Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

La Slobozia

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

bonus: Câine împușcat intenționat, anchetă în așteptare

Mai mulți voluntari și organizații nonguvernamentale care militează pentru drepturile animalelor au atras atenția în spațiu public referitor la intenția autorităților din Slobozia de a eutanasia o parte a câinilor fără stăpân din Adăpostul de Câini Comunitari Slobozia. Patrupedele au fost salvate printr-o campanie masivă de adopții, desfășurată pe parcursul a două săptămâni. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public din Slobozia și-au motivat decizia din cauza supraaglomerării adăpostului. Mai mult, aceștia atrag atenția că este nevoie de campanii de sterilizare și recomandă cetățenilor, în special din mediul rural, să nu mai lase animalele... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 12:20 (6096 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

În 2025

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

Bilanțul Tribunalului Ia­lo­mița și al celor trei instanțe subordonate, Judecătoriile Slobo­zia, Urziceni și Fetești, arată că anul trecut magistrații au avut de soluționat peste 42 mii de dosare. Aceștia au reușit să emită hotărâri jude­cătorești doar pentru jumătate dintre acestea, potrivit datelor oficiale. Cele mai multe cauze s-au aflat pe rolul Judecătoriei Slobozia.

 

Date din activitatea instanțelor Raportul de activitate pentru anul 2025 al Tribunalului Ialo­mița și al celor trei Judecătorii, Slobozia, Urziceni și Fetești, arată că cele patru... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 07:55 (1285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2807 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

bonus: Notificări ale Poliției Rutiere din cauza stării drumurilor județene

Cu o rețea de străzi care se întinde pe 95 de km, Slobozia trebuie să facă demersuri pentru întreținerea lor. Datele oficiale obținute de reporterii Independent arată că aproape jumătate din lungimea totală a arterelor de circulație are nevoie de reparații. Administrația locală se bazează doar pe sprijinul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, insuficient capacitată pentru a putea repara străzile pe care circulăm zi de zi.

 

Zeci de kilometri de străzi, sute de gropi Documentele oficiale consultate... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 08:05 (2094 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene tratează cu indiferență «Statutul Elevului»

Școlile ialomițene tratează cu indiferență «Statutul Elevului»

Adoptat oficial în urmă cu 10 ani, «Statutul Elevului» este un document care stabilește drepturi și obligații pentru elevii care merg la școală și responsabilități pentru unitățile de învățământ față de susținerea și dezvoltarea interesului elevilor pentru Educație. Pe baza unor chestionare, Consiliul Județean al Elevilor Ialomița obține și di­seminează informații cu privire la modul în care atât elevii, cât și instituțiile de învățământ respectă «Statutul Elevului». Potrivit unui Raport oficial al acestei entități, șco­lile din județ mai au de lucrat în ceea ce privește asumarea prevederilor pe care le impune... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2026, 12:20 (2592 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de tineri din Slobozia rămân fără terenurile acordate gratuit pentru construcția de locuințe

Zeci de tineri din Slobozia rămân fără terenurile acordate gratuit pentru construcția de locuințe

bonus: Se actualizează valoarea chiriilor pentru locuințele ANL

Anunțată încă de anul trecut, decizia Primăriei Slobozia de a retrage dreptul de folosință acordat tinerilor care au concesionat terenurile puse la dispoziție cu titlu gratuit, în baza Legii 15/2003, va fi pusă în practică. În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia ce se va desfășura joi, 26 februarie 2026, aleșii locali vor vota pentru retragerea acestui drept, fiind promovate mai multe inițiative în acest sens. Municipalitatea și-a motivat decizia prin faptul că tinerii care au primit terenurile nu au făcut demersurile necesare pentru ridicarea construcțiilor.

 

Primăria a decis în favoarea retragerii terenurilor... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2026, 07:55 (38525 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Sală de sport transformată în sală de forță la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Cu voie de la becul lui Iuksel

Sală de sport transformată în sală de forță la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Primăria din Fierbinți-Târg este acuzată că a transformat sala de sport al Liceului Tehnologic din oraș în sală de forță. Administrația locală a dat în folosință obiectivul, reabilitat cu bani europeni și din bugetul localității, unei societăți private care, în prezent, desfășoară o astfel de afacere. Ceea ce-i nemul­țumește pe cetățeni este faptul că intrarea în respectiva sală se face contracost, deși este un bun al comunității și ar trebui utilizat în mod gratuit, mai ales de către elevi. Administrația locală vine la rându-i cu precizări, explicând faptul că «se lucrează la un Regulament al sălii de sport».

 ... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2026, 10:20 (5922 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Detalii din ancheta «CAR Învățământ Slobozia»: Două entități financiare-nebancare, prejudiciu de 49 milioane de lei!

Detalii din ancheta «CAR Învățământ Slobozia»: Două entități financiare-nebancare, prejudiciu de 49 milioane de lei!

În așteptarea unei soluții din partea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București în ancheta «CAR Învățământ Slobozia», reporterii ziarului nostru au reușit să intre în posesia plângerii penale depusă la dosarul penal de către Asociația «CAR Învățământ Slobozia», o altă entitate financiară care, potri­vit documentului, a funcționat în paralel cu ceea ce păgubiții știau că este «CAR Învățământ Slobozia». Informațiile care se regăsesc în actul oficial transmis redacției ziarului nostru arată faptul că faptele reclamate și anchetate de procurori s-au produs prin sentințe judecătorești... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 15:20 (5333 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionarea terenurilor agricole, afacerea «ratată» a Consiliului Județean Ialomița

Venituri lipsă de peste 2 milioane de euro pentru perioada 2024-2026

Concesionarea terenurilor agricole, afacerea «ratată» a Consiliului Județean Ialomița

Terenurile agricole aflate în patrimoniul Consiliului Județean Ialomița, cele aproape 9000 de hectare, reprezintă în prezent o mare problemă pentru instituție. Actual, cel puțin 2000 de hectare, suprafețe aflate în extravilanul localităților Giurgeni și Vlădeni, sunt neconcesio­nate, firmele concesionare câștigătoare a unor licitații publice renunțând la exploatarea terenurilor și obligând astfel Consiliul Județean Ialomița să se îndrepte spre executarea silită pentru recuperarea redevențelor datorate. Încă de la finele anului 2025 s-au constatat disfuncționalități în încasarea sumelor datorate, instituția județeană acționâ... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2026, 09:50 (3848 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operatorul Ecoaqua Călărași poate continua investițiile inițiate și în județul Ialomița

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Operatorul Ecoaqua Călărași poate continua investițiile inițiate și în județul Ialomița

Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat definitiv în procesul intentat de operatorul Ecoaqua Călărași împotriva Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene. Curtea Supremă a dat dreptate societății și obligă MIPE să ramburseze cele două solicitări care valorează 13,107 milioane de lei. Decizia instanței este definitivă și dă undă verde pentru continuarea proiectului de investiții în infrastructura de apă și canalizare ce vizează 31 de localități din județul Călărași și alte 7 din județul Ialomița. Valoarea întregii investiții este de aproape 401 milioane de euro.

 

Proiect blocat din cauza unui litigiu... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2026, 09:20 (3818 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni au sancționat peste 57 mii de șoferi pentru încălcarea Codului Rutier

Polițiștii ialomițeni au sancționat peste 57 mii de șoferi pentru încălcarea Codului Rutier

Activitățile preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni pe parcursul anului 2025, pe șoselele din județ, au generat o creștere a sancțiu­nilor contravenționale aplicate șoferilor certați cu regulile de circulație. Într-o statistică oficială a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se arată că, anul trecut, oamenii legii au aplicat peste 57 mii de sancțiuni contravenționale pentru încălca­rea Codului Rutier. Lipsa centurilor de siguranță, vorbitul la telefon în timpul deplasării sau neacordarea de prioritate au fost principalele abateri care au ge­nerat aceste sancțiuni.

 

Polițiștii ialomițeni, la datorie pe șoselele din județ... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2026, 10:10 (23986 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri naționale și județene închise din cauza condițiilor meteo

Cod Galben de viscol și ninsori în județul Ialomița

Drumuri naționale și județene închise din cauza condițiilor meteo

UPDATE Restricții de circulație, pentru camioane, pe DN2C Slobozia-Grivița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că mai multe drumuri județene și naționale au fost închise din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. Ialomița este în continuare sub efectele avertizării meteo Cod Galben de viscol și ninsori, transmisă de Administrația Națională de Meteorologie. 


Drumuri cu circulație închisă 

Potrivit IPJ Ialomița, la ora 07,00, în județul Ialomița au fost închise următoarele drumuri:

- DN21A Țăndărei-limită județul Brăila

- DJ213 Chirana-limită cu județul Brăila... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2026, 07:20 (4665 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe locul II la nivel național privind «mortalitatea infantilă»

Ialomița, pe locul II la nivel național privind «mortalitatea infantilă»

O analiză a Organizației «Salvați Copiii», pe baza informațiilor furnizate de Institutul Național de Statistică, plasează județul Ialomița pe locul al doilea la nivel național în ceea ce privește «mortalitatea infantilă». Lipsa accesului la servicii medicale prin care sarcinile să fie monitorizate pentru depistarea problemelor medicale reprezintă una dintre cauzele majore ale acestui fenomen.

 

Statistică îngrijorătoare Analiza ratei «mortalității infantile» a fost efectuată de Organizația «Salvați Copiii» România... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2026, 10:15 (1969 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Probleme de mediu, sancționate cu 6 milioane de lei de Garda de Mediu Ialomița

Probleme de mediu, sancționate cu 6 milioane de lei de Garda de Mediu Ialomița

Într-o comunicare oficială, Garda de Mediu Ialomița face un bilanț al activității de control pe care a realizat-o anul trecut. Potrivit instituției, valoarea sancți­unilor aplicate a fost de 6 milioane de lei. În toate cazurile a fost vorba despre nerespectarea legislației în legătură cu protecția mediului înconjurător.

 

Depozitarea deșeurilor neconforme, ținta comisarilor Gărzii de Mediu Ialomița În 2025, fie din oficiu, fie în baza sesizărilor primite din partea cetățenilor, Garda de Mediu Ialomița a efectuat peste 700 acțiuni de control... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2026, 12:05 (4441 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cea mai scăzută rată de promovare la examenul pentru obținerea permisului auto

În 2025

Ialomița, printre județele cu cea mai scăzută rată de promovare la examenul pentru obținerea permisului auto

O statistică a Serviciului Regim Permise și Înmatri­culări Ialomița arată că nu­mărul candidaților care au susținut cele două probe ale examenului pentru obținerea permisului de conducere se menține scăzut. În 2025, peste 17 mii de candidați au fost examinați la probele teoretică și practică, reușind să le promoveze puțin peste 8 mii dintre aceștia.

 

Mii de candidați, puțini promovați Cele două probe ale examenului pentru obținerea permisului auto au fost susținute de peste 17 mii de candidați, în 2025, la nivelul județului Ialomița. Statistica arată... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2026, 08:05 (10151 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Circulație restricționată pe mai multe drumuri naționale, două localități fără curent electric

Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița

Circulație restricționată pe mai multe drumuri naționale, două localități fără curent electric

UPDATE Oameni blocați în zăpadă, ajutați de un polițist

Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, la acest moment, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, circulația rutieră a fost restricționată pe 5 drumuri naționale. De asemenea, două localități din județ sunt fără curent electric. 

 

Drumuri cu circulație restricționată ISU Ialomița informează că circulația este restricționată pentru autovehiculele cu masa totală maxim autorizată mai mare de 7,5 tone pe DN1D (Urziceni-limită cu județul Prahova), DN2 (Urziceni-limită cu județul Ilfov) și... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2026, 11:25 (5312 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat peste 54 mii de apeluri non-urgente la 112

În 2025

Ialomița a înregistrat peste 54 mii de apeluri non-urgente la 112

O statistică a Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) arată că, în 2025, în Ialomița s-au înregistrat peste 125 mii de apeluri la numărul de urgență 112. Dintre acestea, peste 54 mii de apeluri au fost non-urgente. În această categorie intră și apelarea abuzivă a numărului 112. Datele arată că mai bine de 10% dintre apelurile non-ur­gente au fost «false».

 

Apeluri nejustificate la numărul de urgență 112 În 2025, Serviciul de Telecomunicații Speciale a înregistrat peste 125 mii de apeluri la numărul de urgență 112. Operatorii... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2026, 11:20 (2012 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Aer poluat la Ciulnița. Depășiri ale nivelului de hidrogen sulfurat!

Aer poluat la Ciulnița. Depășiri ale nivelului de hidrogen sulfurat!

Joi, 12 februarie 2026, autoritățile de mediu au reluat monitorizarea calității aerului în comuna Ciulnița, după ce mai mulți localnici au reclamat din nou un miros înțepător specific hidrogenului sulfurat. Potrivit Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), primele măsurători, din perioada 21.01-03.02.2026, au indicat în mai multe cazuri depășirea valorilor medii ale concentrației maxime admise pentru hidrogenul sulfurat. Drept urmare, autolaboratorul Direcției Județene de Mediu Călărași, din cadrul Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), a reluat activitatea de monitorizare în zona cartierului nou din comuna Ciulnița.

 ... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2026, 07:40 (5125 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Școlile profesionale din Ialomița se transformă în licee tehnologice

Din anul școlar 2026-2027

Școlile profesionale din Ialomița se transformă în licee tehnologice

Reorganizarea învățământului profesional propusă de Ministerul Educației, din anul școlar 2026-2027, a intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Conform informațiilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, toate cele 5 școli profesionale din județ vor fi transformate în licee tehnologice.

 

Modificări legislative În 2025, Legea Educației s-a modificat astfel încât să nu mai existe școli profesionale și licee tehnologice, ci doar un singur tip de unitate de învățământ tehnologic. Astfel, Ministerul Educației... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2026, 10:40 (5854 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Trimiși în judecată pentru «omor» după jumătate de an

Decizie a Parchetului Județean Ialomița

Trimiși în judecată pentru «omor» după jumătate de an

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată patru inculpați sub acuzația de «omor», fiind reținută forma agravantă a faptei, respectiv, «violența în familie». Trimiterea în judecată este o etapă procesuală care anunță încheierea urmăririi penale, demers pentru care anchetatorii ialomițeni au avut nevoie de aproape 6 luni pentru a lămuri întreaga situație de fapt.

 

Inculpați deferiți justiției Potrivit comunicărilor oficiale, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2026, 17:20 (2053 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Doi bărbați sînt cercetați penal pentru că au condus, băuți bine, propriile vehicule. Aceștia au fost depistați de polițiștii ialomițeni în acest week-end, unul dintre șoferi neavînd permis.
Astfel primul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 15:23
(15805 vizualizări - 0 comentarii)


68,7 milioane de lei, sprijin pentru autoritățile locale

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Administrației și Internelor, alocarea sumei de 68,7 milioane de lei pentru sprijinirea autorităților locale, a anunțat purtătorul de cuvînt al Guvernului ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:52
(12208 vizualizări - 0 comentarii)


Sfârșit de săptămână însângerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Sfîrșit de săptămînă însîngerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Trei persoane și-au pierdut viața și alte opt au fost rănite în urma a 5 accidente rutiere produse în acest week-end pe arterele județului. Cele trei persoane decedate erau pietoni și s-au angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:45
(13012 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doar 51 de locuri de muncă vacante

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 51 de locuri de muncă. Dintre acestea, 11 sînt pentru absovenții cu studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:42
(12563 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

În noaptea de vineri spre sîmbătă, în baza unui plan de acțiune, 19/20 noiembrie a.c., polițiști din cadrul IGP și IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai AVPS Vulturul, AVPS Acvila București precum ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:36
(17130 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectul Teculescu mulțumește autorităților

Printr-un comunicat de presă, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a ținut să mulțumească tuturor autorităților și reprezentanților instituțiilor pentru «profesionalismul» dovedit în gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:34
(11202 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A intrat cu mașina în pod

Sîmbătă, 20 noiembrie, la Sărățeni, un autoturism a intrat într-un pod. Surprinzător, în urma impactului deosebit de violent nu s-au înregistrat victime, însă mașina a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:24
(11724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi elevi chiulangii, prinși de polițiști

Miercuri, 17 noiembrie, timp de două ore, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune preventivă în apropierea unităților de învățămînt din municipiu. În plus, în cadrul acțiunilor au fost verificate localurile ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12322 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Beat la volan a provocat un accident

A băut și apoi a plecat cu mașina. Și de parcă asta nu ar fi fost de ajuns, șoferul a vrut să-și etaleze pe străzile din Fetești și calitățile de vitezoman. Sfîrșitul a fost un accident rutier.
S-a întîmplat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12885 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la cîntar!

Slobozenii furați la cîntar în Piața Agroalimentară din localitate au luat atitudine! Sătui să fie înșelați de comerciați, oamenii au sesizat Poliția Municipală, în speranța sancționării agenților economici ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:53
(11852 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Atelier Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați»

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au inaugurat miercuri, 17 noiembrie, «Atelierul Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați». Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 17:21
(13196 vizualizări - 0 comentarii)


Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Două grupe de preșcolari ai Grădiniței «Junior» s-au alăturat campaniei pentru sprijinirea familiilor defavorizate, denumită strategic «Săptămîna legumelor donate». Acțiunea, cuprinsă în planul de activități ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 07:22
(12389 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:37
(7779 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:11
(8515 vizualizări - 0 comentarii)


Evaziunea din panificație, în vizorul Gărzii Financiare

La jumătatea săptămînii trecute, joi, 11 noiembrie, Garda Financiară Secția Ialomița a demarat o serie de controale avînd ca obiectiv diminuarea evaziunii fiscale pe linia producerii și comercializării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:05
(16646 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii în lanț

Aproximativ 15 ha de vegetație uscată au fost cuprinse de flăcări în după-amiaza zilei luni, 15 noiembrie, în apropierea gării din localitatea Platonești. Potrivit declarațiilor autorităților, cauza probabilă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:00
(13222 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți cu mandate, prinși la Fetești și Slobozia

Sîmbătă, 13 noiembrie a.c., ofițeri din cadrul Poliției Fetești au identificat un bărbat, de 28 de ani, din localitatea Stelnica, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:57
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fosfat de fier de contrabandă

Vineri, 12 noiembrie a.c., în urma unui control efectuat de polițiștii din Urziceni, împreună cu comisarii Gărzii de Mediu, la o societatea comercială cu sediul în municipiu, au fost identificați 151 saci ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:56
(14455 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiunea RIPOSTA, la final

30 infractori prinși, 3 reținuți și 360 de sancțiuni contravenționale aplicate. Acestea sînt rezultatele acțiunii RIPOSTA desfășurată în sistem integrat, în perioada 11-13 noiembrie a.c ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:54
(12838 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM, în Ialomița sînt vacante 60 locuri de muncă. Cele mai multe, 27, sînt cele pentru muncitori calificați, la mare căutare fiind șoferii și confecționerii. Alte 20 de locuri de muncă sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:35
(14470 vizualizări - 0 comentarii)


Cadavrul unei femei, scos din Ialomița de pompieri

Pompierii ialomițeni au scos cadavrul unei femei din apele rîului Ialomița. Operațiunea de salvare s-a desfășurat sîmbătă, 13 noiembrie, după ce un cetățean a alertat pompierii. Bărbatul aflat în treacăt ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:06
(11624 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înecat Ialomița


Anunț angajare

Salon de masaj erotic din Constanța angajează fete cu aspect fizic plăcut, cu sau fără experiență, cu vîrsta între 18-30 ani.
Angajarea se face cu carte de muncă. Oferim cazare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 11:48
(7790 vizualizări - 0 comentarii)


Furau animale din două județe!

Polițiștii ialomițeni, în colaborare cu cadre ale IPJ Buzău, au reușit documentarea activității infracționale a unei grupări de hoți de animale ce acționa pe raza celor două județe. Astfel, ancheta polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:17
(11555 vizualizări - 0 comentarii)


Sf. Gheorghe: Femeie de 55 de ani, băută la volan

Polițiștii rutieri aflați în trafic pe raza localității Sfîntu Gheorghe au oprit, joi, 11 noiembrie, pentru control, un autoturism condus de o femeie, de 55 de ani, din București. Fiindcă mirosea a băutură ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:12
(10401 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști și nearestați de procurori

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 21 ani, din Slobozia, au fost identificați ca fiind principalii suspecți ai unor furturi de cabluri electrice. Furtul a fost comis în noaptea de 9 spre 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:10
(14684 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoți Ialomița


«Riposta», acțiune de siguranță în Ialomița

În cursul zilei de joi, 11 noiembrie, polițiștii ialomițeni, în colaborare cu mai multe structuri, au desfășurat pe raza județului acțiuni de menținere a climatului de siguranță publică. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:08
(15013 vizualizări - 0 comentarii)


Cetățeni străini, rezidenți ilegal în Ialomița

Reprezentanții Biroului pentru Imigrări Ialomița au descoperit la începutul acestei luni mai mulți cetățeni străini care locuiesc ilegal în România. Primul caz este cel al unei femei de cetățenie canadiană ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 13:23
(13547 vizualizări - 0 comentarii)


13 sesizări penale pentru firme din partea Finanțelor

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii octombrie 2010 au fost efectuate 168 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 13:19
(10633 vizualizări - 0 comentarii)


Sergiu Băhăian, judecat la Tribunalul Ialomița

Sergiu Băhăian, judecat la Tribunalul Ialomița

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului Sergiu Băhăian. Acestea, împreună ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 17:10
(15348 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile fiscale se depun numai electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că solicitarea de utilizare a unui certificat digital poate fi depusă, pentru fiecare contribuabil reprezentat, la unitatea fiscală teritorială ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 17:01
(11789 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...