Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 08:17 (11464 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Demagogul Ciupercă și vânzătorii de iluzii electorale

A început campania pentru localele din 2012

Demagogul Ciupercă și vînzătorii de iluzii electorale

Vise! Hai la vise! Ieftine, proaspete, aburinde! Acesta este mesajul titularilor de filiale locale ale celor două partide care-și adjudecă viitorul politic al Ialomiței. Dacă sînteți interesat, în colțul drept al județului îl avem pe vînzătorul de iluzii electorale Cazacu, președintele PD-L. Lefegiu al unei instituții publice falimentare, Poșta Română, protagonist al unor dosare penale epopeice și moștenitor politic al unei organizații abulice și plină de toate păcatele, Cazacu visează cu ochii larg deschiși la ziua cînd va conduce el județul. În colțul din stînga, la costum și cravată social democrată, președintele în exercițiu, Silvian Ciupercă. Demagog de formație și neînvins de două mandate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:06 (7837 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Harta politichiei locale se rescrie în culise

Trădare fără trădători

Harta politichiei locale se rescrie în culise

Victor Moraru, primarul orașului Amara: «Eu nu pot sta aplecat! N-am stat niciodată!»

A mai rămas un an pînă la alegerile locale și Ialomița a început să fiarbă. Dintr-un mal într-altul al politicii locale partidele spumegă, politicienii fac valuri, iar șeptarii de partid visează la noile organigrame. Ca de obicei, singurii nebăgați în seamă rămîn alegătorii. Vom încerca astăzi să ridicăm preț de o secundă perdeaua care ascunde culisele politicii locale și să vă oferim cîteva scenarii de lucru legate de viitorul politic al județului. Iar ca bonus, consemnăm un interviu cu unul dintre out-siderii politicii locale, primarul orașului Amara, Victor Moraru.

O lume minunată cu PSD la poartă. Postulat: PSD va cîștiga alegerile locale. Poate nu cu procentul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2011, 10:36 (12762 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

Gabriela Petre: «Sunt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Gabriela Petre: «Sînt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Avocatul Gabriela Petre, consilier local al municipiului Slobozia și-a consumat joi, 27 mai, ultima prestație în cadrul executivului slobozean. Consilierul PD-L a devenit consilier județean. Decizia, una strict politică, survine în urma scandalului public al avocatului cu consilierul local și coleg de partid Paros Radu.
La începutul anului, consilierii locali Gabriela Petre și Paros Radu au izbucnit într-un scandal public ce a făcut deliciul slobozenilor preț de cîteva săptămîni. Paros a acuzat-o pe Gabriela Petre despre faptul că nu ar mai reprezenta interesele partidului în Consiliul Local Slobozia, motivîndu-și declarațiile prin existența unui contract de asistență juridică pe care avocatul... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 11:08 (15510 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alegerile au loc în iunie 2011: Ionașcu vs Martin pentru Primăria Slobozia

Alegerile au loc în iunie 2011: Ionașcu vs Martin pentru Primăria Slobozia

Lovitură de teatru pe scena politică locală. USL Ialomița devansează alegerile locale pentru Slobozia cu un an de zile. În cursa pentru fotoliul de primar al Sloboziei aleargă Ioan Martin., președintele PNL Ialomița și Gabi Ionașcu, primar PSD în funcție.

Liberalii îl vor pe Martin
Așa cum anticipam încă de anul trecut, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița este candidatul oficial al filialei pentru Primăria Slobozia. Informația a fost făcută publică joi, 26 mai, de către Ioan Martin, care a recunoscut că are sprijinul necondiționat al colegilor de Organizație. «Ceea ce vreau eu este să ofer concetățenilor mei o alternativă pentru viitor. Sînt un om liber, nu am făcut niciodată afaceri cu statul și singurele venituri plătite din bani publici sînt cele pe care le-am obținut aici, în calitate de vicepreședinte al Consiliului Județean. Le mulțumesc celor care mă vor susține și cred că merit încrederea celor care mă vor vota»... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2011, 06:08 (30410 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

De-a Bocul și vardiștii

Premierul, în Ialomița pentru a-și prezenta moțiunea

De-a Bocul și vardiștii

Marți seara, 3 mai a.c., la Slobozia, premierul României s-a jucat de-a hoțul și vardiștii. În rolul vardiștilor au fost liftele de jurnaliști plătiți să-l surprindă pe premier în situații jenante, astfel încît jurnaliștii-tonomat ai televiziunilor de seară să aibă materie primă pentru intoxicat electoratul! Rușine! Rușine! De trei Boc, Rușine!

Lung e drumul Clujului
Dar și mai lung s-a dovedit a fi cel al Călărașilor către Slobozia, pe care premierul Boc a fost obligat să circule incognito, într-un microbuz de partid, «pentru a face economii» după cum avea să declare în conferința de presă. De ce așa de lung?! Pentru că bietul premier, terorizat de ouăle fierte de la... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 10:57 (13942 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PD-L Ialomița face ce spune președintele

Disciplină nemțească în filială românească

PD-L Ialomița face ce spune președintele

Președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică s-a răzgîndit. După ce a decretat într-un BPJ că fiecare delegat la viitorul Congres e liber să aleagă ce-l îndeamnă conștiința, Cazacu cere Organizației să-l voteze pe Boc.

Blaga le-a furat inima primarilor PD-L
După vizita lui Blaga de acum două săptămîni, primarii PD-L au opinat cu majoritate de declarații că acesta ar trebui să fie buldogul de pază al democrat-liberalilor. Convinși că în organizație există libertate de opinie, edilii s-au trezit susținînd cu voce tare această teorie într-o ședință lărgită de Birou Permanent Județean. Diplomat pentru prima oară în viață, Cazacu i-a lăsat să viseze. «Fiecare este liber să aleagă ce-i dictează conștiința»... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2011, 11:41 (9077 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

S-a trezit a șaptea zi după Scripturi

Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke

Într-un protest public adresat Parlamentului, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă cere sancționarea ministrului Sănătății, Attila Cseke, pentru «haosul creat prin închiderea spitalelor din țară». Reamintim că prin decizia Ministerului, 100 de angajați ai Spitalului din Țăndărei au rămas fără locuri de muncă, iar Ialomița a ajuns să aibă cel mai mic număr de paturi de spital la mia de locuitori.

Mai bine mai tîrziu decît niciodată
Protestul președintelui PSD este adresat, în principal, Comisiei pentru Muncă, Familie și Protecție Socială, fiind înaintat și celor șase parlamentari pe care-i are județul Ialomița. Într-un expozeu întins pe 5 pagini, Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2011, 13:40 (9827 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Alegerile pentru șefia PD-L se fac cu ușile închise

Cazacu dixit: «Blaga a venit la Slobozia să se plimbe!»

Joi, 14 aprilie, Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați la șefia PD-L a venit la Slobozia pentru a-și promova candidatura. Întîlnirea cu staff-ul local al PD-L a avut loc la Slobozia și s-a ținut cu ușile închise. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a declarat că «organizația PD-L Ialomița nu-l susține pe Vasile Blaga!».

Paleologu, Blaga, Boc, Boc, Boc!
Joi, 14 aprilie a.c., la orele 11.00, filiala locală a PD-L Ialomița a organizat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia o întîlnire cu Vasile Blaga, unul dintre cei trei candidați ai PD-L în cursa pentru prezidențialele partidului. Vizita lui Blaga survine la nici trei zile de la cea a... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 13:58 (11528 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Lumea e rea, fiecare pândește să ia locul altuia. (...) Dar rege sau valet, e totuna!»

Mihaela Roșu, vicepreședinte al Organizației de femei a PD-L

«Lumea e rea, fiecare pîndește să ia locul altuia. (...) Dar rege sau valet, e totuna!»

Cinci minute de publicitate politică. Greu la deal cu politicienii mici. Mai ales de cînd vestea că scriem și despre ei s-a întins de-a lungul și de-a latul partidelor. Unul de la PC ne-a spus că n-are nicio filială la Slobozia și nu ne poate recomanda pe nimeni. Altul, de la UNPR se ascunde de noi de trei săptămîni, după ce ne-a promis solemn că ne va despica în paișpe politica locală. Iar restul, mai mari sau mai mici, dezvoltă metehnele șefilor de partid... Adică ale lui Ciupercă, Cazacu și Martin, politicienii aceia despre care v-am promis că nu vom mai scrie decît atunci cînd va fi absolut obligatoriu! Mihaela Roșu pare însă o excepție. Viceprimar din 2005, președinte al... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2011, 11:06 (6587 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Geaba chichirez gâlceava, dacă nema putirința

Deputatul Pocora se ia și de gît și de piept cu Ministerul Internelor

Geaba chichirez gîlceava, dacă nema putirința

Într-unul dintre comunicatele de presă care au făcut celebru cabinetul său parlamentar, deputatul PNL Cristina Pocora cere, crede și vrea să știe. Pornind de la una dintre multele prostii ale ministrului Administrației și Internelor, Constantin Traian Igaș, care ar fi decis «să acorde sporuri preferențiale anumitor angajați, în timp ce anunță că nu mai are bani pentru salariile a aproximativ 10000 de angajați, aceasta ducînd la disponibilizare», Cristina Pocora construiește un scenariu apocaliptic, demn de un film bollywoodian. Nu-l plîngem pe bietul Igaș Pristanda, că nici nouă nu ne e simpatic. Ne frapează însă rețetarul politic folosit de doamna deputat. Dumneavoastră ați observat că nu e comunicat... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2011, 13:20 (13669 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oricât ar rupe din noi, tot rămâne destul cât să intrăm în Parlament!»

Silviu Pucheanu, președintele PRM Ialomița

«Oricît ar rupe din noi, tot rămîne destul cît să intrăm în Parlament!»

Cinci minute de publicitate politică. Nicio masă fără pește, nicio zi fără doi litri de lichide și nicio saptămînă fără un interviu politic. Aceasta este deviza noastră pînă la campania din 2012. Cu o condiție însă. Politicienii să nu se numească Ciupercă, Martin, Cazacu sau Ionașcu. Pînă astăzi, am reușit să păstrăm acest standard minimal. Și, pentru prima dată de la deputatul Mincu încoace, sîntem în măsură să vă oferim informații proaspete legate de politicienii PRM. Da, da... Oamenii aceia legați ombilical de poala tribunului Vadim, președintele unui partid despre care, din 2000 încoace, nimeni n-a mai auzit nimic. Cel puțin în Ialomița!

Silviu Pucheanu, șeful PRM Ialomița, are 48 ani, iar PRM e prima și singura dragoste. A cunoscut partidul prin ’98, cînd s-a înscris aici și de-atunci n-a mai plecat. Vine în fiecare zi la sediul județean din apropierea Tribunalului și oftează după zilele bune cînd în Ialomița 22,6 la sută din alegători au votat pentru tribunul Vadim! Doamne, oare unde sînt nebunii de-atunci?... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2011, 10:41 (10743 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul Costel, șeful de campanie al candidatului Martin

Peneliști din toate zările, uimiți-vă!

Primarul Costel, șeful de campanie al candidatului Martin

Ca să nu rămînă repetent și mandatul viitor, PNL Ialomița a decis să-și prioritizeze interesele. Și cum singurul lucru rămas nefăcut de către filială era stabilirea unui șef de campanie pentru Ioan Martin, așa s-a și întîmplat. Numele celui în brațele căruia șeful PNL Ialomița își va încredința destinul este nimeni altul decît primarul municipiului Urziceni, Constantin Sava. Mai rămîne doar ca filiala să decidă democratic unde trebuie să candideze Ioan Martin pentru a cîștiga alegerile.

Fiat campania, pereat mundi
Constantin Sava este viitorul șef de campanie al președintelui Ioan Martin pentru alegerile din 2012. Mereu tînăr și ferice, ca orice primar PNL ales cu majoritate... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2011, 08:45 (11952 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Lupul Ciupercă a dat mâna cu mielul Martin

USL Ialomița sau sfîrșitul lumii a început cu o minciună

Lupul Ciupercă a dat mîna cu mielul Martin

Celebra fabulă a lui La Fontaine, «Lupul și mielul», a fost reinterpretată joi, 17 martie, la Slobozia. Protagoniștii au fost președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, în rolul lupului, și președintele PNL Ialomița, Ioan Martin, în rolul mielului. Pe post de apă curgătoare, cei doi au folosit «acordul privind constituirea USL în județul Ialomița».

Dreptatea-i totdeauna de partea celui tare
Joi, 17 martie, la Slobozia, liderii locali ai PSD și PNL au semnat acordul privind constituirea USL în județul Ialomița. Evenimentul, o formalitate jenantă pentru ambele filiale, a adunat în Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cîteva duzini de lideri locali... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2011, 18:12 (11237 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ciupercă nu se leapădă de Ionașcu

Ca să dea bine la Centru

Ciupercă nu se leapădă de Ionașcu

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Amara, în cvasianonimatul călduț al Hotelului Parc s-au desfășurat lucrările anuale ale școlii politice a PSD Ialomița. Desfășurate cu ușile sigilate, cursurile au reunit majoritatea primarilor PSD din județ și, după chipurile cursanților, s-au dovedit a fi cele mai plicticoase de la inventarea PSD-ului încoace. Dar nu despre demagogia internă a PSD Ialomița dorim noi să vă informăm, ci despre cea externă, mult mai periculoasă în opinia noastră. Și care s-a manifestat în plenitudinea ei la conferința de presă regulamentară de vineri seara, cînd, în prezența megapreședintelui Ponta, minipreședintele Ciupercă a facut precizări halucinante legate de fiul rătăcitor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2011, 12:26 (13338 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Doamna Viorica de la organizația PSD nr. 6

Doamna Viorica de la organizația PSD nr. 6

5 minute de publicitate politică
Nu mai vrem politică la comandă. Lideri de carton care recită fraze învățate pe de rost, șefi de filială care-și închipuie că sînt buricul pămîntului, directori de descentralizate care să propovăduiască cuvîntul Partidului... Dar de politică nu putem scăpa! Și-atunci am făcut ce trebuia făcut. Am căutat oamenii din eșaloanele secunde, habotnicii care se duc lună de lună la ședințele de partid, membrii de partid gata să renunțe la 25 la sută din salariu pentru Guvernul lor, tineri care cred în OTV, bătrîni care suferă pentru mai-binele social democrației. Căci a lor va fi Împărăția Cerurilor, veșnicia politicii românești și cele cinci minute... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2011, 11:38 (6748 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Doctorul Stoica, președintele Elodiilor ialomițene

Doctorul Stoica, președintele Elodiilor ialomițene

5 minute de publicitate politică
O nouă săptămînă, un nou politician! Credincioși obiectivului de a vă prezenta politicieni despre care n-ați auzit niciodată, oameni din eșaloanele 2, 3, 4, șamd ale politicii locale, membri de partid curați, ca argintul strecurat (de-ăștia n-am găsit, dar mai căutăm), oamenii simpli îndrăgostiți de politică... Ne-am trezit în situația de a fi obligați să alegem între un președinte de scară de bloc de la PSD, un președinte de organizație municipală de la UNPR și președintele interimar al Partidului Poporului, filiala Ialomița. A învins cel din urmă! Nu doar pentru că zilele astea orașul a fost cutremurat de zvonul că un sondaj de opinie underground... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2011, 10:52 (28642 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

Cezar Zamfir sau viceprimarul voluntar pentru Slobozia

Extrema ascunsă a PNL Ialomița

Cezar Zamfir sau viceprimarul voluntar pentru Slobozia

De 3X5 minute de celebritate politică
Rubrica noastră a ajuns la «venerabila» vîrstă de trei apariții. O ocazie cum nu se poate mai potrivită ca să reamintim cum ne-a venit ideea. Ei bine, ideea ne-a venit din lipsă de idei! Vorbim despre ideile politice ale partidelor de pe scena locală... Și de absența totală a opțiunilor de vot pentru electoratul care va veni la urne. Și de coșmarul permanent al cititorilor, obligați (și de noi, recunoaștem, pentru că o greșeală recunoscută e pe jumătate iertată!) să îndure apariții politice insipide, inodore, incolore.
De aceea ne-am propus ca în rubrica de față să susținem pe banii noștri mediatizarea politicienilor din eșaloanele ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2011, 09:47 (17034 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

Multe și mărunte politic în USL Ialomița

Consiliul Județean sau Primăria Slobozia? Aceasta-i întrebarea!

Noul protocol al USL naște întrebări hamletiene. Acum și în Ialomița! Noi vă oferim un set nou-nouț de declarații care să va ajute azi să decideți ce veți vota în 2012. Asta dacă sînteți masochiști și veți continua să trăiți în Ialomița.

Unde dai și unde crapă USL-ul
Potrivit protocolului USL, în Ialomița Puterea se va împărți prin consens politic, după cum urmează: Ciupercă continuă să se joace de-a demiurgul cu Consiliul Județean, PNL se mulțumește cu firimiturile urbane la Urziceni și Fetești, Ionașcu calcă apa subterană, iar în rural, Dumnezeu cu mila și candidații cu pungile pline. Adică ulei și zahăr! Numai că, spun politicienii de meserie, socoteala din Protocol... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2011, 14:46 (12482 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Gigi Manea, președintele șomer

Gigi Manea, președintele șomer

Cinci minute de celebritate politică
Ne-am săturat de politică! De politica liderilor! De Ciupercă, de Cazacu, mai nou de Martin, de sărmanul Ionașcu care umblă bezmetic după un partid pentru alegerile din 2012... Ne-am săturat să-i vedem lăfăindu-se prin ziare, apărînd la televizor, cumpărîndu-și notorietatea, iritîndu-ne retina... Și totuși, de politică nu putem scăpa. De aceea am decis să mediatizăm politicienii din eșaloanele inferioare! Membrii simpli de partid, șefii de descentralizate care au lipit afișe în campanie, șefuleți obscuri de organizații locale, tăietorii de frunză la cîini care îngroașă rîndurile filialelor, lideri fără șansă, oameni de bine, cetățeni care... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2011, 15:42 (18325 vizualizări - 7 comentarii)

28 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6520 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10754 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4283 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4991 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3912 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3077 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4594 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3981 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5896 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5144 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5993 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5217 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4442 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8582 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9191 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5065 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9510 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5291 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4955 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7958 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4195 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3880 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...