Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Putem avea card electronic de sănătate!

Un doctor de familie aduce medicina europeană la Slobozia

Putem avea card electronic de sănătate!

În vreme ce sistemul de Sănătate din România aproape că își dă ultima suflare, bîntuit de scandaluri medicale și cazuri răsunătoare de malpraxis, un medic de familie din Ialomița intenționează să implementeze pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Noua metodă se numește card electronic de sănătate și, la acest moment, Paula Tecuceanu, medicul de familie despre care facem vorbire, se află în stadiul de intenție și discuții cu firma ce urmează să implementeze sistemul. Cardul poate fi considerat o fișă electronică a pacientului. ICMed este primul sistem informatic online din România destinat furnizorilor de servicii medicale. ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2009, 16:12 (10022 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ne-am trezit

Ne-am trezit

Cît au contat absențele lui Galamaz și Maftei! Nevoit să schimbe din mers așezarea tactică, Dan Petrescu a neglijat faza defensivă, acolo unde soluțiile s-au dovedit insuficiente și ineficiente. Apărarea Unirii a fost franjuri în primele minute ale jocului iar speranțele de calificare ale ialomițenilor au fost făcute praf și pulbere în numai 11 minute la capătul cărora tabela arăta un neverosimil 3-0 pentru nemți. Cel care a deschis balul a fost culmea, Ciprian Marica, proverbial la Stuttgart pentru impotența în fața porții ca pe vremuri slovenul Rudonja (vă amintiți, desigur, barajul cu România).
Handicapul din primul sfert de ora i-a năucit de cap pe băieții noștri care au arătat, în prima... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2009, 09:15 (6292 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de mașini confiscate zac în «custodia» IPJ Ialomița

Show-room de mașini în curtea Poliției

Zeci de mașini confiscate zac în «custodia» IPJ Ialomița

Mașinile furate din străinătate au transformat curtea interioară a Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița într-un adevărat parc auto. Autoturisme străine, unele chiar de lux, zac sigilate în «ograda» Poliției. La fel și la Urziceni, unde alte mașini luxoase sînt parcate în incinta instituției. Procedura de identificare a proprietarilor este greoaie și anevoioasă, asta în cazul în care între așa-zisul hoț și adevăratul proprietar nu este o înțelegere de mai mare frumusețea, miza fiind încasarea asigurării auto, deloc de neglijat în străinătate... Regimul juridic al mașinilor nu este de «confiscate», ci doar de «indisponibilizate» sau «ridicate în vederea indisponibilizării».

Spania și Italia, cele mai «prădate» țări... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 15:43 (7607 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

5 miliarde, necesare Spitalelor din Ialomița

5 miliarde, necesare Spitalelor din Ialomița

După scandaluri și acuzații publice legate de subfinanțarea sistemului sanitar din Ialomița, autoritățile medicale trag linie și comunică: mai sînt necesare 5 miliarde pentru finalizarea anului în condiții bune. În mare, banii vor fi folosiți pentru acoperirea unor cheltuieli rezultate urmare a unor reglări efectuate în cele mai mari unități sanitare din județ. Evident, cea mai constitentă sumă, în cazul în care banii vor fi obținuți, va merge către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 3 miliarde urmînd să «salveze» unitatea medicală din colapsul financiar. Una dintre cele mai acute probleme a sistemului sanitar în anul 2009 a fost subfinanțarea. Managerii spitalelor, oricare au fost aceștia... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2009, 15:32 (7336 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziune de peste 1 milion de euro din comerțul cu cereale

Evaziune de peste 1 milion de euro din comerțul cu cereale

Întotdeauna v-ați întrebat cum este posibil ca în România să se fure miliarde fără ca nimeni să bage de seamă. Ei bine, vă mai răspundem o dată oferindu-vă o posibilă rețetă descoperită la un control de rutină de comisarii Gărzii Financiare Ialomița. Nu vă lăsați însă înșelați de simplitatea rețetei. Aceasta e doar partea văzută a afacerii!

Cînd 39 de facturi umblă «hai-hui» prin cereale
Un control rutier de rutină al Gărzii Financiare Ialomița, desfășurat la filele lunii octombrie 2009, a permis identificarea unui transportator de cereale care comercializa imense cantități de grîne. Sediul social declarat al societății era în Bolintin Vale, județul Giurgiu. Extinderea... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2009, 17:37 (14859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

REZULTATE în Ialomița, pe localități

Turul II al alegerilor prezidențiale, 6 decembrie 2009

REZULTATE în Ialomița, pe localități

Județul Ialomița-prezență la vot-54,84%
Mircea Geoană (PSD)-55,85%
Traian Băsescu (PD-L)-44,14%

Municipiul Slobozia (primar PSD)-prezență la vot-53,52%
Mircea Geoană (PSD)-54,32%
Traian Băsescu (PD-L)-45,67%

Municipiul Fetești (primar PNL)-prezență la vot-50,04%
Mircea Geoană (PSD)-54,66%
Traian Băsescu (PD-L)-45,33%

Municipiul Urziceni (primar PNL)-prezență la vot-52,08%
Mircea Geoană (PSD)-53,71%
Traian Băsescu (PD-L)-46,28%

Oraș Amara (primar PSD)-prezență la vot-52,00%
Mircea Geoană... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 13:32 (7504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

Ialomița l-a votat pe Geoană, dar l-a cîștigat pe Băsescu

Turul II al alegerilor prezidențiale, PREVIZIBIL

La fel ca și în primul tur (40,08%), și la cel de-al doilea PSD și-a adjudecat detașat județul Ialomița cu un procent de 55,80%. PD-L se află în urmă la aproape 10 puncte diferență, cu un procent de 44,20%. În ciuda susținerii acordate de filiala PNL, diferența a fost prea mică pentru a schimba semnificativ rezultatul votului. Dincolo de procente însă, dacă luăm în calcul strict numărul de voturi, se poate constata că fiecare dintre cele două formațiuni au obținut un număr aproape egal, puțin peste 24000 de voturi. De altfel, declarațiile președinților celor două filiale făcute imediat după anunțarea rezultatelor exit-poll-urilor confirmă lipsa de surprize a bătăliei electorale în Ialomița. «... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2009, 10:57 (8294 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

Sursa subterană de apă face găuri și în bugetul Spitalului Județean Slobozia

Dializa, de 4 ori mai scumpă cu apa lui Ionașcu

După ce a găurit metodic țevile de oțel ale rețelei îmbogățind orașul cu o nouă colecție de gropi, apa din sursa subterană face o nouă victimă: Secția de dializă a Spitalului Județean. Iar acesta e doar începutul...

Cheltuieli de 4 ori mai mari
Într-un banc uitat, de pe vremea comunismului, Bulă era întrebat unde se poate bea cea mai bună bere. «Dacă n-ai bani și relații, o bei la București... Dacă ai, cea mai bună bere o bei la Viena» explica Bulă la vremea respectivă. După 20 de ani, la Slobozia, bancul rămîne unul de actualitate. Iar la Secția de dializă a Spitalului Județean Ialomița, are conotații tragice. Pentru că, deși nu e vorba de bere ci doar de banala apă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2009, 08:25 (11147 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

15 miliarde de lei pentru elevii Liceului de Artă

Începînd de joi, 3 decembrie a.c., elevii Liceului de Artă din Slobozia beneficiază de un atelier multifuncțional, modern și dotat la cele mai exigente standarde în domeniu. Investiția demarată în urmă cu mai bine de un an constă în două corpuri de clădire legate de un coridor de legătură și o mansardă pentru depozitarea lucrărilor elevilor, destinate studiului practic al elevilor. Valoarea investiției, estimată inițial la 10 miliarde lei, s-a ridicat, la final, la 15 miliarde, din cauza unor lucrări suplimentare efectuate pe parcurs. Prezent la recepție, Gabi Ionașcu a declarat că «aceasta este cea mai nouă investiție finalizată a municipalității. După cum știți, în următoarea perioadă vom inaugura... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2009, 17:13 (7616 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dacie făcută zob la intrare în Slobozia

Trei răniți într-un accident rutier

SLIDESHOW

Un accident grav s-a petrecut în urmă cu o oră la ieșire din municipiul Slobozia către Urziceni. În timp ce conducea mașina, o Dacie 1300, șoferul s-a lovit brutal de un copac de pe marginea șoselei. În autovehicul se aflau, alături de șofer, alte trei persoane, dintre care doi copii. Șoferul, polițist în comuna Ciulnița, a fost rănit grav, medicii fiind rezervați cu privire la șansele lui de supraviețuire, iar cei doi copii au fost transportanți de urgență la Spital, cu răni ușoare. La fața locului, pe carosabil nu au fost găsite urme de frînare, impactul mașinii cu pomul fiind extrem de violent. Potrivit unor surse, polițistul ar fi fost operat în urmă cu două luni, din cauza unei tumori, acestuia fiindu-i interzis să mai șofeze.... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 16:34 (8704 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

Aventura continuă!

Ciupercă dezvoltă județul prin licitație deschisă

După ce a cheltuit 100 de miliarde pentru un drum de 12 kilometri pe care nu mai trec nici măcar căruțele, după ce a ratat «de la 11 metri» un proiect de 70 de milioane de euro care ar fi trebuit să branșeze toate cătunele din județ la apă curentă și, în sfîrșit, după ce a impus consilierilor județeni aprobarea construirii primului parc fotovoltaic din România, administrația Ciupercă revine în atenția opiniei publice cu un nou concept: strategia de dezvoltare a județului prin licitație deschisă. Și, ca nu cumva să credeți că, o dată înlocuit, președintele Ciupercă va înceta să ne uimească cu viziunea lui, strategia e planificată să se deruleze pe o perioadă de 11 ani.

Pauză pentru precizări necesare... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 13:06 (5573 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viața unui copil «costă» 40000 euro

Viața unui copil «costă» 40000 euro

«Mă numesc Nicoleta, am 2 ani și 8 luni și sufăr de neuroblastom stadiul IV, metastaze medulare și pulmonare. Cancer... Știu cum se fac transfuziile de sînge, cum se face chimioterapia și știu cum arată toate spitalele din București. Dar, dacă voi nu o ajutați pe mami să găsească cei 40000 euro pentru operația mea din Germania, nu voi ști niciodată cum va arăta primăvara viitoare!»... Acestea ar putea fi vorbele nevinovate ale unei fetițe din Slobozia. De curînd, părinții au primit vestea tragică. Nicoleta, micuța de 2 ani și 8 luni, a fost diagnosticată cu neuroblastom, o formă rară de cancer la adulți, dar frecventă și la copii...

6 luni de viață, verdict final al medicilor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2009, 09:05 (10277 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

1 Decembrie la Slobozia

Autoritățile ialomițene au serbat
Ziua Națională în numele poporului

Între două campanii electorale la orașe și sate, oficialii județeni și cei locali au găsit timp să mai strîngă niște voturi în fața statuii lui Mihai Viteazul din Slobozia, de 1 Decembrie 2009, la orele 11,00 trecute fix. Cu PSD-ul lui Ciupercă în stînga, PNL-ul lui Gheorghe Petre pe dreapta și cîțiva pedeliști rătăciți la cîteva procente în spate, Mihai Viteazul a privit milos timp de 2 ore alături de aproximativ 1000 de slobozeni cum se dau în spectacol autoritățile. Și spectacol a fost din plin căci, la capitolul bîlci, politică, fotbal și femei, toată autoritatea se pricepe.
Sărim peste binecunoscutele momente festive (înaintările în grad, depunerile de coroane, slujba religioasă și poezele... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2009, 18:21 (11407 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De Ziua României

Sediu administrativ nou pentru Consiliul Județean Ialomița

SLIDESHOW

După doi ani de așteptare și aproape 30 miliarde de lei cheltuiți pentru reabilitarea seismică, Palatul Administrativ din Slobozia a redevenit funcțional. Preluarea acestui sediu s-a făcut în seara de 30 noiembrie 2009 și s-a desfășurat în cadrul unei recepții festive la care au fost invitați foști și actuali reprezentanți ai administrației locale și județene, președinți de partide, oameni de afaceri și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române. «Întrunirea noastră este nu numai un omagiu adus memoriei celor peste 100000 de participanți la marea Adunare Națională de la Alba Iulia, dar și o legătură sufletească peste timp prin care dovedim că știm să împlinim, ca pe o sfîntă datorie, acea prevedere... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 23:19 (13971 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa slobozenilor, în atenția prefectului Teculescu

Apa slobozenilor, în atenția prefectului Teculescu

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au anunațat, luni, 30 noiembrie 2009, faptul că rezultatele analizelor pentru apa slobozenilor vor fi finalizate în data de 2 decembrie. Pe scurt, la solicitarea prefectului Mădălin Teculescu, autoritățile medicale au prelevat probe de apă din 32 de puncte, urmînd a se decide asupra potabilității apei din sursa nouă. «Rezultatelel tuturor analizelor efectuate celor 32 de probe de apă prelevate vor fi gata miercuri, 2 decembrie, urmînd ca pînă la sfîrșitul săptămînii viitoare să vă putem înainta răspunsul oficial, de îndată ce SC Urban va veni să achite devizul și astfel să ridice buletinele de analiză» au comunicat reprezentanții Institutului Național... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2009, 12:59 (5777 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Senzațional!

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Informațiile de bază le cunoașteți deja. Deși a fost declarată oficial potabilă, apa din sursa subterană a Sloboziei are o turbiditate care depășește limitele admise, concentrații de fier și amoniu peste limitele normale și este clorinată în exces. Iar la 6 luni de la furnizarea acesteia în rețea, autoritățile locale nu au încă o soluție pentru a depăși situația. Pînă în acest moment, ne permitem să apreciem noi. Pentru că, iată, cititorii on-line ai publicației Independent oferă, gratuit, o soluție pe cît de inedită, pe atît de simplă.

Chimia, bat-o vina!
În urmă cu circa o saptămînă, mai precis pe 19 noiembrie, site-ul publicației Independent găzduia un punct de vedere... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 18:59 (7624 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Ministerul Sănătății «umflă» cifrele bolnavilor?

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Printr-o adresă remisă direcțiilor de sănătate publică din județe, Ministerul Sănătății cere ca și «contacții» să fie declarați «blonavi infestați cu gripă nouă», confirmarea cazurilor realizîndu-se pe plan LOCAL.

Numărul persoanelor infestate cu virusul gripei noi, în Ialomița, a ajuns la 16. În România la 2666. Țara noastră a înregistrat inclusiv primele decese cauzate de virus. Discursurile alarmiste, zilnice, ale autorităților medicale au condus inevitabil către psihoza pandemiei de gripă nouă în rîndurile populației. În aceste zile, Ialomița va demara campania de vaccinare contra virusului A/H1N1. Momentul este prielnic, oamenii, speriați de raportările grosolane ale cifrelor statistice ale îmbolnăvirilor cu gripă nouă, acceptînd necondiționat injectarea vaccinului... Transmisiile televiziunilor aduc zilnic «în direct» pandemia, probabil închipuită, a gripei noi. Iar directivele Ministerului... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 12:55 (6025 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Pîrtie, a venit bitumul!

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Amara, orașul-stațiune situat la 7 kilometri de Slobozia, se străduiește de trei ani și mai bine să-și respecte statutul. A început întîi prin promovarea unor proiecte de infrastructură locală, a continuat anul trecut pietruirea străzilor, a continuat în această vară cu închiderea gropilor de gunoi și înființarea unui serviciu de salubritate eficient și se grăbește să demareze, în această toamnă, un proiect ambițios de asfaltare a 20 de kilometri de străzi. Un proiect multianual, primul dintr-o serie de trei, care vor însemna, practic, asfaltarea în întregime a localității. Nota de plată a acestor proiecte mamut, primele de o asemenea anvergură la nivelul județului, 10 milioane de euro!

... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 08:31 (7052 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cu cine NU a votat Ialomița rurală?

Vasalii electorali și-au făcut datoria

Cu cine NU a votat Ialomița rurală?

Primul tur al alegerilor s-a terminat. Cel puțin oficial! În urmă rămîn rezultatele, bîlbele jenante ale autorităților (vezi episodul «ștampila»), cele 54 de incidente electorale contabilizate de Poliție și votanții care se vor reînființa la urne în turul II. În Ialomița, aceștia au fost o masă de manevră aproape informă, condusă la urne de primarii comunităților rurale. O practică vetustă, dar perfecționată pînă la desăvîrșire în ultimii 10 ani. Evident, nimic nu e nou sub soare... Dar alegerile din 22 noiembrie 2009 confirmă, dincolo de calcule și analize electorale, că Ialomița traiește în plin feudalism electoral. Și, pentru că la fiecare tur al alegerilor din Ialomița mass-media locală încearcă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 16:43 (6977 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Suntem mândri de voi!

Sîntem mîndri de voi!

Fiecare ratare a lui Varga, ocazia oaspeților sau pasele greșită a campionilor i-au scos peri albi lui Dan Petrescu, făcîndu-l de zeci de ori să se ia cu mîinile de cap. Capul care a clădit această frumoasă echipă și a născocit tactica prin care a nimicit toate combinațiile gîndite de Jimenez. Un 5-4-1 ucigător pentru spectacol dar extrem de eficace. Galamaz, Mehmedovici și Maftei au săpat tranșee impracticabile pentru Kanoute sau, mai tîrziu, Fabiano.
Lateralii Bordeanu și Brandan au fost adevărate ventuze pentru adversarii direcți, iar în faza de atac au dat centrări lungi și utile. Ricardo a distrus, a construit, iar, la nevoie, l-a substituit pe Maftei cînd ex-giuleșteanul se avînta în... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 16:35 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
333 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7569 șomeri, din care 1849 șomeri indemnizați, respectiv 5720 șomeri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 18:25
(5270 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: În atenția operatorilor care achiziționează lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte de la producători că, în conformitate cu art. 151 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013, pînă la data de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 17:40
(4192 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Depistat în trafic în stare de ebrietate

Un tînăr, de 27 de ani, din București, este urmărit penal după ce a fost identificat în trafic, la Fetești, sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 0,43 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 16:45
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 32 și 28 de ani, au fost implicați într-un accident rutier, în zona municipiului Urziceni. Din primele verificări, vina ar purta-o tînărul de 28 de ani care, într-o curbă periculoasă, nu ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 15:30
(4809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

În această perioadă, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița demarează ample acțiuni de prevenire și combatere a braconajului piscicol. Demersurile oamenilor legii au în vedere ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 13:15
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitate de premiere pentru concursul de proiecte «Slobozia Viitorului»

Joi, 7 mai 2015, de la orele 12,00, la Casa de Municipală de Cultură Slobozia se va desfășura festivitatea de premiere a  tinerilor care au cîștigat la concursul de proiecte «Slobozia Viitorului». ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 19:25
(4275 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Analiza Activității de Inspecție Fiscală din cadrul ANAF-DGRFP Ploiești în trimestrul I 2015

Principalul obiectiv al inspecției fiscale în trimestrul I 2015 l-a reprezentat intensificarea măsurilor de prevenire și combatere a evaziunii fiscale, activitatea fiind orientată cu precădere către contribuabili ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 18:10
(10593 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Detalii despre cota de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că, pînă la data de 14 mai ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2015, 15:25
(4875 vizualizări - 0 comentarii)


50 de elevi din Slobozia, în vizită de studiu la instituțiile publice din oraș

Proiectul «Inițiativă pentru comunitate mea!» continuă în Ialomița cu vizitele de studiu la instituțiile publice din oraș. Astfel, marți și miercuri, 6-7 mai 2015, 50 de elevi participanți la programul ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 17:35
(5772 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri disponibile în instituțiile de învățămînt ale Administrației Naționale a Penitenciarelor

Începînd de marți, 5 mai 2015, Administrația Națională a Penitenciarelor a făcut publică lista locurilor disponibile din cadrul unităților de învățămînt ale instituției. Peroanele care doresc să obțină ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 16:15
(8999 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prins la volan fără să dețină permis

În cursul nopții de luni spre marți, 4/5 mai 2015, polițiștii au oprit pe raza municipiului Slobozia un autoturism condus de un tînăr, de 21 de ani, domiciliat în localitate. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 15:10
(4772 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Furt din locuință

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată cercetează un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din comuna Gîrbovi, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Cel în cauză este bănuit că în perioada ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 14:05
(5022 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Un tînăr, în vîrstă de 22 de ani, din comuna Făcăeni, a fost depistat în noaptea de sîmbătă spre duminică, 2/3 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2015, 12:45
(3380 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 8 mai 2015, orele 16,00, la Căminul Cultural Săveni, faza finală a celei de-a XXIII-a ediții a Festivalului ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2015, 15:45
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Manasia

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Manasia. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2015, 13:10
(3903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Slobozia: Interlopul Vivi Dinescu, trimis în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul penal deschis pe numele interlopului Victor «Vivi» Dinescu. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2015, 11:35
(8024 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Copil de 1 an și 3 luni, intoxicat cu sodă caustică

Întîmplare nefericită în localitatea ialomițeană Traian. Un copil de 1 an și 3 luni a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce a băut sodă caustică. El a fost stabilizat de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2015, 22:50
(7331 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC POLARIS M HOLDING SRL
punct de lucru Slobozia-Ialomița
aduce la cunoștința cetățenilor
care au ca zi de ridicare
a deșeurilor menajere
ziua de vineri, faptul că
ridicarea acestora se va efectua
sîmbătă, 02.05.2015,
întrucît ziua de 01.05.2015
este declarată zi
nelucrătoare

29 Aprilie 2015, 13:15


Ialomița: Arestat pentru evaziune fiscală din produse farmaceutice-citostatice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul GRIGORIU ALEXANDRU, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 20:20
(8690 vizualizări - 0 comentarii)


ECOlimpiada elevilor

Elevii de clasa a III-a din Slobozia și Urziceni participă cu peste 20 de lucrări pline de imaginație în etapa națională a programului educațional ECOlimpiada Elevilor și întră în competiție cu peste 3 ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 16:40
(5130 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Condiții de eligibilitate plăți directe pentru 2015

Conform prevederilor Ordonanței de Urgenta a Guvernului nr. 3 din 18 martie 2015 pentru aprobarea schemelor de plăți care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 și pentru modificarea art. 2 din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 15:10
(4279 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Ciocîrlia

În urma unui apel telefonic primit sîmbătă, 25 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, echipajul pirotehnic din cadrul ISU Ialomița a fost solicitat să intervină în cazul unui proiectil descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 13:25
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bilanț la Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 24 aprilie 2015, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 12:35
(5635 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții ale Poliției Române în 8 județe. Ialomița, călcată de anchetatori!

În dimineața zilei de marți, 28 aprilie 2015, polițiștii din București efectuează 75 de percheziții, în municipiul București și 8 județe, printre care și Ialomița, la persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2015, 11:50
(7518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru tentativă la omor

Potrivit unui comunicat de presă, «procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații ARDELEANU CONSTANTIN DANIEL ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 16:10
(8168 vizualizări - 0 comentarii)


29 aprilie-«Ziua Veteranilor de Război», marcată la Slobozia

Miercuri, 29 aprilie 2015, în organizarea Instituției Prefectului-Județul Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia precum și a Primăriei municipiului Slobozia, va fi marcată «Ziua ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 14:40
(4939 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Săptămîna bibliotecilor»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează vineri, 24 aprilie 2015, cu începere de la ora 11,00, o manifestare dedicată Zilei Bibliotecarului și Zilei Mondiale a Cărții și a Dreptului ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 13:20
(3224 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr accidentat pe trecerea de pietoni

Luni, 20 aprilie 2015, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe bulevardul Unirii, în zona Colegiului Național Mihai Viteazul din Slobozia, s-a produs un accident de circulație ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2015, 12:10
(3675 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...