009, dintr-un număr de 32... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 11:00 (15243 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean cheltuie 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Administrația nu ține cont de criză

Consiliul Județean cheltuie 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Bugetul județului Ialomița pentru anul 2010 este estimat la 1200 de miliarde de lei vechi. Repartizarea bugetară a fondurilor va fi făcută în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de la sfîrșitul acestei luni. Potrivit primelor estimări, nevoile investiționale ale județului sînt de patru ori mai mari decît sumele existente! Prioritățile județene rămîn aceleași: infrastructura rutieră, sănătatea și cultura.

Declarații și priorități
Miercuri, 3 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Consiliului Județean au făcut primele declarații referitoare la bugetul estimat pentru anul 2010. Cifra avansată de atutorități este de circa 1100-1200 miliarde... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 17:58 (8729 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

WC public în aer liber, în centrul orașului Slobozia

25 de găleți de mizerie, aruncate zilnic în fața blocului

WC public în aer liber, în centrul orașului Slobozia

În cele ce urmează, vă prezentăm o situație incredibilă dar mai mult decît reală. La blocul N1, scara D, din imediata vecinătate a Casei de Cultură a Sindicatelor, la parter, Viorica Tender trăiește de aproape 3 săptămîni o dramă. Din cauza unei spărturi la coloana de apă din baie, toată mizeria colectată de WC-urile de la etajele superioare se varsă, la propriu, în casă. Zilnic femeia cară afară 25 de găleți de fecale și a devenit prizoniera propriei locuințe. «Începe pe la cinci dimineață, cînd se trezește lumea, după opt se oprește și am timp să o scot, iar la patru o iau de la capăt că vine lumea acasă de la serviciu. Zilnic scot 25 de găleți de rahat!» ne spune plîngînd femeia, care... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 14:05 (17413 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După taximetre, a venit rîndul autobuzelor

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După povestea fără sfîrșit a autorizațiilor pentru transportul în regim de taxi, a venit rîndul transportului în comun. La finele săptămînii trecute, în cadrul unei ședințe de consiliu local maraton, consilierii locali au decis, pe rînd, ba anularea concesionării transportul public de călători, ba aprobarea procedurii de negociere directă inițiată de Primăria Slobozia... Și au sfîrșit prin a fi amenințați public cu instanțele de judecată pentru că «au schimbat regulile în timpul jocului».

Cu autobuzul la Consiliul lăudat
Povestea al cărei epilog s-a consumat vineri, 22 ianuarie, sub votul repetat al consilierilor locali ai municipiului Slobozia, s-a istorisit de nenumărate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 13:16 (8570 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Publireportaj

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Joi, 28 ianuarie 2010, conducerea Expur, reprezentată de președintele Richard Randag, a susținut simpozionul «Înființarea Culturilor de Primăvară».
Desfășurat la Slobozia, simpozionul a beneficiat de prezența a numeroși fermieri din județele Ialomița și Călărași, reprezentanții partenerilor Expur, Limagrain și BASF, susținînd proiectul în fața celor prezenți.
«Suntem aici să discutăm despre o nouă relație cu dumneavoastră, fermierii, cei cu care am lucrat din 1997» a ținut să declare, încă din deschidere, președintele Expur, Richard Randag.
În continuare, Richard Randag a dezvoltat ideea proiectului propus de Expur, fermierilor fiindu-le prezentate avantajele de care vor beneficia colaborând... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 11:10 (6922 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O nouă campanie APIA

«Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!»

Începînd luni, 1 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a lansat campania «Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!», în cadrul acesteia fermierii urmînd a fi informați cu privire la fondurile alocate schemelor/măsurilor de sprijin pe suprafață în anul 2010, precum și la modalitatea de accesare a acestora.
«Prin intermediul acestei campanii de informare dorim ca fiecare fermier să afle care sînt schemele de sprijn disponibile în acest an și, mai ales, care sînt condițiile care trebuie îndeplinite pentru a beneficia de plata pe suprafață. Informarea fermierilor este deosebit de importantă, atît pentru completarea corectă a cererilor, cît și pentru absorbția fondurilor alocate României»... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 17:00 (10776 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Criza naște metode inedite de înșelăciune

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Pe timp de criză financiară acută, pe piața infracțiunilor au apărut metode inedite de înșelăciune. După ce am intrat în posesia a două mărturii ce demonstrează incontestabil intenția de înșelăciune, sîntem în măsură să avertizăm comercianții despre cum ar putea să evite o țeapă...

«Sînt comisarul Moldovan, dă-mi șpagă să nu te ard»
Evident, numele este ipotetic căci identitatea adevăratului comisar nu poate să fie făcută publică, însă exprimarea de mai sus exprimă întocmai acțiunea infractorilor. Cu puțin înaintea Sărbătorilor de Iarnă, mai mulți agenți economici au fost «încercați» vigilent de infractori. Pe scurt, comercianții au fost contactați telefonic de diverși... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 04:42 (14096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Garda Financiară face ce ție nu-ți place!

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Țigări de contrabandă printre mormane de roșii, mere și cartofi degerați?! Da! O stare de normalitate care durează deja de luni de zile. Și, în ciuda campaniei derulate de comisarii Gărzii Financiare Ialomița, șansele ca și mîine slobozenii să poată cere, o dată cu zarzavaturile pentru ciorbă, și «ceva roșeață» rămîn intacte. Pentru că tarabagii din Piața Agroalimentară a Sloboziei sînt prea săraci ca să poată trăi doar din cîntar.

Varianta Independent: Vedi Napoli e poi MORE
Afară e ger de crapă fierul tarabelor. Tarabagii de week-end s-au refugiat în hală, unde frigul e amorțit de răsuflarea lor înghețată. Chipurile sînt pămîntii de frig, clienții sînt puțini și zgribuliți... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 05:12 (13669 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Soluții oficiale pentru criza apei

Criza apei, pe masa autorităților locale

Soluții oficiale pentru criza apei

Născută în urmă cu mai bine de un an, înainte chiar de intrarea propriu-zisă în exploatare a sursei subterane, criza apei a ajuns la punctul critic. Și, pentru prima dată de la momentul 0, consilierii locali caută, în mod constructiv, o soluție. În cele ce urmează, vă propunem o trecere în revistă a posibilelor soluții, precum și a implicațiilor acestora.

Cîte soluții are criza apei?
Teoretic, multe. Practic însă…
Prima și cea mai la îndemînă soluție a reprezentat-o contestarea, în instanță, a deciziei Direcției de Sănătate Publică Ialomița de anulare a autorizației sanitare de funcționare pentru sursa subterană de apă. Termenul de judecată a fost... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2010, 11:15 (13605 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Încarcerat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii de investigații criminale au depistat miercuri, 20 aprilie a.c., un bărbat în de 50 ani, din Slobozia, care avea emis pe numele său un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 7 luni ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:14
(7546 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea furturilor de animale

Pentru prevenirea infracțiunilor și combaterea furturilor de animale, la nivel județean a fost inițiat un plan comun de acțiune Poliție-Gardă Financiară-Direcția Sanitară Veterinară.
Săptămînal, se va ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:13
(8097 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: L-a lovit calul!

Un bătrîn de 63 ani, din Fetești, încercînd să-și lege patrupedul, a fost lovit de cal în plină figură. Nefericitul incident s-a petrecut miercuri, 20 aprilie, la fața locului deplasîndu-se echipajul S ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:01
(7161 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești cal


Ialomița: Sărbători Pascale în siguranță

În perioada premergătoare Sfintelor Sărbători de Paște și pe timpul desfășurării acestora, îndeosebi în intervalul 21-25 aprilie 2010, dispozitivele de siguranță publică vor fi suplimentate zilnic cu aproximativ ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:46
(7064 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Ședință la Asociația Comunelor

Joi, 12 mai 2011, se va desfășura o nouă ședință a Asociației Comunelor din România. Astfel, președintele Asociației, primarul comunei Vlădeni, Lucian Corlău, invită membrii Asociației la ședința Adunării ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:39
(7104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permisele suspendate, la volan

Agenții Postului de Poliție Miloșești au oprit pentru control în cursul nopții de 19/20 aprilie a.c., în jurul orei 2.30, un autoturism la volanul căruia se afla un bucureștean, în vîrstă de 24 ani. În ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:29
(7854 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Săptămîna națională a bibliotecilor»

Joi, 21 aprilie 2011, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» s-a sărbătorit «Săptămîna națională a bibliotecilor». Cu prilejul evenimentului, a fost lansată lucrarea «Miorița» a autorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:23
(7626 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se eliberează adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:15
(11013 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11 sesizări penale, depuse la Parchet pentru evaziuni fiscale totalizînd 50 milioane lei

În cursul lunii martie 2011, DGFP Ialomița, ca urmare a celor peste 200 de verificări și controale la firme, a stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 49,427 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:11
(7825 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în sectorul zootehnic de peste 787,30 milioane lei

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în data de 13.04.2011, a fost efectuată plata diferenței de 8% pentru plăți naționale directe complementare, aferente anului 201 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 12:02
(7324 vizualizări - 0 comentarii)


Statistic, unul din cinci români apelează 112!

Numărul Unic de Urgență 112 a fost apelat de fix 4774528 de ori. Potrivit Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS), dintre acestea 25,90% au fost reale și 74,10% false. Cele mai multe au fost transferate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:57
(7886 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 150000 ouă expirate, retrase de la comercializare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbatorilor Pascale, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de supraveghere sanitară-veterinară. Controalele efectuate au vizat, în ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:56
(7857 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi ani de la moartea Părintelui Episcop Damaschin

Joi, 21 aprilie 2011, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va săvîrși la Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia o slujbă de pomenire a parastasului de 2 ani pentru părintele episcop Damaschin ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:55
(9364 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Reciclatorii de deșeuri, sub lupa Poliției

Peste 600 sancțiuni au fost aplicate și 12 tone de materiale reciclabile au fost confiscate de la începutul lunii februarie pînă în prezent, în timpul unor acțiuni în sistem integrat, desfășurate pe raza ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2011, 19:48
(9401 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 21:10
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a furat lucerna din curte

Un bărbat din Amara a sesizat polițiștilor ialomițeni, luni, 18 aprilie, faptul că din curtea locuinței i-au fost furate 300 kg de lucernă. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că hoțul a intrat ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(8852 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara furt


Armășești: Infractor încarcerat

Polițiștii din Armășești au prins luni, 18 aprilie, un bărbat de 43 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 6 luni. Bărbatul a fost arestat și dus ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(8623 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer băut, la volan

Noaptea trecută (18/19 aprilie), puțin după miezul nopții, polițiștii slobozeni au oprit în trafic pentru un control de rutină o mașină condusă de un prahovean, în vîrstă de 54 ani. Fiindcă mirosea a alcool ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:33
(6657 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiatorul de la Cocora a fost reținut

Polițiștii ialomițeni l-au reținut pe bărbatul care a incendiat casa femeii din Cocora. Pe scurt, pe fondul unor discuții contradictorii cu concubina sa, individul de 49 ani a profitat de faptul că se afla ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:26
(10650 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Cocora incendiu


Urziceni: Amenzi pentru nereguli în trafic

Luni, 18 aprilie, la Urziceni și pe raza comunelor arondate municipiului polițiștii au organizat o acțiune ce a vizat în principal reducerea numărului de accidente rutiere. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 20:20
(6762 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Ograda

Accident mortal la Ograda

Marți, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.15, Poliția a fost sesizată despre producerea unui eveniment rutier în localitatea Ograda, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2011, 10:15
(13114 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Movilița: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism

Movilița: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism

Două persoane au fost rănite într-un accident rutier petrecut în după-amiaza zilei de luni, 18 aprilie, în apropierea localității Movilița.
Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:48
(8476 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 dosare penale pentru șoferi beți la volan

În week-end-ul precedent, polițiștii ialomițeni au întocmit nu mai puțin de 6 dosare penale pe numele unor conducători auto care au fost prinși băuți la volan.
Astfel, aflați în traficul din Amara, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:39
(7613 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A rămas fără haine și bani într-o parcare

Duminică, 17 aprilie, un bărbat de 53 ani din Focșani a staționat într-o parcare de pe raza comunei Sinești. Aflați în zonă, agenții postului de poliție l-au avertizat pe șofer că lăsînd mașina neasigurată ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:30
(8616 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Fetești: Au furat capacele de canalizare

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 19 ani au fost prinși de polițiștii feteșteni după ce au furat mai multe capace de la canalizarea orașului. Hoții au fost prinși în noaptea de 17 aprilie, pe ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:25
(8755 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în căutarea infractorilor

Polițiștii slobozeni, feteșteni dar și ai posturilor arondate celor două municipii au desfășurat sîmbătă, 16 aprilie, o acțiune de amploare în mai multe localități ale județului. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:23
(8008 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 100 de amenzi de Sărbătoarea «Floriilor»

10 infracțiuni și peste 100 de amenzi sînt rezultatele sumare ale acțiunilor polițienești desfășurate duminică, 17 aprilie, cu ocazia zilei «Floriilor». Cele mai multe amenzi, 71, au fost aplicate pentru ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:22
(6545 vizualizări - 0 comentarii)


Ivănești: Hoț reținut

Sîmbătă, 16 aprilie, un bărbat de 52 ani din localitatea Ivănești a reclamat polițiștilor că din locuință i-au dispărut mai multe bunuri. Din verificările ulterioare, polițiștii au stabilit că hoțul era ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 16:20
(7379 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ivănești furt


Cocora: A dat foc casei concubinei

Casa unui cetățean din Gheorghe Doja a fost cuprinsă de flăcări,duminică, 17 aprilie. Incendiul a fost anunțat pompierilor prin 112. Cu toate eforturile pompierilor, pereții a patru camere au fost degradați ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2011, 15:58
(9732 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Movilița: Accident rutier cu două victime

În dimineața zilei de vineri, 15 aprilie, o șoferiță imprudentă a provocat un accident rutier. Incidentul s-a produs în afara localității Movilița și s-a soldat cu vătămarea corporală a două persoane.
...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:36
(9281 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...