Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Tabăra din Pridvorul Satului»

S-a întâmplat la Săveni

«Tabăra din Pridvorul Satului»

În perioada 23-26 iulie 2023, cu binecuvântarea PS Vincențiu, în Parohia Săveni din Episcopia Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat de ediția a III-a a «Taberei din Pridvorul Satului», având ca temă «Sfânta Liturghie, împlinirea vieții tânărului». Evenimentul a fost organizat de către Asociația «Tineretul Ortodox Român» Săveni/Ialomița în colaborare cu Școala Gim­nazială Săveni și Primăria Săveni și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița. La eveniment au participat peste 200 de tineri, cu vârste cuprinse între 6 și 25 de ani. În cadrul Taberei, tinerii au participat la diverse activități: comunică&întreabă preotul, atelier de prim ajutor, atelier de dans&karaoke, ateliere... [citește_tot_articolul]

12 August 2023, 13:10 (5403 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de 4 milioane de lei pentru reabilitarea sediului Primăriei

Slobozia are nevoie de 4 milioane de lei pentru reabilitarea sediului Primăriei

Consiliul Local Slobozia caută soluții pentru rea­bilitarea sediului Primăriei Slobozia. Clădirea a fost afectată de lucrările pentru realizarea parcării subterane, de­marate în anul 2014. O primă estimare a valorii investiției este de 4 milioane de lei. Joi, 27 iulie 2023, consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre privind aprobarea Notei Concep­tuale și a Temei de Proiectare afe­rente acestui obiectiv de investiții.

Unde dai și unde crapă Administrația locală este preocupată de reabilitarea sediului Primăriei Slobozia. Conform informațiilor oficiale, edificiul a fost afectat... [citește_tot_articolul]

11 August 2023, 15:20 (14773 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță pentru neplata testelor privind calitatea apei potabile

La Valea Ciorii

Război în instanță pentru neplata testelor privind calitatea apei potabile

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a acționat în instanță Primăria Valea Ciorii întrucât administrația locală nu a plătit instituției publice testele de calitate a apei potabile, efectuate în urmă cu un an și jumătate. Procesul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Fetești și, cel mai probabil, va fi strămutat la Slobozia, la Tribunalul Ialomița.

Se așteaptă decizia instanței Contractul pentru efectuarea analizelor privind calitatea apei potabile furnizată în rețeaua publică a fost încheiat între Primăria Valea Ciorii și Direcția de Sănătate Publică Ialomița în februarie 2022... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 15:05 (10441 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

Sentință a Tribunalului Ialomița

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

După 2 ani și jumătate, un bărbat din Făcăeni a reușit să demonstreze în instanță faptul că un accident rutier în urma căruia era să-și piardă viața ar fi  fost provocat din cauza indiferenței Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere de a repara drumurile pe care le are în grijă. Tribunalul Ialomița a obligat instituția să-i plătească daune morale și materiale de aproximativ 25 mii de euro, dar și banii pe care i-a cheltuit cu spitalizarea. Evenimentul rutier s-a petrecut în anul 2020, pe DN3B Fetești-Chirana.

S-a răsturnat cu mașina într-un șanț Accidentul... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 10:50 (10901 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde

RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde

• Construirea a 8 parcuri fotovoltaice cu fonduri europene va reduce dependența locală de sursele energetice naționale

RAJA Constanța operează în domeniul alimentării cu apă și al preluării și tratării apei uzate menajere în 170 de localități din 7 județe-Constanța, Ialomița, Ilfov, Călărași, Dâmbovița, Brașov și  Bacău. Apa furnizată populației este extrasă din 125 de surse de adâncime, cu 480 de puțuri, și din 3 surse de suprafață. Acestea, împreună cu cele 306 stații de pompare (apă potabilă și apă uzată), 9 stații de tratare a apei, peste 6.500 Km de conducte de apă și canalizare, 21 de stații de epurare etc. sunt mari consumatoare de energie.
În condițiile scumpirii semnificative a curentului electric, pentru a reduce costurile de exploatare și pentru menținerea tarifelor, deși există operatori... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 16:55 (10248 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei așteaptă finanțarea CNI pentru construcția unei noi Case de Cultură

Primăria Țăndărei așteaptă finanțarea CNI pentru construcția unei noi Case de Cultură

Un proiect de aproape 1,6 mili­oane de euro, depus de Primăria Țăndărei la Compania Națională de Investiții, așteaptă de aproape 2 ani și jumătate să primească finanțare. Este vorba despre o investiție ce vizează construcția unei noi Case de Cultură, în aceeași zonă a orașului unde a funcționat vechea Casă de Cultură, imobil în prezent demolat. «Este un proiect pe care dorim să-l vedem realizat!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Inițiativa, pe lista de așteptare Din cauza gradului ridicat de uzură a clădirii fostei Case de Cultură a orașului Țăndărei, administrația... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 15:10 (3594 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul agricol 2023 în Ialomița

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul 2023 este unul extrem de dificil pentru agricultorii ialomițeni. Cu producții mai mici decât anul trecut, aceștia nu au parte nici de prețuri bune pentru a-și vinde produsele recoltate. În medie, pentru fiecare cultură principală fermierii au cules de pe câmp cu aproximativ o tonă/ha mai puțin decât anul trecut, în timp ce prețurile de valorificare ale produselor agricole s-au redus chiar și cu 50% față de 2022. Mai mult decât atât, seceta pedologică înregistrată în ultimele luni a afectat puternic dezvoltarea culturilor de primăvară, în special pe cele de porumb. Astfel, Instituția Prefectului Ialomița a emis un Ordin pentru înființarea Comisiilor județene pentru constatarea și evaluarea... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 11:05 (12232 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Sistemul de alimentare cu apă din Slobozia are 3 vulnerabilități majore. Informația este precizată într-un Raport prezentat de către Urban SA Primăriei Slobozia. Soluția, susține Adrian Stoicescu, directorul Urban SA, o reprezintă investițiile.

Un sistem îmbătrânit Cele 100 milioane de lei investite de-a lungul ultimilor 15 ani în sistemul de alimentare cu apă din Slobozia nu rezolvă decât parțial problemele de fond ale Urban SA. Conform unui Raport pu­blic remis Primăriei Slobozia, la nivelul orașului există 3 vulnerabilități majore pentru care se caută soluții. Acestea vizează stația... [citește_tot_articolul]

8 August 2023, 13:25 (16387 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

bonus: Aleșii noștri, cartoforii noștri

O statistică oficială a Oficiului Național al Registrului Co­merțului arată faptul că ju­dețul Ialomița a devenit un adevărat paradis pentru «păcănele». Firmele care administrează sălile de jocuri de noroc de tip «slot machine» sau case de pariuri au deschis pe raza județului nostru aproape 1000 de puncte de lucru. Fără să mai surprindă pe nimeni, cele mai multe dintre acestea funcționează la Slobozia. Pofta de a juca la «păcănele» este greu de potolit și-i cuprinde chiar și pe parlamentarii ialomițeni. Într-un interviu acordat presei centrale senatorul AUR Adrian Costea a povestit despre cum dependența de jocuri de noroc i-a adus un jackpot de 77 mii de lei. Acum, parlamentarul cere Guvernului... [citește_tot_articolul]

7 August 2023, 10:55 (8846 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Două adolescente din comuna ialomițeană Bărbulești, în vârstă de 16 și, respectiv, 18 ani, sunt principalele suspecte într-un dosar de «înșelăciune», deschis de polițiștii din Brașov. Fetele sunt acuzate că cereau oamenilor bani în calitate de angajate ale unei fundații ce militează pentru drepturile persoanelor cu dizabilități care, în realitate, nu există. Cercetările în acest caz sunt în curs.

Sume de bani descoperite de polițiști Potrivit informațiilor oficiale, Fundația pe care cele două adolescente din Bărbu­lești o reprezentau se numește «Asociația Regională pentru Surzi», iar... [citește_tot_articolul]

6 August 2023, 13:15 (9055 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Singura investiție reală în ultimii 2 ani

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Posturile de Poliție din mediul rural al județului Ialomița au nevoie de cadre specializate, dar și de lucrări de renovare. Deși oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița susțin că intervin de fiecare dată când si­tuația o impune, singura investiție reală de care au beneficiat aceste entități rămân cele 28 de toalete ecologice, achiziționate de Inspectoratul General al Poliției Române în urmă cu 2 ani. Pentru acestea s-au plătit peste 60 mii de lei.

Este nevoie de fonduri... În mediul rural, activitatea polițiștilor ialomițeni de desfășoară în cadrul celor 7 Secții... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 11:10 (3667 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Slobozia este pe listă

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Administrația locală din Slobozia a anunțat că Slobozia a câștigat concursul de proiecte pentru realizarea unui consorțiu școlar pentru învățământul dual la nivelul orașului. «Este prima dată când școala, administrația și mediul privat conlucrează la acest nivel pentru atragerea fondurilor europene!» declară primarul Dragoș Soare. Valoarea maximă a acestei finanțări este de 21 milioane de euro, iar pe listă figurează 29 de locații în întreaga țară. Consorții similare vor fi construite și în proximitatea Sloboziei, la Constanța, Buzău, Galați sau București.

Pe drumul cel bun Intenția... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 15:05 (4377 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița despre cazul tinerei care a născut pe trotuar

Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Ies la iveală noi detalii cu privire la incidentul petrecut luni, 31 iulie a.c., când o tânără de 24 de ani a născut pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, fără a fi ajutată de cadrele medicale ale unității. Raportul de control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că asistentele care se aflau de gardă în dimineața în care mama s-a prezentat la Camera de Primiri Urgențe au parafat fișa de prezentare, fără însă a chema medicul să o consulte pe tânără. Surprinzător, conform graficului de gărzi al Spitalului Municipal Urziceni, la data respectivă, ar fi trebuit să asigure linia de gardă doi medici specialiști.

Se așteaptă concluziile Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 14:30 (19277 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără medici de familie

Ialomița rămâne fără medici de familie

Deși important pentru comunitățile locale, sistemul medicinei de familie din județul Ialomița se confruntă cu mari probleme în ceea ce privește resursa umană. Puținii specialiști care mai profesează astăzi apropie vârsta pensionării sau au ieșit de ani buni la pensie, iar șansele ca aceștia să fie înlocuiți sunt extrem de reduse. Astfel, zeci de mii de oameni, în special din zona de Vest a județului, trebuie să străbată kilometri întregi pentru a beneficia de consultații. «Este din ce în ce mai rău!» avertizează medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Ialomița rămâne fără medici de familie... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 10:55 (4865 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

La vremuri noi, politici noi

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

Angajații Consiliului Județean Ialomița (și șefii acestei instituții!) sunt retribuiți pentru implementarea proiectelor de investiții cu finanțare europeană pe parcursul întregii perioade de implementare. Un calcul neoficial estimează valoarea acestori «prime de implementare» la 3 milioane de lei pentru perioada 2018-2023. Începând cu anul 2022, valoarea acestor prime a fost secretizată. Oficialii Consiliului Județean nu au putut fi contactați pentru a oferi o explicație oficială pentru această decizie.

Rațiunea investițiilor publice pe bani europeni Începând cu anul 2018, Consiliul... [citește_tot_articolul]

2 August 2023, 13:40 (15670 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

Amenzi de 11 mii de lei aplicate pentru modul în care medicii au tratat mama. Poliția a deschis un dosar penal!

Caz șocant la Urziceni, acolo unde o femeie a născut în fața spitalului din oraș, sub privirile nepăsătoare ale personalului medical. La câteva minute de la naștere, mama a fost preluată de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița și transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Bebeluș născut pe trotuar
Din primele informații se pare că femeia s-a prezentat în dimineața zilei de luni, 31 iulie a.c., la Camera de Gardă a Spitalului Municipal Urziceni, fiind în travaliu. Medicii i-ar fi spus că nu au linie de gardă pentru Neonatologie și că nu o pot ajuta... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 16:30 (60878 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Malul lacului Amara a fost igienizat în zona plajelor publice

Malul lacului Amara a fost igienizat în zona plajelor publice

Deși nici anul acesta plajele publice din Amara nu vor fi deschise publicului, administrația locală a făcut primele investiții în noua imagine a lacului. Grație unui acord cu Ministerul Mediului, administrația locală a obținut permisiunea de a igieniza malul lacului. În cadrul acestui proces, malul lacului a fost stabilizat cu pietre de granit, iar fundul lacului a fost curățat în zona plajelor publice. «Vrem ca turiștii să beneficieze de toate condițiile pe care le putem oferi... Acesta este primul pas, iar până la sfârșitul verii 2023 vor fi instalate și pontoanele mobile pe cele două plaje unde se execută lucrări de reabilitare!» a precizat primarul orașului Amara. Reamintim că la acest moment... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 15:10 (26160 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe harta «sărăciei educaționale»

Ialomița, pe harta «sărăciei educaționale»

bonus: Liceele militare, alternativa pentru o carieră de succes

Conform datelor statistice, mai bine de 80% din învățământul liceal din județul Ialomița se desfășoară în cadrul liceelor tehnologice și școlilor profesionale. Un raport al Orga­nizației «Salvați Copiii Româ­nia» arată faptul că unitățile de învățământ nu au capacitatea de a le oferi elevilor educație de calitate și nu pot să-i încurajeze să-și dezvolte aptitudinile sau să se poată integra pe piața muncii. Iar toate aceste deficiențe se văd cu ochiul liber după fiecare sesiune a Bacalaureatului. De la an la an însă, aceste unități caută soluții pentru a-și îmbunătăți oferta educațională.

Învățământul tehnologic, în impas... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 10:55 (3126 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a început procesul de dezinstituționalizare

DGASPC Ialomița a început procesul de dezinstituționalizare

Cel mai mare furnizor de servicii sociale din județ, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a început procesul de dezinstituționalizare pentru persoanele adulte cu handicap. Astfel, vor fi construite centre dedicate acestora și se vor face demersuri în vederea in­serției în fami­liile de care aparțin. Până în 2030, con­form planului, DGASPC Ialomița trebuie să reducă numărul persoa­nelor instituționalizate la 107.

Demers în curs de implementare Dezinstuționalizarea este o măsură legală prin care se încearcă inserția în fa­miliile din care provin a persoanelor... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2023, 12:40 (25204 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Isus, inculpat într-un dosar penal după ce a bătut un polițist din Fierbinți-Târg

Isus, inculpat într-un dosar penal după ce a bătut un polițist din Fierbinți-Târg

Un bărbat pe nume Isus V. este inculpat într-un dosar penal, instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Acesta a fost trimis recent în judecată după ce a bătut un polițist. Surse judiciare susțin faptul că Isus este un client mai vechi al organelor judiciare locale din zona Urziceniului, în trecut fiind anchetat și pentru alte fapte penale.

Se așteaptă soluția instanței Isus V., originar din satul Sitaru, aflat la granița dintre județele Ialomița și Ilfov, și-a vărsat nervii pe un polițist din orașul Fierbinți-Târg. În primăvara anului 2018, Isus se afla... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2023, 13:10 (15721 vizualizări - 6 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: «Cuțitarul» din Gîrbovi

Joi, 13 octombrie, polițiști din Urziceni, în colaborare cu jandarmi au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor de natură a tulbura ordinea și liniștea publică. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:03
(9526 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțitar


Urziceni: La volan cu permisul suspendat

Joi, 13 octombrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru un control de rutină, la Urziceni, un autoturism condus de un bărbat de 40 ani, din Bărbulești. În urma verificării suplimentare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:02
(8492 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Copii de 15 și 16 ani, hoți din locuințe

Doi minori de 15, respectiv 16 ani, au fost prinși de polițiști, miercuri, 12 octombrie, în comuna Maia, în timp ce săreau gardul din curtea unei locuințe. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:59
(10703 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia hoț furt


Gheorghe Doja: Bulgari, vînzători ambulanți de drujbe

Un bulgar de 39 ani a fost oprit în trafic miercuri, 12 octombrie, de către polițiștii din Gheorghe Doja. În urma verificărilor, în habitaclul autoturismului polițiștii au depistat cinci drujbe, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:58
(10042 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furt de fier vechi de la o stație de pompare a apei

Un apel de urgență la 112 alerta miercuri, 12 octombrie, polițiștii Secției Rurale Coșereni despre faptul că un grup de persoane necunoscute furau componentele metalice de la stația dezafectată de pompare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:53
(11643 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări în eliberarea certificatului de atestare fiscală

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost modificată procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, stabilindu-se și un nou model pentru acest document ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:47
(14639 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Absenteismul școlar, în atenția polițiștilor

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Urziceni au acționat miercuri, 12 octombrie, pentru prevenirea delicvenței juvenile și combaterii absenteismului școlar. Acțiunea s-a derulat, între ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:40
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfîrșitul lunii septembrie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7215 persoane, din care 2049 șomeri indemnizați, respectiv 5166 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:32
(10762 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Examen detectivi particulari

În ziua de 2 decembrie 2011, ora 09.00, la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița va avea loc examenul pentru obținerea atestatului de detectiv particular. Astfel, în perioada 1-24 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:27
(14076 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 1450 cartușe de vânătoare, confiscate

Fetești: 1450 cartușe de vînătoare, confiscate

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 11 octombrie a.c., pe linia prevenirii și combaterii braconajului. Astfel, polițiștii au depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:22
(10905 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A furat gardul de la platforma de gunoi!

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au fost sesizați în ziua de 10 octombrie a.c. despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras gardul împrejmuitor de la platforma de gunoi a comunei ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:21
(11487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sărățeni furt


Slobozia: Acțiune a Poliției Rutiere

Efective sporite din cadrul Serviciului Rutier au organizat și desfășurat marți, 11 octombrie a.c., o acțiune pe linia disciplinizării traficului rutier pe raza municipiului Slobozia. Încălcările normelor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 17:18
(11843 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune fiscală și 10 sesizări la Parchet!

În luna septembrie 2011, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 11,15 milioane lei, din care peste 2,67 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 20:11
(12939 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:41
(5082 vizualizări - 0 comentarii)


Traianu: Arestat după ce a violat o bătrînă de 82 ani!

Poliția Slobozia a fost sesizată de către un bărbat din comuna Traianu despre faptul că vecina sa, în vîrstă de 82 ani, a fost agresată și violată de o persoană necunoscută, în noaptea de 8/9 octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:13
(8292 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident produs de neacordarea de prioritate

Luni, 10 octombrie a.c., în jurul orei 14.00, la intersecția bulevardului Matei Basarab cu strada Ialomița, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:11
(8489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Produse contrafăcute la «Sărbătoarea Toamnei»

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat luni, 10 octombrie a.c., în incinta unde se desfășoară «Sărbătoarea Toamnei», eveniment aflat la ediția a II-a. Astfel, polițiștii de investigare a fraudelor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:09
(11228 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: 12 octombrie 2011, Ziua Internațională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale

Prin rezoluțiile nr. 44/236 din 22.12.1989 și nr. 56/195 din 21.01.2002, adoptate de către Adunarea Generală a ONU, s-a stabilit ca, în fiecare an, a doua zi de miercuri a lunii octombrie să fie desemnată ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:03
(11104 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bărbat bătut de 5 tineri pentru un telefon mobil!

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 9 octombrie, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de un bărbat de 38 ani, din Gheorghe Lazăr, despre faptul că a fost agresat de ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 16:09
(10088 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Hoț din mașini, prins în flagrant

Un cetățean a sesizat polițiștii pe numărul de urgență 112 despre faptul că un individ fura bunuri dintr-o mașină parcată în incinta unei societăți comerciale. Deplasîndu-se imediat la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 16:08
(12779 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Slobozia: A comandat 10 centrale termice și le-a «achitat» cu un ordin de plată fals!

Sîmbătă, 8 octombrie, polițiștii au fost sesizați de administratorul unei firme din Slobozia cu privire la faptul că un individ din București, care s-a recomandat ca fiind angajat al unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:39
(9632 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13352 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10797 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15298 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11573 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11153 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11398 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9556 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11006 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...