Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară a ajuns în instanță

În Ialomița

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară a ajuns în instanță

Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița se confruntă cu o serie de contestații privind măsurătorile efectuate în cadrul Planului Național de Cadastru și Carte Funciară. Până acum au fost înregistrate 40 de acțiuni pe rolul Tribunalului Ialomița, venite din partea proprietarilor imobilelor nemulțumiți de situațiile consemnate în rapoartele oficiale de către experții în cadastru. Deși este al cincilea an în care se desfășoară acest proiect, numărul imobilelor din Ialomița pentru care au fost emise cărți funciare rămâne în continuare scăzut.

Val de procese în instanță Contestațiile... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2020, 11:05 (6831 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Planul Național de Cadastru și Carte Funciară, nefuncțional

Peste 300 mii de imobile din Ialomița așteaptă să beneficieze de cărți funciare

Ialomița a intrat în al 5-lea an în care se derulează Planul Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF), însă situația în ceea ce privește cadastrarea integrală a imobilelor din județ bate pasul pe loc. În toată această perioadă, doar 26% din cele peste 410 mii de imobile din județ au putut beneficia de cărți funciare. Tot ceea ce s-a realizat până în prezent reprezintă doar supra­fețele cadastrate din extravilanul localităților. Astfel, au apărut două «tabere», pe de o parte reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, instituție prin care se derulează PNCCF, și, pe de altă parte, administrațiile locale. OCPI susține faptul că edilii localităților sunt... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2020, 15:05 (3734 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

Incompetența directorului Tănase Mihalcea

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

bonus: Meciul declarațiilor

Scandal la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Instituția a ratat accesarea a 1,2 milioane de euro, reprezentând fondurile ne­cesare continuării lucrărilor de cadastrare în cadrul Progra­mului Național de Cadastru și Carte Funciară. Vizat de acuzații este actualul director al OCPI Ialomița, Tănase Mihalcea, care nu a făcut demersuri către administrațiile locale pentru a semna documentația necesară accesării ba­nilor. Cele 1,2 milioane de euro ar fi asigurat cadastrarea integrală a suprafețelor extra­vilane din cadrul a 40 de localități ialomițene.

Un demes ratat... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:50 (15786 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor. Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (II)

Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița

Proaspăt reconfirmat în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, Tănase Mihalcea a cheltuit în timpul mandatului trecut fondurile instituției în scopuri personale. Mai exact, acesta a produs o pagubă de peste 21 mii de lei, după ce a folosit mașinile OCPI Ialomița în deplasări care nu aveau legătură cu serviciul. Totul a ieșit la iveală în urma unei verificări interne care a vizat modul în care a fost consumat combustibilul automobilelor din incinta parcului auto al OCPI Ialomița, în perioada 2013-2016. Potrivit unor documente oficiale, reprezentanții instituției au decis întrunirea unei Comisii speciale care să facă respectivele verificări, în baza unei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2019, 11:10 (6015 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor

Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița

La aproape 3 ani de la înlocuirea sa din funcție, Tănase Mihalcea revine în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Potrivit unor surse politice, Tănase Mihalcea a fost readus în fruntea instituției chiar de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. «Numirea mea s-a făcut de la Agenție, de la București...» a declarat Tănase Mihalcea în prima lui zi de muncă ca director.

Se întorc ai lor, niciodată ai noștri De joi, 5 decembrie 2019, Tănase Mihalcea s-a întors în fotoliul de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2019, 19:10 (19035 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Tănase Mihalcea s-a suspendat din funcție

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița are un nou șef. Numele acestuia este Marius Ștef și a fost numit interimar pentru o perioadă de 6 luni.

Nu aduce anul ce aduce PSD Joi, 18 mai 2017, după a doua «descălecare» de aproape un an a lui Tănase Mihalcea, șeful de la Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a fost înlocuit. În locul lui a fost numit pentru o perioadă de 6 luni un cadastrist de meserie, cu firmă în spate și susținere de Stânga. Adică cu sprijin de la PSD, că numirea în funcție a venit în plic de la Agenția Națională de Cadastru... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 14:05 (10168 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde 1,8 milioane de euro alocați «cadastrului sistematic»

Administrațiile locale reclamă că nu pot cheltui banii de la Guvern

Ialomița pierde 1,8 milioane de euro alocați «cadastrului sistematic»

Administrațiile locale din Ialomița au primit peste 1,8 milioane de euro pentru realizarea «cadastrului sistematic». Cu o săptămînă înainte de termenul limită, doar 4 dintre localități au cheltuit o parte din cei 30 mii de euro oferiți de către stat. Primarii localităților reclamă faptul că procedura este greoaie și că Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița blochează acest proces. Tănase Mihalcea, directorul Oficiului, susține că instituția a asigurat toate condițiile pentru absorbția acestor fonduri.

Fiecare administrație pierde 30000 de euro
În 30 iunie 2016... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 15:50 (9458 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Ialomița așteaptă Legea Cadastrului General

Preocupările guvernamentale pentru o nouă Lege a Cadastrului General prind contur. Săptămîna trecută, Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a anunțat că a intrat în vigoare o nouă reglementare legislativă favorabilă administrațiilor locale. «Este un sprijin direct pentru primarii localităților ialomițene...» a declarat Tănase Mihalcea, noul șef al OCPI Ialomița.

Planuri mari, posibilități reduse
La sfîrșitul anului precedent, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) anunța demararea Programului Național de Cadastru și Carte Funciară 201... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2016, 12:40 (8824 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Tănase Mihalcea, directorul «invizibil» de la Cadastru, schimbat din funcție!

Început de săptămînă cu predări de ștafetă în deconcentratele ialomițene. Tănase Mihalcea, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, a rămas fără funcție. După 5 ani insesizabili în fruntea instituției, el a fost schimbat. De acum înainte va fi doar un simplu «angajat în cadrul compartimentului juridic», potrivit propriei declarații. La cîrma instituției a fost numit, provizoriu, inginerul Gheorghe Țuțuianu.

Uite directorul, nu e directorul În urmă cu 5 ani, Tănase Mihalcea a fost propunerea democrat-liberalilor la conducerea Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2014, 13:35 (11498 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Furau aparate radio din mașini

Urziceni: Furau aparate radio din mașini

Polițiști din Urziceni au prins în flagrant un grup de tineri, la scurt timp după ce aceștia au sustras 7 aparate radio CD auto. Suspecții, trei tineri cu vîrste cuprinse între 16 și 24 ani, se deplasau ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:10
(12409 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,7 milioane lei, încasări prin executări silite

În luna septembrie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 2329 de somații ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:07
(13053 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Laboratorul Verde al Reciclării

Slobozia: Laboratorul Verde al Reciclării

Laboratorul Verde al Reciclării a ajuns, zilele acestea, la Slobozia, la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» și la Școala Gimnazială nr. 3, la peste 100 de elevi de clasa a III-a. În interiorul Laboratorului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 02:06
(8025 vizualizări - 0 comentarii)


COMUNICAT DE PRESĂ

Economia Bazată pe Cunoaștere este un proiect strategic de pionierat pentru societatea cunoașterii din România, conceput și derulat de Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale și finanțat ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2012, 01:43
(11273 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Octombrie 2012, 07:06


12 mașini furate din străinătate, descoperite în Ialomița

Bilanțul polițiștilor din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartiment Trafic și Furturi Auto arată că, în ultimele nouă luni, 12 autoturisme furate din străinătate și-au «găsit» proprietari ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2012, 18:20
(9315 vizualizări - 1 comentariu)


Vară de «foc» pentru pompierii ialomițeni

Vară de «foc» pentru pompierii ialomițeni

În cadrul unei conferințe de presă susținute miercuri, 10 ocotmbrie a.c., pompierii ialomițeni și-au făcut public raportul de activitate pe trimestul III al acestui an. Peste 1400 de situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 16:19
(7124 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

10 Octombrie 2012, 13:03


Ialomița: Europa caută forță de muncă românească

S-a dat din nou startul angajărilor în țările din Europa. Prin intermediul programului Euress, ialomițenii au la dispoziție peste 63 de locuri de muncă, în diverse domenii de activitate. Pe de altă parte ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 10:06
(7936 vizualizări - 3 comentarii)


Coșereni: Și-a pierdut viața pe șosea

Un tînăr, de 22 ani, a murit în dimineața zilei de 9 octombrie a.c. după ce a fost implicat într-un accident de circulație. Pentru scoaterea cadavrului dintre fiarele contorsionate a fost nevoie de intervenția ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 10:03
(7124 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: A dat foc la casa gazdei

Neatenția a fost principala cauză a producerii unui incendiu în Movila. O persoană care locuia cu chirie într-un apartament din localitate a uitat pe foc o tigaie, iar flăcările s-au extins. Din fericire ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:24
(7131 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Ialomița: Trofeul «Ion Albeșteanu» a ajuns în Timiș

Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» și-a desemnat cîștigătorii. Trofelul ediției din acest an i-a revenit tînărului Cristian Ioan Pop, de 22 ani, din județul Timiș. Printre laureați se numără ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 09:12
(8237 vizualizări - 0 comentarii)


Copii dispăruți, găsiți pe străzile din Fetești

Doi minori, de 13 și 15 ani, dați în urmărire națională după ce au dispărut, au fost găsiți de polițiștii din Fetești. Cei doi copii pribegeau pe străzile municipiului în căutare de mîncare și adăpost. ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:58
(8807 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: În aceeași zi în care și-a luat permisul, a intrat cu mașina în stîlp

Începător într-ale șofatului, un tînăr de 19 ani a avut parte de ghinion. În aceeași zi în care și-a luat permisul de conducere, a intrat cu mașina într-un stîlp de pe marginea drumului. Fericit că este ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:52
(9903 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Un elev de 13 ani a furat din curtea școlii unde învăța

La ore este elev, iar în pauze hoț. A demonstrat-o tuturor un copil de 13 ani, din Urziceni. Acesta a a furat mai multe grilaje metalice ale unei clădiri dezafectate, aflate în curtea școlii în care acesta ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2012, 08:49
(10185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Slobozia: Înjunghiată de concubin?

Casiera în vîrstă de 45 ani a unei benzinării din Slobozia a trecut în noaptea de luni spre marți, 8/9 octombrie a.c., prin clipe de coșmar. Femeia a fost înjunghiată în spate de două ori de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2012, 10:25
(9761 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Amara: «Asociația Internațională a Polițiștilor», pe terenul de fotbal

Întrecere sportivă inedită sîmbătă, 6 octombrie a.c., pe terenurile sintetice de fotbal din stațiunea Amara. Polițiștii ialomițemi, membri ai «Asociației Internaționale a Polițiștilor», au renunțat la uniforme ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 21:30
(9404 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhar prins de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Urziceni au deschins în locuința unui tînăr de 27 ani, din Borănești. Acesta era acuzat de comiterea a două tîlhării, victimele suspectului fiind două minore, de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 20:36
(11825 vizualizări - 7 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion național la karate

Jandarm ialomițean, campion național la karate

În vîrstă de 31 ani, plutonierul Florin Mihalcea, din cadrul Detașamentului Mobil de Jandarmi Slobozia, a reușit să obțină titlul de campion național la Campionatul Național de Arte Marțiale, desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2012, 19:58
(10695 vizualizări - 3 comentarii)


Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Protest «Cartel Alfa» și la Slobozia

Membrii Sindicatului «Cartel Alfa», precum și ai celorlate sindicate afiliate confederației, au protestat miercuri, 3 octombrie a.c., și la Slobozia. Aproximativ 150 de oameni au pichetat sediul Prefecturii ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:14
(8718 vizualizări - 2 comentarii)


Luciu: I-au furat 13 curcani din curte

«Captura» vieții lor, 13 curcani, furați din gospodăria unei bătrîne din Luciu, a devenit pentru 3 hoți din orașul constănțean Hîrșova o corvoadă. Au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:11
(7063 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu furt curcani


Slobozia: 75 de cartele SIM ascunse în cusătura unei pături, introduse în Penitenciar

Din vizitator al unui deținut, un tînăr de 23 de ani, din Dragalina, s-a transformat în infractor, încercînd să introducă 75 de cartele SIM Vodafone și Cosmote în Penitenciarul Slobozia. Planurile i-au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:10
(10790 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat căruciorul de la supermarket

Și-au făcut cumpărăturile la supermarket și în loc să-și care bunurile în sacoșe s-au gîndit să fure căruciorul. S-a întîmplat vineri, 28 septembrie a.c., la Fetești, iar autorii furtului sînt doi tineri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10336 vizualizări - 3 comentarii)


Sărățeni: Copii-infractori, prinși de polițiști

4 copii, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, din Sărățeni, sînt cercetați de polițiști sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au furat fier vechi și o bicicletă din locuința unei localnice. Duminică ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2012, 18:08
(10271 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Octombrie 2012, 18:15


Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Slobozia: «Salonul Anual de Carte», la a XXI-a ediție

Eveniment cultural de marcă la Slobozia. Luni, 1 octombrie 2012, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Scriitori, editori, dar și iubitori ai cărții au participat la deschiderea oficială...
...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2012, 23:34
(9165 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr beat și fără permis, la volanul unui autoturism furat

Joi, 27 septembrie a.c., polițiști din cadrul Poliției Amara au depistat pe raza localității un autoturism cu numere de înmatriculare străine, iar lîngă acesta se afla un tînăr de 24 ani, din comuna Cumpăna ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:36
(9095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul național de folclor «Ion Albeșteanu», la a IX-a ediție

În perioada 4-5 octombrie 2012, se va desfășura la Slobozia cea de-a IX-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 17:29
(12976 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Dezvoltarea durabilă a județului Ialomița

Confederația Sindicală Națională «Meridian», împreună cu Federația Agricultorilor «Fermierul», parteneri în cadrul Proiectului «Împreună pentru dezvoltarea dialogului social în România», cofinanțat de ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2012, 16:52
(6183 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Un copil de 7 ani a murit înecat într-un bazin al unei fabrici dezafectate

Nenorocire în sînul unei familii din Fetești. În seara zilei de joi, 27 septembrie a.c., un băiețel de 7 ani a sfîrșit înecat într-un bazin adînc, plin cu apă, din curtea unei fabrici dezafectate. Copilul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2012, 21:38
(9543 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...