Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Unitatea Fiscală Municipală Fetești, desființată

Unitatea Fiscală Municipală Fetești, desființată

Noul plan de reorganizare al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) ar viza și ju­dețul Ialomița. La acest moment există discuții, neconfirmate sau validate oficial, cu privire la posibila desfiin­țare a Unității Fiscale Municipale Fetești. Această entitate se află în subordinea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, iar în cadrul său își desfășoară activitatea 40 de salariați.

 

Posibilă reorganizare și în Ialomița Agenția Națională de Adminis­trare Fiscală (ANAF) va traversa în perioada următoare un nou proces... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2026, 12:20 (3093 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Medici de familie lipsă în localitățile rurale din Ialomița

Medici de familie lipsă în localitățile rurale din Ialomița

Lipsa medicilor de familie din localitățile rurale ale județului Ialomița este sesizată și de către Asociația «Salvați Copiii» România. Organizația arată că peste 1000 de localități din mai multe județe din țară, printre care se numără și Ialomița, au nevoie de medici de familie. Un raport oficial al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate arată că, de la un an la altul, numărul medicilor de familie scade semnificativ la nivelul județului.

 

Ialomița are nevoie de medici de familie «Salvați Copiii» România a dat publi­cității un studiu referitor... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2026, 07:55 (5795 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița interzic pasionaților de kitesurfing accesul pe Lacul Fundata

Autoritățile de mediu din Ialomița interzic pasionaților de kitesurfing accesul pe Lacul Fundata

Pasionații de kite­surfing din toată țara care veneau să practice acest sport pe Lacul Fundata din Ialomița au accesul interzis. Măsura a fost luată de Garda de Mediu Ialomița și Direcția Județeană de Mediu Ialomița, instituții care au descoperit, după ani întregi de indiferență, faptul că respectiva zonă este arie protejată de lege. Pe paginile dedicate practicanților acestui sport, pasionații au atras atenția autorităților cu privire la problemele de mediu ge­nerate de gunoaiele aruncate la voia întâmplării, explicând și faptul că au ecologizat zona de mai multe ori.

 

Un sport interzis... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2026, 10:40 (6689 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Elevii cu Cerințe Educative Speciale au nevoie de profesori de sprijin

Ialomița: Elevii cu Cerințe Educative Speciale au nevoie de profesori de sprijin

O situație la nivel național se întâlnește și în Ialomița, în pri­vința Educației Speciale. Deși numărul copiilor cu Cerințe Educaționale Speciale (CES) este în creștere, cel al profesorilor de sprijin este foarte mic. Școlile așteaptă de 3 ani o reformă a Învățământului special care să permită un acces mai facil la Educație pentru acești copii, dar demersul se lasă așteptat.

 

Sprijin pentru elevii cu CES Rolul profesorilor de sprijin este de a-i supraveghea pe elevii cu Cerințe Educaționale Speciale să se integreze în î... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2026, 10:10 (3502 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vârstnicii ialomițeni au cele mai mici pensii din țară

Vârstnicii ialomițeni au cele mai mici pensii din țară

Potrivit Casei Naționale de Pensii, la nivel național există 35 de județe care înregistrează pensii sub media națională. Printre acestea se numără și Ialomița, județ unde va­loarea unei pensii medii nu depășește 2400 de lei.

 

Statistică îngrijorătoare Valoarea unei pensii medii, la nivel național, este cuprinsă între 2900 și 3000 de lei. Sunt însă și județe unde pensionarii primesc venituri sub această valoarea. Casa Națională de Pensii recunoaște că sunt 35 de județe în această situație, Ialomița numărându-se printre acestea. Casa Națională... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2026, 09:55 (3687 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara

Cu Bugetul pentru 2026 aprobat

Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara

Sedința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de luni, 27 aprilie 2026, s-a desfășurat în format mixt, cu prezență fi­zică și format online. Așadar, pentru luna aprilie curent, consilierii județeni au avut de aprobat și mai puțin de dezbătut nu mai puțin de 17 proiecte de hotărâri. În cele ce urmează, vom încerca să prezentăm opiniei publice proiectele de interes, câteva dintre acestea suscitând chiar și atenția consilierilor.

 

Aprobarea bugetului Județului Ialomița pentru 2026 Probabil cel mai important proiect de hotărâre de pe... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2026, 10:20 (2415 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Tănăsescu, (re)numit prefect al Ialomiței!

Mihai Tănăsescu, (re)numit prefect al Ialomiței!

În ședința Executivului de miercuri, 29 aprilie 2026, printr-o Hotărâre a Guvernului, ca urmare a înaintării demisiei, s-a decis «eliberarea domnului Marin Constantin din funcția de prefect al județului Ialomița». În aceeași ședință a Executivului de miercuri, 29 aprilie a.c., printr-o nouă Hotărâre a Guvernului Ilie Bolojan, s-a decis «eliberarea domnului Tănăsescu Mihai-Andrei din funcția de subprefect al județului Ialomița» și, printr-o altă Hotărâre, «numirea domnului Tănăsescu Mihai Andrei în funcția de prefect al județului Ialomița». Rapiditatea cu care s-au executat «operațiunile» prin «pachetul... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2026, 08:10 (4819 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5446 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conferință națională dedicată «leadershipului educațional», la Slobozia

Conferință națională dedicată «leadershipului educațional», la Slobozia

Centrul Județean de Excelență și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița au organizat la Slobozia prima conferință națională dedicată «leadershipului educațional». Acest concept promovează ideea potrivit căreia profesorii pot fi instruiți pentru a fi mult mai implicați în activitatea didactică astfel încât să-i conștientizeze pe elevi asupra importanței Educației. Mai mult, conceptul are în prim-plan și elevii din medii vulnerabili, mult mai predispuși riscului de a abandona școala.


Sprijin pentru Educație Ca în multe alte zone din țară, și ... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 08:20 (4105 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Constantin Marin a demisionat din funcție!

Ialomița: Prefectul Constantin Marin a demisionat din funcție!

Pe fondul crizei politice generate de ieșirea de la guvernare a social-democraților, la solicitarea conducerii partidului, prefecții PSD din țară și-au înaintat demisiile din funcție. Pentru a răspunde comenzii șefului de partid, și prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a demisionat din funcție.

 

Demisie din funcție a prefectului Constantin Marin Constantin Marin a fost numit în funcția de prefect al județului Ialomița în luna ianuarie a anului 2022. Marți, 28 aprilie 2026, în contextul național determinat de retragerea PSD de la guvernare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 14:40 (6260 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Montarea semaforului pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni, în linie dreaptă

Montarea semaforului pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni, în linie dreaptă

Montarea semaforului în «Intersecția Neagră» din comuna Coșereni a intrat în linie dreaptă. Autoritățile locale con­firmă că obiectivul va fi realizat. Asociația Civică «Declic» a atras atenția încå de anul trecut cu privire la semaforizarea intersecției periculoase din Coșereni.

 

Semafor în «Intersecția Neagră» din Coșereni Administrația locală din Coșereni a emis certificatul de urbanism necesar lucrărilor de semaforizare încă din toamna anului trecut, iar Compania Națională de Administrare a Infrastructurii... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 09:55 (4353 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai multe școli ialomițene care au boicotat simularea Evaluării Naționale reiau testarea

Mai multe școli ialomițene care au boicotat simularea Evaluării Naționale reiau testarea

Ialomița s-a aflat printre județele din țară cu cele mai multe unități de învățământ care au boicotat organizarea simulării pentru Evaluarea Națio­nală. Mai bine de jumătate dintre școlile și liceele din județ au refuzat să organizeze testarea, profesorii fiind nemulțumiți de finanțarea sistemului educațional. Ministerul Educației a emis însă în urmă cu o săptămână un Ordin prin care le recomandă unităților de învățământ care au boicotat simularea pentru Evaluarea Națională, desfășurată luna trecută, să reia testarea.

 

Boicot în școlile din Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2026, 09:20 (4429 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

2500 bilete de tratament pentru pensionarii ialomițeni

2500 bilete de tratament pentru pensionarii ialomițeni

Guvernul României a aprobat, în urmă cu o săptămână, repartizarea biletelor de tratament balnear. Potrivit Casei Județene de Pensii, în Ialomița au fost distribuite 2500 de tichete pentru vârstnicii care au nevoie de tratamente medicale în stațiunile balneare din țară. Datele arată că cererile pentru acordarea acestor bilete de tratament sunt însă mai mari.

 

Sprijin pentru vârstnicii din Ialomița Pe baza biletelor de tratament, vârstnicii pot beneficia de îngrijiri medicale în cadrul stațiunilor balneare. Beneficiile... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2026, 10:25 (1816 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de aproximativ 50 mii de lei aplicate spitalelor din Ialomița

Amenzi de aproximativ 50 mii de lei aplicate spitalelor din Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aplicat anul trecut amenzi de aproximativ 50 mii de lei tuturor celor patru spitale din județ. Totul ca urmare a verificărilor ce au vizat nerespectarea legislației privind gestionarea deșeurilor rezultate din activitatea medicală sau a infecțiilor nosocomiale.

 

Sancțiuni aplicate spitalelor din județ Estimativ, valoarea sancțiunilor aplicate, în urma controalelor și recontroalelor efectuate, a fost de aproximativ 50 mii de lei pentru toate cele patru spitale din județ. De asemenea, în două unități medicale au fost descoperite... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2026, 09:40 (1295 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Postura incorectă și obezitatea afectează sănătatea elevilor din Ialomița

Postura incorectă și obezitatea afectează sănătatea elevilor din Ialomița

bonus: Studiu despre sănătatea orală

Direcția de Sănătate Publică arată, într-un raport oficial, care sunt cel mai des întâlnite probleme medicale ale elevilor. Datele arată că problemele de postură și obezitatea sunt factorii de risc asupra sănătății elevilor din județul Ialomița. O conduită terapeutică trebuie însă realizată în baza unor eva­luări de specialitate realizate de medicii de familie și cei specialiști. Deocamdată, toate datele colectate au fost transmise mai departe către Institutul Național de Sănătate Publică.

 

Triaj epidemiologic în școlile ialomițene Datele... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 12:10 (5176 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

De 10 ani

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

În Noaptea de Înviere, Prasfințitul Vincențiu, episco­pul Sloboziei și Călărașilor, a reclamat în fața celor peste 1500 de oameni prezenți la slujba oficiată la Catedrala Episcopală problema poluării olfactive din Slobozia. Înaltul prelat a precizat că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!». În spatele acestei declarații se află însă un demers instituțional care durează de aproape 10 ani, perioadă în care Episcopia Sloboziei și Călărașilor a atras atenția cu privire la această problemă. Instituțiile cărora le-au fost înaintate sesizări și petiții au rămas însă indiferente.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 07:55 (4034 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției!

Pentru 2026

Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției!

Până la sfârșitul lunii aprilie 2026, Consiliul Local Slo­bozia va fi convocat pentru aprobarea bugetului orașului pentru anul în curs. Reprezentanții administrației locale susțin că valoarea totală a fondurilor disponibile în acest an a fost stabilită la puțin peste 350 mili­oane de lei. Pentru administrația Potor prioritare vor fi investițiile în curs. Este vorba despre eficientizarea energetică a unităților de învățământ din oraș, prin Programul «ELENA», asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă și, în mod surprinzător, realizarea par­cării subterane din Piața Revoluției.

 

Bugetul Sloboziei în anul 2026... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2026, 09:50 (16307 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Reformă administrativă în Ialomița

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Ialomița anului 2026, cu cele 66 de localități, respectiv 59 de comune, 4 orașe (Țăndărei, Amara, Căzănești, Fierbinți-Târg, 2 municipii (Fetești, Urziceni) și un municipiu reședință de județ (Slobozia) se află la o răscruce administrativă. În prezent, cel puțin jumătate dintre localitățile județului depind aproape exclusiv de subvențiile guvernamentale, presiunea pentru comasarea unor așezări devenind deja o prioritate. În cele ce urmează, vom încerca să analizăm potențiale direcții de reformă administrativă a Ialomiței, cu mențiunea că scenariile de lucru reprezintă la acest moment variante care pot suferi mo­dificări importante.

 

Premierul Bolojan vrea «primării de sector» la granița municipiilor reședință de județ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2026, 09:40 (12825 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

În perioada 15-16 mai 2026, la Slobozia se va organiza primul târg de adopții pentru animalele abandonate. Evenimentul se desfășoară cu sprijinul celei mai mari organizații pentru drepturile animalelor din municipiul reședință de județ și este inițiat de aceiași voluntari care au făcut demersuri către autoritățile locale de a renunța la artificiile de Revelion pentru siguranța animalelor de companie. Acest eveniment vine în contextul în care reprezentanții adăpostului pentru câini maidanezi din Slobozia a fost la un pas de a eutanasia mai multe animale din cauza supraaglomerării. Din fericire, patrupedele au fost salvate cu ajutorul organizațiilor care militează... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2026, 10:20 (3968 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Parte a proiectelor de dezvoltare, cu fonduri europene, a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este și modernizarea Laboratorului de Microbiologie din cadrul unității medicale. Proiectul prevede înlocuirea tuturor echipamentelor vechi cu aparate moderne ce permit efectuarea precisă și rapidă de analize microbiologice.

 

O investiție necesară Îmbunătățirea activității Laboratorului de Microbiologie este esențială pentru prevenția și controlul infecțiilor intraspitalicești. «Pare ceva ieșit din comun, dar avem nevoie de un astfel de laborator pentru a descoperi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2026, 10:15 (1725 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

3 Iulie 2012, 19:37


Țăndărei: Copii prinși la furat

În cursul zilei de sîmbătă, 30 iunie a.c., Poliția a fost sesizată de o femeie de 32 ani, din orașul Țăndărei, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din boxa de la parterul imobilului unde ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 20:15
(8596 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A accidentat mortal un biciclist și a părăsit locul accidentului

Sîmbătă, 30 iunie a.c., în jurul orei 5,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un bărbat de 34 ani, din Fetești, despre faptul că pe strada Călărași din localitate se află o bicicletă avariată ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 20:12
(12865 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tînăr reținut de polițiști după ce a condus băut, fără permis și a produs un accident

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 iunie a.c., în jurul orei 4,45, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe raza municipiului Slobozia se deplasează un autoturism care a avariat un vehicul parcat ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 17:47
(11764 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 22 de șoferi au rămas fără permise, amenzi de peste 60000 lei

În perioada 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 17:46
(9822 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 50 de jandarmi vor supraveghea Bacalaureatul 2012

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 2-6. iulie 2012, cu ocazia sesiunii de Bacalaureat, paza a șapte centre de evaluare și a două centre de corectare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 15:43
(7612 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Concurs de «Street Dance»

Vineri, 29 iunie 2012, la Sala de Sport a Grupului Școlar de Industrie Alimentară Fetești s-a desfășurat concursul județean de dans «Street Dance», cuprins în Calendarul Județean al Activităților Extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 15:11
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Incendiu de la un scurtcircuit

Un incendiu a fost înregistrat la Sărățeni, în urma unui scurtcircuit electric la locuința unui cetățean din localitate. În momentul sosirii echipajelor de intervenție la locul evenimentului, incendiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 14:54
(10357 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Descîntate» de farmece și lăsate fără bijuterii!

O femeie din Fetești a sesizat Poliția despre faptul că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută care a spus că îi poate descînta pentru alungarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 14:46
(9432 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Reținuți pentru «cămătărie» și «șantaj»

Polițiștii de investigații criminale au efectuat în baza autorizațiilor de percheziții domiciliare emise de Judecătoria Urziceni, descinderi la locuințele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 31 și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2012, 13:47
(10942 vizualizări - 0 comentarii)


Rîul Ialomița a mai luat o viață. O fetiță de 12 ani din Bucu s-a înecat!

Vineri, 29 iunie a.c., o fetiță de 12 ani din Bucu s-a înecat în apele Ialomiței. Trupul neînsuflețit al copilei a fost scos la suprafață cîteva ore mai tîrziu de cîțiva localnici...
Fetița de 12 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2012, 17:12
(10060 vizualizări - 15 comentarii)


Slobozia: Din doi pumni și-a băgat vecinul în spital

Scandal pe strada Trandafirului, în seara zilei de miercuri, 27 iunie a.c. Doi vecini au reaprins un conflict mai vechi și s-au luat la bătaie. Unul dintre ei a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2012, 11:24
(8472 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Trupul tînărului înecat în Ialomița a fost descoperit

În după-amiaza zilei de 25 iunie, un minor de 15 ani din Căzănești, plecat la scăldat, s-a înecat. După o zi întreagă de căutări, trupul neînsuflețit al acestuia a fost descoperit abia miercuri, 27 iunie ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:52
(12062 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: A fost prins un «spărgător de case»

Un minor de 17 ani din Dridu a băgat spaima în întreaga comunitate. El a spart nu mai puțin de șase locuințe. Din fericire, ultima dată a fost prins. În fapt, tînărul a pătruns în locuința unei consătene ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:51
(8437 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoți de cablu prinși de polițiști

Doi tineri, de 16 și 19 ani, sînt cercetați de polițilști după ce au furat peste 300 de metri de cablu telefonic. Aceștia se află în prezent în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:50
(6579 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Oamenii legii au grijă de siguranța turiștilor

Efective de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor acționa în perioada următoare pentru asigurarea unui climat de ordine și liniște în toată stațiunea Amara. Pentru că ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2012, 17:49
(7205 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Iunie 2012, 20:05


Maia: Fetiță de 3 ani lăsată nesupravegheată, accidentată de o mașină

Duminică, 24 iunie a.c., în jurul orei 18,00, pe DJ101, în comuna Maia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei fetițe de 3 ani. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 19:13
(8942 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia accident


Jilavele: Prins cu un curcan furat pe bicicletă

Vineri, 22 iunie a.c., în jurul orei 4,30, polițiștii au observat pe raza comunei Jilavele un bărbat care se deplasa pe bicicletă, avînd un comportament suspect. După aproximativ 30 de minute, a fost observat ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 19:08
(8291 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Jilavele furt curcan


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate de către polițiștii rutieri, fiind constatate 3 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 19:08
(10099 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Firmele de construcții, verificate

Campania națională privind verificarea cerințelor minime de securitate pentru utilizarea de catre lucrători a echipamentelor de muncă specifice în construcțiile de clădiri și a lucrărilor speciale de construcții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 09:27
(14255 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

26 iunie, «Ziua Drapelului», va fi marcată cum se cuvine și la Slobozia. Instituția Prefectului-Județul Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Primăria municipiului Slobozia organizează marți, 26 iunie ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2012, 09:05
(7528 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Scandalagii, reținuți pentru 24 de ore

Polițiștii Secției Rurale Grivița au reținut 5 tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 28 ani, domiciliați în comunele Traian și Grivița, aceștia fiind cercetați pentru comiterea infracțiunilor de ultraj ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2012, 09:32
(11510 vizualizări - 4 comentarii)


Stelnica: Percheziții domiciliare

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au efectuat, în baza autorizațiilor de percheziții domiciliare emise de Judecătoria Fetești, descinderi la locuințele a trei tineri de 17 și 18 ani, toți din comuna Făcăeni ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2012, 09:02
(11231 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Copil de 10 ani, înghițit de apele Ialomiței

Tragedie în localitatea ialomițeană Balaciu, în după-amiaza zilei de 22 iunie a.c. Un băiețel de doar 10 ani s-a înecat în apele Ialomiței, chiar sub ochii mamei sale. Copilul și mama sa erau împreună la ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2012, 18:48
(10785 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașinile cu gabarit de peste 7,5 tone, restricție la circulație

Codul Portocaliu închide șoselele din Ialomița pentru automobilele de mare tonaj. Circulația mașinilor al căror gabarit depășește 7,5 tone a fost întreruptă de Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2012, 18:45
(9837 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Îmbracă hainele militare!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2012 la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» din localitatea ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:10
(10424 vizualizări - 0 comentarii)


Pregătiri pentru Festivalul de la Amara «Trofeul Tinereții 2012»

Autoritățile locale din Amara încep pregătirile pentru cea de-a 45- a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții». În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Primăriei Amara vor dezbate programul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:06
(10938 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Inspectorii fiscali, cu ochii pe evazioniști

În luna mai 2012, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,776 milioane lei, din care aproape 0,594 milioane lei majorări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:03
(8663 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă lovită pe trecerea de pietoni

O femeie de 61 ani, din Uziceni, a fost marți, 19 iunie a.c., victima unui accident de circulație. Bătrîna a încercat să traverseze în mod regulamentar. Din cercetările oamenilor legii, bătrîna a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2012, 20:00
(8478 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...