Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

Spitalul Municipal Urziceni, fără soluții pentru problema lipsei medicilor

În lipsă de medici, Spitalul Municipal Urziceni nu poate asigura liniile de gardă pe 3 dintre secțiile unității medicale. Este vorba despre secțiile Pediatrie, Ginecologie și Boli Interne. Pe cale de consecință, toate cazurile sunt transferate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin faptul că situația trenează deja de un an.

 

Spitalul din Urziceni are nevoie de medici Unitatea medicală a organizat de mai multe ori concursuri pentru ocuparea posturilor libere de medici specialiști, dar candidații nu s-au î... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2026, 14:10 (1749 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Radiografia Sănătății ialomițene

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Un raport oficial arată că cele 4 spitale ialomițene au fost verificate de 3 ori în 2024 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Controalele nu au fost inopinate, pe baza sesizărilor pacienților, ci se înscriu în seria verificărilor tematice transmise în teritoriu de către Ministerul Sănătății. Chiar dacă unitățile medicale știau de aceste controale planificate, proble­mele au ieșit la iveală. Conform DSP Ialomița, cele mai multe deficiențe au fost constatate la Spitalul Municipal Urziceni, unitate medicală care a primit și 4 amenzi de 6000 de lei.

 

Controale în spitale... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2025, 10:15 (7552 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii și polițiștii încă adună probe în dosarul tinerei care a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni

Două dosare penale, niciun vinovat!

Procurorii și polițiștii încă adună probe în dosarul tinerei care a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni

La aproape un an de la scandalul care a cutremurat România, în urma căruia o tânără de 24 de ani cu dizabilități a fost lăsată să nască pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, peste anchetele penale deschise în acest caz s-a așternut praful. Procurorii și polițiștii încă adună probe în cele două dosare penale care s-au deschis în urma acestui incident. Singura măsură concretă a fost demiterea Danielei Ianuș, fostul manager al unității medicale. Luna viitoare, Judecătoria Urziceni urmează să se pronunțe cu privire la contestația pe care aceasta a depus-o cu privire la amenda primită de fostul manager din partea Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2024, 07:50 (10356 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Spitalul Municipal Urziceni, reclamat în instanță

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Un fost pacient al Spitalului Municipal Urziceni acuză unitatea medicală dar și pe medicul care l-a tratat de grave abateri profesionale, solicitând plata unor despăgubiri în valoare de peste 100 mii de euro. De asemenea, același pacient cere plata contravalorii îngrijirilor medicale de care a beneficiat după ce a fost externat din spital. Spitalul Municipal Urziceni nu a dorit să comenteze situația.

 

Un proces în curs În anul 2023, bărbatul care a reclamat în instanță atât Spitalul Municipal Urziceni, cât și pe medicul care l-a... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 07:55 (8679 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Demers al Avocatului Poporului

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Spitalul Municipal Urziceni este vizat de o nouă plângere penală. De această dată sesizarea orga­nelor judiciare a fost făcută de Biroul Teritorial Slobozia al Avocatului Poporului. Pornind de la cazul tinerei de 24 de ani care a născut pe trotuarul din fața unității medicale, funcționarii instituției au concluzionat că există suspiciunea rezonabilă cu privire la comiterea unor infracțiuni de serviciu. Este a doua anchetă deschisă în acest caz, după sesizarea din oficiu a organelor judiciare imediat după producerea incidentului. La aproape jumătate de an de la întâmplare, procurorii și polițiștii din Urziceni încă investighează cazul, fără a ajunge la o concluzie preliminară. Singurele dovezi... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 09:55 (12842 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Deși indicatorii de complexitate a cazurilor pe care le tratează (DRG-Diagnostic Related Groups) sunt scăzuți, spitalele ialomițene cheltuie bani mulți pe salariile pe care le plătesc angajaților. Cei mai buni indicatori de complexitate îi are Spitalul Județean de Urgență Slobozia, potrivit datelor oficiale. Filele de buget ale fiecărei unități medicale arată că, anual, peste 70% din cheltuielile evidențiate sunt reprezentate de salariile angajaților. Dintre aceștia, puțin peste 40% sunt medici specialiști.

Indicatori scăzuți de complexitate a cazurilor Sistemul DRG (n.red.... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 14:55 (12598 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Deși nu oferă servicii medicale pacienților, Spitalul Municipal Urziceni este un mare consumator de resurse financiare. Datele arată că, anual, instituția cheltuie peste 29 milioane de lei. 70% din sumele de care beneficiază sunt cheltuite pentru salariile angajaților. Informațiile financiare ale unității medicale arată că o parte dintre angajați primesc sporuri de condiții deosebite, condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase sau sporuri pentru că vin la serviciu în zilele de sâmbătă și duminică.

Indiferența medicilor costă bani mulți Datele financiare arată că bugetul... [citește_tot_articolul]

25 August 2023, 11:55 (4450 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

La două săptămâni de la scandalul care a zguduit lumea medicală din Ialomița, Spitalul Municipal Urziceni are un nou manager. Este vorba despre medicul Marian Toneanu, specializat în chirurgie vasculară. Acesta va conduce instituția interimar, pe o perioadă de 6 luni, până la organizarea unui concurs.

Tânără lăsată să nască pe trotuar Scandalul public în care a fost implicat Spitalul Municipal Urziceni a izbucnit la începutul lunii august, când o tânără de 24 ani, cu deficiențe de auz și vorbire, a fost lăsată de cadrele medicale aflate la Camera de Primiri Urgențe să nască pe trotuar... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 10:55 (9009 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița despre cazul tinerei care a născut pe trotuar

Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Ies la iveală noi detalii cu privire la incidentul petrecut luni, 31 iulie a.c., când o tânără de 24 de ani a născut pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, fără a fi ajutată de cadrele medicale ale unității. Raportul de control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că asistentele care se aflau de gardă în dimineața în care mama s-a prezentat la Camera de Primiri Urgențe au parafat fișa de prezentare, fără însă a chema medicul să o consulte pe tânără. Surprinzător, conform graficului de gărzi al Spitalului Municipal Urziceni, la data respectivă, ar fi trebuit să asigure linia de gardă doi medici specialiști.

Se așteaptă concluziile Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 14:30 (19326 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița dezaprobă practicile medicale și administrative de la Urziceni

Implicații politice în scandalul femeii care a născut în stradă

PNL Ialomița dezaprobă practicile medicale și administrative de la Urziceni

UPDATE Managerul Spitalului Municipal Urziceni a fost suspendat din funcție!

Marți, 1 august 2023, PNL Ialomița a remis publicității un comunicat de presă în care «dezaprobă cu fermitate și se delimitează de comportamentele degradante» privind gestionarea situației femeii care a născut pe stradă, în fața Spitalului Municipal Urziceni. Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, reclamă o culpă comună, a conducerii spitalului și a administrației. «PNL l-a suspendat pe primarul Constantin Sava din funcția de președinte al Organizației Locale PNL Urziceni din februarie anul trecut... Sigur, nu e de ajuns! Dar am fost conștienți, încă de la acel moment, că deciziile sale administrative se pot răsfrânge negativ asupra comunității... Din păcate pentru Urziceni și pentru noi toți, acest lucru s-a întâmplat!»... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 21:10 (6271 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

O femeie a născut în fața Spitalului Municipal Urziceni, pe trotuar

Amenzi de 11 mii de lei aplicate pentru modul în care medicii au tratat mama. Poliția a deschis un dosar penal!

Caz șocant la Urziceni, acolo unde o femeie a născut în fața spitalului din oraș, sub privirile nepăsătoare ale personalului medical. La câteva minute de la naștere, mama a fost preluată de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița și transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Bebeluș născut pe trotuar
Din primele informații se pare că femeia s-a prezentat în dimineața zilei de luni, 31 iulie a.c., la Camera de Gardă a Spitalului Municipal Urziceni, fiind în travaliu. Medicii i-ar fi spus că nu au linie de gardă pentru Neonatologie și că nu o pot ajuta... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2023, 16:30 (61009 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Situație revoltătoare la Spitalul Municipal Urziceni. Medicii secțiilor Boli Interne și Pediatrie nu au putut acoperi liniile de gardă în perioada Sărbătorilor, în special de Crăciun, fiind plecați în concediu. Astfel, pacienții au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Situația a creat haos în cadrul celui mai mare spital din județ, solicitările crescând în această perioadă cu peste 50%. Conducerea spitalului din Urziceni nu a comentat situația fiind, de asemenea, în concediu.

Pacienți transferați de la Urziceni la Slobozia În perioada Sărbătorilor de Iarnă, în... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 10:10 (12052 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ULTIMA ORĂ

Donație pentru cantina Spitalului Municipal Urziceni

Donație pentru cantina Spitalului Municipal Urziceni

Protopopiatul Urziceni a donat către Spitalul Municipal Urziceni aproximativ 100 de kilograme de legume. Produsele au fost oferite de către o cooperativă agricolă ce-și desfășoară activitatea pe raza localității... [citește toată știrea]

8 Iulie 2022, 14:40 (3336 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transferurile medicale, misiune imposibilă pentru Spitalul Municipal Urziceni

Transferurile medicale, misiune imposibilă pentru Spitalul Municipal Urziceni

Pandemia de COVID-19 blochează transferurile interspitalicești. Reprezentanții Spitalului Municipal Urzicnei susțin faptul că durează mai bine de 3 ore ca pacienții să fie transferați către o unitate medicală din Capitală. De o lună și jumătate, unitatea medicală tratează doar cazurile de COVID-19, medicii fiind obligați să transfere pacienții non-COVID-19 către alte spitale. «Și înainte era greu, dar acum este aproape imposibil!» susține Daniela Ianuș, ma­nagerul Spitalului Municipal Urziceni.

Bolnavii, obligați să aștepte Foarte aglomerate din cauza faptului că cele mai mari spitale... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2020, 12:20 (7166 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Declarat spital suport COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni nu poate primi pacienții depistați cu această boală respiratorie. Unitatea medicală nu a rezolvat cea mai mare problemă pe care o are, respectiv lipsa medicilor specialiști care să acorde asistență medicală bolnavilor.

Medicii sunt greu de găsit
După aproximativ o lună de așteptare, Spitalul Municipal din Urziceni a fost declarat, prin Ordin al Ministerului Sănătății, spital suport COVID-19. Planul autorităților sanitare din Ialomița, de a degreva de afluxul de pacienți Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2020, 12:40 (4988 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzații grave aduse conducerii Spitalului Municipal Urziceni

În plină pandemie

Acuzații grave aduse conducerii Spitalului Municipal Urziceni

Scandal la Spitalul Municipal din Urziceni. Sub protecția anonimatului, o angajată a instituției a transmis opiniei publice o scrisoare prin care reclamă managementul abuziv al Danielei Ianuș, actualul director al instituției. Totodată, sesizarea scrisă îi este adresată și primarului din Urziceni, Constantin Sava, căruia i se reproșează faptul că a numit-o pe Ianuș la condu­cerea spitalului din oraș. Contactată telefonic, Daniela Ianuș a precizat că medicii și asistentele din subordine nu și-au manifestat nemulțumirea cu privire la activitatea sa...

Reclamații pe bandă rulantă
... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2020, 10:55 (5873 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pentru a deveni spital suport COVID-19

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pregătirile pentru a deveni al doilea spital suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus din județul Ialomița sunt în plină desfășurare la Spitalul Municipal Urziceni. Unitatea medicală și-a modificat toate cirucuitele astfel încât să corespundă protocolului stabilit de Ministerul Sănătății cu privire la modul în care trebuie desfășurată activitatea într-o astfel de entitate sanitară. Cu toate acestea, spitalul din Urziceni are nevoie de un medic infecționist pentru a putea trata bolnavii. Tot Ministerul Sănătății a stabilit ca doar medicii specialiști în Boli Infecțioase să realizeze schemele de tratament specifice pacienților care suferă de COVID-19.

... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 11:10 (4030 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cadre medicale ale Spitalului Municipal Urziceni, infectate cu noul Coronavirus

Cadre medicale ale Spitalului Municipal Urziceni, infectate cu noul Coronavirus

Două cadre medicale angajate ale Spitalului Municipal  Urziceni sunt infectate cu noul Coronavirus. Ambele își desfășurau activitatea pe Secția Boli Interne a unității medicale. La spital s-a declanșat o anchetă epidemiologică pentru a se descoperi sursa îmbolnăvirii. De la debutul pandemiei și până în prezent, 9 cadre medicale angajate în spitalele din Ialomița s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Verificări în curs Potrivit conducerii Spitalului Municipal Urziceni, în cursul zilei de miercuri, 29 aprilie 2020, 60 de cadre medicale ale Spitalului Municipal Urziceni au fost testate pentru... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2020, 18:50 (3865 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Vizită fulger a ministrului Sănătății la Spitalul Municipal Urziceni

Vizită fulger a ministrului Sănătății la Spitalul Municipal Urziceni

Luni, 20 aprilie 2020, ministrul Sănătății Nelu Tătaru a desfășurat o vizită de lucru fulger la Spitalul Municipal Urziceni. Acesta a stat de vorbă cu medicii și asistentele care erau de gardă în acel moment și a verificat Camera de Primiri Urgențe.

Vizită neanunțată în teritoriu Se pare că Nelu Tătaru, actualul ministru al Sănătății, se deplaasa către Buzău. În drumul său, acesta s-a oprit și la Spitalul Municipal Urziceni. Vizita fulger a ministrului s-a încheiat după aproximativ 10 minute, timp în care acesta a stat de vorbă cu medicii și asistentele care erau de gardă. Totodată... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2020, 15:10 (7650 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

La fel ca în multe spitale din țară și în Ialomița medicii încep să demisioneze. Primul caz s-a înregistrat la Spitalul Municipal Urziceni. Directorul medical al unității, medicul ginecolog Suhad Elawi, a renunțat la funcție și a părăsit spitalul. «A declarat că nu mai face față situației...» susține Daniela Ianuș, managerul entității sanitare. Contactat telefonic, fostul director medical al spitalului din Urziceni nu a răspuns.

Situație îngrijorătoare Medicul ginecolog Suhad Elawi ocupa de aproximativ 11 luni funcția de director medical al Spitalului Municipal Urziceni. Pe data de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 14:05 (7346 vizualizări - 6 comentarii)

28 Iun 2026
232 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Joi, 2 aprilie 2026, la sediul Jandarmeriei Ialomița, în contextul «Zilei Jandarmeriei Române», a fost organizată o întâlnire cu foștii comandanți ai instituției. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 17:35
(433 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Polițiștii ialomițeni au surprins în trafic un bărbat aflat la volanul unui autoturism. După testarea cu alcooltestul, polițiștii au fost surprinși să descopere că șoferul avea 3,11 mg/l alcoolpur ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 16:50
(562 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 558 milioane de lei pentru motorina aferentă anului 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, a efectuat plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, aferentă perioadelor 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 13:05
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi înaintea Sărbătorilor Pascale

În perioada 24- 30 martie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat prima etapă a acțiunilor de control specific Sărbătorilor Pascale, verificâ ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 09:10
(1748 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru port ilegal de armă

Polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului Urziceni, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din localitate. În urma controlului efectuat, asupra acestuia a ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2026, 18:50
(1907 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: «Tradiție și Credință» la Conacul Bolomey

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează evenimentul cultural «Tradiție și Credință», ce va avea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2026, 08:35
(2756 vizualizări - 0 comentarii)


Olimpiada Națională de Arte Vizuale: Tineri artiști din Ialomița își expun creațiile la Muzeul Național al Agriculturii!

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2026, 08:20
(2353 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Reținut pentru că a condus în stare de ebrietate

Un bărbat de 49 de ani a fost reținut, pentru 24 de ore, fiind depistat la volanul unei mașini, în stare de ebrietate. Polițiștii l-au oprit în trafic, iar pentru că prezenta halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 13:20
(802 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în unitățile de învățământ din Urziceni 

Joi, 26 martie 2026, polițiștii și jandarmii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul unităților de învățământ din Urziceni, dar și în cele din localitățile î ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 12:40
(2277 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 31 martie 2026, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că marți, 31 martie 2026, este termenul-limită de depunerea a Formularul 398-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 11:30
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale ample înaintea Sărbătorilor Pascale

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor desfășoară, la nivel judetean, acțiuni de monitorizare, prevenție și control, pentru protejarea sănătății publice. Recomandarea reprezentanților ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 10:00
(913 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,95%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2026

La sfârșitul lunii februarie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4664 șomeri (din care 2190 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2026, 09:30
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fabrică ilegală de tutun, descoperită de polițiști

Urziceni: Fabrică ilegală de tutun, descoperită de polițiști

Luni, 23 martie 2026, polițiștii ialomițeni, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2026, 15:10
(1349 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de fotografie

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de fotografie

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural «Ionel Perlea» și a Parohiei «Buna Vestire» din Slobozia, miercuri, 25 martie 2025, va fi vernisată expoziția ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2026, 15:05
(458 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare la Făcăeni, patru persoane reținute 

Sâmbătă, 21 martie 2026,  polițiștiii ialomițeni au desfășurat o razie de amploare pe raza comunei Făcăeni, având ca scop menținerea și consolidarea climatului de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2026, 15:00
(1179 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 7,55 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna februarie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 25 inspecții fiscale, 5 controale inopinate și 17 verificări ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2026, 12:20
(543 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modificări legislative privind acordarea subvențiilor din Bugetul Asigurărilor pentru Șomaj

În Monitorul Oficial nr. 181/09.03.2026 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 11/2026, pentru modificarea și completarea Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2026, 13:20
(2706 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»

Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»

Sâmbătă, 28 martie 2026, Protopopiatul Slobozia organizează ediția a XVI-a a evenimentului dedicat susținerii vieții, speranței și solidarității, «Marșul pentru Viață”, care va avea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2026, 12:50
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a vegetației pajiștilor permanente!

Având în vedere apariția la nivel național a unor incendii de vegetație uscată, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) atrage atenția fermierilor cu privire la interzicerea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2026, 10:55
(1067 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse din pește cu adaos de apă

Analize de laborator au indicat un conținut de apă adăugată peste limitele admise pentru mai multe sortimente de produse din pește. Întrucât o parte dintre aceste produse au ajuns pe rafturile ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2026, 11:10
(1323 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Condițiile acordării bonificației de 3% pentru persoanele fizice plătitoare de impozit pe venit

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice plătitoare de impozit pe venit că, prin derogare de la dispozițiile art. 121 din Legea nr. 227/2015, contribuabilii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 17:15
(1315 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat luni, 16 martie 2026, Campania de primire a Cererilor de Plată pentru anul 2026. Fermierii pot depune Cererile de plată în perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 14:20
(1047 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Salonul Național de Primăvară 2026»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-Filiala Slobozia/Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița și cu Muzeul Național al Agriculturii, organizează joi, 19 martie 2026, î ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2026, 13:50
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 16 martie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Micșunelei din localitatea Dridu ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2026, 09:05
(1283 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Nordului din orașul Căzănești!

Sâmbătă, 14 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Nordului din orașul Căzănești. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2026, 18:05
(1202 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în februarie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 5,99 milioane de lei!

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 138,20 milioane ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2026, 15:20
(1606 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026

Centrul Militar Județean Ialomița: Încep înscrierile pentru liceele militare/Admitere 2026

Centrul Militar Județean Ialomița informează că au fost aprobate locurile pentru admiterea în instituțiile/unitățile de învățământ militar pentru anul universitar/școlar 2026-2027. ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2026, 08:10
(1610 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Fără păcănele în Slobozia!»

USR: «Fără păcănele în Slobozia!»

Vineri, 6 martie 2026, consilierii locali USR Slobozia au depus un proiect de hotărâre prin care să se elimine «păcănelele» din municipiul reședință de județ. «Jocurile de noroc ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2026, 14:20
(3394 vizualizări - 6 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în orașul Căzănești!

Vineri, 6 martie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe strada București din orașul Căzănești. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2026, 11:25
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 5 martie 2026, eliberează adeverințe pentru beneficiarii intervenției DR 06-Bunăstarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2026, 16:40
(1420 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...