Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se fură și clopotele de la biserici!

Se fură și clopotele de la biserici!

Miercuri dimineață, 27 ianuarie a.c., în jurul orei 10,00, agenții Postului de Poliție din Bărcănești au fost sesizați că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras clopotul unei biserici din localitate.
În temeiul sesizării, de îndată la fața locului s-a deplasat o echipă operativă din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, pentru efectuarea de cercetări. La scurt timp, s-a primit o sesizare similară vizînd o altă biserică, din aceeași comună, de unde au fost sustrase două clopote.
În cauză a fost întocmit un cerc de suspecți, cercetările continuînd sub directa coordonare a șefului Poliției Urziceni, în vederea identificării autorilor.... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 15:25 (10775 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nicolae Sitaru, noul președinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România

Ialomița, reprezentată la vîrf în cadrul LAPAR

Nicolae Sitaru, noul președinte al Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România

Începînd de luni, 25 ianuarie a.c., consilierul județean Nicolae Sitaru este noul președinte interimar al LAPAR, organism național la care sînt afiliate asociații din peste 30 de județe din țară.
Numirea sa survine ca urmare a nominalizării fostului președinte, Adrian Rădulescu, pentru funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.
La prima declarație a lui Nicolae Sitaru în noua sa calitate, acesta s-a arătat încîntat de oportunitatea care este oferită județului Ialomița prin numirea sa în funcție. «Este o șansă pentru Asociația noastră de a căpăta un nou grad de vizibilitate la nivelul regiunii și al țării. Sper ca în acest fel să putem lupta mai eficient pentru asigurarea unei finanțări corecte a agriculturii românești»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2010, 19:12 (13271 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Cazacu are soluții pentru criza apei

«Cer să se revină la alimentarea cu apă asigurată de AMONIL»

Sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele PD-L Ialomița a declarat că are soluții pentru criza apei. El a precizat că acuzațiile aduse de primarul Gabi Ionașcu sînt false și a invitat autoritățile locale la dialog.
«Presiunile politice pe care le invocă primarul Gabi Ionașcu nu explică faptul că apa e plină de rugină și improprie consumului. Eu nu am cerut instituțiilor abilitate decît să-și facă datoria, nimic mai mult. Dacă primarul consideră că acestea sînt presiuni politice, e problema lui» a declarat Cazacu.
Soluția propusă de Cazacu Marinică pentru ieșirea din criză constă în declararea sursei de apă subterană drept sursă de apă menajeră și... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2010, 11:20 (17816 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Din cauza conflictelor instituționale

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Postcriza economică de la acest început de an este surclasată în Ialomița de un conflict de mare anvergură între Prefectură și Consiliul Județean Ialomița. Declanșat la sfîrșitul anului trecut, la nivel declarativ, el riscă să ia proporții pe măsură ce lupta pentru stabilirea bugetelor locale se acutizează. Iar miza lui, la o primă strigare, se ridică la 360 milioane de lei noi, valoarea teoretică a celor 36 de proiecte de renovare și dezvoltare a satelor.

Războiul declarațiilor
Prefectura Ialomița care a dat tonul acestui scandal public legat de modul în care proiectele derulate cu fonduri europene (dar sprijinite de cofinanțări locale care ajung pînă la 10-12% din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2010, 14:18 (14472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Vineri, 22 ianuarie a.c., la orele prînzului, DSP Ialomița a anulat autorizația de funcționare a SC Urban pentru sursa de apă subterană. Motivația legală pentru anularea autorizației este dată de faptul că SC Urban nu a respectat programul de conformare impus de legislația în vigoare. Decizia survine însă și ca urmare a presiunilor exercitate de Instituția Prefectului Ialomița, precum și de către liderul PD-L Marinică Cazacu, care a declarat, în repetate rînduri, că «situația existentă este intolerabilă».
Primarul Gabi Ionașcu a afirmat, în această după-amiază, că «decizia este una strict politică» și că va demonstra acest lucru în cadrul unei conferințe de presă comune... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:32 (18881 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Autoritatea publică visează că apa este potabilă și nu numai

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Vineri, 22 ianuarie, la orele 18,00, primarul Gabi Ionașcu a reacționat dur la decizia DSP de anulare a autorizației de funcționare pentru apa subterană. Alături de directorul SC Urban, primarul a susținut că această decizie este una exclusiv politică: «este vorba de presiuni politice concentrate din partea prefectului Mădălin Teculescu și a liderului PD-L Cazacu Marinică. Multe orașe se confruntă cu probleme legate de exploatarea apei din surse subterane. Dacă la Slobozia apa ar fi fost nicio problemă». Mai ponderat în declarații, Valentin Cilibeanu a afirmat că «decizia DSP este una excesivă. DSP se prevalează în anularea autorizației de un singur punct neîndeplinit din programul de conformare. Noi am solicitat în repetate rînduri o derogare a termenului impus fapt permis de lege. Nu l-am obținut și mă abțin de la orice comentariu. Asigur însă populația că SC Urban va continua să furnizeze apă potabilizată pînă la obținerea avizului. Deja am solicitat o ordonanță președințială în acest sens»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:29 (8535 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM cheltuie de 5 ori mai mult decît produce!

Joi, 21 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, AJOFM Ialomița a confirmat că județul nostru se află pe locul 6 în topul național al județelor cu cei mai mulți șomeri. Și cum o nenorocire nu vine niciodată singură... cheltuim și de 5 ori mai mult decît încasăm!

Potrivit datelor statistice furnizate de Agenția Județeană Ocupare a Forței de Muncă, la nivelul lunii decembrie 2009 Ialomița s-a clasat pe locul 6 în topul național cu un procent de șomeri de 11,6 la sută. Nicoleta Staicu, directorul Agenției, susține că această cifră se datorează, în principal, condițiilor economice, dar și lipsei de adaptare a forței de muncă la cerințele pieței.
Mai grav e însă faptul că această criză... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 10:42 (7865 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

Rămîne cum s-a stabilit!

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

După un semestru lung, în care autoritățile au încercat inutil să remedieze neajunsurile generate de gestionarea programului «cornul și laptele», situația rămîne neschimbată. Iar soluțiile întîrzie să apară.

Copiii mănîncă «mucegai și ațe»
Potrivit rezultatelor unui control organizat la în perioada 9-15 ianuarie a.c., un număr de 13 unități școlare din județ au fost controlate de reprezentanții DSV Ialomița care au constatat ceea ce fiecare dintre noi știe, de-acum, de ani. Cornul și laptele oferit copiilor este sub standardul alimentar. Mai mult decît atît, precizează reprezentanții DSV, în cazul cornurilor distribuite de SC Boromir Buzău, acestea conțin «ață de sac și pete de mucegai»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 17:06 (12419 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Din cauza scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Codul galben pentru județul nostru și temperaturile scăzute din ultimele zile au determinat oprirea activității de producție la Amonil SA, comunicarea remisă Bursei de Valori București evidențiind acest aspect. Astfel, «în data de 18 ianuarie 2010, în schimbul II, ca urmare a reducerii cotei de gaz metan, materie primă pentru obținerea îngrășămintelor cu azot la cota de avarie minimă, datorită scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport determinată de condițiile meteorologice deosebite (temperaturi) scăzute, SC Amonil SA a fost determinată să întrerupă activitatea de producție la instalațiile de Amoniac, Kellogg, Uree Stripping și îngășăminte lichide UAN» informează reprezentanții... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 17:31 (8108 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani din vânt pentru bugetul județului

Preț record pentru concesionarea unui hectar de teren în Ialomița

Bani din vînt pentru bugetul județului

După ce a încercat inutil vreme de 12 ani să eficientizeze exploatarea terenurilor aflate în proprietatea privată a județului, Consiliul Județean Ialomița reușește prima performanță notabilă din existența sa: concesionarea la un preț de 800 de lei pe hectar a terenurilor proprietate privată a județului din zona Giurgeni-Vlădeni.

Banii din vînt intră în conturile Consiliului
Istoria eficientizării terenurilor aflate în proprietatea privată a județului Ialomița se pierd în negura guvernărilor ultimei decade. Vă mai amintiți, probabil, celebra fermă de sturioni a lui Gheorghe Savu, întinsă pe 1000 de hectare și care ar fi trebuit să salveze România de la foamete și să... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 11:43 (8401 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criminali încătușați în Ialomița

«Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, cu sprijinul tehnic și informativ al SRI și DGIPI și împreună cu ofițeri din cadrul BCCO Constanța și BCCO București, au procedat la destructurarea un grup infracțional organizat de anvergură, constituit din peste 10 persoane, avînd o structură ermetică, cu membri extrem de violenți, specializat în fraude macro-economice, vizînd prejudicierea unor firme, prin emiterea de file CEC sau bilete la ordin fără acoperire, în numele unor societăți fictive» informează un comunicat de presă al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism.
Gruparea criminală recent destructurată... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2010, 15:12 (21684 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția a amendat un procuror

Pentru că ar fi trecut pe roșu la semafor

Poliția a amendat un procuror

Fapt incredibil la Slobozia. Pentru prima data în istoria poliției locale un agent de siguranță publică a amendat un procuror pentru nerespectarea culorii roșii la semafor. Iar pentru ca incredibilul să devină senzațional sîntem în măsură să vă informăm că sancțiunea a fost aplicată după ce polițistul l-a urmărit pe procuror pînă în propriul birou!

Incredibil, dar adevărat
În cursul zile de joi, 14 ianuarie a.c., la una dintre trecerile semaforizate din Slobozia, un agent de siguranță publică din cadrul poliției locale a sesizat o mașină circulînd fără a opri regulamentar la culoarea roșie a semaforului. Plin de zel, polițistul a pornit în urmărirea potențialului contravenient... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2010, 18:33 (37634 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SLOBOZIA, la un pas de apa menajeră

SLOBOZIA, la un pas de apa menajeră

Epopeea sursei de apă a slobozenilor deschide în acest an un nou capitol. Potrivit declarațiilor autorităților locale, SC Urban poate pierde în orice clipă autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană. Iar o declarație de ultimă oră a liderului PD-L, Cazacu Marinică, anunță începutul sfîrșitului. «Dacă autoritățile locale nu declară apa din sursa subterană drept apă menajeră, voi face plîngeri penale atît împotriva municipalității, cît și împotriva Direcției de Sănătate Publică» ne-a declarat, în exclusivitate, Cazacu.

Punct. Și de la capăt.
Anunțam la sfîrșitul anului trecut că viitorul sursei subterane de apă se află în... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2010, 06:12 (11360 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotbal de și în criză la Slobozia

Fotbal de și în criză la Slobozia

Ca și alte domenii, fotbalul slobozean este nevoit să strîngă cureaua. Nu sînt bani de transferuri, nu sînt bani de prime, nu sînt bani de echipament nou... Iar viitorul este și mai sumbru. Chiar dacă, prin absurd (Unirea Urziceni a demonstrat-o!), fotbalul slobozean ajunge în eșalonul secund, municipalitatea va anunța că nu sînt bani pentru... banalele deplasări la Botoșani sau Suceava. Despre cantonamente nu poate fi vorba, pentru că două săptămîni de pregătire în afara orașului implică cheltuieli de 600 milioane de lei vechi, mai mult decît suma tuturor salariilor pe o lună.

Bani deloc, transferuri ioc
În mare, acestea sînt aspectele începutului de sezon pentru Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2010, 19:06 (7901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

I-a dus iubitului din pușcărie droguri în tort

Cadou de Sfîntul Valentin

I-a dus iubitului din pușcărie droguri în tort

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism Ialomița, în colaborare cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, au finalizat cercetările și au trimis în judecată o tînără în vîrstă de 27 de ani, din municipiul București.
În sarcina acesteia s-a reținut că, în ziua de 14 februarie 2007, s-a prezentat la sectorul vizite, pachete și corespondență al Penitenciarului Slobozia cu alimente pentru concubinul său, deținut în această unitate, cu ocazia sărbătorii onomasticii acestuia de Sfîntul Valentin. Tînăra s-a folosit de o identitate falsă, cea a surorii deținutului, iar în tortul pe care i l-a adus concubinului... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2010, 15:03 (12414 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

924 de firme cu activitatea suspendată, 60 de societăți dizolvate, 336 de firme radiate

Criza economică și efectele produse

924 de firme cu activitatea suspendată, 60 de societăți dizolvate, 336 de firme radiate

9430 de agenți economici au reușit să «supraviețuiască» crizei financiare de anul precedent

Mediul de afaceri ialomițean a fost grav afectat de criza economică de anul precedent, iar anul acesta previziunile analiștilor financiari sînt la fel de sumbre. Statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție abilitată să centralizeze numărul agenților economici activi sau inactivi, confirmă declinul mediului de afaceri ialomițean. Ultima centralizare, oferită publicității la începutul săptămînii curente, detaliază numărul cererilor de suspendare a activității, dizolvare sau radiere voluntară din anul precedent.
Potrivit documentului, la nivelul județului Ialomița, în perioada ianuarie-decembrie 2009, 924 de agenți economici și-au suspendat activitatea, înregistrînd astfel o creștere de peste 2980%... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:29 (6992 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au aplicat zeci de amenzi în week-end-ul trecut

Polițiștii au aplicat zeci de amenzi în week-end-ul trecut

La finele săptămînii precedente, în perioada 8-10 ianuarie 2010, polițiștii ialomițeni au organizat, la nivelul județului, acțiuni ce au avut drept obiectiv asigurarea respectării legii, precum și creșterea gradului de siguranță a cetățeanului.
Astfel, în noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 9 spre 10 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție Albești, Ciulnița, Ciochina și Buești au desfășurat acțiuni comune, pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii și liniștii publice și pentru prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul verificărilor, polițiștii au controlat 18 autovehicule și au legitimat 33 de persoane, fiind instituite 2 filtre rutiere. Cu ocazia... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:22 (9310 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șoselele ialomițene și-au luat din nou tributul

Mamă și fiică, decedate într-un grav accident rutier

click pe poză

Accidentul s-a petrecut sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza comunei Movilița. Acestea se aflau pe bancheta din spate a unui autoturism Dacia Logan, condus de soțul și tatăl lor, cînd mașina a intrat în coliziune cu un alt autoturism. Pentru a interveni la salvarea victimelor a fost alertat echipajul SMURD Urziceni, care s-a deplasat cu ambulanța din dotare la locul accidentului, intervenind în colaborare cu cadrele Serviciului Județean de Ambulanță pentru executarea a numeroase manevre de resuscitare mamei, în vîrstă de 29 ani, respectiv a micuței, de 6 ani. Însă acestea nu au mai putut fi salvate... Bărbatul, în vîrstă de 27 ani, a fost, de asemenea, rănit, fiind preluat... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2010, 12:28 (10424 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Rata șomajului în luna decembrie 2009-11,6%

La sfîrșitul lunii decembrie 2009, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a fost înregistrat un număr de 12256 persoane ca șomeri, dintre care 6256 indemnizați, respectiv 6000 șomeri neindemnizați. Din numărul total de șomeri aflați în baza de date a Agenției la 31 decembrie 2009, 4829 sînt femei.
La finele lunii decembrie 2009, rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este de 11,6 %, mai mare decît cea înregistrată la finele lunii noiembrie 2009, cînd s-a situat la 11%. ... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2010, 19:22 (4554 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Fetești, de Boboteaza Cailor

(click pe poză)

Prin tradiție, ziua de Bobozează este pentru proprietarii de cai din Fetești și din împrejurimi, un prilej de a-și etala cele mai frumoase exemplare pe care le dețin. Anul acesta, la parada organizată pe 6 ianuarie au participat peste 40 de atelaje și aproape 100 de proprietari de cai, număr record potrivit aprecierilor organizatorilor. Botezul și parada cailor, desfășurate pe strada principala a municipiului s-au bucurat de prezența unui public extrem de numeros. Însă principala atracție a manifestării a fost concursul desfășurat pe malul Borcei, concurs dotat cu premii substanțiale în bani și harnașamente.
Evenimentul a fost organizat de către municipalitate și este o tradiție care datează... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2010, 18:20 (20407 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Condamnat pentru furt calificat, prins de polițiști

Polițiștii din Stelnica au reușit să identifice, pe raza comunei Bordușani, un tînăr de 22 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei, el reușind să se sustragă prevederilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 10:50
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
selecționează
tineri șoferi profesioniști,
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin
2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim
între salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă
.
Informații despre locul și
ora interviului la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea,
la [email protected], a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate!

13 Ianuarie 2015, 10:10


Ialomița: Obiective și bunuri lăsate nesupravegheate

Polițiștii ialomițeni au derulat acțiuni referitoare la modul în care obiectivele sau transporturile de valori sînt asigurate împotriva hoților. Oamenii legii au descoperit mai multe nereguli, fiecare abatere ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 09:05
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrîn înșelat cu 9000 de lei

Fapta a fost sesizată Poliției Slobozia joi, 8 ianuarie 2015, de către un bărbat slobozean, de 80 de ani. Victima a relatat anchetatorilor că, în ziua de 28 decembrie 2014, în timp ce se afla pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 17:20
(6966 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați un număr de 8481 șomeri, din care 2909 șomeri indemnizați, respectiv 55 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:35
(4803 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Persoane cercetate pentru braconaj cinegetic

Poliția a fost sesizată joi, 8 ianuarie 2015, de către paznicul unui fond de vînătoare gestionat de AVPS Ialomița, cu privire la faptul că a depistat două persoane care aveau asupra lor mai multe lațuri ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:20
(4463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia braconaj


Movila: La volan fără permis și cu numere false

Joi, 8 ianuarie a.c., polițiștii Rutieri au oprit pentru control, pe raza comunei Movila, un autoturism condus de un localnic, de 44 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 14:15
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Administratorul unei firme, cercetat penal de polițiști

Polițiștii Biroului de Investigare a Criminalității Economice Fetești și cei ai Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 8 ianuarie 2015, pe raza comunelor Bordușani și Făcăeni, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 13:05
(7092 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Alocațiile copiilor nu mai sînt impozitate

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii că s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile obținute din dobînda bonificată ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 16:05
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Articole pirotehnice, ridicate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au ridicat articole pirotehnice categoria a II-a, în urma unei percheziții domiciliare, efectuată la o persoană bănuită de infracțiuni la regimul materiilor explozive. La data de ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 14:35
(6545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la prevederile Codului Rutier

Miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 12:55
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat executat

În cursul zilei de miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 11:45
(7836 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără trichineloză

În cursul anului 2014, în unitățile de abatorizare porcine au fost sacrificate, examinate sanitar-veterinar și supuse examenului pentru decelarea Trichinellei sp., un număr de 89683 capete porcine, toate ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 10:20
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2015, 19:05
(21231 vizualizări - 16 comentarii)


Slobozia: Proxeneți, trimiși în judecată de procurori

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată a 3 persoane sub acuzația de «proxenetism în formă continuată». Cei 3 inculpați, pe numele lor Gheorghe Curt, aflat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 17:30
(8447 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia proxenet


Ialomița: Începe procesul hoților de petrol

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul hoților care sustrăgeau produse petroliere din conductele OMV Petrom. Cu această ocazie, 11 inculpați au fost trimiși ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 15:50
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fals procuror, își înșela victimele la telefon

Mai multe persoane au fost înșelate la telefon de un deținut. Acesta își suna victimele și le comunica faptul că este procuror, sugerîndu-le oamenilor să-i comunice coduri de reîncărcare pentru cartele ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 13:35
(4035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 52 mii de lei din contrabandă cu țigări

Un recent dosar trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia scoate la iveală faptul că afacerile cu țigări de contrabandă sînt extrem de profitabile. Cei 6 inculpați cercetați ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 11:45
(6860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor la început de an

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o autoutilitară ce se deplasa în după-amiaza zilei de 2 ianuarie 2015, pe DN2, pe raza comunei Glodeanu Sărat din județul Buzău, a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 10:30
(6509 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr de 15 ani, prins la furat

Un tînăr de 15 ani a fost prins de jandarmi după ce a furat mai multe bunuri. Astfel, o patrulă de jandarmi a observat joi, 1 ianuarie 2015, în jurul orei 18,00, un tînăr care avea în mînă o sacoșă voluminoasă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 09:25
(6443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Cod Portocaliu de viscol în Ialomița. 250 de polițiști vor fi la datorie pentru a asigura măsurile de siguranță publică

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică, 28 decembrie 2014, o avertizare Cod Portocaliu de vreme rea pentru 10 județe din țară, inclusiv Ialomița. Fenomenele vizate sînt ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2014, 17:35
(10618 vizualizări - 0 comentarii)


Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

La Catedrala Sfinții Împărați din Urziceni, după ce au fost ajutați copiii din Centrul de zi Urziceni, precum și alți copii din familii defavorizate, colecta de Crăciun a continuat pentru păstrarea tradiției ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2014, 10:30
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști, în stradă de Crăciun

Peste  200  de polițiști vor acționa, zilnic, pentru ca Sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în condiții de liniște și siguranță. Poliția este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 17:05
(6065 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Dridu

Peste 400 de cartușe, aproximativ 2  kg bile de plumb și 8 plase de pescuit monofilament deținute ilegal, au fost ridicate de polițiștii ialomițeni în urma efectuării a 5 percheziții domiciliare. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:45
(7851 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București va organiza, în perioada ianuarie-februarie 2015, o selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:35
(5403 vizualizări - 0 comentarii)


Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei

Trei familii modeste din Țăndărei vor avea parte de Sărbători mai frumoase datorită polițiștilor din oraș. Oamenii legii au inițiat o campanie umanitară și le-au dăruit oamenilor sărmani un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:20
(4795 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei răniți!

Luni, 22 decembrie 2014, pe raza județului s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei persoane.
Astfel, primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 16:10
(4939 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă locuri de muncă în agricultură în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunștința celor interesați că, la această dată, prin rețeaua EURES sînt disponibile 800 locuri de muncă în Spania, respectiv  lucrători ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 15:45
(9584 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul Trezoreriei

Trezoreria statului face cunoscut agenților economici, instituțiilor publice precum și populației că impozitele, taxele, contribuțiile și alte venituri care se încasează în numerar, datorate bugetului general ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 13:20
(6803 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Comerțul ilegal cu produse viniviticole, în vizor

Luni, 22 decembrie 2014, sub directa coordonare a Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii acționează, la nivel național, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 12:15
(4963 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...