Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Din cauza conflictelor instituționale

Ialomița pierde 360 de milioane lei pentru dezvoltarea infrastructurii

Postcriza economică de la acest început de an este surclasată în Ialomița de un conflict de mare anvergură între Prefectură și Consiliul Județean Ialomița. Declanșat la sfîrșitul anului trecut, la nivel declarativ, el riscă să ia proporții pe măsură ce lupta pentru stabilirea bugetelor locale se acutizează. Iar miza lui, la o primă strigare, se ridică la 360 milioane de lei noi, valoarea teoretică a celor 36 de proiecte de renovare și dezvoltare a satelor.

Războiul declarațiilor
Prefectura Ialomița care a dat tonul acestui scandal public legat de modul în care proiectele derulate cu fonduri europene (dar sprijinite de cofinanțări locale care ajung pînă la 10-12% din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2010, 14:18 (14470 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Direcția de Sănătate Publică A ANULAT autorizația de funcționare pentru sursa de apă subterană

Vineri, 22 ianuarie a.c., la orele prînzului, DSP Ialomița a anulat autorizația de funcționare a SC Urban pentru sursa de apă subterană. Motivația legală pentru anularea autorizației este dată de faptul că SC Urban nu a respectat programul de conformare impus de legislația în vigoare. Decizia survine însă și ca urmare a presiunilor exercitate de Instituția Prefectului Ialomița, precum și de către liderul PD-L Marinică Cazacu, care a declarat, în repetate rînduri, că «situația existentă este intolerabilă».
Primarul Gabi Ionașcu a afirmat, în această după-amiază, că «decizia este una strict politică» și că va demonstra acest lucru în cadrul unei conferințe de presă comune... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:32 (18876 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Autoritatea publică visează că apa este potabilă și nu numai

Primarul Gabi Ionașcu, sub asediul violet al flăcării portocalie

Vineri, 22 ianuarie, la orele 18,00, primarul Gabi Ionașcu a reacționat dur la decizia DSP de anulare a autorizației de funcționare pentru apa subterană. Alături de directorul SC Urban, primarul a susținut că această decizie este una exclusiv politică: «este vorba de presiuni politice concentrate din partea prefectului Mădălin Teculescu și a liderului PD-L Cazacu Marinică. Multe orașe se confruntă cu probleme legate de exploatarea apei din surse subterane. Dacă la Slobozia apa ar fi fost nicio problemă». Mai ponderat în declarații, Valentin Cilibeanu a afirmat că «decizia DSP este una excesivă. DSP se prevalează în anularea autorizației de un singur punct neîndeplinit din programul de conformare. Noi am solicitat în repetate rînduri o derogare a termenului impus fapt permis de lege. Nu l-am obținut și mă abțin de la orice comentariu. Asigur însă populația că SC Urban va continua să furnizeze apă potabilizată pînă la obținerea avizului. Deja am solicitat o ordonanță președințială în acest sens»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 18:29 (8533 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM cheltuie de 5 ori mai mult decît produce!

Joi, 21 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, AJOFM Ialomița a confirmat că județul nostru se află pe locul 6 în topul național al județelor cu cei mai mulți șomeri. Și cum o nenorocire nu vine niciodată singură... cheltuim și de 5 ori mai mult decît încasăm!

Potrivit datelor statistice furnizate de Agenția Județeană Ocupare a Forței de Muncă, la nivelul lunii decembrie 2009 Ialomița s-a clasat pe locul 6 în topul național cu un procent de șomeri de 11,6 la sută. Nicoleta Staicu, directorul Agenției, susține că această cifră se datorează, în principal, condițiilor economice, dar și lipsei de adaptare a forței de muncă la cerințele pieței.
Mai grav e însă faptul că această criză... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2010, 10:42 (7864 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

Rămîne cum s-a stabilit!

Corn, lapte, mucegai și ață de sac

După un semestru lung, în care autoritățile au încercat inutil să remedieze neajunsurile generate de gestionarea programului «cornul și laptele», situația rămîne neschimbată. Iar soluțiile întîrzie să apară.

Copiii mănîncă «mucegai și ațe»
Potrivit rezultatelor unui control organizat la în perioada 9-15 ianuarie a.c., un număr de 13 unități școlare din județ au fost controlate de reprezentanții DSV Ialomița care au constatat ceea ce fiecare dintre noi știe, de-acum, de ani. Cornul și laptele oferit copiilor este sub standardul alimentar. Mai mult decît atît, precizează reprezentanții DSV, în cazul cornurilor distribuite de SC Boromir Buzău, acestea conțin «ață de sac și pete de mucegai»... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2010, 17:06 (12418 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Din cauza scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport

Amonil și-a întrerupt parțial producția

Codul galben pentru județul nostru și temperaturile scăzute din ultimele zile au determinat oprirea activității de producție la Amonil SA, comunicarea remisă Bursei de Valori București evidențiind acest aspect. Astfel, «în data de 18 ianuarie 2010, în schimbul II, ca urmare a reducerii cotei de gaz metan, materie primă pentru obținerea îngrășămintelor cu azot la cota de avarie minimă, datorită scăderii presiunii gazului metan pe magistrala de transport determinată de condițiile meteorologice deosebite (temperaturi) scăzute, SC Amonil SA a fost determinată să întrerupă activitatea de producție la instalațiile de Amoniac, Kellogg, Uree Stripping și îngășăminte lichide UAN» informează reprezentanții... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 17:31 (8107 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bani din vânt pentru bugetul județului

Preț record pentru concesionarea unui hectar de teren în Ialomița

Bani din vînt pentru bugetul județului

După ce a încercat inutil vreme de 12 ani să eficientizeze exploatarea terenurilor aflate în proprietatea privată a județului, Consiliul Județean Ialomița reușește prima performanță notabilă din existența sa: concesionarea la un preț de 800 de lei pe hectar a terenurilor proprietate privată a județului din zona Giurgeni-Vlădeni.

Banii din vînt intră în conturile Consiliului
Istoria eficientizării terenurilor aflate în proprietatea privată a județului Ialomița se pierd în negura guvernărilor ultimei decade. Vă mai amintiți, probabil, celebra fermă de sturioni a lui Gheorghe Savu, întinsă pe 1000 de hectare și care ar fi trebuit să salveze România de la foamete și să... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 11:43 (8401 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Criminali încătușați în Ialomița

«Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, cu sprijinul tehnic și informativ al SRI și DGIPI și împreună cu ofițeri din cadrul BCCO Constanța și BCCO București, au procedat la destructurarea un grup infracțional organizat de anvergură, constituit din peste 10 persoane, avînd o structură ermetică, cu membri extrem de violenți, specializat în fraude macro-economice, vizînd prejudicierea unor firme, prin emiterea de file CEC sau bilete la ordin fără acoperire, în numele unor societăți fictive» informează un comunicat de presă al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism.
Gruparea criminală recent destructurată... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2010, 15:12 (21684 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția a amendat un procuror

Pentru că ar fi trecut pe roșu la semafor

Poliția a amendat un procuror

Fapt incredibil la Slobozia. Pentru prima data în istoria poliției locale un agent de siguranță publică a amendat un procuror pentru nerespectarea culorii roșii la semafor. Iar pentru ca incredibilul să devină senzațional sîntem în măsură să vă informăm că sancțiunea a fost aplicată după ce polițistul l-a urmărit pe procuror pînă în propriul birou!

Incredibil, dar adevărat
În cursul zile de joi, 14 ianuarie a.c., la una dintre trecerile semaforizate din Slobozia, un agent de siguranță publică din cadrul poliției locale a sesizat o mașină circulînd fără a opri regulamentar la culoarea roșie a semaforului. Plin de zel, polițistul a pornit în urmărirea potențialului contravenient... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2010, 18:33 (37634 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SLOBOZIA, la un pas de apa menajeră

SLOBOZIA, la un pas de apa menajeră

Epopeea sursei de apă a slobozenilor deschide în acest an un nou capitol. Potrivit declarațiilor autorităților locale, SC Urban poate pierde în orice clipă autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană. Iar o declarație de ultimă oră a liderului PD-L, Cazacu Marinică, anunță începutul sfîrșitului. «Dacă autoritățile locale nu declară apa din sursa subterană drept apă menajeră, voi face plîngeri penale atît împotriva municipalității, cît și împotriva Direcției de Sănătate Publică» ne-a declarat, în exclusivitate, Cazacu.

Punct. Și de la capăt.
Anunțam la sfîrșitul anului trecut că viitorul sursei subterane de apă se află în... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2010, 06:12 (11359 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotbal de și în criză la Slobozia

Fotbal de și în criză la Slobozia

Ca și alte domenii, fotbalul slobozean este nevoit să strîngă cureaua. Nu sînt bani de transferuri, nu sînt bani de prime, nu sînt bani de echipament nou... Iar viitorul este și mai sumbru. Chiar dacă, prin absurd (Unirea Urziceni a demonstrat-o!), fotbalul slobozean ajunge în eșalonul secund, municipalitatea va anunța că nu sînt bani pentru... banalele deplasări la Botoșani sau Suceava. Despre cantonamente nu poate fi vorba, pentru că două săptămîni de pregătire în afara orașului implică cheltuieli de 600 milioane de lei vechi, mai mult decît suma tuturor salariilor pe o lună.

Bani deloc, transferuri ioc
În mare, acestea sînt aspectele începutului de sezon pentru Unirea... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2010, 19:06 (7901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

I-a dus iubitului din pușcărie droguri în tort

Cadou de Sfîntul Valentin

I-a dus iubitului din pușcărie droguri în tort

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism Ialomița, în colaborare cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, au finalizat cercetările și au trimis în judecată o tînără în vîrstă de 27 de ani, din municipiul București.
În sarcina acesteia s-a reținut că, în ziua de 14 februarie 2007, s-a prezentat la sectorul vizite, pachete și corespondență al Penitenciarului Slobozia cu alimente pentru concubinul său, deținut în această unitate, cu ocazia sărbătorii onomasticii acestuia de Sfîntul Valentin. Tînăra s-a folosit de o identitate falsă, cea a surorii deținutului, iar în tortul pe care i l-a adus concubinului... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2010, 15:03 (12397 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

924 de firme cu activitatea suspendată, 60 de societăți dizolvate, 336 de firme radiate

Criza economică și efectele produse

924 de firme cu activitatea suspendată, 60 de societăți dizolvate, 336 de firme radiate

9430 de agenți economici au reușit să «supraviețuiască» crizei financiare de anul precedent

Mediul de afaceri ialomițean a fost grav afectat de criza economică de anul precedent, iar anul acesta previziunile analiștilor financiari sînt la fel de sumbre. Statisticile Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție abilitată să centralizeze numărul agenților economici activi sau inactivi, confirmă declinul mediului de afaceri ialomițean. Ultima centralizare, oferită publicității la începutul săptămînii curente, detaliază numărul cererilor de suspendare a activității, dizolvare sau radiere voluntară din anul precedent.
Potrivit documentului, la nivelul județului Ialomița, în perioada ianuarie-decembrie 2009, 924 de agenți economici și-au suspendat activitatea, înregistrînd astfel o creștere de peste 2980%... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:29 (6990 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au aplicat zeci de amenzi în week-end-ul trecut

Polițiștii au aplicat zeci de amenzi în week-end-ul trecut

La finele săptămînii precedente, în perioada 8-10 ianuarie 2010, polițiștii ialomițeni au organizat, la nivelul județului, acțiuni ce au avut drept obiectiv asigurarea respectării legii, precum și creșterea gradului de siguranță a cetățeanului.
Astfel, în noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 9 spre 10 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție Albești, Ciulnița, Ciochina și Buești au desfășurat acțiuni comune, pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii și liniștii publice și pentru prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul verificărilor, polițiștii au controlat 18 autovehicule și au legitimat 33 de persoane, fiind instituite 2 filtre rutiere. Cu ocazia... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2010, 17:22 (9309 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoselele ialomițene și-au luat din nou tributul

Mamă și fiică, decedate într-un grav accident rutier

click pe poză

Accidentul s-a petrecut sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza comunei Movilița. Acestea se aflau pe bancheta din spate a unui autoturism Dacia Logan, condus de soțul și tatăl lor, cînd mașina a intrat în coliziune cu un alt autoturism. Pentru a interveni la salvarea victimelor a fost alertat echipajul SMURD Urziceni, care s-a deplasat cu ambulanța din dotare la locul accidentului, intervenind în colaborare cu cadrele Serviciului Județean de Ambulanță pentru executarea a numeroase manevre de resuscitare mamei, în vîrstă de 29 ani, respectiv a micuței, de 6 ani. Însă acestea nu au mai putut fi salvate... Bărbatul, în vîrstă de 27 ani, a fost, de asemenea, rănit, fiind preluat... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2010, 12:28 (10415 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rata șomajului în luna decembrie 2009-11,6%

La sfîrșitul lunii decembrie 2009, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a fost înregistrat un număr de 12256 persoane ca șomeri, dintre care 6256 indemnizați, respectiv 6000 șomeri neindemnizați. Din numărul total de șomeri aflați în baza de date a Agenției la 31 decembrie 2009, 4829 sînt femei.
La finele lunii decembrie 2009, rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este de 11,6 %, mai mare decît cea înregistrată la finele lunii noiembrie 2009, cînd s-a situat la 11%. ... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2010, 19:22 (4554 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Fetești, de Boboteaza Cailor

(click pe poză)

Prin tradiție, ziua de Bobozează este pentru proprietarii de cai din Fetești și din împrejurimi, un prilej de a-și etala cele mai frumoase exemplare pe care le dețin. Anul acesta, la parada organizată pe 6 ianuarie au participat peste 40 de atelaje și aproape 100 de proprietari de cai, număr record potrivit aprecierilor organizatorilor. Botezul și parada cailor, desfășurate pe strada principala a municipiului s-au bucurat de prezența unui public extrem de numeros. Însă principala atracție a manifestării a fost concursul desfășurat pe malul Borcei, concurs dotat cu premii substanțiale în bani și harnașamente.
Evenimentul a fost organizat de către municipalitate și este o tradiție care datează... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2010, 18:20 (20406 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Cristian Ivan, noul șef al Poliției Slobozia

«Începînd cu data de 8 ianuarie 2010, în urma promovării concursului organizat în cursul zilei de marți, 5 ianuarie a.c., pentru funcția de Șef al Poliției Municipiului Slobozia, subcomisarul de poliție Cristian Ivan va îndeplini atribuțiunile specifice acestei funcții» se arată într-un comunicat de presă remis redacției noastre de biroul de presă al IPJ Ialomița. Potrivit aceluiași comunicat, ofițerul are 33 de ani, este absolvent al Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, profilul «Cercetări penale», promoția 1998 și a ocupat succesiv mai multe funcții în cadrul IPJ Ialomița. Astfel, între 1998 și martie 2008, Cristian Ivan a fost ofițer specialist în cadrul Serviciului... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2010, 12:39 (17710 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!

slideshow

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 12:38 (6675 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6924 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17084 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12672 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14494 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14912 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13103 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14455 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13867 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14767 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11194 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10474 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12015 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18052 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10364 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19448 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11488 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10449 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14160 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15588 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15116 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14817 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 50 de ialomițeni au solicitat restituirea taxei auto

În perioada 17-19 ianuarie, ialomițenii au depus la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița nu mai puțin de 50 cereri de restituire a diferenței dintre taxa de poluare/taxa specială și taxa pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:33
(16997 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Adeverințe pentru credite

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, a bunăstării ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:30
(17795 vizualizări - 0 comentarii)


Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor prahoveni. Mașina a fost găsită la Bărbulești. În interior, o bîtă și o sabie!

Miercuri, 18 ianuarie a.c., polițiștii prahoveni au solicitat ajutorul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce șoferul unui autoturism s-a sustras de la verificarea documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:25
(13101 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...