Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Anul viitor vom împăduri mai puțin de 100 de hectare din 6000 posibile

Din Codrii Vlăsiei au mai rămas 4000 de hectare de păduri

Vă mai amintiți cum a prins România rădăcini la Sudiți, acum un an, pe 5 hectare de teren, în direct, la TV? Și cum a plantat ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, cu excavatorul, un ditamai platanul de 20 de ani, care s-a uscat în pămînt timp de un an devenind zilele trecute lemn de foc? Dar cum promiteau atunci, de făcea ratingul clăbuci, oficialii locali și județeni că vor împăduri hectare cît vezi cu ochii, vă mai amintiți? Ei, bine, uitați-le toate, pentru că de 20 de ani încoace Ialomița se transformă într-un deșert pe care nimeni și nimic nu-l mai poate controla. Iar asta n-o spunem noi, ci datele oficiale care susțin că din 6178 de hectare aflate la dispoziția autorităților locale pentru... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2009, 09:38 (8522 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2009, 18:34 (6835 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:45 (9156 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Președintele Băsescu, așteptat la Slobozia

Miercuri, 30 septembrie 2009, președintele Traian Băsescu este așteptat la Slobozia pentru a inaugura activitățile desfășurate cu ocazia «Zilei Orezului», dar și a Tîrgului «Agroial Partner». Anul acesta, festivitățile au fost cuplate, iar evenimentul se desfășoară începînd de miercuri, 30 septembrie. Sărbătoarea va fi marcată de vizita președintelui Băsescu, aflat în periplu electoral în Ialomița. Potrivit programului anunțat, președintele României este așteptat la Fetești, la Galeriile «Lumina», în continuare urmînd un program de vizite pe teritoriul municipiului. În jurul prînzului, la orele 13,30, Băsescu și-ar fi programat o întîlnire de lucru cu primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2009, 17:41 (5687 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cinci tineri au murit secționați într-un accident rutier
(SLIDESHOW)

Cinci tineri au murit într-o tragedie rutieră petrecută în dimineața zilei de duminică, 27 septembrie. În timp ce se întorceau de la discotecă, din motive încă nestabilite de polițiști, mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac. În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că pe carosabil nu existau urme de frînare, iar viteza nu ar fi fost de doar 90 de kilometri la oră, la cît s-a oprit acul vitezometrului. Cei cinci tineri se întorceau de la discoteca din Malu, șoseaua era liberă, iar condițiile de trafic foarte bune. Autovehiculul a ieșit subit de pe carosabil și s-a izbit de parapetul de pe marginea șoselei. Tinerii, cu vîrste cuprinse între 24 și 27 de ani, 4 băieți... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 13:40 (7764 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Sănătatea moare încet dar sigur

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Deși problema cîinilor comunitari este una destul de controversată, la această controversă se adaugă o alta, produsă de această dată de carențele sistemului sanitar. În sensul că tratamentele antirabice acordate victimelor cîinilor comunitari și nu numai lipsesc cu desăvîrșire din unitățile spitalicești. În Ialomița nu mai există vaccin antirabic de aproape o lună de zile, pacienții mușcați de cîini sau alte animale ce pot transmite rabia fiind nevoiți să-și trateze rănile cu indiferență sau, în cele mai fericite cazuri, să «viziteze» Capitala pentru un simplu vaccin.
...
Zilele trecute, am fost contactați de un bunic contrariat de faptul că nepotul său, mușcat de un cîine... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2009, 09:28 (6357 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

După principiul «cere și ți se va da degetul din mijloc», serviciul de investigații on-line al Primăriei Slobozia a decoperit o nouă oportunitate de a cheltui fondurile locale. Mici, ce-i drept, doar 2 la sută din cele 5 milioane de lei cît face inițiativa promovată de Valentin Băcanu. Mici, dar siguri, spunem noi... și imediat vă vom explica de ce!

E-Slobozia, la un clic distanță de contribuabil
Ieri, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, viceprimarul Valentin Băcanu a reșapat unul dintre proiectele cu finanțare europeană respinse în această vară. Proiectul se numește «E-Slobozia, oraș digital», are o valoare totală de 5 milioane de lei și, după... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 17:35 (33849 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

De la invitarea în Consiliu a derbedeilor și huliganilor care cer taxă de protecție, la parcul eolian visat de Savu și rectificarea discreționară a fondurilor pentru primării

Ședința de Consiliu Județean

De la invitarea în Consiliu a derbedeilor și huliganilor care cer taxă de protecție, la parcul eolian visat de Savu și rectificarea discreționară a fondurilor pentru primării

Vineri, 25 septembrie, consilierii județeni s-au întrunit în ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița pe luna în curs. Anunțată ca dezbatere ce conținea 7 proiecte de hotărîre, ordinea de zi a fost suplimentată cu alte două proiecte. Ședința a debutat liniștit, liniște întrezărită și pe fețele celor 29 de consilieri prezenți pentru a ridica mîna conștiincios. Așezate strategic, cele mai importante hotărîri au fost inserate în prima și ultima poziție pe ordinea de zi. Și fiindcă eșecul constituirii societății Aqua Ialomița este mai aproape ca niciodată, primul proiect de hotărîre a fost tocmai modificarea acționariatului societății. Principala modificare a vizat eliminarea orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2009, 13:55 (8747 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un candidat la funcția de șef, un candidat la funcția de adjunct

Pretendenți la conducerea IPJ Ialomița

Un candidat la funcția de șef, un candidat la funcția de adjunct

Rămas fără conducere la finele lunii precedente în urma unor scandaluri, Inspectoratul Județean Ialomița este pe cale să-și înnoiască organigrama cu noi șefi în structura de comandă. În prezent, instituția a rămas fără inspector șef, funcțiile de adjuncți fiind, de asemenea, libere. Recent, pe site-ul ministerului Internelor și-a făcut apariția un anunț ce privea organizarea unui concurs pentre posturile menționate. Potrivit datelor oficiale ale Inspectoratului General al Poliției Române, pentru susținerea examenului s-au înscris doi candidați, unul pentru funcția de inspector șef, altul pentru funcția de inspector șef adjunct. «Pentru funcția de șef IPJ s-a înscris un singur candidat, care a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 16:27 (7417 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mircea Geoană, la debutul campaniei electorale

«Propun să trimitem pensionarilor medicamentele prin poștă» (slideshow)

Invitat astăzi la Slobozia Slobozia la Conferința Județeană a PSD Ialomița Mircea Geoană a dat startul la campania electorală în județul nostru. În cinstea lui, organizația județeană a PSD a amplasat pe artera principală a orașului corturi de campanie care au împărțit baloane și fluturași. Cu două ore înainte de Conferință, Geoană s-a întîlnit cu peste 200 de pensionari transportați din toate colțurile județului. Întîlnirea a avut loc într-unul dintre saloanele pentru nunți de lux ale orașului. Mircea Geoană a ținut un discurs electoral de o jumătate de oră, făcînd referire la principalele probleme cu care se confruntă pensionarii și a declarat, printre altele, «pentru ca pensionarii să nu mai... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 14:42 (12071 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Big Ben-ul de la Amara

Big Ben-ul de la Amara

Pentru că cei 7692 de locuitori numărați la recensămîntul din 2002 la Amara au ratat prilejul de a serba, la Londra, împlinirea a 150 de ani de la punerea în funcțiune a Big-Ben-ului londonez (31 mai 1859), primarul orașului Amara s-a decis să aducă Big-Ben-ul la Amara. Adevărul e că, de fapt, Big-Ben-ul de la Amara e ceva mai mic... Dar tot rămîne cea mai înaltă construcție din zonă, fapt care, trebuie să recunoașteți, pentru un oraș-stațiune ca Amara e o performanță notabilă.

Primărie ca la Viena, ceas ca la Londra
Primăria din Amara e veche. Atît de veche încît nicio firmă de construcții n-a putut să ia bani ca s-o mai renoveze... D-apăi să îi pună tichie de mărgăritar... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2009, 08:33 (10541 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rozica vrea pentru partid Casa de Cultură a Sindicatelor

PSD Ialomița vrea să naționalizeze moștenirea sindicaliștilor

Rozica vrea pentru partid Casa de Cultură a Sindicatelor

Mai țineți minte domniile voastre pe Valeria Socol, consilierul județean PSD din Țăndărei, prin intermediul căreia președintele Ciupercă dădea tonul la cîntec în ședințele de consiliu județean prin 2007-2008? NU! Nu-i nici o pagubă, căci aveți tot timpul să vi-o reamintiți privind-o pe Rozica Șerban, o veche debitoare a filialei, prin gura căreia, săptămîna trecută, același omniprezent președinte Ciupercă a cerut, nici mai mult, nici mai puțin decît Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia. Evident, nu e decît o speculație. Dar, precum prevestirile lui Nostradamus, și aceasta are sîmburele ei de adevăr.
Din lumea celor care nu cuvîntă
Rozica Șerban este consilier local... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 15:55 (14170 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

«Apa grea» de la Urban face șvaițer rețeaua

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

De două luni încoace, de la intrarea în funcțiune a sursei subterane de apă, rețeaua de canalizare a orașului s-a transformat într-un șvaițer uriaș, din care «apa grea» furnizată consumatorilor țîșnește de pretutindeni. Explicații sînt nenumărate: de la vechimea rețelelor și pînă la calitățile corozive ale noii ape, totul a fost declarat, explicat, sesizat și mediatizat în presa locală. Cum însă spectacolul mediatic orchestrat pro sau contra nu ține loc de soluții, în acest moment arterele orașului sînt pline de cratere active, din care apa curge nestingherită de săptămîni în șir.
«Așa curge de o lună!»
Prima sesizare vine de la blocul A6, din spatele sediului CEC. La fața... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2009, 09:31 (7735 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii amenință Primăria Slobozia cu judecata

Taximetriștii amenință Primăria Slobozia cu judecata

Războiul taximetriștilor cu autoritățile locale din Slobozia pare fără sfîrșit. După 6 luni de conflicte deschise, 3 proteste de stradă și zeci de amînări, Primăria Slobozia se dovedește în continuare incapabilă să facă ordine în ograda publică. Iar incidentul de vineri, cînd un grup de taximetriști au luat cu asalt holurile Primăriei într-o nouă încercare de a obliga autoritățile să respecte legea, e doar începutul unei noi runde de confruntări. De data asta însă, taximetriștii locali (împărțiți în două tabere) se jură cu legea în mînă că vor tîrî autoritățile în instanță.

Primăria, luată cu asalt
Vineri, 18 septembrie, la orele prînzului, un grup de circa 20 de taximetriști... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:08 (7856 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou program informatic lasă copiii fără alocație și mămicile fără indemnizație

Începînd de săptămîna precedentă, Agenția Județeană pentru Prestații Sociale Ialomița a implementat un nou sistem informatic de administrare a prestațiilor sociale, în acest mod acestea fiind gestionate în cadrul aceleiași familii, și nu separat, cum se întîmpla pînă acum. «Este un mod de a evita orice fraudă, prin alocarea acelorași drepturi acelorași persoane, în mai multe județe. În această situație s-au evidențiat o serie de neconcordanțe, care au condus la imposibilitatea de acordare a dreptului la prestații sociale către beneficiar, pe o perioadă determinată» susțin reprezentanții instituției. Printre situațiile cele mai frecvent întîlnite care au generat aceste deficiențe s-au regăsit alocația... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2009, 17:05 (7332 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Al doilea caz din sistemul de învățămînt

4 cazuri de gripă porcină, confirmate OFICIAL

Autoritățile județene sînt în alertă maximă după ce numărul îmbolnăvirilor cu gripă porcină a crescut. Potrivit, Ministerului Sănătății, al doilea caz de îmbolnăvire cu virusul gripal A/H1N1 în sistemul de învățămînt a fost depistat tot la liceul «Mihai Viteazul» din Slobozia. O colegă de clasă a tinerei depistate pozitiv săptămîna precedentă a fost confirmată în urma analizelor de laborator realizate de Institutul Național «Cantacuzino». Tînăra, în vîrstă de 16 ani, se află în prezent internată în spital, la Institutul «Matei Balș», urmînd tratament cu antivirale. «Ancheta epidemiologică relevă faptul că eleva a avut doar un contact care nu prezintă, deocamdată, semne de îmbolnăvire. Starea de... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2009, 12:26 (6269 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Intifada» gunoaielor

«Intifada» gunoaielor

După o primă rundă de controale prin primăriile din județ, soldată cu amenzi atent selecționate politic în valoare de 441 mii lei, Garda de Mediu Ialomița a decis reluarea operațiunii începînd cu data de ieri. Ca și tura trecută însă, controalele efectuate de comisarii instituției vor viza depozitele neconforme, iar nu cele necontrolate. Drept pentru care anunțăm pe acesta cale edilii locali din Ialomița că pot dormi liniștiți. Cu condiția să fi cotizat la timp!
Controlul mic face bugetul mare
Condusă de 3 luni după metode private (Ion Grigore, noul director al instituției vine din mediul privat de afaceri), Garda de Mediu Ialomița se poate deja lăuda cu două controale tematice... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 08:01 (7886 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

La loc comanda!

Pămîntul se dă la Giurgeni

Scriam săptămîna trecută despre «succesul» Prefecturii Ialomița, care a reușit în decursul ultimilor ani să mute de la Ana la Caiafa 14 mii de păgubiți, promițîndu-le, pe rînd, ba teren în zona Stelnica-Bordușani, ba despăgubiri. Instituția revine cu o nouă provocare: campania de împroprietăriri de la Giurgeni!
Adrese fără adresă
Potrivit unei adrese înaintate în vara acestui an către Agenția Domeniilor Statului București, Prefectura Ialomița solicita reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafață de 300 de hectare de teren agricol și 7 hectare de teren neagricol aparținînd fostei SC Orezicola Giurgeni. În buna tradiție a corespondenței anterioare, ADS-ul cîntă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2009, 07:50 (10969 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

La Amara, vineri, 18 septembrie 2009, s-a derulat Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. La Hotelul Ialomița din stațiunea Amara au fost prezenți peste 20 de primari și reprezentanți ai stațiunilor turistic-balneare din România, invitatul special al evenimentului fiind ministrul Turismului, Elena Udrea. Gazda evenimentului, președintele Asociației, primarul orașului Amara, Victor Moraru a ținut încă din deschidere să declare că Elena Udrea este un ministru respectat, apreciind-o drept «singurul ministru din România care a făcut ceva pentru turismul balnear românesc». Primarii participanți au prezentat problemele cu care se confruntă, obținînd din partea ministrului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 19:31 (6823 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

Prefectul Alecsandru Știucă, după confirmarea celui de-al treilea caz de gripă porcină

«Există riscul izbucnirii unei pandemii»

În cursul dimineții de vineri, 18 septembrie 2009, în Ialomița a fost confirmat cel de-al treilea caz de gripă porcină. Virusul a fost contactat de tatăl bărbatului de 30 de ani din Bărcănești. Alarmant este faptul că persoana nou infectată este director al școlii din localitate, existînd pericolul ca toți elevii din unitatea de învățămînt să fie considerați contacți. Actual, autoritățile locale încearcă să realizeze cercul tuturor persoanelor ce au relaționat cu bolnavii. Noul șef al Direcției de Sănătate Publică, dr Corneliu Pană atrage atenția asupra «isteriei» create și recomandă celor implicați în aceste cazuri, de suspiciuni sau contactare confirmată a virusului A/H1N1, «prudență maximă... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2009, 15:02 (6623 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ograda: Copiii cu chibriturile i-au incendiat o anexă gospodărească

Sîmbătă, 14 iulie a.c., în jurul orei 13,40, o anexă gospodărească a unui cetățean din Ograda a fost cuprinsă de flăcări, după ce mai mulți copii lăsați nesupravegheați s-au jucat cu un chibrit generînd ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 16:29
(11552 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda incendiu


Slobozia: După ce au pierdut, au spart ecranele de protecție la «păcănele»

Doi slobozeni de 19, respectiv 32 ani, sînt cercetați de polițiști întrucît au distrus geamurile de protecția a ecranelor de la aparatele de jocuri electronice ale unor firme din Slobozia. Prima faptă a ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:53
(11813 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Trei copii, suspecți de furt dint-un autoturism

În cursul zilei de vineri, 13 iulie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 34 ani, din Fetești, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din autovehicul un CD-player. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:47
(8744 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești copil furt


Slobozia: A găsit două telefoane mobile și le-a predat Poliției

Vineri, 13 iulie a.c., la sediul Postului de Poliție Ciochina s-a prezentat un bărbat, de 56 ani, din București, proprietar al unei locuințe din comună, care le-a declarat polițiștilor că în zona Șoșelei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:47
(7934 vizualizări - 1 comentariu)


DJ201 Ciulnița-Slobozia: A pătruns pe contrasens și s-a izbit de o altă mașină

Duminică, 15 iulie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe DJ201 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia cercetării la fața locului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:37
(10205 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan, în viteză prin Fetești

Un autoturism a fost depistat de polițiști sîmbătă, 14 iulie a.c., în jurul orei 20,00, în timp ce se deplasa pe raza municipiului Fetești. Întrucît șoferul se deplasa cu o viteză mare, s-a procedat la ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:33
(9296 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Depistat șofînd în trafic la doar 15 ani!

Vineri, 13 iulie a.c.,în jurul orei 15,00, polițiștii au identificat pe raza comunei Moldoveni un autoturism condus de un adolescent. În urma legitimării și verificării acestuia în bazele de date ale Poliției ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:31
(9385 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 lei, 23 de șoferi au rămas fără permise

În perioada 13-15 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:27
(15738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campania «Votează legal!», demarată

Ialomița: Campania «Votează legal!», demarată

Structurile Ministerului Administrației și Internelor din Ialomița vor desfășura activități de informare și conștientizare a cetățenilor cu privire la mesajele Campaniei «Votează legal!». În contextul campaniei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:25
(9529 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Comunicare Județean pentru Referendumul Național 2012, înființat

Pe parcursul perioadei premergătoare Referendumului Național din data de 29 iulie 2012, precum și în ziua Referendumului, pentru asigurarea informării corecte și echidistante a cetățenilor, prin dispoziție ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:21
(12230 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1000 de intervenții SMURD în Ialomița

Serviciile Mobile de Urgență, Reanimare și Descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit în cel de-al doilea trimestru al anului la 1017 cazuri de urgență. Îngrijorător ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:28
(8486 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi copii, surprinși în timp ce încercau să fure bunuri dintr-o mașină

În cursul zilei de joi, 12 iulie a.c., în jurul orei 16,00, un șofer, de 23 ani, din Slobzia, a sesizat prin 112 faptul că a surprins doi minori care încercau să îi sustragă bunuri din autoturism. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:27
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul crește insesizabil-5,84%

La sfîrșitul lunii iunie 2012, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță o creștere a ratei șomajului cu 0,05 puncte. Concret, la finele lunii iunie 2012 rata șomajului înregistrată ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:22
(7966 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 30,75 milioane lei în primul semestru din 2012. 6 sesizări la Parchet!

În luna iunie 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 3,577 milioane lei, din care aproape 0,696 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:12
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Poliția Locală, la raport

Poliția Locală Slobozia și-a prezentat raportul de activitate pe cel de-al doilea trimestru al anului 2012. Activitatea oamenilor legii a fost destul de intensă... Astfel, asigurarea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:09
(12238 vizualizări - 2 comentarii)


Activitatea IJP Ialomița în prima jumătate a anului 2012, lăudabilă

În primele 6 luni ale anului 2012, 61 de persoane au fost date în urmărire națională la nivelul județului Ialomița. Pentru 16 dintre acestea, Inspectoratul Județean de Poliție Ialomița a solicitat și urmărirea ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2012, 18:08
(6127 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Neavînd permis, a intrat cu mașina în pom

În cursul zilei de miercuri, 11 iulie a.c., în jurul orei 16,30, pe DJ203F, între localitățile Iazu și Scînteia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din cercetările efectuate ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2012, 22:35
(10338 vizualizări - 4 comentarii)


DGFP Ialomița: Măsuri de executare silită

În luna iunie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a derulat mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 1455 de somații, în ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2012, 22:34
(11366 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Șoferi prinși de polițiști. Unul cu permis reținut, unul cu carnet fals!

Doi șoferi, de 50 și 28 ani, s-au ales cu dosare penale, după ce au fost trași pe dreapta marți, 10 iulie a.c., de polițiștii din Coșereni. Bărbatul de 50 ani, domiciliat în Galați, rula cu viteza de peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:21
(9490 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii amendează «fetițe»

Slobozia: Jandarmii amendează «fetițe»

Două tinere ce practicau «cea mai veche meserie din lume» au fost prinse de jandarmii ialomițeni în flagrant. Oamenii legii au demarat o amplă acțiune de combatere a actelor de prostituție.
Cele două ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:20
(13967 vizualizări - 6 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajatori

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le oferă angajatorilor din județ o serie de beneficii în baza Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:19
(10933 vizualizări - 2 comentarii)


Bucu: Vindea drujbe ilegal

Polițiștii din Bucu au depistat pe raza localității un tînăr de 22 ani, domiciliat în Bărbulești, care încerca să comercializeze ilegal trei drujbe. El nu deținea documente de proveniență pentru bunurile ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(9259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu drujba


DGFP Ialomița: Încasări cu 12,33% mai mari la buget

Inspectorii din cadrul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au prezentat un raport referitor la încasările la bugetul de stat. Astfel, în primul trimestru al anului 2012 a fost încasată suma ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(10023 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru tinerii absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița îi așteaptă pe toți tinerii absolvenți de liceu și facultate ai promoției 2012 pentru a beneficia de indemnizația de șomaj. Pentru a putea beneficia ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:13
(9420 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!»

«Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!» este mesajul pe care îl transmit polițiștii ialomițeni tuturor șoferilor în cadrul unei campanii naționale de prevenire a furturilor de și din autoturisme. Campania ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:09
(10998 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

10 Iulie 2012, 18:05


A fost descoperit trupul tînărului din Bărcănești înecat în Ialomița!

Duminică, 8 iulie a.c., un tînăr de 18 ani, din Bărcănești, sfîrșea înecat în apele Ialomiței. Acesta plecase la scăldat alături de alți prieteni. Trupul său a fost decoperit abia marți, 10 iulie.  ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:24
(11735 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean a încercat să obțină un credit bancar cu acte false!

Luni, 9 iulie a.c., reprezentații unei bănci din Slobozia au sesizat Poliția după ce un funcționar a constatat că un cetățean, de 51 ani, din Fetești, care a solicitat un credit, prezentase documente falsificate ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:15
(9055 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Patru copii, cercetați pentru furt

Patru minori, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani, din Fetești și Vlădeni, sînt cercetați de polițiști după ce au furat mai multe bunuri. Doi dintre ei au furat din curtea unei femei, în timp ce alți ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:08
(9354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amedați pentru că au folosit telefonul mobil la volan

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au demarat luni, 9 iulie a.c., o acțiune pe șoselele județului, pentru depistare a șoferilor care conduc vorbind la telefonul mobil. 31 de persoane au fost surprinse ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:03
(9330 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...