Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de 4 milioane de lei pentru reabilitarea sediului Primăriei

Slobozia are nevoie de 4 milioane de lei pentru reabilitarea sediului Primăriei

Consiliul Local Slobozia caută soluții pentru rea­bilitarea sediului Primăriei Slobozia. Clădirea a fost afectată de lucrările pentru realizarea parcării subterane, de­marate în anul 2014. O primă estimare a valorii investiției este de 4 milioane de lei. Joi, 27 iulie 2023, consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre privind aprobarea Notei Concep­tuale și a Temei de Proiectare afe­rente acestui obiectiv de investiții.

Unde dai și unde crapă Administrația locală este preocupată de reabilitarea sediului Primăriei Slobozia. Conform informațiilor oficiale, edificiul a fost afectat... [citește_tot_articolul]

11 August 2023, 15:20 (14773 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță pentru neplata testelor privind calitatea apei potabile

La Valea Ciorii

Război în instanță pentru neplata testelor privind calitatea apei potabile

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a acționat în instanță Primăria Valea Ciorii întrucât administrația locală nu a plătit instituției publice testele de calitate a apei potabile, efectuate în urmă cu un an și jumătate. Procesul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Fetești și, cel mai probabil, va fi strămutat la Slobozia, la Tribunalul Ialomița.

Se așteaptă decizia instanței Contractul pentru efectuarea analizelor privind calitatea apei potabile furnizată în rețeaua publică a fost încheiat între Primăria Valea Ciorii și Direcția de Sănătate Publică Ialomița în februarie 2022... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 15:05 (10441 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

Sentință a Tribunalului Ialomița

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

După 2 ani și jumătate, un bărbat din Făcăeni a reușit să demonstreze în instanță faptul că un accident rutier în urma căruia era să-și piardă viața ar fi  fost provocat din cauza indiferenței Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere de a repara drumurile pe care le are în grijă. Tribunalul Ialomița a obligat instituția să-i plătească daune morale și materiale de aproximativ 25 mii de euro, dar și banii pe care i-a cheltuit cu spitalizarea. Evenimentul rutier s-a petrecut în anul 2020, pe DN3B Fetești-Chirana.

S-a răsturnat cu mașina într-un șanț Accidentul... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 10:50 (10899 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde

RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde

• Construirea a 8 parcuri fotovoltaice cu fonduri europene va reduce dependența locală de sursele energetice naționale

RAJA Constanța operează în domeniul alimentării cu apă și al preluării și tratării apei uzate menajere în 170 de localități din 7 județe-Constanța, Ialomița, Ilfov, Călărași, Dâmbovița, Brașov și  Bacău. Apa furnizată populației este extrasă din 125 de surse de adâncime, cu 480 de puțuri, și din 3 surse de suprafață. Acestea, împreună cu cele 306 stații de pompare (apă potabilă și apă uzată), 9 stații de tratare a apei, peste 6.500 Km de conducte de apă și canalizare, 21 de stații de epurare etc. sunt mari consumatoare de energie.
În condițiile scumpirii semnificative a curentului electric, pentru a reduce costurile de exploatare și pentru menținerea tarifelor, deși există operatori... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 16:55 (10248 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei așteaptă finanțarea CNI pentru construcția unei noi Case de Cultură

Primăria Țăndărei așteaptă finanțarea CNI pentru construcția unei noi Case de Cultură

Un proiect de aproape 1,6 mili­oane de euro, depus de Primăria Țăndărei la Compania Națională de Investiții, așteaptă de aproape 2 ani și jumătate să primească finanțare. Este vorba despre o investiție ce vizează construcția unei noi Case de Cultură, în aceeași zonă a orașului unde a funcționat vechea Casă de Cultură, imobil în prezent demolat. «Este un proiect pe care dorim să-l vedem realizat!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Inițiativa, pe lista de așteptare Din cauza gradului ridicat de uzură a clădirii fostei Case de Cultură a orașului Țăndărei, administrația... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 15:10 (3593 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul agricol 2023 în Ialomița

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul 2023 este unul extrem de dificil pentru agricultorii ialomițeni. Cu producții mai mici decât anul trecut, aceștia nu au parte nici de prețuri bune pentru a-și vinde produsele recoltate. În medie, pentru fiecare cultură principală fermierii au cules de pe câmp cu aproximativ o tonă/ha mai puțin decât anul trecut, în timp ce prețurile de valorificare ale produselor agricole s-au redus chiar și cu 50% față de 2022. Mai mult decât atât, seceta pedologică înregistrată în ultimele luni a afectat puternic dezvoltarea culturilor de primăvară, în special pe cele de porumb. Astfel, Instituția Prefectului Ialomița a emis un Ordin pentru înființarea Comisiilor județene pentru constatarea și evaluarea... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 11:05 (12232 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Sistemul de alimentare cu apă din Slobozia are 3 vulnerabilități majore. Informația este precizată într-un Raport prezentat de către Urban SA Primăriei Slobozia. Soluția, susține Adrian Stoicescu, directorul Urban SA, o reprezintă investițiile.

Un sistem îmbătrânit Cele 100 milioane de lei investite de-a lungul ultimilor 15 ani în sistemul de alimentare cu apă din Slobozia nu rezolvă decât parțial problemele de fond ale Urban SA. Conform unui Raport pu­blic remis Primăriei Slobozia, la nivelul orașului există 3 vulnerabilități majore pentru care se caută soluții. Acestea vizează stația... [citește_tot_articolul]

8 August 2023, 13:25 (16387 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

bonus: Aleșii noștri, cartoforii noștri

O statistică oficială a Oficiului Național al Registrului Co­merțului arată faptul că ju­dețul Ialomița a devenit un adevărat paradis pentru «păcănele». Firmele care administrează sălile de jocuri de noroc de tip «slot machine» sau case de pariuri au deschis pe raza județului nostru aproape 1000 de puncte de lucru. Fără să mai surprindă pe nimeni, cele mai multe dintre acestea funcționează la Slobozia. Pofta de a juca la «păcănele» este greu de potolit și-i cuprinde chiar și pe parlamentarii ialomițeni. Într-un interviu acordat presei centrale senatorul AUR Adrian Costea a povestit despre cum dependența de jocuri de noroc i-a adus un jackpot de 77 mii de lei. Acum, parlamentarul cere Guvernului... [citește_tot_articolul]

7 August 2023, 10:55 (8846 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Două adolescente din comuna ialomițeană Bărbulești, în vârstă de 16 și, respectiv, 18 ani, sunt principalele suspecte într-un dosar de «înșelăciune», deschis de polițiștii din Brașov. Fetele sunt acuzate că cereau oamenilor bani în calitate de angajate ale unei fundații ce militează pentru drepturile persoanelor cu dizabilități care, în realitate, nu există. Cercetările în acest caz sunt în curs.

Sume de bani descoperite de polițiști Potrivit informațiilor oficiale, Fundația pe care cele două adolescente din Bărbu­lești o reprezentau se numește «Asociația Regională pentru Surzi», iar... [citește_tot_articolul]

6 August 2023, 13:15 (9055 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Singura investiție reală în ultimii 2 ani

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Posturile de Poliție din mediul rural al județului Ialomița au nevoie de cadre specializate, dar și de lucrări de renovare. Deși oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița susțin că intervin de fiecare dată când si­tuația o impune, singura investiție reală de care au beneficiat aceste entități rămân cele 28 de toalete ecologice, achiziționate de Inspectoratul General al Poliției Române în urmă cu 2 ani. Pentru acestea s-au plătit peste 60 mii de lei.

Este nevoie de fonduri... În mediul rural, activitatea polițiștilor ialomițeni de desfășoară în cadrul celor 7 Secții... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 11:10 (3667 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Slobozia este pe listă

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Administrația locală din Slobozia a anunțat că Slobozia a câștigat concursul de proiecte pentru realizarea unui consorțiu școlar pentru învățământul dual la nivelul orașului. «Este prima dată când școala, administrația și mediul privat conlucrează la acest nivel pentru atragerea fondurilor europene!» declară primarul Dragoș Soare. Valoarea maximă a acestei finanțări este de 21 milioane de euro, iar pe listă figurează 29 de locații în întreaga țară. Consorții similare vor fi construite și în proximitatea Sloboziei, la Constanța, Buzău, Galați sau București.

Pe drumul cel bun Intenția... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 15:05 (4376 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița despre cazul tinerei care a născut pe trotuar

Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Ies la iveală noi detalii cu privire la incidentul petrecut luni, 31 iulie a.c., când o tânără de 24 de ani a născut pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, fără a fi ajutată de cadrele medicale ale unității. Raportul de control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că asistentele care se aflau de gardă în dimineața în care mama s-a prezentat la Camera de Primiri Urgențe au parafat fișa de prezentare, fără însă a chema medicul să o consulte pe tânără. Surprinzător, conform graficului de gărzi al Spitalului Municipal Urziceni, la data respectivă, ar fi trebuit să asigure linia de gardă doi medici specialiști.

Se așteaptă concluziile Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 14:30 (19275 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără medici de familie

Ialomița rămâne fără medici de familie

Deși important pentru comunitățile locale, sistemul medicinei de familie din județul Ialomița se confruntă cu mari probleme în ceea ce privește resursa umană. Puținii specialiști care mai profesează astăzi apropie vârsta pensionării sau au ieșit de ani buni la pensie, iar șansele ca aceștia să fie înlocuiți sunt extrem de reduse. Astfel, zeci de mii de oameni, în special din zona de Vest a județului, trebuie să străbată kilometri întregi pentru a beneficia de consultații. «Este din ce în ce mai rău!» avertizează medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Ialomița rămâne fără medici de familie... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 10:55 (4865 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

La vremuri noi, politici noi

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

Angajații Consiliului Județean Ialomița (și șefii acestei instituții!) sunt retribuiți pentru implementarea proiectelor de investiții cu finanțare europeană pe parcursul întregii perioade de implementare. Un calcul neoficial estimează valoarea acestori «prime de implementare» la 3 milioane de lei pentru perioada 2018-2023. Începând cu anul 2022, valoarea acestor prime a fost secretizată. Oficialii Consiliului Județean nu au putut fi contactați pentru a oferi o explicație oficială pentru această decizie.

Rațiunea investițiilor publice pe bani europeni Începând cu anul 2018, Consiliul... [citește_tot_articolul]

2 August 2023, 13:40 (15670 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

Amenzi de 11 mii de lei aplicate pentru modul în care medicii au tratat mama. Poliția a deschis un dosar penal!

Caz șocant la Urziceni, acolo unde o femeie a născut în fața spitalului din oraș, sub privirile nepăsătoare ale personalului medical. La câteva minute de la naștere, mama a fost preluată de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița și transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Bebeluș născut pe trotuar
Din primele informații se pare că femeia s-a prezentat în dimineața zilei de luni, 31 iulie a.c., la Camera de Gardă a Spitalului Municipal Urziceni, fiind în travaliu. Medicii i-ar fi spus că nu au linie de gardă pentru Neonatologie și că nu o pot ajuta... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 16:30 (60874 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Malul lacului Amara a fost igienizat în zona plajelor publice

Malul lacului Amara a fost igienizat în zona plajelor publice

Deși nici anul acesta plajele publice din Amara nu vor fi deschise publicului, administrația locală a făcut primele investiții în noua imagine a lacului. Grație unui acord cu Ministerul Mediului, administrația locală a obținut permisiunea de a igieniza malul lacului. În cadrul acestui proces, malul lacului a fost stabilizat cu pietre de granit, iar fundul lacului a fost curățat în zona plajelor publice. «Vrem ca turiștii să beneficieze de toate condițiile pe care le putem oferi... Acesta este primul pas, iar până la sfârșitul verii 2023 vor fi instalate și pontoanele mobile pe cele două plaje unde se execută lucrări de reabilitare!» a precizat primarul orașului Amara. Reamintim că la acest moment... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 15:10 (26158 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe harta «sărăciei educaționale»

Ialomița, pe harta «sărăciei educaționale»

bonus: Liceele militare, alternativa pentru o carieră de succes

Conform datelor statistice, mai bine de 80% din învățământul liceal din județul Ialomița se desfășoară în cadrul liceelor tehnologice și școlilor profesionale. Un raport al Orga­nizației «Salvați Copiii Româ­nia» arată faptul că unitățile de învățământ nu au capacitatea de a le oferi elevilor educație de calitate și nu pot să-i încurajeze să-și dezvolte aptitudinile sau să se poată integra pe piața muncii. Iar toate aceste deficiențe se văd cu ochiul liber după fiecare sesiune a Bacalaureatului. De la an la an însă, aceste unități caută soluții pentru a-și îmbunătăți oferta educațională.

Învățământul tehnologic, în impas... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 10:55 (3126 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a început procesul de dezinstituționalizare

DGASPC Ialomița a început procesul de dezinstituționalizare

Cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a început procesul de dezinstituționalizare pentru persoanele adulte cu handicap. Astfel, vor fi construite centre dedicate acestora și se vor face demersuri în vederea in­serției în fami­liile de care aparțin. Până în 2030, con­form planului, DGASPC Ialomița trebuie să reducă numărul persoa­nelor instituționalizate la 107.

Demers în curs de implementare Dezinstuționalizarea este o măsură legală prin care se încearcă inserția în fa­miliile din care provin a persoanelor... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2023, 12:40 (25202 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Isus, inculpat într-un dosar penal după ce a bătut un polițist din Fierbinți-Târg

Isus, inculpat într-un dosar penal după ce a bătut un polițist din Fierbinți-Târg

Un bărbat pe nume Isus V. este inculpat într-un dosar penal, instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Acesta a fost trimis recent în judecată după ce a bătut un polițist. Surse judiciare susțin faptul că Isus este un client mai vechi al organelor judiciare locale din zona Urziceniului, în trecut fiind anchetat și pentru alte fapte penale.

Se așteaptă soluția instanței Isus V., originar din satul Sitaru, aflat la granița dintre județele Ialomița și Ilfov, și-a vărsat nervii pe un polițist din orașul Fierbinți-Târg. În primăvara anului 2018, Isus se afla... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2023, 13:10 (15720 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Forumul APPR pariază 350000 de euro pe «FarmConect»

În perioada 31 august-3 septembrie 2023

Forumul APPR pariază 350000 de euro pe «FarmConect»

Forumul APPR a organizat miercuri, 5 iulie 2023, o conferință de prezentare a celei de a doua ediții a Târgului agriculturii românești «Farm­Co­nect». Aflat la a doua ediție, eve­nimentul își propune să atragă atenția asupra oportu­nităților agricole pe care le oferă Ialomița și să transforme Slobozia într-unul dintre epicentrele economice ale agriculturii românești. «Ca și anul trecut, ne propunem două obiective principale: primul este să do­vedim că Ialomița este un județ primitor pentru investitori, iar al doilea este un obiectiv educațional. Vrem ca publicul să în­țeleagă ce se întâmplă în domeniul agricol și să fie informat corect atunci când ia decizii!» a precizat Nicolae Sitaru, președintele... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2023, 16:35 (4295 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Orboiești: Trei victime în urma unui accident rutier

Pompierii Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină cu utilajele de descarcerare pentru a acorda primul ajutor unui bărbat, de 57 de ani, implicat într-un accident rutier, petrecut pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 15:35
(3810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au urcat la volan în stare de ebrietate

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 22 și 41 de ani, au fost sancționați de polițiști, fiind depistați conducînd după ce inițial consumaseră băuturi alcoolice. Doi dintre aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 13:40
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 110000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat noi activități pe linia prevenirii accidentelor rutiere. Potrivit bilanțului întocmit la finalul activităților, oamenii legii au aplicat 318 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 12:25
(4058 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Miercuri, 9 septembrie 2015, polițiștii din cadrul Secției Regionale de Poliție Transporturi Ialomița au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 42 de ani, din comuna Făcăeni, bănuit de braconaj ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 22:35
(7922 vizualizări - 0 comentarii)


Cu un ATV prin Făcăeni...

O patrulă de siguranță publică a depistat miercuri, 9 septembrie 2015, pe raza comunei Făcăeni, un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un ATV fără a avea montate plăcuțe cu numere ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 18:05
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Română, alături de elevi, la începutul noului an școlar

Din dispoziția Șefului Poliției Române, chestor general de poliție Petre Tobă, luni, 14 septembrie 2015, polițiștii ialomițeni vor acționa în sistem integrat, suplimentar față de dispozitivul curent, pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 17:35
(7038 vizualizări - 3 comentarii)


Moldoveni: Hoț din locuințe, reținut

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat, de 40 de ani, din comuna Moldoveni, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de furt calificat și tentativă de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 16:20
(5242 vizualizări - 2 comentarii)


Proxenet din Borănești, identificat și arestat

În cursul zilei de miercuri, 9 septembrie 2015, polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 15:10
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Taximetrist tîlhărit

Trei tineri au fost reținuți de polițiștii din Ialomița pentru tâlhărie calificată, prejudiciul fiind recuperat în totalitate. Astfel, la data de 6 septembrie 2015, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:25
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, alături de elevi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, ca în fiecare an, măsurile de ordine necesare creării unui climat de siguranță, atît la manifestările ocazionate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:05
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: REȚINUT PENTRU VIOL ȘI CORUPERE SEXUALĂ A MINORILOR

Polițiștii din Ialomița cercetează un tînăr pentru viol și corupere sexuală a minorilor, cel în cauză fiind reținut la scurt timp de la comiterea faptei. Așadar, polițiștii Biroului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 13:15
(8448 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii august 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6980 șomeri, din care 1304 șomeri indemnizați, respectiv 5676 șomeri ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 12:20
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


13 Septembrie-Ziua Pompierilor din România

Anul acesta, în data de 13 septembrie, se împlinesc 167 de ani de la bătălia din Dealul Spirii, cînd Compania de Pompieri București, din care făceau parte 165 de ostași, sub comanda căpitanului Pavel Zăgănescu ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 10:30
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, din 17 septembrie 2015, va începe campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor, care se va realiza prin distribuție ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 18:40
(5603 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 25 septembrie 2015, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc la Slobozia-Centrul ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 15:05
(6575 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Gura Ialomiței

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o casă nelocuită de pe raza localității Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 13:45
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A provocat un accident rutier și a încercat să fugă

Șoferul unui tir, în vîrstă de 44 de ani, s-a ales cu dosar penal la sfîrșitul săptămînii trecute. Bărbatul conducea mastodontul pe raza orașului Căzănești, moment în care a ciocnit mașina condusă de un ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 19:50
(8588 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Șoferiță de ocazie, trasă pe dreapta și amendată

O porție de distracție cu mașina iubitului i-a adus unei tinere de 19 ani, din localitatea Maia, un dosar penal. Tînăra i-a cerut automobilul prietenului său, un tînăr de 25 de ani, pentru a face o scurtă ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 17:25
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit de polițiști, a provocat un accident rutier

Oprit pentru un control de rutină al polițiștilor, un tînăr de 24 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal. Speriat de faptul că este tras pe dreapta, acesta a refuzat să asculte indicațiile oamenilor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 15:35
(6720 vizualizări - 0 comentarii)


Traficul rutier din Ialomița, supravegheat de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Rutier au fost din nou «cu ochii în patru» după șoferii care nu respectă regulile de circulație. Încălcările normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 13:10
(5836 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

ANGĂJAM MANIPULANȚI MARFĂ
PENTRU DEPOZITUL DIN BUCUREȘTI
Căutăm persoane cu vîrsta
cuprinsă între 18 și 40 ani,
serioase, responsabile, dispuse la efort fizic

Oferim salariul 1400 lei
cu bonuri de masă incluse
și contract de muncă

Opțional cazare contra cost 200 lei/lună
Relații la telefon 0760/232.175

4 Septembrie 2015, 20:45


Țăndărei: Braconajul, în atenția polițiștilor

Joi, 3 septembrie a.c., pe parcursul derulării unei acțiuni în sistem integrat în extravilanul orașului Țăndărei, polițiștii au depistat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Valea Ciorii, care transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 16:25
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Jandarmeria Română acționează pentru prevenirea și combaterea fenomenului tăierii ilegale de material lemnos

Peste 850 mc de material lemnos au fost recuperați de jandarmi în urma acțiunilor desfășurate în mod independent, în cursul lunii august 2015. Astfel, în luna august a.c., aproximativ 2000 de jandarmi din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 11:20
(7817 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat european de arestare pentru un infractor din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Franța. La data de 1 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 20:55
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Informații privitoare la renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2014, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 19:25
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6801 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3990 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...