Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Craterul» cauzat de explozia pungii de gaz de la Amara se extinde!

«Craterul» cauzat de explozia pungii de gaz de la Amara se extinde!

Într-o zi de vineri, 29 august 2025, în jurul orelor 15,00, un apel la numărul de urgență 112 solicita intervenția autorităților pentru ceea ce părea, la prima vedere, o scurgere de gaz în orașul Amara. Era vizată zona Uzinei de Apă din orașul-stațiune, lucrările de forare pentru noi puțuri de apă la Amara fiind cele care ar fi «deranjat» pungile de gaz din zonă... Astfel începea povestea «craterului» cauzat de explozia unei pungi de gaz, Amara intrând în atenția opiniei publice la nivel național.

 

Povestea «craterului»... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2026, 16:20 (4657 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mamele minore, un fenomen care ia amploare și în Ialomița

Mamele minore, un fenomen care ia amploare și în Ialomița

O analiză a Organizației «Salvați Copiii» România evidențiază faptul că feno­menul mamelor minore este încă pre­zent în Ialomița. În perioada 2024-2025, peste 300 de tinere sub 18 ani au devenit mame, potrivit experților. «Salvați Copiii» România atrage atenția cu privire la importanța introducerii în programele școlare a unor cursuri dedicate educației sexuale.

 

Statistică îngrijorătoare Tinerele sub 18 ani care devin mame reprezintă o problemă care trenează de ani buni și în Ialomița, însă... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2026, 12:10 (1277 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene au risipit milioane de lei pe stații de tratare a apei ineficiente

Pericolul vine de la robinet

Primăriile ialomițene au risipit milioane de lei pe stații de tratare a apei ineficiente

În anii de dinaintea aderării României la Uniunea Europeană și post aderare, primăriile din Ialomița au realizat zeci de proiecte de amenajare a sta­țiilor de tratare. Valoarea acestor investiții este de ordinul a milioane de lei, însă ceea ce contează este faptul că nici în prezent acestea nu sunt funcționale. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată într-un raport oficial faptul că niciuna dintre loca­litățile din județ nu poate oferi apă potabilă din cauza «deficiențelor de tratare». O analiză a rapoartelor întoc­mite în perioada 2019-2025 arată faptul că, anual, DSP Ialomița a precizat aceste aspecte fără a fi adoptată... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2026, 07:55 (2829 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

3 MILIOANE DE EURO pentru dezvoltarea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

3 MILIOANE DE EURO pentru dezvoltarea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Liceul Tehnologic «Ale­xandru Ioan Cuza» a dat publicității informații despre proiectele cu finanțare europeană pe care unitatea de învăță­mânt le implementează. În total vorbim despre 7 proiecte educaționale a căror valoare este de 3 milioane de euro. «Uniunea Europeană a ajutat această școală să se dezvolte!» sus­ține prof. Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia.

 

Investiție în Educație Proiectele educaționale finanțate de Uniunea Europeană la Liceul Tehnologic «... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2026, 10:10 (2372 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acte de cruzime asupra animalelor, reclamate în satul Patru Frați

Acte de cruzime asupra animalelor, reclamate în satul Patru Frați

O sesizare înaintată redacției ziarului nostru arată cum câinii fără stăpân sunt legați cu sârmă de arborii dintr-o zonă părăsită din localitatea ialomițeană Patru Frați. Deși situația fost adusă și în atenția autorităților locale, reprezentanții Primăriei Adâncata, în administrarea căreia se află satul Patru Frați, susțin că nu au descoperit nimic neobișnuit în zona unde au fost găsite animalele legate cu sârmă de copaci. Persoanele care au transmis sesizarea ziarului nostru cer Poliției Animalelor să intervină.

 

Situație revoltătoare la Patru Frați... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2026, 09:55 (4955 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Anchetă penală la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Surse din cadrul IPJ Ialomița au confirmat faptul că ofițerii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice adună probe pentru a constitui un dosar penal ce are ca obiect presupuse fapte de «fals și uz de fals» și de «abuz în serviciu» ce ar viza slaba coordonare a activității de management din cadrul Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg. Atât Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, cât și Ministerul Educației au făcut misiuni de audit pentru a descoperi cum au fost cheltuite fondurile publice de care unitatea de învățământ a beneficiat.

 

Audit la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2026, 12:15 (6170 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Lipsa de personal» și «supraaglomerarea», probleme greu de rezolvat la Penitenciarul Slobozia

În 2025

«Lipsa de personal» și «supraaglomerarea», probleme greu de rezolvat la Penitenciarul Slobozia

În 2025, cele mai mari vulnerabilități ale Penitenciarului Slo­bozia rămân «supraaglome­rarea din spațiile de detenție» și «lipsa de personal». Pe de altă parte, instituția a făcut demersuri pentru atragerea fondurilor europene. Astfel au fost derulate primele demersuri pentru implemen­tarea unui proiect prin care să se asigure energia electrică necesară funcționării și din surse proprii.

 

Energie din surse regenerabile la Penitenciarul Slobozia Pentru a reduce costurile pentru energia electrică, administrația Penitenciarului Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2026, 08:05 (5398 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un nou Program dedicat bolilor rare, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un nou Program dedicat bolilor rare, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cel mai mare spital din județul Ialomița face demersuri instituționale pentru includerea într-un nou Program Național dedicat bolilor rare. Este vorba despre obținerea de acces la tratamentul ce se administrează persoanelor diagnosticate cu «purpură trombocitopeică idiopatică». Unitatea medicală solicită sprijinul pentru a asigura continuitate în vederea accesării tratamentului de către pacienții pe care îi are în evidență. Lunar, pentru medicație spitalul Slobozia cheltuie 6000 de lei/pacient.

 

Sprijin instituțional pentru pacienți Programul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2026, 12:40 (2859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Condamnare cu executare a Judecătoriei Fetești în cazul unui medic agresat de pacient

Premieră în justiția din România

Condamnare cu executare a Judecătoriei Fetești în cazul unui medic agresat de pacient

Judecătoria Fetești s-a pronunțat, ca primă instanță, în dosarul medicului Ioana Emilia Costandache, agresată de un pacient la Camera de Gardă a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Judecătorii din Fetești l-au condamnat pe agresor la o pedeapsă cu executare, fiind pentru prima dată când un caz de agresiune asupra unui cadru medical este sancționat printr-o astfel de sentință. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Tribunalul Ialomița.

 

Agresată pentru că a vrut să-i salveze viața În vara anului 2022, î... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2026, 07:50 (4973 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii din 20 de școli boicotează simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat

Se întâmplă în Ialomița

Profesorii din 20 de școli boicotează simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat

20 de unități de învățământ din Ialomița au decis să nu organizeze simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat, ca urmare a pro­testelor profesorilor. Cadrele didactice au decis să renunțe la organizarea acestor testări preliminarii, nemulțumite de măsurile de austeritate impuse de Guvernul României și care afectează buna desfășurare a activității educative.

 

Profesorii, din nou revoltați Ceea ce-i nemulțumește pe profesorii din Ialomița are legătură cu modificările aduse nor­melor didactice, dar și cu modalitatea de plată a orelor suplimentare... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2026, 10:10 (30194 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6276 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale

În 2026

Slobozia va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale

Ministerul Educației a făcut publică lista orașelor din țară care vor organiza etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Pe listă a fost trecut și municipiul Slobozia. Reșe­dința județului Ialomița va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale.

 

Olimpiadă Națională, la Slobozia A devenit deja o tradiție ca reședința județului Ialomița să fie inclusă pe lista orașelor din țară care organizează fazele naționale ale olimpiadelor școlare. Anul trecut, de exemplu, Slobozia a găzduit fazele naționale ale Olimpiadelor de Fizică, Pedagogie-Psihologie, Religie și... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 12:25 (3682 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Organizația civică «Geek for Democracy» a reali­zat o analiză privind modul în care administrațiile locale din Ialomița cheltuie fondurile publice. Datele arată că, în majoritatea cazurilor, sumele sunt cheltuite pentru plata «indemnizațiilor de invaliditate». Anul trecut, la nivelul județului Ialomița, indemnizațiile plătite direct din bugetele administrațiilor locale au depășit 200 mi­lioane de lei.

 

Bani publici pentru Asistență Socială Analiza pe care reprezentanții platformei «Geek for Democracy» au... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 07:55 (3377 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Primăria Municipiului Fetești a fost notificată de Consiliul Județean Ialomița în vede­rea încheierii unui parteneriat ce ar asigura fondurile necesare implementării unui proiect cu finanțare europeană dedicat agri­culturii ecologice. Acest proiect are capacitatea de a oferi fermierilor sprijin de dezvoltare și acces la mo­dele cooperative în acest domeniu.

 

Proiect conceput în Franța, implementat și în Ialomița Proiectul este inițiat de o comunitate urbană din Franța, în cadrul apelului «Horizon Europe-Farm2Fork», dedicat... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2026, 09:55 (3616 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Aflat în subordinea Consiliului Local Țăndărei, Complexul de Servicii Sociale din oraș a făcut demersuri pe tot parcursul anului trecut pentru a veni în sprijinul vârstnicilor din comunitate. Cu o capacitate de 35 de locuri, Centrul a fost alături de toți beneficiarii săi.

 

Servicii sociale pentru persoanele în vârstă, la Țăndărei «Pe parcursul anului 2025, instituția de asistență socială, cu o capacitate de 35 (treizeci și cinci) locuri, a furnizat ser­vicii sociale specifice unui cămin pentru persoane vârstnice» susțin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2026, 10:25 (2867 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Urban SA Slobozia atrage atenția asupra transformării «subsolurilor» în «gropi de gunoi»

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Public, Urban SA Slobozia, cel mai mare operator de apă și canalizare din Ialomița, atrage atenția asupra «subsolurilor» de bloc, transformate de slobozeni în «gropi de gunoi». «În mod constant, echipele Urban găsesc în subsoluri ambalaje din sticlă și PET, capace de toaletă, găleți, mobilier, materiale textile, moloz și resturi din renovări. În instalațiile sanitare sunt aruncate șervețele umede, pampers, absorbante și bețișoare de urechi, iar lista cu obiecte care NU au voie să fie aruncate în grupurile sanitare poate continua!» se precizează într-un comunicat al Urban SA Slobozia. Mai mult, reprezentanții Urban SA Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 12:20 (2451 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Amenințate cu retrogradarea sau comasarea, liceele tehnologice din Ialomița fac eforturi pentru a-și menține personalitatea juridică. Astfel, unitățile de învățământ și-au îndreptat atenția către clasele destinate «învățământului cu frecvență redusă» sau «seral». Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că alegerea nu este deloc întâmplătoare în condițiile în care foarte mulți oameni aleg să revină la școală chiar și la 15 ani distanță de la momentul în care au ales să nu mai frecventeze.

 

«Învățământul cu frecvență redusă», o soluție de avarie... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 12:15 (3436 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a dat publicității Raportul activității desfășurată atât de instituție, cât și de cele trei unități subordonate, în anul 2025. Documentul arată încă o dată faptul că cele patru Parchete din Ialomița sunt încărcate de dosare, în timp ce numărul pro­curorilor care profesează în cadrul lor este tot mai redus. Fără o politică de resurse umane coerentă a Consiliului Superior al Magistraturii și Parchetului General, accesul la Justiție, din perspectiva răspunderii penale, va rămâne viciat pentru că, în lipsa magistraților, soluționarea anchetelor va fi amânată la nesfârșit.

... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 08:10 (2785 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Centrul pentru persoane vârstnice Movila» și «Centrul de Zi „Prosocial“ Slobozia»

Ședința Consiliului Județean Ialomița

«Centrul pentru persoane vârstnice Movila» și «Centrul de Zi „Prosocial“ Slobozia»

Ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița de joi, 26 februarie 2026, a supus atenției celor prezenți a câtorva proiecte de hotărâri ce demonstrează aplecarea conducerii județene asupra componentei «sociale» la nivel local, proiectele de anvergură ale instituției fiind dezbătute în cadrul ședinței. Astfel, «Planul anual de acțiune privind serviciile sociale administrate și finanțate din bugetul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2026», «aprobarea devizului general și a indicatorilor tehnico-economici actualizați, faza execuție lucrări, pentru obiectivul de investiții „Centrul pentru persoane vârstnice Movila“ al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița»... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2026, 12:35 (2749 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Tarife mai mici pentru tarabele din Bazarul Municipal și Piața Agroalimentară

Slobozia: Tarife mai mici pentru tarabele din Bazarul Municipal și Piața Agroalimentară

Gradul de ocupare al Bazarului Municipal a scăzut semnificativ din cauza tarifelor de închiriere prea mari pentru tarabe impuse de Servicii Publice Slobozia SRL. Pe cale de consecință, societatea aflată în subordinea municipalității a decis să diminueze tarifele practicate. O decizie similară a fost adoptată și în cazul tarabelor din Piața Agro­alimentară Slobozia. În mod surprinzător, supermarketurile care au închiriat spațiile pe care Servicii Publice Slobozia SRL le deține la nivelul orașului sunt de 3 ori mai mici decât cele impuse comer­cianților din Bazarul Municipal sau Piața Agroalimentară. Oficialii societății dau vina pe managementul deficitar... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2026, 08:20 (4604 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Joi, 11 iunie 2015, începînd cu orele 8,00, la Stadionul Municipal din Slobozia se va desfășura faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 16:15
(10803 vizualizări - 0 comentarii)


George Enescu, comemorat la Slobozia

Vineri, 12 iunie 2015, orele 10,00, în cadrul Parteneriatului Cultural dintre Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc, la Filiala «MB20» a Bibliotecii ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2015, 14:10
(4264 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare fraudă

Avînd în vedere sesizările cetățenilor privind seria de mesaje primite pe e-mail în legătură cu plata unei așa zise taxe anuale de 278 lei (de la adresa de e-mail [email protected] ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 17:05
(3936 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu de alarmare la fostul Combinat Chimic

Miercuri, 10 iunie a.c, începînd cu orele 10,00, urmează să se desfășoare un exercițiu de testare a planului de urgență externă al SC Chemgas Holding Corporation SRL Slobozia. Tema acestui exercițiu o reprezintă ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 15:25
(5654 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoția 2015

Avînd în vedere că anul școlar 2014-2015 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2015 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 14:50
(3809 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, 5 răniți

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Astfel, sîmbătă, 6 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 13:35
(3319 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Elevi în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Șase elevi ai școlilor militare de subofițeri jandarmi se află în practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Atfel, în perioada 8 iunie-17 iulie a.c., șase elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 12:15
(3439 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Debite către buget de peste 56 milioane de lei la finele lunii mai 2015

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului, arieratele bugetare rămase de recuperat la data de 31 mai 2015 erau în sumă de peste 56 milioane de lei. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2015, 11:05
(5709 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

Intervenție în forță a pompierilor în curtea Trans Oil Țăndărei

3 mașini dotate cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD au intervenit în noaptea de joi spre vineri, 4/5 iunie 2015, în curtea fostei fabrici de ulei Ultex din Țăndărei, actuală Trans Oil. Militarii ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2015, 02:05
(11374 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Bătrînă de 89 de ani, lovită de un autoturism

Marți, 2 iunie 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Cosîmbești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 28 de ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 18:10
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Permis de conducere fals

Polițiștii au oprit marți, 2 iunie 2015, pentru control, pe raza municipiului Fetești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Tînărului i-au fost solicitate actele de identitate și documentele ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 15:20
(6423 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Percheziții la hoții de curent

În dimineața zilei de miercuri, 3 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 15 percheziții la persoane bănuite de furt de energie electrică și de instalații de transport ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2015, 11:25
(10103 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Dridu și Amara

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 31 mai a.c, la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Dridu. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de supraîncălzirea unei sobe ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2015, 18:40
(4459 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Amara incendiu


Predare de comandă la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Vineri, 29 mai 2015, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a avut loc ceremonialul militar ocazionat de predarea-primirea comenzii și a Drapelului de Luptă al Unității. În prezența generalului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 19:10
(7170 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte Cargill România în Ialomița

Proiecte Cargill România în Ialomița

Cargill România a implementat două proiecte de responsabilitate socială în Ograda și Colelia, ca parte a angajamentului de a sprijini educația în zonele unde compania își desfășoară activitatea. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 18:25
(6182 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Măsuri de ordine și siguranță publică în minivacanța de Rusalii

Jandarmii ialomițeni vor asigura, în perioada 30 mai-1 iunie 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de zilele comunelor Sudiți, Smirna, Grivița ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2015, 17:10
(4018 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița Rusalii


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina

Miercuri, 27 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că, în afara localității Coșereni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia verificărilor efectuate, s ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 17:15
(8108 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La volan, fără permis

Polițiștii au oprit, pe raza comunei Bărbulești, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 66 de ani, din Urziceni. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii au stabilit că bărbatul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 16:05
(2953 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: O persoană a fost rănită în urma unui accident rutier

Un bărbat, în vîrstă de 38 de ani, a fost rănit în dimineața zilei de joi, 28 mai 2015, după ce autotrenul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și a ieșit în decor. Evenimentul s-a produs pe ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 15:40
(3724 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de 15000 de lei

Mircuri, 27 mai a.c., polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2015, 13:15
(7309 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Primirea cererilor de plată pentru subvenții

Începînd cu data de 26 mai 2015, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita va prelua toate cererile de plată ale fermierilor, inclusiv pe suport de hîrtie. Cererile astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 20:15
(3966 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 36 de ani, din Alexeni, care a traversat strada prin loc nepermis a fost victima unui accident rutier. Acesta a fost lovit de mașina unui șofer de 22 de ani. Bărbatul rănit a ajuns la spital ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 16:25
(5484 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


10 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Pe data de 30 mai, structurile din toată țara ale Direcției Generale Anticorupție serbează 10 ani de la înființarea instituției. La nivelul județului nostru, această entitate este reprezentată de Serviciul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 14:35
(7047 vizualizări - 0 comentarii)


Cargill, alături de copiii din Colelia

La începutul acestei săptămîni, Cargill a demarat o nouă acțiune în cadrul campaniilor de susținere ale comunităților unde compania își desfășoară activitatea. Luni, 26 mai 2015, reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 13:05
(6622 vizualizări - 1 comentariu)


Cercetările în dosarul «Art» s-au finalizat. Primarul Alexandru Stoica și trei subordonați au fost trimiși în judecată!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul «Art» și au dispus trimiterea cazului spre judecare. Inculpații acestei anchete sînt Alexandru Stoica, primarul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 12:40
(8441 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni Buzău: Doi tineri bănuiți de proxenetism, reținuți de polițiști

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității, împreună cu luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat percheziții domicilare la locuințele a două ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 14:40
(6411 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați de 27, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Cei în cauză au ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 12:20
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi vitezomani, sancționați

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 11:10
(3417 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AMZ SRL Slobozia
angajează șoferi profesioniști
condiții
-posesori permis categ. C+E
-cel puțin 1 an experiență
-deținători atestat de marfă
-fișă medicală și
aviz psihologic valabile
Constituie avantaj cunoștințe
de mecanică și întreținere camioane

Se oferă un loc de muncă stabil
și salariu atractiv

Pentru detalii sunați la
tel. 0724/000.595
adresa e-mail [email protected]

22 Mai 2015, 19:45


25 mai, Ziua Jandarmilor Ialomițeni

Luni, 25 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îmbracă strai de sărbătoare, trăind efervescența festivităților dedicate Zilei Unității. «A 120-a aniversare a drumului nostru de continuitate în ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2015, 17:50
(5917 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...